Texel-Knocke per KLM Vuurzee te Vriezenveen SPORT Als de aarde valt. Nevel, zon en zee. Filosofie op 300 meter boven A.P. ?7a i o lutA s aAïoftdS Uit onze Oost AiMeiiett, Uoet&cd De opheffing van het Het belang der slagers is het nadeel der boeren Autobotsing Tweehonderd huizen afgebrand Aanslag gepleegd Berucht Rampokker neergeschoten „Thorpehall" vertrokken Overboord gevallen en verdronken Boomstam op het lichaam De gearresteerde Nederlanders te Barcelona Finale Gouden Kruis Landbouwdepartement Van het dak gevallen In een botter doodgevallen W'y vlogen van Texel naar Knocke Op Texel stegen wy op, gezeten ln een der snelle Fokkers van de K.L.M., op Texel was het, dat de groene grasmat onder ons wegzonk en wy naar boven schoten; linea recta het blaaw in. En een goede 2 uur later daalden wy neer op het vliegveld van Knocke, te za- men met een internationaal gezelschap. 2 uur lang het lied der gierende pro pellers, 2 uren in het doorzonde blauw, 2 uren over de Hollandsche lage landen en langs het wuivend duin. Een schoone tocht! Een Fokker wacht. Texel ligt te droomen in den zomer-namid- dag. Het is er zoo stil geworden, dat men zou meenen dat de polder Eierland uitgestorven is. Ook op het vliegveld is het stil. Eenzaam staat op de grasmat de Fokker, die den dienst onderhoudt, te droomen. De zinkende zon werpt glinsterende facetten op de vleu gels. Ergens druipt benzine op gras, dat zich bruin gaat kleuren. Dan komen de passagiers. Vogels van di verse pluimage. Er is een rasechte Texelaar, die voor beurszaken naar de hoofdstad moet, er zijn 2 Engelsche ornitologen, er is een dame van twijfelachtigen leeftijd en dito reisdoel en tenslotte is er een gezin, be staande uit vader, moeder en 4 kinderen, dat de vacantie besluit met een trip Texel Schiphol. We embarkeeren en we wachten. Luisteren naar het aanslaan van den pro peller, naar de sidderende muziek, die zich door de flanken van den Fokker gaat voort planten. Er is een uiterst fijne trilling merk baar, als van een vogel, die haar vleugels gaat uitslaan, doch eerst de wind door haar wieken laat spelen. De zon verdwijnt en regenwolken komen aangedreven. Het zal zeker regen worden, yertelt de piloot. De aarde valt. V Een minuut later zuigen de deuren vast en dan zakt de aarde. Ze valt als een reusachtig tapijt onder ons weg en het is een wonder voor wie deze sensatie nog nimmer beleefde. Men ziet den bodem verzinken in een soort krater van lucht en wolken, men hoort het gieren van de lucht en wolken, men voelt in z'n ooren hoe de atmosfeer zich verdunt. Men stygt..^ 100 meter... 200 me ter.. 300 meter... Texel ligt als een bouwplaat onder ons. Nu zien we niets meer van de klaver- en paardenbloemen, die we beneden weten. Texel is weggekrompen tot een groen-gele zandplaat. Een enkele molen wiekt door den nevel heen en de rook van een fabriek kron kelt als een adder traag naar boven. Het regent. We zien het op de ruitjes van de cabine. Regen, die zich nu condenseert uit de wolken, die voorbijjagen. We vliegen er pal doorheen. Boven ons wolken, beneden ons wolken. Overal deze grauwe slierten, die als de mantels van verschrikte geesten voorbij- dwarrelen. Witte stoom, alsof 10 treinen aan het af blazen zijn, grijze slangen en vuistdikke ka bels van wringende waterdamp. Temidden daarvan vliegt de Fokker. Zij ligt njna stil. Boven het Marsdiep. Marsdiep. Ondanks het slechte zicht zien we het liggen. Een breede geul tusschen het eiland en den vasten wal. Een stuk parel moer, een glinsterend bekken, waarop aan de kanten de zee en de lucht in elkaar vervloeien. Soms zie je zuilen op trekken, soms vallen ze neer, spatten uit een en het licht speelt er een kleurig spel mee. Het Marsdiep, en verderop de zee, zfln een rimpelig vel met plakken zilver er over gestrooid. Hier en daar schemert grijs de bodem aan de oppervlakte. Het zicht wordt steeds slechter en als we boven Den Helder zitten, begrijp je eerst hoe moeilijk het blindvliegen wel moet zijn. Rondom zit alles dicht. Precies alsof we door een zee van melk jagen. Een enkele maal zit er een gat in den nevel. Daardoor schijnt dan de zon, die als in een reusachtige trechter het licht naar beneden giet. De zon, laaiend en vlammend; diamantjes strooiend in de nevels, die even flonkerend blijven hangen om dan te verdwijnen. Noord-Holland als miniatuur. Den Helder... in de haven ligt een scheepje. Een grys-blauw vaartuig. Het is een stuk speelgoed, waarmee je vroeger in de tobbe plezierde. Een zwart jolletje ligt er achter; en we gedenken...; dit zijn Hr. Ms. Java en het Wachtschip. Men kan dan gaan filosofeeren; over de betrekkelijkheid aller dingen. Achter Den Helder ligt het polderland. Soms zie je er stukken van, dan valt het gordjjn weer en weet je alleen door het routekaartje waar je bent. Dorpen vliegen voorbij... al die aardige Noordhollandsche vlekjes en plaatsjes. Je ziet het hooi op rooken staan, je ziet. heel, heel klein de paarden aan de maaimachines trek- Zoo juist is het vliegveld op Texel geopend en naar men weet geven de diensten direct aansluiting op het net, dat door de maatschappij over de ge- heele werelgespannen is. Een onzer verslaggevers werd door de K.L.M. in de gelegenheid gesteld een vlucht TexelKnocke mede te maken, en vertelt ln een 8-tal artikelen van zyn bevindingen. Bevindingen, die een warm pleidooi zijn voor het meest moderne vervoer middel, dat naast snelheid en comfort ook geeft: een ontroering van groote schoonheid. ken en je ziet al die honderdduizend roods dakjes van de huizen. Onze moderne kar van Jaggernouth er boven jagend. Scha gen is een schaduw in de verte. Een stapeling van huisjes en blauwroode daken. Een toren steekt er even boven uit-; een hand die als het ware een groet brengt. De Fokker vliegt, vliegt naar Schiphol..., iiaar Rotterdam..., naar Vlissingen.... Het décor wisselt telkens en telkens en de passa giers wisselen eveneens. In vliegtuigen wordt weinig gesproken. Er wordt meer gedacht. De keerzijde van het groote. Want men ziet hier onder U de aarde. De aarde, zooals ge haar nog nimmer voorheen aanschouwde. Uit een gansch andere dimen sie, dan in al die jaren, waarin ge U nog niet aan het glimmend stalen lijf van deze Fokkers e. Douglassen toevertrouwde. Ik heb eens een artikel van Viruly gelezen. Jaren geleden, misschien is het ook wel een ander geweest. Hij schreef daarin over de gedachten die van den vlieger bezit gaan nemen als hij dag-in, dag-uit, vliegt. Als hij van land tot land, van stad tot stad voortjaagt langs den hemel. Men wordt er filosoof van. Nu begrijp ik het: je ziet de wereld, die je altijd groot gevonden hebt en je ziet de huizen waarvan men reeds een menschenleeftijd weet dat ze massaal en indrukwekkend moeten zijn. Nu vlieg je erboven. Nu zie je d ontzaglijke kleinheid van dit alles. Een huis, het is een doos, een boerderij... niet meer dan een kastje, een stad is een belachelijke verzameling stuk jes carton en een dorp is heelemaal niets. In die huizen leven menschen. Honderddui zenden. Zij allen leven hun leven. Hun eigen leven is het voornaamste. Het zyn allen Koningen en Keizers voor zichzelf. Zij zyn despoten en heerschers. Van velen is hun wil wet. Een Fokker jaagt erboven. Het is alles om te lachen. Wat is een stad... wat is een mensch.., Wondere gedachten krygt men in een vliegtuig tot1/, uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein GELUJDSS/GflAAL VERBODEN Op 15 Juli zijn tweehonderd hulzen afge brand van de kampong Pekalongan, ln Che- ribon (Java). De dakloozen zijn onderge bracht op het erf van den regent en in de Pendoppo, Het slachtoffer ernstiggewond. Den vorigen nacht Is een aanslag gepleegd op mevrouw Gohlicke, echtgenoote van den secretaris van den voetbalbond Djokja te Djokjakarta. Mevrouw Gohlicke zat voor een open raam te wachten op haar echtge noot, die naar een vergadering was ge gaan. Plotseling ontving zij van achteren een klap met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor een ernstig bloedende wond ontstond. Mevrouw Gohlicke was echter in staat om hulp te roepen, waarop politie toesnelde. Het onderzoek is zonder resultaat geble ven. Het eenige gegeven dat men heeft, is dat men een in het wit gekleed persoon hard heeft zien wegloopen. De marechaussee heeft in een kampong bezuiden Tjililitan na een kort vuurgevecht den beruchten rampokker Alip neergelegd, die reeds drie jaar lang door de politie werd gezocht. Alip bleek behalve een revolver met nog vijf en twintig patronen nog verschillende slag- en steekwapenen in zijn bezit te heb ben, Twee gewonden hij rampokpar- tij in het Buitenzorgsche. Den vorigen nacht werd gerampokt bij den Europeaan Minderop, in een desa in het Buitenzorgsche. De heer Minderop werd zwaar gewond door golok (kapmes)-houwen, een inlandsch huisgenoot werd lichter gewond. De buit, die de roovers behaalden, had een waarde van vierhonderd gulden. Gisterennacht om half drie is de „Thor- pehall" van Vlissingen naar Bordeaux ver trokken. De politie, die voor de bewaking aan boord was, nadat het schip had gebunkerd, heeft op het laatste oogenblik de „Thorpe- hall" verlaten. Het aan boord gaan giste renavond van de vier leden van de be manning heeft de politie moeite gekost, aangezien zij met den sterken arm aan boord moesten worden gebracht, nadat er eerst op en voor het politiebureau strubbe lingen waren geweest. Om zeven uur gisterenavond verliet de „Thorpehall" den wal. Gisterennacht om half drie heeft het schip de reis naar Bordeaux aanvaard. Bij de sluizen was de belangstelling van het publiek zeer groot. Donderdagavond omstreeks half tien hoor de de bemanning van het Duitsche S.S. „Oakland", welk schip op dat oogenblik even buiten de pieren op zee voer, een plons. Het bleek dat een passagier, een 24- jarige jongeman van Duitsche nationali teit, overboord was gevallen. De „Oakland" stopte onmiddellijk. Door de loodsboot, de reddingboot en eenige motorbootjes is met behulp van zoeklichten de zee afgezocht, evenwel zonder resultaat. Het S.S. „Oakland" heeft na eenigen tijd de reis naar Hamburg voortgezet Twee dubbele woonhuizen afge brand. Donderdagmiddag brak er brand uit ln het dubbel woonhuis in de buurtschap Vriezenveenschewijk, aan het Overijsselsche kanaal le Vriezenveen. bewoond door de gezinnen F. Mulder, bestaande uit 8 perso nen en A. Haitjema, bestaande uit 4 per sonen. De brand, ontstaan ln het achter huis, sloeg onmiddellijk over naar de voorkamer. In een oogenblik stond het geheele pand ln vuur gloed. Van het redden van de in boedels was geen sprake. Daar al heel spoedig de automobielbrand spuiten ter plaatse waren, kon nog met moeite een in de nabijheid staande schuur gered worden. Burgemeester Albarda was op het terrein van den brand aanwezig. Het dubbele woonhuis behoorde in eigendom toe aan den heer G. Ekkel te Vogelenzang (N.-H). en was verzekerd. De inboedels waren eveneens verzekerd. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Korten tijd daarna brak er wederom brand uit en wel in de dubbele woning, gelegen aan den Hammerdijk, eveneens in genoem de buurtschap. Het huis werd bewoond door de gezinnen H. Huiskes en J. Mast, bestaande elk uit vier personen. Op het moment dat de brand uitbrak, was er nie mand aanwezig. Ook hier is de brand in het achterste deel der woning uitgebroken. Het dubbele woonhuis was reeds voor een groot deel in vlammen gehuld, alvorens de brand werd ontdekt. Hoewel de brand spuiten uit Vriezenveen heel spoedig ter plaatse waren, viel aan het behoud der perceelen niet te denken. Eenige nabij gelegen woningen zoomede een hooiberg liepen ernstig gevaar, doch de brandweer kon, daar ruimschoots over water viel te beschikken, deze behouden. Het woonhuis behoorde in eigendom toe aan D. Bruins te Sibculo en was verzekerd. Ongeluk met doodelijken afloop te Rotterdam. Op het terrein van Corn. Swarttouw en Co aan de Merwehaven te Rotterdam was men Donderdag bezig met het lossen van boomstammen uit het Finsche stoomschip HoUda Torden". Op den wal lag reeds een stapel boomstammen en op dien stapel stond de havenarbeider G. Hoornweg, wonende in de Cath. Beersmansstraat, om de nog te lossen boomstammen in de juiste richting te dirigeeren. Toen er beweging in den stapel stammen kwam en enkele daarvan wegrolden .heeft de man getracht zich voor verwondingen te vrijwaren door er af te springen. Daarbij is hij gestruikeld met het gevolg, dat hij een van de boomstammen op het lichaam kreeg. Met ernstige inwendige kneuzingen is hij naar het Havenziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. TJitwijzingsbevel door Spaansche regeering geteekend. Van den Nederlandschen consul te Barce lona den heer Daubanton is bericht ontvan gen dat de Spaansche regeering op 14 Juli j.1. het uitwijzingsbevel heeft onderteekend tegen het Nederlandsche echtpaar J. Mole naar, dat eenige weken geleden tijdens een verblijf te Barcelona onder verdenking van spionnage werd gearresteerd. Deze verden king is ongegrond gebleken. Verwacht kan worden dat het echtpaar thans zoo spoedig mogelijk in vrijheid zal worden gesteld en over de Spaansche grens zal worden ge zet. WAAR BLIJFT DE ATHLETIEK- VEREENIGING OP HET PLATTELAND? Vorige nazomer werd er in athletiekkrin- gen gesproken over de oprichting van een speciale athletiekvereeniging voor het plat teland in onzen Noordkop, die dan aanslui ting zou zoeken bij de K.N.A.U, De sport zou dan als hoofdzaak in een aparte club worden beoefend en men zou zoodoende een band vormen, welke wellicht meer animo voor de athletiek zou kunnen opwekken. Thans immers zijn de krachten verspreid, Olympia, Wierin- gerwaard heeft er als van ouds de meeste, maar toch te weinig om als athletiekclub bij de K.N.A.U. te komen. In aanmerking ko mende athleten waren er genoeg: Nel van Balen, Klaas Schenk, Jb. van Ham, F. Rob, om de meest bekende Olympia-menschen te noemen. Verder A. Blok (D.O.K.E.V.) en Nottelman (Z.S.C.) en zeker nog wei meer. Intusschen is het blijkbaar toch niet door gegaan. Hetgeen ons spijt, want thans moet een ieder zyn eigen weg gaan, persoonlijk K.N.A.U.-lid worden en nimmer kan men eens een estafette-ploeg samenstellen of met een andere vereeniging een tweekamp hou den. Dat voor dit laatste de kansen open staan is duidelijk. In Den Helder, dus vlak bg, staan P.P. en de nieuwe club, de H.A.V., ongetwijfeld met plezier klaar. De zomer is reeds te ver heen dan dat het er dit jaar nog van kan komen. Maar toch verwachten we, dat er in den a.s. winter definitief plannen worden gemaakt, waaraan men dan tydig in het voorjaar uitvoering kan geven. Wat ligt het Sportpark te Wieringerwaard daar niet prachtig als wekelyks oefen terrein l ^w-wuneri DE A.S. WEDSTRIJDEN TE WINKEL. Zondag zijn er In Zaandam kringkampioen schappen geweest van Noord-Holland boven het Y, waarbij de deelname ook open stond voor leden uit den kring Noordelijk Noord- Holland. Uit Ue hier en daar in ons blad ge geven berichten bleek, dat we hier in het Noorden zeer goede krachten hebben. Klopte Van der Meer daar niet den Nereus-man Koe man op de 100 m borstcrawl! En maakten de Bruinvisschen als Zuurmond, Van der Wa ter, Tom Mulder, Agaath Vermeulen en Tini Stam etc, geen prachttijden! Juist omdat de wedstrijden te Winkel de eerste kringwedstrijden zijn in open water, zijn de verwachtingen hoog gespannen en we hebben dan ook prestaties in het vooruit zicht, die aanmerkeiyk beter zullen zyn dan verleden jaar. De werkzaamheden aan het Winkelerbad gaan regelmatig door. We waren er in het begin van deze week nog en troffen de uit gegraven bassins zoo goed als gereed aan, bekleed met een zacht tapijt van rivierzand. In het diepe bassin van 4 m diep, dat nu nog aandoet als een geweldige bouwput, zullen de wedstrijdbanen komen. Evenals elders in onze omgeving zal de baanlengte 25 meter bedthgen. Waar er echter ruimte te over is, worden er 4 banen van 3 m breed aangelegd. De deelnemers krijgen een mooi breed start plankier, wat voor de jury ook prettiger is dan op een hoopje te zitten. Voor het publiek is de keuze van het diepe bassin daarom zoo goed, omdat dit gedeelte aan drie zyden door een dijk wordt omgeven, waarop amphitea- tergewys banken zullen worden aangebracht. Naar wij vernemen heeft de kring Noor- delpk Noord-Holland aan het programma voor 1 Augustus met goedvinden van het Winkeler badbestuur een nummertje 25 me ter hardzwemmen (vrije zwemwijze) toege voegd voor ingezetenen. Ongetwyfeld zyn er in Winkel reeds verscheidenen de zwemkunst machtig en het idee is niet minder onaardig hen in de gelegenheid te stellen ook hun krachten eens aan den chronometer te toetsen. Zondagavond wordt op het Bergen-terrein de finale verspeeld tusschen Bergen I en Z.F.C. V. We geven de thuisclub een goede kans op het éénjarig bezit van het Kruis, dat uit Petten's medaillekast zal verdwijnen. Promotiewestrijd. Flevo zit het niet mee met haar spelers. Venema en Hooiveld, de twee besten, zagen we Zondag J.1. in M.F.C. spelen, terwijl hun club 't opnemen moest tegen desterke de Spor ters, die de Middénmeerders in eigen home met 160 inmaakten. Het zal Flevo Zondag in Hoorn wel weinig beter vergaan en ze zal dus de tweede klasse weer moeten op zoeken. Laat het haar een troost zijn, dat waarschijnlijk zelfs de kampioen van 1 C, Hollandia 3, het loodje had moeten leggen tegen de Sporters. Propaganda voetbal. DTS ontvangt Zondagavond op haar ter rein H.R.C. I en K.F.C. I, die betflen met hun sterkste ploeg opkomen. Een beetje koel weer en de Langedijk ziet was moois! DOSKO, de oude club van de Oudesluis, laat de plaatselijke kermis nooit voorbijgaan zonder een paar behoorlijke wedstrijden. Om half twee treden DOSKO I en Petten I in het krijt, terwyl BKC I en Watervogels I elkaar daarna zullen ontmoeten. In beide wedstrijden staan tegenstanders tegenover elkaar, die in de competitie aan elkaar gewaagd bleken te zijn, ATB enthousiast over Mr. Steenberghe Van verschillende zijden schrijft men over de opheffing van het Dept van Landbouw, en wordt de meening van den Ned. Tuin- dersbond gevraagd schrijft het orgaan van deze organisatie. Natuurlijk verdient de Land- en Tuin bouw een eigen Minister in de Regeering, vanwege zijn belangrijkheid, daarover zijn wij 't allen eens. Anderzijds vereischt die belangrijkheid der bodemproductie, bij ieder Minister, on verschillig welke, een zoodanige bekendheid belangstelling en toewijding, dat bij iedere „zaak" of „daad" aan het algemeen belang dit is aan de bodemproductie wordt gedacht Bovendien blijkt dat de afzonderlijke vor ming van het Dept van Landbouw onder Min. Deckers, slechts een politieke oorzaak had en feitelijk het Dept. van Eponomische Zaken, zich tijdelijk de luxe heeft gepermit teerd van twee Excellenties. Overigens was Z. Exc. min. Steenberghe in het voor-vorige Kabinet-Colijn, inderdaad de meest donsequente persoon. Zijn stand punt t. o. van de devaluatie niet alleen, maar ook zijn standpunt tegenover de eco nomische beteekenis van land- en tuin bouw, deden ons, aldus de Ned. Tuinbouw, bij zijn aftreden, „tot weerziens" schrijven, en wij dralen niet thans te schrijven, „wel kom, van harte welkom!" Het wordt er voor den landbou wer zoo niet beter op. De heer Weitkamn heeft aan den minis ter van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat het ln landbouwkringen groote bevreemding heeft gewekt, dat nadat eerst een drastische teelt beperking en een kostbare afslachting van vee is toegepast, de regeering voor 1937 een invoer van 3.600.000 kg. rundvleesch uit De nemarken heeft toegestaan? 2. Is de minister bereid mede te deelen wat de oorzaak is, dat de regeering den in voer van een zoo groot kwantum vlecsch noodzakelijk acht? 3. Heeft de minister kennis geno men van de jongste gegevens, ver strekt door het Centraal Bureau voor de statistiek, betreffende den inhoud der collectieve arbeidscon tracten, alsook van de gegevens der boekhoudbureaux van de verschil lende 1 andbouwmaatschappijen, waaruit blijkt, dat de landbouwar- beid tot den laagst bezoldigden be hoort? 4. Zoo ja, is de minister dan niet tot de conclusie gekomen, dat maat regelen, welke de verdiensten in 't landbouwbedrijf in ongunstigen zin kunnen beinvloeden, niet gerecht vaardigd zijn? 5. Indien de vorige vraag bevestigend mocht worden beantwoord, is de minister in aanmerking nemende, dat de koeien voor 't eerst sinds lange jaren den boeren een be hoorlijken prijs opbrengen welk gunstig resultaat door de in vraag 1 bedoelde re- geeringsmaatregelen is verkregen dan niet van oordeel, dat niet getracht moet worden de bedrijfsresultaten van de slagers te verbeteren door maatregelen, welke de prijzen der koeien omlaag kunnen drukken, te meer niet wijl de rundveeprijzen het ni veau van vóór den oorlog nog niet bereikt hebben. Doodelijk ongeluk te Oud-GasteL Donderdag is de 34-jarige loodgieter M. Stoffel uit Stappersgat, gemeente Oud-Gas tel, bij werkzaamheden op het dak van de Beetwortelsuikerfabriek „Dinteloord" van 'n hoogte van zestien meter gevallen. Tijdens het vervoer naar het St. Ignatius- ziekenhuis is het slachtoffer aan de be komen verwondingen overleden. Stoffel was gehuwd en vader van twee kinderen. Oude schipper gleed uit over een vischje. Gistermiddag is de 61-jarige Volendammer visscher A. Schilder, in een botter gevallen en dood opgenomen. Schilder was knecht op den botter VD 3, waarvan J. Bont schipper is. De botter vischte anderhalf uur uit de kust en is onmiddellijk na het ongeluk naar de haven teruggekeerd. Vermoedelijk is het slachtoffer over een vischje uitgegleden ter wijl door den val hartverlamming schijnt te zijn opgetreden. Wielrijder wordt de dupe. Gisteravond om kwart over zes is in de Marnixstraat bij de Leidsche gracht te Am sterdam een vrachtauto die in de rich ting van het Leidsche Plein reed, geslipt en daardoor in botsing gekomen met een personenauto, die aan de andere zijde van de straat geparkeerd stond. De stilstaande auto werd aan de achterzijde geraakt, waarna beide voertuigen gedeeltelijk op 't trottoir terecht, kwamen. Een vijftigjarige wielrijder uit de Retiefstraat, die op dat moment passeerde, kon niet meer uitwij ken en vloog tegen de auto's op. Hij viel op den grond en bleef hevig bloedend liggen. Met een groote hoofdwonde en inwendige kneuzingen aan het hoofd is de man in ernstigen toestand door den geneeskundi gen dienst naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. De vrachtauto, welke voor het transport van beenderen gebruikt wordt en de andere wagen werden slechts licht be schadigd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13