ViCTOR HUGO 1937 Z& ÏONTENT VICMDt ITO© ESGNA vaart weer alledagen(ookZondag) Stadsnieuws JLqeJtvdci ponderdag 22 Juli 1937 Tweede Blad Uitslag verloting „K.V.T," Speldjesdag „Het Hooge Land' Steunt de Heldersche Jeugdherberg Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Stempeling nieuwe rijwielplaatjes De heer Krijgsman opent een winkel Vischafslag Den Helder Vischafslag Oudeschild Zedenmisdrijf Diefstal PASSAGIERS „De schildwacht is geen zeuntje'" Weer een geval van een schildwacht, die op zijn post sliep Hoe komt men daar overheen? Non-interventie op non-actief Mooi gebruinde Huid Gevaarlijk speelgoed Burgerlijke Stand van Den Helder Ongeluk op een Urker botter Gisterenochtend om half zes had een van de opvarenden van den Urker botter U 86, de 34-jarige K. Romkes, het ongeluk bij het op halen van het net, met zijn hand tusschen den winch te komen, met het gevolg, dat de man een slag werd omgewenteld. Direct schoten de andere opvarenden toe om de lier stop te zetten en den man uit zijn benarde positie te bevrijden. Oogenblikkelijk werd koers gezet naar Den Helder, waar men om ongeveer half een aan kwam en Romkes, die over pijn in de borst klaagde en een behoorlijke hoofdwond had op- geloopen, in het hospitaal werd opgenomen Naar wij vernemen heeft de man geien ernstig lichamelijk letsel bekomen en is°ziin toestand gunstig. De uitslag van de verloting der Korfbalclub JC.V.T., luidt als volgt: No. 45 foto-album, no. 103 damesétui no 832 kleedje (blauw)no. 932 spiegel, no. 1642 vaasje (wit), no. 403 keukengarnituur, no. 719 pudding, no. 108 schemerlamp (rond), no. 402 piccolo, no. 315 scheerétui, no. 633 kleedje (rood), no. 411 2 vaasjes (paars), no. 1003 bonbonschaaltje, 676 pul, no. 865 schemer lamp, no. 963 boender, no. 440 sigaretten koker, no. 1304 kleedje (groot), no. 303 boeddhabeeldje, no. 136 broodmes, no. 442 kleedje (gehaakt), no. 149, drijfschaal, no. 623 aschbak, no. 1408 riem, no. 908, pul met oor, no. 834 tafeltje, no. 694 vaasje (blauw), no. 459 plateel beeldje, no. 135 bonbonstel, no. 738 rooktafel, no. 1683 bonbonschaaltje, no. 679 fietsbel, no. 714 vaasje (geel met blauw). Prijzen kunnen worden afgehaald bij mej. M. v. d. Berg, Herzogstraat 44, alhier. Naar men ons mededeelt heeft de ontvangst van den Speldjesdag, Zaterdag gehouden ten bate van „Het Hooge Land", opgebracht in Den Helder het bedrag van 79.en te JulianadorpHuisduinen 24.65. Een woord van dank voor de bemoeiingen van de beide leiders, ds. Oskamp en ds. van Wichen is hier ongetwijfeld op zijn plaats. Schreven wij de laatste maal over en kele voortreffelijke eigenschappen van onze Heldersche Jeugdherberg, de „Noord kaap", wij waren onvolledig, indien wij het lieten bij de conversatiezaal en de keukens. Want onze wandeling door deze Juttersche pleisterplaats vervolgende, is daar allereerst het waschlokaal voor de jongens, dat de aan dacht vraagt. Niet minder dan 7 groote waschbakken stellen de jongens in staat zich naar behooren te reinigen, terwijl er eveneens een 5-tal voetbaden aanwezig zijn. Spiegels aan den wand en... alles in den meest prope ren staat, een eigenschap, die de geheele Herberg trouwens kenmerkt. Gelijkvloers bevindt zich voorts nog de slaapplaats voor de dames-afdeeling: we tel len er niet minder dan 20 bedden, zoodat niet gevreesd behoeft te worden, dat er ruimte tekort is. Tenslotte zij nog vermeld de wasch- gelegenheid voor de meisjes. De trap opgaande vertoont zich het eerst aan ons oog d.e „plaats-der-droomen" voor de jongens: deze bevindt zich recht onder de hanenbalken, hetgeen, in verband met het vol komen afwezig zijn van iedere tocht, niet in het minste onaangenaam te noemen is. Er waren bij ons bezoek, hetwelk geschiedde des morgens, geen gasten, zoodat de wind vrij-spel had in de slaapruimte. Ook hier viel weer op de frissche atmosfeer van de loka liteit. Eveneens op de bovenverdieping treft men het „departement" van den Herberg-vader, het centrale punt, waar de administratie, die dit werk vereischt, bijgehouden wordt. Men vindt hier tal van zeer prozaische apparaten, als pennen, inkt en papier, die evenwel voor een goede functionneering eveneens hun dienst moeten doen. Aan den wand hangen twee spreuken; de eene luidt: „Eigen haard is goud waard", de ander „Arbeid adelt". Welnu: wij zijn er zeker van, dat verreweg het grootste gedeelte der trekkers, die een bezoek aan de „Noordkaap brengen, met name de eerste spreuk van toe passing op deze Jeugdherberg zullen brengen. Steunt! We zouden nog meer kunnen vertellen van dit gastvrije huis in de Breedwars- straat. Nog meer bijzonderheden over trekkers, over de wijze waarop zij hier hun tijd doorbrengen en over hun tevre denheid over de uitstekende ontvangst. Wij meenen evenwel, dat het hiervoor ge schrevene voldoende is om hem of haar, die hog niet overtuigd waren van het groote nut van het Jeugdherberg-werk in het algemeen en van de Heldersche Stichting in het bijzon der. te doen beseffen, dat men dit prachtige Werk voor onze jeugd niet mag negeeren. Het is daarom, dat w« een beroep doen Op deze categorie: een beroep om zooveel mogelijk te helpen, en dan b(j voorkeur geldelijk. De gelden zijn goed besteed: de jeugd krijgt deze met rente op rente terug! Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. practisch man, ptoflteert daarvan. Mooi werk van A.V.O. De Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardi- gen heeft ook dit jaar weer een poging onder nomen om een vrij groot aantal onvolwaar dige arbeidskrachten aan arbeid te helpen oor hen te belasten met het stempelen met naam en adres van den bezitter van de nieuwe rijwielplaatjes. Dit is een ongezochte werkverschaffing voor een paar honderd on- volwaardigen, die behalve een behoorlijke verdienste, de moreele winst boeken dat zij, die als regel buiten het productieproces vallen thans de gelegenheid krijgen door eigen arbeid wat te verdienen. Het werk ligt buiten de gewone arbeidsmarkt, vormt dus geen concur rentie „object met de volwaardige arbeiders en wordt door de betrokkenen met dankbaar heid aanvaard. Het vorige jaar kon de vereeniging een kleine 10.000 loon uitkeeren. Naast het voordeel van de werkverschaf fing voor onvolwaardige arbeidskrachten, biedt het stempelen der rijwielplaatjes voor de bezitters het groote voordeel dat diefstal der plaatjes zoo goed als uitgesloten is. Tenslotte biedt de stempeling ook een groote waarborg tegen het verlies der plaatjes omdat, wanneer daarop naam en adres is ge stempeld, de bezitter als regel zijn plaatje terugkrijgt, niet alleen omdat de vinder er geen belang bij heeft om het te houden, maar ook omdat deponeering der plaatjes onder enveloppe in de brievenbus, tot gevolg heeft dat de gestempelde plaatjes door de post worden thuisbezorgd tegen portovergoeding. Hier ter stede kan men zijn plaatje laten stempelen in de voormalige drukkerij Jaring op den Kanaalweg (naast het Postkantoor). Voor het eerst dit jaar geeft de A.V.O. ook gelegenheid om adresplaatjes te bekomen voor koffers, tasschen, doozen, stokken, paraplu's, enz. k 15 cent. De bekende musicus en directeur van de operettevereeniging „Ons Genoegen", de heer A. Krijgsman, opent hedenmiddag 3 uur in de 2e Vroonstraat no. 32 (hoek Hoogdwars- straat) een winkel, waarin men allerlei uit stekende genots- en verbruiksartikelen kan bekomen. In de opening van deze zaak moet men een uitbreiding zien van den handel, welke de heer Krijgsman reeds in tabak, sigaren en sigaretten voerde. Behalve deze artikelen kan men in zijn winkel ook terecht voor koffie, thee, cacao, bonbons, biscuits, toiletzeep, eau de cologne en parfums. Maar met deze opsomming zijn we er nog niet, want ook ansichtkaarten, enveloppen en postzegels, waaraan vooral in de vacantie- maanden zoo'n plotselinge behoefte kan bestaan, zijn bij de fa. Krijgsman ver krijgbaar. Wij twijfelen er niet aan of het publiek zal, ook waar het deze zakelijke belangen betreft, niet ophouden met den po- pulairen pianist, die door de tijdsomstandig heden niet alleen van zijn kunst kan leven, zijn sympathie te betuigen. Gezien de popu lariteit en hoogachting, welke hij hier ter stede allerwege geniet, is de verwachting dat de heer Krijgsman in zijn winkel, waarin hij eerlang zijn jonge echtgenoote hoopt binnen te leiden, zal slagen zeker niet te gewaagd. Wij wenschen hem veel succes! Uiiyicfie^ Aalvangsten in het I-Jselmeer. Waarschijnlijk door de weer opgetreden warmte zijn de aalvangsten ln het IJselmeer veel beter geworden. Vangsten van gemiddeld over de twee honderd pond per dag behooren weer niet tot de zeldzaamheden. De prijs blijft stabiel, zoodat de korders over het algemeen goede besommingen maken. Er wordt nu ook wat dikker aal gevangen. De Woensdagmarkt te IJmuiden, die altijd wordt aangemerkt als een willige, heeft deze reputatie deze week gehandhaafd, want de prijzen waren over de geheele linie zeer be vredigend. De tarbotprijs ging flink omhoog en no teerde van 0.70 tot 1.04. De tongprijs liep eveneens aardig omhoog en deed van 1.18 tot 1.50 per kilo. Griet hield nagenoeg het gemiddelde van den laatsten tijd en noteerde van 12.50 tot 25.per 50 kilo. De scholprijzen waren goed, vooral de groote schol, die wel hoofdzakelijk afkom stig zal zijn geweest van de twee Deensche snurrevaadschepen had een uitstekend prijs- beeld en noteerde van 17.— tot 31.mid del schol deed van 15.tot 17.zet- schol van 12.50 tot 11.50 en schar van 2.40 tot 8.—. Poon was wat minder in prijs en deed van van 1.20 tot 3.80. De schel vischprij zen toonden een goed prijsniveau en de kabeljauwprijs was flink omhoog gegaan en deed van 15.tot 54.—. Wijting noteerde van 2.20 tot 2.60; ma kreel van 7.tot 9. De besommingen der trawlers blonken niet uitermate uit; de loggers daarentegen had den goede besommingen; eveneens de Deen sche kotters. Den Helder, 21 Juli. Aangebracht door korders: Tongen p. kg. 1.15—1.00 Slips 0.92—0.86 Tarbot 0.75—0.65 Schol le soort p. kist 7.506.50 Schol 2e soort 3.752.20 Schar 2.402.00 Gekookte garnalen 15 ct. p. kg. Oudeschild, 17 Juli: Aangevoerd 100 kg gezoute garnalen S. 15 ct. p. kg. 20 Juli: 150 kg gezoute garnalen 15 ct. p. kg. 21 Juli: 105 kg gezoute garnalen 15 ct. p. kg. Door de politie werd een persoon aange houden verdacht van het plegen van niet na der te noemen handelingen. Een motorrijder uit Schagen deed aangifte, dat men van zijn motor een helm, bril en handschoenen had weggenomen. jïima xandlladdeA Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Zaterdag 24 Juli. Casino, 8.15 u. Feestavond Marine Sana torium Fonds. r Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 754.8 Temperatuur zeewater 17.5 Temperatuur lucht 16.1 Hoogste temperatuur lucht gisteren 20.5 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.8 Hoogwater (heden) 7.2519.50 Laagwater (heden) 1.0513.40 Hoogwater (Vrijdag) 8.0020.35 Laagwater (Vrijdag) 1.5014.25 Licht op (heden 21.38 GESLAAGD: voor het Staatsexamen A Mej. A. Blom, leerling van den Gemeente lijken Cursus in de Oude talen. naar Schoorl—Alkmaar— Zaanstreek—Amsterdam. Zee&ïijqAAaad OP WELKEN TOON WERD HET GEZEGD Matroos krijgt 3 weken wegens opzettelijke ongehoorzaamheid. Voor den Zeekrijgsraad, welke gistermid dag onder presidium van Mr. Arn. Veldman, zitting hield, verscheen als eerste delinquent de matroos 1ste klasse P. J. van L., die aan boord van Hr. Ms. „Gruno" dient. Deze matroos kreeg op zekeren dag een verschil van meening met korporaal W. Oome over de wijze, waarop vuile vlaggen gereinigd moesten worden. De korporaal zei: je moet het zóó doen en de matroos, die in de methode van zijn superieur heelemaal geen heil zag ten aanzien van het uiterlijk der vlaggen, zei Nee ik doe het zóó. Dat is natuurlijk een verkeerd standpunt van een mindere, want één van de grondbeginselen van de krijgs tucht is, dat men onvoorwaardelijk zijn meerdere moet gehoorzamen, waarna het recht van beklag hem de gelegenheid geeft om zich over een onredelijke opdracht van dien meerdere te beklagen. Het meenings- verschil liep zoo ver, dat van L. op een gege ven oogenblik zeide: Ik doe t niet. Dat was opzettelijke ongehoorzaamheid, maar alles zou nosr goed voor L. afgeloopen zijn, als hij naderhand niet nog eens op deze aangelegen heid was teruggekomen. Eerst toen kwam er een rapport van, met het gevolg, dat Van L. gistermiddag op het beklaagdenbankje figu- reHet'bleek, dat de fiscaal, de off v. admin. 1ste kl Mr. D. B. A. Franken met de oorzaken buiten dienst om, welke een verklaring van bekl s recalitrante houding geven, rekening wilde houden en vanwege het „overmachts- nrobleem", waarin hij zat, een gevangenis van 3 weken met aftrek van voorarrest Kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen, dien we den laatsten tijd nog al eens als zoo danig in actie zien. trad als verdediger op. Zijn pleidooi kwam voornamelijk hier op neer, dat er onderscheid gemaakt moest worden tusschen een kennelijk geval van opzettelijke ongehoor- tamheid en dat, waarvan hier sprake was. Immers, aldus pl., de woorden „Ik doe het niet" vormen een phase in een meer of minder ernstig gevoerd twistgesprek, waarvan er aan boord wel meer plaats hebben tusschen de ongegradueerden en hen, die met een lagen rang bekleed zijn. De hier gepleegde „opzet telijke ongehoorzaamheid" moet men niet interpreteeren zooals het daar in harde be woordingen staat. Pi. vond deze aangelegen heid er dan ook een, welke krijgstuchtelijk kon worden afgedaan, weshalve hij dan ook terug verwijzing naar den commandeerend officier vroeg. Hier wilde de fiscaal heelemaal niet aan, er o.m. op wijzende, dat bekl. onvoorwaardelijk had moeten gehoorzamen. Spr. vond het heele maal niet juist, dat een gegeven order een paar maal moest worden herhaald, waarvan een maal door den oudsten officier. Bovendien heeft bekl. z.i. tegen den dienst gedemon streerd en derhalve meende spr. aan zijn eisch te moeten vasthouden. Kapitein Roelofsen dupliceerde nog, ten aanzien van de weigering zeggende: C'est le ton qui fait la musique, maar hij vermocht niet den Raad milder ten aanzien van beklaagde te stemmen. Deze werd veroordeeld conform den eisch van den fiscaal. DE SLAPENDE SCHILDWACHT. „De schildwacht is zich over het algemeen niet bewust van de hei ligheid van z^jn taak". Het geval van den marinier 3e kl. J. B J. S., die thans voor de balie verscheen, was in zooverre niet oorspronkelijk, dat er wel meer deren voor hetzelfde hekje gestaan hebben wegens „slapen als schildwacht". Maar S. had het al te bont gemaakt, want nadat bij midden in den nacht, terwijl hij op post be hoorde te staan ergens achter de Mariniers kazerne in Rotterdam, slapende was aange troffen door den dienstdoenden korporaal van aflossing van S., vond dezelfde van S. zijn jongere collega een half uur later weer in dezelfde weinig attente houding! Onder de gegeven omstandigheden mocht de eisch van den fiscaal, 3 weken, vrij mild heeten. Ook deze beklaagde werd door kapitein Roelofsen bijgestaan, maar het was verre van deze om te trachten de daad van S. goed te praten. Neen, kapitein Roelofsen nam deze gelegenheid te baat om ten eerste de houding van Van S., den dienstdoenden korp. van aflos sing, te laken. De eerste maal, dat deze S. attrapeerde, „vergat" hij, dat te rapportee ren en de 2e maal nam hij zonder meer diens geweer mee naar de wacht. Ook deze han delswijze vond pl. niet juist. Maar bovendien betoogde pl., dat de schildwachten die de betreffende post nabij de Marinierskazerne moeten bewaken, met weinig hou-vast op wacht gaan. Ten eerste zijn de bijzondere con signes vele en niet dan na geruimen tyd er op gestudeerd te hebben uit het hoofd te kennen. Bovendien werd er met bekl. geen theorie over deze consignes gehouden. Voort maakte pl. een aantal opmer kingen over schildwachten in het alge meen. Zoo laakte hij het, dat bij het af lossen dikwijls de bijzondere consignes niet meer overgegeven werden, of niet op de voorgeschreven wijze. Daarbij komt, dat de eervolle functie van schildwacht aan waarde verloren heeft door de groote hoeveelheid van schildwachten. Overal ziet men ze staan, resp. loopen, waarbij spr. eenige voor beelden gaf, waarbij een schildwacht z.i. toch eigenlijk niet noodig was. Maar men zet ze er neer, omdat men dan te allen tijde iemand heeft, die men verantwoor delijk kan stellen. Over het algemeen zijn de schildwachten zich ook niet bewust van de „heiligheid" van hun functie, het moet voor lien een onderscheiding zijn als zij voor schild wacht in aanmerking komen. Maar bq velen is het zoo, dat zij het baantje van schildwacht over één kam met dat van „zeuntje" scheren. En dat is ten eenen- male onjuist, aldus eindigde kapitein Roelofsen, die in zijn betoog nog uitvoe rig stil gestaan had bij de dagen van Wel eer, toen de schildwacht door en door vertrouwd gemaakt werd met de belang rijkheid van zijn functie. Na re- en dupliek veroordeelde de Zeekrijgs raad S. tot een gevangenisstraf van een maand. Hq had niet gestopt voor den be lastingambtenaar. De stoker 1ste kl. W. J. G. had zich te ver antwoorden wijl hij niet voldaan had aan de sommatie „Halt" van een ambtenaar van den dienst der Invoerrechten en Accijnzen, die fietsplaatjes aan het controleeren was. G. had alleen maar even omgekeken en was doorge reden. Maar voor hij 100 jneter verder was; werd hij bij zijn fiets gegrepen en was hij, wat men populair pleegt te noemen, „de sigaar". Hij moest 4.betalen om zijn geconfiskeer- de fiets terug te bekomen (hij had het bewuste plaatje in den zak in plaats van op een zichtbare wijze aan fiets of kleeding) en nu kwam er nog een rijksdaalder bij, welke boete hem door den Raad opgelegd werd. Z°oals onze lezers kunnen weten, is nog slechts weinige dagen geleden door de landen, welke deel uitmaken van de niet-inmengings- commissie, het Engelsche compromis-voorstel geaccepteerd, waarbij men oogenschijnlijk de spanning ten aanzien van de houding, welke de landen ten opzichte van de strijdende par tijen in Spanje innamen, geweken was. Oogen schijnlijk, schrijven we, en zoo is het ook, zoo als thans duidelijk tot uiting is gekomen. De moeilijkheden zijn immers niet minder, integendeel g r o o t e r geworden en een nieuwe onrust-factor is aan de vele reeds be staande toegevoegd. Immers een z.g. overeen stemming kwam tot stand, maar de indivi- dueele tegenstellingen bleven. Bij de eerste gelegenheid, die zich maar voor kon doen, werden deze woorden bewaar heid. In de eerste vergadering der sub-com missie is de zaak al misgeloopen. De opstel ling van het werkprogramma struikelde over de vraag of de vrijwilligerskwestie dan wel het toekennen van belligerentenrechten daar op na de aanstelling van de waarnemers in de Spaansche havens voor moest komen. Met het betreurenswaardige resultaat, dat Lord Plymouth aan het eind van de vergadering moest constateeren, dat over de agenda geen overeenstemming kon worden bereikt en dat de vergadering moest worden verdaagd om de verschillende regeeringen over de nieuw geschapen situatie te raadplegen. Wanneer men zelfs over een agenda al zulke diepgaande meeningsverschillen krijgt, hoe kan men dan nog eenig ver trouwen hebben, dat men ter zake van de uitvoering spoedig verder zal komen?, vraagt de N. R. Crt. Is het niet verbijs terend wat men in de waagschaal stelt, feitelijk ter wille van futiliteiten? Want de toekenning der belligerentenrechten, die de kern van dezen nieuwen stilstand is, beteekent in wezen toch zoo weinig. Maar men heeft er nu een prestige kwestie van gemaakt, minder nog voor de landen, die de leiding hebben in de niet-inmengingscommissie. En wat wil nu die toekenning van de belli- gerente rechten eigenlijk zeggen? In hoofdzaak niet meer dan dat beide par tijen ten aanzien van het oorlog-voeren op gelijke basis worden geplaatst. En het mooi ste is dat men reeds eerder die rechten toe gekend heeft in wezen, wel te verstaan! vóórdat de commissie schipbreuk leed! Had men de praktijk gevolgd, dan had men in dezen allang tot overeenstemming moeten komen. Nu dit niet gebeurd is staat het werk der niet-inmengingscommissie opnieuw voor een zeer ernstige crisis Hoe komt men daar weer over heen? En voor hoe lang? van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA zonnebruincrême Voorkomt tevens zonnebrand Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, Een bewoner van de Stoepmansteeg deed aangifte, dat een logeetje van hem, door het afschieten van een windbuks bij zijn oog werd getroffen, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. £ex£eA&eA.LcltMen HERHALINGSOEFENINGEN TE DEN HELDER. Heden (Donderdag 22 Juli) zijn bij 't Regi ment Kust-Artillerie te Den Helder 100 man van de lichting 1933 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. van 21 Juli 1937. ONDERTROUWD: J. P. van Dalen en W. M. Wezelman; H. G. Bruggeman en A. M. Zondervan; M. Verberne en Th. M. E. Kwak; L. Rietveld en A. E. Roodt; H. F. Heesters en H. J. P. de Nijs; II. Vink en C. Wit. BEVALLEN: P. C. Roosen-Rotteveel, z.; R. HofmanWeizenbach, z.; C. S. Bergkamp Kolderman, z. OVERLEDEN: A. Troostvan der Plas, 44 jaar. HAVEN VAN NIEUWEDIEP Aangekomen van Amsterdam en vertrok ken naar Denemarken, de Zweedsche motorschoener „Astrid" Aangekomen van Amsterdam, met bestem ming Den Helder het Ned. Opleidingsschip „Prinses Juliana",

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5