Texel Vacantieplannen? r velthuijl Ingezonden AqeïicLa Q^m^enieAaad 2),e vu-eAeJtcTi^ [IMMER bij ZWAGERMAN Doe Uw inkoopen bij onze adverteerders Betrekkingen Schapenfokdag UUdeïpcdo Frissche Morgen-de Ham Xentiti Amerika slaatDuitschland Het nieuwe opleidingsschip Hr. Ms. „Soerabaja" te Batavia van Pietje Pluis en Jantje J0ppe VjxeJt&al Nederlaagwedstrijden S.M.C. A.s. Dinsdagavond Gemeenteraad Het nieuwe schooljaar H. VAN LEEUWEN Naar Nijmegen op 30 Juli om tegenwoordig te zijn bij het binnenkomen der 4- daagsche wandelsport Opgeven bijt J. Visser, huyghweg 253 Wiersma, Hect.Treubstr.14 aangeboden Flink, net DAGMEISJE Dagmeisje Verkoopster een nette looper Heden blanke Schelvisch, Schol, Tong, Poon, Makreel, Pieter mannen en Leng. Door de Texelsche Landbouworganisaties en de Ver. „Het Texelsche Schapenstamboek, zal dit jaar de jaarlijksche Fokveedag ge houden worden te Den Burg op Maandag 6 September a.s„ des morgens te 8.30. Gekeurd en geprimeerd zal worden, zoowel geregistreerd als ongeregistreerd wolvee, doch alleen voor het geregistreerd vee zijn geld prijzen beschikbaar gesteld. De Texelsche landbouworganisaties stellen 3 premies, ieder van 25.beschikbaar voor de beste gereg. ramlammeren, verder looft de Ver. „Het Texelsch schapenstamboek" ver schillende premies uit voor inzendingen van leden dezer vereeniging. De wisselbeker, vorig jaar door T.E.S.O. geschonken, en die vorig jaar in handen kwam van den heer M. Witte voor den besten 1-jarigen geregistreerden, op Texel geboren ram, zal thans opnieuw ter be schikking gesteld worden. De beker zal in handen blijven van dien schapenfokker, die, te beginnen 1936, tweemaal achtereenvolgens of in totaal driemaal in die rubriek den eer sten prijs behaald heeft. Het vee moet om acht uur op het markt plein aanwezig zjjn en mag niet vóór 2 uur weggevoerd worden. Het inleggeld bedraagt voor leden van de organisaties 25 cent per nummer en voor niet-leden 1.Aangifte voor geregistreerd vee bij den heer J. Sijp, Landbouwhuis te Alkmaar en voor ongeregis treerd vee bij de heeren A. J. Keijser te Den Burg en den heer E. Noordijk, te Den Burg EXCURSIE VAN LEDEN DER VEREEN. OUD-LEERLINGEN RIJKSLANDBOUW- WINTERSCHOOL. Door leden van bovengenoemde vereeniging met hunne dames, zal bjj gelegenheid van de 72ste algemeene vergadering, die Woensdag 28 Juli op Texel gehouden zal worden een excursie over het eiland worden gemaakt. Het gezelschap zal op Texel arriveeren met de boot, die des morgens te 10 uur uit Den Helder vertrekt, en vervolgens per autobus- nen een tocht over Texel nikken; op de boer derij van den heer W. Keijser te De Waal zul len eenige koppels Texelsche schapen bezich tigd worden en in Eierland aan de boerderij van den heer R. Stoepker een bezoek worden gebracht. Te De Koog zal in het badhotel de lunch worden gebruikt. Vandaar zal gereden worden langs de dennenbosschen naar Den Hoorn, waar het schapenfokkersbedrijf van den heer Jb. Lap Kz. bezichtigd wordt. De vergadering zal gehouden worden in Hotel „De Lindeboom", om vier uur. Met de laat ste boot vertrekken de deelnemers weer van Texel. „F.M." lijdt eervolle nederlaag. Gisterenavond werd op het terrein van „Frisschen Morgen" de laatste competitiewed strijd gespeeld in de 3e klasse, afd. A. van den K.N.Z.B. Pas om kwart voor negen kon de wedstrijd aanvangen, omdat de K.N.Z.B.- scheidsrechter niet kwam en daarom, met toe stemming van beide partijen, de heer P. de Ridder den wedstrijd leidde. Dadelijk na den aanvang wist de linksvoor van de Ham (Krommenie) met een hard schot de bezoekers de leiding te geven. Geenszins ontmoedigd trok de „F. M."-voorhoede, prach tig combineerend, naar het doel; van de Ham en De Mey wist met een goed schot op onge veer 10 meter afstand te scoren (11). Via eenige spelers belandde de bal na het uitzwem- men bij den vrij-liggenden midachter van de Zaanlanders, die met een tam schot op korten afstand den stand op 21 wist te brengen. De ruim 100 toeschouwers zagen zoodoende bin nen 40 sec.(!) 3 doelpunten maken. Weliswaar was Ham sneller, maar het combineeren was beter bij „F. M." en dit was dan ook de- oorzaak, dat het niet lang duurde voor de vierde goal kwam en daarmede weer een gelijken stand. Het was een prachtige, spannende, en gelijkopgaande strijd; na de rust voelde de „F. M."-ploeg, dat een overwinning niet uitgesloten was. En energiek trok men weer op naar het vijandelijke doel. Aan beide zijden moesten de achterhoeden hard werken, want een vrije man beteekende het beslissende doelpunt. De Ham-voorhoede kon na veel com bineeren van den bal naar Breggeman plaat sen, die, hoewel zwaar gedekt, wist te schie ten en keeper Kreukniet had het nakijken, het geen te wjjten is aan 't feit, dat hij door den dekkenden speler geen uitzicht had (23). Het was een prachtige partij waterpolo, een goede propaganda. We kunnen niet zeggen, dat de Heldersche ploeg verdiend heeft verloren. Een gelijk spel was de beste uitslag geweest. Een waardig besluit van de competitie! Spannende party tusschen Budge en Von Cramm. Dinsdag is te Wimbledon de tennismatch tusschen Amerika en Duitschland beëindigd. Amerika heeft den wedstrijd met 32 gewon nen en komt dus in de Challenge Round tegen Engeland. Wendt U met vragen omtrent redactie* op spoorbilfetten, goedkoope marken, Ooitcnr. :i Zorit*., Hotelplan, atotochten enz., tot Zooals men weet, was de stand na den eersten dag 11. Maandag wonnen Budge en Mako (V.S.) het dubbelspel van Von CrammHenkei (D.), zoodat het toen 21 voor de Amerikanen geworden was. Gisteren bracht Henkei de partijen op gelijken voet door met 75, 26, 63, 64 van Grant te winnen. De partij Von CrammBudge moest derhalve de beslissijig brengen. Deze is een schitterende wedstrijd geworden tus schen twee tennismeesters, die het beste ga ven waartoe zij tot nu toe in staat waren ge bleken. De Duitscher, die veel beter op dreef was dan bij de Wimbledon-kampioenschappen, slaagde er in de beide eerste sets van zijn sterken rivaal te winnen, zoodat er bijna een toennissensatie van den eersten rang gebo ren was. De volgende 3 sets waren echter voor Budge, zoodat deze met de volgende cijfers de partij uit het vuur sleepte: 68, 57, 6—4, 6—2, 8—6. Amerika zal de Cup wel voor een jaar win nen! Voormalige „De Zeven Provinciën" haast niet te herkennen. Kortgeleden meerde aan de boeien der bui tenhaven van Tandjong-Priok Hr. Ms. „Soe rabaja", het nieuwe opleidingsschip der ma rine. Het was voor het eerst, dat de „Soera baja", na een drie-weeksche oefenreis naar de Soenda-eilanden, Batavia aandeed. Allereerst konden we een rondwandeling door het schip maken, schrijft de redacteur der Ind. Crt. te Batavia. Men zal in het uiterlijk aanzien van de „Soerabaja" moeilijk de voormalige „De Zeven Provinciën" her kennen, want reeds het sflhout heeft een be langrijke wijziging ondergaan, doordat de voorste schoorsteen en de voormast zijn ver dwenen. Werd hierdoor reeds aan ruimte ge wonnen, bovendien werd een vijftal ketels overbodig. De geheele verbouwing werd op de werf van het Marine-etablissement te Soe rabaja uitgevoerd. Het voormalige oorlogs schip heeft thans geheel het karakter van een opleidingsschip. Op het midden-tusschendek is het ruime logies voor de jongens, die in opleiding zijn. De Europeesche bemanning heeft haar logies boven. Beneden is dat van de Inlandsche vaste bemanning en op het achterdek huist de "mi litie. Op het tusschendek vindt men het ver blijf voor de onderofficieren, 32 in getal. Ach teruit zijn de hutten voor de officieren met hun longroom. In plaats van met steenkool wordt het schip thans met olie gestookt, welke brand stof ook voor de kombuis wordt gebruikt. De etat-major bestaat uit 12 officieren. Voorts is er een burgerschoolhoofd aan boord. De bemanning bestaat met volledige militie en inlandsche schepelingen uit een 480 man. Mo menteel waren er 300 man aan boord. Het vaarplan van de „Soerabaja" is aldus, dat tweemaal per jaar twee maanden in Soe rabaja wordt verbleven, n.1. gedurende Jan. en Februari en Juli en Augustus. Er wordt dus telkens vier maanden gevaren (Tel.) HET STINKEND „HELDERSCH KANAAL", Geachte Redactie. Over bovengenoemd onderwerp is geruimen tijd het stilzwijgen bewaard gebleven. Onder- geteekende meent, dat momenteel wederom het moment aanwezig is, opnieuw de aandacht te vestigen op den onhoudbaren toestand van ons Gemeentelijk hoofdriool, alias: „Heldersch kanaal". Geachte redactie, ik begrijp niet, dat de overheid zelf een dusdanigen toestand laat voortbestaan. Er is mij meer dan eens, zelfs met ingezonden stukken, toegevoegd: Wacht maar, wanneer het uitgebaggerd wordt, is de stank weg! Ik heb dit evenzooveel malen be streden en ziedaar: het grootste gedeelte is momenteel uitgebaggerd en de stank is zelfs erger dan voorheen. Ik heb geen lust, mijn destijds ingediend plan, n.1. het maken van een „Hevelsluis", opnieuw naar voren te brengen. Misschien als ik den naam „ingenieur" voor mijn naam kon plaatsen, dat het meer succes tot uitvoering van een dergelijk plan zou medebrengen. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Den Helder, 19 Juli 1937. Ja, geachte heer Schoeffelenberger, het Heldersche Kanaal stinkt, dat valt niet te ontkennen. Misschien stinkt het ook wel erger dan voorheen het geval was. Er moet meer gespuid worden en dat zou ongetwijfeld ge beuren, als Waterstaat er geen bezwaar te gen had, dat het water aan het Amstelmeer onttrokken wordt. Op den duur kan deze toestand natuurlijk niet zoo blijven en zal Waterstaat moeten zwichten voor den aandrang van onze plaat selijke autoriteiten om in ons Heldersch Ka naal te doen spuien. Red. Held. Courant. Om den Stein-beker. Het bestuur der Voetbalvereeniging S.M.C. stelt zich voor nederlaagwedstrijden uit te schrijven, welke gespeeld zullen worden op een nader te bepalen datum. De firma J. Stein, muziek-instrumenten- handel te Zaandam, was zoo bereidwillig om voor deze wedstrijden een fraaie beker be schikbaar te stellen. Ook een tweetal winkeliers hier ter stede lieten zich niet onbetuigd. Met name firma S. Makelaar, groentenhandel, Molenstraat 44, en de heer J. v. Schie, filiaalhouder Hoogen- bosch, Schoenhandel, Keizerstraat 120, schon ken ieder een medaille. 83. Ze wandelden nu verder, tot ze weer aan een dorp kwamen, 't Was tegen twaalven en alle moeders van het dorp waren aan het eten koken. Dikke rookwolken stegen uit elke schoorsteen, en heerlijke geuren van varkens lapjes, rooie kool en kaantjes woeien hun in de neus. „Ai, ai, wat heb ik 'n honger!" zei Jantje, terwijl hij z'n maag met allebei z'n handen vasthield. 84. Even later kwamen ze voorbij een behangerswinkel. Ervaren leerlingen ge vraagd" stond er. Jantje en Pietje naar binnen. „Kunt u ons gebruiken, mijnheer?" vroeg Pietje. „Zijn jullie ervaren?" vroeg de behan ger. „Ja, meneer", zei Pietje, die niet wist, wat dat woord betekende en dacht, dat het be- tekende, of ze gevaren hadden. Nou, en dat hadden ze, met het pontje! STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Mars, 21 Juli v. Amsterdam. Theseus, 21 Juli v. Amsterdam. Boschdijk, 21 Juli v. Rotterdam. Chr. Huygens, 21 Juli v. Amsterdam. Enggano, t., 21 Juli v. Colombo. Johan de Witt, t., 21 Juli v. Batavia. Johan v. Oldenbarnevelt, t., 21 Juli te Genua. Soemba, t., 21 Juli te Marseille. Tawali, t., 20 Juli te Belawan. KON. HOLL. LLOYD. Waterland, t., 18 Juli v. Rio Janeiro. KON NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Bacchus, 21 Juli te Derindje. Helder, t., 19 Juli v. Callao. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Bontekoe, 20 Juli te Kohsichang. Maetsuycker, 19 Juli v. Wellington. Ombilin, 20 Juli te Pt. Louis (Maur.). Roggeveen, 20 Juli v. Algoabaai. Tasman, 19 Juli v. Mombassa. Van Rees, 19 Juli v. Batavia. JAVA—NEW YORK-LIJN. Adrastus, 19 Juli te Batavia. City of Lyons, 19 Juli te Philadelphia. Glaucus, 19 Juli v. Batavia. Kota Inten. 19 Juli v. New York. Madoera, 21 Juli te Belawan. Mapia, 17 Juli te Quebec. Rhesus, 19 Juli te Philadelphia. Tabinta, 20 Juli v. Kaapstad. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, t., pass. 20 Juli Aden. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 21 Juli v. Manilla. Hopecrest, 16 Juli v. Manilla. Sembilan, 17 Juli v. San Franciscö. Silverbelle, 19 Juli te Los Angeles. Tosari, 20 Juli te Penang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Autolycus, 20 Juli te Soerabaja. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (HollandOost-Azie Lijn). Grootekerk, t., 19 Juli v. Singapore. De burgemeester heeft de leden van den Ge meenteraad opgeroepen tot het houden van een vergadering op Dinsdag, 27 Juli 1937, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. De agenda luidt: Onderzoek geloofsbrief. Onderzoek van den geloofsurief van het benoemd verklaarde lid van den Raad G. Dol. Mededeelingen. 1. Dankbetuiging van H.K.H. Prinses Ju- liana en Z.K.H. Prins Bernhard voor de ge- lukwenschen ter gelegenheid van de herden king van den geboortedag van Zijne Ko ninklijke Hoogheid. 2. De Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat het egaliseeren van het terrein achter School 1 te Julianadorp in werkverschaffing geschiedt; in de arbeids- loonen zal het normale subsidie worden ver leend. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van 22 Juni j.1. tot: 1. Vaststelling van de volgende wyzigings- begrootingen en af- en overschrijvingen, dienst 1936: 8e wyzigingsbegrooting der gemeente; 9e 10e le electriciteitsbedrijf le grondbedrijf; le af- en overschrijving grondbedrijf; le wijzigingsbegrooting gasfabriek; le waterleiding; le reiniging; le af- en overschrijving zwembad; le wijzigingsbegrooting centrale boekhou ding; le wijzigingsbegrooting Gem. werken; le af- en overschrijving Gem. werken; 2. Verkoop van grond aan J. Walboom tn N. Bijl; B. Bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten van de in de vergadering van 30 Juni j.1. vastgestelde wijziging der Algemeene Po litieverordening. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen.) Geldleening. Voorstel tot het aangaan van drie geldle ningen, totaal groot 779.000,ter conver teering van het restant der leening groot 879.000,—. Reglement Autovervoer. Voorstel tot wijziging van de beroepsver ordening, voortvloeiende uit het R.A.P. Reclametegels. Voorstel betreffende het verleenen van ver gunningen voor het leggen en hebben van reclametegels in trottoirs. Storthuis. Voorstel tot verhooging van het crediet voor het vergrooten van het storthuis voor de rei niging. Onderwijs. Voorstel tot overplaatsing van den onder wijzer I. W. Sinke van school 14 naar school 8. Voorstel tot plaatsing van leerlingen op de openbare lagere scholen, enz. Voorstel tot regeling van het gemeentelijk Lyceum. Voorstel inzake instandhouding van de school no. 2 te Huisduinen. Voorstel tot het verleenen van medewer king ingevolge art. 72 der L.O.wet 1920 aan de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" door het afstaan van een gedeelte van het schoolgebouw aan de Vischmarkt en tot het verleenen van een crediet voor den verbouw van dat schoolgebouw. Begrooting., Voorstel tot verhooging van den post on derhoud straten en pleinen. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de eerste wijzigingsbegrooting der gemeente, dienst 1937. Onderwijs. Voorstel tot benoeming van M. J. W. Rienks tot leeraar in verbandleer en eerste hulp bjj ongelukken aan de Zeevaartschool. Ter inzage. Ter inzage zjjn gelegd: 1. Overzicht van gedurende het tweede kwartaal 1937 in erfpacht uitgegeven en kochte gronden van het Grondbedrijf. 2. Opgaaf van de patiënten, die voor reke ning der gemeente gedurende het tweede kwartaal 1937 zijn verpleegd geweest in de R.K. Ziekenverpleging St. Lidwina. Het aantal leerlingen van de eerste klasse zal bedragen 434. Worden daar van afgetrokken de 6 leerlingen bestemd voor de school voor buitengewoon lager onderwijs, dan zullen er 428 overblijven. Zou aan elk der scholen 4 tot en met 14 een eerste leerjaar verbonden worden, dan zouden er 53 a 54 leerlingen in elke klasse moeten komen. Dit is een aantal, dat te groot is en dat bovendien in het overgroote deel der lokalen ook niet on dergebracht kan worden. Het i§ daarom noodzakelijk aan een der scholen een pa rallel-eerste klasse te vormen, waardoor het aantal leerlingen per klasse voor het eerste leerjaar 47 a 48 zal kunnen zijn. De verdeeling der leerlingen over de verschillende openbare scholen. Een nieuwe leerkracht voor school 8. Door de hoofden der openbare scholen 4 tot en met 14 zjjn aan B. en W. de gegevens ver strekt van het vermoedelijk aantal leerlingen bjj den aanvang van den cursus op 1 Septem ber 1937, School No. 8 aan de Herzogstraat komt vol gens den Wethouder van Onuewijs daarvoor het meest in aanmerking. Aan deze school is het mogelijk een zoodanig gemiddeld aantal leerlingen te verkrijgen, dat vanaf 1 Januari 1938 de jaarwedde van 7 leerkachten, volgens de gewone subsidiebepalingen, voor rekening van het Rijk zijn te brengen. De plaatsing van de leerlingen in de overige klasen levert over het algemeen niet veel moeilijkheden op. Behoudens enkele over plaatsingen van leerlingen uit het derde leerjaar van de scholen 4 en 8 kunnen alle leerlingen blijven aan de school, waarin zij thans reeds zijn ondergebracht, tenzij aan school 14 weder geen 6e klasse zou komen. Het aantal leerlingen van het zesde leerjaar van school 14 bedraagt slechts 17. B. en W. hebben overwogen wat het beste met deze leerlingen zou kunnen geschieden, n.1. of het aanbeveling zou verdienen aan deze school weder een zesde leerjaar te vormen of de leer lingen, evenals voorgaande jaren, weder naar andere scholen over te plaatsen en school 14 weder uit vijf leerjaren te laten bestaan. Na een bespreking van deze aangelegenheid met het betrokken hoofd der school, zijn zij tot de concluse gekomen, dat het eerste de voorkeur verdient boven het laatste. Het is n.1. moglyk en het hoofd van de school heeft daartegen geen bezwaar de leerlingen van het vijfde en zesde leerjaar van die school in één lokaal onder te brengen. Het hoofd der school zou dan beide klassen onder zyn hoede krygen. Op grond van een en ander stellen B. en W voor: a. aan school No. 8 aan de Herzogstraat bij den aanvang van den nieuwen cursus twee eerste klassen onder te brengen; b. hen te machtigen voor deze school een oproeping te doen voor de aanstelling- van een zevende leerkracht; c. hen te machtigen, te trachten met toe passing van het bepaalde in art. 56, tweede lid, der Lager Onderwijswet 1920, de jaar wedde van de onder b. bedoelde leerkracht reeds vanaf 1 September 1937 voor rekening van het Rijk te doen brengen; d. aan school No. 14 een zesde leerjaar te verbinden en dit leerjaar met het vijfde leer jaar in één lokaal samen te brengen. Verloofd: ALI VAN STEK en BAREND BONARIUS. Thuis Zondag 25 Juli, 5—6.30 u, Ondertrouwd: 1MART VERBERNE en THEODORA E. >1. KWAK Huwelijksvoltrekking op Don derdag, 5 Aug. e.k., in de Paro chiekerk der H.H. Petrus pn Paulus, te Den Helder, te 10 uur v.m. Den Helder, 21 Juli 1937, Kanaalweg 186 Kijkduinlaan la Toekomstig adres: Kanaalw. 186 Thuis: Zondag, 25 Juli, Kijkduinlaan la. Begrafenisondernemer Aannemer van Begrafenissen binnen en buiten de stad. Keurige nette uitvoering voor billijk tarief. GRAVENSTRAAT 4. Telef. 443. Postreken. 299348. VOOR HET BETERE BEGRAFENISWERK HET PARTICULIERE BEDRIJF Lage, vaste tarieven. UITVOERDERS: P. REINTS, Breewaterstr. 54 J.A.v. SCHIJNDEL, 17 Gevraagd een net MEISJE, boven de 16 jaar. Zich aan te melden: Bree- waterstraat 69. gevraagd. Adres: Weststraat 76. NET MEISJE gevraagd van 83 u„ leeftijd 16 j. Aanm. tusschen 7 en 8 uur. Adres: Hoofdgracht 43. gevraagd. Adres: J. GRAAFF, Spoorstr. 54. Gevraagd boven 18 jaar. Salaris F 35f 40.p. maand Modehuis H. SPRUIT. gevraagd. DE ECHTE OBLY, Ruyghweg 381.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6