Britsche deskundigen bestudeeren oplossing Henry Ford, zooais men hem niet kent Brunete heroverd Gunstige ontvangst van Koning Leopold's voorstel „Verlaagde kosten voor levensonderhoud" Veelbelovende knapen Een ongeluksplaafs De KLM. vaart wel Jammerlijke dood Auto over den kop Non-interventie Poolsche spionnage? Dc Fransche vrijwilligers-kwestie Als de arbeidersoppositie haar zin kreeg Steun aan den landbouw in Amerika Arabieren pleiten voo hun onaf hankelij kheid Sovjet-schip naar Ceuta opgebracht Brug bezweek Autoramp in Frankrijk Politieke moord in Frankrijk Drift bracht onheil SPANJE Barcclona gebombardeerd Twee kanovaarders verdronken Na de besprekingen van Eden met den Franschen ambassadeur, Corbin, en den Duitschen ambassadeur, von Ribbentrop, in den loop van Zaterdagmorgen, bestudeeren, naar vernomen wordt, de Britsche deskun digen thans een document, dat zal worden voorgelegd aan de leden van het nietinmen- gingscomité. Dit document, dat is opgesteld met het doel de huidige impasse te boven te komen, heeft nog geen definitievcn vorm gekregen, maar men hoopt, dat Lord Plymóuth het zal kunnen voorleggen in de vergadering, die in het begin van de vol gende week verwacht wordt bijeen te zul len komen. Ofschoon geen enkele officieele inlich ting te verkrijgen is, omtrent het nieuwe Britsche document, meent men toch te we ten, dat het een algemeen onderzoek betreft van de houding der verschillende mogend heden ten aanzien van het Britsche plan en geen nieuwe bespreking bevat van de pro cedurekwesties. Naar vernomen wordt, zal de ondercom- inissie vandaag bijeenkomen. Lord Ply- imouth zal aan de vertegenwoordigers der belanghebbende staten een vragenlijst voor leggen over de belangrijkste punten der Brit sche voorstellen, in de eerste plaats het vrijwilligersvraagstuk en de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden. In dien de leden der ondercomimissie deze pro cedure aanvaarden, zal het document den verschillenden regeeringen worden voorge legd, met, naar men zegt, het verzoek er zoo spoedig mogelijk op te antwoorden. De Britsche regeering wil door het verge lijken der antwoorden den omvang der ver schillen van meening vaststellen, opdat die verschillen in de commissie zullen kunnen worden besproken. Men meent te weten, dat Von Ribbentrop in deze nieuwe proce dure heeft toegestemd en ook Cor bin zou zich daarover, voor hij naar Parijs vertrok, gunstig hebben uit gelaten. Krachtens de nieuwe procedure zou de kwestie van den voorrang van bespreking vervallen, zoodat de oorzaken van de nieuwe vertraging zouden worden opgehe ven, tenzij Italië of een andere mogendheid een voorbehoud omtrent den grondslag der Britsche voorstellen zou maken. Engeland en Frankrijk zijn niet voornemens hun pa- trouilleerende oorlogsschepen terug te trek ken, zoolang het nieuwe Britsche controle- ontwerp niet in werking is. tenzij de ple naire commissie de terugtrekking zou verlangen. Medegedeeld wordt uit Moskou, dat op 5 Juli bij de grenspost Slavöêtski twee gewa- penden, die uit Polen kwamen, Russischen bodem betraden en het vuur openden op een detachement soldaten. Het detachement beantwoordde het vuur, zoodat beide aan vallers werden gedood. Op de lijken vond men een hoeveelheid' spionnagemateriaal en persoonlijke documenten, waaruit kon worden opgemaakt, dat één der indrin gers, de Pool Sjimanofski, luitenant van de grenswacht, was. De ambassade te Warschau heeft opdracht gekregen te pro testeeren. Frankrijk's oudstrijders doen een beroep op hun Duitsche colleqa's De voorzitter van den Franschen oud-strij- dersbond heeft tot den voorzitter van de permanente internationale commissie van oud-strijders het verzoek gericht, een be roep te doen op den Duitschen oud-strijders bond, teneinde door diens bemiddeling een rechtzetting in de Duitsche pers te verkrij gen van het bericht, dat vrijwilligers uit het Fransche vreemdelingenlegioen naar Spanje zouden zijn gezonden. Het voorstel, door Koning Leopold in zijn brief aan Van Zeeland gedaan, heeft een gunstig onthaal in de Berlijnsche pers gevonden. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" schrijft: „Men kan slechts hopen, dat de uitnoodiging tot het bestudeeren der economische vraagstukken in hun alge meenheid en tot het aanvatten van de ver deeling der grondstoffen en van de betaal middelen in overweging zal worden geno men door de mogendheden, die deze pro blemen hebben op te lossen. Er is hier sprake van een onmiddellijk beroep op Lon den, Parijs en Washington. Duitschland wenscht slechts, dat dit beroep niet tever geefs gedaan is. De rijkskanselier en zijn medewerkers hebben vaak verklaard bereid te zijn aan een nieuwe regeling mede te wer ken, indien die regeling op de basis van rechtsgelijkheid berust"'. Tegenover de pers heeft minister Huil verklaard, dat het voorstel van koning Leo pold een gelukkig voorstel is. De minister wilde zich, in afwachting van het onder zoek van het voorstel, niet vastleggen, doch hij zeide er zich zeer over te verheugen, dat de hoofden van andere staten belangstelling hebben voor de oprichting van een onaf hankelijke economische wereldorganisatie. Er kunnen, aldus zeide hij ten slotte, niet te veel onpartijdige internationale organisaties voor de bestudeering van economische vraag stukken zijn, want nooit zijn de internatio nale betrekkingen zoozeer afhankelijk ge weest van stevige economische fundeerin gen. Verklaring van minister Copper De Engelsche Minister van Marine, Duff Copper, heeft te Penceitland in Schotland 'n rede gehouden, waarin hij om. zeide: „Zon der bang te zijn, dat men mij zal tegenspre ken, durf ik te zeggen, dat er binnen en kele weken een groote Europeesche oorlog zou ontstaan, als wij ten aanzien van den burgeroorlog in Spanje de door de arbeids- oppositie verkondigde politiek zouden vol gen.'" Ten aanzien van Italië meende de minis ter, dat het uur was gekomen om het verle den te begraven en te streven naar het her stel der verblijdende betrekkingen tusschen Engeland en Italië, die zoo lang bestaan heb ben. President Roosevelt heeft Vrijdag een wets ontwerp onderteekend, waarin het minis terie van landbouw gemachtigd wordt pachters leeningen te verstrekken voor den aankoop van boerderijen tot een totaal be drag voor het loopende jaar, groot 10 mil- ltoen doll. Voor 't volgende jaar zal voor dit doel 25 en de daaropvolgende jaren 50 mil- lioen dollar worden uitgetrokken. De verdeeling van Palestina. Het Hooge Arabische Comité te Jerusalem heeft de commissie voor de mandaten van den Volkenbond, den hoogen commissaris en het Britsche ministerie van Koloniën een memorandum doen toekomen, waarin de bezwaren tegen het plan tot verdeeling van Palestina worden uiteengezet en waarin wordt verklaard, dat de eenige natuurlijke oplossing zou bestaan in de erkenning van het recht der Arabieren op volledige onaf hankelijkheid in het geheele land. Gewapende treilers der opstandelingen hebben vanmiddag in de straat van Gi braltar het Sovjet-Russische stoomschip „Varlaam Avanessov" aangehouden en naar Ceuta opgebracht. Afkeer van motorengeronk. Industrie en landbouw moeten hand in hand gaan. Een Zweedsch journalist, die ge legenheid had, Henry Ford op zijn landgoed te bezoeken en te spreken, geeft in een Zweedsch blad het volgende interessante re laas zijner in drukken: Motorgek netter is sinds lang niet meer het lieve lingsgeluid van Henry Ford. Op zijn ouden dag luistert de onver moeide nog steeds zeer vitale groot-industrieel het liefst naar liet geklapper van paardenhoeven. In Greenfield Village, een soort levend mu seum van het verleden, zijn auto's verbo den. Op dit landgoed heeft Ford een eigen aardige tentoonstelling ingericht. Postkoet sen uit goeden ouden tijd onderhouden het \erkeer met de omgeving. Men ziet huizen uit den tijd der negerslaven, alsmede de ontwikkeling van de Amerikaansrhc indu strie. In een enorme hal is een Edison-mu- »eum ondergebracht, waarin men de authen HENRY FORD tieke laboratoria van den grooten uitvin der kan bewonderen. Men ziet de eerste modellen van uitvindingen, welke op het oogenblik een vanzelfsprekendheid zijn ge worden: telegraaf,c gramofoon, gloeilamp, filmcamera, enz. Natuurlijk is de auto sterk vertegenwoordigd. De eerste modelden T en A staan hier naast de allermodernste wa gens. Men staat verwonderd over de auto's van voor den oorlog, onhandig en groot als sleeperswagens, over hooge karren, wel ke nog ietwat aan den postkoets doen den ken en dergelijke bezienswaardigheden meer. Is Greenfield aan het verleden gewijd, het groote gebied rondom Detroit is een land der toekomst, Want hier heeft Henry Ford zijn gecombineerde industrie- en land- bouwgemeenten georganiseerd. Henry Ford meent nl„ dat wanneer de mcnschelijke ge meenschap met een voet in de industrie en met de andere op het land staat, zij tegen elke economische crisis gevrijwaard is. Sctvnkt de arbeid baar geld, de bodem schenkt voedsel en zoo is dc arbeider dub bel verzekerd. Aandeelen kunnen vallen, maar de aarde is steeds betrouwbaar. Ford die er ondanks zijn 74 jaren nog be trekkelijk jeugdig uitziet, gaf aan den Zvyeed nog de volgende inlichtingen: „40.000 mijner arbeiders krijgen in het kader van mijn agrarisch programma een eigen tuin. Wij controleeren het geheele werk en geven den arbeider niet slechts de mogelijkheid om voor eigen gebruik fruit en groenten te kweeken, maar zulks ook voor den ver koop te doen. Iedere arbeider krijgt zooveel land, als hij in staat is te bebouwen. De landbouw lijdt aan gebrek aan arbeids krachten, terwijl de industrie in tijden van laagconjunctuur op een overschot aan ar beiders moet rekenen. Het is mijn vaste overtuiging, dat de oplossing van het pro bleem in een samenwerking tusschen in dustrie en landbouw moet liggen". Autofabrikant met familie ver ongelukt. Te Gosau in Opper Oostenrijk begaf zich een brug juist op het oogenblik toen de directeur der Steyrautomobielfabrieken met zijn auto passeerde. De directeur, diens vrouw en twee andere familieleden kwamen bij- dit ongeluk om het leven. Drie dooden en dertig gewonden. Gisterochtend zijn op den weg van Abbe- ville naar Boulogne bij Hautvillers in Frankrijk twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. In de eene bus zat 'n ge zelschap Engelschen, in de andere kinderen van een patronaat te Amiens met hun ouders. De schok was zeer hevig, zoodat drie personen werden gedood en dertig wer den gewond. Zaterdagavond heeft een zekere Thibaut een lid der communistische partij te Rijs- sel, vier schoten gelost op Lafrance, een lid der Fransche Sociale Partij, die gisteroch tend aan de bekomen wonden is overle den. Thibaut heeft zich bij de politie aange meld en verklaard uit vrees voor Lafrance geschoten te hebben. Adres van Chr, Nat. Vakverb. aan den raad van ministers. Het dagelijksch bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft zijn sociaal-politieke verlangens ter kennis van den raad van ministers ge bracht. De bijzondere aandacht wordt gevestigd op de te constateeren stijging van de kosten van levensonderhoud, waardoor de grootere gezinnen met geringe inkomens en in 't bijzonder de gezinnen, die van steun of werkverschaffingsloon moeten leven, wor den getroffen. Verlaging van heffingen. Met het oog daarop dringt het dagelijksch bestuur er op aan, ten einde deze prijsstij ging zooveel mogelijk op te vangen, tot ver laging van allerlei heffingen over te gaan. L)at nu onlangs tegelijk met een verlaging van den boterprijs, de heffing op margarine werd verhoogd, heeft het zeer betreurd. Wanneer via den huidigen vorm van landbouwsteun geen verlaging van de kos ten van levensonderhoud te verkrijgen is, meent adressant, dat er aanleiding bestaat over te gaan tot eenige verruiming van den crississteun voor werkloozen en eenige verhooging van de loonen in de werkver schaffing. Hoogere loonen. Voor wat de werkverschaffing betreft, wijst adressant er op, dat door de arbeiders, in werkverschaffing tewerk ge steld, meestal zeer zware arbeid wordt ver richt. Naar zijn meening is een eenigszins hoogere belooning der arbeiders bij ver schillende werkobjecten zeer gewenscht en ook alleszins te verantwoorden. Ouderdomsrente. De totstandkoming, eener landbouwar- beidswet met verbod van loonarbeid van kinderen beneden 14 jaar acht adressant dringend gewenscht. Voor wat de sociale verzekering betreft, dringt het dagelijksch bestuur er op aan, dat arbeiders die thans van ouderdomsrente zijn verstootcn of straks dreigen verstoken te worden, in 't genot van deze rente kunnen worden ge bracht. Aangedrongen wordt op een wette lijke regeling der werkloosheidsverzeke ring. Arbeidscontractanten. Voor wat den inhoud van het arbeidscon tract van de toegelaten arbeidscontractan ten betreft, worde door de overheid met de erkende personeelorganisaties overleg ge pleegd. Met aandrang verzoekt adressant dato vergegaan wordt tot invoering der 48- urige werkweek voor die groepen rijksper soneel, die thans nog een langere werk week hebben, zooals speciaal een deel van het personeel, werkzaam bij het P.T.T.Jbe- drijf. Ten slotte meent het dagelijksch be stuur, dat in verband met de stijging van de kosten voor levensonderhoud de vraag moet worden gesteld, of aan de laagstbezol- digden in 's Rijksdienst niet eenige salaris- verhooging dient te worden gegeven. Man zwaar gewond. Op den Nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Övcrschie werd Zaterdagmiddag de wiel rijder C. van der M. uit Den Haag, aangere den door een gespan, waarmede een land bouwer het land inreed. De aanrijding was zonder eenige beteekenis, doch van der M. maakte zich over het gebeurdr» zoo driftig, dat hij den voerman achterna ging en pro beerde hem van den wagen te trekken. Bij dit pogen r aakte de driftige Hagenaar met een been tusschen de spaken van een wiel van den rijdenden wagen, met het noodlot tig gevolg, dat het been totaal werd ver splinterd. De man werd naar het St. Joris- Gasthuis te Delft overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De strijd rond Brunete nog steeds voort. dunrt De strijd rond Brunete, welke reeds negen dagen aan den gang is, duurt nog steeds voort. Geen enkele offi cieele inlichting heeft het verlies van Brunete bevestigd, doch het is zeker, dat de regeeringstroepen het midden in den nacht hebben verla ten onder den sterken druk der op standelingen. De regeeringstroepen houden den strijd vol ten noorden van het dorp op den weg van Villa Nueva en La Canada. Den geheelen dag heeft de artillerie der regeerings troepen met groote hevigheid de nieuwe stellingen der opstandelin gen gebombardeerd. Van haar kant bestookt de artillerie der tegenstan ders gesteund door de krachtige luchtmacht zonder ophouden de re- geeringsstellingen. 2000 linkschen gevangen genoimen. Gisterochtend vroeg werd Brunete door een twaalftal vlegtuigen van de rechtschen gebombardeerd, waarna de troepen onder leiding van genei aal A arela tot den aanval overgingen. Zij slaagden erin een bres te slaan in de stellingen van de regeering en zich meester te maken van de eerste verdedigingslinies. Vervolgens werd de tweede verdedigingslinie aangevallen en na enkele gevechten maakten de troepen van Franco zich meester van de plaats. De opmarsch werd voortgezet in de rich ting van San Martin de Valde Iglesias. De rechtschen maakten meer dan tweedui zend tegenstanders krijgsgevangen en een groote hoeveelheid materiaal viel in hun handen. Aan het front van Teruel hebben de troepen van het vijfde legercorps van Franco het bergmassief ten Zuiden van Entrambasaguas aangevallen. Niettegen staande de krachtige tegenstand van de re geeringstroepen, slaagden de rechtschen er in den top te bereiken. Barcelona gebombardeerd. 65 dooden, 150 gewonden. Gisterenochtend zijn bij het bombarde ment van Barcelona door rechtsche vlieg tuigen 65 personen gedood en 150 gewond. Vliegtuigen der actie. regeering In Uit Gijon wordt gemeld, dat verscheiden regceringsvliegtuigen aanvallen hebben on dernomen op de motorbootcn der opstande lingen, de Ciudad. de V'alencia en de Ciudad de Palma, welke zich op 5 mijl van de ha ven van Gijon ophielden. Beide schepen zijn naar zee gevlucht. Gisteren hebben kustbatterijén laat in den middag het vuur geopend op het oorlogs schip Baleares dat in handen der opstan delingen is. De Baleares antwoordde met tien kanonschoten. De granaten kwamen op het land terecht zonder evenwel schade aan te richten. Jeugdige papierdieven te Rotter dam gearresteerd. Dezer dagen vervoegden zich bij een be woner van de Warmoeziersstraat te Rotter dam, die beschikt over den sleutel van het naastliggende leegstaande winkelpand, in gebruik bij de N.V. Schop's vleeschwarenfa- briek, eenige jongens. Deze jongens vroegen om den sleu tel, want zoo zeiden zij, zij mochten het papier, dat in genoemd pand stond, meenemen. De bewoner ver moedde niets, aangezien de jongens er hun werk van maken oud papier aan de huizen op te halen. Hij gaf den sleutel af en de jongens togen aan het werk. Eenige kisten druk werkpapier, die zij daar vonden, laadden zij op een tot dat doel mee gebrachte carrier. Later bleek echter dat vanwege de eige naars heelemaal geen verlof was gegeven tot het weghalen van het nieuwe papier, dat een waarde vertegenwoordigde van om en bij de f 400. De politie is toen achter de jongens, de 15-jarige P. J. de K.en de 15-jarige G. R. aangegaan, waarop zij gearresteerd zijn. Zij verklaarden, dat zij de kisten papier hadden leeggehaald en 't papier als „oud- papier" hadden verkocht voor een bedrag van f 4. De knapen zijn opgesloten. Te zware kleeding noodlottig. werd hen Zaterdagavond zijn twee jongelie den, die geheel gekleed in een ka no op de Maas voeren, te water ge raakt, doordat de kano omsloeg. Twintig minuten later heeft men beide ongelukkigen kunnen ophalen. De levensgeesten waren geweken. Door hun te zware kleeding (een hunner had een leeren jas en kap laarzen aan!) konden de jongens, die de zwemkunst voldoende machtig waren, zich niet boven water hou den. Pas laat in den avond is men er in ge slaagd de beide jongelieden te identificee- ren. Het zijn de zestienjarige J. G. van der L„ geboren te 's Gravenhage, en wonende te Heerlen en de 17-jarige F. C., geboren te Heerlen en wonende aldaar. Botsende auto's en slippende mo torfiets. Twee gewonden. Gisterenmiddag zijn op den hoek van den Warnveldschen weg en Prins Bemliard- laan te Zutfen, een uit de richting Warns- veld komende auto, bestuurd door mevr. A. uit Den Haag en een door den heer G. K. uit Deventer bestuurden auto, die van den kant van Doetichem kwam, met een hevi- gen slag tegen elkaar gebotst, doordat mevr. A. den tegenligger, die den Warns- veldschen weg wilde oversteken, te laat opmerkte. De Haagsche auto draaide geheel om, terwijl de andere wagen tegen een ver- lichtingmast botste, welke geheel werd om gebogen. Beide voertuigen werden ernstig be schadigd. Een naast mevr. A zittende dame werd ernstig aan het oor gewond en brak vermoedelijk 't scheenbeen. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurster bleef vrijwel ongedeerd, terwijl de heer K. er met enkele schrammen afkwam. Tien meter verder slipte even later een motorrijder, die naar de verongelukte auto's keek. Hij viel op den grond evenals de duorijdster, die aan het oog werd gebles secrd door de glassplinters van de motor lamp. Zij moest eveneens naar het zieken huis worden vervoerd. De man kwam met den schrik vrij. De Douglas DC3 brengt 100 pet. meer post en 57 pet. meer pas sagiers naar Indië. Het Euro peesche luchtnet: rond 500 pas sagiers en 6000 Kg. vracht per dag. Het eerste halfjaar heeft alleszins gun stige bedrijfsresultaten voor de K.L.M. opge leverd. Deels is dit gunstige aspect verkre gen door het snelle en gerieflijke vervoer met de Douglasvloot deels moet het toe geschreven worden aan de gestadig groeien de luchtvaartgezindheid van het reizend pu bliek. Op het oogenblik worden op de Europee sche lijnen ruim 500 passagiers, en 6000 kg. vracht per dag vervoerd. Sinds de invoering van de DC3 toestellen op de Indië-route is het vervoer op deze lijn enorm toegenomen. Vergeleken met de over eenkomstige vluchten met de DC2-toestel- len in 1936 is het postvervoer met de DC3 met 100 pet. gestegen, het passagiersvervoer met 57 pet. en het goederenvervoer met 52 pet. Uit deze resultaten is slechts een conclu sie te trekken: dat de komst van de Douglas DC3 op de luchtverbinding met Indië, ge bleken is in dit verkeer in een behoefte te voorzien. Meisje onder boerenwagen geraakt. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is in het dorpje Ifeyenburg nabij Hengelo (Gel derland) een ernstig ongeluk gebeurd. Op dat oogenblik kwam het eenige dochtertje van het hoofd der R. K. school, den heer S., aldaar het hek der ouderlijke woning uitfietsen, juist op het moment dat een rhet twee paarden bespannen boerenwagen voorbij reed. De boerenwagen, die voorzien was van luchtbanden, was zwaar met rogge beladen. De voerman merkte niets van het geen gebeurde en het meisje was niet meer in staat haar vaart te verminderen, met het noodlottige gevolg, dat zij tusschen de beide paarden door, onder den wagen ge raakte, een trap van een der geschrokken paarden kreeg en door een der wielen over reden werd. Het kind was op slag dood. Merkwaardig is, dat de voerman, dia volstrekt niets had gemerkt, doorreed en door een voorbijganger op het gebeurde attent moest worden gemaakt. En weer op zijn wielen terecht gekomen. Dame gewond. Zaterdagavond te ruim elf uur kwam aan bet einde van den afsluitdijk bij de Frie- sche kust een tweepersoons auto, die uit noord-Holland kwam, doordat de bestuur der met te groote snelheid de bocht wilde nemen, in hotsing met het rood-wit geblok te nek, sloeg vervolgens over den kop, docli kwam op het afloopende gedeelte van den dijk weer op de wielen terecht. De naast den bestuurder gezeten dame vloog door het zeildoek der dakbedekking en bleef onder den bumper liggen. Zij kreeg een bloedende hoofdwonde. De bestuurder, die uit den ver nielden wagen wist te klimmen, bleef vrij wel ongedeerd. Dokter Kroon uit Witmar- sum heeft de dame behandeld, waarna hei den met een huurauto de reis naar hun be stemming, Groningen vervolgden, NEDERLANDER IN DUITSCHLAND GEVANGEN. En weer vrijgelaten. X1„*avr 'wii vernemen is de heer C. G. uit t ii' er'egenwoordiger van de Nieuw© l ilburgsche Courant, die op 12 Juli j.1. zijn: rJ.wTm z°ontj® naar een kennis in de hre,Wi en te Duisburg gearresteerd wegens vermeende over- c mg der deviezenbepalingen, na het Lt u f, onderzoek, waaruit zijn on- schuld bleek. Vrijdagavond op vrije voeten! gekee d°n daKavond te Tilburg terug-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2