Drie gouden sleutels Radioprogramma 'J-mnli Om de Davis Cup v Mialkm De vierkamp in Duitschland Uit onze omgeving «MARKTBERICHTEN DOORt PETIAN ENGELANDAMERIKA 11. Zaterdag zfjn de eerste enkelspelen in den tenniswedstrijd Engeland—Amerika om den pavis-beker gespeeld. Budge won natuurlilk van Hare en de eenige sensatie in dit een tonige partijtje was, dat de Amerikaan 115 games voor de eerste set noodig had Austin won van Parker met 6-3, 6-2, 7-6, zoodat de stand thans is: 11. Heden wordt het dubbelspel gespeeld. Het programma voor de laatste ronden van den schaakvierkamp is als volgt samen gesteld: 26 Juli: vijfde ronde SaemischAljechin en EuweBogoljubov. 27 Juli: zesde ronde Aljechin—Euwe en BogoljubovSaemisch. 28 Juli: hangpartijen. JULIANADORP. Alg. vergadering van de Vereen. „Veeverloskunde". Vrijdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een algemeene vergadering in het café Prins Hendrik van den heer A. Doorn. Aanwezig waren ruim 20 leden. Een tame lijke belangstelling gezien het slechte weer, en de zeer kleine, maar toch belangrijke agenda. De voorz., de heer J. J. Kistemaker heet de aanwezigen welkom, waarna de secr., de heer A. Schoort Jz. de notulen leest. Naar aanleiding daarvan is deze vergade ring opgeroepen en spr. geeft nu gaarne aan haar het woord. Door eenige leden wordt het een en an der naar voren gebracht, maar het pro en het contra woog gemakkelijk tegen elkaar op, zoodat de taak des voorzitters niet moei lijk was om deze bijeenkomst naar behooren te doen verloopen, en deze daarna met een woord van dank voor de op aangename wij ze gevoerde discussies, kon sluiten. ANNA PAULOWNA De studeerende jeugd. Op de R.H.B.S. in Den Helder zijn be vorderd: M. Zuiddijk naar de 3e klas; M. Wissekerke en A. de Wilde (Breezand) naar de 4e klas; A. Blik, Joh. Groneman en J. Kommer (Breezand) naar de 5e klas. Op de vakschool voor meisjes te Den Helder is L. van Zandwijk (Breezand) be vorderd naar het tweede leerjaar van den voorbereidenden cursus; S. de Schipper naar het 2e leerjaar van de opleiding voor huis naaister en zijn A. van der Goes en M. van Lierop (Breezand) bevorderd naar het 2e leerjaar van de opleiding voor hulp in de huishouding. R. K. Voetbal. De wedstrijd Z.A.P. 1—Vios 1 (Warmen- huizen) moest wegens het ongunstige weer een kwartier na de rust gestaakt worden. De ruststand was 11. Een der „Driebruggen open gesteld. Hoewel het wegdek nog niet geheel ge reed is, is een van de twee nieuwe brug gen aan de Molenvaart. n.1. die over de Krommetocht, toch voor het verkeer open gesteld. Vlschlust. De vereeniging Vischlust hield Zondag een vischwedstrijd in de Molenvaart. In 't geheel werden 75 stuks gevangen. Mw. DaalderRezel won, door het vangen van den grootsten baars den eersten prijs; 2e prijs II. Blom, die 12 stuks ving; 3e prijs J. ter Burg 11 st.; 4e prijs P. Winnubst 7 st.; 5e prijs W. Muntjewerf 7 st.; 6. .T. Kalter 7 st.; 7. J. Daalder 4 st.; 8. D. Stins 4 st.; 9. K. Verver 3 st.; 10. N. Sikking 3 st. 11. Meeuwisse 3 st.; 12. J. de Wit 2 stuks. n Missie-collecte. De collecte, die Zondagmorgen werd ge houden, voor het R.K.. missiewerk op Flo- res (Ned. O. Indië), bracht f 106 op. BREEZAND. Bewaarschoolavond geslaagd, m 'ee®'avond. die ter gelegenheid van het 1 u-jarig bestaan der bewaarschool werd ge organiseerd en ten doel had aan de midde len te komen om nieuwe schoolmeubelen te koopen, heeft aan dat doel beantwoord. Het batig saldo is f 265. Er zullen nu 40 stoel tjes en tafeltjes en een groote tafel met nog o stoeltjes aangeschaft worden ter vervan ging van het oude ondeugdelijk meubilair. Bloemententoonstelling. De reeks bloemententoonstellingen in het H.K. Gezellenhuis wordt voortgezet. Thans zijn gladiolen en dahlia's aan de beurt. De inzendingen van Zaterdag en Zondag waren nog niet uitgebreid. Toch was er wel wat moois te zien. We noemen b.v. van den heer J. de Goede de gladiolen: Poolijs, Coperni- cus, Parmentier (die een getuigschrift le klas op de Haarlemsche keuring verwierf) en Sweetheart. Gebr. Langelaan zonden Na- nus-soorten, de heeren G. A. Preijde en P. van Kooten, gladiolen en dahlia's, waaron der „Willy den Ouden", terwijl van den heer H. de Groot de Rubini-gladiool aanwezig was. WIER1NGEN Openbare verkooping. Ten verzoeke van de erven van nu wijlen mej. Maartje Mulder Sd. had in café Schel- tus Zaterdagavond een openbare verkoo ping plaats. Aangeboden werden: No. 1. Huis. erf en land aan Rijksweg en Elft, groot 32.30 aren, 11.305 snees. Kooper H. Heis voor f 800. No. 2. De Tilkes, hooiland, 22 aren, 7.70 snees. Hoogste bod J. van Duin Dz. f 110. Kooper Jb. Dekker Pz. f 160. No. 3. Het bosch, hooiland, 56.40 aren, 19.74 snees. Hoogste bod H. Smit f 205. Kooper D. Post f 207. No. 4. Zuiderkrocht, Westzij, weiland 50 aren, 17.50 snees. Kooper W. de Vries voor f 785. No. 5, Zuiderkrocht, Oostzij, weiland, 48.80 aren, 17.08 snees. Kooper w'. de Vries f660. No. 6. Molcnkrocht, bouwland, 51.50 aren, 18.025 snees. Hoogste bod N. Tijsen Dz. f 930. Kooper J. Lont Pz. f 1005. No. 7. Hofsteedje, bouwland 34.90, 12.215 snees. Hoogste bod C. Boersen Th. Hz. f 440. Kooper P. Lont Jz. f 448. No. 8. Gortakkers, bouwland, 21.90 aren, 7 665 snees. Hoogste bod Jb. Landman f 280. Kooper P. Halfweeg f 288. No. 9. Noorderwal, hooiland, 44.50 aren, 15.575 snees. Hoogste bod E. Huiberts f 390 Kooper P. Dekker Az. f 406. No. 10. De Walkes aan Stroeërkoogweg, weiland, 1.77.40 aren. 62.09 snees. Hoogste bod B. H. Kraan f 1850. Kooper J. Lont Vet f 1865. No. 11. De Marske, hooiland, 77.80 aren, 27.23 snees. Hoogste bod W. de Vries f 1060. Kooper J. Kort f 1100. No. 12. De onverdeelde helft in de Buus. hooiland, geheel groot 74.30 aren, 26.005 snees. Hoogste bod J. van Duin f 410. Koo per J. Krommedam f 412. Burgerzin, van onze politie. De Rijksveldwacht van Oosterland en Den Oever heeft de laatste dagen in overleg met verschillende belanghebbenden eenige processen-verbaal opgemaakt, waartoe zij niet verplicht was. doch die in het be lang van de inwoners van Wieringen wa ren. Tegen het vele schrijfwerk dat hier aan verbonden is, hebben onze politieman nen niet opgezien. Wieringers .begrijpt dus uw belang, weest de politie dankbaar. Genoemde jirocessen-verbaal zijn dan no. 1 tegen een ijsventer, A. de W. opgemaakt terzake het innemen van een standplaats met den ijswagen op een Rijksweg (den Afsluitdijk). De bedoeling van dit proces verbaal is', te trachten een rechterlijke beslissing uit te lokken. Op verzoek van den pachter van den af sluitdijk voor het rapen van alikruiken, is door genoemde Rijksveldwacht proces verbaal opgemaakt tegen P. B. te Ooster land. Dit betreft een kwestie waar veel be langen voor inwoners van Wieringen op het spel staan; immers de Afsluitdijk was altijd vrij voor het zoeken van alikruiken en velen verdienden daarmede een, zij hét karig, stuk brood. Daarom zal de uitspraak van den kantonrechter te Den Helder door velen met belangstelling tegemoet worden gezien. DE DRIE MUSKETIERS 273. HAAT. Er was afgesproken, dat de kapitein tot ongeveer 10 uur. zou wachten. Als Felton dan nog niet teruggekomen was, zou hij de reis gewoon voortzetten. Felton zou dan Mylady later in Bcthune in het carmelietenkiooster ontmoeten, ten minste als hij op dat oogenblik nog in vrijheid was. Nu ging de jonge man regel recht naar Portsmouth, dat ongeveer op een half uur afstands lag. Men kon duide lijk zien, dat aan de andere zijde der stad een flinke vloot lag, want talrijke masten verhieven zich in de lucht. Onderweg liet Felton nog een Buckingham's zondenregis- ter de revue passeeren en kwam hierbij tot de slotsom, dat hetgeen Mylady had medege deeld nog ontzettender was. dan alle mis daden, welke tot op dat oogenblik openbaar geworden waren. Zijn ontwakende liefde voor Mylady deed zijn afkeer van den her tog spoedig in openlijken wilden haat over slaan. 274. EEN BODE VAN LORD sVINTER. Tegen acht uur bereikte hij Portsmouth. De heele stad was een en al opwinding. In de straten werd algemeen alarm geslagen en de troepen, die zouden worden ingescheept, marcheerden in de richting van de haven. Bezweet en met stof overdekt bereikte Fel ton het paleis van den admiraal. De wacht wilde hem terugsturen, maar Felton riep een officier aan en toonde hem het schrij ven, zeggende: „Ik breng een spoedbOodsohap van Lord Winter". Bij het hooren van dezen naam de ba ron stond als een der beste vrienden van den hertog bekend ontving de wacht be vel, Felton, die bovendien immers de uni form van een zee-officier droeg, ongehin derd te laten passeeren. Op het zelfde moment betrad pen andere man de hall. Hij zat van kop tot teen onder de stof en kon er slechts met moeite uit brengen: ,Een gewichtige boodschap voor den hertog. Laat U mij eerst even gaan". Daar hij echter zijn naam slechts aan den hertog bekend wilde maken, liet de wacht Felton het eerst door. Reisje der kleine schooljeugd Vrijdagmiddag hebben de leerlingen der laagste klasse van de O. L. school St. H.l hoef hun jaarlijksch schoolfeest gehouden. Om kwart voor een werd vertrokken, alles was klaar, de kinderen, de geleidsters(ders) de bussen maar één der hoofdmedewer kers was afwezig, dit was 't mooie weer, de zon. Het was druilerig, begon al erger te worden, eindelijk regen en soms een plas regen. Maar de tocht is doorgegaan, het was evengoed, ondanks het leelijke weer, erg gezellig. Te acht uur arriveerde men vroo- lijk en zingend in een heerlijke stortbui op ,,'t Hoekje". Waar ouders en familieleden klaar stonden om hun kroost lekker vuil en nat, maar vroolijk in ontvangst te ne men. DINSDAG 27 JULI 1937. Hilversum I. AVRO-Uitzendi-ig. 8.00 Gramofoonplaten. (Om 8.15 Sport reportage). 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. (Gr.opn.), 11.00 Huish. wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Kovacs Lajos' orkest. In de pauze: Jamboreeberichten en sport- reportage. 2.00 Pianospel. 2.30 Causerie over Sarah Bernhardt. 3.00 Jetty Cantor's Ensemble, en orgelspel. 4.30 Kinder.-roorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Los Argentinos en Gramofoonmuziek. 7.00 Orgel en vioól. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Viool- en orgelspel, en zang door het Matrozenkoor. 10.30 Dansmuziek uit Noordzee-Badplaatsen. (Om 11.00 Berichten ANP). TT.30 Louis. -Bannet- and his Adventurers. Hilversum n. KRO- Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.30 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-Kamerorkest. 3.45 Gramofoonmuzn k. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5 45 Felicitatiebezoek. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-Melodisten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Frans Hals. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Sted. Orkest, Maastricht. 9.00 De Riverdale Glee Club, en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Vervolg Riverdale Glee Club. 9.45 Voor Schaakliefhebbers. II.00 De KRO-Melodisten, en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zjjn Band. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ALKMAAR, 24 Juli. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 2 melkkoeien f 240250 en bokken en geiten f 6—12. ALKMAAR, 24 Juli. Op de heden gehou den botermarkt werd betaald voor klein handel 77V2—72V£ cent en groothandel 72l/2 —75 cent. Vaten f 6S. Handel matig; kip eieren (groothandel) f 3.703.90, en eend eieren f 3. Handel matig. ALKMAAR, 24 Juli. Eierveiling: 155.000 kipeieren 5658 Kg. f 3.45—3.55, 58—60 Kg. f 3.50—3.60, 60—62 Kg. f 3.55—3.70, 62—64 Kg. f 3.60—3.75, 64— 66 Kg. f 3.75—4. BROEK OP LANGENDIJK. 26 Juli. Schotsche muizen 2.403.30. grooten 4— 4.30, eigenheimers 2.20—2.70, bi. dito 1.70 2.80. drielingen 1.902.40, peen 2.804.60, spercieboonen 8.709.30, snijboonen 5.90 8.90, tuinboonen 3.303.80, roode kool 1.30 —2.10, gele knol 3—3.30. komkommers 1.50 2, kroten 2.50, bloemkool 7.109.70, 2e srt, 1.60-2.50. NOORDSCHARWOUDE, 26 Juli. Schötsche muizen 1.80—2.70. grooten 3.60 —4.30. hl. dito 2.20—2.50. drielingen 2—2.70, zilverdrielineen 4.60—190. /ilvernep 8.80— 9.20. spercieboonen 9.209.30, tuinboonen 4.104.60. roode kool 1.witte kool 22.10. ALKMAAR. 26 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 77 vette kooien f 185—290, 12 graskalve ren f 3240. 12 vette kalveren f 40—100, per Kg. 60—90 ct„ SI nuchtere kalveren, slacht f 6—24. 3 vette slapen f 2530, 260 varkens 5558 ct. per Kg. FEUILLETON. 6. Dc stuurman sprak niet, maar keek misnoegd voor zich. Hij had zich blijkbaar veel vermaak voorgesteld van een zeezieken nieuweling. Gongaio wist niet welke van de beiden hem het meest tegenstond. De kapitein was een kolos van een kerel, met een vierkant gezicht, dat steunde op een geweldigen onderkin. Een zwarte snor bedekte zijn bovenlip. De stuurman was kleiner en peziger. Zijn neus moest eens gebroken zijn, want die stond scheef voor zijn gezicht. Zijn handen waren een sdhouwspel op zich zelf, zoo groot als tafelborden. Toen hij zag. dat Gongaio zijn bord leeg zou eten, stond hij op. „Wel bekome het U mompelde hij, en de kapitein en de passagier beantwoordden de be leefdheid. Toen Gongaio zijn ontbijt had beëindigd, wilde hij weer naar boven gaan, maar de kapitein vroeg, of hij nog even wilde blijven. „Ik wil niet onbeleefd schijnen", zei hij, „maar hetie regel, dat de passageprijs vooruit wordt voldaan. Schikt het U nu? Een panische schrik beving Gongaio. Plotseling herinnerde hij zich, wat hij in de blijdschap van zijn ontsnapping geheel was vergeten, dat al zijn geld hem in de Siërra de Monchique was ontstolen. „Nu, meneer Coelho?" vroeg de kapitein argwanend. „Ik ik heb het geld niet meer", stotterde Gongaio. „Wat zeg je nou?" „Het is mij ontstolen, den vorigen nacht, in het bosch De kapitein werd rood in het gezicht, en kwam overeind van zijn bank. Gongaio stond ook op, en keek angstig om zich heen. Maar de kapitein was met een sprong van zijn logge lichaam bij hem, vatte hem bij de schouders, dat zij bijna kraakten, en schudde hem heen en weer. „Ellendige schooier", schreeuwde hij, „miserabele sluipmoordenaar! Denk je, dat ik je voor mijn plezier hier aan boord heb? Gestolen! Zoo'n melkmuil, zoo'n slappeling! Als we niet te ver onderweg waren, liet ik omkeeren, en dan nam ik veertien dagen verlof om je te zien bungelen. Lafaard! Ik zou je overboord kunnen laten gooien!" „Doe dat dan!" riep Gongaio, woedend over de beleedigingen. De geweldige klauw van den kapitein gaf hem een oorvijg, dat hij duizelde. „Mond dicht, als ik spreek!" bulderde hij, „ik ben de kapitein. Ont houd dat! Ja, zeker, overboord gooien en fluiten naar mijn duiten! Nee manneke, zóó kom je er niet af. Je blijft hier op het schip, en werken zal je, voor het eerst van je leven. En in Brazilië zullen we je aan wal zetten. Ik zal wel zorgen, dat ik mijn portie binnen krijg! En nu de kajuit uit! Marsch! Zoek maar een plaatsje in het vooronder, bij het rapalje, waar je thuis hoort. Van nu af sta je onder mijn bevelen. Voor uit! Je zult wel hooren, wat je te doen hebt. En hij duwde Gongaio de kajuitstrap op. Die liep, nog duizelend van den slag, dien hij had gekregen naar het voorschip, en bleef daar staan, starend over de zee. Tranen brandden in zijn oogen. De ellen delingen! O, als hij kon, als hij kon! Hij zou oproer maken op dit schip, den kapitein en de stuurlui in de boeien slaan, en dan naar de hel sturen! Met wraakzuchtige oogen keek hij om zich heen. Egn man kwam op hem af, met een grooten steen in de hand. Hij overhandigde hem aan Gongaio. „Dek schuren!" gelastte hij kortaf. „Wat?" vroeg Gongaio, die hem niet aanstonds begreep. „Dek schuren, met dien steen, en een beetje gauw", herhaalde de ander, en draaide hem den rug toe. Gongaio nam den steen, en begon het dek te schuren. De zon brandde, en het werk was zwaar. Niemand nam eenige notitie van hem. De kapitein was op het achterschip in gesprek met den stuurman, de matrozen hadden allen hun bezigheden, en wierpen steelsche blikken naar hem, maar niemand sprak een woord. Onverschillig ging hij door, met het schuren, maar na een uur deed zijn rug zoo zeer, dat hij even rustte. De man, die hem aan het werk had gezet, kwam op hem af, en schopte hem in de zij. „Schuren!" riep hij. „Maar ik heb dorst!'* „Schuren!" „Kan ik dan niets te drinken krijgen?" De man scheen eenig medelijden te krijgen. „Straks, als het acht glazen is, kan je gaan drinken". En hij slofte verder. Die belofte zei Gongaio wel niet veel, want hij wist niet, wat de uit drukking „acht glazen" beteekende, maar toch was er eenige troost in de gedachte, dat hij straks te drinken zou krijgen. Ondanks de pijn in zijn rug en in zijn armen, schuurde hij verder. De zon brandde op zijn nek, en de weerkaatsing op het witte dek verblindde zijn oogen. Als een beest in den tredmolen deed hij zijn werk, afgestompt, en met slechts een dof en onbestemd gevoel van verbittering in zijn binnenste. Toen de acht glazen van de wacht om waren, was er wat beweging op het schip. De dienstdoende matrozen gingen langs hem naar het vooronder; de volgende wacht kwam slaperig te voorschijn. De boots man, onder wiens orders hij scheen te staan, gaf hem verlof te gaan rusten. Als laatste klauterde hij de trap af naar het vooronder. „Waar kan ik te drinken krijgen?" vroeg hij aan een van de zeelui. Maar de man draaide hem den rug toe. Toen kwam er een ander, een grooté beenige kerel, en zei tot den eerste met een afgrijselijken vloek: „Stel je niet aan man! Ben je zelf zoo'n beste jongen? Heb jij er nooit eentje te pakken gehad?" En tot Gongaio; „Trek je er maar niets van aan ventje! Je bent hier onder kornuiten. Als de oude onS niet in de gaten heeft, kunnen we wel wat praten. Hier heb je drinken". En hij gaf Gongaio een grooten kroes lauw water, dien hij meteen leegdronk. De kok kwam met eten: een portie zout varkensvleesch met uien en rijst. Maar Gongaio schoof het van zich af. Hij was te lamgeslagen om te eten. Zijn beenige vriend moedigde hem aan. Laat het niet voor bijgaan ventje. Als je een paar dagen zoo door gaat, kunnen we je uitgedroogde karkas wel over boord zetten. Vooruit, eten. En Gongaio at het bord leeg. Daarna werd hem een kooi gewezen, waarop hij zich gekleed uitstrekte. Een oogenblik later was hij in slaap. Hij droomde van de groene tuinen van Almodorrer. Een helder beekje liep langs de helling, en het gras was koel aan zijn voeten. Een meisje in een witte jurk glimlachte tegen hem, en bood hem een dronk wijn. Toen werd hij met een schreeuw wakker. De matrozen hadden zijn kooi omge keerd, en hij lag tusschen de dekens op den vloer. In blinde woede sloeg hij om zich heen. Van alle kanten vielen er slagen. Een geweldig tumult ontstond in het vooronder, (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3