Abonneert U opdit blad Het visscherij vraagstuk 15-jarig bestaan Vrijzinnig Hervormd Kerkkoor Stadsnieuws Jiqendci Morgen begint de Vierdaagsche! Maandag 26 Juli 1937 Tweede Blad Bevorderingen aan de R.HB.S- Oprichtings-feestavond M.S*F* Oppassen is de boodschap Er viel niets te halen Burgerlijke Stand van Den Helder Test-proeven voor a.s* marine-mannen Aanrijding West-Indische padvinders bezoeken de Jutterij Een vacantie op de fiets? Over onze vlootsterkte en het eerbewijs „Front maken' In ons artikel van j.1. Zaterdag over de Texelsche visscherij hebben wij naar voren gebracht met welk een energie de mo derne vloot van elf Texelsche kotters tot stand is gekomen. Wjj gaven in ons arti kel een beeld van het succes, dat deze moderniseering der vloot heeft gehad. De Oude Schilder-vloot kreeg daarmee een voorsprong op Den Helder, waar nog slechts enkele kotters en dan nog van iets kleiner afmetingen en met vrjj be langrijk minder motorvermogen in de vaart zijn. Eén zijde. Ons artikel belichtte echter één ziide van de Xexelsche visscherjj. Het overige, niet onbelangrijke gedeelte van de vloot, dat evenals in Den Helder niet gemo derniseerd werd, is door de afsluiting der Zuiderzee al evenmin winstgevend. Ook de categorie visschers, die hierbij hun be staan vinden, verkeeren in treurige om standigheden en wij zullen aan dit ge deelte van de Xexelsche visscherij te ge legener lijd eveneens aandacht besteden. Het hoopvolle op Xexel echter is, dat daar een frappant begin is van heroriën tatie na verlies van het oude vischgebied. Xe Oude Schild heeft het bedrijf zich in nieuwe banen ontwikkeld en ons voorloo- pig doel wasdit lichtende voorbeeld van ondernemingsgeest eens duidelijk naar voren te brengen! Zaterdag j.1. zijn de volgende leerlingen van de R.H.B.S. gevorderd: Klasse Ia. Johanna G. C. Bok, Gezina H. van Bolhuis, Neeltje den Hartog, Nancy A. Klok, Elly M. F. Kousbroek, H. Allaries, J. J. ten Cate, J. C. Cornelis, L. van Diest, J. J. Dito, A. J. R. Dijkstra, W. Groot, J. F. Hee- ren, G. J. de Jong, M. Klerk, P. Lever, H. Mobach. Herexamen 4. Niet bevorderd 3. Klasse Ib. Johanna Jordans, Jacoba M. Loesberg, Maria J. W. A. Lijten, Martha Meijer, Alida M. Pover, Wijnanda J. C. v. 't Woudt, C. F. Koorn, S. Manheim, K. J. Metz, D. Riemers, H. C. M. de Stigter, P. C. van de Velde, P. A. Verberne, G. H. F. de Vries, L. J. de Vries, J. Gesink, G. Schieveen, G. Banis. Niet bevorderd 6. Klasse Ha. Johanna M. Brizee, Mathilda L. Dalinghaus, Johanna E. Dissel, Leny Haze- broek, Elisabeth Kimmel, E. van Asbeck, A. T. Bandsma, A. de Bruyn, J. Dollekamp, R. Doorman, J. W. van Driel, J. N. Feij, J. van Hoek, G. Koomen, K. Bottema. Herexamen 2. Niet bevorderd 5. Klasse Hb. Johanna E. Jansen, Wanda v. d. Pant, Jeannette van Prooijen, J. Kant, W. J. Kramer, C. L. Kroesen, T. Mulder, A. J. Peeman, D. E. D. Romijn, J. G. van Santen, W. C. Stoll, L. de Hoogh. Herexamen 1. Niet bevorderd 7. Klasse IHa. Johanna J. Abbenes, Alida I. Bos, Elizabeth A. J. Zwierstra, G. Bakker, A. P. van den Berg, A. Boendermaker, J. Bouma, J. Feitsma, J. Flens, P. S. J. Groot, M. Heisterkamp, J. H. Karstanje, D. O. Otter vanger, S. C. Veerdig, M. K. Wierstra, M. L. Wissekerke. Niet bevorderd 3. Klasse Hlb. Agatha C. Slikker, Lrjsje Ver- duijn, A. L. Koster, J. Lever, C. C. Mantz, P. G, Möller, L. Nater, P. van Prooijen, J. Rab, D. Ramler, M. F. Schreuders, G. Smits, A. M. de Wilde, G. Woudstra, J. P. Zijlmans, A. Swaan. Niet bevorderd 5. Klasse IVa. Hendrina M. Roels, Jansje Brandhoff, Cornelia S. Feij, C. Blom, P. van den Broeke, C. J. Feenstra Kuiper, P. C. Johanisse, J. P. Jongkees, G. Koning, D. Kruijs, W. J. H. Mulder. Herexamen 1. Niet bevorderd 9. Klasse IVb. Ella Lanting, Hermina F. v. d. Nieuwenhuizen, Hermanna van Rugge, Geertje Westerbaan, A. Blok, P. Bremer, J. L. T. Groneman, J. M. Heutink, J. Kiljan, J. Kommer, B. M. Mulder, J. G. Pienbroek, P. T. Plaatsman, J. A. Postuma, K. J. Stadt- man, J. A. de Vries. Niet bevorderd 4. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. -■ Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 758.3 Temperatuur zeewater 16.5 Temperatuur lucht 15.2 Hoogste temperatuur lucht gisteren 15.4 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.1 Hoogwater (heden) 9.40 22.20 Laagwater (heden) 3.30 16.25 Hoogwater (Dinsdag) 10.10 22.55 Laagwater (Dinsdag) 4.10 17.05 Licht op (heden) 21.33 J GESLAAGD: te Amsterdam voor het Mercuriusexamen Eng. Handelscorresponden tie onze plaatsgenoot de heer Koenraad Koorn. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Zaterdagavond geraakte een klein meisje, dat op den bagagedrager van een fiets zat, met haar been tusschen de spaken. Wonder boven wonder liep dit ongeval goed gaf. Gisterenavond deed iemand aangifte van het feit, dat van een paar autoboxen in de Sperwerstraat de deuren open stonden. Bij onderzoek bleken de sloten verbroken te zijn. Ontvreemd was er echter niets. Ter viering van het heuglijke feit, dat het Marine Sanatorium Fonds een fonds voor de geheele marine is geworden, heeft Zaterdag avond een oprichtingsfeestavond in „Casino" plaats gehad, welke een druk bezoek ten deel gevallen is. Het feest bestond uit een cabaret- showprogramma, dat op zeer onderhoudende wijze gebracht werd door een gezelschap, dat door Theo Bouwmeester samengesteld was en uit het bekende M.S.F.-bal, dat alle plaatse lijke records in dit genre op zijn naam heeft staan. Nadat de heer Jac. Bos om circa half negen het welkomstwoord had gesproken en de aanwezigen, begeleid door een staf- muziek-ensemble, onder leiding van den heer J. J. Bijster, het M.S.F.-lied gezongen hadden, was de beurt verder aan Bouwmees- ter's troep. Hiervan was Chris de la Mar, telg van een oud artistengeslacht, broeder van wijlen Nap en oom van „Fientje", onge twijfeld de groote figuur. Zoowel in zijn con férence als in zijn repertoire was hij vlot, geestig, gevat. In de sketches, waarin hij met andere leden van het gezelschap optrad, toon de hij zich de ras-artist, de tooneelsp'eler, in welke hoedanigheid hij zulke groote dagen gekend heeft. Hij hoede zich alleen voor het debiteeren van banaliteiten. Na hem noemen we Rita Ross, die we eenige jaren geleden reeds hier mochten be luisteren en die, dank zij haar zangstudies, vocaal goed vooruitgegaan is. Zij weet haar beschaafde liedjes, die warme expressie te geven, welke men zoo gaarne van een caba retière hoort. Haar optreden hier was onge twijfeld een succes. Roland Wagter amuseerde de zaal kostelijk met zijn teeken-manipulaties en vooral ook als luitenant in „De gebroken spiegel". Ten slotte was er nog Sealtiel, de koning der zak kenrollers, wiens verbluffende vingervlugheid en gedachten-acrobatiek zich velen nog her innerden van zijn vorig optreden hier ter stede. Het programma werd heel vlot afgwerkt, hetgeen eveneens een verdienste was, zoodat voor het bal, waarvan de muziek op de be kende wijze verzorgd werd door Casino's eigen orkest, nog ruim 3 uren overbleven. We nemen gaarne aan, dat het geslaagd is, zooals trouwens de geheele oprichtingsfeestavond. De Heldersche deelnemers vertrokken, Hedenmorgen met den sneltrein van 7.38 uur zijn de Heldersche deelnemers aan de Int. vierdaagsche afstandsmarschen naar Nijmegen vertrokken. Het zijn de ploegen van de plaat selijke vereenigingen De Jutter en Volharding. Hierboven de groep van „De Jutter". ■Staande van r. naar 1.: J. Spaans, W. A. Visser, S. Veldman, P. Visser, G. Veltman en K. Willemsen; J. Hart, mej. A. Heyblok, mej. J. Hoveling, mevr. Tetenburg, mevr. Krijnen, G. Moll, J. Amiabel; knielend: D. Salm, G. Does, A. Wiersma en D. Kooijman. Vischjjprjjzen. In tegenstelling met andere Zaterdagen, was er verleden week Zaterdag heel wat visch aan den afslag te IJmuiden. Er waren, behalve de kustvisschers, drie trawlers en zeven loggers aan de markt. Vermoedelijk wil men dus een proef nemen om niet bijna uit sluitend op Maandag aan de markt te komen en te zien hoe de opbrengsten zullen zijn. Voor sommige vischsoorten waren de prij zen niet slecht en de besommingen vielen dan ook niet tegen. Een der loggers maakte zelfs een uitstekende uitkomst. Tarbot deed van 0.64 tot 0.86, tong van 1.07 tot 1.40, zoodat deze prijs tamelijk stabiel is gebleven. Griet liet ook niet veel schommeling zien en deed van 13 tot 24, De scholprijzen waren goed; zetschol na- teerde van 17.50 tot 18; kleine schol van 3.80 tot 14. Schar van 4.60 tot 6. Poon was laag in prijs en deed 1.20 per ik» kilo. Schelvisch was ook niet hoog in prijs en kabeljauw noteerde laag. Wijting deed van 1.50.tot 2.60; makreel van 10 tot 15, en Pieterman van 12 tot 13. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 24 Juli 1937. Van Den Helder vertrokken naar Middels- borough de Ned. m.s. „Tibo". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. m.s. „Leeuwarden Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Falcon". 24 Juli 1937. GEHAROUWD: J. W. Caspers en J. M. W. Pinke. BEVALLEN: C. E. Ravesloot—de Roo, z. Indische jongens worden aan den tand gevoeld. Het vloot-personeel wordt uitgebreid. Daar bij zal een zeker contingent uit N. Indië zelf worden betrokken. Het I.E.V. heeft alles erop gezet, dat degenen die de handen uit de mou wen willen steken een bescheiden werkkring en dito toekomst kunnen krijgen. Per advertentie worden gegadigden opgeroe pen voor lichtmatroos, stoker en leerling-vlieg tuigmaker. Vereischte kennis ambachtsschool. Gewenscht: kennis van motoren, tenminste voor leerling-vliegtuigmaker, zooals een vader in het Solosche den correspondent van De Loc. mededeelde uit de toegezonden papieren te heb ben opgemaakt. De zoon werd alleen getest op zijn intelligen tie, nadat hij eenvoudige rekensommen had uit- gepuzzeld en een brok proza had moeten lezen. De volgende vragen werden gesteld: 1. Tusschen wie gaat de strijd in Spanje? 2. Door wie wordt Holland bestuurd? 3. Wie is de rechterhand van den gouverneur-generaal? 4. Wat is het verschil tusschen een Fokker en een Douglas? 5. Wat voor snelheid bereiken ze? 6. Verschillende landen opnoemen op de Holland-Indië route. 7. Daar heb je een schild wacht, waarvoor is die? 8. Wat heb je op straat gezien? 9. Wie is de rechterhand van den Soesoehoenan 10. Wat is het verschil tus schen een kruiser en een gewoon schip? 11. Hoeveel mijl vaart zoo'n oorlogsschip? 12. Welk Douglastoestel heeft naam gemaakt? 13. Waarvoor dienen watervliegtuigen? Een jongetje van 9 jaar, die gisterenavond op de Molengracht fietste, werd aangereden door een auto met het gevolg, dat de fiets beschadigd werd en het jongmensch een been wond opdeed. Het Vrijzinnig Hervormd Kerkkoor herdacht gisteren zijn 15-jarig bestaan. Voor deze gelegenheid was in studie ge nomen „Lauda Sion" van Mendelssohn Bartholdy, een koorwerk voor gemengd koor, sopraan-solo en gemengd kwartet. Tijdens de godsdienstoefening in de Nieu we Kerk werd dit grootsche werk uitge voerd. Ds. F. W. J. v. d. Poel sprak het koor, directeur en gemeente toe. Hij wijdde uit over de religieuse beteekenis, over de verheven taak, welke het koor verrichtte. Daarna werd met de vertolking een aanvang gemaakt. De majestueuse inzet, in choral-vorm, Lauda Sion salvatorem, lauda ducem et pastorem, bewees reeds, dat deze vertolking van Men- delssohn's oeuvre aan de hoogst gestelde ver wachting zou kunnen voldoen. Het daarop vol gend fugatisch gedeelte boeide de noorders in niet mindere mate, het grootsche slot werd breed uit gezongen, hetgeen een waardig einde van het eerste deel was. Het tweede gedeelte was vooral op de voor dracht ingesteld, vooral de zachte gedeelten daarvan werden met veel gevoel en warmte vertolkt. De soliste. No. 3, voor sopraan-solo, Mevr. A. Daal derRoggeveen, onze stadgenoote, en koor. Hier zette de sopraan in met „Sit laus plena, Sit sonora", gevolgd door koorzang, een beurt zang tusschen sopraan en koor. Mevrouw Daalder zong haar partij met innige schoon heid, de pp-inzet werd tot in de uiterste hoe ken der kerk duidelijk verstaan. Aan het slot zong het koor samen met deze soliste, het welk een der vele hoogtepunten was van deze uitvoering, ter afsluiting zongen de tenoren en bassen unisons „Dies enim solemnis agi- tur", in kerklijken stijl met een sober, maar geheel aanvullend en ondersteunend orgelspel van de accompagnatrice, Mej. Agatha Koch. Hierna volgde het kwartet. Onder hoorbare stilte werd de vertolking door de gemeente en koor hiervan ondergaan. Dit kwartet stond onder leiding van Dick Weiman. Deze bariton zanger, die hier een zeer goede reputatie heeft, had hiervoor een kwartet samengesteld, waarvoor hem alle lof toekomt. Zijn sonoor geluid was het fundament, terwijl de tenor met stralenden zang hierop volgde in kwaliteit en schoonheid; de dames-solisten schonken ons ook vele momenten van muzikaal genot. Voor het slotkoor kreeg Mevrouw Daalder nog gelegenheid van haar muzikaliteit te ge tuigen, no. 6 was uitsluitend voor sopraan solo, ook in dit nummer kwamen de vocale prestaties, welke deze zangeres zich eigen heeft gemaakt, aan het licht. Het nu volgend slotkoor, met zijn vele af wisselingen in rhythme, voordracht, a capella- zang, kwartet, in samenzang met het koor, was het hoogtepunt van het geheel. Om van de vele momenten, die de toehoorders stil deden zijn, hier te getuigen, dit zou te ver voeren; vermelden we slechts dit, dat het koor hier alle rhythmische moeilijkheden wist te omzeilen. Tot slot komt nogmaals het kwartet in af wisseling en samenzang met het koor. Het driemaal gezongen amen, zeer zacht gezongen en diep doorvoeld, was het slot van dit prach- tig-ongeëvenaard werk: Lauda Sion. De heer De Hoogh dirigeerde met vaste hand; hij bewees weer een dirgent te zijn, die zijn koor en solisten, en organiste wist te leiden. Mejufrouw Agatha Koch kweet zich van haar zeer moeilijke taak op onverbeter lijke wijze. Vanaf deze plaat ook onze geluk- wenschen met dezen jubeldag. Ds. v. d. Poel bracht tot slot dank aan koor, dirigent en solisten. Zij nog vermeld, dat bij deze uitvoering aanwezig waren burgemeester Ritmeester en de secretaris, mr. dr. E. van Bolhuys. 's Middags zou in U.S.O. receptie worden gehouden en 's avonds het 15-jarig bestaan onderling worden gevierd. Moge het koor ons nog vele malen vertol kingen brengen, zooals wij op dezen dag mochten aanhooren. De Receptie. De receptie vond plaats in het rijk met bloemen versierde gebouw U.S.O. Zeer vele belangstellenden waren daar aanwezig. Het woord werd gevoerd door den heer Grootveld, voorzitter der feestcommissie, Ds. H. Enklaar, namens den Kerkeraad, Ds. F. W. J. v. d. Poel, namens den Protestantenbond, Mevrouw van der Poelde Haas sprak woorden van geluk uit naam van de Vrijzinnige Vrouwen- Vereeniging, de heer A. Kramer sprak in zijn hoedanigheid van vice-president der Kerk voogdij, de heer J. Zandee namens het college van diakenen, de heer Kees Koorn voor de Zondagsschool, de heeren H. J. Flerie en J. Landman respectievelijk namens V.C.J.B. en V.C.J.C. De verschillende toespraken, die allen getuigden van groote waardeering voor het koor en zijn directeur, gingen gepaard met het geven van bloemstukken; een der veree nigingen stelde den voorzitter, den heer De Bunje, een voorzittershamer ter hand. Ver der waren vele schriftelijke bewijzen van ge- lukwensch binnen gekomen. De oud-voorzitter, de heer Joman, Mej. H. v. d. Graaf, een der oprichsters, de Vereeniging „Dorcas", en oud leden, getuigden van hun medeleven, ook een lid, hetwelk door ziekte niet in staat was de repetities bij te wonen. Na deze huldiging sprak de heer De Bunje alle sprekers toe en zeide hun dank. Na het drinken van een kopje thee werden de aanwezigen in de gele genheid gesteld persoonlijk de hand te komen drukken aan het bestuur en direc teur. Hiervan maakten alle aanwezigen volgaarne gebruik, waarna dit gedeelte van dezen feestdag ook weer tot het ver- leden behoorde. Zaterdag en Zondag heeft het aange kondigde bezoek van de 10 West-Indische padvinders aan onze stad plaats gehad. De jongens kwamen Zaterdag met den trein van 10.48 aan, en werden verwel komd door den heer B. Tra Kranen, secr. afd. N.P.V. alhier. Er bestond groote be langstelling voor deze aankomst. Des middags te 2 uur werd een bezoek ge bracht aan Hr. Ms..O 16, alwaar de jongens rondgeleid werden door luit. ter zee Kartou en bootsman Douglas. Na de bezichtiging ging het naar de Onderzeedienstkazerne al waar limonade en gevulde koeken aangebo den werden. Een prettig bezoek werd vervol gens gebracht aan het Zoölogisch Station, waarvan vooral het bassin de volle aandacht had. Om half 5 was het gezelschap aanwezig in het Natuurhistorisch Museum, alwaar men ontvangen werd door de heeren Nykamp, Daalder en Ebers. Des avonds te half 7 werd de maaltijd ge bruikt in het groepshuis der Kathoueke Verkenners aan de Hoofdgracht, welke maal tijd door verkenners van alle groepen in Den Helder was gereed gemaakt. Een kampvuur werd gehouden in het groepshuis van groep I. Deze dag is besloten met het zingen van het Wilhelmus, dat geestdriftig door alle padvinders uitgevoerd werd. Bezoek aan Texel. Den volgenden morgen vertrok hel gezel schap naar Texel; vanwege de ruwe -»ae vie len er diverse slachtoffers, doch eenmaal op het eiland aangekomen ging alles op relletjes. Nabij de Fonteinsnol werd een rustieke pick nick gehouden. Hier gaven de Westindische jongens een zangnummer ten beste, hetwelk beantwoord werd met een yell der Helder sche padvinders. Om 2 uur arriveerde het ge zelschap bij vliegkamp de Mok, waaraan een zeer interessant bezoek gebracht werd. Vanwege de slechte weersomstandig heden werd het raadzaam geacht om het vertrek per Texelsche boot eenigen tijd uit te stellen. De jongens waren toen eenigen tijd de gasten van de officieren in de longroom en werden getracteerd op reepen, cljocolade, thee, enz. Og dit aangename uurtje volgde dan de stormachtige terugreis naar Den Helder, waartegen geen der West-Indische padvin ders bestand bleek. Alles wat zij genoten had den aan heerlijkheden gewerd tot voedsel der onderzeesche Marsdiepbewoners Na aankomst in Den Helder werd naar het troephuis van de St. Nicolaastroep ge fietst, waar thee gezet werd en waarvan de jongens opknapten. J'J i I Het afscheid. In de wachtkamer van het station werd nog sterke koffie met koek gebruikt, terwijl de stationschef zoo vriendelijk geweest was om een coupé voor de jongens te reserveeren. Het afscheid was zeer hartelijk. Linker handjes werden geschud en de beste wen- schen uitgesproken. Tot de Jamboree: volgen de week in Vogelenzang! Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, verzachten geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. ft De vlootsterkte. Precies geteld zijn er in onze marine 3 pantserschepen (verouderd type), thans school- en opleidingsschip; 3 kruisers; 1 flot tieljeleider (een tweede volgt)8 torpedo jagers; 13 onderzeebooten, voor Nederland; 19 onderzeebooten voor Oost-Indië; 3 pantser- booten voor kustbewaking in Nederland (ver ouderd type)3 flottieljevaartuigen voor Oost- (2) en West-Indië (1); 1 artillerie-in structieschip (verouderd type, nieuwe volgt); 4 kanonneerbooten (verouderd type); 8 mij- nenleggers voor Oost-Indië, waarvan 1 tevens torpedowerkschip en 1 tevens gouvernements vaartuig; 3 torpedomotorbooten in Oost-Indië; 2 opnemingsvaartuigen in Nederland; 2 opne mingsvaartuigen in Oost-Indië; 5 wacht- en logementschepen; 1 torpedowerkschip voor Nederland; 1 depotschip voor onderzeebooten voor Nederland (verouderd type); 1 vliegtuig moederschip voor Oost-Indië (tevens gouver nementsvaartuig) totaal 120 stuks. Het eerbewijs „Front maken". Het aantreden van de opvarenden van en schip naar den walkant of een ander passee- rend schip men noemt dit front maken naar stuurboord (of naar bakboord) is een eerbewijs. Deze vorm van eerbewijs werd in onze marine ingevoerd door den commandant, de Kap.-Luit. ter zee J. H. L. J. baron Swëerts de Landas Wyborgh, aan boord van Hs. Ms. „Tromp" in 1897, overgenomen van de Engel- schen. In zijn rapport betreffende een reis naar de Turksche wateren in 1897 schrijft hij: „Bij het eerste maal passeeren van een E"- gelsch oorlogsschip, trad aldaar de wacht aan, terwijl een ieder aan boord front maakte naar den kant waar het schip passeerde. Alhoewe>, voor zoover mij bekend is, hiervan niets in de bepalingen voor de eerbewijzen en salu- ten is voorgeschreven, heb ik gemeend goed te doen te bepalen, dat wanneer eenig vreemd oorlogsschip passeert, de wacht aantreedt en het geweer presenteert, terwijl op een stoot op den hoorn, gevolgd door het commando: „front naar bakboord" (stuurboord) een ieder aan dek de militaire houding aanneemt, front makende naar het passeerende schip. Italiaansche, Spaansche en Oostenrijksche oorlogsschepen volgen deze plichtpleging aan de vlag van een bevriende nationaliteit". Het ceremonieel „wachtloopen" zooals voor het Kon. Paleis op den Dam is eerst sedert 1935 bij onze marine ingevoerd en eveneens aan 't buitenland ontleend. „Onze Marine". i

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5