Commun sten ondermijnen kabinet fliautemps Stakingswee in Amerika vijl fronten Critiek op Koaiog Leopold's plan Van Moskee tot vesting Overplaatsingen in Rusland „Franco verraadt zijn bondgenooten" De nationale Athletiek- kampioenschappen De vierkamp in Duitschland Anti-nationaal-socialistische betooging in Oostenrijk De motorrenner Pigorini overleden Beroemd autorenner overleden SPANIE Op het nippertje Haenni komt naar Holland Schoonheidsprijs voor Landau Amerikanen winnen dubbelspel 4 «Es£ffi K1"8 Men zal niet meer bereiken dan op de Economische We reldconferentie te Londen] Gistermorgen leverden nog tal van En- gelsche bladen commentaar op den brief van den Koning der Belgen, Leopold III aan Van Zeeland. De Koning sprak in dezen brief als zijn meening uit, dat het stichten van een wereldorganisme voor economische stu diën van overwegend belang zou zijn voor het oplossen van de groote problemen, die de internationale verhoudingen vertroebe len. Dit organisme zou een drievoudig ka rakter moeten dragen, n.1. van universali- teit, bestendigheid en zelfstandigheid. Het valt daarbij op, dat, terwijl de „Morning Post" in zijn com mentaar van Zaterdag het plan van den koning warm toejuichte, de Overige bladen gisteren, nu zij tijd gehad hebben welingelichte kringen te Londen te raadplegen, zich over het algemeen sceptisch toonen ten aanzien van het nut van het voorgestelde organisme. De „Times" merkt op, dat niets een waarborg zou bieden voor het beter slagen der besprekingen in dit organisme dan bereikt werd met de gedachten wisselingen in de econo mische wereldconferentie te London, welker samenstelling zeer veel leek op de door den koning voorgestelde. Thans heeft men veeleer behoefte aan positieve overeenkomsten tusschen de re geeringen. De „Daily Telegraph" merkt op, dat de houding van Engeland gekant moet blijven tegen de gedachte aan de wereld conferentie, zoolang zeer gevorderde on derhandelingen niet bewezen hebben, dat die redelijke kansen op succes heeft. De „News Chronicle" staat veel gunstiger te genover het voorstel. Wanneer het zoo ver komt, dat Engelschen, Amerikanen, Fran sehen. Duitsehers, Italianen en Japanners aan écn tafel komen zitten en de econo mische problemen bespreken, kunnen de gevolgen onmetelijk zijn, zoo schrijft het blad. Het voegt er echter aan toe: De be spreking op zich zelf leidt tot niets, er moet artie aan vooraf gaan. In dezen zin moet het voorstel van Koning Leopold ongetwij feld uitgelegd en door Groot-Brittannië gesteund worden. De meening van Amerika. De New-York Times hecht hijzonder be lang aan het initiatief van Koning Leo pold. Er zijn enorme moeilijkheden, aldus het blad, maar die zifn minder groot dan hef risico, dat men bij niets doen zou loo- pen. De voorstellen van den koning zijn overigens in overeenstemming met dé wen- schen van het staatsdepartemcnt. De gedachte van een bestudee ring van de economische proble men op niet politieke basis gaat volkomen buiten den Volkenbond om. Bewezen moet worden, dat dit middel practischer is dan de Ge- neefsche procedures. Het plan van den Koning is beperkter en ermijdt politieke hartstochten, die gewekt worden, wanneer de Volkenbond tracht een beroep te doen op staten, die geen lid van den bond zijn. Opstandig Arabierenleider ver schanst zich in een Mohamme- daansche Kerk. De onrust in Palestina over het verdee- lingsrapport van de Engelsche commissie neemt steeds verontrustender vormen aan. Naar uit Jerusalem wordt verno men heeft de moefti, de opstandige Arabierenleider, zich met een aan tal aanhangers verschanst in de Omar-Moskee. De moskee zou tot een ware vesting omgevormd zijn. Op de muren moeten geregeld wachtpos ten zijn geplaatst en reeds geruimen tijd geleden zou men begonnen zijn met het aanleggen van een groot wapen en munitie depot in de moskee. Naar verder verluidt is de moskee om singeld door een sterke afdeeling politie en militairen en zijn de straten, die hierheen leiden afgesloten. Ieder die wil passeeren moet zich legimiteeren. Het gerucht gaat verder, dat de Britsche autoriteiten den moefti, die de leider is van de extremistische Arabieren, zouden wil len arresteeren. Dollfuss-monument. Het Oostenrijksche front heeft te Wells, waar de vorige week wanordelijkheden zijn voorgevallen, een groote tegenbetooging ge houden, waaraan door dertigduizend per sonen is deelgenomen. De verschillende sprekers protesteerden krachtig tegen de nationaal socialistische uitdaging. Besloten werd tot oprichting te Wells van een monu ment ter eere van de nagedachtenis van Dollfuss. Rechter van Toesjatsjefski in on genade. Het Russische blad „Molot" uit Rostof aan de Don meldt, dat een der acht rech ters van Toechatsjefski, generaal Kachirin, die commandant van het militaire district Kaukasus was, van zijn functie is ontheven en overgeplaatst naar een anderen post, waarna hij is vervangen door generaal Ti- mosjenko, commandant van 't tweede dis trict te Kief, waar hij ondergeschikt was aan generaal Jakir, die met Toechatsjefski terechtgesteld is. Timosjenko, die de zoon van een arme boer is, heeft zich opgewerkt van gewoon soldaat: hij heeft medegewerkt aan de organisatie der roode cavallerie van Boedjenny. De „Molot" maakt verder melding van „de Trotzkistische provocaties" van Priloetzlci, directeur van het bijkantoor van Tass, het Russische persagentschap, voor Azov en de Zwarte Zee. 't Blad beschuldigt dezen man ervan, geen bekendheid te hebben gegeven aan het requisitoir van den procureur Vys- jinski tijdens het laatste proces tegen de Trotzkisten en lasterende berichten over den Stachanovistischen arbeid (een nieuw eco nomisch arbeidssysteem, genoemd naar den mijnwerker Stachanov) verspreid te heb ben. Eigenaardige vrienden. Volks frontprogramma moet uitgevoerd worden. - Rijken zullen de scha de betalen. Men kan niet ontkennen, dat de minister van financiën van het kabinet Chautemps zeer veel energie bezit. Bonnet's naam wordt in deze dagen heel wat meer ge noemd, dan die van den minister-president zelve en men zou bijna in de verleiding ko men, van een kabinet-Bonnet in plaats van een kabinet-Chautemps te spreken. Bonnet heeft de moed tot onpopulaire maatregelen om de zaken, welke onder het vorige Volks frontkabinet in de war waren geloopen weer in het reine te brengen. De vraag 13 nu slechts, of Bonnet ondanks zijn moed en zijn ontegenzeggelijk groote kennis van za- cn in de hem opgedragen taak zal sla gen Bonnet voert een politiek, welke men zich eigenlijk slechts veroorloven kan in een regeering, welke op zeer vaste funda menten is gebaseerd. En daarvan kan bij een kabinet, dat van de welwillendheid der communisten afhankelijk is, eigenlijk toch geen sprake zijn. De communisten hebben zich, een beproefde en zeer handige tac tiek \olgend, tot „loyale ondersteuning" van het tweede volksfrontkabinet bereid ver klaard. Zij hebben zich er echter wel voor genacht, daarbij een of andere verantwoor delijkheid op zich te laden. Dat is een aan gename positie. Zij kunnen alles becriti- seeren en er daarbij zeker van zijn, dat de linkervleugel der sociaal-democraten meer naar hun leuzen, dan die van de eigen lei ding luistert. Zeer zeker geldt dit in ieder geval voor de groote massa der arbeiders. Communisten in den aanval. Het was te verwachten, dat de commu nisten de goede gelegenheid, welke Bon net's onpopulaire maatregelen hun boden, niet ongebruikt zouden laten. Het centrale executieve comité van de communistische partij heeft deze week in Parijs vergaderd. Een aantal gedeputeerden en 150 vertegen woordigers hebben aan de zitting deelge nomen. Het hoogste woord had de voorzitter van de kamerfractie Duclos. Hij wees er opnieuw op, dat zijn partij de nieuwe re geering even eerlijk zou steunen, als inder tijd de regeering-Blum. Misschien was dat ietwat ironisch bedoeld, want zelfs aan mi nister-president Blum, die toch in vele din gen aan de wenschen der communisten te gemoet kwam, hebben zij moeilijkheden be rokkend. Nu is het eigenaardig te zien, hoe de communistische „vrienden" van het kabi net op het geheele front den aanval tegen het kabinet-Chautemps openen. Duclos heeft onomwonden aangekondigd, dat zijn partij niet zal nalaten, het kabinet op de onrechtvaardigheid en ondoeltref fendheid van de genomen financiëele maat regelen te wijzen. Volgens de communisten zou de groote massa de kosten van deze nieuwe financieele politiek moeten dragen en slechts het grootkapitaal zou er zijn voordeel mede doen. Het is onder deze om standigheden welhaast vanzelfsprekend, dat Duclos vöor de ingetreden prijsstijging niet de finantieele politiek van het kabinet- Blum, maar de „valuta-manoeuvres der re actie" verantwoordelijk stelt. Overigens klaagt Duclos steen en been, dat het programma, van het volksfront nog niet ten uitvoer is gelegd. Dat is des te eigenaardiger, wijl hij en passant eenige compli menten voor de werkzaamheid van Blum over had. Maar het past de communisten niet, dat er nog steeds rechtsche bonden bestaan, dat er een pers is, die uiterst rechtsche ideeën vertegenwoordigt en dat de verantwoordelijke regeering van het land zich niet in de armen van Va- lencia wil werpen en liever aan de niet-inmengingspolitiek. blijft vast houden. Het alpha en omega der communistische wijsheid echter is de bijzondere belasting voor de bezittende klasse, waaronder men eigenlijk de onteigening der bezittende klas se via den weg van het belastingbiljet ver staat. Duclos maakt er het kabinet een ver wijt van, dat het zijn toevlucht nog niet tot dit „geneesmiddel" genomen heeft. Kortom, hij gaat van de naieve gedachte uit dat een volksfrontregeering slechts dan haar naam verdient, indien zij naar het communistische verlanglijstje richt. oor Bonnet geldt dus het oude woord: ..De hemel bescherme mij voor mijn vrien den, voor mijn vijanden kan ik mijzelf be schermen!" Nieuwe conflicten en nieuwe overeenkomsten. Een aantal postende stakers voor de fabrieken van de Republic Steel Company te Cleveland in Amerika, is slaags geraakt met de politie, toen deze in auto's werkwilligen langs de stakersposten wilde bren gen. In het gevecht werden twintig personen gewond, waarvan twee po litiemannen. Elf personen werden gearresteerd. Zondag heeft men den grondslag gelegd voor een overeenstemming, die een einde zal kunnen maken aan de staking van een duizendtal vrachtautochauffeurs en arbei ders in warenhuizen te Buffalo (.staat New York), waardoor ernstige stoornissen waren ontstaan in de voedselvoorziening der stad. Tezelfdertijd hebben de onderhandelin gen tusschen vertegenwoordigers van de vleeschconservenfabrieken en van de in staking zijnde 1200 arbeiders dezer onder nemingen geen succes kunnen opleveren. De leiders van het comité voor industrieele organisatie (Vakbond van Lewis) hebben na het afbreken der besprekingen bekend ge maakt, dat een „vleeschembargo" te mid dernacht zou worden afgekondigd. Daar door zou naar hun zeggen ieder transport naar of van de ondernemingen verhinderd worden. Van vakvereenigingszijde wordt hieraan toegevoegd, dat geweigerd is den ondernemingen door uitstel van het embar go tijd te laten aan bederf onderhevig vleesch en vleeschproducten naar andere steden te verzenden. Nieuwe stakingsonlusten. Gisterenavond is een nieuw gevecht ont staan, waarbij een der posters gedood werd, doordat hij omver gereden werd door een auto waarmede werkwilligen naar de fabrieken der Republic Steel werden over gebracht. De vijandige stemming tusschen posters en werkwilligen is hierdoor ver ergerd. Nieuwe incidenten vielen voor en ver schillende gewonden werden naar het zie kenhuis vervoerd. De politie houdt toezicht bij de gebouwen der Republic Steel bij het aan- en uitgaan der fabrieken Gistermorgen is in het Ziekenhuis te Rome de Italiaansche motorrenner Pigorini overleden. Pigorini maakte tijdens de Zondag ver reden motorraces om den grooten prijs van Rome een ernstigen val, aan de gevolgen waarvan hij gisteren is bezweken. Von Delius kwam de gevolgen van een botsing niet te boven. Gisterenmorgen Is de Duitsche autorenner Ernst von Delius aan de gevolgen van zijn verwondingen, Zondag bij een botsing met den wa gen van Seaman tijdens de races om den grooten prijs van Duitsch- land op den Nürburgring opgeloo- pen, in het ziekenhuis te Bonn over leden. Von Delius werd dit seizoen winnaar van den grooten prijs van Kaapstad tweede in de Avusraces te Berlijn, derde in den groo ten prijs van Tripolis en vierde in de races om den Vanderbilt-beker te New York. VAL VAN BRUNETE KAN ERN STIGE GEVOLGEN HEBBEN. Gisternacht hebben de rechtschen op niet minder dan vijf fronten, die van Aragon, Teruel, Andujar, Bur gos en Santander hun offensief voortgezet, waarbij ruim een half millioen soldaten in het veld wer den gebracht. De regeeringstroepen hadden op drie fronten van de centrale Siërra in totaal 200.000 manschappen samengebracht. In het Zuid-Oosten waren het volgens Un. Press aan rechtsche zijde vooral de Mooren, die als razenden vochten, terwijl van Brunette uit twee Italiaansche colon nes in de richting van Villa Nueva della Canada en Segovia werden gezonden. De grootste nationalistische strijdmacht was ge concentreerd op den heuvelrug van Mos- ueta. Blijkbaar had generaal Franco alle manschappen, waarover hij de beschikking had, in den strijd geworpen. De Volksfronters verdedigden hun stel lingen tot het uiterste, doch compagnie na compagnie, bestaande uit Mooren, Italia nen en Carlisten, werd door Franco in het veld gebracht, roodat de regeeringstroepen hun stellingen tenslotte moesten prijsgeven. Een groote nationalistische luchtmacht ondersteunde de gevechten op de 5 fronten. De druk der nationalisten op het Te- reuel-front begon van de stad uit, doch breidde zich allengs uit tot de omringende heuvels. Verliezen. Volgens officieele rechtsche mededeelin- gen zijn sinds den aanvang van het offen sief 'der regeeringstroepen in den sector Brunete alleen 91 vliegtuigen neergehaald, terwijl 15 verdere toestellen door luchtaf weergeschut omlaaggeschoten zijn. Welingelichte kringen verzekeren, dat de verliezen der militietroepen sedert 6 Juli, den dag waarop zij hun offensief ontketen den, 50 procent van de in den strijd gewor pen manschappen hebben verloren. Nadeelige positie der regeerings troepen. De verovering van Brunete door de troe pen van Franco kan binnenkort ernstige gevolgen hebben voor de stellingen, die de regeeringstroepen sedert drie weken bezet ten. Bij het offensief, dat zij eenigen tijd ge leden inzetten, was Brunete hun eerste ver overing en deze plaats verschafte hun een steunpunt van zeer groote beteekenis, om dat men van daar de aankomst van moge lijkeversterkingen voor den vijand kon verhinderen en omdat de verovering van Quijorna en Villanueva de la Canada ge makkelijker gemaakt werd. Het verlies van Bunete kan thans de zelfde ongunstige beteekenis hebben, dit maal voor de regeeringstroepen. Deze trek ken thans terug op Villanueva de la Ca nada, 5 kilometer ten Noorden van Bru nete. De beide legers zijn slaags op onge veer twee kilometer van Villanueva. Indien de regeeringstroepen ver der zouden moeten terugtrekken, zouden zij gevaar loopen tusschen Villanueva en Quijorna te worden afgesneden. De stellingen bij Quijor na zouden dan uiterst lastig gehand haafd kunnen worden en de troe pen zouden slechts langs zeer slechte wegen op Val de Morillo kunnen te rugtrekken. FRONT -1 el e5c.0rial ski» tohreiooome3 \las rozas poeuoof K'VH.UWÖEV»' OC - .l&JADftMOMOft -, ^ILLAFRAWCAl7^^=n 0 [pcl Cfsm.por// AR&Y&CA umLafeAMfUVuu'ÜEv» iIMAPIUCRIA BOAOlUff VltlfcUUCVA yitlAVIClOSA oe penALes 5£vala de ooou IA MUfl I B&YALCARUEPOz MADRIQ •mcögcob <i 'mostch.es ©r nooroweGcu lyweoeu Er is nog hoop, i Het staat vast, dat de troepen van Franco hun opmarseh zullen voortzetten en trach ten Villanueva te veroveren. Misschien kunnen de regeeringstroepen dit verhinde ren doordat zij de beide oevers van de Ri0 Aulencia bezet houden en in het bezit zijn van Castillo de Villafranca aan de samen vloeiing van Aulencia en Guadarrama. De rechtsche strijdkrachten zullen zich dus moeilijk kunnen vereenigen. Daarom ho pen de regeeringstroepen hun stellingen te kunnen behouden en zelfs te kunnen ver beteren. Hij zou bereid zijn met Rome en Berlijn te breken. Het Engelsche blad, de „Daily Herald" publiceerde gistermorgen onder het op schrift „Geperaal Franco is bezig een com plot te smeden om zijn bondgenooten te verraden" een artikel van zijn diplomatie- ken redacteur, die o.m. schrijft: „Zeer in het geheim heeft gene raal Franco doen weten, dat hij bereid is te breken met Rome en Berlijn en de Duitsche en Italiaan sche vrijwilligers terug te zenden. En dat wel op de drie volgende voor waarden: 1 Wanneer volgens het nietin- mengingssvsteem noch Frankrijk noch Rus land Valencia te hulp komen. 2 Wanneer, de rechten van oorlogvoerenden en gelijk heid van behandeling zullen worden toege kend aan de 2 partijen in Spanje en 3 wan neer generaal Franco, als hij den oorlog wint, erkend zal worden als wettig staats hoofd van Spanje en geholpen zal worden bij den economischen wederopbouw van het land." In hoofdzaak komt het betoog van den redacteur dan verder hierop neer: Franco moet overwegen, dat wanneer de nietin- menging ineenstort niet gehoopt kan wor den op meer steun van Italië. Deze hulp nu is onvoldoende en dikwijls lastig ge bleken. Daarentegen zou gevreesd moeten worden dat Frankrijk ernstig Valencia te hulp zou komen. De voorgestelde handel zöu dus voordeelig zijn. Vlieger landt met ingetrokken wielen. Bij den internationalen alpenrondvlucht heeft de Duitsche vlieger generaal-majoor Udet, de wereldberoemde alpenvlieger, ten gevolge van een machine-defect, in Steffis- burg nabij Thun in het Berner Oberland een noodlanding moeten maken. Hij slaagde erin zijn toestel met ingetrok ken landingsgestel met betrekkelijk ge ringe schade op den grond te zetten. Behalve eenige schrammen, kwam hij er zelf goed af. Hij zal evenwel niet meer kunnen deelnemen aan de rondvlucht. AthletLeSc Spannende wedstrijden verwacht. Osendarp start slechts op de 100 M. De Nederlandsche athletiekkampioenschap- pen, welke Zaterdag en Zondag a.s. op de Sintelbaan te Amsterdam zullen worden gehouden, beloven ditmaal zeer spannend en belangrijk te worden. Een stimuleerende werking op de pres taties) van a.s. Zaterdag en Zondag zal ongetwijfeld de gouden van der Werf-me- daille hebben, welke is bestemd voor dien athleet, of athlete, die de beste, onver wachte prestatie heeft geleverd naar oor deel van de wedstrijdleiding. De wedstrijden van Zaterdag, welke van vijf uur tot ongeveer half zeven worden gehouden, bepalen zich tot series 100 meter dames en heeren, beslissing hoogspringen dames en heeren, beslissing speerwerpen dames en heeren, series 200 meter heeren, hink-stap-sprong, series 100 meter en de beslissing 400 meter horden. Des Zondags worden de overige wedstrij den gehouden, benevens de beslissingen van de Zaterdag-wedstrijden. Over de inschrijvingen kan o.m. worden gemeld, dat Osendarp zeer waarschijnlijk alleen op de 100 me ter zal uitkomen, zulks in verband met de onlangs opgeloopen bles sure. Bovendien wil de Trckvogel- athleet zich sparen voor de inter nationale wedstrijden op 8 Augus tus a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam, Van Beveren zal uitsluitend op de 200 meter starten. Op het hoogspringen zal Brasser niet uitkomen. Onze jonge tien kamp-kampioen wil zich vooral op de loop- nummers toeleggen, zulks in verband met het verbeteren van zijn prestaties hierop als onderdeelen van den tienkamp. Op de 110 meter horden zal het vooral gaan tusschen Brasser en Kaan, waarbij Brasser de beste kansen heeft. Bij de dames kan Mej. Koen tweevoudi" kampioene worden op de 100 en 200 meter, waarbij de kans bestaat, dat het record over de 200 meter zal worden verbeterd. Zoo staan den bezoekers a.s. Zaterdag en Zondag belangrijke en spannende wedstrij den te wachten, welke zeker in staat zullen blijken een ieder te boeien. De sprinter neemt deel aan de internationale wedstrijden te Amsterdam. Wij vernemen, dat de bekende Zwitser- sche sprinter Haenni zal deelnemen aan de internationale atletiekwedstrijden, welke Zondag 8 Augustus in 't Olympische Stadion te Amsterdam worden gehouden. Haenni zal uitkomen op de 100 en '00 meter. iP-cAaüen Dr. Euwe verliest van Bogoljubov. Gisteren werd de internationale schaak vierkamp te Garmisch Partenkirchen voort gezet met de vijfde ronde. Onze landgenoot. Dr. Euwe, verloor van den Dnitschen mees ter Bogoljubov, terwijl de partij van dr Al- WM ,SbsrEThee"8Cl"ke s'ciline De stand is thans: 1. Dr. Euwe 3'A punt. 2 Bogoljubov VA punt. 3 Dr. Aljecliin 2 punten plus een afgebro ken partij. 'r Saemisch 1 punt plus een afgebroken partij. Van het tournooi te Kemeri Naar wij vernemen is het thans definitief dat de Nederlandsche kampioen, S. Landau den schoonheidsprijs van het tournooi te Kernen, uitgeloofd door de stad Riga, krijgt toegewezen en wel voor zijn partij tegen Boeoek, welke Landau met de Colle-ope- ning na 29 zetten won. Xennil In den eindstrijd om de Davis- cup. Stand thans 2—1 voor de Ver. Staten. onVrM''rfr,"Jim toeschouwers is gisteren strijd Om f|We<n 1 dobbelspel in den eind- een tede<jf»?n Davisbeker tusschen de Ver- Court vin w- ®U, '"-'"geland op het Centre- onverwacbf Wlnjb,ef|on gespeeld. Na een on Makn L™t°e- 1 Pn strijd wonnen Budge Tuckev en vv'i i 7~:>' 12-10 van voor de Ver. Stïten"?^ d° S,and thanS 2-1 vredigen(|belel 'ian ook een «allerminst be- ziin fn imii ai Prvangcr voor Hughes te had gespeeld" zourieC A°emd° 'spolcr gist2l~ binatie ,Li u de Amerikaanschc com- De verrassfnf Verlorpn bunnen hebben. De Fneek^hmo Was hpt spel van Tuckev. spolendverwèywdv 'lp Matste twee enkri- komen Bndla 7° zaI 1p*cn pai'kcr uit- partij g en Austi'i spelen de laatst®

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2