Aq&vda Pp re isr Wie was Christiaan Cornelis? De week van Nijmegen AKKERTJES Ingezonden Een zeeman van groot formaat. Dinsdag 27 Juli 1937 Tweede Blad Zijn naam leeft voort in onze Marine-Vloot De „O 12" Voordracht onderwijzers aan school 4t 10 en 14 Het kwaad strafte zichzelf Steun aan tongvisscherij Bazar vereeniging „Het Hoogeland" Nederlandsche ruiters naar Dublin Openbare vergadering van „De Eenheid" Uitverkoop en opruiming Als men aan de Nieuwediepsche Buiten haven wandelt, wordt dikwijls het oog getrokken door enkele onderdeelen onzer vloot, die tegenover de jagers en kruisers, ja, zelfs tegenover de hedendaagsche tor pedobooten, een zeer pover figuur slaan. Het zijn het tweetal scheepjes, luisterend naar den naam van Willem Warmondt j en Christiaan Cornelis eii die gebruikt worden voor oefeneningen met de mili ciens. Ze hooren bij Hr. Ms. Van Speijck, en komen niet verder dan de ree. j Velen zullen zich allicht afgevraagd j hebben wat voor menschen indertijd die Willem Warmondt en Christiaan Corne- j lis geweest zijn en daar wij dezer dagen 1 de geschiedenis van den laatste in het blad „Ons Zeewezen" aangetroffen, be sloten wij haar onze lezers niet te ont houden. Sinds 1793 waren de Nederlanden in oor log met Frankrijk en hoewel Engeland met zijn machtige vloot onze bondgenoot was, kon toch niet verhinderd worden, dat talrijke Fransche kapers de Noordzee en Het Kanaal onveilig maakten. Vooral de Duinkerkers, deze zeelieden en kapers bij uitnemendheid, richtten groote verwoestingen aan onder de Nederlandsche handelsvloot. Speciaal de visschers hadden hieronder te lijden. De IJslandsche vloot, d.w.z. de schepen die bij IJsland vischten, werden door Duin kerkers aangehouden en negentien schepen werden tot zinken gebracht. Doch ook de han delsschepen, die uit de Levant, uit Spanje, Oostzee of Engeland kwamen, werden door hen genomen en naar Duinkerken opgebracht. Den 21sten Juli 1794 vertrok het Kofschip „De Vriendschap", onder bevel van den schip per Geelt Age Klijn uit Cadiz met een lading stukgoederen en indigo naar Amsterdam. De bemanning van het schip bestond uit vier ma trozen en een jongen. Den 27sten Juli werd het Kanaal ingezeild. Iedereen verheugde zich erop, als de wind tenminste gunstig bleef, den volgenden morgen de Hollandsche kust te kunnen zien. Doch hoe geheel anders zou dat uitkomen! Den volgenden morgen, bij het aanbreken van den dag, werd het schip aangehouden door eenige Duinkerkers. De schipper en drie matrozen werden er af gehaald £n daarvoor in de plaats kwamen een prijsmeester en 3 Fransche matrozen aan boord. De twee Hol landers, aan boord achtergelaten, waren de matroos Christiaan Cornelis, geboren te Tun- deren, die 22 jaar oud was en de jongen Albert Koens. Het schip zou naar Duinkerken opgebracht worden, doch de wind was zeer ongunstig, zoodat het schip drie dagen voor de banken kruiste, zonder in staat te zijn Duinkerken binnen te vallen. Ondertusschen rijpte in het hoofd van Christiaan Cornelis een wanhopig plan. Hij wilde het schip heroveren en naar Holland brengen. Hij alleen tegenover 4 goed gewapende Franschen. De prijsbemanning moest overmeesterd worden. Het was de ge woonte, dat hij en de jongen beurtelings roer ganger waren, waarbij een der Franschen ge wapend de wacht hield. Alleen met wenden hielpen alle Franschen mede. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus zag Christiaan Cornelis de kans schoon. De prijsmeester was in cft kajuit, de twee an dere Franschen in het vooronder, de schild wacht tuurde vooruit, de jongen stond aan het roer. Als een kat sluipt Christiaan Cor nelis achter den niets vermoedenden schild wacht en grijpt hem plotseling aan. De Franschman verweert zich wanhopig; voet voor voet wordt hij naar de verschansing ge drongen en met een forsche ruk erover heen geduwd. Een zwakke kreet, een plons, en alles is stil. Toch is het geluid der worsteling gehoord; de prijsmeester is ontwaakt en komt de ka juit uitstormen, gewapend met pistool en sabel. Met één oogopslag heeft hij den toe stand overzien en lost een schot op Chris tiaan, dat mist. Deze werpt zich nu op den prijsmeester, die het pistool laat vallen en zich met den sabel verdedigt. Christiaan tracht hem den sabel te ont wringen, doch wordt hierbij aan beide han den gewond. Van de linkerhand wordt een vinger afgesneden. Toch wint hij den strijd en de sabel vliegt'over dek. Ongewapend wordt de worsteling voort gezet; de prijsmeester is echter niet opgewas sen tegen den forschen Hollander, ook al is deze gewond. Na enkele ogenblikken is ook de prijsmeester in zee geworpen. Nu is het DE GKOOTE PIIIJS VAN DUITSCHLAND. Gisteren hebben wij medegedeeld, dat de be kende Italiaansche coureur Caraciola in zijn Mercedes Bentz" den grooten prijs van Huitschland gewonnen heeft. Op bovenstaande plaatje ziet men, hoe zijn ernstigste concurrent Berndt Rosemeyer, die door pech achtervolgd werd, de stuurinrichting van de „Auto-Union fan zijn stalgenoot Hans Stuck beproeft. tijd om even op adem te komen, maar alle ge vaar is nog niet geweken. Er zijn nog twee vijanden aan boord. Voorzichtig begeeft Christiaan zich met 't opnieuw geladen pistool naar het vooronder, waar hij de twee Franschen vindt, die juist aanstalten maakten om boven te komen. Een goedgemikt schot en de voorste tuimelt neer, in den hals getroffen. De vierde Franschman is door de plotselinge verschijning van den gewapenden matroos zoo geschrokken, dat hij aan geen verdere verdediging denkt en om genade smeekt. Christiaan verleent deze, maar grendelt toch voor alle zekerheid het vooronder. Nu is hij vrij, het schip is hèm en vroolijk zet hij koers naar de Hollandsche kust. Den volgenden morgen ontmoette hij eenige Engelsche oorlogsschepen, die den gewonde van hem overnamen en aanboden hem naar Engeland te sleepen. Hiervan wilde Christiaan niets weten. Hij had het schip veroverd en hij zou het wel naar Holland brengen ook. Het gelukte hem dan ook, geholpen door een gunstigen wind, denzelfden avond Vlissingen te bereiken en hiermede had hij het schip voor den reeder Koning Jansz behouden. Algemeen was de vreugde en bewondering voor deze dappere daad. De Algemeene Staten besloten hem een belooning te geven, hetgeen blijkt uit een resolutie van 18 Augustus 1794, doch door de kort daarop volgende Revolutie werd de belooning niet uitgereikt. De Admi raal van Kinsbergen, de bevelhebber der Hol landsche vloot, hoewel vol zorg voor de ver dediging van het land, vond toch nog tijd om deze daad van een eenvoudige matroos te beloonen. Door dergelijke dingen wist Van Kinsbergen de geestdrift aan te vuren. Het geschenk bestond uit een zilveren tabaksdoos met de volgende inscriptie: „Pre sent van den Luitenant-Admiraal van Kins bergen aan zijnen Cameraat, den braven Hollandschen Matroos Christiaan Cornelisse, voor het hernemen van het schip „De Vriend schap" op den 1 Augustus 1794". Op een portret van Christiaan Cornelis, geteekend door Perkois en gegraveerd door Hodges, ziet men hem met de linkerhand nog in verband, terwijl tevens de tabaksdoos door den Admiraal geschonken, er op afgebeeld staat. 's-Gravenhage, 26 Juli. Blijkens een bij het Departement van Defensie binnengekomen telegram is Hr. Ms. „O 12" op 24 Juli van Port of Spain vertrokken. Op de agenda voor de Raadsvergadering van hedenavond komt de volgende voordracht voor: voor school 4; 1. P. van Zandwijk, volontair school 8; 2. H. Kiljan, volontair school 8; 3. A. de Best, tijd. onderwijzer school 4; voor school 10: 1. P. de Jong, tijd. onderwijzer school 10; 2. N. H. Biersteker, volontair school 8; 3. B. Ouwerling, volontair school Tuindorp; voor school 14: 1. N. H. Biersteker, volontair school 8; 2. P. van Zandwijk, volontair school 8; 3. H. Kiljan, volontair school 8. Een vijfjarig jongetje, dat op het spoorhek was geklommen, had het ongeluk te vallen. Met bebloed gelaat is de dreumes naar het hoofdbureau gegaan, vanwaar hij, na verbon den te zijn, naar zijn woning is gebracht. ULóAcAe^if Uit het Landbouw-Crisisfonds wordt steun verleend aan hen, die als georgani- seerden bij de Nederlandsche Visscherij- Centrale zijn aangesloten en als zoodanig zijn toegelaten in de groep „Eigenaars ei. of gebruikers van zee- en kustvis- schersvaartuigen", tot een maximumbe drag van 8292.61. De steun zal bedragen 0.0147 per kg, gedurende het tijdvak van 1 April 1937 tot en met 30 Juni 1937 in de aanvoer- plaatsen van Amsterdam, Den Helder, Rotterdam, Scheveningen (gem. 's-Gra venhage), IJmuiden (gem. Velsen) en Zoutkamp (gem. Ulrum) aangevoerde tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 cm. Vischprijzen. De Maandagmarkt te IJmuiden was, on danks flinken aanvoer van visch door een twaalftal trawlers en een twintigtal loggers, goed prijshoudend. Tarbot deed van 0.62 tot 0.91; tong hield uitstekend prijs en noteerde van 1.10 tot 1.50 per kilo. Griet was iets gestegen en deed van 14. tot 26.—. De scholprijzen waren goed; zetschol deed van 15.tot 26.—; kleine schol van 5.70 tot 16.—. Schar noteerde, van 4.50 tot 5.50. Poon was laag in prijs en noteerde van 1.10 tot 3.—. Schelvisch- en kabeljauwprijzen 'waren uit stekend. Wijting deed van 1.70 tot 2.80; makreel van 8.40 tot 12.50; haring van 2.90 tot 4.95. Hooge prijs voor levende garnalen. Door het ruwe weer in het laatst der vorige week was de aanvoer van levende garnalen te IJmuiden gering, hetgeen zich ook wel af spiegelde in den prijs, die te Amsterdam aan den afslag werd besteed. Per lit van 15 kilo werd Zaterdag betaald van 4.— tot 5. wat wel een uitzonderlijke prijs is. Mosselzaad. Geregeld wordt in Zeeland nog veel mossel zaad uit de Waddenzee uit het z.g. vrije gebied aangevoerd. De prijs die men per ton daar besteedt, loopt ongeveer tot een gulden, zoodat er wel belangstelling voor dit goedje is, dat immers de mosselbanken daarmede in stand moet houden. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag; van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.8 Temperatuur zeewater 16.5 Temperatuur lucht 15.5 Hoogste temperatuur lucht gisteren 17.0 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.6 Hoogwater (heden) 10.10 22.55 Laagwater (heden) 4.10 17.05 Hoogwater (Woensdag) 10.45 23.30 Laagwater (Woensdag) 4.50 17.45 Licht op: (heden) 21.32 SPREEKUUR """HOUD! De Inspecteur van het L.O. is verhinderd morgen spreekuur te houden. DE POPULAIRE BALDWIN. Een van de nieuwste locomotieven van de „Great Western Railways" heeft den naam ge kregen van den gewezen minister-president van Engeland, den tot „Earl" benoemden Baldwin. Dit is een typisch staaltje van de populariteit waarop Baldwin zich mag verheugen. GESLAAGD: den 26en Juli voor het diplo ma costuumnaaien de dames Alie van Heems en Truus Tromp, beiden leerlingen van mevr. W. C. H. WolsVerhoef, leerares Nijverheids onderwijs. GESLAAGD: Voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie slaagde voor de Ver- eeniging van leeraren in de Handelsweten schappen en voor dat van „Mercurius" de heer J. A. van Scheijen te Amsterdam. GESLAAGD: Op het gisteren te Amsterdam gehouden R.-K. M.U.L.O.-examen zijn van de R.-K. U.L.O. alhier geslaagd de volgende leer lingen: Jo v. d. Aart, Do de Barbanson, L. Toes, Joop Hendrikse, P. Stikkelman, Joh. Borgers, Piet Gauw. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Vorige week hebben wij den uitslag van een collecte, welke ten bate van de Vereeni ging ,AHet HopgeJaijd" zou zijn gehouden, ge publiceerd. De baten van deze collecte waren echter bestemd voor de Stichting Valkenheide. De kolonie „Het Hoogeland", een instituut voor ontslagen gevangenen, voorwaardelijk veroordeelden, zwervers, drankzuchtigen, enz. van alle gezindten, is van plan tot stijving van de kasmiddelen hier ter stede een bazar te houden, eind September, begin October. Gaarne bevelen zij reeds thans deze bazar in de aandacht van onze lezers aan. Er heeft zich een Eere-Comité gevormd, dat er als volgt uitziet: G. Ritmeester, burgemeester; J. H. C. Bentz v. d. Berg, Comm. v. h. Reg. Kust-Artillerie; W. de Boer, wethouder; D. J. v. Buuren, Isr. leeraar; A. M. Engelmann, Notaris; Mevr. IJ. EngelmannKoeman; A. J. v. d. Hoeven, Comm. v. Politie; S. Koning, Directeur Held. Crt.; Mr. J. Mulder, Advocaat en Procureur; Ds. W. J. F. Meiners, Herst. Evang. Luth. Pred.; Pastoor Moleman, Oud Kath.; Candt. J. Oskamp, Evangelisatie; Ds. F. W. J. v. d. Poel, Ned. Herv. Pred.; M. S. Paul, Kapiteine Leger des Heils; Ds. P. J. Smidts, Doopsge zind Predikant; Mevr. M. SmidtsRagetti; Ds. F. Tollenaar, Geref. Pred.; Dr. M. G. Vroom; Mevr. G. R. VroomHemmes. Het uitvoerend comité bestaat uit de vol gende dames en heeren: Mej. H. Bakker, Vischstraat 29, presidente; Mevr. Tr. v. Leeuwenv. Neuren, Brood- steeg 2, secr.; Mevr. I. PotHennevanger, Hertzogstraat 34; 2e secr.; L. Dekkers, Oost- slootstraat 50, penningmeester; Mevr. J. Dek kersBanksma, Oostslootstraat 50; Mej. J. Mallet, Ooievaarstraat 24, 2e penningm.; R. Zwolsman, Sluisdijkstraat 68, commissaris; Mej. G. Gerrits, Spoorstraat 106; Mej. G. Eel- man, Nieuwstraat 21. Wat beteekent de Vierdaagsche"? Als onze geachte lezers en lezeressen dit nummer van de Heldersche Courant onder de oogen krijgen, hebben wellicht zeer velen van de ongeveer 4400 menschen, die aan de Indernationale Vierdaagsche afstandsmarschen deelnemen, de eerste étappe reeds achter den rug. En liggen zij te bekomen van de vermoeienissen en 'moeilijkheden, welke deze eerste dag on getwijfeld reeds opgeleverd heeft... Waar de belangstelling van duizenden en nog eens duizenden naar deze marschen van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding uitgaat, leek het ons goed op deze plaats, waar gewoonlijk de belangrijke feiten in het buitenland belicht worden, eens de aan dacht te vragen voor deze sportgebeurtenis sen in den meest waren zin van het woord. Vier duizend vier honderd deelnemers! Men denke zich dit aantal eens in en formeere in gedachten den stoet, welke deze menschen- zee vormt, als zij des morgens, kort nadat de zon boven den kim verrezen is, welgemoed uitrukt met een traject van resp. 55, 50, 40 en 30 K.M., naar verkiezing, voor den boeg! Welk een heerlijke, massale demonstratie van sportieve kracht, bloeiende gezondheid en taaie volharding. Is er één sport aan te wijzen, welke tegelijk zóó eenvoudig van constructie en toch zoo weldadig voor het lichaam is? Natuurlijk alleen dén nuttig, als men zich behoorlijk geprepareerd heeft. Hij of zij, die denkt ongeoefend naar Nijmegen te kunnen gaan met vertrouwen op succes, zal hoogstens na twee dagen met beschaamde kaken afdrui pen. Want wandelen moge een eenvoudige soort zijn, het is een sport, welke voorberei ding vereischt en een grondige ook. En daarom is het nuttig effect niet uitsluitend in de Vier daagsche zélf gelegen, maar vooral ook in de maandenlange oefening, welke de deelnemers zich er voor moeten getroosten. D.w.z. dat zij maandenlang iedere week minstens eenmaal te voet de vrije velden intrekken, al zingend wandelende, met bljj opgeheven hoofd en vroolijk van zin. Om behalve te werken aan lichamelijke cul tuur, ook te genieten van God's vrije na tuur, te genieten van al wat daar is aan moois en subtiels, daar waar niet-wande- laars niet plegen te komen. D&t is het groote nut van de prachtige „uitvinding" van'den Ned. Bond voor L.O.; de mensch- heid het wandelen te hebben terugge geven en den zin voor genieten in de natuur! De eerste 55, 50, 40, resp. 30 Kilometers zijn thans bijna achter den rug.. Het is thans ge zellig in de aloude Keizer Karei stad, waar de eerste honderden blaren geprikt worden, de douches haar verfrisschenden inhoud over de heerlijk-moede bodies uitstorten en waar s.ta- peLs eten verorberd worden, Ook de Heldersche vertegenwoordigers zul len daar zijn, hopenlijk in de beste conditie en „zonder uitvallers". Straks zullen we een telefoontje van één onzer sportmedewerkers, die den tocht meemaakt, ontvangen: „alle Hel- derschen behouden gearriveerd". Met intens genoegen zullen we dit bericht met behulp van onzen bulletindienst den volke kond maken. We hebben vertrouwen in onze tippelaars, in de „Jutters", in de menschen van „Volhar ding", maar ook... in het detachement adel borsten, dat in den kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen zoo'n bekwaam leider heeft. Is de heer Roelofsen immers niet reeds in 1933 met het Gouden Bondskruis beloont, omdat het toen de tiende keer was, dat hy de Vier daagsche met succes had volbracht? Nog meerdere marinemenschen zijn van de party, en wij hopen, dat zij het er allemaal goed, neen, uitstekend zullen afbrengen. Zoodat weer met eere van Den Helder en zijn bewo ners gesproken en geschreven zal worden. Maar vóór alles wenschen wij, dat deze 27ste Vierdaagsche, die ook thans weer een internationalen tint heeft, den goeden klank van haar voorgangers zal behouden, dat er weer zal zijn de onderlinge vriend schap en opofferingsgezindheid, de ideale stemming en het onderling respect. Want dat zijn mede de voorwaarden, welke het voortbestaan van deze sportgebeurtenis bevorderen en welke er voor zorgen, dat zij steeds verder over de Nederlandsche grenzen vermaardheid verwerven. Opdat steeds meerdere menschen zullen kunnen profiteeren van deze ideale gezondheids kuur! Met een doosje "AKKERTJES" bij U loopt Ge geen kans Uw reis te be derven door: hoofdpijn, kiespijn, spier- of zenuwpijnen, vrouwen- pijnen, „wagenziekte", 'n kou, enz. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Van een specialen medewerker.) Moeilijke wedstrijd verwacht De Nederlandsche Hippische Sportbond heeft onlangs een uitnoodiging van Ierland ontvangen om drie van onze beste ruiters te doen deelnemen aan de International Military Jumping Competitions, welke van 3 tot 7 Augustus a.s. te Dublin zullen worden ge houden. Helaas waren onze bekendste ruiters: da eerste luitenant der Artillerie Greter, die ge detacheerd is op de „Reitschule" te Han- nover, alsmede de luitenants De Bruine en onze tweevoudige Olympische kampioen rit meester Pahud de Mortanges, verhinderd den verren tocht te ondernemen. Niettemin is de Hippische Sportbond er in geslaagd een drietal niet minder bekende ruiters met zeer bekende paarden, bereid te vinden onze kleuren te verdedigen. Thans zijn aangewezen: 1. eerste luitenant der Artillerie C. Tonnet, instructeur aan de Rijschool te Amersfoort, met de paarden Barnabas (van de Rijschool) en Kantaka (eigen paard) 2) res.-luitenant der Hijzaren, Dr. H. van Schaik, uit Scheveningen met Santa Bell .en Denise, beide eigen paarden; 3. eerste luitenant der Huzaren R. A. Ba ron van Heeckeren van Brandsenburg, De venter, met Sargaroszan en Gigolo, eveneens beide eigen paarden. Zaterdag j.1. waren we getuigen van het inladen van de paarden te Hoek van Holland, dat onder leiding stond van luitenant Ton net, die het geheele vervoer heeft voorbe reid. De ruiters zelf zullen met hun equipe leider, Majoor der Huzaren D. A. Camerling Helmolt, Directeur der Rijschool, Vrijdag a.s. vertrekken. De concoursen te Dublin kenmerken zich door de typische Iersche wallen, natuurlijke hindernissen, de zoogenaamde „single en doublé banks", hoogte ongeveer 2 meter die ineens op en afgesprongen moeten worden. Voor vele buitenlandsche ruiters blijken deze ieder jaar weder moeilijkheden op te leveren. Niettemin heben wij een gegronde hoop op een goede prestatie van onze equipe, vooral omdat de luitenant Tonnet twee Iersche paarden meeneemt en bovendien zelf hier ook geen vreemde is. Onze beste wenschen voor dezen zwaren wedstrijd. Op Woensdag 28 Juli, des avonds 7.30 uur, zal in de groote zaal van Café „Centraal", Kanaalweg, een openbare vergadering worden gehouden. Op dezen avond zal als spreker optreden de heer Berghuys, secr.-penningm. van de Nederlandsche Vak-Centrale, die als onderwerp zal behandelen: „De noodzakelijk heid van organisatie". Het geheel zal staan onder leiding van de Neutrale Arbeiders Vereeniging „De Eenheid". We verwijzen naar de betreffende adver tentie in dit blad. De wet op Uitverkoop en Opruiming blijkt voor vele winkeliers nog een struikelblok te zijn. Gisteren werd n.1. weer proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die in over treding tegen deze wet was. OUDE RIJWIELPLAATJES. Bezitters van rijwielen! Wij staan weer aan den vooravond van de eerste Augustus. Ongeveer drie millioen oude rijwielplaatjes, vormende een totaal gewicht van twaalf duizend kilogram, zullen hun dienst weer hebben gedaan, terwijl zij voor de bezitters van rijwielen waardeloos zijn ge worden. Behoeft het nog feitelijk nader betoog breedvoerig uiteen te zetten, waarvoor deze plaatjes worden ingezameld! De Stichting „Steunfonds van de Vereeni ging tot bevordering der belangen van Tuberculose-patiënten in Nederland", waar van het Hoofdkantoor gevestigd is Breedeweg 17 te Amsterdam (Oost), die zich reeds een zestal jaren beijvert de oude rijwielplaatjes en ander koper, lood, tin, zink, capsules enz. ten dienst te maken van de t.b.c.-bestrijding en dank zij de medewerking van vele menschen- vrienden ook in het afgeloopen jaar hierdoor een aantal patiënten heeft kunnen helpen, doet ook nu weer een ernstig beroep op uw medewerking. Breng uw oud rijwielplaatje en andere metalen daar, waar onze raambiljetten hangen, of aan onderstaande adressen! Door het verrichten van deze goede daad kan wil- licht nog een menschenleven worden gered! Voor het comité, P. Faber, Hartestraat 16. J. v. d. Sluis. Bloemstraat 20. J. Dekker, Kemphaanstraat 8.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5