Motorvrachtht te Rotterdam gekapseisd Japan besluit tot oorlog Het Engelsche witboek als vragenlijst Non-interventie Leger de vrije hand gelaten Elk oogenblik uitbreken der vijandelijkheden te wachten V erreschri j vers bij Rijks telegraafdienst IJslandsche verkenners aangekomen Haringkoopman door trein aangereden Arrondissements rechtbank te Alkmaar Vossenjacht in den aether Kansen om de niet-inmenging te redden gering geacht. Naar vernomen wordt, heeft de niet-in- mengingssubseommissie besloten aan alle vertegenwoordigde regeeringen een afschrift van het Witboek te zenden met een brief, waarin gevraagd wordt dat iedere regeering zoo kort mogelijk haar meening over de negen Britsche punten uiteen zet, Verder wordt gevraagd het antwoord niet later dan Donderdag te zenden, zoodat de sub commissie Vrijdag weer bijeen zal kunnen komen. De Italiaansche vertegenwoordiger in de aommissie, Grandi, heeft in een langen uit eenzetting de Fransche pers aangevallen, welke volgens hem de feiten verdraaide. Vervolgens verdedigde hij het standpunt, dat de vraagstukken moeten worden behan deld in de volgorde van het Britsche plan. Italië is bereid in een geest van verzoe ning al deze vraagstukken te bespreken. In antwoord op Grandi zeide lord Ply- ihouth de volgorde van behandeling er wei nig toe doet, aangezien het antwoord op alle vragen tegelijk moet worden inge diend. Verder verklaarde Plvmouth in antwoord op het voorstel van Grandi om zekere pun ten onmiddellijk aan beide partijen in Spanje voor te leggen, dat dit geen poli tiek zou zijn, aangezien men zich eerst de toestemming van de commissie moet ver zekeren. Maiskv, de vertegenwoordiger van de Sovjet Unie stelde voor het zenden van waarnemers naar de Spaansche havens en het terugroepen van de vrijwilligers aan de beide partijen in Spanje voor te leggen aan gezien de overige punten niet afhankelijk zijn van bet aanemen door deze partijen. Verder zeide hij. dat de Sovjet Unie in geen geval het toekennen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco zou goedkeu ren. De Duitsche vertegenwoordiger von Rib- bentrop steunde Grandi Duitschland is be reid de Britsche voorstellen aan te nemen, evenals Italië, indien ook de overige mo gendheden dit doen. Nadat nog do vertegenwoordigers van Portugal en België het woord hadden ge voerd, werd het voorstel van Plvmouth aan genomen het witboek voor te leggen aan de regeeringen. Uit Londen komen zeer sombere be richten over de kansen welke men aan het redden der niet-inmenging toekent. Het is duidelijk dat Rome en Berlijn op bevoorrechting van Franco uit zijn, Op een of andere wijze willen zij trachten uit de te treffen regeling munt voor hun fascisti sche vriend te slaan. Begrijpelijk is dat Rusland met Argus oogen dit spel gadeslaat en te zijner tijd zeker zijn veto zal doen hooren. Engeland, dat zich op een strikt neutraal standpunt plaatst kan natuurlijk geen be voorrechting van een der nartijen dulden en raakt door de DuitschIfa'inansche po litiek in een moeilijke positie, terwijl Frankrijk zeker niet in een regeling zal kunnen toestemmen als er ook maar van een schijn van bevoordeeling van Franco sprake is. Men acht in Londen de situatie dan ook zeer delicaat en vestigt zijn hoop nog slechts op de overweging dat nóch Hitier nóch Mussolini er bij de tegenwoordige krachtverhoudingen in Europa, toe zullen overgaan de verhoudingen al te sterk op de spits te drijven. DOMINEE WILHELM NIEMOELLER VRIJGELATEN. Dominee Wilhelm Niemoeller, de broer van Martin Niemoeller, den predikant van Dalhem, die Zondag werd gearresteerd, is gisteren weer vrijgelaten. liet vaarlui/} daarna gezonken. De acht opvarenden gered. Gisterenavond omstreeks zes uur is op de Nieuwe Maas een eind ten Oosten van de IJsselhaven de mo torvrachtboot Alpine V van de Ne- derlandschZwitsersche Rijnvaart Maatschappij, welke op weg was naar Bazel, bij het opdraaien van de rivier gekapseisd en langzaam gezonken. Een toegeschoten bootje van de firma Tazelaar heeft de acht opvarenden aan boord kunnen nemen. Een doel van de lading welke naar ver luidt, een waarde vertegenwoordigt van n halve ton, werd drijvend op het water ge- Vonden. Alles was verzekerd. Be Alpine V is een motorvrachtboot van 514 meter breedte en 57 meter lengte. Het schip meet 444 ton, en had als lading een deklast van 440 ton stukgoed, be staande uit pakken cellulose, tabak en chemicaliën, bestemd voor Italië. Het schip verliet de IJsselhaven omstreek1' 7-es uur en personen, die het schip zagen vertrekken, mankten al de opmerking, dal de boot naar stuurboord overhelde. Zij Vermoedden, dat de lading wat topzwaar gestuwd was, hetgeen bij deze soort schepen heel gemakkelijk kan voorkomen, omdat, vvanneer maar een kist te veel aan den eenen kant ligt, of wanneer maar een P"rsoon aan een bepaalde ziide staat, de ■Schepen, welke zeer ondiep zijn, gaan over hellen. Het Japansche kabinet heeft een verga dering gehouden, waarin besloten werd in verband met de Incidenten bij Langfang, thans besliste maatregelen te nemen tegen „de vijandige houding van de Chineesche troepen in Noord China." Het Japansche garnizoen in Noord-China, aldus wordt in een medodeeling over de kabinetsberaadslagingen gezegd, heeft thans het recht zelfstandig alle noodige maatregelen te namen ter bescherming van leven en eigendom van de Japansche bevolking in Peiping en in /het gebied van Tientsin en het nakomen der verdragen af te dwingen. In politieke kringen verwacht men in verband met deze verklaringen van uur tot uur het uitbreken van hevige gevechten. Hoe het zij toen de boot eenmaal op stroom was gekomen, draaide de schipper haar tegen den stroom in, en bij dit opdraaien is het ondanks zijn lengte vrij ranke schip schee ver en scheever gaan trekken en ten slotte gezonken. Inmiddels had men op de rivier reeds gezien, dat het mis ging met de Alpine V., zoodat assistentie op weg toog. Achter de juist passeerende Pernisserboot om kwam een bootje, de „Neutraal" van de firma Tazelaar, schipper de 48-jarige J. Evers van de Prins Hendrikkade te Rotterdam, hulp verleenen en de bemanning van dit bootje slaagde er in zeven van de acht opvaren den in veiligheid te brengen. De 29-jarige roeier G. M. Frasen uit de Tuinerstraat te Rotterdam was zelfstandig op weg getogen om het reddingswerk te verlichten. Toen hij eenmaal aan boord van de Alpine V was en het één-jarig jongetje op de „Neutraal" wilde overbrengen, was de afstand tus- schen dit scheepje en de zinkende Alpine y al zoo groot geworden, dat hij te water sprong en met het kind in de richting van de „Neu traal" zwom. Ook zij zijn daar toen aan boord genomen. Het schip kan in elk geval niet erg be schadigd zijn. De lading moet als verloren worden beschouwd. Verzekering dekt even wel de schade. Naar hot Hsbl. verneemt, bevindt zich in vergevorderd stadium van voorbereiding 'n uitbreiding van het gebruik van de tele- type (verreschrijver) bij den Rijkstelegraaf dienst. Voornamelijk zal deze uitbreiding worden toegepast op het telegraafverkeer met het buitenland. Het Arnsterdamsche telegraafkantoor maakt reeds van de tele-type voor buitenlanrische telegrammen gebruik, maar binnen afzien- baren tijd zullen Haarlem en IJmuiden vol gen, waarvoor de noodige installatie-werk zaamheden al gereed zijn. Verder zullen in de naaste toekomst ook Leeuwarden, Arn hem, Enschede, Utrecht en Groningen de beschikking krijgen over tele-type-appara- ten voor de afwikkeling van het telegraaf verkeer met het buitenland. Genoemde pro vinciale telegraafkantoren zullen dan te vens hun telegraafverkeer met Amsterdam per tele-type gaan afwikkelen. Tweede groep buitenlandsche deelnemers aan de Jamboree. Na het Nederlandsch-Indisch contingent deelnemers aan de Jamboree, dat Zondag gearriveerd is op „Teylingcrboseh" zijn het aldus het Hsb., de IJslandsche verkenners, die als tweede buitenlandsche groep hun tenten hebben opgeslagen op landgoed „Te.ylingerbosch". De kleine groep, die gisterennamiddag aankwam, zag er ondanks de verre reis, frisch uit en maakte een wei verzorgden indruk. Doodelijk ongeval bij Wilder- vank. Gistermorgen is op de spoorbaan, nabij de spoorbrug te Barneveld, bij Wildervank, het deerlijk verminkte lijk gevonden van den 42-jarigen haringkoopman G. B. Timmer, afkomstig uit Winschoten. Timmer, die jaarlijks de veemarkt te Wil dervank bezoekt, lag hier met zijn schuit. Bij onderzoek is gebleken, dat de man Zondagavond door den laatsten trein, die om 10.10 uur uit Stadskanaal naar Zuid broek was vertrokken, is aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw met ne gen kinderen achter. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 26 Juli. DIE TWEE MANNEN WAREN DOOR DE „WOL GEVERFD". Een Heldersche voddenkoopman, gepen- sionneerd militair nog wel, scheen omtrent oude jaar 1936 in tamelijk gesjochten toe stand te verkeeren en werd direct happig, toen hij van een vriend een tip kreeg, dat op eep boerderij van den koopman A. de H. 'n reuze-partij schapenwol zóó maar voor 't tappen lag opgeslagen. Met zijn zwager, een werklooze timmerman als as sistent, maakte de voddenman van deze aanwijzing gebruik enin den Oudejaars avond. als ieder van 't oude in 't nieuwe gaat zitten, trokken de zwagers naar de plaats waar de wollige schat hun wachtte. De toepigening geschiedde op vlotte wijze en weldra was ook een gewillige kooper gevonden, om de partij voor f 37.10, de werkelijke waarde bedroeg natuurlijk veel meer, over te nemen. Doch het scheen, dat ook de Heldersche politie ovre goede tips beschikte om woldieven in handen te krijgen en als gevolg van die inlichtingen verschenen heden de twee zwagers voor den politierechter, die beiden loon naar werken gaf. Ze worden allebei opgeknapt met een gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden, met dien verstande dat de éenp zwager, die heter stond aangeschreven in het kladboekje van de officier, dan de an dere, deze straf niet behoeft te ondergaan als hij zich braaf houdt en aan de bijzon dere voorwaarden gedurende zijn proeftijd van 3 jaar voldoet. DE KATTENMEPPER EN DE „PELS HANDELAAR". Een vrachtrijder in Jutterstad, de heer Joh. M. v. A.. scheen zich in de maand Februari, toen hii iets anders had te doen, dan te stempelen, tot taak te hebben ge steld, de Helder te ontdoen van alle 's nachts rondzwervende katten. zonder zich in 't minst te bekommeren, of de eige naars daardoor in hun heiligste katten- gevoelens zouden zijn gekwetst of ons Hel- dprtie gedoemd zou ziin, door de muizen te worden opgpknaagd. Hem interesseerde al léén het feit, dat hii in den persoon van den zoogenaamden poelier, castreur en kip penkoopman F.m. L. R. een geschikte af nemer kon vinden, die dan ook binnen korten tijd een 16 a 20-tal gemepte ka ten fegen overeengekomen belooning accepteer de. Doch de verontwaardigde eigenaars dromden naar het politiebureau, agent rechercheur Sprengers werd reuk gegeven en weldra had hij dan ook de plaats opge spoord, waar een 16-tal kaftenpelz.ep in diverse schakêoringen, grijs, blauw, bruin, zwart, wit en rood door hem in beslag konden worden genomen. Het resultaat van die politioneele bemoeiing'laat zich denken en Maandag stonden de mepper en zijn trawanten dan ook in officieele volgorde terecht. De kattensnorder werd veroordeeld tot 1 maand celstraf en kwam de heler en opstoker tot het kwaad, meneer B er waarlijk nog veel te genadig af met f 20 boete of 15 dagen en 2 maanden voor waardelijk met 3 proefjaren. OP OUD IJS VRIEST HET LICHT. Een opkooper van den kouden grond, met name Jan D., voorheen te Medembtik woon achtig en thans Den Helder gelukkig ma kend met zijn belangwekkende tegenwoor digheid, had zich, natuurlijk niet uit weelde, laten verleiden om tijdens zijn verblijf te Medemblik van zekeren heer F. W. een par tij van 100 kg lood te koopen voor f 16, niet tegenstaande hem werd medegedeeld dat dit lood was gestolen. Op die wetenschap hing hij natuurlijk secuur, toen hij Maan dag tor zake heling terecht stond en als toen, mede gelet dat hij alreeds meermalen ter zake diefstal en aanverwante artikelen was veroordeeld, voor den tijd van 6 weken naar de bajes werd verwezen. DIE AFSLAG WAS JAN NOG TE KORT. De Heldersche eere burger Jan de G., die zich mag beroemen zoo summa summarum 20 maal wegens diverse delicten te zijn ver oordeeld, had nu ook nog weer 6 maanden vrijheidsberooving opgcloopen naar aanlei ding van de opschepperij, mishandeling van den caféhouder Koster en vernieling van twee caféruiten, die hij zich in den nacht van 21 op 22 Mei had veroorloofd. Te gen dit vonnis was meneer de G. nu in ver zet gekomen en had zelfs in den persoon van den heer A. P., een andere cafébezoe ker een getuige a décharge, medegebracht De politierechter, die trek kreeg in zijn di ner, was daardoor mild gestemd en bereid Jan de opposant 4 maanden reductie te ge ven, doch de begunstigde bokkebankridrier. bleek nog niet voldaan en gaf het voorne men te kennen in hooger beroep te zullen gaan. EEN NACHTELIJK DRONKEMANS TOURNEE, MET HOOGST ONAAN GENAME GEVOLGEN. De crisisarmocde scheen niet van invloed te zijn geweest op de zakduitjes van den los werkman Ilarm B. en zijn icneverkameraad een chauffeur. Althans hadden zij in den nacht van Vrijdag 8 op Zaterdag 9 Januari diep in het glaasje gekeken en sukkelden nu, beurtelings ruziemakend en vriendschappelijk door den Helder, op zoek naar een maison de plaisn, waar ze de rest van hun portemonnaie-inhoud konden depo- neeren. Hun vreemd gedragen trok echter de aandacht van den nacht-surveil lant, agent Iluitinga, die besloot hen onder controle te nemen en achterna te sluipen. Spoedig bleek dat de speurzin van den poli tieman hem in de goede richting leidde, al thans bij overviel op een gegeven moment de twee boemelaars in een soort stal, waar ze bezig waren 'een ijzeren geldkistje, waar in eenig papier, 'n sjaal en 'n mantel waren geborgen, met belangstelling bezichtigen. Deze voorwerpen waren, volgens gehouden onderzoek, gestolen uit de woning van ze keren heer Hendr. Noor, zonder dat de be woner de aanwezigheid van de ongevraagde visite had bespeurd. Ter zake dit vermo gensdelict onder verzwarende omstandighe den, compareerden de hecren nu Maandag middag op het zondaarsbankje. De heer Harm. B. gedroeg zich als toen zeer ondiplo matiek, om niet te zeggen buffelachtig en lijeld zich, zooals men pleegt te zeggen, als of zijn neus bloedde. Maarten Br. gedroeg zich echter veel meer behoorlijk en verwiert dan ook zoodanig de sympathie van den of ficier en politierechter, dat hij er afkwam met 2 maanden gev. voorw. met 3 proefja ren, terwijl het grootste deel van liet rechte lijk odium werd uitgestort op het hoofd van den onwilligcn Ham. B. in den vorm van 6 maanden gev. ANNA PAULUWNA „Hallo, hallo, vossejagers, hier iks-pe-a- nul-ge-a! F.en kleine storing is opgeheven; we draaien een plaatje. Zoek het vossehol. Doe je best en je komt in het nest! Hallo, hier x P.A. o G.A., daar komt het plaatje!" Het was dit abracadabra, dat ons tegen- klonk, toen we Zaterdagmiddag de zaal van de Vlas- en Korenbeurs, het stationskof fiehuis, binnenstapten. Voor zooiets als een op z'n kant gezette sinaasappelenkist, die volgepropt zat met allerhande „dingetjes" en lampjes, zat een mijnheer te keuvelen, terwijl voor z'n ge zicht een ijzeren doosje hing, dat u wel eens meer gezien heeft, 't Was van een tele foon van de voorlaatste mode, het deel waar men in spreekt, maar waarvan het horentje was atgeslagen. Het overschot, dat ijzeren doosje, met een gat er in, was opge hangen aan een touwtje, dat gebonden was aan een tegen genoemde kist gespijkerde lat. Verder was er nog een luidspreker die, als er niet tijdig aan een knopje gedraaid werd, soms hevig kon gillen en dan dra den en nog eens draden, die ons vertelden, dat we hier te doen hadden met iets, dat men „draadlooze' telefonie noemt. "Ja, hoe moet nu een leek aan u, lezers, die dat grootendeels ook zullen zijn, vertel len, wat hier nu eigenlijk aan de hand was? Nou, laten we het eens probeeren. U weet, dat de muziek, die u uit uw ra diotoestel hoort komen, afkomstig is van een ander toestel, dat hetgeen li hoort, zij het dan in anderen vorm, de lucht, den aether inslingert. U heeft een ontvanger; het andere toestel is de zender. Nu mag wel iedereen een ontvanger hebben, maar niet iedereen een zender. Toch is er behalve de eigenaars van de groote zenders, waar naar wij in den regel luisteren, aan ver scheidene personen in ons land vergunning verleend ook te mogen uitzenden (niet op lange- of korte golf, maar op de zgn. ultra korte golven). Wie den groei van de radio heeft meegemaakt, weet. dat deze heel veel ie danken heeft gehad aan personen, die vaak met allereenvoudigste middelen hun toestelletjes bouwden en allerlei ontdekkin gen deden, die „de radio" steeds meer ver beterden. Dat waren de echte radio-ama teurs. Juist om hun verdiensten voor de ra dio, heeft men ze niet alle werk op het ge bied van zenden willen verbieden, doch een bepaald gebied, het. zgn. ultra-korte-golfge- bied staat voor hen open, om te experimen teeren. Misschien dat uit hun proeven en bevindingen nog meer voordeden zijn te behalen. Ieder die verlof krijgt van P.T.T. de post-, telefoon- en telegraafdienst houdt toezicht op de amateur-zenders), krijgt be paalde letters toegewezen, waarmee hij het zenden van zijn toestel vooraf moet aan kondigen, dat is de naam van den zender en zoo was dat in de Vlas- en Korenbeurs de zender van den heer Van Braak uit Varsseveld. die als visite-kaartje in den aether afgeeft: P.A. o G.A. Nu riep hij om x P.A. o G.A., daar hij voor dezen middag speciale vergunning had gekregen om in plaats van te Varsseveld in Anna Paulowna uit te zenden. Zijn toestel werkte op de 77 M. golf. Dat zenden maakten we, mee en toen we binnenkwamen, was de heer van Braak dus juist iets aan het omroepen. Maar wat was er nu verder aan de hand? Vele van die echte, die ras-amateurs, heb ben een vereeniging gesticht en tot een van hun „sporten" behoort ook deze, dat ge tracht moet worden, zoo'n eenvoudigen zen der als we hierboven „beschreven" en die op een voor hen onbekende plaats staat op gesteld, op te sporen. Hoe zij dat doen? Wel, u heeft bij uw toestel een antenne, een draad gespannen boven het huis aan een naar paaltjes of tusschen de schoorsteenen. Zij hebben op hun toestel, dat speciaal voor de kortegolfontvangst is ingericht, ook een antenne, maar die draad is gespannen op een raam en dat raam is draaibaar. Zij luis teren met koptelefoon en wanneer nu het toestel goed staat afgesteld, blijkt het ge luid in de koptelefoon toch harder of zach ter te worden als men de raamantenne draait. Uit dat hard of zacht zijn van het geluid, kunnen zij afleiden, in welke rich ting de zender staat ten opzichte van hun raam, dus ten opzichte van de plaats waar zij zich bevinden. U kunt niet hooren of uw radiomuziek komt van een zender, die in het Oosten, of in het Westen staat. Zij kunnen dat met hun raamantenne wel. Nu krijgen de deelnemers „jagers" een kaart, waarop een kring is aangegeven, waarbuiten zij. moeten beginnen en waar binnen de zender, de „vos", ergens staat Hier was dit in het gebied, dat tot grens heeft; StolpenCallantsoogGroote Koeten duinkant tot paal 4-MiddenvHet—De Kooij— Van Ewiic'-slnisZwimvee Wieringerwaard —Het Wad Westfriesche dükDe Keins- LagedijkStolnen. Iemand, die aan De Kooii begon en goed „peilde" merkte dus. dat de zender moest liggen in Zuidoostelijke rich ting. Hii trok dan een liin on de kaart van af De Kooij naar het Zuid-Oosten. Nu ging hij bij het Westeinde b.v. weer eens peilen en bevond, dat de zender Oosteliik van dit punt moest staan. Weer trok hij ziin lijn op de kaart en als alles juist was gedaan moest in het snijpunt van de lijnen de zender staan. In de practijk is het echter heel moeilijk om zoo zuiver te werken en dus kwamen do meeste jagers wel in de buurt, maar moes ten dan al luisterende nog verder henroeven de juiste plaats te vinden. Hoe moeilijk dat kan zijn, bleek uit wat een van hen. onzen nlaatsgenoot Joh. Groneman. overkwam. Precies 35 minuten nadat men aangevangen was stond hii al voor de Vlas- en korenbeurs met zijn toestel. De zendinstallatie was ech ter verborgen in de zaal en nu hij zoo vlak bij was, bleek het heel moeilijk uit te ma ken in welke richting hij verder moest zoe ken. Hij vertrok weer om van een verderen afstand nog eens te peilen, probeerde nog eens en nog eens en pas na 100 minuten wist hij de plaats precies terwijl hij er een uur eerder al vlak bij was. Dat kostte hem den eersten prijs, want nu waren al voor hem de heeren lc L. I-I. Rimini, Amsterdam, die in 50 minuten den zender had opge spoord, 2e P. J. Schaffels, Amsterdam, 5o minuten: 3e C. J. Bakker, F.emnes 60 minu ten; 4e II. F.rkelens, Den Helder, 65 minu ten en 5e Van Dool Den Hélder 81 minuten. Joh. Groneman werd zesde in 100 minuten en W. van Dam Den Helder zevende in 127 minuten. Ook waren er nog enkelen, die niet slaag den in het vinden van den zender en toch in do Vlas- en Korenbeurs kwamen. Hoe? Vel, elke deelnemer had te voren ook een verze gelde enveloppe toegezonden gekregen, waar in op een briefje stond, waar hij moest wezen, als hij de plek niet met zijn ontvan ger kon vinden. Bij het bepalen van den lijd van binnenkomst werd rekening gehou den of men per fiets motor of auto zocht. Voor motor en auto werd 20 minuten handi cap gegeven. Toen allen binnen waren deelde de heer Duzee van Den Helder de prijzen uit, die geschonken waren door Tungsram, Amroh (Muiden), Bcsra. De Zeeuw (Den Helder) cn Verstegen (Den Helder). De groep Am sterdam kreeg daarbij den zilveren vos, een wisselprijs. Na de uitreiking dankte de heer Duzee den heer Daalder en echtgenoote voor de gastvrije ontvangst in de Vlas- en Korenbeurs. DP heer Rimini, den eersten prijswinnaar, dankte het afdeelingsbestuur van den Hel der voor het organiseeren van den wed strijd en vertelde, hoe hij den zender had gevonden. Van te voren waren nog proeven geno men met zenden en ontvangen tusschen den hier opgestelden zender en dien van den heer Blankcnvoort aan de Molenvaart Ook daarover zou nog het een en ander te vertellen zijn evenals van de ervaringen langs den weg van de jagers en van de geestige manier, waarop de omroeper, de heer Van Braak, de jagers aanspoorde, om vol te houden met speuren. Ons verslag zou dan echter te uitgebreid worden. Een interessante jachtpartij maakten we mee. zeker niet minder opwindend dan het vervolgen en heldhaftig dooricn van een haasje of konijntje, eert jacht op honger plan, waarbij handvaardigheid en vinding rijkheid den deelnemers de beste wapens in handen geven. AMSTERDAM. 26 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 346 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kw. 7684 et., 2e kw. 6374 ct„ 3e kw. 57—62 ct. per Kg. slachtgewicht; 85 ffielk- en kalfkoeien f 185—250' pér stuk, 76 vette kalveren: 2e kw. 5966 ct.. 3e kw. 5458 ct. per Kg. levend gewicht; 99 nuch tere kalveren f 11—16 per stuk, 34 schapen f 27—35 per stuk. 21 lammeren f 1922 per stuk, 392 varkens: vleesrhvarkens, wegen de van 99—110 Kg. 67—68 ct.. zware var kens 6667 ct.. vette varkens 66 —67 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Slachtrunderen zeer matigen aan voer. handel gedrukt, eerste kwaliteit hoo ger. weinig heste exemplaren. Melkkoeien matigen aanvoer, kalmen handel. Vette kalveren matigen aanvoer, handel stroef, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren gewonen aanvoer, handel vlug. prijzen vast. Scha pen en lammeren gewonen aanvoer, handel stug en hoogere priizen. Varkens zeer ma tigen aanvoer, handel zeer stroef, prijzen beduidend hooger, eenigp nrima vleesch- varkens een cent hooger noteering. AMSTERDAM. 26 Juli. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoon). Per 100 kilo: Zeeuwsche b'auwe eigenheimers 3 20—3.R0. idem blanke Eigen heimers 3.604. Z. blauwen poters 2.40— 2.80. idem blanke poters 2.402.S0 Idem honken 2.803. Andiiker b'auwen eigenhei mers 2.803.20. Andijker bonten eigenhei mers* 3.60—4. Andiiker muizen 33.40, mui zen poters 2.60—2.80. Andiiker kleinen, hl. eigenh. poters 2.402.60, Andijker bonten 2 803. Andijker eigenheimers 3.403.60, Zandaardanpelen: Anna Paulowna 3.60—4, noters 3.60. Hillegommer zandaardappelen 3.604.40, Katwijker zandaardanpelen 45, Westtandsrhe hl. eigenheimers 3.20—3.40, di to noters 2.402.80. ALKMAAR. 26 Juli. Aardappelen 24. aalbessen 6—12, an dijvie 0.60—2. annelen 650, augurken 1.50 7, bloemkool I 5.508.50. bloemkool II 1.50 4. hipten 3.80. doperwten 26.50, druiven 1925, groene kool 1.50—2.50, kropsla 0.60 —1 70. komkommers 1.50— 2.50, meloenen 10 —25, peterselie 1.perziken 58, postelein 0.10—0.20. peulen 2—7, rabarber 1.203.20, radijs 1.50. roorle kool 12.20, selderie 1. spinazie 35—52. sniibooncn 2—8, dubbele sperciehoonen 1.20—1.70, tuinboonen 60—70, tomaten 1.50—3.50. uien 4.30—6.10. wortelen 58.50. zwarte bessen 1821. PURMFREND, 27 Juli 1937. 515 st. Koeien. 270 vette koeien f0.62— 0.76, gelde f 1(50—190, melk f 150—280, stie ren f 0.52—0.62, 14 paarden f90—200, 67 vette kalveren f 0.30 0.60, 235 vette varkens f 0.55— 0.58. 49 mag. varkens f 18—30, 380 biggen f 1221. 320 schapen f 1530, 35 bokken f314, 650 lammeren fll16, NOORDSCHARWOUDE. 27 Juli. Srhnfsrhe muizen 2—3.10, grooten 4—4.50, eigenh 2.50—2.80. drielingen 2.10—260, uien, drielingen. 3.30—3.40. gele nep 6.40— 7. zilveruien 2.40, drielingen 4.50—5.10, zilvernep 8.40—9.20. Sperciehoonen f 6.80—7.50, tuinboonen f 2.40 —3.90, roode kool f 1.50—1.60, witte kool f 1.40—1.80, gele kool f 2.60—3.20. BROF.K OP LANGF.NDf.IK. 27 Juli. Schotschc muizen f 2.30—3.10, grooten f 3.804.30, eigenheimers f 2.80—3.10, bl di to f 2.50—3.20, driel. f 1.80-2.30, gele nep f 6.60, driel. f 4.6(15.10, zilvernep f 88.90, peen f 2.50—2.60. sperciehoonen f 8 60—9.20! Tuinboonen 2.90. rabarber 2.—, roode kool 1—1.70, witte kool 1.30—1.80. gele kool 2.50 2.80, sla 1.—. b'oemkool 5.40—7.50. ditao 2e soort 2.'0 -2.50. tomaten: A 4.30—4.90, Bö.40 -6.30, C 4.-, CC 4.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7