rs- op Vogelenzang De IMaagsche Man door vrouw en zoon mishandeld Spaarzegels vervalschf Oud-leerlingen der R.LW.S. op excursie Een vrouw pleit voor den vrede Slagersvrouwen in actie Rotterdammer voor f 80*000 benadeeld Euwc wint den Vierkamp Doodstraf voor geldsmokkelaars Het Engelsche Konings* paar in Belfast Duizenden verkenners bijeen. - In enkele uren ttjds het terrein in een reusachtig tentendorp herschapen. Zware dag voor kampleiding en kamppolitie. - De groote Jamboree-kampeerterrei nen, welke de laatste weken reeds zoozeer de belangstelling van duizen den hadden getrokken voor de be zichtiging van de voorbereidende werkzaamheden, waren gisteren het middelpunt van de belangstelling van de bewoners zelf, die tijdelijk hier hun tenten komen opslaan. Van heinde en ver meldden zich gister de verschillende groepjes Nederlandsche pad vinders, bepakt en bezakt, aan de poorten van het kamp aan. De Nederlandsche gastheeren hebben het druk. Zeer veel hadden de reis per fiets on dernomen. doch ook op de speciale perrons was het een drukte vanbelang van arri- veerende verkenners, die heden als gast heeren voor hun buitenlandsche kamera den zullen moeten optreden. Voor de kampleiding en de kamppolitie was het een zware dag, om de verschillen de troepen en groepen naar de voor hen aangewezen sub-kampen te dirigeeren, waar de aankomenden telkens met luide vreug dekreten werden verwelkomd zoo zijn in den loop van den dag eenige duizenden Hol- landfeche jongens het kamp binnengetrok ken, en, zooals wel vanzelf spreekt, trok de ze invasie van de zijde van het publiek zeer groote belangstelling. Thans kampeeren er op het Jamboree- terrein ongeveer negenduizend jongens. A.s. Zaterdag is dit aantal tot 28.000 aange groeid! Vlaggen uit alle landen ter wereld. Ook wij hebben in de diverse kampen eens een kijkje genomen en de bedrijvigheid, die overal heerschte, gadegeslagen. Want na hun aankomst op het terrein begon het werk voor de jon gens pas, het meegebrachte mate riaal moest worden uitgepakt en met vaardige hand verrezen geleidelijk overal de verschillende tenten, groo te zoowel kleine shelters, zoodat reeds spoedig 't terrein in een groot tentenkamp was herschapen, waan bij allerlei nationale vlaggen het ge heel een fleurigen aanblik gaven. De ineengestorte tent. Ook is' men met man en macht doende de groote theatertent, die bij den laatsten storm jammerlijk ineengestort is, te her bouwen.De directeur van dit uitzonderlijk wereldtheater is vol goeden moed om a.s. Zaterdag met een internationaal program ma te openen. Ook vele eerepoorten en de monstratietorens waren spoedig gebouwd zoodat reeds voor den avond de echte kampstemming heerschte. De Indische jongens slaan hun huis op! De verkenners uit Nederlandscli-Indië, die van Zondag af hier al gekampeerd zijn hebben, aldus het Hsb., hun kamp al ~eheel ingericht. Maar aan één onderdeel wordt nog dagelijks hard gewerkt, dat is de „pendoppo" van bamboe! Het geraamte staat er nu heelemaal, maar de beklee ding. het dak en de afwerking vragen nog heel wat werk. De voor het grootste deel donkerbruin gekleurde jongens, voelen zich al opperbest thuis in Vogelenzang, voor al nu de zon het terrein in feesttooi zet. Maaltijden werden door de jongens zelf bereid, en men kon het hun aanzien, dat het eten hun na dezen vermoeienden eer sten dag zeer goed bekwam. Tot laat in den avond kwamen nog troe- Een voorvork van een fiets als wapen. Gisternacht omstreeks 4 uur werd de Schel- destraat te Breda in rep en roer gezet door het geroep: moord, moord!, terwijl een man hevig bloedend de straat op liep. Deze bleek te zijn zekere daar wonende 55 jarige de K., die door zijn vrouw en zoon ernstig mis handeld was. De K. leidt aldus de N.R.C. de laatste jaren een zwervend leven. Hij keert op zeer onregelmatige tijden in de echtelijke woning terug. Dit was ook den vorigen nacht weer het geval. Toen de man op zijn bellen niet open werd gedaan, ver schafte hij zich door het openschuiven van een raam toegang tot het huis, waar hij door zijn vrouw en zoon werd opgewacht. De zoon ging den man met een voorvork van een fiets te lijf en bracht hem daarmede eenige he- vige slagen op het hoofd toe. waar door de man een wonde aan het achterhoofd kreeg. Toen de gewonde de K. daarop op zijn zoon afvloog wilde de vrouw hem met een mes te lijf, waarop de K. de straat op vluchtte. De K. werd door den gemeentelijken ge neeskundigen dienst verhonden en ter ob servatie in een ziekenhuis opgenomen. De vrouw en de zoon zijn door de politie gear resteerd en opgesloten. pen binnen, terwijl vele kampbewoners, die alles voor den nacht reeds in gereedheid hadden, de omstreken van het kamp, eens gingen verkennen, zoodat het anders zo'ö stille dorp Vogelenzang-Bennebrock als het ware door padvinders ingenomen scheen. Hongaarsche padvinders vertrokken Uit Boedapest wordt gemeld, dat gister avond 450 Hongaarsche padvinders naar Nederland zijn vertrokken. De padvinders nainen plechtig afscheid-, zij brachten een groet aan de Hongaarsche vlag en defileer den voorbij een vertegenwoordiger van het ministerie van eeredienst op de klanken van hun eigen muziekcorps, dat vijftig man sterk is. Een groote menschenmenigte deed de padvinders uitgeleide. Poolsch contingent op reis. Uit Warschau zijn gisteren, twee. extra- treinen met 700 Poolsche padvinders ver trokken. Zij zijn hedenochtend te Vogelen zang aangekomen. Om het kampvuur. Er blijkt aan alle zijden een ontzaglijke belangstelling te bestaan voor de groote in ternationale kampvuren, waarbij het publiek wordt tóegelaten. Deze worden gehouden op Maandag 2 Augustus, Woensdag 4 Aug. en Zaterdag 7 Aug., des avonds om 8 uur. De tolken in actie. Langzamerhand komen ook de tolken in actie, want, ofschoon de buitenlanders nog niet groot in aantal zijn, hier en daar hoort men al veel Engelsch, Duitsch en Fransch spreken. In het restaurant heerscht af en toe al een Babylonische spraakverwarring, maar de kellners verstaan doorgaans ook veel vreemde talen en wanneer er dan nog moeilijkheden rijzen moet de internationa le gebarentaal maar hulp brengen. De Jamboree heeft haar poorten geopend en alles doet verwachten dat zij een groot succes zal worden. Drie verdachten gearresteerd. In het eind van de maand Juni vervoegde zich op het politiebureau Leidscheplein te Amsterdam bij den hoofdinspecteur de heer Ponne, de directeur van het betaalzegelbe- drijf „de Voorzorg" een gunstig bekend staand bedrijf, die mededeelde een raadsel- achtigcn brief uit Antwerpen ontvangen te hebben. In dezen brief, welke door een drukkerij aldaar was verzonden, werd aan den directeur van het Spaarzegelbedrijf me degedeeld, dat de laatste partij van de door hem hestelde spaarzegels gereed was, en dat de directeur deze zegels kon laten afhalen. Tevens werd verzocht de partij te betalen. Het raadselachtige was, dat de di recteur van het - bctaalzegelbedrijf nooit zegels in Antwerpen had laten drukken. "De politie vermoedde dan ook, 'dat onbevoegden _de zegels welke Wéraëhlne'H-; de winkejs 'itfs' Kfefaalmicfctêr WÓrcttih 4 aangenomen, hadden laten nama ken. Rechercheur Vosselman vertrok naar Antwerpen, waar uit een on derhoud met den leider der druk kerij bleek, dat een onbekende daar tienduizend zegels van een gulden had besteld en een aantal spaar boekjes. De drukker had een klein voorschot ge kregen. Veertien dagen na de bestelling was de onbekende teruggekomen en had onge veer negen duizend zegels, die toen gereed waren gekomen, meegeriomeh. De resteé- rende partij waarover in den brief werd ge sproken, een duizendtal zegels, werd door rechercheur Vosselman in beslag genomen. De drukker was in staat een goed signale ment van den onbekende op te geven. Het bleek, dat de besteller van de val- sche zegels rekening had gehouden met de nummering der zegels. Hij had n.1. de val- sche zegels zoo doen nummeren, dat de cijfers overeenkwamen met die van de ze gels, welke door het betaalzegelbedrijf eenig ge weken na aflevering der valsche zegels voor uitgifte aan ae beurt zouden komen. De nummers, op de echte zegels waren echter gedrukt, terwijl zij op de valsche ze gels niet de liafld waren gestempeld. De politie is op het spoor van de daders gekomen, doordat een werklooze, die reeds eenige maanden geleden met andere werk- loozen in AmsterdamWest over het ma ken van valsche spaarzegels had gespro ken, een autotochtje met een onbekende naar Antwerpen bad gemaakt. Men nam dozen werklooze een verhoor af. en fotografeerde hem. De Antwerpschè drukker herkende aan deze fotot den man, die de spaarze gels had besteld. Hierin vond de politie aanleiding tot zijn arrestatie oyer te gaan. Dinsdagavond is ver dachte, eeh inwoner Van Amsterdam West, te Heerlen, waarheen hij met zijn gezin per auto was vertrok ken, aangehouden. Hij is 41 jaar oud, heeft twaalf am bachten en dertien ongelukken gehad, doch was tot nu toe geen bekende van de poli tie. Bovendien zijn drie werkloozen gearres teerd, waarvan echter een op vrije voeten is gesteld, en twee, resp. 32 en 45 jaar oud, niet den hoofdverdachte zullen worden voorgeleid. De spaarzegels heeft de politie niet ge vonden. De drie verdachten ontkennen tot nu toe niets met de zaak te maken te heb ben gehad. Prins Bernhard als toeschou wer. De „slachting" onder de ongeoefenden valt nog al mee. Het parcours van den tweeden dag, dat voornamelijk liep door het land van Maas en Waal, dat van Wijchen en van het Schependom, is lang niet een van de licht ste geweest. liet was een geluk voor de 4256 deelnemers aan het tweede parcours, dat het niet te warm was en de schaduwlooze wegen van Maas en Waal ditmaal in geen broeikas temperatuur lagen. De hemel bewolkt, liet af en toe een druilerig rogentje los, dat als een verfrissching op de deelnemers neer kwam, zonder hen doornat te maken. Waren er den eersten dag 16 uitgevallen, waren er Woensdagmorgen 21 thuisgeble ven, waaronder 1 Dtfitscher, 1 Deen, 1 sol- daat.cn voor de rest burger deelnemers, de Woensdag-, bracht gelukkig niet die slach ting onder de ongeoefenden als gevreesd werd. De groote belangstelling gold dit maal het bezoek van Prins Bernhard die des morgens in zijn wagen van Soestdijk naar Nijmegen en Wij chen- was gekomen. Vooral in Wij chen was, de-drukte overstelpend en het enthousiasme groot. Nog nooit zagen wij zooveel duizenden kijkers als in Wijchen den Prins en de wandelaars omringden. En hetzelfde ver schijnsel deed zich "voor in Nijmegen, waar de Prins het vierdaagsch-organisatieappa- raat in oogenschoutv nam. Het geheel maak te op den prins zoo'n goeden indruk, dat hij zich spontaan liet ontvallen: „Het is een voudig prachtig." De dag van gister is een historische dag geworden voor Wijchen en Nijmegen en in het bijzonder voor de N.B.L.Ó. Latëo we om kort te zijn vertellen, dat de duizenden deelnemers na het vreugdevolle intermezzo in Wijchen, waar de marine- kapel onder Leistikow nationale liederen speelde, de rest van het parcours, dat liep over den Teersdijk en Hatert naar-Nijme gen, er over het algemeen best hebben afge bracht. Er heerschte nergens een downe stemming en in de kazerne was er weer Zomervergadering gehouden tij dens de vaart van Texel naar Den Helder. Onder groote belangstelling van de leden hield bovengenoemde vereen, gisteren haar 72e algemeene vergadering. Evenals in voorgaande jaren is aan deze vergadering een excursie voorafgegaan en ook in overeenstemming met de traditie, werd de excursie het belangrijkste program mapunt van den dag. Toen de Texelsche boot om 10 uur uit den Helder vertrok waren er ongeveer zeventig leden en gasten aan boord voor een bezoek aan het eiland. Werd tijdens het eerste oponthoud op het bedrijf van den heer W. S. Keyser te De Waal nog wat last van regen ondervonden, hierna was het volop zonnig weer, zoodat een zeer mooie tocht over Texel het gé- volg was. Nog werden bezocht het bedrijf van den heer R. W. Stoepker en dat van den heer .Tb. Lap Kz., te den Hoorn. Tijdens een korte' pauze op het reeds be kende vliegveld werden vele excursisten „air minded" en het resultaat uitte zich in een drietal rondvluchten. Hierdoor werd het met zorg opgestelde programma wel wat in de war „gevlogen", zoodat de vergadering tenslotte plaats vond in de kajuit van de re tourboot, de „Dr. Wagenmaker." De vergadering. Bil de opening sprak de voorzitter, de heer P. Blaauboer, een bijzonder woord van welkom tot den heer Hagen, secretaris van den Algemeenen Bond van Ver. van Oudleerlingen in Nederland, welke met nog negen Utrechtenaren de excursie had mee gemaakt. Ook richtte hij een bijzonder wel kom tot den heer Lienesch, eerelid der» Vereeniging, en tot de Rers. Na voorlezing van de notulen, welikei zonder verandering, werden goedgekeurd, volgden eenige mededeeling. O.m. deelde de secretaris mede, dat zich sedert den af. geloopen winter 14 nieuwe leden hadden aangemeld. Bij de ingekomen stukken bevond zich' een brief van het Veevoederhureau Noord- Holland. waaruit bleek dat dit bureau wasf gereorganiseerd en wel op zoodanige wij. ze, dat de Ver. van Oudleerlingen niet meer daarin is vertegenwoordigd. Inzake het verzoek om toch financieel^ steun te blijven verstrekken, werd besloten, voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Bericht van verhindering tot bijwoning van de vergadering was ingekomen van de heeren Dr. Scheij, Ir. de i ies, Ir. Mun- tinga en Pilon. Uit het jaarverslag van de C. v. T. op het Station voor Melkonderzoek in Scha- gen bleek dat het aantal onderzochte mon- sters 14011 bedroeg. De rekening sloot met een batig saldo van f 38.44. Uit de mededeelingen van de Commissies tot bevordering van controle op aangekoch te partijen veevoeder en kunstmest bleek, dat in het ravon Schagen 237.000 Kg. kunst mest en 4000 Kg. veekoekjes waren gecon troleerd. Bij de rondvraag vraagt de heer R. L, Waiboer inlichtingen over de rayon-gren zen aan de controleurs voor de meststof- fencontrole. De voorzitter antwoordt hierop dat er geen bepaalde grenzen zijn en dat daar ook geen behoefte aan is. De beer Hage spreekt zijn dank uit voor de prettige en goedgeslaagde excursie. Hij hoopt dat in het vervolg alle leden van Schagen het jaarboek zullen bestellen bij den Algemeenen Bond. De voorzitter zegt dit nader te zullen be spreken in het bestuur. Hierna volgt sluiting, juist als de boot in Don Helder ligt gemeerd. volop N.B.L.O.-feest.. De kok had voor een krachtig middageten gezorgd, zoodat de 3200 eetgasten weer heelejnaal opgekikkerd den avond ingingen voor den volgenden marsch Op dezen tweeden dag zijn 25 deelnemers uitgevallen. Het aantal uitvallers bedraagt na 2 dagen 62. Heden zullen 4231 deelnemers vertrekken voor het derde traject. Teneinde den nood in het be drijf van haar echtgenooten te lenigen. Uit den Nederlandschen R. K. „Hanzebond" voor slagerspatroons heeft zich een vrou wencomité gevormd, dat zich ten doel stelt alle katholieke slagersvrouwen en midden standsvrouwen te bewegen een grootsche actie op touw tez etten tot verlichting van den nood in het slagersbedrijf. Bedoeld comité heeft zich daarop gewend tot alle katholieke middenstandsvrouwen en slagersvrouwen in het land met het ver zoek ten spoedigste gevolg te geven aan de zen oproep en aan het comité betuigingen van sympathie te doen toekomen. Eerst wanneer het comité zich voldoende mede werking heeft verzekerd, zal het actief naar buiten optreden. Een vroolijk drietal uit Den Helder bij de vierdaagsche afstands- maischen, die Dinsdag in de omgeving van Nijmegen zijn begonnen Inbrekers slaan hun slag. Dinsdagmorgen hebben buren ontdekt dat ongewenschte gasten zich toegang hadden verschaft tot de woning van den bonthan delaar W. van de V. aan den Beukelsdijk te Rotterdam. De familie was afwezig en daarom hebben de buren de politie in de zaak gemengd In de woning werd een on derzoek ingesteld, doch men kon uiteraard niet vaststellen wat er gestolen was. Bij terugkomst van de bewoners, gisterenmorgen, is gebleken, dat er papieren tot een totale nominale waarde van om en nabij f 80.000 zijn ontvreemd. De dieven zijn binnengekomen door het verbreken van een kelderraampje. Binnen door konden zij in den tuin komen en daar hebben zij een deur geforceerd, waarop zij het huis konden betreden. Aljechin en Bogoljubov deelen de tweede plaats. De afgebroken partijen uit de zesde ron de van de vierkamj in Duitschland, tus- schen Bogoljubov en Saemisch en tusschen Aljechin en Euwe werden hedenavond voort gezet en beëindigd. Bogoljubov won van Saemisch, terwijl de partij Aljechin-Euwe remise werd. Met een totaal van 4 punten heeft Euwe den vier kamp gewonnen. De eindstand werd: 1. Dr. M. Euwe 4 pt 2. en 3. dr A. Aljechin en Bogoljubov ieder 3/a punt. 4. Saemisch 1 punt. Drastische maatregelen der Chi- neesche regeering. Op aanbeveling van het Chineesche mi nisterie van financiën, heeft de wetgevende Joean een wetsontwerp aangenomen, waar bij de doodstraf kan worden uitgesproken over personen die zich schuldig maken aan liet smokkelen van Chineesch geld Min dere straffen zijn levenslangen opsluiting gevangenisstraffen van minstens zeven ia-' ion, of een boete ten bedrage van vijf mail de waarde van het gesmokkelde geld! De zieke wereld moet genezen worden. In de Tsjechoslowaaksche kuur- plaats Luhacovice wordt deze week het negende wereldcongres gehou den van den Internationalen Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid, waar ook een groote delegatie uit Nederland aanwezig is, onder wie mevrouw C. Ramond—Hirschmann, een der oprichtsters' van den bond, en thans nog een der beide pre sidenten. Teneinde de,bedoelingen van het congres wereldkundig te jnaken,. heeft.de regeerjng der T-sjechoslowaaksclie republiek een ra diozender ter beschikking gesteld, waar voor gisteren de beide presidenten der liga, t.w. mevrouw RamondHirschmann en frau Ragaz een „vredesboodschap" hebben uitgezonden. Aan de rede van de Neder landsche presidente is het volgende ont* leend: Na aan Tsjecho-Slowakije een hartelijken groet te hebben gebracht uit Nederland, waar in 1915 de internationale vrouwen bond voor vrede en vrijheid geboren werd, herdacht spreekster liet oogenbiik waarop de vrouwen en moeders zicli wijdden aan de bestrijding van oorlog en het behoud van het leven harer kinderen. Zij vergeleek de zieke wereld bij don zieken mensch voor wien de medicus zich tot het uiterste in spant om hem te genezen. Om de zieke wereld te genezen is één arts niet genoeg, daartoe heeft men noodig: den politicus, den diplomaat, den econoom, den financier, den handelsman, den psycholoog, den op voeder maar bovenal de vaders en moe ders der wereld. Niemand wil meer oorlog, maar er is nog niet het vaste geloof, de diepe overtuiging, dat andere oplos singen van geschillen practischer en meer afdoend zijn. Allen moeten helpen die te vinden en in eigen kleinen kring mpt de toepassing er van beginnen. Want „oorlog in klei nen kring leidt tot oorlogmentali teit op grooter schaal." Iedereen is verantwoordelijk en gedachtig aan de oude machtspreuk: „plus' est in vohis' („er is méér in u") kan ieder in zichzelf de constructieve kracht ontwikke len die voert tot vrede. i ar's bij het menschelijk ziek bed het beste geeft wat in hem is, zoo moe ten wij menschen met alle geestdrift, alle 'lacht, die in ons leeft, medewerken tot genezing der zieke wereld. Terrorisme aan weerszijden van de grens. Ie2,'ldcif u,ot van duizenden Noord- en hebben de Koning en de Koningin zet1 K and le Belfast voet aan wal ge- iTi^(an wcc,rsziiden van de grens tusschen vnn i °in lersche vrijstaat werden tal van daden van terreur bedreven, i k hborwegbruggen cn douanekantoren wer- anc' gestoken en voorbijgangers i gewapende individuen aangehouden. 18 dadelijk, dat de republikeinen 1 Tf? blijkbaar van te voren beraamde cerifl rP w'llen aan hun haat je gens Engeland. dnon /„ee.s,telijkhed.en zelf zijn echter niet door incidenten gestoord. reffn°in«° e 'Ul(' uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. feest?1'jkheden heeft liet Britsche iarht fI)1aar gisteravond met het Koninklijk jacht Ierland verlaten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2