Stadsnieuws ytqauLa, Brief voor ïndië deculu^Alentie- Wwnmm De chocolade-eter Woensdag 28 Juli 1937 Een neutrale bestuurders bond op komst? Vergadering van de (neutrale) Ned. Vakcentrale Tweede Blad ifrcJhietejx China heeft geen keus meer Dorus Rijkersfonds Burgerlijke Stand van Den Helder Korps mariniers behaalt 2en prijs in Driebergen Diploma-zwemmen in het Gem« Zwembad iPxcfiaken Nederland neemt deel aan tournooi te Stockholm Vischafslag Den Helder u~ati u-andaaq vindt U yuiil dat ahtJkel umt U moei Pie^Ae/i feiten Japan dwingt haar tot den oorlog Dc „Zeearend" zeilt IJmuiden— Solent ?x>ltduLu-enAfioAt Postduivenver. Het Noorden Aspirant-adelborsten Gisteravond vond in café „Centraal" plaats een openbare vergadering, onder leiding van de Neutrale Arbeiders Ver- eeniging „De Eenheid", en waar als spre ker optrad de heer Berghuis uit Am sterdam, zijnde secretaris-penningmees ter van de Nederlandsche Vakcentrale. De belangstelling voor de vergadering was slechts matig, iets, waarover de voorzitter, de heer G. van Straalen, in zijn openingswoord zijn teleurstelling uitsprak, k- De heer Berghuis: Hierna werd het woord gegeven aan, den heer Berghuis, die zijn betoog aanving met in groote lijnen een teekening te geven van het begrip organisatie, een begrip dat, zij het in gewijzigden vorm, reeds voorkwam in den gildentijd, eeuwen geleden. Gedurende geruimen tijd stond de organi satie, ook in ons land, in het teeken der neu traliteit. Men werkte met allen voor allen, in het Algemeen Nederlandsch Werklieden Ver bond, totdat daar, nog in de vorige eeuw, de scheuring kwam, die reeds geruimen tijd daarvóór gedreigd had. Het waren met name het anarchistische element en de sociaal de mocratie, die met hun arbeid aanvingen, en waartegen de Christelijken meenden een dam te moeten opwerpen door stichting van de Christelijke Vakbeweging. Ook de Katholie ken gingen al spoedig hun eigen weg. Het behoeft geen betoog, dat de neutrale vakbeweging in Nederland door een en ander geduchte klappen kreeg en aan ledental ern stig inboette. Kort na den oorlog evenwel werd opge richt het Algemeen Nederlandsch Vakver bond, hetwelk strikt neutraal werkte en slechts één doel had: het behartigen der be langen van het individu in den meest algemee nen zin van het woord. Om voor dit individu te verkrijgen de meest gunstige levensom standigheden. Uit den aard der zaak had het nieuwe Vakverbond het niet gemakkelijk en met name de andere groepen bleken gekant tegen deze nieuwe neutrale organisatie. Evenwel... er is thans zeer veel veranderd en momenteel kan men zeggen dat deze Centrale volkomen gelijkgerechtigd is met de andere vakcentrales en een gelijke mate van zeggenskracht bezit. Spr. geeft eenige voorbeelden hiervan: men werkt in alle overheidscommissies, in de bekende Contact-commissie, men nam deel aan het Werkfonds 1934, terwijl last not least ook een belangrijk aandeel genomen wordt aan het internationale werk, te weten in Genève. Het is waar: van de 4 vakcentrales is men de kleinste, doch indien men het principe van de Centrale beter begreep, zou dit zeker niet noodig zijn. Hierna noemt, de heer Berghuijs diverse punten, waaraan door de Centrale gewerkt is en noemt hiervan als een der belangrijk ste de werkloozenzorg. Deze is echter vooral een der plaatselijke belangen en het is juist hiervoor, dat ont zaglijk veel werk gedaan kan worden. De heer Berghuijs houdt een warm pleidooi om te komen in Den Helder tot oprichting van een plaatselijken bestuurdersbond en hoopt, dat zijn woorden er toe zullen hebben bijgedragen tot dit deed te komen. Hij besluit zijn rede met er nadrukkelijk op te hebben gewezen, dat het door hem ge sprokene in geen enkel onderdeel aange merkt moet worden als een critiek op andere organisaties, doch dat men met eerlijke mid delen hetzelfde recht eischt als de anders gegroepeerden. Nadat door den heer Berghuys nog een enkele vragensteller is beantwoord, dankt de voorzitter den spreker en verzoekt de aan wezige bestuurders van organisaties te wil len blijven om eventueel te komen tot op richting van een Bestuurdersbond. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.3 Temperatuur zeewater 16.6 Temperatuur lucht 18.9 Hoogste temperatuur lucht gisteren 17.7 Laagste temperatuur lucht gisteren 13.3 Hoogwater (heden) 11.3024.10 Laagwater (heden) 5.3518.20 Hoogwater (Vrijdag) 12.1524.55 Laagwater (Vrijdag) 6.1018.55 Licht op (heden) 21.28 Als op de Jamboree de avond is gevallen, wordt in de theatertent nog een gezellig uurtje doorgebracht Onze burgemeester tot bestuurslid benoemd. Te Amsterdam is de dertiende jaarverga' dering van het Helden der Zee-fonds „Dorus Rijkers" gehouden. De voorzitter memoreerde de groote blijd schap, waarmede het hoofdbestuur kennis nam van de belangstelling, waarmede H. M. de Koningin den arbeid der vereeniging blijft volgen. Hij deelde mede, dat in 1936 14 en met in gang van 1 Augustus a.s. 13 nieuwe uitkee- ringen zijn toegekend aan weduwen en red ders, tot een gezamenlijk bedrag van 83 per week, waardoor na 1930 ten tweeden male een haltepunt is bereikt, doordat thans weder de geheele oude garde van menschenredders, die voor steun in aanmerking komen, is ge holpen. Het jaarverslag 1936 werd goedgekeurd en vastgesteld. De president-commissaris, luit.- generaal b. d. H. N. A. Swart, bracht het financieel verslag uit, waarna de rekening 1936 conform dit rapport door de vergadering vastgesteld en het hoofdbestuur gedéohar- geerd werd. De begrooting 1937 werd goedgekeurd. Bij acclamatie werden de aftredende commissa ris, de heer H. N. A. Swart, en de voorzitter herkozen, evenals het aftredende lid van het hoofdbestuur J. J. van Capelle. Tot nieuw bestuurslid werd benoemd de heer G. Rit meester, burgemeester van Den Helder. ONDERTROUWD: F. J. Luider en O. Bolt- jes; J. Boon en G. A. Pijl; C. J. Brouwer en M. Bakker; A. Jongkees en H. C. Koster; W. Herman en A. G. Wanningen. BEVALLEN: W. Ellen-de Haan, d.; M. Pruiksma-van Twuijver, z. Ongeregelde aanvoer van visch te IJmuiden. Het is nog steeds het oude liedje, dat wordt aangeheven, omdat er op Maandag in den regel een groote aanvoer van visch is, terwijl dat op de andere dagen der week vaak te wenschen overlaat. Zoo heeft de N.Rt. Ct. ook weer een be richt, dat op dit stramien is ingesteld. Men weet, dat wij ook vele malen al hier over iets schreven. Onlangs hadden we daarover nog een ge sprek met een handelaar en een reeder. Men kan nu eenmaal niet tot overeenstem ming komen en daarop strandt dan ook de geregelde aanvoer. Dat kan betreurd worden, want eigenlijk is het ten schade van het geheele visscherij- bedrijf. Toch vermoeden we, dat er tenslotte wel samenwerking zal ontstaan, omdat het verlangen daarnaar blijft bestaan. Eerst zal er wat wantrouwen moeten verdwijnen en dan zal er wel overeenstemming komen. De vischprijzen waren Woensdag, ook weer heel goed, zoodat er goede besom mingen bereikt werden. Tarbot kwam zelfs dien dag boven den gulden, hetgeen in langen tijd niet het geval was geweest. De prijs was van 0.84 tot 1.05. Tong had ook een uitstekend prijsbeeld en deed van 1.30 tot 1.65 per kilo. Griet bleef vrijwel hetzelfde als den vorigen dag en noteerde van 20.tot 26.De scholprijzen waren bij uitstek gunstig. Groote schol noteerde 25.50; middel schol van 20.50 tot 26.zetschol van 18.50 tot 27.50 en kleine schol van 7.tot 18. Bot deed 15.50, hetwelk een zeer hoogte prijs is. Ook schar had een goed prijsbeeld en deed van 3.50 tot 9.50. De schelvisch- en kabeljauwprijzen waren hoog. Wijting eveneens en deed dien dag van 3.60 tot 6.30. Makreel deed van 10.tot 17.en haring van 4.10 tot 5.40. Het drietal Deensche kotters, dat aan de markt was, maakte goede besommingen. Op den dezer dagen te Driebergen gehouden grooten zomerwedstrijd van de „Kon. Ver. van Ned. scherpschutters", heeft het korps mariniers, alhier deelgenomen aan den korps wedstrijd (geweer) voor leger en vloot. De eerste prijs werd behaald door de Kon. Mare chaussee, 3e divisie te Arnhem, met 212 pun ten (b.l.s. 39). De tweede prijs kwam aan het korps Mariniers, eveneens met 212 punten (b.l.s. 37). De volgende dames en heeren hebben het ge meentelijk diploma zwemmen verworven. Dames: mevr. BruinTen Hove; mevr. GeusReijers; mevr. GeerlingPost; mevr. de Geestv. Velthuizen; mevr. KoopmanRoeda; mevr. Schadeev. d. Reiden; mevr. v. Bréde- rodeMorée; mevr. ZoonsMolenaar; mevr. HillebrandZwart; Marie Schapenkötter; Cor- rie Gans; Johanna Zand; Roeki Bak; Johanna Blokhof; Catharina v. Leeuwen; Margo Kemp; Margaretha v. d. Vliet; Alie Teunissen; Clazi- na v. Dijk; Nelly Delfos; Regina Gaemer; Margo Boskamp; Corrie Brouwer; Wilhelmina Graaff; Nancy Klok; Joke Jordans; Guusje Bohlen; Hanny Dijkshoorn; Wilhelmina Ran. Heeren: Coenraad Ewalt; Adriaan de Wit, Christiaan Schouten; Reinier Luyckx. De proeven werden afgenomen in het Ge meentelijk Zwembad. De oudste deelneemster was in de vijftig; de jongste 9 jaar. Afgewezen werd 1 candidaat. Naar wij vernamen, hebben de vertegen woordigde organisaties zich in principe vóór de oprichting van een Neutrale Be stuurdersbond verklaard. Aangezien niet allen aanwezig waren, kon gisteravond niet tot deze stap worden overgegaan. Waar schijnlijk zal dit echter binnenkort geschie den. 28 Juli. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.471.25 Slips 1.20—1.15 Tarbot 0.75 Schol le soort p. kist 8.007.15 Schol 2e soort 4.503.70 Schar 2.251.80 Beste Piet. Het is stil in de stelling op het oogenblik. De eerste ploeg zomerverlotgangers is ver trokken. De „Gelderland" ligt „gesloten" op de werf. Het vliegkamp „De Kooy" eveneens dicht. Dit laatste maakt, dat het in de lucht boven Den Helder veel minder bedrijvig is, want nu er zooveel leerlingen zijn, is het daar net een bijenkorf met alle aan- en afvlie gende toestellen. Daar staat echter tegen over, dat het Texelsche vliegveld weer wat bedrijvigheid geeft. De K.L.M. zelf staat ver steld over het vele gebruik wat er van de luchtlijn AmsterdamTexel gemaakt wordt. Op de weekenden is het een aan- en afvlie gen van verkeerstoestellen en ook door de week moet menig extra toestel ingelegd wor den. Trouwens Texel is heelemaal in trek op het oogenblik hoor. De geheele voorpiek van de Texelsche boot staat iedere rit van Den Helder af, stampvol met toeristenfietsen en je kunt het aan het verkeer op onze Hoofd gracht merken, zooveel touristen als er naar het vogeleiland gaan. Binnenkort zal nu ook nog de luchtvaartafdeeling uit Soesterberg met een aantal toestellen op Texel komen tot het houden van oefeningen. Op „De Mok" is zelfs een speciale „vreemdelingendienst", onder leiding van den majoor-ziekenverpleger georganiseerd voor kampbezoekers. Het „inschietbedryf" op de reede gaat ech ter stug aan door. Ook al zijn er nog slechts twee onderzeebooten, de „O 16" en „O 9", in de vaart, toch zien we iederen dag de „Mer- cuur" met één of meer onderzeebooten op de reede bezig. Nu, met het „gure Herfstweer" van de laatste week, is dat toch maar een rauw bedrijf. Vanavond hadden we weer even een beetje Zomerschen avond en ben ik eens de kanten van dén Ruyhweg opgewandeld. Piet, daar is me een heel nieuw dorp bijgekomen! Wat is het daar veranderd sedert we met den rooden kraag rondliepen. Neem nu b.v. de Reiger straat. Een royale, moderne bouw met bloem perken, een kerk, een school. De „Prellen- weg" is nog als van ouds, maar als je bij den Watertoren komt, dan begint de nieuw bouw. De Javastraat is een boulèvard gelijk en, evenals de Coen-, Darmo-, en Goebeng- boulevard bij jullie, huis aan huis marine. De stafmuziek is naar Nijmegen toe, om de vierdaagsche op te luisteren. Er is weer heel wat marine naar toe. Onder andere kapi tein Roelofsen met zijn adelborsten. De officier M<S.D. Lugten, één der ergst gewonden bij het ongeluk op de O 16, heefl ook zijn werkzaamheden weer hervat. Z.W.E.G. is toch maar door het oog van den bekenden naald gekropen. De overgangen van cl* H.B.S. hier in Den Helder-zijn ook weer geweest. Je hebt de namen wel in de krant gelezen. Heel wat marine jongens en meisjes nietwaar en het merkwaardige is, dat je er verscheidene na men terug vindt, die het vorige jaar of twee jaar geleden te lezen waren bij de overgan gen in Soerabaja in de Indische courant of het Soerabajaansche Handelsblad. Het wegbaggeren van de steenen hoofden achter het Wachtschip vindt nog steeds voortgang en heel wat bekijks. Die vind je niet meer terug als je in Holland komt hoor, maar dan kan Hr. Ms. „Tromp" de werf op, wat in den vorigen toestand niet mogelijk was. Piet, ik ga eindigen, dit is één van de laatste brieven, want volgende week ga ik ook met zomerve» lof Daarna kom ik voor eenige weken in Vlissingen en zal ik voor het deel van de Vlissingsche marine wat in Indië zit, en die toch ook in longroom en verblyf, en aan de valreep hun Nieuwediepertje lezen, een paar brieven schrijven. Saluut. HENK. P.S. B(j alle beschrijvingen, welke ik je van het Heldersche nieuwe stadsschoon gaf, ver gat ik er één, en dat is de tuin van den officier van politie op de Werf. Nu de hoo rnen op Hoofdgracht en Kanaalweg zijn weg gehaald valt dat des te meer op en het is een klein parkje op zichzelf, waar de bewo ners in de omgeving van „Evert Dito" en „Heyman" het uitzicht op hebben. Om de Hamilton Russell Cup Aan de landenschaakwedstrijden, die van 31 Juli tot en met 15 Augustus in Stockholm zul len plaats vinden, nemen definitief de volgende twintig landen deel. Argentinië, België, Cechoslovakije, Denemar ken, Engeland, Estland, Finland, Hongarije, IJsland, Italië, Joegoslavië, Letland, Lithauen, Nederland drEuwe, S. Landau, L. Prins, T. D. van Scheltinga en A. D. Groot), Noorwegen, Polen, Roemenië, Schotland, U.S.A. (Frank Marshall, S. Reshevsky, R. Fine, Is. Kashdan, Isz. Horowitz), Zweden. Sinds we het laatst over den toestand in het Verre Oosten schreven dat is nu onge veer een week geleden is de oorlog steeds naderbij gekomen. Nóg heeft geen der beide landen een officieele oorlogsverklaring in zee gezonden, nóg is er „vrede" tusschen China en Japan, maar reeds zijn van beide kanten tientallen dooden en gewonden gevallen China is niet voorbereid op een oorlog, maar toch schijnt men daar niet van zins te zijn den nationalen bodem door de Ja- panneezen te laten opslokken. Als China niet vecht, aldus redeneert men, dan zal het Noord-China verliezen. Als dat een maal een feit is, dan is de Japansche agressie heelemaal niet meer aan banden te leggen en zal Japan geheel China trachten in te palmen. Daarom zal China vechten, weliswaar met weinig kans om Noord-China te behouden, maar dan toch met de eer, tot het uiterste weerstand te hebben geboden. Japan móet nog eens goed duidelijk gemaakt worden, dat de Chineezen niet van plan zijn zonder slag of stoot hun grondgebied af te staan. Deze hardnekkige houding van China is na tuurlijk heelemaal geen knol voor den tuin der Japanners, die hun leger een boodschap: „handel naar goeddunken" gezonden hebben! Immers zij hebben alle moeite gedaan, en doen dat wellicht nog, om een werkelijken oorlog te vermijden. Al demonstreerende en ultimata stellende, wilden zij de Chineezen zooveel ontzag inboezemen, dat deze zich zou den terug trekken. Nu dit niet is geschied, is de toestand zóó precair geworden, dat elk oogenblik de groote strijd kan losbranden. Immers deze zou nog alleen te vermijden zijn, als Japan van haar expansie-poging afzag. Nu, wie daar nog aan gelooft, heeft de Japansche politiek van de laatste jaren niet gevolgd! De sympathie gaat allerwege uit naar China, dat het recht op haar hand heeft, maar daar mede o, zoo weinig zal bereiken. Denk eens aan de totstandkoming van Mandjoekwo! En om even dichter bij huis te blijven: aan de Italiaansche verovering van Abessinië! Het recht heeft daarbij geen rol gespeeld, waar om zou het thans wèl Er is niets wat er op wijst, dat de Chineezen steun zullen erlangen. Dapper zullen Soen Tsje Joean en zijn leger zich tegen de overmacht verzetten, doch zij gaan een bijna zekere nederlaag tegemoet. Arm China, wanneer zult ge met rust gelaten worden? Niet eerder dan nadat ge van de landkaart zult zijn wegge vaagd. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Uitgelezen vloot van zeejachten. Aan den zeilwedstrijd IJmuidenSolent, welke door de Koninklijke Nederlandsche Zeil en Roeivereeniging wordt georganiseerd met medewerking van de Royal Ocean Racing Club, zullen de Duitsche jachten „Asta", „Ettsi 5", „Peter von Danzig", „Roland von Bremen", „Hamburg", „Arktur", „Senta", „Mar-i-sol" en het Nederlandsche jacht „Zeearend" deel nemen. Dit is een uitgelezen vloot van zee- jachten, welke meerendeels verleden jaar aan den oceaanwedstrijd hebben deelgenomen. De start zal geschieden op Zondag 1 Augustus a.s bij de Uiterton voor IJmuiden. Na den wedstrijd IJmuidenSolent zullen de meeste van deze jachten uitkomen in de En- gelsche Fastnet-race. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. een wedvlucht vanaf Bordeaux. In con cours waren 16 duiven. De duiven werden Za terdagmiddag 12 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif bereikte haar hok Zondagmorgen 11.26.34, de laatste of wel de 6e om 10.10.26 Maandagmorgen. De prijzen werden door de volgende leden behaald: C. Bontes 1, 3, 4, 5; J. Buis 2; Zwigtman 6 Tevens mag nog vermeld worden, dat de heer C. Bontes van de 4 duiven, die hij in- korfde, alle 4 thuis kreeg. Van deze plaats hartelijk gefeliciteerd. Tevens hield bovengenoemde vereeniging een wedvlucht vanaf Duffel. In concours wa ren 254 duiven. De duiven werden om 8 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif bereikte haar hok om 11.2.34 en de 25e om 11.10.7. De prijzen werden door de volgende leden behaald: J. Buis 1, 2, 8, 10, 11, 18, 21, 22, 23;. Westerhof 3, 15; Cup 4; Zwierzichy 5. 20; Schotting 6. 9; v. Biel 7, 12, 13, 16; Dirks 19, 24; K. Bontes 25- Naar men weet, zijn voor in Indië verblij vende jongelieden bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord 9 plaatsen open gesteld, n.1. vijf plaatsen voor de driejarige opleiding tot zeeofficier, drie plaatsen bij de driejarige opleiding tot officier van den ma rinestoomvaartdienst en één plaats bij de tweejarige opleiding tot officier van admini stratie. Voor den marine-stoomvaartdienst kwam geen enkele candidaat in aanmerking. De namen van hen, die voor den zeedienst zullen worden opgeleid, zijn: A. C. V. Kries- feld, J. M. van Klaveren, Ch. E. Woldering en J. van Nieuwenhuizen en voor de admini stratie B. H. van Tongerloo. De jongelieden zullen met het m.s. „Marnix van St. Aldegonde", van de St. Mij. „Neder land, op 11 Augustus a.s. vertrekken. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse G. Koudijs, den 2en Augustus 1937 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip, te Wil lemsoord. Twee vrienden hielden in een Heldersch café eergisteren een weddenschap. De een zei: ik eet achter elkaar 25 reepen chocolade op, en de ander beweerde dat dit onmogelijk was. De man gaat eten en werkt 24 reepen naar binnen. Dan is h(j vol en doodziek. H(j gaat naar huis Z(jn vrouw ziet hem en schrikt over het uiteriyk van haar echtvriend. Ik ben vreeseiyk ziek, zegt de chocolade-record eter. En de vrouw: o mannie, ga gauw naar bed, ik breng je dadelijk een lekker bakkie chocolade

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5