Op naar de Wereld-jamboree Texel Djoek komt thuis VjLAfcJh&rij, Vischafslag Den Helder V. Een goede huisvrouw is twee typisten waard De Heldersche Courant stelt haar abonné's in staat een goedkoope excursie naar de Padvindersstad te maken Vertrek: Vrijdag a,s* 10 uur Jamboree-excursie Heldersche Courant Thuiskomst Hr. Ms. Hertog Hendrik feilen Helgoland-IJmuiden Uoetfiot Dc indeeling van onze vierde en res. 2e en 3e klassers Wereldreizigers Beter licht C.V.S. uit Castricum komt naar Texel De Koog Dicht bevolkt duin complex Uitkomsten van de garnalenvisscherj). Over de uitkomsten der garnalenvisscherij toont het verslag over de werking der land bouwcrisismaatregelen zich nogal tevreden. Wel werd in het eerste kwartaal de export naar België en Engeland sterk beïnvloed door de groote vangsten van garnalen in die lan den zelf. Vooral over de levering van levende garna len wordt een voldaan geluid gehoord. Ofschoon het verslag in algemeene termen is gesteld, hadden we over den toestand in het garnalenbedrijf te Den Helder en Texel wel graag iets meer speciaals gelezen. Daar toch is de toestand nu niet zoo gunstig, zooals vele malen al is aangetoond. Dat men pogingen wil doen om daar de toestand wat beter te maken, kan worden gewaardeerd. Jammer is het, dat er nog geen resultaat valt te bespeuren. Niet steeds toch zullen de garnalen van een te klein soort zijn. We dienen het verslag over het tweede kwartaal af te wachten en hopen dan over deze aangelegenheid er wat meer van ver meld te vinden. Aalvisscherü in het IJselmeer. De aalvangsten nemen weer toe en vang sten van over de tweehonderd pond per reis zijn weer regel geworden. De prijs, die wat omhoog was gegaan, zal op deze betere vang sten wel reageeren. Echter is er tot dusverre niet zoo'n groote daling te bespeuren ge- wetest. Vischprijzen. Ook Donderdag waren de vischprijzen aan den afslag te IJmuiden weer heel goed te noemen. De tarbotprijzen zakte een weinig en kon den gulden niet houden, maar deed toch nog van 0.89 tot 0.98 per kilo. Tong ging nog eenigszins omhoog en no teerde van 1.25 tot 1.75. Griet liep ook wat omhoog en deed van 16.— tot 28.—. De scholprijzen waren weer uitstekend en noteerden voor zetschol van 24.tot 26. en kleine schol van 7.tot 23. Schar deed van 3.10 tot 8.50. Schelvisch en kabeljauw waren weer hoog in prijs; kabeljauw liep zelfs op tot 70. terwijl de laagste prjjs was 30. Wijting deed van 2.70 tot 4.60; makreel van 9-50 tot 13.50 en haring van 2.90 tot 4.60. De besommingen van de trawlers waren goed; een enkele motorlogger was aan de markt, die eveneens een goede uitkomst had. Enkele Denen waren weer aan den afslag en hadden heel goede besommingen. 29 Juli. Aangebracht door korders: Tongen p. kg. 1.381.24 Slips i, I, 1.151.05 Schol le soort p. kist 7.506.75 Schol 2e soort 4.203.00 Schar 2.251.90 Bot »i 5.504.00 Door garnalenvisschers: Gekoote garnalen p. kg 0.15 „Een tentoonstelling van werkstukken eener huishoudschool te Aberdeen, werd onlangs geopend met een speech van een van de vooraanstaande dames der stad. Er werd gewezen op de groote behoefte aan goede huishoudsters en kooksters; het aanbod van deze was lang niet even redig aan de behoefte. De spreekster stelde zich zelf voor als een der vroe gere leerlingen, en zei, dat zij nog steeds veel profijt had van het vroeger ge leerde. Een der aanwezigen voegde er nog bij, dat het evenveel smaak en ta lent vereischte, om een diner klaar te maken, te wasschen, de tafel af te ne men, het bed op te maken, de kamer te stoffen, als een novelle te schrijven. Het eischte evenveel nadenken, om een huis te regeeren als een schrijfmachine te tikken. „Wat!" zei een der aanwezigen, „één goede huisvrouw is zooveel waard als twee typisten". Nóg zijn de honderden abonné's, die onze laatste excursies naar Hilversum etc. meegemaakt hebben, niet uitgepraat over de pret, die zij toen gehad hebben, of reeds kondigt de Heldersche Courant een nieuwe excursie aan. Weliswaar was deze al zoo half en half toegezegd, maar het doorgaan ervan hing toch nog van diverse zaken af. Thans kunnen we mededeelen, dat de excursie naar de Jamboree doorgang zal vinden. Hiermede hopen we een blijde tijding te brengen voor velen, die deze wereldgebeurtenis, welke naar alle waarschijnlijkheid deze eeuw niet meer in Nederland zal voorkomen, eens met eigen oogen willen aanschouwen. We weten van velen, dat zij op dit bericht al dagen wachten om zich aan ons bureau te kunnen opgeven. Welnu, zij kunnen zich nu als deelnemer aan deze Jamboree-excursie laten inschrijven! Wij hebben gemeend deze excursie op a.s. Vrijdag 6 Augustus te moeten houden. Men moet dus snel een beslissing nemen! Natuurlijk spelen de kosten daarbij een woordje mee. De kosten zjjn 1.50 zoowel voor volwassenen als voor kinderen. (Een gulden vijftig cents per persoon). In dit bedrag is ingegrepen het toegangsbewijs voor de Jamboree. Voor 1 gulden en vijftig cents zorgen wij er dus voor, dat U heen en terug naar de padvinders-stad gebracht wordt, terwijl U tevens het tentenkamp ;n zijn bewoners in actie kunt zien. Daar de Jamboree eerst om half één des middags voor het publiek toe gankelijk is, wordt niet zoo vroeg vertrokken. Als wij om 10 uur van ons bureau in de Koningstraat vertrekken, kan er rustig naar Vogelenzang gereden worden. Aan de excursie kan door jong en oud deelgenomen worden, maar vanwege het late uur van terugkomst verdient het aanbeveling, dat ouders niet t jonge kinderen medenemen. Jongens en meisjes beneden 16 jaar moeten vergezeld zijn van minstens een der ouders. We schreven hierboven terloops over het uur van terugkomst. Naar ons verzekerd werd. is het des avonds op de Jamboree het aardigst. Zoo zal men dan waarschijnlijk een kampvuur kunnen meemaken, hetgeen een buitengewoon schouwspel moet zijn. Vandaar dat we er op rekenen, dat het vertrek van de Jamboree niet eerder dan omstreeks 10J/2 uur des avonds zal plaats hebben. In dat geval wordt het gezelschap te ongeveer middernacht in de Koningstraat terugverwacht. Aangeraden wordt, om mondkost en drinken mee te nemen. Zij, die zulks verkiezen, zullen ter plaatse gelegenheid vinden om een maaltijd te verkrijgen. Wie deze Jamboree-excursie wenscht mee te maken, kan onderstaande bon invullen en aan ons kantoor inleveren. Gaarne zagen wij, dat men niet te lang wachtte met het inleveren daarvan, opdat wij tijdig een overzicht krijgen van de grootte van het gezelschap. Men dient dadelijk bij aanmelding te betalen, tegen overreiking van het(de) deelnemersbewijs(zen) Jong-Den Helder naar de JAMBOREE Ondergeteekende. (Naam en adres in blokletters). abonné van de HELDERSCHE COURANT, wenscht deel te nemen aan de excursie naar de WERELDJAMBOREE, op Vrijdag 6 Augustus a.s. Hij (zij) verzoekt U hem (haar) tegen betaling van X 1.50 deelnemerskaart (en) te verstrekken. Hoogachtend, In September weer naar Zuid- Europeesche wateren. Zooals w(j bereids mededeelden, wordt j Hr. Ms. „Hertog Hendrik" a.s. Maan- dag van haar reis naar de Middel- landsche Zee in onze haven terug ver- wacht. Het uur van aankomst is nog I niet bekend. Het schip zal vervolgens een oefe- ningreisje van een paar dagen, met I adelborsten aan boord, maken. 9 Augustus gaat de Hendrik de werf op voor de normale revisie. Op 22 September a.s. zal het schip wederom vertrekken, tot ongeveer half December, voor een reis naar de Zuid- I Europeesche en Noord-Afrikaansche .wateren. Gedurende deze trip zullen in sommige perioden in de Straat van i Gibraltar convooidiensten verricht wor- den. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsing gelast: Met 14 Augustus 1937:. de officier van administratie le klasse H. J. G. van Giessen, bij de marinekazerne te Amsterdam. met 16 Augustus 1937; de officier van administratie der le klasse J. Oosterhuis, bjj het departement v. defensie; de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse .F A. Tours bij den onderzee dienst te Willemsoord; met 25 Augustus 1937: de kapitein-luitenant ter zee D. C. M. Het- terschij te Amsterdam; met 30 Augustus 1937; de kapitein-luitenant ter zee J. J. van der Have ter beschikking gesteld; met 4 September 1937: de kapitein-luitenant ter zee K. W. F. M. Doorman, eervol ontheven van de betrekking van chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helder en ter beschikking gesteld. Nieuwe Chef Staf. De kapitein-luitenant ter zee ,1. J. A. van Staveren is belast met de betrekking van chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helder. Acht jachten aangekomen. Dinsdag vond de start plaats van den zeil wedstrijd Helgoland-IJmuiden, uitgeschreven door het Deutsches Seglerverband. Het start sein werd gegeven door kapitein ftentzendahl van het marinestat.ion Noordzee en ir. Eisfeld. In verband met de minder gunstige weersom standigheden kon de start niet op het vast gestelde tijdstip plaats vinden, doch de klei nere jachten vertrokken met 14 uren, de groote jachten met 4 uur vertraging. Woensdagavond is de Aste van de Duitsche Marine te IJmuiden aangekomen, doch men dient niet te vergeten, dat dit jacht ook de grootste handicap heeft. In den loop van gis teren kwamen te IJmuiden aan de Etsi (Alte Korpstudenten), de Peter von Danzig (Dan- zig), de Roland von Bremen (W.V. Seefahrt), de Hamburg (W.W. Seefahrt). de Arktur (St.ettiner S.V.), de Scnta (Bremen), de Stoertebeker (Duitsche Marine), terwijl de beide jachten das Wanpen von Bremen en de Lumme (beiden van de marine) in het zicht van IJmuiden liggen, maar in verband met het feit. dat er weinig wind is en de jachten stroom tegen hebben, zal het nog wel enkele uren duren, voor deze booten de haven kunnen binnenloopen. Ook de twee jachten in de klein» klasse, de Kaspar Ohm (Harburg) en de Windspiel (Elbe-Segler Ver- einigung) liggen in het zicht van IJmuiden. Zij hebben met dezelfde moeilijkheden als de Lumme en Das Wappen von Bremen te kam pen. Alle jachten zullen ligplaats kiezen in de Sixhaven. Eerst Vrijdag of Zaterdag zal het resultaat bekend kunnen worden gemaakt, daar het uitrekenen van de tijden in verband met de verschillende handicapcijfers geruimen tijd zal vorderen. Wieringerwaard bij toelating ge promoveerd naar den K.N.V.B. Gisteren gaf de „Sportkroniek" o.m. de in deeling van de vierde klasse A, de res. 2e klasse A en res. 3e klasse A. Deze afdeelingen zien er in het a.s. seizoen als volgt uit: Vierde klasse A. Andjjk, B.K.C., D.T.S., M.F.C., Nieuwe Niedorp, Schagen, Strandvogels, Alkmaar, Watervogels, Wieringerwaard (bij toel.). Res. tweede klasse A. H.R.C. 2, K.F.C. 2, W.F.C. 2, O.S.V. 2, Z.F.C. S, D.W.S. 2, De Spartaan 3, T.O.G. 1, De Volewijckers 2. Res. derde klasse A. Helder 2, H.R.C. 3, Alcmaria Victrix 2, Alkmaarsche Boys 2, Hollandia 2, West- Frisia 2, K.F.C. 3, W.F.C. 3, Z.F.C. 4. Over het eiland Texel gaat thans rond een echtpaar, dat te voet een reis om de wereld maakt, en, zooals ze dat noemen, het kleinste huisje ter wereld met zich voeren, waarin ze leven en wonen, en dat door een klein paard getrokken wordt. Het huisje, dat niet langer is dan ten hoogste 2 meter, ziet er alleraar digst uit. Aan de buitenzijde is het beschil derd met vlaggen van verschillende landen, opzij is een klein venster aangebracht, waar voor boeiende planten zijn geplaatst. Inwendig gelijkt het huisje op een klein gezellig ka mertje, zelfs is een radio-installatie aanwezig. De slaapgelegenheid is afgeschut door gor dijnen. Het echtpaar voorziet in zijn levens onderhoud door het verkoopen van foto's van deze rijdende woning. Ieder, die een foto koopt, mag de woning bezichtigen. De straatverlichting in onze gemeente on dergaat een belangrijke verbetering, reeds heeft men vóór eenigen tjjd een proef geno men op de Steenenplaats te Den Burg met het z.g. Kwiklicht. Nog zullen te Den Burg (o.a. op de Groeneplaats) enkele van deze lampen, die een kleurloos licht verspreiden, worden aangebracht. Verder zullen op het geheele eiland voor de straatverlichting zwaardere lampen worden ingedraaid, omgeven door z.g. Opaalglasbollen, die het verblindend licht temperen. Onder leiding van den oud-Texelaar, den heer Paul Duinker, ambtenaar bij de Water leiding, komt de Voetbalclub C.S.V. uit Cas tricum een bezoek aan Texel brengen. Het gezelschap zal uit pl. m. 65 personen bestaan. Verschillende wedstrijden zullen op het Sportterrein te Den Burg tegen elftallen van de Texelsche Sportvereeniging worden gespeeld. Naar wij vernemen, bedraagt het aantal kampeerders thans pl.m. 700, hetgeen vrijwel gelijk is aan dat van de laatste week in Juli 1936. Het aantal thans in de duinen geplaatste tenten is grooter dan vorig jaar. (Historisch). Ik heb een jongen hond gekocht. Het is ongelooflijk, dat men zich voor het bedrag van drie gulden zulk een gecompri meerde hoeveelheid onbezonnenheid, levens lust, onvermoeidheid en aanhaligheid kan aanschaffen. Het is een compleet wonder. Het is een „Keesje" en hoewel mijn vrienden ge zegd heben, dat hij niet raszuiver is, lijkt mij dat niet in het minst een bezwaar: integen deel, Djoek (zoo heb ik 'm genoemd) wordt er belangrijk interessanter door, aangezien men nooit kan weten tot welke merkwaardige ontdekkingen zulk een rassen-cocktail kan leiden. Met z'n tweeën hebben we Djoek wegge haald, een trillend, bibberend stukje wit vel met het rose vleesch er door heen schemerend. Hij kroop bevend als een ongelukkig stukje hond tot diep in m'n linkerarmoksel, het witte staartpuntje er als een bibberend rietje aan bengelend. Thuis hebben we Djoek neergezet. Op alle vier z'n dóór-knikkende jonge honden pooten; de eerste 3 minuten was hij vreemd, doch daarna volkomen thuis. Een wonder, dat die Djoek niet meer maalde om zijn broers en zusters daar in de kennel, en een wonder, dat hij zijn moeder zoo ongelooflijk snel vergeten kon. Of is dit wellicht in verband met het niet ras-zuivere? Nu loopt Djoek iederen dag vele uren door het groote huis. Je hoort hem in de verte met de fijne nageltjes over het zeil klikken en piepend in de keuken' naar z'n dwaas stukje staart happen. Soms denk je, dat hij al met alles ver trouwt is, maar dan ineens blijkt, dat Djoek nog maar een zeer prille wereldburger is, die nog bij lange na niet ingesteld is op alle vreemde dingen van een huiskamer en een keuken. Een deur bijvoorbeeld is een wonder voor hem: dat die wand zoo maar dicht gaat zon der een kiertje er tusschen. Hij begrijpt er niets van en z'n twee bruine oogen zijn twee vraagteekens. Eten vindt hij kennelijk een prettige bezig heid, ook al heeft hij nog bijna geen tanden, maar warmte is zijn hoogst denkbaar ideaal. Zoo kon het gebeuren, dat hij gisteravond in den broekspijp van onzen buurman kroop, en reeds met z'n kop bij 's mans knie zat.Hij kruipt in pantoffels, hij verbergt z'n witte kop tusschen je overhemd, en al heeft hij het nog zoo warm: hij blijft een trillend-bibbe- rende Djoek. Des nachts slaapt Djoek. Dan ligt hij als een stukje bont in het donker van zijn mand en droomt wellicht van de kennel, waar zijn broeders en zusters nu nog wachten od bazen. r Een mug zoemt treiterend over zijn natte neus en suffig half-wakker niest Djoek naar de langpoot. Als hij me ziet, krabbelt hij overeind en likt aan m'n pyama-broek. Hij wil direct gaan spelen al is het in het holst van den nacht. Rare hond, rare Djoek. Jij, die me voor 3 gulden verkocht bent als een „zuiver beest" maar waarvan m'n vrienden-kenners ze°gen dat hij méér dan twee rassen in zich%er- eenigt: jij bent een aardig beest. Want in ffuH 25 heb ik voor drie Hollandsche guldens zulk een enorme dosis levensvreugde in m n huis gehaald. Wélk een geldbelegging E11 wét een rente Djoek gaat mee naar boven en slaapt dien nacht in mijn bed: hij snuffelt en hij brab belt en is ontzettend lastig. Maar dat is het bloed der gemengde voorvaderen, dat in hem spookt, maar waarmee we niets te maken hebben. Djoek niet en ik niet. ue Opiussmg van ueC piuuieem van va» Engelen is 1 Kd7, dreigend Tc5f. Na e5f komt Kd8, na e6t kan Kc8. Na Ke5 komt TC5t, Ld5 Pc4f. De oplossing van het probleem van Stocchi is 1 Pf4. Na Ke4. makend, dat Tgj en Pc4 gepend worden, komt Te7f. Verder Td6:, d4t en Pe3:, Pc6t en d4, Tf5f. J. E. Cauveren. Magasinet 1935/36 le eerv. verm. r Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Ka2, Del, Tg3, Pf6, pi a4, b2, d5 en f5. Zwart: Kc5, Le7, Pf2, pi b6, c4, d4, en d6, Weer een andere behandelingswijze, n.1, doorschuiven van de d-pion door zwart, geeft de volgende partij, die gespeeld werd in de dit jaar gehouden Holland-Engeland match. Schelfhout Parr. 21. e4 6b 1. Pf3 d5 Om te pogen de das 2. c4 d4 mes te ruilen. 3. e3 CD 22. c5 Db3} Sterker is eerst b4, 23. ab3: Pc6 om c5 te verhinderen 24. d5 Pd4 4. b4 Lg4 Zwart's laatste po Hier is f6, gevolgd ging. door e5 voor zwart 25. c6 Pe5 het best. 26. Tbl h5 5: Db3 Lf3: 27. h3 Pd3 Zwart zet door. h3 met het oog op 6. gf3 e5 het volgend kwali- 7. bc5: Dc7 teitsoffer. Na Lc5: komt 28. b4 Pf4 Db5f! 29. Tf4: Pe2f 8. Pa3 Lc5: 30. Kh2 Pf4: 9. Tbl b6 31. Lf3 g'6 10. Lg2 Pd7 32. Lel Pd3 Hier is Pc6 zeker 33. Lg5 Ta8 beter. 34. c7 Peö 11. f4 Td8 35. Lg2 Kg7 12. Pb5 Db8 36. Tdl f6 13. fe5: de3: 37. Lf4 Pd7 Na Pe5: komt ed4:! 38. h4 Kf7 14. fe3: a6 39. d6 Th8 Zwart moet al hard 40. Lh3 Ke8 verdedigen. 41. e5 fe5: 15. Pd6f Ld6: Het laatste offer. 16. ed6: Dd6: 42. Leo: Pe5: 17. d4 Pe7 43. Tel 18. 0—0 0—0 Opgegeven. Beter laat dan Zwart kon de door nooit! braak niet meer ver 19. La3 De6 mijden. 20. Tbel Tfe8 den. Dr. P. Feenstra Kuiper. STOOMV. M.AATSCH. NEDERLAND. Marnix v. St. Aldegonde. u.. 27 Juli v. Singapore. Simaloer, 28 Juli v. Amsterdam. Chr. Huygens, u., 29 Juli te Genua. Simaloer. 29 Juli te Hamburg. Soemba, t.. 29 Juli te Londen. Hermes, pass. 29 Juli Vlissingen. Moena, t., 28 Juli v. Batavia. Poelau Roebiah, t., 29 Juli te Marseille. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ Achilles, 29 Juli v. Hamburg. Aurora. 28 Juli v. Amsterdam. Alkmaar, 28 Juli v. Amsterdam. Bodegraven, t., 28 Juli v. Cristobal. Helder, t., 28 Juli v. Cristobal. Hermes. pass. 29 Juli Lydd. Juno, 29 Juli v. Amsterdam. Oberon, 23 Juli v. Patras. Pluto, 28 Juli v. Amsterdam. Simon Bolivar. 28 Juli v. Madeira. Berenice, 29 Juli v. Amsterdam. Ganymedes, 29 Juli v. Amsterdam. Calypso. 29 Juli v. Dunston Deucalion. pass. 29 Juli Ouessant. Nereus. 29 Juli te Danzig. Saturnus, 29 Juli te Sunderland. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. Japara. 28 Juli v. Bangkok. Barentsz. 27 Juli te Mauritius. Roggeveen, 27 Juli v. Port Natal. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Bllderdtlk. 28 Juli te Norfolk. Lochkatrine, 28 Juli te Middlesbro. Maasdam, pass. 28 Juli Scilly toeristenvaart, 28 Juli v. Helslngfors. Statendam. 29 Juli v. New York BlommersdUk, pass. 28 Juli Faval" Lochgoil, 28 Juli v. Londen. ROTTERDAMSCHE LLOÏD. Baloeran, t., 28 Juli v. Marseille Brastagi, t.. 28 Juli te Belawan. Dempo. 28 Juli v. Rotterdam. Kota Agoeng. 29 Juli v. Hamburg. Soekaboeml, t.. pass. 28 Juli Perim. Dempo, u., 29 Juli te Southampton. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nebraska. 27 Juli v. Chamuerleo Statendam, 29 Juli te Rotterdam. JAVA—NEW YORK-LIJN. Blltar, 29 Juli v. Batavia. Kota Inten, 26 Juli te New Orleans Kota Pinang, 28 Juli te Penane KoïymTba,r' 27 Ju» te Phtlade"phia Kota Inten, 29 Juli v. New Orleans. ROTTERDAMSCHE LLOTD. Ko'ta liVe.' V Juli Belawan. Kota Baroe, t„ pass. 29 Juli Finlsterre. EMZETCO LIJN. Jon 11 AiRhony,' M'te^™ Amstelland, 28 JuuTa™^"'0* SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Manoeran, 27 Juli v. Manilla Silverwillow, 28 Juli te lëlawan. ?j!s.7atnV^ U,N' ë!ë"hëëat2v"r;"'-~-'D"AMER,KA"UJN' Alpherat, t„ 28 Juli v. Rio Janebo. VEREENIGDK NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAustralië Ln). Tajandoen, 29 Juli te Rotterdam. (HollandAfrika rilni Bloemfontein, t 28 Juli t» a e Meliskerk. u.. 27 Juli ti crpen- Randfontein, u., pass 2« ^nHCni?u Marques- Springfontein, u^Tjui? Orootekerk t Serooskerk 29 Juli v ombo< 2uiderkerk, 23 JuU te l^sUr^m.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6