Directe belasting inplaats van crisisheffingen Ernstig Spoorwegongeluk bij Parijs De Indische defensie onder de loupe Verbinding Madrid- Valencia bedreigd De Chr.-Historische Unie bepleit lik 25 dooden, 50 gewonden Dc scheepsramp bij Baltimore SPANJE Braziliaansch rivierschip in brand Het samengaan der Fransche socialisten en communisten Faroek tot Koning van Egypte uitgeroepen Samenstelling vierde klasse A PUBLICATIE. Uit onze omgeving Leger en vloot onder één bevel hebber? Kostenverdeeling tusschen Nederland en Indië. Een vrouwelijke burgerwacht. Verhouding tusschen direc tie en personeel van de R.P.M. Gisteren behandelde de Volksraad te Ba tavia de begrooting van het departement van Oorlog. De hoer Kruyne (V.C.) noemt de uitbrei ding van de defensie verblijdend. De vad°r- landsche club is wel tevreden, doch nfet voldaan. Spr. meent, dat het met het oog op de samenwerking gewenscht is, dat le ger en vloot onder één bevelhebber komen De heer van Ardenne (I.E.V.) dringt op nieuw aan op completeering van de weer macht. Spr. acht een fabriek voor gifgas sen ook vpor Indië noodzakelijk. Verder vindt hij de promotie in het leger te traag. Hij bepleit een wit uitgaanstenue ook voor korporaals en manschappen. De heer Prawoto (Vereeniging van In- heemsche bestuursambtenaren) bespreekt n eventueele invoering van een beperkte in- heemsche militie. De heer Iskandar Di Nata acht de verdeeling van de kosten van defen sie tusschen Nederland en Indië on billijk. Het overgroote deel moet door Nederland worden gedragen. De heer Jahja (Nationalist) bepleit de op name van een grooter contingent Miangka- bauers in de weermacht. De heer van Lonkhuyzen (S.S.P.) bepleit een herinstelling van de stafmuziek, waar bij de heer Kerstens (I.K.P.) zich aansluit. Mevrouw Razoux Schultz geeft de wijze aan, waarop in meerdere mate vrouwen in de defensie kunnen worden ingeschakeld. Zij bepleit echter geen dienstplicht voor vrou- GROOTE GEZINNEN ZIJN THANS ZWAAR BELAST. Op de zomerconferentie van de Chr.-His- torische Unie, welke thans te Lunteren ge houden wordt, heeft ir. M. D. Smits, inspec teur van den Landbouw te Sommelsdijk, gisteren de bespreking van 't landbouwrap- port der Unie ingeleid met een rede, waar aan wij het volgende ontleenen: De heele crisis-regeling komt er op neer, dat de consumenten van botere, margarine en spijsvetten de melkveehouders voor hun geheele melkproductie moeten helpen aan een loonenden prijs. Tegen deze regeling nu meent de land- bouwcommissie uit de Chr.-Hist. Unie be zwaren te moeten maken en wei gedeeltelijk uit utüiteitsoverwegingen. Men kan aannemen, dat de in standhouding der veehouderij voor zoover die voorziet in de binhen- landsche behoefte een belang is voor den consument. Maar de in standhouding van al wat daar bo ven uitgaat is geen belang van den consument, als zoodanig, maar een algemeen Nederlandsch belang. Door de samenkoppeling van deze hete rogene zaken wordt een verband gelegd, dat niet bestaat en hierdoor worden groote onbillijkheden begaan, o.a. worden juist de groote gezinnen het zwaarst belast voor een zaak van algemeen belang. Wanneer de instandhouding van onze export-productie wordt gedra gen door de algemcene middelen, zullen de prijzen voor zuivel, mar garine en vetten niet onbelangrijk kunnen worden verminderd, waar door de kosten van levensonderhoud zullen dalen. De handel en de industrie zullen veel grootere bewegingsvrijheid kunnen krijgen, het crisisapparaat zal voor deze materie kunnen worden ingekrompen, verschillende zeer impopulaire maatregelen zullen kun nen verdwijnen, terwijl het binnónlandseh gebruik dooi de lagere prijzen zeer belang rijk zal toenemen, waardoor de verliezen op den export belangrijk minder zullen worden. Hiertegenover staat een verhooging der belastingen, maar de totale druk op de maatschappij wordt belangrijk minder dan thans. Dezelfde principieele gedachte is het, die de landbouwcommissie afwijzend doet staan tegen het geheele stelsel, dat belichaamd is in het landbouwcrisisfonds. Bij den aanvang der crisisbeinocienis vonden heffiVTgen plaats op import-produc ten, welke ieder voor zich dienden om steun te verleenen aan het overeenkomstige in landsche product. Er was dus een duidelijk verband tusschen heffing en bestemming en de grootte der heffing was evenredig aan de steunbehoefte voor het betrokken product. Toen dit principe verlaten werd 0111 plaats te maken voor de fondsvorming, was dit Verband verdwenen. wen. De vorming van een vrouwe lijke burgerwacht zou kunnen wor den bevorderd. De heer van Helsdingen (C.S.P.) acht het verwijt, voorkomende in het afdeelingsver- slag, als zou een rechtsch kabinet de defen- siebclangcn verwaarloozen, onjuist. Hij vraagt voorts wat het standpunt der regee ring ten aanzien van een inheemsche mili tie is. Begrooting van marine. De Volksraad gaat dan over tot de behan deling van de begrooting van het departe ment van marine. De heer Roep (P.E.B.) miste in de uit spraak van de zaak-van der Wijck noode een woord van hulde aan den marconist. De heer van Lonkhuyzen bepleit bevorde- ''ing van een redelijken arbeidstijd op zee. Bij de koopvaardij is deze dikwijls onrede lijk. Spr. legt een staatje over, bij de K.P.M. opgemaakt. Spr. wijst er op, dat het onder zoek in zake de „van d. Wijck" ramp merk waardige bijzonderheden opleverde. De heer van Ardenne wijst erop, dat de kwestie van een nieuwen kruiser nog steeds in het brandpunt der be langstelling staat. De heer Pronk (Econ.groep) zal in ver trouwen de beantwoording van de opmer kingen over de zaak- „van der Wijck" aan de regeering overlaten. Voorzoover het Iv.P.M.-conflict betreft, merkt spr. op, dat een eenzijdige wilsoplegging, zooals. deze verondersteld werd door den heer Kerstens, bij de K.P.M. niet bestaat, de directie welke de verantwoordelijkheid heeft, moet toch in laatste instantie beslissen. De directie heeft geen bezwaar tegen overleg, doch overleg be- teekent niet dat wenschen welke onaanvaard baar worden geacht, toch moeten worden uitgevoerd. De K.P.M. maakte een depres sie door, zooals nimmer tevoren en toch hield zij het geheele personeel in dienst. Dit personeel bleef zoozeer intact, dat van de opleving dadelijk kon worden geprofiteerd. Dat in die moeilijke jaren niet zooveel aan dacht aan overleg kon worden besteed, zal ieder weldenkend mensch begrijpen. In haar bijna vijftigjarig bestaan heeft de K.P.M. steeds de belangen van het personeel voor oogen gehouden. Er is in 't algemeen reeds alle re den op te komen tegen een con sumptie-belasting voor maatregelen welke dienen in het algemeen be lang, nog meer is dat hier het ge val, waar bij deze belastingen, mede werking en controle der Staten-Ge- neraal tot een uiterst minimum zijn beperkt. Naar de Parijsche prefectuur van politie mededeelt, is op het grond gebied der gemeente Villeneuve St. Georges gisteravond een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. De snel trein Saint Etienne-Parijs, is in bot sing gekomen met een anderen trein Volgens de eerste berichten zou het aantal dooden ongeveer vijftig be dragen. Nader meldt men ons dat tegen twee uur 's nachts tien dooden en vijftig gewonden waren geborgen. Vele van deze laatsten verkeeren in levensgevaar. Zij zijn naar het ziekenhuis van Villeneuve St. Georges overgebracht. De lichtgewonden werden naar Parijs vervoerd. Het opruimingswerk is in vollen gang. De prefect van het de partement Seine et Üise heeft zich onmid dellijk na het bekend worden van de ramp naar de plaats van het ongeluk begeven. Volgens later te Parijs ontvangen inlich tingen zou het spoorwegongeluk bij Ville neuve St. Georges ongeveer 25 dooden en 50 gewonden hebben geëischt. De ramp ge schiedde op driehonderd meter afstand van het station van Villeneuve St. Georges, op 25 K.M. van Parijs, De trein Parijs-St. Etienne ontspoorde daar om kwart over elf. Een gezaghebbende persoonlijkheid, die zich op de plaats des onheils bevond, heeft verklaard, dat de ramp te wijten zou zijn aan een fout in den wisselstand. De locomo tief, die door den slecht gestclden wissel heen reed, liep uit de rails. De bagagewagen versplinterde, De postwagen, die rechts van de locomotief doorreed, liep een dertigtal meters verder, waarbij hij een tweede klas se-wagen meetrok, welke vrijwel intact bleef. Daarachter volgde een houten derde klasse-wagen, die totaal ver pletterd en in stukken geslagen werd, doordat hij als in een schroef genepen werd tusschen de twee me talen rijtuigen waar hij tusschen in reed. De slachtoffers zoud-n pelgrims zijn uit Lisieux en kinderen uit acantiekoloniën. Het opruimingswerk is druk aan den gang. Om drie uur in den nacht bevonden zich nog eenige slachtoffers onder de pui- nen. Onmiddellijk nadat het ongeluk geschied was, hebben de ongedeerde reizigers en per sonen, die zich op het station van Ville neuve bevonden, zich aan het eerste red dingswerk gewijd. Brandweerlieden uit Pa rijs kwamen als eerste hulptroepen aan. Onder de autoriteiten die zich naar de plaats des onheils begeven hebben, bevon den zich o.m. minister-president Chautemps, en de ministers Dormoy en Queuille. afgrijselijke tooneelen speelden zich af. Over de scheepsramp bij Baltimore, waar van wij op de eerste pagina van dit num mer gewaagden, vernemen wij nog nader: In hun wanhopige pogingen om te ont komen aan de om zich heen grijpende laaiende vlammen, klemden de passagiers zich aan de zijwanden van het schip vast, tot de groote hitte hun tenslotte dwong los te laten en zich in het water te laten val len. Een draadloos bericht van het s.s. ,Ar- kansan" meldt, dat in zeer korten tijd de City of Baltimore tot aan den zeespiegel in vlammen gehuld werd. Teruel thans middelpunt van :t strijdtooneel. Nu de gevechtsactie op het Ma- drileensche front een weinig is ge luwd, wordt de algemeene aandacht gevestigd op de, krijgsverrichtingen in den sector van Teruel, waar de nationalisten een sterken druk uit oefenen, klaarblijkelijk met het doel Valencia van Madrid af te snijden. De rechtschen slaagden erin de stad Tos- cardon ten Westen van Teruel in te nemen. Ook ditmaal, evenals bij het offensief in Biscaye, hebben de nationalisten de inne ming van genoemde stad voorbereid met een hevig luchtbombardement van het vij andelijk front. Franco's strijdkrachten rukken op het oogenblik gestadig voort in de richting van Cuenca. Cuenca, dat op een heuvel ligt, is een stad van 34000 inwoners en bevindt zich in een uit strategisch oogpunt uiterst gunstige positie. Cuenca moeilijk te nemen. Sond de stad liggen zeven diepe ravijnen, waar doorheen de rivieren Gucar en ITue- car loopen. Alle wegen voeren naar boven, terwijl de stad daarenboven door middel- eeuwsche, doch door de regeeringstroepen gemoderniseerde versterkingen wordt be schermd. Voordat met de inneming van de stad kan worden begonnen, moeten allereerst acht bruggen worden veroverd. De taak der nationalisten wordt nog bemoeilijkt door een perfect systeem van sluizen en dijken, dat het den verdedigers mogelijk maakt, de voorsteden en de omgeving van Cuenca onder water te zetten. Tegelijk met de jongste nationalistische overwinningen op het Aragon-front heeft Valencia een massa-mobilisatie gelast en in allerijl versterkingen naar het front Teruel gezonden. De nationalisten verklaren, dat deze ver sterkingen echter voor het grootste deel be staan uit ongeoefende recruten. De troepen van generaal Franco hebben gisterochtend verscheidene aanvallen op de stellingen der regeeringsstrijdkrachten ten Zuiden van Villa Nueva de la Canada ge daan. De luchtmacht der nationalisten heeft de posities der Volksfronttroepcn langdurig gebombardeerd, doch geen aan zienlijke schade veroorzaakt. Zeventien dooden. Op de Amazonerivier in Brazilië nabij Breves, op een afstand van honderd en zes tig mijl van Para is brand ontstaan aan boord van den rivierstoomer Jose Antunes. Het schip was aangekomen nabij het eiland Marajo. Het brandde geheel uit en zonk. Volgens de te Para ontvangen berichten zijn bij dezen ramp zeventien personen verbrand of verdronken. In een artikel, getiteld „De eenheidspartij zal er komen", constateert de „Humanité", het Fransche communistische dagblad, dat er „geen enkel meeningsverschil is, dat de verwerkelijking zou kunnen beletten van de politieke eenheid tusschen de socialisti sche en communistische partijen". Derhalve worden volgens de besluiten van het cen traal comité der communistische partij con crete voorstellen voorgelegd aan het comi té voor de overeenstemming tusschen de socialistische en communistische partijen. Volgens deze voorstellen zouden de beide partijbesturen iedere twee maanden geza menlijk bijeen komen. Ook de regionale or ganismen zullen soortgelijke tweenuiandc- lijksche vergaderingen houden. De gekoze nen der beide partijen zullen in overleg handelen. De propaganda zal in den ver volge gemeenschappelijk georganiseerd wor den in het geheele land. RUIL VAN KRUISERS TEGEN SALPETER Volgens telegrammen uit Valparaiso aan het blad „El Mercurio" heeft Italië aan Chili liet aanbod gedaan om de kruisers „Pola" en „Zara" elk 10.00(1 ton groot, uit te ruilen voor leveringen salpeter. Gisterenmorgen is Faroek met de Koninklijke macht bekleed en uitgeroepen tot Koning van Egypte. Het was de eerste maal sedert den tijd der pharao's dat in Egypte een plechtigheid van dezen aard plaats had. VOETBAL. Bergen in IV B. De vierde klasse A, K.N.V.B., is voor het a.s. competitie-seizoen als volgt ingedeeld: Andijk, B.K.C. (Anna Paulowna), D.T.S. (Oudkarspel), M.F.C. (Medemblik), Nieuwe Niedorp, Schagen, Strandvogels (Broeker haven), Alkmaar, Watervogels (Den Hel der) en Wieringerwaard (bij toelating). Bergen is bij toelating ingedeeld in vier B te zamen met K.V.V., Meervogels, Mon nikendam, Q.S.C., Uitgeest, Verkade, West- zaan, Zilvermeeuwen en Zaanlandia. i PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 26 Juli 1937 aan haar te leveren varkens, bestemd voor bacon- bereiding verhoogd zijn met 5 cent per kg geslacht gewicht. De prijzen zullen dus tot wederopzeg ging zijn als volgt: Prijs per kg geslacht gewicht in centen. Kwal. beneden van van van van van 50 Kg. 50 54 58 67 76 tot tot tot tot tot 53 57 66 75 85 kg kg kg kg kg IA naar 72 75 77 75 73 IB IIA kwali- 70 73 75 73 71 IC I1B IIIA teit 68 71 73 71 69 IIC IIIB max. 66 69 71 69 67 IIIC 61 64 67 69 67 65 CC ct. 62 65 67 65 63 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 De voorwaarden waaronder de varkens geleverd moeten worden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April j.1. zijn ongewijzigd gebleven. Met de ter beschikking stelling van vriesvarkens zal voorshands worden door gegaan. Bestellingen voor levering in de daarop volgende week zullen uiterlijk des Zaterdags in het bezit der Nederlandsche Veehouderijcentrale moeten zijn. Deze varkens zijn ingedeeld in 3 ge wichtsklassen. t.w.: klasse L. van circa 90 tot 120 Kg. geslacht klasse M van circa 120 tot 140 Kg. geslacht klasse Z boven 140 Kg. geslacht. Voor levering in de week van 2 tot 7 Augustus a.s. bedragen de prijzen: klasse L. f 0.64 per Kg. klasse M. f 0.63 per Kg. klasse Z. f 0.62 per Kg. franco station van bestemming. Het mi nimum aantal per week af te nemen var kens bedraagt 10 stuks. Als gevolg van dezen maatregel kan ver wacht worden, dat alle voor den bacon- uitvoer bestemde varkens ook als zoodanig zullen worden geleverd en dat deze niet tot een zwaarder gewicht dan waarin levering voor baconbereiding kan plaats vinden, zullen worden aangehouden. Deze varkens zullen in geen geval later door de Neder- landschen Veehouderijcentrale voor invric- zing worden afgenomen, welk standpunt ook de meening van den Minister van Eco nomische Zaken weergeeft. Het is ge wenscht, dat belanghebbenden hiermede rekening houden om later teleurstelling te voorkomen. (Adv.) 's-Gravenhage, 28 Juli 1937. ANNA PAULOWNA ZILVEREN JUBILEUM Donderdag herdacht de heer J. Koning den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij dc Ncd. Spoorwegen. Na achter eenvolgens Schagen, Bovenkarspel en Wie ringerwaard als standplaats te hebben ge had, is de heer K. sedert 11 jaar ploeg baas alhier. Nadat 's morgens een- II. Mis uit dank baarheid was opgedragen, vervoegden zich omstreeks half elf de opzichter van weg en werken en de heeren W. Dekker, secr. van St. Raphael en de heeren J. A. Smit en W. Mevissen namens het stationpersoneel aan de woning van den jubilaris om hem per soonlijk geluk te wenschen. Het allereerst werd het woord gevoerd door den opzichter van weg en werken die den wensch uit sprak dat de jubilaris nog vele jaren in het belang van de spoorwegen mocht werkzaam zijn. Spr. bood namens de Ned. Spoorwegen een getuigschrift en namens- het gezamen lijke personeel van weg en werken en het station een rookstoel en een bloemenmand aan. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door den heer W. Dekker, die namens St. Raphael een rookstandaard aanbood. Er werden nog veel bloemstukken thuis be zorgd terwijl velen blijken van belangstel ling gaven door den jubilaris persoonlijk te komen gelukwenschen. RECTIFICATIE. In de kop boven het verslag van den Raad Anna Paulowna is gisteren de drukfoutenduivel binnengeslo pen. F.r staat: De heer Kuiken ziet de nood zaak van gymnastiekonderwijs niet in: dit moet zijn: De heer Kuiken ziet de noodzaak van gymnasiaal onderwijs niet in. Loop der bevolking. Ingekomen: G. Hijman van Middelburg; A. K. BroersmaBlaauboer van Schagen; G. Dignum van Den Helder; J. W. Lucas van Haarlem; C. D. Broersma van Barsinger- horn. Vertrokken: G. JonkerScheltus naar Wieringen; J. A. Koortens naar Spanbroek; Jac. J. C. van der Veer naar Dordrecht; Mej. C. A. Alleman naar Den Helder. Burgerlijke stand. Geboren: Jan, zoon van M. H. Bakker en E. Jongbloed; Hendrika Maria, dochter van J. L. Captein en M. M. Onderwater. Ondertrouwd: P. Prins en J. Dijkstra; J. Kuiken en P. H. Jager; J. P. Doorn en C. Witsmeer. Getrouwd: G. P. Philipsen en A. M. M. Tuin; T. Mereboer en L. C. de Greef. Politie. Gevonden: een portemonnaie met inhoud; ceintuur; een broche; paar nieuwe klompen; vulpotlood; bril; rijwielplaatje. Verloren: Heeren polshorloge; portemon naie. Aan komen loopen: bruin hondje met witte vlekken. Weggeloopen: Groote foxhond, wit en bruin. WIERINGEN Diploma kraamverzorgster. Mej. E. T. Luijt Jd. alhier behaalde te Alkmaar het diploma kraamverzorgster. DEN OEVER. Aanbesteding. Dinsdag 17 Augustus a.s. zal door de di rectie van den Wieringermeerpolder in het gebouw „de Unie" te Alkmaar worden aan besteed: Het opnemen der aanwezige klinkerbe strating en het aanleggen van een gewalste verharding met grootere breedte op een ge deelte van den Ulkeweg, lang 2,4 K.M. Een attentie voor Klink. Voor den wielrenner D. Klink, die zich deze week in Amsterdam van zijn sterkste zijde heeft laten kennen, hadden enkele be woners van den Gesterweg een eerepoort opgericht. DEN HELDER, eierveiling 29 Juli. Aangevoerd: 21235 kipeieren: 5557 Kg. f 3.20—3.80, 58—00 f 3.20—3.90, 61—63 Kg. f 3.30—4, 64—67 Kg. f 3.90—4.30, 270 eend eieren f 22.40. EIERVEILING SCHAGEN, 29 Juli. Aangevoerd: 52.000 kipeieren: 5658 Kg. 3.20—3.30. 58—60 Kg. 3.25—3.50. 60—62 Kg. 3 .30—3.60. 62—65 Kg. 3.50—4. RROEK OP LANGENDIJK, 30 Juli. Schotsche muizen 2.503.40, grooten 4.30 —4.40, eigenheimers 3.103.30, bi. dito 2.20 2.70. drielingen 1.902.40, uien, drielin gen 3.70, gele nep 5.80. peen 2.903.40, spercieboonen 66.90, snijhoonen 4.20—5, tuinboonen 3.60. kroten 23.60, roode kool 1—1.80, witte kool 1.101.40. gele kool 1.30 240. sla 0.001.10, bloemkool 6.30—6.90. 2e soort 1.902.40. NOORDSCHARWOUDE, 30 .TULT. Schotsche muizen f 2.703.60, grooten f 4 —4.40, eigenheimers f 3, bl. dito f 2.202.60, drielingen f 22.30, drielingen uien f 3.10 —3.20, gele nep f 7—7.90, zilveruien f 1.50— 1.80, drielingen f 3.50—3.80, zilvernep f 7.70 —10, spercieboonen f 6.20—6.90, tuinboonen f 3.404.30, kroten f 3.20, roode kool f 1.30 2, witte kool f 1.40, gele kool f 2.20. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN Berlijn, 29 Juli 1937. Groenten en fruit: Berlijn: De eerste dag sedert weken, dat alleen een kalme handel gemeld wordt. Alleen bloemkool werd vlug verhanded. omdat het weer kouder is ge worden. De aanvoer is nog steeds voldoende en de prijzen toonen nauwelijks verande ring. Genoteerd wordt: Holl. bloemkool 39 16 p. 100 stuks, Holl. tomaten 1215 p. 50 kg., Holl. komkommers 1018 p. 50 kg., Holl. druiven 5072 p. 50 kg. Holl. meloe nen 2527 p. 50 kg. Munchen: Holl. drui ven 5.20 p. kist Essen: Buitenl. prod.: kom kommers 16 p. 50 kg. tomaten 1015 p. 50 kg. Dusseldorp: Buitenl. prod.: bloemkool 3840 p. 100 stuks, Holl. tomaten 10 p. 50 kg. uien 7.509.40 p. 50 kg. Keulen: Holl. druiven 60 p. 50 kg. Holl. Bloemkool 35 48 p. 100 stuks Holl. tomaten 1516 p. 50 kg. Frankfurt a.M.: IIolI. tomaten 14—16 p. 50 Kg., Holl. uien 7.80 p. 50 kg. Bonn: Buitenl. prod.: Bloemkool 40—50 p. 100 stuks, komkommers 1520, tomaten 28-30. CONSUMPTTFMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche Zuivelrentrale, 1 Augus tus t.m. 7 Augustus 1937, consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht. Overmelk re- geeringsminimumprijs 5,30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op fO.80 per kilogram. DE I8-JAR1GE FAROEK

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7