MODE- Verraden de lippen het karakter? De lieflijke Mei Ling, PARADE de vrouw van Tsjiang Kai Sjek Op Reis Zaterdag 31 Juli 1937 Vierde blad barbara stanwijck katharine hepburn ginger rogers miriam hopkins COMPOSITIE IN ROOD EN WIT GEREED VOOR DE START CHARMANTE ZAKEN Uit deze lippen leest Mei Berns het vol gende: zijn, maar haar lippen drukken de waar heid uit omtrent haar temperament. Althans dit zegt Mei Berns, de grimeur en kapper Van boven naar beneden: Barbara Stanwyck, zeer gevoelig met een vleugje melancholie; 2. Katharine Hepburn, een sterk karakter en hoogst intelligent. 3. Gin- Ongetwijfeld! De blik van een vrouw mag misleidend van de RKO Radio Studio's. En hier is een EEN INTELLIGENTE DAPPERE LEVENSKAMERAAD. De kenners van China vragen zich af hoe de vrouw van den Chinee- schen generaal Tsjiang Kai-Sjek zich gedurende de verwarrende toe standen in het Verre Oosten houden zal en welken invloed zij daarbij op haar echtgenoot zal uitoefenen. Deze jonge, teere vrouw is immers niet alleen de geestdriftige aanvoerster van haar volk, maar ook de raadgeefster van Tsjiang Kai-Sjek. Vijf jaar lang moest de gene raal naar Mei's gunsten dingen. Op 1 December a.s. zal het tien jaar gele den zijn, dat Mei Ling, de jongste der drie gezusters Soeng, met den generaal in het huwelijk trad. Vijf jaar lang moest hij naar haar gunsten dingen. Om haar tenslotte te kunnen trouwen, liet hij zich van zijn vrouw, die volgens Chineesche gewoonte destijds door zijn ouders uitgekozen werd, gescheiden. Het huwelijk met de lieflijke Mei Ling vond, volgens de gewoonte der Methodis ten, in het huis der bruid plaats. In een schitterende balzaal van een modern hotel volgde naderhand de burgerlijke plechtig heid. Destijds was Mei Ling nog niet zoo be roemd. Haar oudere zusters Chingling en Ailing stonden toen als belangrijker per soonlijkheden bekend. Chingling nam als echtgenoote van president Sun-Yat-Sen, die China moderniseerde, een vooraanstaande plaats in, terwijl Ailing, als echtgenoote van minister Kung deze vertoefde on langs in Europa, om als vice-president van den Chineeschen Raad zijn land bij de kro ning van den Engelschen koning te verte genwoordigen een uitstekend politicus bleek te zijn. In haar woning vinden en vonden de meest belangrijke samenkomsten van de gezaghebbers plaats. Hoe zij haar toekomstigen echt genoot leerde kennen. De drie zusters zijn de dochters van een zekeren Chinees Soeng, die als matroos naar de Vereenigde Staten ging. Aldaar werd hij gedoopt en stond voortaan bekend als „mister Charles Jones". In 1885 deed hij cum laude zijn theologisch examen. Nadat hij naar China teruggekeerd was, werd hij leeraar bij de Methodisten in Shanghai en een der meest geachte leden der gemeente. Ook zijn dochters werden volgens Wester- sche beginselen opgevoed, zoodat zij hun resp. echtgenooten op uitstekende wijze ter zijde kunnen staan. Soeng zelf had intus- schen de Bijbel in de Chineesche taal uit gegeven, om tenslotte secretaris van Sun- Yat-Sen te worden. Op deze wijze leerde zijn dochter Chingling haar echtgenoot ken nen. Evenals haar oudere zuster Chingling, studeerde ook Mei Ling aan het Wellesley College in Georgia, waar zij zich volkomen aan de Westersche beschaving aanpaste. de wérkelijk gedistingueerde vrouw al dat moois, waarover zij maanden heeft gepeinsd, met een gemak en we zouden bijna zeg gen onverschilligheid, alsof ze een sim pel sportjurkje draagt, waar geen sterveling eenige aandacht aan schenktEn dat, terwijl tientallen persfotografen de lenzen op haar modieuze verschijning gericht heb ben en duizenden oogen haar in het voor- hijgaan, critisch, jaloersch of bewonderend bedijken I)at is de groote kunst, die maar enkelen nieesid zijn: zonder pretentie het meest 1 -eb nticu ze costuum te dragen, achteloos te g^uiiucTisa over de eigen chique Léoiitine. Niets veranderlijker dan. Op een goeden dag legde zij even wel haar Amerikaansche kieeding af en verscheen wederom in het Chineesche gewaad, terwijl zij zich met een verbazingwekkende ijver aan de studie der Chineesche taal wijdde. Deze plotselinge keer in haar leven zou voor China van groot voordeel worden: thans is Mei Ling de eerste vrouw van het land. Als een man Hier kan men zich van haar geweldigen invloed in het geheel geen idee vormen. Zij is de eerste vrouw, die tot de generale staf behoort en tot adjudant bevorderd werd, tot adjudant van haar echtgenoot. Ook is zij de leidster van het militaire vliegbureau der Centrale Regeering. Als adjudant woont zij de militaire beraadslagingen bij, die door Tsjiang-Kai-Sjek geleid worden; ver der stelt zij de telegrammen aan de officie ren op, de dagelijksche bevelen voor de troepen. Sedert zij in 1927 met den gene raal getrouwd is, heeft zij hem.op al zijn inspectie-tochten en naar de legerfronten vergezeld. Daar Tsjiang-Kai-Sjek ook alleen maar Chineesch spreekt, fungeert zij op alle conferenties, die hij met andere mogendhe den voert, als tolk. Hoe zij voor haar echtgenoot in de bres sprong. In 1934, tijdens de Foekien-opstand, vorm de zij de verbinding tusschen haar echtge noot en de afgezanten der rebellen. Zij was het, die het vorige jaar, toen zij te Nanking op het Spartaansch ingerichte bureau aan het werk was, als eerste vernam, dat Tsjiang-Kai-Sjek te Sianfoe gevangen geno men was. Zij jammerde niet, zat niet met de handen in het haar, doch deelde kort na elkaar eenige telefonische orders uit, terwijl zij tevens het bevel gaf, dat de troepen naar Sianfoe moesten optrekken. En of dit nog niet voldoende was: zij onderhandelde per soonlijk met de kidnappers over de vrijla ting van haar echtgenoot! Mei's hart klopt warm voor haar volk. Dit is evenwel nog slechts één zijde van haar omvangrijke werkzaamheden. Zij is namelijk tevens presidente van een vereeni- ging, die zich met de verzorging der wee zen bezig houdt, terwijl zij tevens de leid ster is van een door haar gestichte „Nieuw- Leven Beweging", welke tot doel heeft, Chi na langzaam maar zeker te moderuiseeren. Zij wenscht het Chineesche volk voor iedere nieuwe vooruitgang vat baar te maken, waarbij zij echter tegelijktijdig de eenvoudige zeden en gewoonten der voorouders, niet echter hun kostbare gebruiken, wil handhaven. Genummerde bruidjes. Die kostbare gebruiken zijn bijvoorbeeld de begrafenissen. Daar huwelijken en be grafenissen volgens oude tradities met groo te plechtigheid gevierd moeten worden, en de families daardoor in geweldige schulden brengen, is mevrouw Mei Ling Tsjiang- Kai- Sjek op het idee gekomen, de afzonderlijke dicht zijn, maar mag ook bij slecht weer geen teleurstelling brengen! Hoewel het maaksel zoo min mogelijk ingewikkeld mag zijn, moet nochtans de mode van den dag tot haar recht komen, zoodat er een mengsel ontstaat van hetgeen „mode" en practisch is tegelijk. Ook ditmaal behaalde de traditionele, weinig opzichtige reisstijl de overwinning, maar toch een beetje fleurig opgemaakt, met een kleurige shawl, een vrooiijke tasch en daarbij passende handschoenen, met een hoed in een mooie modekleur of een bont zakdoekje De stoffen zijn in bonte tinten, gestreept, geruit of vischgraat-dessin. Daarbij komen de mooie kleurige zijden stoffen voor de blouse of de shawl. Nu laten we een paar aardige voorbeel den van reismode volgen: Een mantelcostuum is iets, wat iedere vrouw graag bezit. Materiaal? Misschien een onopvallend dambord-patroon! Maar bovenal interessante details: de bfeede re vers, de schuine zakken en de vele, eng op eenvolgende knoopen! (Fig. 1.) Maar ook voor de nauwe, driekwartcapes, die bij de gekleurde reisjaponnen worden gedragen, bestaat veel belangstelling (ont werp 2). Het driedeelige reiscostuum verlangt een fijne harmonie van tinten. Als voorbeeld dient hiertoe onze voorlaatste schets: don- ker-blauwe rok, losse kameelharen mantel, de blouse beige-bruin imprimé. De nieuwe geestige modellen voor reis mantels (zie het laatste model met de breede pas en de daaronder tevoorsehijn- komende revers) worden met veel genoegen gedragen. Hoogtijden in het leven der ele gante vrouw. ParadeHet voorjaar en de zomer zijn de seizoenen voor de groote mode-parades. Dan benut de elegante vrouw alle mogelijke gelegenheden om den rijkdom van haar garderobe ten toon te spreiden. Deze gele genheden zijn vele. Ten eerste de boule vards van de mondaine badplaatsen. Een boulevardwandeling is wel de eenvoudigste en goedkoopste methode om de wereld met allerlei mode-prestaties te doen kennisma ken. Het is nu eenmaal een feit, dat drie kwart van het vacantie-genoegen der mees te vrouwen bestaat uit het succes dat zij in leggen met haar uiterlijk. Kan men zich in mondaine vacantie-oor- den dus terdege op de hoogte stellen van de laatste modesnufjes, de exclusieve toi letten, de zeer kostbare en hyper-elegante creaties vindt men o.a. bij de groote paar denrennen te Longchamps in Frankrijk of bij de Ascotrennen in Engeland. Daarop bereidt de vrouw-van-de-wereld zich maandenlang voor. Zij weet het: 't zal uiterst moeilijk zijn de aandacht op haar en juist haar per soontje te vestigenWant honderd ande re bezoeksters, die straks de tribunes om het wedstrijdterrein vullen zullen, maken zich óók gereedZij spannen haar her sentjes in om een nieuwe origineele stijl in haar kleeding te vinden, een geestige varia tie op de gangbare lijnen en vormen, een stalenkaart van het temperament van zes beroemde RKO Radio filmsterren, ger Rogers, vroolijkheid. 4. Miriam Hop- kins, geestelijk hoogstaand en wilskrachtig. 5. Ann Sothern, zacht, doch met een dosis energie. 6. Lily Pons, mildheid en goed ka rakter. Of Mei Berns gelijk heeft?Toetst U zijn meening eens aan de Uwe. Bovenstaand ensemble werd gedragen tijdens de jongste Ascotrennen. Het witte jasje is bezaaid met kleine roode patroon tjes; de roode rok vertoont witte figuui tjes. Een witte jockeypet geeft iets geestigs aan het geheel. opvallende versiering een geraffineerden snit, ze overleggen met de raadgeefsters en gevers uit de chique modehuizen, laten mannequins aantreden met telkens andere gewaden om haar slanke figuurtjes. Einde lijk wordt de beslissing genomen. De '10rni> de stof, de tint van het wandeltoilet wordt bepaald. Dan gaan er nog weken heen met het uitzoeken en aanschaffen van de ove rige onderdooien van het geheel, kousen, schoentjes, hoed, handschoenen, tasch... de inhoud van die taschtot in de fines ses wordt alles verzorgd. En als dan eindelijk de groote dag van de opening der rennen is aangebroken, dr^gt De bruiden zijn allemaal in het roze gekleed, alle bruidegommen in blauwe zijde met een zwarten pan talon. Ieder bruidspaar wordt door een nummer gekenmerkt. Naam en nummer worden opgeroepen, het paar wordt naar het podium geleid, daar in den echt verbonden en ge zegend. Op deze wijze trouwen vaak 75 tot 100 echtparen tegelijk. Een gemeenschappelijk feest, waarvan de kosten gemeenschappelijk gedragen worden, wordt tot besluit gevierd. Ook een massa huwelijk kan zeer indrukwekkend zijn. Op een dergelijke wijze worden ook de begra fenissen vereenvoudigd. Mevrouw Tsjiang-Kai-Sjek streeft er naar, de Oostersche en Westersche beschaving zoo veel mogelijk met elkaar in overeen stemming te brengen. Een soort bescha ving, waarvan zij zelf het beste voor beeld is Wat zullen wij meenemen? huwelijken door massa-huwelijken te ver vangen. Theoretisch schijnt het aanschaffen van een juiste reisgarderobe in het geheel geen moeilijkheden op te le veren en men denkt, dat men bin nen een paar minuten daarmee klaar zal zijn, ingeval tenminste niet een schrale beurs alle plannen den bodem inslaat! Zoo heel makkelijk is het geval nu niet, omdat immers de eischen, die men aan goede reiskleeding stelt, niet gering zijn. Immers, deze moet tijdens de trein- of bootreis een goed effect maken, moet voor tochten per auto of autocar voldoende wind- I

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11