De Brabantsche Brief Zonder kennis geen Middenstander van Luchfvaarttentoonsfelling „Avia" geopend Middenstanders waakt voor de belangen van uw zoons en pupillen Ulvenhout, 29 Juli 1937. Amico, „Wat kost zo'n boske peekes?" vroeg verlejen week 'n klantje, bjj m'nen wagel! „Driecent, aste- blief „Vuile-n-afzet- ter! Boer Steen- straten vraagt vijf centen veur twee bosschen! Zóó!" En ze wees mee heur handjes 'n paar denkbeeldige bossen aan, zóó groot, da'k vast geloof, dat boer Steenstra ten 't aanstuurt op 'n vuil faillissementje... Als... tenminste m'n klantje nie loog. Maar klanten liegen nie. Hm! „Mevrouwke, wezenlijk,, 't kan nie goeie- kooper, mensch." „Vijf centen de twee eigens uitzoeken", was heur antwoord. „Ga-d-oewen gank!" En al zoekende: wa-d-'n prullen, da-d-'n schrot! Enkel stèèrt!" Ik zweeg. Knipte inwendig 'n oogske teu gen m'n eigen en dochtprivé! „Kosten die eiers?" „Vier cent, asteblief." „Vier centenDie pruleikes? Zijn ze vorsch?" „Twee uur gelejen zaten ze nog in de kie pen, mevrouw." „Nou geef er dan maar vier voor drie stuivers." „Zestien centen, mensch, dan ben 'k nog 'n halfke onder de markt." „Gij denkt zeker, da 'k 't van m'nen rug af kan snijen!" „Ik denk niks," loog ik: „vier centen is nie overvraagd!" .Vooruit da maar, hardzak! 't Vleesch is heelegóér veul te duur, dus behelp ik m'n eigen maar mee eiers." „Nog iets noodig, asteblief?" „Eerpels nog net zoo duur als gisteren?" „Nog nét zoo goeiekoop, mevrouw." „Oem. AUderhalven kilo dan. 'k Zie gin slaai!" „Onder die plank, daar. Gèève kroppen!" „Kosten die kropkes?" „Dubbeltje." „Ziede nou, da ge 'nen grooten afzetter bent? Hier om 't hoekske leggen ze veur drie centen veur de winkelraam." „Per stuk?" „Wa-d-anders „Deus kosten 'n dubbeltje de vijfentwin tig!" Groot wierden 'r oogen. Mee twee handjes klaauwde ze in m'nen wagel. Toen: „mamamaar wat mot ik mee vijf-en-twintig kroppen slaai beginnen?" „Allemaal opeten tot ge krampkes in oew buikske krijgt", docht ilmaar ik zee: geef 'n slaalpartij, mevr?uw aan vrinden en familie!"' „Vijf-en-twintig veur één dubbeltje?" „Sjuust!" „Nou, geef er dan maar drie veur éénen cent." „Neeë, mensch! 'k Doei ze alleen mee de vijfentwintig van d'hand. Per stuk kosten ze vier centen." „Ge sta me te vernikkelen, Is nie?" „Ja ik bedoel neeë, mevrouw." Afijn, amico. Na 'n kwartier kost ik verder rijen, 'k Ontving drie-en-dertig centen. En de winst? 'k Zou 't nie geren narekenen „Vort, Bleske", zee ik en den afzetter ree naar ,'n volgend „slachtoffer" van den kwajen tijd. Veur 'n jaar of wat gelejen heb 'k op 'n on bewaakt oogenblik 'n paar huiskes gekocht. M'nen grond was vrij, beesten koopen ging nie, want de Haagsche ministers wisten veul beter hoeveul beesten ik op m'n bedrijf hou wen kost, dan 'k eigens scheen te weten, grond koopenallee, ik wist nog op gin stukken na, dat Dré III me op zou volgen, effecten koopen...? daar zat ook den klad in, dus huizen! Ik docht, ik zal mee twee beginnen en 't dan daar op zien te leeren. Nou 'n puike leerschool 1 s 't, amico, dat tweetal! Ik heb al die jaren niks anders gedaan, dan behangen, geverfd, getimmerd en ik weet 3jecuur hoe 'n W.C. in malkaar zit. Eén ding weet ik nog niet: hoelang stopcon tacten meegaan. Veel en royaal geteld, zitten er in die twee huiskes twintig kamers. In vijf jaren heb 'k honderd stopcontacten aangeleed. En toch zjjn die dingen nie van chocla! Gaar stoven kunde ze ook nie! Maar ze wórden opgef reten! 'k Heb er één huiske bij en dat staat op 'nen stand, waar de menschen gèren wo nen! Dus... elke drie maanden heb 'k nuuwe huurders! Zóó staat 't leeg, zóó is 't ver huurd. Dus ik plak daar vier keer per jaar! Want elke mevrouw hee weer 'n an der meublementje, 'n andere keus, dus ze mot 'n ander pampierke! Ik plak. 't Eén over 't ander! Doe 'k al jaren! De kamers worden hoe langer hoe kleiner, maar ik plak! D'n behanger hee mee gezeed: „Dré, van daag of mergen sleurt er de heele roz af." Ik antwoordde: „plakken, Jan!" „Ja, maar as 't er afvalt „Valt 't omlaag. Jan!" „Lopen oew huurders subiet weg, Dré!" „Doen ze tóch, Jan!" Jan plakte. Jan is beter af. mee m'n huizen, dan ik. Trouwens: d'n verver en d'n timmerman ook, horre! En de belastingen ook! Komen ook ginnen cent tekort. En de huurder ook! Die wonen veur de helft van den prijs. Iederéén is best af mee die huiskes, ieder één! De aannemers, de loodgieters, de ver vers, de behangers, de gemeente, de bewo ners. de W.C.- en gootsteendresseurs, de ver huurkantoren. de electriciëns, de metselèèrs en... al die menschen hebben zoons en die helpen vader weer mee... wezenlijk: als ge zo'n paar huiskes bezit, amico en ge doet nóóit meer éénen cent in 't kerkezakske; dan hebt ge straks, als ge in oew wit-hemdeke Veur Petrus staat, meer dan voldoende ge stort in de Naastenliefde, om den Hemel binnen te m'eugen! Oew huurders stoken trouw kastplanken en achterdeuren op; nemen alles mee, wat mee 'n bietje geduld en huisvlijt losgeschroefd en afgezaagd kan worden, zetten dan 'n maand huur aan ouw broek en klasseeren oe daarna onder de „bloedzuigers". Grappenmakkers van beroep, ge weet, van die zingende en fluitende kellners, maken liedekens en Revue-schetskes op den huisbaas, dus zóó, amico, kunt ge misschien nou halvelings nagaan, wat 'nen „Belegger- in-Huizen" 'n kolossaal tegoed zou kunnen vergaren op zijnen grootbroek in den Hemel, éls... als er nie 'n groote schuld naast stond van... lillijke, woordekens. Maar van éenen zorg ben 'k af! Na den aankoop van die „kasteelen" heb ik nooit meer hoeven te pieken, wa'k mee m'n centen doen zou Ge zult nou prakizeeren: „waar mot den Dré mee al deus vertrouwelijke redeneeringen naar toe, van de week? Da's gauw, gezeed man! Naar Zwitserland! Ja ge verstaat 't sjecuur, al snapt ge 't niet dadelijk: naar 't Land van den Edel- weis, Volkenbond Alpen en meren. 'tZit zoo! 'k Heb nooit zoo sjuust geweten als nou, hoe „steenrijk" Nederland is. Dat wisten- ze 't beste in 't Buitenland. Maar ik kom er nouw ook achter! 'k Heb in m'n klantenboekske 'nen lijst van twee volle blaaikes mee „Zwitsers", mee „Jo- delé'rs"; ge weet wel: Joodeldieduuuuu! Jood- lediedijijij De helft van m'n klantjes hangt te jodelen in zo'n zweeftrammeke van Alp- tot Alptop. En d'andere helft kost nog gin plek in den trein krijgen, maar ze staat gereed mee berg stokken apinopetjes en bloote-kniekes, om zoo rap meugelijk te vertrekken! 't Kost ook „niks". Volgens de boekskes van de reiskantoren, kost zo'n reis van 'n week, in Zwitserland, maar 'n kleine zestig gulden. Daar komt nog 'n „kleinigheid" bij, nóg 'n zestig gulden (dat staat er nie bij!) 'n paske b.v., kost maar 6.50 (nou den minister z'n reisbelasting nie krijgen kost, nou werden de paskes veul duur...) Dus zo'n reis komt veur man en vrouw (man-alleen is meestentijen nóg duurder!) zo'n reis komt dus te staan op 'n dikke 200 God-zij-met-onskes". En als ge nou nagaat, dat hier tien dagen gelejen de reiskantoren al adverteerden dat de treinen veur Juli volgeboekt waren, dat 31 Juli b.v. er éénen trein van één reiskantoor weggaat mee 1250 aanstaande Zwitsers, dat de reiskantoren deurwerken dag-en-nacht, dat-,heel Zwitserland „uitverkocht" is, dan is 't rap ten rauwste uitgerekend, dat er 'n tien millioen gulden in Zwitserland terecht komen, waarveur ginnen éenen Zwitserschen frank terugkomt! Dat mevrouwke, dat me verlejen week 'n halfke afsprengende op 'nen bos peeën, hangt op den oogenblik ook te jodelen in de zweef - baan. Veur m(jn part! Ik gun 't heur geren. Maar volgende week Ochèrme Dan durf ik gin twee centen veur 'n kropke slaai te vragen Van den mergen kwam ik bij 'n klantje en er wierd nie opengedaan. Toen kwani de sla ger. „Al gebeld, Dré?" „Jawel, Nol!" „Nie thuis?" ,,'k Weet van niks." „Zal i k nog 'ns bellen." „Da's goed. Jouw belleke-n-is misschien be ter gericht." Ondertusschen kwam ook den kruiënier. „Hebben guilie al gebeld, jongens?" „Jongens" vroeg de Nol mee afkeuring. „Heeren dan," verbeterde den komenijsbaas. D'n slager stak z'n neus deur de brieven bus. „Gas ruuk ik nie," zee-t-ie. „Ik ruuk heel iets anders, gij Dré?" zee den krentenweger. Ik snoof. „Edelweis", zee ik. Wjj alle drie af, zonder ontvangst. Ons centjes wierden in de bergen verteerd, deur onze „steenrijke" klantjes, die 't hier op 'n halfke uitkijken, 't hout van oew huis opsto ken en daar mee rijksdaalders op stap en aan den zweef gaan. Ja amico, veur ons, middelstanders zit daar 'nen lilijken kant aan! Van 'n heel jaar ziet ge in ons stadje ginnen vreemdeling. Nou en dan 'nen Duitscher mee... monsterskoffers, die hier nog wat komt verdienen. Ook dat is dieën menschen geren gegund. Versta me goed. Maar 't gaat hier om: er rolt zooveul goei geld over de grenzen en wij pakken ieverans neffen. 'k Moest van de week weer plakken. Belde aan bij Janne. „Jan 't is weer zoo. Ge kent 't recept: pampier van acht centen, alle kamers, niks afscheuren, gin onderwerk, ge hangt 't er maar overhenen!" Kan 't op 't end van de volgende week nie, Dré?" „Neeë, de nuuwe huurders willen er over morgen in, dan sparen ze 'n halvemaand huur uit „Ja, ik eh *k zal oe zeggen... „Ge mot naar Zwitserland?" „Gerajen! Goed jaar g'ad! Gade gij ook nie, Dré?" „Ikke? Hoe kan da nou, jonk? Gij en dn timmerman en d'n loodgieter en d'n verver, ja die kunnen gaan, ee? Guilie hebt heel 't jaar aan mij en m'n mede-bloedzuigers ver diend. Ik mot bij m'n eigendommen blijven, Jan! Goeie reis!" ,,'k Stuur oe 'n aanzichtkortje, Dré!" „Best Jan, maar ge zet 't later nie op m'n rekening, horre!" „Ben ik dan zo'nen afzetter, Dré?" „Dat nie, maar ik ben zoo gewóón geraakt alles te betalen ziede?" Amico: ik kan nou 'nen heelen steert con clusies hieraan gaan vastknoopen, maar dat kunt ge eigens ook! Dus ik schei er maar af. „Brengt uw vacantie door in eigen Land!" hee sjuust averechts gewerkt, dunkt me. En toch toch schei 'k er nog nie af, veur ik herinnerd heb aan ons groote 650- jarige feest in Ul/enhout, waar ik zoo geren veul feestgangers zien zou, uit heel Neder land. End Augustus! Ge weet 't. Veul groeten van Trui, Dré III en als altijd gin horke minder van oewen t.a.v. DRé. DE VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF ZAL STRAKS EISCHEN GAAN STELLEN. 't Is met de nieuwe „vestigingswet-kleinbedrijf" als met veie andere overheids maatregelen. Pas als men er mede te maken krijgt, geelt men zich reken schap van hun bestaan. Met de nieuwe „vestigingswet-kleinbedrijf" kon die kennismaking voor velen echter wel eens een minder aangename zijln. Het is niet ondenkbaar, dat zoons van middenstanders of ondergeschikten, die van plan zijn zich als zelfstandig zakenman te vestigen, of vader in de zaken op te volgen, hun neus stooten tegen de eischen welke de nieuwe wet straks zal stellen. Hoe en op welke wijze de wet toepassing zal vinden is thans nog met geen nauw keurigheid te zeggen. Tijdens de behandeling heeft de Minis ter deze wet gekwalificeerd als „raamwet" waarmede de Minister bedoelt te zeggen, dat de Wet slechts een algemeen kader geeft, dat nader zal moeten aangevuld. Op tal van punten zal de ervaring de weg moe ten aangeven voor de meest practische en logische wijze van uitvoering,, waarop de wet het best aan haar doel en aan de ge stelde verwachting zal kunnen beantwoor den. Zeker is echter, dat het binnen be trekkelijk korten tijd, niet meer zoo genvoudig zal zijn een zaak te be ginnen of over te nemen. Niet alleen dat men over genoeg geld zal dienen te beschikken, daar naast moet men ook voldoende qeestelijke goederen bezitten in de vorm van algemeene handelskennis en vakbekwaamheid. Hoofdlijnen der Wet. Het uitgangspunt van den wetgever, is geweest, dat in verband met de bestaande overbezetting in tal van takken van klein handel en ambacht en het euvel van de on gebreidelde vestiging van onbekwamen en niet of niet voldoend kapitaalkrachtigen, zoogenaamde „beunhazen", geleidelijk een toestand is geschapen, die dringend om op lossing vraagt. Het middel van bedrijfssaneering, dat in deze wet toepassing heeft gevonden, bestaat ZONDAG 1 AUGUSTUS 1937. Hilversum I. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.0012.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postdujvenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 10.00 Nederd. Hervormde Kerkdienst. 11.30 Een nieuw avontuur van Alexander Ko nijn. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Kovacs Lajos' Orkest en Orgelspel. 1.00 Jamboree-nieuws. I.15 Kovacs Lajos' orkest. 2."1 Boekbespreking. 2.30 Orgelspel. 3.00 Residentie-orkest en soliste. In de pauze: Declamatie en gramofoonmuziek. 4.30 Sportreportage. 5.00 Arbeiders-Muziekvereeniging „Crescendo" en gramofoonmuziek. 6.00 Sportreportage. 6.30 Orgelspel en zang. 7.15 „Fantasia". 8.00 Berichten A.N.P. Mededee.ingen. 8.15 Residentie-orkest er solist. 9.00 Gramofoohmuziek. 9.15 Radiojournaal en Jamboreenieuws. 9.45 Fransch Cabaret-programma. 10.15 Volksliederen (Gr.pl.) 1100 Berichten A.N.P. Hierna Benny Car- ter's Band. II.4012.00 Orgelconcert. Hilversum II. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.05 NCRV. 7.4,5—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek fgr.j>l.). 10.00 Godsdienstoefening van de Wereldjam boree. 11.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Sportreportage en gramofoonmuziek. 2.30 Muziekcorps ,,St. Jozef". 2.50 R.K. Dubbelmannenkwartet „Inter Nos". 3.05 Vervolg van 2.30. 3.25 Vervolg van 2.00. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Evangelische Kerkdienst. H.e.na: Ge wijde muziek (Gr.pl.). 7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 Causerie „De liturgie en het huisgezin". 8.10 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 De KRO-Melodisien. solisten en Xylofoon. Ensemble „The Jolly Boys". 9.30 Jamboree-reportage. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 2 AUGUSTUS. Hilversum I. Algemeen Programma, VARA. 10.00 v.m .VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuz'ek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 „Fantasia". 2.00 Gramofonmuziek. verzorgd door de in de mogelijkheid, om in een tak van be drijf of ambacht „Vestigingseischen" te stellen. In het betrokken bedrijf moet dan bij vestiging voldaan worden aan zekere te stellen minimum eischen met betrekking tot a. Credietwaardiqheid. b. Handelskennis. c. Vakbekwaamheid. Ieder die aan deze eischen voldoet, krijgt vergunning. Het z.g. „behoefte-element" is door de Regeering uitdrukkelijk uitgescha keld. Taak van het bedrijfsleven. De toepassing van de wet op een bepaald terrein van het bedrijfsleven is afhanke lijk van het initiatief van organisaties van bedrijfsgenoten ((vakorganisaties). De Re geering vervult bij de uitvoering van deze wet veeleer een passieve en controleerende taak, die zich bepaalt tot de beoordeeling van ingediende, nauwkeurig gepreciseerde, verzoeken tot toepassing der wet en vast stelling van vestigingseischen in een be paalde tak van kleinhandel, ambacht of kleine nijverheid. In de kringen van het bedrijfsle ven zal men zich voor oogen dienen te houden, dat, naast de bescher ming, die deze wet de gevestigde handel biedt, de wetgever den betr- vakorganisaties den plicht oplegt voor een behoorlijken opleiding van den toekomstigen ondernemer te zorgen. Door een zorgvuldig voorbe reide, aan de eischen des tijds en 2.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Gramofonmuziek. 5.30 VARA-Groot-orkest. 6.30 Muzikale causerie, met gramofoonmuziek 7.05 „Achter de coulissen van het circus", causerie. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Orgelspel. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Viool en piano. 8.45 Declamatie. 9.00 Reportage van de 3de Arbeiders Olym piade, Antwerpen. 9.30 Vervolg concert. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Zang, piano en gramofoontnr.uziek. 10.30 „Fantasia". 11.1512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. NCRV-uitzending, 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek Gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwpraatje. 3.40 Gramofoonmuziei:. 3.45 Bijbellezing. 4.45 De „Harmony Seven". 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Herdenking Koningin Emma door de Harmonie „Crescendo", Baarn. 9.15 „Waarom geld moet rollen en hoe het moet tollen", causerie. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Het Haarlems Strijktrio. 10.5012.00 Gramofoonmuziek. Hierna schriftlezing. de behoeften van het bedrijfs- en algemeen belang beantwoordende scholing dienen zij den toekomsti gen ondernemer de noodige vakbe kwaamheid en zoonoodig ook alge meene handelskennis bij te bren gen, opdat hij na zijn intrede in het bedrijfsleven in staat zal zijn zijn taak in het distributie proces naar behooren te vervullen. De practische uitvoerbaarheid. De praktische uitvoerbaarheid dezer wet zullen wij thans nader bezien. Credietwaardigheid. Deze eisch is één der moeilijkste. Tot he den is dan ook nog geen afdoende formule gevonden, alhoewel over deze materie een paar uitnemende publicaties van de Neder- landsche Middenstandsbank verschenen zijn. Het is niet onwaarschijnlijk dat ten deze opzichte iedere aanvrage apart beoordeeld moet worden bijv. middels een eigen en speciale accountantsdienst der Kamers van Koophandel. Voor plaatselijke organisaties is wellicht een bescheiden adviseerende taak wegge legd. Vakbekwaamheid. De eischen van vakbekwaamheid gijn voor elk vak en elk ambacht verschillend, algemeene instructies zijn dus niet te ge ven. Wel mogen wij als vaststaand aanne men dat zonder een behoorlijke „vakoplei ding geen kans bestaat om aan de vesti gingseischen te voldoen. Zoodra een vakbond zijn vestigingseischen middels de wet verplichtend voor vestiging tracht te krijgen is dus een eerste eisch dat de opleiding voor dit vak of ambacht voldoet aan door den Minister te stellen eischen. Uit de aard der zaak is hier een taak weg gelegd voor de ambacht en vak scholen terwijl verder door cursussen in te stellen in centrumgemeenten op ruime schaal de gelegenheid moet worden open gesteld om de vereischte vakbekwaamheid te kunnen verkrijgen. Bovendien zal invoering van het leerlin genstelsel in de bedrijven zeer zeker reeds een goede stap in deze richting kunnen zijn. Algemeene Handelskennis. Ten opzichte dezer materie is zeer zeker wel één lijn te trekken voor alle vakken en ambachten, immers een behoorlijke goed gefundeerde algemeene handelskennis is geworden een eerste vereischte om met slaagkansen een vak of bedrijf uit te oefe nen. De Kon. Nederl. Middenstandbond, de R.K. Middenstandsbond en de Chr. Midden standsbond hebben te dezer zake overleg gepleegd en hebben het departement, bereid gevonden het voorgestelde diploma alga- meene handelskennis dezer drie bonden te erkennen. Elk der drie bonden organiseert, het'on derwijs zelfstandig, alleen de eischen zijn dezelfde. Examens zullen worden ingesteid. Duidelijk blijkt dat ten deze opzichte zeer zeker een taak voor de plaatselijke midden- standorqanisaties weqqeleqd. Gisterochtend opende de minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren in het Houtrustgebouw te 's-Gravenhage de luchtvaartten- toonstelling „Avia". Talrijke civiele en militaire autoriteiten waren aanwezig, o.a. generaal C. J. Snij ders, ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, kap. ter zee K. van Aller, commandant van het vlieg veld de Kooij, A. Plesman, directeur der K.L.M., gep. vice-admiraal Quant, voorzit ter van de N.V. Ned. Inst. voor Zweefvlie gers en kapt.-vlieger van Weerden Poel man. Nadat de aanwezigen staande de nage dachtenis van de bij de Flamingo-ramp omgekomenen geëerd hadden, sprak de voorzitter van het tentoonstellingscomité, gep. kolonel II. Walaardt Sacré een rede mt, waarin hij de onmisbaarheid van het luchtvervoer zoowel voor het verkeer als voor de landsverdediging naar voren bracht. Deze tentoonstelling wil, aldus spr., een indruk geven van de ontwikkeling der luchtvaart gedurende de laatste jaren en te vens toonen, hoe de geldelijke offers, die het edei landsche volk zich ten behoeve van de luchtvaart getroosten moet, worden be steed. yvI?115'?'»® verzocht spr. don minister van waterstaat, de tentoonstelling te willen openen. De Nederlandsche industrie aldus mr. ^an Buuren vormt de „rugge- SniLT 0 expositie, terwijl de bui- tei landsche inzendingen niet weinig tot Het r,Tn der tcn,oonstelling bijdragen, sfeun h T" der "Avia" z°u een groote 1 lui "Cn voor het Nationaal Lucht- immerc waaraan eer> gedeelte der baten ln*s te" Roede zal komen. zou knnn 1 nu fonds zifn werkingssfeer NederUnH uU,t:breldon' ho°Pt spr.. dat hel steflinl vlSCha PUbliok van z'in belang- II erna „r m "Avia" zal doen blijken. toonstellin aardo de minister de ten toonstelling voor geopend. ONZE OOST. GASMASKERS VOOR DE BEVOLKING. domgLh^mmw601*," heWben twee Ban- briek van terh u bedrijven, n.1. de fa- en de Metalp rubbervvarpn (Fateru) sloten 'in rómwaP!.' csfahriek (Mecaf) bc- chaaim te stichten ier60" *POnt bandelsli- verkoop en tevens'1 Vcrzor"ln* van den Ie richten Rasmaskerfabriek op Met de'f-ii V0°' de burgerbevolking gen. De prils vaWeH recds ««"Revan- «eden ^den^r™51^ Ml

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12