Tientsin in handen der Japanners In het rijk van Koning Wandelaar „Flamingo" kwam in volle vaart neer DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Peiping geheel ingesloten Heden wordt de Jamboree geopend Verdeeling van Palestina N.V. WACO - Hoorn UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 8066 ZATERDAG Non-interventie Britsche voorstellen hebben weinig kans meer De scheepsramp in Amerika Regeeringscrisis in Joego-Slavië 1 Een nieuwe kalender in Rusland Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Overeenstemming tusschen Joden en Arabieren is onmogelijk Dc eenheid der Fransche Communisten en Socialisten Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs HELDERSCHE COURANT 31 JULI 1937 Op dood spoor TON RIBBENTROP KLAAGT RUSLAND AAN. Gistermiddag is het ondercomité van de non-interventie commissie opnieuw bijeen gekomen. Men meent te weten, dat in de vergadering, welke drie uur duur de, geen enkel besluit is genomen. Naar het agentschap Havas meldt, had men na afloop der bijeenkomst van de subcommissie der niet-in- mengingscommissie den indruk, dat het Britsche voorstel van 14 Juli weinig kans meer maakte. f De antwoorden der leden op de Britsche foorstellen zijn vergeleken en hoewel op veel ondergeschikte punten overeenstemming kon worden bereikt, was dit voor de pun ten waar het juist om ging, het terugtrek ken der vrijwilligers en de toekenning dei- rechten van oorlogvoerende, niet mogelijk. Rusland aangeklaagd. De Duitsclie ambassadeur, von Ribben trop, hield een felle rede tegen Sovjet-Rus- land, welk land hij ervan beschuldigde, het Britsche plan te saboteeren. Van de zeven-en-twintig in de non-inter- Ventie-commissie vertegenwoordigde staten, zeide hij, hebben er zich zes-en-twintig met de beginselen van het Britsche plan van 14 Juli alsook met de spoedige uitvoering er- ,van accoord verklaard. Eén staat heeft zich echter afgezonderd: Sovjet-Rusland. Herhaaldelijk is in den boezem van deze commissie en ook door den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken verklaard, dat de drie deelen van het Britsche plan met elkaar verband houden en één geheel vormen. Door de plotselinge volkomen wei gering, den Spanjaarden de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen, heeft Sovjet- Rusland het Britsche plan tot mislukking gebracht. Von Ribbentrop besprak vervolgens uit voerig de zonderlinge ontwikkeling van de bijeenkomsten der commissie sedert 16 Juli en ging dieper in op de Britsche voorstel len, daarbij bijzondere aandacht schenkend aan de kwestie van de toekenning der belli- gerenten-rechten en de kwestie van het te rugtrekken der vrijwilligers. De ambassadeur vervolgde toen: Veertien dagen lang heeft zich de commissie nu reeds met onvruchtbare discussies over de verdere behandeling van het plan bezig ge houden. In de kwestie van de toekenning der belligerenten-rechten is gedurende de ze veertien dagen een zonderling spiegelge vecht geleverd. Franco is een fier patriot. Von Ribbentrop wees daarna op de be- teekenis, die aan de medewerking van de Spaansche partijen bij de uitvoering van het niet-inmengingsplan toekomt, vooral met het oog op de kwestie van de toekenning der belligerenten-rechten. Het komt mij althans voor, aldus de am bassadeur, dat bij de behandeling van het Britsche plan door de commissie de gevoe lens en de wenschen van de Spanjaarden dikwijls zoo maar terloops besproken wor den. Generaal Franco is een fier pa triot. Hij is de bevrijder van het land van de machten des verderfs. Hj( is meester over het grootste deel van Spanje. Wat willen wij generaal Franco nu voorstellen. Wij willen commissies naar de havens sturen, die den toevoer naar zijn strijdende troepen moeten controlee ren. Wij willen hem commisies zenden, die de vrijwilligers, die aan zijn zijde strijden, moeten wegvoeren Wij willen voorts' nog andere be perkingen van souvereiniteit van hem vergen. Gelooft gij werkelijk, dat een fiere Span jaard die om het bestaan van zijn volk strijdt, dit alles zoo maar zou aanvaarden als men hem niet op zijn minst het pri mitieve recht van oorlogvoerende toekent en zijn gezag en macht erkent? Laten wij ons toch geen illusies maken, zonder een dergelijke tegenprestatie zou dit lies nooit mogelijk zijn. De commissie zou anders allicht weer een verrassing kun bon beleven. Ik geloof, dat de commissie, aldus von Ribbentrop zich eens voor al duidelijk voor oogen moet stellen, dat iede re non-interventiemaatregel, van deze com missie, die Spaansch gebied betreft of de medewerking dor Spanjaarden vereischt, in de toekomst steeds de toekenning vari de rechten van oorlogvoerenden door de in de commissie vertegenwoordigde staten ver onderstelt. Tenslotte hesprak von Ribbentrop het motief van de houding der Sovjet-1 ine. Het motief is duidelijk, zoo zeide hij. Sowjet- Rusland is met den Spaanschen burgeroor log begonnen, het zou hem ook op zijn vij- *e willen beëindigd zien, d.w.z. met de bolsj'ewiseering van Spanj'e. De niet-inmen- ging vormt een obstakel ter verwezenlij king van dit doel. Vandaar, dat dcSovjet- Unie de toekenning der rechten van belli- gerenten van de hand wijst, wetend, dat daarmee het Britsche plan moet mislukken en de niet-inmengingspolitiek een slag krijgt, waarvan ze zich moeilijk zal weten te herstellen. Het parool van Moskou is inmenging tot eiken prijs. Het masker, waaronder dit spel schuil, gaat, is met het heden hier bekend gemaakte besluit van sov jet-Rusland weggenomen. Dit heeft wellicht in zooverre zijn goede zij de, dat de wereld hierdoor steeds duidelijker zal inzien, wie de ware verstoorder van den vrede is. Wij Duitschers, weten al lang, dat, in dien sovjet-Rusland er niet zou zijn, er ook geen Spaansche burgeroorlog zou bestaan. Ook de overige wereld schijnt op weg te zijn, dit eindelijk te gaan inzien. De niet- inmengingscommissie zal dit in ieder ge val nooit uit het oog mogen verliezen. Minder erg dan gevreesd werd. aanvankelijk De scheepsramp bij Baltimore in Amerika, waarbij het schip „City of Baltimore" even buiten de haven in brand is gevlogen, blijkt minder erg te zijn dan aanvankelijk werd gevreesd. Tal van als dood of vermist op gegeven menschen hebben zich gemeld, zoo- dat thans bericht kan worden, dat bij den brand twee personen om het leven zijn ge komen, terwijl nog drie worden vermist en zes licht werden gewond. Stojadinowitsj zou de demissie van het kabinet aan prins-re gent Paul aaan aanbieden. Minister-president Stojadinowitsj heeft zich, naar U.P. meldt in den loop van den dag naar Brdo begeven, waar prins-regent Paul zijn vacantie doorbrengt. Men neemt aan, dat Stojadinowitsj deze reis niet slechts maakt met het doel, prins- regent Paul over de gebeurtenissen van Donderdag op de hoogte te stellen, doch te vens om de demissie der regeering aan te bieden. Indien prins-regent Paul de demissie van het kabinet zou eenvaarden, vermoedt men dat Stojadinowitsj andermaal zal worden belast met de vorming van een nieuwe re- gcering. De dag begint somber. Fiet sers voelen zich op het parcours niet thuis. Een Vierdaagsche is heelemaal niet aar dig als je in 't tentenkamp gelegerd bent en den geheelen nacht ligt te rillen van de kou, terwijl mieren en oorekruipers nu en dan eens nader kennis komen maken met het wezen dat Vierdaagsche wandelaar ge noemd wordt. En als dan je „slaaoie" je om half vier komt porren en zegt dat 't tijd wordt, is het heelemaal mis. Vooral als je den vorigen avond nog fijn in de Vereeni- ging aan de zwier bent geweest. Dat 't tijd is! Ja, tijd om het bewustzijn nog eens pret tig uit te schakelen, maar geen tijd om je slaperig gezicht in den scheerspiegel te gaan bekijken of om te constateeren, dat de boomen om het kamp den ochtendmist naargeestig van zich afstaan te schudden. Als je dan verder ontdekt dat 't brood oud bakken, de koffie te sterk en het ei te zacht gekookt is, dan gaat men zich afvragen of er wel iets leuks is aan een Vierdaagsche. Maar langzamerhand komt er eenige ver andering. Er klinkt tromgeroffel, stemmen, gezang, marschliedjes, de tippelaars gaan op weg voor den laatsten dag en op slag verandert alles. De boomen druipen nog wel, de wegen zuigen nog wel de schoenen vast en de wereld schijnt niet grooter dan een paar honderd meter, begrensd door een tergenden grijzen wand, maar er is ook een vastberaden voetstap van de duizenden, er op uitgetrokken om het Vierdaagschekruis 1937 te veroveren. Als fietser met gewone kleeding gekleed voelt men zich maar half thuis tusschen al die sportieve tippelaars. Hier is het Rijk van Koning Wandelaar en als Zijne Ma jesteit het belieft om in rijen van zes over de smalle wegen te marcheeren, dan be taamt het den nederigen wielrijder niet om met groot misbaar vrij baan te gaan eischen. Geen belgerinkel dus. Bedeesd blijft hij achter zoo'n colonne balanceeren om zijn kans waar te nemen bij een erf van een boerderij of stiekum achter een hondenkar. Hier wordt alleen gewandeld, fietsers zijn niet in tel. worden amper-aan getolereerd. Het is een vreemd gezelschap dat er uit getrokken is. veeltallig en veelsoortig. De militairen en politieagenten geven weinig moeilijkheden. Hun maatschannelijke posi tie staat op mouw en kraag .Maar met de burgers en burgeressen is dat anders ge steld. Er ioopen advoeatcn mee en bankbe dienden, assuradeurs en stucadoors, werkloozen en procuratiehouders, huis vrouwen en winkelmeisjes. Tot deze ontdekking kan men echter al leen maar komen, als men de inschrijvings formulieren bestudeert. Buiten op den weg zijn zij alle tippelaars, die slechts aan één zaak dprvVon; tippelen, bet volhouden, geen blaren onder de voeten te krijgen!! Met 350 K.M. snelheid tegen den grond gesmakt. Piloot had geen tijd, aan landen te denken Uit het onderzoek naar de oor zaken van de ramp van de „Fla mingo" is komen vast te staan, dat het toestel met zeer groote snelheid ongeveer 350 k.m. per uur, met den grond in aanraking is gekomen. Het landingsgestel was ingetrok ken, hetgeen erop schijnt te wijzen, dat de piloot geen tijd heeft gehad om aan landen te denken. De eerste explosie moet hebben plaats ge had aan boord van het toestel, toen het zich in volle snelheid voortbewoog, kort voor het neerstorten. De tweede ontploffing geschiedde op 't oogenblik, dat de machi ne met den grond in botsing kwam. De oorzaken van de eerste ontploffing welke moet hebben plaats gehad in den linker-motor en welke de catastrophe ver oorzaakte, zijn zeer moeilijk vast te stellen en de deskundigen zullen hun arbeid moe ten voortzetten, hoewel zij waarschijnlijk weinig positieve resultaten zullen verkrij gen. In dat geval zullen de deskundigen zich moeten beperken tot het formuleeren van hypothesen omtrent de oorzaken van de ramp. De begrafenis der slachtoffers. Omtrent de begrafenis van de leden van de bemanning van de „Flamingo" verne men wij, dat het stoffelijk overschot van den eersten piloot C. Th. R. Steensma, Maandag om 2 uur op de Nieuwe Aigemee- ne Begraafplaats te Wageningen zal ter aarde worden besteld. De begrafenis van den tweeden piloot G. Geering, zal Maandag, om half drie op Crooswijk te Rotterdam geschieden, die van den radiotelegrafist heeft Dinsdag om half twee op de Nieuwe Oosterbegraafplaais te Amsterdam plaats. De stewardes. mei. M. J. van der Laan, wordt Maandag om half 12 op Zorgvliet te Amsterdam hegraven cn do mecanicien, A. Wapperon, Maandag middag om half vier op de algemeene be graafplaats te Papendrecht. Stalin heeft, volgens de Tel., een nieuwen, speciaal Russischen kalender verordend. Het jaar moet beginnen met October (be gin der revolutie). De maanden en dagen krijgen nieuwe namen aan de groote revo- lutionnaire feiten ontleend. De Zaterdagen zullen „Lenin" en de Zondagen .Stalin'.' heeten, de feestdagen zullen naar andere groote revolutionnairen genoemd worden. De bedoeling is ook in den kalender elke herinnering aan het Christelijk „tijdperk" uit te wisschen. JAPAN BLIJFT HOPEN OP EEN VREEDZAME REGELING. Het Japansche ministerie van oorlog heeft gisterenmiddag drie uur medegedeeld, dat de toestand sedert den ochtend te Tientsin rus tig was. Het verkeer tusschen de Japansche concessie en het Ooster station is hersteld, nadat de Chinee- sche troepen zich van het station hadden teruggetrokken. De Japansche luchtmacht heeft geen verliezen geleden door de aan vallen van de Chineezen op 't vlieg veld. Het spoorwegverkeer tusschen Tient sin en Tangkoe is hervat. De Japan sche troepen hebben gisterenochtend 10 uur Toekoe bezet. Te Peiping is het wederom onrustig door het optreden van de achterge bleven troepen van de 37ste divisie en twee regimenten van de 132ste divisie. De Japansche luchtmacht heeft Pei Joean, vier kilometer ten Noorden van Peiping, gebombar deerd. Deze plaats wordt nog bezet gehouden door onderdeelen van de 37ste Chineesche divisie. Verder heb ben Chineesche troepen de Japan sche afdeelingen te Toeng Sjau om singeld, doch zij trokken zich terug, nadat zij door de Japansche lucht macht waren gebombardeerd. Peiping omsingeld. Het looneel der vijandelijkheden is giste ren verplaatst van Tientsin naar Peiping dat geheel door Japansche troepen omringd is. Door den Grooten Muur zijn gemotori seerde afdeelingen naar de streek ten noordwesten van de stad gekomen en bij het Zomerpaleis zijn twintig vliegtuigen ge daald. Na de bezetting van Takoe beheerschen de Japanners alle strategische punten tus schen Peiping en dezee. Een groot deel van het 29e leger trekt terug op Paoting- foe. Volgens Chineesche verklaringen zal het leger gereorganiseerd worden. Japansche troepen zijn de Joeng- ting overgetrokken. Het hoofdkwartier van de Japansche troepen in Noord-China heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen de Joengting ri vier zijn overgetrokken en een bruggehoofd bij Tsjang Sin Tien hebben opgeworpen. Vermoedelijk zijn zij hiermede binnen ge vechtsafstand van de troepen van de Nanking-regeering gekomen. Tusschen Peiping en Tientsin zijn plaat selijke schermutselingen gevoerd tusschen de troepen van het 29e Chineesche leger en de Japansche troepen. Nabij Toengsjau hebben Chineesche politieke troepen Japan sche militairen en burgers aangevallen. Hierbij zijn verscheidene dooden en gewon den gevallen. Japan blijft hopen op een vreed zame regeling. In antwoord op een vraag van een voor aanstaand lid van de Sevoekai in het La gerhuis, zeide Minister-president Konoje, dat hij de hoop op een vreedzame regeling van het incident in Noord-China nog niet heeft opgegeven, zoodat nog geen Chirieescli Japansche oorlog zal uitbreken. De verdere ontwikkeling van den toestand zou evenwel de regeering kunnen noodzaken het volk te vragen ook verder met haar mede te wer ken. De regeering zal alles doen wat in haar macht is, om een vreedzame regeling tot stand te brengen. Tn antwoord op vragen ovpt de betrek kingen tusschen Nanking en de Komintern zeide de minister van Buitenlandsche za ken Hirota, dat het mogelijk is, dat de Komintern invloed heeft op Nanking, doch het is niet zeker, dat deze invloed groot is. Tenaanzien van het nieuwe visscherij- verdrag met de Sovjet-Unie verklaarde de minister, dat de Japansche regeering aan de Sovjet-regeering heeft gevraagd de nieu we overeenkomst te onderteekenen, doch hieraan is nog niet voldaan. Tenslotte zei hij. dat er nog geen aanwijzingen zijn, dat de Vereenigde Staten den neutraliteitswet in werking willen stellen in verhand met de gebeurtenissen in N.-China. Mn. Hirota is van meening, dat noch de Vereen. Staten, noch groot Britannië reeds definitief hun houding hebben bepaald. De verdwenen marinier. Uit Sjanghai wordt vernomen,, dat de Japansche marinier. Mivazaki, die verdwe nen was, doch later werd teruggevonden, voor den krijgsraad zal terechtstaan, wan neer hij hersteld zal zijn van de uitputting waaraan hij lijdt. Inwoners van Toengtsjau ver moord? De „Nitsji-Nitsji" meldt uit Peiping, dat de Chineesche gendarmes van de regeering van Oost-Hopei te Toengtsjau aan het mui ten ziin geslagen en driehonderd Japansche inwoners, alsmede leden van de autonome regeering van Oost-Hopei hebben ver moord. Zij zouden Jing-.Toe-Ken, den presi dent der regeering ontvoerd hebben. Men vreest voor het lot van 200 Koreaansche Immigranten. Japansche vrouwen en kinde ren uit Hankou geëvacueerd. De admiraliteit verneemt uit Hankau, dat tachtig Japansche vrouwen en kinderen vandaar naar Sjanghai zijn vertrokken, terwijl ongeveer tweehonderd Chineesche bewoners uit de Japansche concessie naar de Chineesche wijk zijn getrokken. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de toe stand te Hankou ernstiger zal worden. Het Japansche ministerie van buitenland- srhe zaken heeft uit Swatou vernomen, dat de anti-.Tapanshe actie daar is versterkt, wardoor het voor de Japansche bewoners moeilijk is geworden hun dagelijksch drink water en andere levensbehoeften te krij— I Verwachting: zwakke tot mati ge noordelijke tot noordoos telijke wind, afnemende be wolking, waarsch. droog weer, in het noorden zelfde temperatuur, in het zuiden iets warmer. Verdere vooruitzichten: opkla rend, iets warmer. H.M. de Koningin zal de plech tigheid voltrekken. Vandaag om twee uur wordt de Wereld- Jamboree door H. M. de Koningin geopend. Om half twee zullen 25000 padvinders aantreden voor het défilé, terwijl 3000 Ne- derlandsche verkenners in V-formatie in. de arena zullen zijn opgesteld. Direct na aankomst zal H. M. zich naar de tribune begeven, waar de Chief Scout en zijn echtgenoote, alsmede vele autori teiten aan H.M. zullen worden voorgesteld. Te ongeveer half drie begint het défilé., waarna alle 28000 delnemende jongens een stormloop op de tribune (een z.g.n. „rally") ondernemen. Daarna zal H.M. de Koningin de .jongens toespreken, de vlag wordt geheschen en df Jamboree is geopend. Gisteren heeft de Britsche minister van Koloniën, Ormsby Gore, in de vergadering van de mandatencommissie van den Vol kenbond een inleidende verklaring gegeven over de politiek van de Engelsche regeering ten aanzien van Palestina. De kern van zijn betoog kwam er op neer, dat ondanks de steeds weer herhaalde pogingen om sa menwerking te bewerken tusschen Joden en Arabieren, het niet heeft mogen gelukken de belangen der twee bevolkingsgroepen met elkaar in overeenstemming te brengen. De Britsche regeering ziet dan ook geen andere oplossing dan een verdeeling van 't land, waarbij twee nieuwe onafhankelijke en souvereine staten zouden worden ge vormd, de een Joodsch, de ander Arabisch, terwijl tenslotte sommige plaatsen onder Britsch mandaat zouden dienen te blijven, sommige voor altijd, andere tijdelijk. Ormsby Gore hoopte, dat de mandaten- commissie reeds thans haar aandacht aan het Britsche voorstel zou verleenen. In antwoord op de Fransche communis tische voorstellen ter vergemakkelijking van het tot een eenheid brengen der socialisti sche en communistische partijen schrijft „le Populaire": Het communistische voor stel is ingediend bij het comité voor de overeenstemming der beide partijen, maar de socialistische delegatie heeft terstond doen opmerken, dat het voorstel in strijd is met de besluiten van het congres van Marseille. De socialistische partij stelt ver trouwen in het comité voor de overeen stemming en in de commissie ingesteld om tot eenheid te komen voor de voortzet ting der werkzaamheden. FRANSCH VAARTUIG OPGEBRACHT. Het. 130 ton metende Fransche vaartuig „Riri" dat een dienst onderhoudt tusschen Marseille en Alicante, is door oorlogssche pen van de opstandelingen gepraaid en naar Palma de Majorca opgebracht.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1