Rook TRIUMPH De toekomst van onze Heldersche visscherij de 1 cent sigaret die alle andere triomfeert Zaterdag 31 Juli 1937 Tweede Blad Een visscherskotter, mits bemand met uitstekend personeel, is een goede geldbelegging Vertrouwen in de pogingen van het Gemeentebestuur De middelprijs van IJmuiden als garantie? .J Nogeengeval van zwendel in Den Helder Reisplan Hr. Ms. Nautilus J Mijnenveger in de Amsterdamsche haven Waterleiding gesprongen Uid.icAeüf W eekoverzicht Jongdieren-keuring Een gevaarlijke hond The Rascals Vischafslag Oudeschild Vischafslag Den Helder Wordt Spanje weer een Koninkrijk? De Heldersche padvinders op de Jamboree Wanneer we thans onze meening samen vatten over het door ons behandelde onder werp om zoo mogelijk den weg aan te wij zen, die onze stad weer haar plaats in de rij der visschersplaatsen van beteekenis kan doen innemen, zullen we misschien dingen moeten zeggen, die voor bepaalde personen niet prettig zijn. Wij doen dat niet om, wie dan ook, onaangenaam te zijn. Alleen staat bij ons voor de ernstige bedoeling den weg aan te wijzen die voor onze stad opnieuw zal openen die rijke bron van inkomsten, die de visscherij in vroeger jaren was. Niet minder om een groot aantal jonge kerels, die nu doelloos langs den weg gaan en waarvan ve len hunkeren naar werk, weer een behoorlijke boterham te bezorgen. Groote mogelijkheden voor onze stad. Eén gedachte dringt zich sterk naar voren bij het schrijven van deze regels: Er zijn groote mogelijkheden voor onze stad. De handel vraagt naar visch, heeft behoefte aan visch. Een sterk bewijs daarvan is wel, dat het contingent Deensche schol, op aan drang van den vischhandel, tot 800.000 kg verhoogd is. Er kan dus veel meer visch aan gevoerd worden, dan op het oogenblik ge beurt. Dat was ook het oordeel van den heer Uitzinger, den IJmuidenschen groothandelaar, die onlangs in Amsterdam een lezing hield. En dat is mede het oordeel van den Amsterdamschen kleinhandel en -groothandel, die wij bij monde van de heeren Lammers en Wijnschenk interviewden. De vernieuwing van de vloot. Er is dus gebrek aan visch en onze vloot ligt werkloos. Werkloos, omdat zij niet zeewaardig is en niet zeewaardig, omdat zij haar vischterrein in de omge ving (de kustvisscherij) door de maat regelen van de regeering heeft verloren. Hier ligt de taak van het Gemeente bestuur om de betrokken instanties, in het bijzonder de commissie tot uitvoering van de Zuiderzee-steunwet, daarop met klem te wijzen. Het is ons bekend, dat men dit reeds meer malen heeft gedaan. En het feit, dat de vis- schers van Den Helder en Texel opgenomen zijn in de Zuiderzeesteunwet, wijst er op, dat dit kloppen niet tevergeefs is geweest. Maar men moet meer voor de Heldersche visschers doen, want daar ligt een vloot aan den wal, die vernieuwing behoeft, die haar taak niet meer kan vervullen. Evenals Volendam en Urk heeft Den Helder recht op zijn kottervloot. Den Helder is het meest gedupeerd door de afsluiting van de Zuiderzee, zoo zei de heer Wijnschenk het. Daarop kan met niet genoeg nadruk worden gewezen. Want eerst als Den Helder weer zeewaardige schepen heeft, die het bij de kust ver loren vischterrein, verderop op kunnen zoeken, leeft ónze visscherij weer op. Den Helder heeft genoeg bekwame vis schers, die eenige kotters zouden kunnen be mannen. Er zou zeker een selectie toegepast moeten worden, want om met een kotter re sultaat te bereiken is niet alleen voldoende, dat het materiaal goed is, maar moet aller eerst de bemanning uitstekend geschikt zijn. Nadat we in een zestal artikelen, zoo wel de groothandel als kleinhandel aan het woord hebben gelaten en de man nen van de organisatie hebben laten spreken, geven we in een slotbeschou wing onze eigen conclusie. In ons eerste artikel, opgenomen in ons nummer van Woensdag 30 Juni, stelden we de vraag of Den Helder als visschersplaats. nog toekomst had Thans geven we het positieve antwoord op deze vraag. Den Helder heeft toekomst als vis schersplaats, mits men het aandurft, verkeerde toestanden te veranderen. Mits het gemeentebestuur niet ophoudt om telkens weer bij de bevoegde instan ties de aandacht op Den Helder te ves- stigen en men niet moede wordt aan te dringen op steun voor onze gedu peerde visschers. Tevens dienen de be perkende bepalingen voor den uitvoer van onze Heldersche visch worden op geheven. Het is geen gemakkelijke weg, die zal voeren tot de vrijmaking van onzen vischhandel en die zal leiden tot den opbloei van onze stad als visschers plaats, maar het is de eenige mogelijk heid om een voor onze stad belangrijk bedrijf weer tot bloei te brengen. trekker geworden. Hier ligt o.i. een fout bij de betrokken instanties, die de bedrijfs steun veranderd hebben in gezinssteun. Men heeft daardoor het laatste restje energie ge dood en er zijn tal van visschers die allang berust hebben in den toestand en die dezen futloozen geest overgebracht hebben op de jongeren. De gezinssteun zal in vele gevallen weer plaats moeten maken voor bedrijfs steun, opdat men weer tracht door arbeid het brood voor zijn gezin te verdienen. Er zijn gelukkig tal van visschers in onze stad, die niets liever zouden willen dan door eigen werk weer in hun onder houd te voorzien. Die kans moet hun ge geven worden. Evenals het voor de gebr. Slot mogelijk is een behoorlijke boterham met de visscherij te verdienen, zijn er hier andere flinke kerels voor wie de zee nog trekt en die het een vreugde zullen vinden op een goed schip hun jonge kracht te mogen geven. Nieuwe mogelijkheden voor den vischafslag. Voor onzen Heldersqhen vischafslag kan dan ook weer een nieuwe bloeitijd aanbreken. Wel zal men hier scherper toezicht moeten houden op de sorteering. De klacht zoowel van den groothandel als kleinhandel in Amster dam was gericht tegen de sorteering van onzen vischafslag. In IJmuiden zou een veel scherper toezicht uitgeoefend worden. De ge ringe vischaanvoer hier ter stede en de daar door moeilijker sorteering, mag geen bezwaar zijn, omdat ook kleine hoeveelheden in IJmui den .en Amsterdam, naar den eisch van den handel, gesorteerd worden. Alles moet meewerken om Den Helder de plaats weer te doen innemen, die het krachtens haar ligging toekomt. ters hun visch hier aanbrengen en wan neer hier visch aan de markt komt, ko men ook de handelaren van buiten de stad en loopen de prezen vanzelf op, want... waar visch is, daar is de handel. Wij gaven slechts in hoofdtrekken, wat we voor onze stad en voor onze visscherij van beteekenis achten. En we ontkennen niet, dat het oplossen van moeilijkheden tot het vrij maken van dezen weg niet zoo eenvoudig is, Maar het loont de moeite en we gelooven, dat wethouder De Boer, gesteund door onzen bur gemeester niet voor die moeilijkheden uit den weg zal gaan! „Snelheidswedstrijd" geldwegs mijten in het Dezer dagen vonden tal van plaatsge- nooten in hun brievenbussen een paars getint drukwerkje, waarop in roode en zwarte letters op aantrekkelijke wijze verteld werd over een z.g. „Snelheids wedstrijd". Door het groote succes van een niet nader aangeduide reclame-campagne ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van een even duistere firma, ziet men zich genoodzaakt de campagne voort te zetten, om aan duizenden navragen van cliënten te voldoen De eerste 5000 inzenders van de desbe treffende kaart komen in aanmerking voor een „superbe verrassing", welke natuurlijk niet genoemd wordt. Men behoeft niet veel te doen: alleen naam en adres op de kaart in te vullen en met een postzegel van 1% ct. te zenden aan „Superbe", Baarle Hertog (Hoofdpostkantoor Tilburg). Ook dit is met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid bedrog in optima forma, tenminste gezien datgene, wat wij in het alles zins betrouwbare periodiek ,,De Vraagbaak" de mannen achter de schermen lezen: „Verrassingen voor de Zaanstreek." Blijkens een artikel in de „Telegraaf" is de bekende onderneming „Superbe" te Baarle- Nassau van onzen niet minder bekenden vriend Akkermans thans bezig de Zaanstreek te bewerken. Jaar en dag waarschuwen wij tegen deze instelling. Ook diverse pcdtie-autoriteiten doen dit. Maar Akkermans trekt zich daar van niets aan. Hij gaat rustig door, omdat, naar het schijnt, onze justitie machteloos staat tegenover dezen Zuid-Nederlandschen burger. De heer Akkermans houdt zich voorname lijk schuil op Belgisch gebied. Vandaar, dat de commissaris van politie te Tilburg de vol gende waarschuwing vastknoopt aan het be richt van de „Telegraaf". In verband met de veelvuldige klachten, die de commissaris van politie te Tilburg ont vangt over het niet terugontvangen van foto's, die ter vergrooting zijn opgezonden aan de „Superbe" en „Regina", herinnert hij belangstellenden aan zijn reeds vroeger ge publiceerde mededeelingen, dat daartoe zijner zijds geen tusschenkomst kan worden ver leend, omdat de „Superbe" en „Regina" niet te Tilburg, doch te Baerle-Hertog (België) gevestigd zijn. Klachten kunnen gericht worden aan den burgemeester van Baerle-Hertog. Het reisplan voor Hr. Ms. „Nautilus" is als volgt: i Vertr. uit Den Helder 10 Aug. '37. Aank. Straat Gibraltar 16 Aug. Vertr. Straat Gibraltar 23 Aug. i Aank. Den Helder 29 Aug. Amsterdam, 30 Juli. Vanmiddag om half vijf wordt Hr. Ms. mijnveger „Willem van Ewijck" in de Amsterdamsche haven ver wacht. De oorlogsbodem zal ligplaats nemen aan den steiger van de firma Van Es en Van Ommeren aan de De Ruyterkade. Het schip blijft tot Maandag in de hoofdstad. Fietser valt in kuil. Gisteravond 7 uur is dat gedeelte van de waterleiding, dat gelegen is ter hoogte van de Fabrieksgracht tegenover de Janzendwars- straat gesprongen. Een groote hoeveelheid water ging verloren. De directeur van de gas fabriek, de heer Teune, was met eenige men- schen van zijn tak van dienst weldra present, doch het duurde toch wel een half uur al vorens het waterverlies gestopt kon worden. Uiteraard was er nog al belangstelling voor dit niet alledaagsche schouwspel. Uit al te groote nieuwsgierigheid der omstanders is het te verklaren, dat niet gelet werd op een na- }.maq ufiz do S-ez ezaa '-iapfuiaiM uapusiap het gat niet, dat ontstaan was door het uit- stroomende water en viel met zijn fiets er in. De val zelf viel nogal mee, maar het voor wiel was tot eeri 8 verwrongen! Een nieuwe geest is noodig. Niet iedere Heldersche visscherman zou men op een kotter kunnen zetten. Er moet ook onder een groot deel van onze vis schers een nieuwen geest komen. De achteruitgang van de visscherij voor onze stad, heeft een fnuikenden invloed ge had op den geest onder de visschers. Men heeft den moed verloren en heeft berust in den toestand zooals die bestaat. Men is steun- De Texelsche zoowel als de Heldersche kot ters willen hun visch hier wel aan den afslag brengen, als het verschil in prijs met IJmui den of Amsterdam niet van te groote betee kenis is. Het markten hier brengt ze niet ge ringe voordeelen. Men behoeft immers de betrekkelijk lange reis naar IJmuiden niet te maken, men kan den Vrijdagnacht langer visschen. Als het gemeentebestuur voorloopig den middelprijs van IJmuiden zou kunnen ver zekeren, zouden zeker verschillende kot- Wij meenen dat het bovenstaande voldoen de is. Commentaar overbodig! De plaatselijke konijnenfokkersclub „Streven naar beter", hield Zaterdag 24 Juli j.1. haar eerste, zeer goed geslaagde, Jongdierenkeu- ring, waar 72 dieren aanwezig waren. Zeer mooie dieren waren te zien, zelfs die ren, welke de zoo zeer geroemde Duitsche fokkunst overtroffen. Dit belooft iets te wor den voor de a.s. te houden eerste Nationale Tentoonstelling aan het einde van dit jaar hier ter plaatse. Gistermiddag is Jo Poulie, die met zusje in de Molenstraat liep, zoo ernstig door een hond in de hand gebeten, dat hij naar het Marine Hospitaal gebracht moest worden om het ge kwetste lichaamsdeel te laten behandelen. Voor er verdere ongelukken gebeuren raden wij den eigenaar aan, öf zijn viervoeter vast te houden öf het dier te muilkorven. nF FFRSTE GEMOTORISEERDE WAARNEMINGSBALLON. ir... ,„prrf dezer daqen deze eerste gemotoriseerde waarnemxngsballon In het Amerikaansche leger werd dezer augenu aehaald worden. geprobeerd. Bij windstilte kan hiermede 8o km per uur genaaid woiaen. Steeds meer afwisseling brengt de Casino directie op het gebied van Dansorkesten. Waren het de vorige week „The Grasshoppers" van Amsterdam, morgen (Zondag) komt er een niet minder bekende, in het Gooi zelfs zeer populaire Band „The Rascals" welk orkest reeds 5 jaar geleden hier voor het eerst optrad en sindsdien intact is gebleven, waardoor de samenwerking dan ook perfect is. Goede jazzmuziek, vroolijke stemmings nummers, solo- en triozang, dit alles brengt deze in keurige witte smokings gestoken dansband. Zij komen met een uitgebreid reper- toir, waarin zij een voortdurende afwisseling brengen en treden zoowel 's middags als 's avonds op. Het loopt de laatste weken de viss^~~« niet erg mee. Het ongestadige weer laat niet toe, dat er een volle week gevischt wordt. Bovendien schijnt er momenteel niet veel visch te vangen te zijn, zoodat ook dienten gevolge de aanvoer schaarsch is. De marktprijzen daarentegen zijn heel goed, zoodat het stellig te betreuren is, dat de vangsten niet wat ruimer zijn, want dan was er stellig een behoorlijke besomming te maken. De marktprijzen voor tongen en tarbot zgn stellig hooger dan ze in langen tijd geweest zijn. Ook de middelschol werd duur betaald, terwijl ook de andere visch tegen flinke prij zen werd omgezet. Gekookte garnalen wer den alleen op bestelling geleverd tegen mini mumprijs 0.15 per kg. Bot werd niet aangevoerd. Vischvervoer. Uit het verslag van het staatsvisscherij- bedrijf blijkt, dat ook verleden jaar het ver voer van visch per spoor weer sterk is afge nomen. Was de hoeveelheid in 1935 nog 25.169.943 kg, in 1936 was dit kwantum te- ruggeloopen tot 20.881.809 kg. Het vervoer per auto neemt geregeld toe, maar daarvan heeft men geen zuivere gege vens, omdat er veel per particuliere vracht auto tegenwoordig wordt meegenomen. Voor het spoorwezen is dat natuurlijk een geweldige strop. Vele wagons staan dan ook reeds jarenlang stil. Vischprijzen. De tarbotprijs was omhoog gegaan en no teerde Vrijdag van 0.94 tot 1.06 te IJmui den. Tong daarentegen was heel wat gedaald, hoewel er toch nog wel een behoorlijke prijs werd gemaakt. Deze prijzen liepen van 1.30 tot 1.40 per kilo. Er was uitsluitend kleine schol aan den af slag, welke deed van 7.50 tot 19.per 50 kilo. Schar deed van 3.90 tot 7.50; poon gold 5.50. Schelvisch en kabeljauw gaven goede prjj- zen te zien. Wijting deed van 3.50 tot 5.50 en haring van 4.50 tot 5.15 terwijl makreel gold van 13.50 tot 16.—. De beide trawlers hadden goede besommin gen en de eenige logger, die aan de markt was maakte een besomming van 1720. voor de pekelharing. Prijs levende garnalen. Te Amsterdam deden de levende garnalen aan den afslag van 2.25 tot 2.50 per lit van 15 kilo. Aanvoer Oudeschild. 26 Juli: 36 kg gezoute garnalen 15 ct. p kg. 27 Juli: 150 kg gezoute garnalen S. 15 ct. p. kg. 28 Juli: Geen aanvoer. 29 Juli: 100 kg gezoute garnalen 15 ct. 30 Juli: 80 kg gezoute garnalen 15 ct. per kg. 77 kg kreukels 4.50 per mud. 30 Juli. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.341.15 Slips 1.10—1.02 Schol le soort p. kist 7.406.20 Schol 2e soort 3.602.80 Schar 2.251.95 Bot 4.70—4.00 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen Der kg 0.15 Het schijnt in het voornemen van Franco te liggen. Er is sprake van geweest, dat de derde zoon van ex-koning Alfons XIII van Spanje, Don Juan, van Engeland, waar hij thans vertoeft, naar Spanje zou komen, om deel te nemen aan den krijg tegen de bestaande republikein- sche regeering. Dit voornemen zou den jon gen Prins uit het hoofd gepraat zijn door Franco, zooals men weet, den leider van den opstand. Waarom We laten hier den generaal zelf aan het woord om een antwoord op deze vraag te geven: „Ik wil een leven, dat waarde voor ons kan hebben, niet opofferen. Als Spanje tot zichzelf zal zijn gekomen, zal het om een koning vragen, en deze koning moet niet als een veroveraar, maar als vredestichter zijn land betreden." Dit heeft de generaal woordelijk gezegd in een interview, dat een verslaggever met hem heeft gehad. Dit is een duidelijke uitspraak, zooals men ziet, en laat niet den geringsten twijfel over ten aanzien van zijn plannen als hij eenmaal den oorlog gewonnen heeft. Nu dient in de eerste plaats natuurlijk afge wacht te worden, of h(j dezen ongelooflijk Zv.iren en ook wreeden oorlog ooit in een Overwinning kan omzetten en de tweede vraag te. als hij wint, wanneer is dat dan? Niet ./aar, op het oogenblik is er nog niets van den afloop te zeggen, de berichten zijn wel veel vuldig, maar zijn volkomen tegenstrijdig al naar geland ze van het regeerings- dan wel van het Franco-front komen. Zooals de toe stand momenteel in Spanje is, kan de oorlog echter nog maanden en maanden duren! Intusschen heeft ex-koning Alfons zich openlijk verzoend met zijn echtgenoote en dit zal niet nalaten indruk op de Spaan- sche Carlisten en andere koningsgezinde partijen te maken. Het aanzien van deze tak van het Huis van Bourbon is daar door niet weinig versterkt. Menschen, die het weten kunneh, zijn van oordeel, dat de gang van zaken als volgt zal zijn: eerst betreedt Alfons den troon om eenigen tijd later weer te abdiceeren ten gunste van zijn derden zoon. Aehter den Spaanschen opstand zit dus een zeer belangrijke kwestie verscholen, welke men er niet dadelijk gezocht heeft. Trouwens lang heeft het er op geleken, als zou het hier een strijd zijn louter en alleen tusschen de re- publikeinsche regeering en een conglomeraat van fascistische en andere extremistische- vormen. Voor de gevolgen daarvan zijn ver scheidene groepen, welke Franco in zijn strijd steunen, bijtijds teruggedeinsd en deze heb ben de restauratie-mogelijkheid aangegrepen om zich tegen dat gevaar te dekken als de overwinning eenmaal een feit mocht zijn. Na tuurlijk is niet te zeggen, op welke grondves ten het eventueel nieuwe Koninkrijk zou komen te staan, maar het is al een heel ding als de groote mogendheden, wier aandacht zoo hevig in beslag genomen wordt door het geen er thans op het Iberisch schiereiland plaats grijpt, weten waarheen Franco's poli tiek leidt. Met name Engeland zou dezen gang van zaken niet onwelgevallig zijn en de ver wachting van de opstandelingen, dat dit land eventueel Don Juan finantieel ter zijde zal staan als hij eenmaal tot den troon geroepen zal worden en hij zal de goede Engelsche ponden dan best kunnen gebruiken om de huishouding in zijn land een beetje minder „Spaansch" te maken! is misschien nog niet zoo heel ongemotiveerd. En zoo zien we, dat een Koningshuis met spanning wacht op den afloop van een krijg om zoo gauw de kans er is de familienaam weer te omringen met den ouden luister Seizoen-Opruiming in Herman Nypeis Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Ben practisch man, Profiteert daarvan. Daar het aantal deelnemers aan de Jam boree ongeveer 25.000 jongens bedraagt, ver dient het aanbeveling de correspondentie voor de jongens zoo duidelijk en volledig mogelijk te darsseeren. Het adres van de Heldersche padvinders is: Padvinder (Piet Jansen). De Jutters Sub-kamp VIII. Jamboree. Bloemendaal-Vogelenzang.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3