Raad van Anna Paulowna De garde van het Julianapark /iq.enda MAe&puLcuMtlkAiclïteti Een eigenaardige arresstant Zij werden lastig Burgerlijke Stand van Den Helder Bouwplan firma Coltof De „Texelsche boot" Boekbespreking 6 hulpvaartuigen voor de Amerikaansche Marine (Opname uitgesteld wegens plaatsgebrek W oensdagmiddag kwam de raad van Anna Paulowna te drie uur in openbare vergadering yjAfwezig Je fieer TubÊeTt me{ kennisge- Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan wordt het nieuw benoemde raadslid, mevr. Borst-Liefhebber ais zoöda mg^geinstallferd. a Mededeelingen. De opdracht aan W. A. Hoep tot het ver richten van de werkzaamheden, verbonden aan de betrekking van gemeenteopzichter is verlengd tot. 1 Januari a.s. Voorzitter' deelt mede, dat men wellicht op den duur zal moeten overgaan tot definitieve benoe ming. JJBiLb€T8ch;k!tinK van Gedeputeerde 'Staten dd. -.3 Juni j.1. no. 151 is machtiging ver- leend tot het doen van V€Ln voor ^937 geraamde bedragen, met dien verstande dat niet meer mag worden uitgegeven dan va? de v*oor 1936 toegestane bedragen. De heer Kuiken vraagt of men nu V. min der mag gebruiken voor 1937. De Voorzitter verklaart, dat slechts mag worden gebruikt, zoolang de begroo ting nog niet door Ged. Staten is goedge keurd. Bij brief dd. 23 Juni j.1. deelen Ged. Staten mede, dat geen bezwaar bestaat tegen het uitvoeren an de voorgestelde werkzaamhe den aan de woning bij school III. Voor kennisgeving aangenomen. Van den Rijksinspecteur voor de werk verschaffing is dd. 16 Juli j.1. bericht ont vangen, dat het aantal „in zorg" te houden werkloozen wordt verhoogd tot 25. Er zijn er 10 of 12, licht de Voorzitter toe. De heer Dekker: Bij een vorige brief was door de Rijksinspectie verzocht de werk loozen zooveel mogelijk in werkverschaf fing te plaatsen. Daar is toen vanaf gezien .vanwege de buskosten, nu is er echter een werk in de Wieringermeer, dat per fiets te bereiken is. Het verdient dus aanbeveling, de aandacht van de Rijksinspectie hierop te vestigen. De Voorzitter zegt zulks toe. Wijziging Ambtenaren-reglement. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bericht, dat het ambtenarenreglement van Anna Palowna ten aanzien van de rege ling bij overlijden en wachtgeld in gunsti- gen zin afwijkt van dat der Rijksambténa ren. In verband met de financieele toe stand der gemeente zou de minister dit reglement gewijzigd willen zien in overeen stemming met de regeling voor Rijksamb tenarén. Het wijzigingbesluit wordt z. h. st. aan genomen. Opheffing onbewoonbaarvcrkla- ring. B. en W. stellen voor de onbewoonbaar verklaring van de woning I.agediik no 9 van A. Raven op te heffen. De gebreken zijn volgens verklaring van den gemeenteop zichter in orde gekornrn, op een kleinigheid na, die geen invloed heeft op de opheffing der pnbewoonbaarverklaring. Conform het voorstel besloten. Vergunning aan autoverhuur ders. Aan de orde is dan de vaststelling van een verordening voor beroep, bedoeld in de artikelen 13, 15, 17 en 18 van het Reglement Autovervoer personen. Het Reglement Autovervoer Personpn (R.A.P.) bepaalt, dat vanaf 1 September de houders van verhuur- en taxi-wagens een vergunning voor hun bedrijf moeten heb ben van B. en W. Het R.A.P. voorziet te vens in een beroep op de Raad tegen een beslissing van B. en W. Bij de voorgestelde verordening is tbans de rechtsgeldige vorm bepaald. Conform liet vs'el besloten. Bijdrage voor het Heldersehe Lyceum. Wnrgesteld wordt aan de gemeente Den H-hbr een bijdrage van f200 per leerling uit Anna Paulowna, welke is toegelaten tot de gymnasiale aldeeling van het ge meentelijk Lyceum aldaar, bij te dragen. Een verzoek óm ontheffing van school geld wordt daarna goedgekeurd. Wegens periodiek aftreden op 1 Juli wor- den in de commissies tot wering van school verzuim benoemd: tI Voor Anna Paulowna: Jb. Baken, C. H. Geerligs, J. L. H. llazeloop, C. J. Mol,» Joh. Koning, I.. P. Schlaman, K. J. Kiian. Voor Breezand: G. van den Berg, G. Ver- gaaij, J. Ligteringen, J. van Keerden, A. Zelvelder, J. J. Jongejans, C. Staring. Vergoedingen aan bijzondere scholen. Ingevolge art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 dient de vergoeding over 193o toe Ie kennen aan bijzondere scholen \as ge steld te worden. Deze worden als volgt toe gekend- R.K. School te Anna I aulowna (Schoor 1) f 1482.90, R.K. School te Breezand (School 11) f 1254.94 en de Chr. School Breezand 1814.81. ®«ranoHinï Dan de vaststelling van de vo goc ling over 1935, toe te kennen voor den cursu^ van vervolgonderwijs aan de 1 I. Deze wordt vastgesteld op f 153-94. Volgt de vaststelling van de driejaarhjk sche afrekening van de vergoot mg, art. 101 der L.O. M et 1920, toekomende aan de. R.K. School te Breezand. Blijkens deze afrekening n\°^nsc; f 154,14. in de gemeentekas, tciug storten, Gemeenterekeninfl 1936. Tenslotte wordt de gemeen tere kening 1636 aangeboden. Bij de gewone dienst bedragen de inkomsten f 308.372.92, dc uitgaven f 302.569.10, zoodat er een batig saldo is van f 5.803.82. Bij de kapitanldienst zijn de inkomsten f 72.903.75, de uitgaven f 77.1.>>.71; het na- deelig saldo is dus 1 4231.74. Rekening Burg. Armbestuur: ontvangsten en uitgaven ieder f 43.835.37 Subsidie uit de gemeentekas f 38.3-21.26 (1935 f 37.693.43). Rekening gom. grondbedrijf: Baten f 880.74 lasten f 6033.36. Nad. saldo f 5.152.62 Kapitaalsinkomsten f 18.811.09; kapitaals uitgaven f 28.220.72 zoodat ook hier een nadeelig saldo is van f 9.409.63 Rondvraag. De heer Dekker spreekt over het ver zoek van den Chr. Landarbeidersbond te Breezand om aldaar te mogen steunhalen. Volgens een brief van B. en W. zou dat dan week om week te Anna Paulowna of Breezand kunnen geschieden. De heer Dekker wil opmerken, dat het daarvoor te bestemmen lokaaltje te Bree zand in 't geheel niet geschikt is en dat bovendien de moeilijkheden door B. en W. verschoven worden. Het verzoek ging er n.1. om de oudere werkloozen een vermoei ende reis te besparen. De Voorzitter verklaart dat men geen twee ambtenaren kan aanstellen één voor Anna Paulowna en één te Breezand. B. en W. zullen de bezwaren echter nogmaals onder oogen zien en zeker is voorzitter met don heer Dekker van oordeel, dat er voor do winter voor de oudere werkloozen een regeling moet worden getroffen om hun een koude en afmattende reis te besparen. De jongeren kunnen er echter wel tegen. Wethouder op 't Veld zegt nog, dat er geklaagd wordt over het innen van twee kwartalen schoolgeld tegelijk, Dit is voor veel menschen een bezwaar. De Voorzitter zegt toe, dat B. en IV. deze kwestie zullen onderzoeken. Hierna sluiting. Gisteren vischte een politieagent op de Hoofdgracht een paard op, dat daar in zijn eentje liep te .«pazieren. Het beest werd zoo lang op het hoofdbureau vastgehouden tot de eigenaar het weer meenam. Vermoedelijk hebben jongens het paard, dat achter dijk aan een ketting was vastgemaakt, de vrijheid gegeven. We willen de jeugd toch nog even attent maken op het feit, dat dergelijke aardigheidjes een beetje gevaarlijk zijn, daar het paard maar voor een voorbijgaanden auto of iets dergeljjks behoeft te schrikken om op hol te slaan. En dan zijn de gevolgen niet te over zien. V Gisterenavond werd door een caféhouder uit de Spoorstraat de assistentie van de politie ingeroepen om een tweetal lastige bezoekers uit zijn lokaliteit te verwijderen, hetgeen prompt gebeurde. van 30 Juli 1937. GETROUWD: H. W. J. Vos en M. W. van den Berg. BEVALLEN: G. C. E. Teljer—Tankink, z.; K. M. EdelenboschSchettlinger, d.; W. E. Slump—Schouman, 2 z.; I. Smeelen—Piersma, d.; C. J. Krigéevan Dam, z. OVERLEDEN: A. Vos, m., 56 jaar. Naar wij vernemen is het nieuw te bouwen winkelhuis Keizerstraat hoek Weezenstraat, voor de fa. S. Coltof, gegund aan den laag- sten inschrijver: Bestek I aan den bouwer Kwak. Bestek II aan den schilder Koenen. Bestek III aan den electricien Oortgijsen. Allen te Den Helder. BENOEMINGEN. Benoemd tot hulppredikers Gereformeerde Kerken te Den Helder, de candidaten W. Loopstra, te Groningen en IJ. Feenstra, te Amsterdam. OVERPLAATSINGEN. Bootsman W. Blaasse van Ws. W'oord naar H. Hendrik, Majoor konstabel H. v. Haaien van H. Hendrik naar Serg. ziekenverpleger J. de Roode van H. Hendrik n, Serg. ziekenverpleger J. N. Kuitems van Hospitaal n. Serfr ziekenverpleger. B. Volmer van Schorpioen naar Bootsman' G. 'Runhaar van H. Hendrik naar^Ws. Wliss. 4 Bootsman L. R. S. Lowe van Ws. Woord naar De Mok, 4 Majoor konstabel P. M. v. Florestein van O.Z.D. naar H Sm™dsch'rijverPD. B. GaUkema van Ws. Woord naar Bur. Intendant. 13 Aug. Majoor telegrafist F. Meijer van Ws. W oord naar- R. D. A'dam. 2 Sept. onder Intrekking der op 2 Sept. bevolen overplaatsing napr het Walstation te W oord. Kwartiermeesters J. Stins, J. BurgmeUer, T. Heeres, van Ws. Vliss. naar H. Hendrik. 4 Sept. Korp. konstabel J. J. V. d. Laan van Ws. Vliss. naar Korp der mariniers W. G. M. Gooren en K. Meul- meester. van Ws. Vliss. naar H. Hendrik. «Sept. Korp. schrijver W. Wlllcmsen van Ws. W oord naar K Korin machl'nlst "t! v. Bruggen van H. Hendrik naar Wkon>l°-machimsPtt' W. T. W. Koolman van H. Hendrik n*korp.Zmachin^stPtJ. de Ridder van H. Hendrik naar Korp. machinist O. J. Tompot van H. Hendrik naar Kwartiermeester J. H. Slmonis van H. Hendrik naar V Vliss.. 4 Sept. jorp. der mariniers J. A. Tamiaans van H. Hendrik p r Ws. Vliss., 4 Sept. warttermeester A. H. Overmars van H. Hendrik naar w Vliss.. 4 Sept. 'orpls.-konstabel C. M. Valkhoff en J. de Visser van H eg Hendrik naar Ws. Vllsslngen. 4 Sept. irpl. der marns. J. van Os van Hertog Hendrik naar W Vllsslngen. 4 September. "f.-tier meester J G. Reurhoff van Schorpioen naar y Vlissingen. 4 September. Kwartiermeester A. Schoonhoven van de Mok naar Ze zitten nu iederen dag in het Julianapark. De oude mannetjes, met kromgetrokken beenen, met verschoten jasjes en velen met het al lang niet meer smeulende neuswarmertje in den mondhoek hangend. In het Julianapark, waar het nu mid-zomer is geworden, waar de geraniums, de rozen en de margrieten staan te bloeien: witte en roode vlammen tusschen de geschoren gazons van dit lommerijke stukje Nieuwediep. In het midden van het park staan de bank jes en op de bankjes zit de garde. De garde van gepensionneerden, van vergetenen en ge zelligheidszoekers. Sommigen komen al heel vroeg in den mor gen, anderen eerst in den middag of 's-avonds laat. Ze praten vele uren van den dag en eerst als de zon geen vlokken licht meer tusschen de bladeren doet dartelen en de schaduwen over de toppen komen scWeren, vertrekken ze en blijven de bankjes en hoornen in het Juliana park eenzaam achter. Maar als het licht is en warm, dan zit de garde er te praten. Ze vertellen elkander van vroeger. Altijd van vroeger, toen het nog an ders was, en toen zij waren: jonge kerels met levensmoed en durf en toen ook door hén de wereld nog veroverd moest worden. Het is alles al heel lang geleden, zoolang, dat het voor velen moeite kost zich dat alle maal nog te herinneren. En zoo kan het ge schieden, dat de verhalen dikwijls rijkelijk sterk getint zijn en de garde aan haar eigen held haftigheid gaat twijfelen. Zoo is het nuzoo was het 10 jaar ge leden. Maar het is goed zoo af en toe eens achte loos tusschen de garde te gaan inzitten en te luisteren naar datgene, wat Oud Den Helder elkaar te vertellen heeft. Dan kan het gebeu ren, dat men zijn ooren spitst en men meer te hooren krijgt, dan men van zulke gewone grijze aliedagmannetjes zou meenen. Velen van hen voeren eens bij de marine en is er een vruchtbaarder voedingsbodem denk baar voor gekruide verhalen van weleer, dan juist die oude Nederlandsche marine? Men krijgt te hooren verhalen uit de Oost en uit de West; uit tijden, dat de Hollandsche jon gens nog als katten in het want kropen en de tucht er in gehouden werd met karwatsen en natte dweilen Je hoort ook van oorlogsdaden bijna nét vergeten, doch waarvan détails ons ver halen van gruwb're daden door bruine men schen bedreven en van bloedbadgn, die zelfs een modern mensch, die toch heel wat kan verstou wen, doen ijzen. Soms krijgen ze ruzie en dan vliegen de merels en musschen van schrik uit het plant soen weg want er wordt gebekvecht dat de stukken er afvliegen. Een enkele maal zie je een nieuw gezicht. Een nieuw lid der garde en soms mis je er een, waarvan je weet, dat hij nimmer meer zal komen te zitten op de bankjes van ons plant soen. Dan wordt er de eerste maal niet zoo veel gepraat als anders en dit is eigenlijk voor de garde wel het meest piëteitvolle bewijs van medeleven. Zoo vergaat de zomer. De zomer, die warm moet zijn, omdat de garde anders niet kan uit vliegen en zich thuis moet zitten te verkniezen. Men kan bij hen vele dingen hooren, die het beluisteren overwaard zijn en men verneemt daar wijzere gezegden dan men zoo zou mee nen. Want veel kennis en nóg meer ervaring is hier in deze grijze hoofden verzameld. In de hoofden van de garde. Rustend op de banken van het Julianapark. Wij Nederlanders zeggen gaarne, dat wij een „zeevarend volk zijn"... Helaas komen velen, die werkelijk tot de zeevarenden mogen worden gerekend, tot de pijnlijke ervaring, dat ons z.g. zeevarend volk over het- algemeen bitter weinig op de hoogte is van onze oor- logs- en handelsvloot. Eén merkwaardig staaltje hiervan maakten wij kort geleden mede op den aanlegsteiger van de „Texelsche boot" in de haven van Nieuwediep. Vlak be zuiden dezen steiger (die overigens «.1 enkele jaren geleden tengevolge van ouderdom en een aanvaring eenigszins wrak is geworden) lag de ruim 7000 ton groote grijs geschilderde kruiser „Java". Onmiskenbaar een oorlogs schip, met z'n dreigende 15 cm-kanons, com mandotoren en zoeklichten. Toch hoorden wij een zoon van ons „zeevarend" volk vragen aan zijn reisgenoot toen hij uit de bus stapte, die hem/van het station naar de Texelsche boot had gebracht: „Gaan we met die boot naar Texel?" Hij wees daarbij, in vollen ernst, op Hr. Ms. „Java"... Werkelijk: „Marineweken", zooals men die sedert enkel jaren in Engeland organiseert, zouden bjj ons zéér nuttig kunnen zijn!! (Ingezonden in „Hbl."). H. Th. de B. „Brcod en Wijn", door Ignazio Silone. Geb. 2<60, ingen. 1.90. Uitg. N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. „Een blad uit het boek der historie van den strijd tusschen democratie en fascisme", zou een passende ondertitel voor dit werk kunnen zijn, want hoewel niet, zooals vaak gebruike lijk is bij vermelding van feiten, de schrijver in een noot aanmerkt: „historisch", ontkomt men bij de lezing niet aan den indruk, dat hier een ooggetuige aan het woord is, die het door hem beleefde naar waarheid te boek heeft ge steld. Op meesterlijke, vaak aangrijpende wijze schildert hij de wreede en meedoogenlooze me thodes, welke dit fascisme toepast in zijn actie tegen socialisme, communisme en al wat ver der direct of terloops afwijkt van de leer der officieele instanties en schetst hij de haast onoverkomelijke hinderpalen, welke het zijn tegenstanders in den weg legt. Schier onge looflijke voorbeelden van barbaarsche wreed heid worden door den schrijver medegedeeld en ware het niet dat het geheele boek een gest van geloofwaardigheid ademt, men zou meenen met fantastische bedenksels van een sadistisch brein te doen te hebben. Als van een hoogere orde komen tegen dien donkeren achtergrond des te scherper uit de figuren, o.a. van den dorpsgeestelijke, wiens humanitaire opvatting niet strookt met die van de regeering en die men „in stilte laat verdwijnen", door vergif in zijn miskelk te mengen, omdat men hem niet openlijk durft aanvallen. Zoo ook van de deerne Bianchina, die, trots haar vele afdwalingen, meerdere malen wel licht haar leven, zeker haar vrijheid op 't spel zet om Pietro Spina, de hoofdpersoon van het boek, te redden. En nog van meerderen, die als helden en martelaren aan het oog van den lezer voorbijgaan. Bescheven wordt, hoe groot de vrees voor den regeeringsleider is, zóó groot zelfs, dat noemen van zijn naam als heiligschennis, als iets misdadigs wordt beschouwd en wanneer een aanduiding voor zijn persoon niet te ont gaan is, men spreekt van en over „Dinges", zoo ongeveer in den trant der Israëlieten, wien het uitspreken van den naam des Aller- hoogsten is verboden en in de plaats daarvan spreken van „Jahwe". Maar ook de geheele fascistische staats- indeeling berust op vrees. De schrijver laat één zijner figuren zeggen: „De dictatuur berust. op een verandering van den mensch in een dier, dat van vrees siddert en in zijn vrees zijn eigen buurman haat, bewaakt, verraadt, verkoopt, en dan vreest te worden ontdekt. Wie het ongeluk heeft, tot deze schande te vervallen, is er ook toe gedoemd, het voort bestaan der dictatuur te wenschen. In den grond van zijn gekwetst liart haat hij naar doodelijk, maar hij vreest hare verdwijning, omdat men dan alles gewaar zal worden." Met groote suggestiviteit wordt de kennis name in een klein dorp in de Abruzzen be schreven van de afkondiging van den oorlog tegen Abessinië en hoe de onontwikkelde be volking, aangevuurd door carabinierie er leden der regeeringspartij zich als in een roes be dwelmen aan het geroep van „Duce, Duce!", hetwelk tenslotte door de honderdvoudige her haling als een rhythmisch koor „Ce du! Ce du!" klinkt, iliet als een aanbidding maar als een onheilbezwerende tooverformule. Een der leiders van de revolutionaire bewe ging, reeds vroeg gevangen genomen, ont snapt uit de gevangenschap, zwerft door Europa, nu eens uit het eene, dan weer uit het andere land gewezen, besluit, trots de hem aldoor dreigende gevaren, naar Italië terug te keeren en daar zjjn werk, het voor bereiden van een revolutie, te hervatten. Hij krijgt contact met de in groote onwe tendheid voortlevende boerenarbeiders uit zjjn geboorteland en ervaart al spoedig dat deze menschen onvatbaar zjjn voor theoretische be spiegelingen en slechts dat begrijpen hetgeen zij zien, het zuiver materieele, daden, feiten. Aan de feiten der dictatuur onderwerpen die eenvoudigen zich. Aan de feiten der dictatuur moet men niet de woorden der vrijheid tegen overstellen, doch de feiten der vrijheid. Dit inziende, besluit hij zelf voor die feiten te zor gen en eenige schrikverspreidende aanslagen, b.v. op openbare instellingen, te plegen. Een gesprek met een vroegeren leermeester, thans eenvoudig dorpsgeestelijke, maakt hem echter duidelijk dat geen woorden en geen ge baren of daden overtuigender kunnen zjjn dan het leven en, wanneer het noodig is, de dood van een mensch die duidelijk maakt wat de mensch zijn kan. Om dit in practijk te bren gen, gaat hjj naar Rome, maar wordt al spoe dig ontdekt, moet weer vluchten, waarbij hij z'n weg moet zoeken over het door sneeuw storm en strenge kou geteisterde gebergte waar hem, met zijn uiterst zwakke gezond heid de dood wacht of de carabinierie, wat in wezen op hetzelfde neerkomt. Ws. Vlissingen. 4 September. Kwartiermeester W. J. Geerllng van Brinio naar Ws. Vlissingen, 4 September. Kwartiermeester H. F. vah Stee van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 4 September. Kwartiremeester M. Breel van Hydra naar Ws. Vlissin gen, 4 September. Kwartiermeester C. E. Ufkes van de Mok naar Schor pioen. 4 September. Korpl.-machinist D. J. KuUper van O.Z.D. naar Hertog Hendrik, 4 September. Korpl.-machinist A. F. Veersma van Ws. W.o. naar Hertog Hendrik. 4 September. Korpl.-machinist W. Ausum van Van Speijk naar Her tog Hendrik, 4 September. Korpl.-machinist H. H. Smeets van Van Speijk naar Hertog Hendrik, 4 September. .Korpl.-schrijver C. Spaans van Ws. W.o. naar de koolj. 11 Augustus. Korpl.-telegrafist C. W. Dobbtnga van Hertog Hendrik naar Kar.. Amsterdam M.K.W., 17 Augustus. Korpl.-telegrafist L. H. Noor var. Ws. W.o. Walstation: datum bevolen overplaatsing naar de Afd. Marns. te Rot terdam en plaatsing bij den bouw van den mijnenveger A. V. <1 Hulst van 4 Aug gewijzigd in 1 September. KoriflLschrijver J J. Jansen van Ws. W.o. Bur. Staf naar J. v. Brakel, 23 Augustus. Korpl.-schrijver H. Jansen van J. v Brakel naar Ws. W.o. Bur. Staf. 23 Augustus. Matroos le kl. J. Mons van Ws. W.o. naar Kaz. Am sterdam. 18 Augustus. PUper le k). A. Klootwijk van Afd. Marns. naar Kaz. W.o.. 15 September. Vliegtm.maat M W. J. Geurts. S. de Ridder en H. C. W. Knip van de Koolj naar de Mok. 23 September. Matroos le kl. A. Kooreman van Gelderland naar Ws.. W.o.. 9 Augustus. Stoker 3e kl. W. M. Alberse van Van Speijk naar Gel derland, 9 Augustus. Onder intrekking der op 27 Aug. bevolen overplaatsing naar Hertog Hendrik. Stoker 3e kl. C. Bikkers van Van Speijk naar Hertog Hendrik, 27 Aug Onder intrekking der op 10 Augustus bevolen overplaatsing naar Gelderland. Stoker-olieman O. v. Croonenborg van CrUnsscn naar O.Z.D.. 9 Augustus. Stoker-olieman W. Visser van Gelderland naar CrUns- sen. 9 Augustus. Stokers 2e kl. H M. Tuurenhout en J. Mazereeuw van Gruno naar Gelderland. 28 Augustus. Stokers le kl. S. Sijtsma en A. C. Leeuw van Gelder land naar Gruno. 28 Augustus. Marinier le kl. P. Vergunst van Afd. Marns. naar de Mok, 30 Augustus. Konstabelsmaat J. C. v. d. NieuwendUk van Hertog Hendrik naar Ws. Vlissingen. 4 September. Matrozen 3e kl. J. H. Bethume. P. Castricum. C. M. Genot, w. de Jong. W. G. Koot. A. v. d. Leur, J. T. de Man. J. Provllll. G R. Pruis. J. RUsdam. W H. v d. Vooren, J. de Wal. A A Wenslnk. H. Wijker. J B. WUn- gas-ds. van Hertog Hendrik naar Ws. W.o. 4 S»r>temb<r. Marns. le kl. C. Krispijn en A. H. v. Holten van Her tog Hendrik naar Ws. W.o., September. Matrozen le kl. F. den Dunnen en J. Drenth van Ws. W.o. naar Ws. Vlissingen. 4 September Marinier le kl. C. Ve. brugge van Schorpioen naar Ws. Vlissingen, 4 September. Marinier le kl. R. Koolstra van Ws. W.o. naar Hertog Hendrik. 4 September. Matrozen le kl. A. J. Brands, J. W. Bom. H. T. Bos, J. A. de Bruine, J. M. Dons. T. A. Fiévez, C. A. Have naar, A. C. J. Hoes, R. Koelewijn, C. L. Kost, P v. Leeu wen, G. Rozendal, J. J. Schulken, H. Smit, M. StroosniJ- der en N. S. Visser van Hertog Hendrik naar Ws. W.o., 4 September. Matrozen lek 1. W. Boekhout. G. J. Coppens, W. v. Dujn, W. H. Flenterle, C. Freijer, A. Grollé, J. van Hal, J. H. Kaptein, A. Klootwijk, J. Kousen. K. C. v. Leeu wen. C. A. E. van OUerloo. P. W. N. S. A. Sluijters, P. Smak. J. A. Sneüeman. A. van Tol en M. Vellcman van Ws. W.o. naar Hertog Hendrik, 4 September. Ondervolgende lichtmatrozen worden den 4den Septem ber overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen naar Hr. Ms. Hertog Hendiik J. J. Trijsburg. R C Arends. J. Bal, C Balster, O. J. v. d. Beek, P. Bek, J. J. Bookelaar. B. v. d Boom, J. T. Bouwman, J. van Breda, J. Brom, J. Brouwer. K. Bruns, B. Bruijel, C. Chatelain, J. H. Claudius, K. van Dellen, G. Dieffenbach, K. van Diepen, J. van Dixhoorn, G van Drempt, G. v. d. Dussen, A. T. v. Dijk, W. C. Ebbo, A. V. d. Eist, C. J. van Eijk, K. Flens, M. J. Oeeratz. B. Gerritsen van der Hoop, G. Gravendeel, G. L. de Haan, A. Haas, J. F. v. Halderen, C. A. v. d. Ham, D. Hart. A. W. HeUboer. J. J. Hoeder, P. Hoeksma, P. J. ter Hoeven. H. E. Hogenbijl, O. A. Holleman. L. Hoogewerf, J. W. van Hoorn. H. J. Jansen. J. Jansen. R. Jansen, R. L. dc Jaeger. J. H. de Jong. P. Kats. C. Kersten, N. Kip, J. Kluifhout, A. Korte» eg. C. Kos. H. de Koster J. Leerzem. D. van Leeuwen. J. Lucas, C. Luke, W. J. C. v. d. Mark, P. P. M. Martinot, A. v. d. Meer. W. j. Meerman. J. Minnaard, R. Noordhuis, F. T. Obdeijn. W. A. Odendaal, L. L. van Onselen, H. Oosterdijk. F A Passenier, J. van Pel, H. A. Pelser. J. v d. Plas, G. Rit- man, J. A. Rommers, W H. J. Rorlng, A. van 8chaik, P. J C. van Soelen. W. J Stavenuiter, A M Steven- haagen, A. v. d. Stok, J. Stoop. C. van Strien. J. M. Tak. P. J. van Te'.gen, T. van Thlcnen. A L. Tutjnman. T. van Velzen. P. Verburgt. J. O. Verditsseldonk. J. Ver hoorn. A. Verschuur®, A. Visser, P. j. Wlnterlnk, H. Wijbenga, M. C. Wynands, J. H. Zegwaart en S. J. van Zomeren. AANGENOMEN IN OEN ZEEDIENST. Leerling muzikant H. Jongkccs, 13 Juli. BEVORDERING. Matroos der 2e kl. W. Lijffijt tot matroos der le kl., 1 Augustus. AANGEWEZEN VOOR THUISVAREN. Matroos der 2e kl. P. J. K. Hermans per ms. „Baloe- ra:i" van Tg. Priok. 7 Juli. Marinier der le kl. C. de Vos per ms. „J. de Wit" van Tg. Priok. 21 Juli. Korpl.-konstabel M ven Reems en marinier 3e kl. A Tamboer per ms. „Sibajak van Tg. Priok, 18 Augustus. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. ZATERDAG 31 JULI. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Intermezzo" en „Een meiqje met protectie". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Charlie Chan op de Olympische Spelen" en „Amor in het Warenhuis". Witte Bioscoop. Koningstraat, aanvang half 8: „Vrouwen en goldaten" met Hans Albers. Hótel-Café „Centraal", omstreeks 7 uur: Huldiging van de Heldersehe Wandelaars, die met succes deelgenomen hebben aan de Vierdaagsche. Zondag 1 Augustus. Casino, des middags van 36 u. en 's avonds 8 u. The Rascals. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Barometerstand Den Helder 763.4 Temperatuur zeewater: 16.6 Temperatuur lucht 15.6 Hoogste temperatuur lucht gisteren 16.2 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.5 Hoogwater (heden) 13.10 Laagwater (heden) 6.50 19.40 Hoogwater (Zondag) 2.00 14.25 Laagwatér (Zondag) 7.55 20.35 Licht op (heden) 21.24 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zomertijd. Zon Aug. op: ond.: Hoogwater Laag wat er Z 1 5.20 20.55 2.00 14.25 7.55' 20.35 M 2 5.21 20.54 3.15 15.45 9.05 21.50 D 3 5.23 20.51 4.40 17.30 10.40 23.20 W 4 5.24 20.49 6.05 18.50 12.15 0.40 D 5 5.26 20.46 7.10 19.55 13 35 V 6 5.28 20.44 8.00 20.45 1.40 14."5 Z 7 5.30 20.42 8.45 21.30 2.25 15.20 GESLAAGD, voor het Hoofdakte-examen te Haarlem P. S. N. Oost, alhier. GESLAAGD. De heer W. Th. Wildenberg slaagd 30 Juli te Haarlem voor de Hoofdacte. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 2 Aug. tot 9 Aug. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. VthJiMdütfUnl, «taAtjcAarf». ttoduicliyiry. hasid. FIRMA BEEMSTEtfBOEÉ? KEIZERSTRAAT f President Roosevelt heeft het wetsontwerp onderteekend, tot het bouwen van 6 hu'.p- vaartuigen, waarvan de bouwkosten ten hoog ste 50 millioen dollars mogen bedragen. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Bengkalis, t., 30 Juli v. Algiers Chr. Huygens, u., 30 Juli v. Genua. Poelau Roebiah, t., 29 Juli v. Marseille. Soeba, t., 30 Juli v. Londen. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Ajax, 30 Juli v. Amsterdam. Ariadne, 30 Juli v. Tanger. Aurora. 30 Juli te Hamburg. Berenice, 30 Juli te Rotterdam. Deucalion, pass. 30 Juli Lydd. Ganymedes, 30 Juli te Rotterdam. Hebe. 30 Juli v. Amsterdam. Hermes. 29 Juli te Antwerpen. Mars. 30 Juli v. Amsterdam. Oranje Nassau. 29 Juli v. Madeira. Pluto. pass. 30 Juli Holtenau. Rhea. pass. 30 Juli Gibraltar. Telamon, 29 Juli v. Thessaloniki. Ulysses. 30 Juli v. Newcastle. Van Rensselaer, 29 Juli v. Madeira. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Achillcs, 29 Juli v. Shanghai. Demodocus, pass. 28 Juli Gibraltar. Philoctetes, 30 Juli te Penang. Prometheus, 30 Juli te Amsterdam. HOLLAND— WEST-AFRIKALIJN. Amstelkerk, 30 Juli v. Amsterdam. JAVA—NEW VORK-LIJN. Kota Pinang. 29 Juli v. Penang. Kota TJandl, 29 Juli v. Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, t.f 30 Juli v. Gibraltar. Buitenzorg, u., 30 Juli v. Suez. Kota Baroe, t., pass. 30 Juii Ouessant. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Beemsterdijk, 29 Juli 540 mfjl Z.W. v. Land's End. Binnendijk, 29 Juli 360 mijl Z.W. v. Valeniia. Blommersdük, u., 29 Juli v. Antwerpen. Delftdijk, 29 Juli te Cristobal. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Sllverwillow, 28 Juli v. Belawan. Tosari, 28 Juli v. Batavia. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjibadak, 28 Juli v. Batavia. Tjikembang, 29 Juli v. Manilla. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg, u., 29 Juli te Port 8atd. Indrapoera. t.. 30 Juli v. Singapore. Kota Agoeng. 30 Juli te Bremen. Sibajak, u., 29 Juli v. Colombo. Slamat, toeristenvaart, 30 Juli v. Dartmouth. ROTTERDAM—ZLID-AMERIKA-LIJN. Alcyone. t., 29 Juli Las Palmas gepasseerd. Alpherat, t., 29 Juli v. Victoria. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPV (Holland—Australië Ln). Almkerk. u.. 30 Juli te Karachi. Tajandoen, 30 Juli v. Rotterdam. (HollandOost-Azië I Un). Gaasterkerk. t., 25 Juli v. Yokohama Zuiderkerk, 30 Juli v. Amsterdam. (Holland—Afrika Ltfn.). Jagersfontein, u., pass. 29 Juli Madeira MIJ

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5