Texel Zaterdag 31 Juli 1937 Derde Blad WM CilWIM ©i lü©sc©pggig? Humor in groot formaat Hans Albers als Ritmeester WITTE KRUIS POEDERS Nieuw winkelpand van de firma Godschalk Een Goede Huidverzorging! Gemeentelijke bijdrage voor hooger onderwijs Een proefvlucht Gecostumeerde voetbalwedstrijd Burgerlijke Stand Onderhandsche verkoop Concert te den Koog k prebik' i^urten £le uj-ejdc in TMJten en TxüttaiieTn Tresi Rudolph, zooals zij optreed in de Tobis film „Intermezzo" RLatto-TAeateA: Als eerste nummer van het program ver meldt deze week het Rialto-theater de film „Intermezzo" en velen zullen mèt ons daar wellicht, om welke reden dan ook, een min of meer zwaar op de handsche tragedie achter gezocht hebben. Niets is echter minder waar, en nimmer zoudt ge in een zomer-programma een vroo- lijker, een dwazer en... onwaarschijnlijker his torie kunnen wenschen. Zeker, dit alles is geen kunst, maar daar staat tegenover, dat niets en niemand van U eischt, dit als Kunst te zien. Integendeel, het dient louter en alleen om U een paar vroolijke uren te verschaffen en die verschaft het U. Plezier... daverend plezier. Het is een kostelijk verhaal, dat van „In termezzo", een verhaal, dat men den vervaar diger van de story benijdt. Want het is nieuw, gloednieuw en zóó origineel als men maar zelden aantreft. Daarbij is er niets, maar dan ook niets te bespeuren van eenig Duitsch sentiment, een euvel, waaraan een enkele maal deze Duitsche producten nog wel eens mank gaan. Het is een actrice van groote vermaardheid, die op het moment dat de bruidsjonkers reeds Lohengrin's strofen aanheffen, aan de armen van den bruidegom ontvlucht en haar heil zoekt in een der Zuid-Europeesche mondaine badplaatsen. Aldaar aangekomen voert het lot, dat we zeker geen n o o d-lot mogen noemen, haar naar de speeltafels, alwaar in den kortst mogelijken tijd een fortuin verloren wordt. Maar geen nood... er is een onbekend heer, schoon van lijf en leden, die tot een wedden schap bereid is: honderdduizend peseta's als zijn inzet, tegen de hare... haar stem. Voilé, waren het onze voorvaderen, die hun vrouw als onderpand bij het dobbelspel achter lieten, dit is iets nieuws en wel dusdanig nieuw, dat men van louter pret het doek der zwarte schaduwen geenmoment meer uit het oog kunt laten en twee uur lang zich ver lustigt in een groteske, waarvan wij weten, dat zij ondenkbaar is, maar die toch, qua vondst, zeker van opmerkelijke kwaliteiten getuigt. „Een meisje met protectie", dat is nummero twee van het Rialto-programm en ongeveer van hetzelfde genre. Uitgelaten, dwaas, en... wederom onwaarschijnlijk. Een lieftallig Duitsch maagdekijn wordt door een onbekend millionnair over den groo- ten vijver geroepen, om aldaar te komen zin gen in niet minder dan de Metropolitan. Er zit een goede dosis romantiek in, en de avonturen in de Nieuwe Wereld, die voor ons bioscoopbezoekers reeds aardig oud begint te worden, zijn legio. Geen moment van deze film vertraagt het tempo, geen oogenblik daalt zij af tot gezochte Vondsten. Een woord van waardeering voor het bij zonder goede spel van Maria Rökk, die zich in deze film doet kennen als een artiste van he.. eerste plan. Wie zich wil amuseeren... hij verzuime met een bezoek aan het Rialto-theater te brengen. Zkwfo-JAealeSi: Tivoli biedt voor de komende week wel een buitengewoon afwisselend programma aan. 'Twee Amerikaansche films, waarvan de eerste „Amor in het warenhuis", tot de komische soort behoort. Een film, die zoowel wat spel, als zang en muziek betreft, uitstekend verzorgd is. De vlotte inhoud, de afwisseling in de diverse scènes bezorgen den bezoeker van Tivoli een aangename tijdpasseering. Vooral aan het mu zikale gedeelte is de noodige zorg, besteed. Want hoewel James Melton geen Tauber of p%ü is, is hij toch een uitstekend geschoolde tenor. Ook het scenario, hoewel niet nieuw, geeft een prettige geestige inhoud weer. Een direc teur van een groot warenhuis, die onder het masker van een der bedienden, in de meest teressante verwikkelingen geraakt en ten slotte natuurlijk trouwt met een van de knappe winkeljuffrouwtjes. Vooral ook het optreden van den kleptomaan, die ieder oogenblik weer in de zaak opduikt, en op waarlijk geniale wijze zich van diverse voor werpen weet meester te maken, doet het pu bliek herhaaldelijk brullen van het lachen. De tweede film is een Charlie Chan-product en wel „Charlie Chan op de Olympiade". De boeken, die Earl Derr Biggers reeds over Charlie Chan, de speurder van Honolulu, het levenslicht schonk, worden als detective ro mans tot de besten beschouwt en zoo is het ook met de films, waarvan het scenario ge baseerd is op deze creaties van Biggers. Niet dat deze films een mysterieus karakter dra gen. Integendeel, zij zijn grepen uit den tegen- woordigen tijd. Een tijd, waarin vooral het moderne verkeer het den misdadigers moge lijk maakt op de meest geraffineerde nianier zijn slag te slaan en zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Daar tegenover staat, dat ook het detective-wezen gelukkig over krachten beschikt, die zich met den meest genialen mis dadiger kunnen meten. De film geeft nu een beeld van dezen strijd tusschen wet en mis daad. Het gaat hier om een belangrijke uit vinding, die gestolen wordt en juist ten tijde van de Olympische spelen te Berlijn naar deze stad wordt overgebracht. De spanning in de film stijgt met de minuut. De groote speur der, die dank zij het feit, dat zijn zoon in handen van de misdadigers is verbazend ge handicapt wordt, zegeviert tenslotte door zijn buitengewoon doorzicht. Over het spel van Warner Oland, die steeds de rol van Charlie Chan vertolkt, kunnen we gevoegelijk zwijgen. Hij is zoo doorkneed in deze rollen, dat we in hem tenslotte niets anders meer kunnen zien den „De groote speurde r". De flegmatieke Chinees, van wien ondanks zijn eenigszins sloom uiterlijk, iets uitgaat. Ook wat de andere spelers be treft is deze film buitengewoon goed ver zorgd, noemen we maar Katherina de Mille, Allan Lane enz. Over dit programma kan het publiek dan ook niet anders dan tevreden zijn. Witte, Ria^caap „Soldaten en vrouwen", zoo heet de film, waarin Hans Albers dezer dagen in de al oude Witte te zien is. Inderdaad is het een soldatenfilm, maar het tweede gedeelte van den titel is in zooverre onjuist, dat we, of liever gezegd, Hans te doen hebben met slechts één vrouw. Maar dat is dan ook een blonde schoonheid, een wezen zooals ze ge woonlijk alleen maar op films te zien zijn. Schoon en naar evenredigheid onbetrouw baar! Wantzij is een spionne, welke s'echte kwaliteit ritmeester von Prack (Hans Hans Albers in Vrouwen en Soldaten", IN ELK GEZIN EEN DOOSJE en u hebt de apotheek. in huis! Verkrijgbaar ook in cachet- en tabl**vorm Zijt gij als rooker niet tevrèe PIET SNEL's 4 ct. Havanna's zijn O Ké! Tegen hoofdpijn, griep, tandpijn, rheumatiek en menstruatiepijnen. 'oor Ned«'Iond: Dutfm Cogitgooö Bij Apotheken en Drogisten. Albers) eerst in haar ontdekt als Amor met zijn feilloos schietende pijlen de harten der beiden aan elkaar geschoten heeft. Hij: aan voerder van een slechts enkele honderden menschen tellende patrouille, welke de Duit sche troepen, die nabij de Djnepr gelegerd zijn (het verhaal speelt zich af in de eerste dagen na den wereldoorlog) versterking wil- men brengen. Zij: echtgenoote van den aan voerder eener Russische wachtbrlgade, welke den doortocht der Duitschers heeft te belet ten. Men begrijpt de moeilijkheden, welke hieruit kunnen voortkomen, maar men zal ze niet goed meer begrijpen als men nog weet, dat de beide aanvoerders volle neven van elkaar zijn! We zullen u dan ook nit vermoeien met u haarfijn uiteen te zetten, hoe deze zonder linge perkara precies in elkaar zit, noch u vertellen hoe ze afloopt. In een zeer onder houdende film, waarin het kanongebulder, het geratel der machinegeweren en het fluiten der granaten niet van de lucht is, wordt het im mers met gebruikmaking van de geweldige technische hulpmiddelen, waarover de film industrie beschikt en zeker ook de U.F.A., welke deze film onder het publiek bracht, on omwonden op het witte doek gebracht. We zullen hier niet uitvoerig stilstaan bij de enkele onwaarschijnlijkheden, noch bij andere, overigens bijkomstige, onvolkomenheden, welke deze film aankleven. Men ga er gerust heen, men ziet er Hans Albers zooals we hem uit al zijn vorige films kennen, n.1. als en kerel uit één stuk, als een rondborstige, kranige, sympathieke kerel, die veel van zijn mannen eischt, doch die dan ook voor hen door het vuur gaat. Dit in flagrante tegenstelling met zijn neef en vijand, die natuurlijk het loodje legt. Maarook Hans zal geen „Happy ending" beleven, evenmin als de charmante spionne. Dat heeft het verhaal nu eenmaal zoo gewild! Warner Olanci en Kaïtierine de Mille in de 20th Century-Fox- film CHARLIE CHAN ÖP DE OLYMPISCHE SPELEN. Naar wij vernemen is de bouw van het winkelpand voor de fa. Godschalk in de Ko ningstraat alhier gegund aan den aannemer H. W. Freeke, alhier. Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Te Den Helder zal met ingang van 1 Sept. a.s. een gemeentelijk lyceum worden opge richt, bevattende: a. een af deeling, bestaande uit een 2-jarige onderbouw: en b. een afd. van 4 klassen, die tezamen met den onderbouw vormen een gymnasium en een van 3 klassen, die tezamen met den onderbouw een H.B.S. vormen. Voor leerlingen, die uit andere gemeenten den onderbouw d. school en voor hen die de klassen, die hiermede een H.B.S. vormen, be zoeken, zijn volgens de wet van deze buiten gemeenten bijdragen verschuldigd, die niet op de ouders kunnen worden verhaald. Anders staat het echter met de 4-jarige afd., die teza men met den onderbouw een gymnasium vor men. Voor het onderwijs aan deze klassen zijn de gemeenten, waaruit leerlingen hierin ge plaatst worden niet tot bijdragen verplicht, omdat het Rijk deze school te Den Helder niet subsidieert. De gemeente Den Helder wenscht echter alleen leerlingen uit die gemeenten te accepteeren, die zich willen verbinden voor iederen leerling een bijdrage van 200 per jaar te betalen. De gemeente is, zooals we hierboven reeds meldden, een bijdrage verplicht voor de leer lingen, die een H.B.S. bezoeken in een andere gemeente, en ook voor hen, die een gymna sium bezoeken, deze bijdrage is in de meeste gevallen hooger dan 200. Aan een lyceum zijn de eerste 2 jaren geljjk aan de opleiding aan een H.B.S. A. Nu heeft de practijk uitgewezen, dat de U.L.O.-school te Den Burg met succes kan opleiden voor de 3e klasse eener H.B.S. Ouders, die dien weg bewandelen, ontlasten de gemeente dus van een bijdrage, die niet op hen verhaalbaar is. Daarnaast staat, dat, wil onze U.L.O. een 3-mansschool blijven, het wenschelijk is, dat zij bezocht wordt door vele leerlingen, die de school tevens geheel door- loopen. Ouders, die hun kinderen van de gewone lagere school direct naar een lyceum zenden, benadeelen de gemeente dus op tweeërlei op zicht. Volgens het oordeel van B. en W. dezer gemeente is het daarom billijk, dat in derge lijke gevallen, wanneer de leerlingen nader hand naar de gymnasiale afdeeling van het lyceum overgaan, de bijdragen over het derde en vierde leerjaar op die ouders worden ver haald. Daartoe zal het noodig zijn, dat de ouders, die hun kinderen naar de le en 2e klasse van het lyceum verbinden, zich tegen over de gemeente tot terugbetaling verbinden. Volgens ontvangen bericht van het Gemeen tebestuur van Den Helder is toelating ge vraagd tot de gymnasiale afd. voor een doch tertje van d en heer Jouwersma, die de U.L.O. school alhier heeft doorloopen. Bijdrage van 200. Naar aanleiding van bovenstaande vra gen B. en W. machtiging om aan het ge- mentebestuur te Den Helder te verklaren, dat de gemeente Texel bereid is voor leer lingen uit deze gemente, die de gymna siale afd. zullen bezoeken, een bijdrage te verleenen van 200.met dien ver stande, dat deze verklaring met betrek king tot de leerlingen, voor wie toelating tot de le of 2e klasse van het lyceum wordt verlangd, niet zal worden afgege ven alvorens de betrokken ouders of ver zorgers zich ten genoege van B. en W. tegenover het gemeentebestuur verbonden hebben aan de gemeente bjj overgang naar de gymnasiale afdeeling over het 3e en 4e leerjaar het bedrag der gemeentelijke bydrage aan de gemeente te restitueeren. Vrijdag heeft de Douglas „de Ibis", van de K.L.M. een proefvlucht gemaakt boven Texel. De prachtige machine vloog zeer laag boven Den Burg. De bestuurder, de heer Hulsebosch, bracht daarmede een groet aan zijn echt genoote, mevr. HulseboschKiljan, die bjj haar familie te Den Burg vertoeft. Morgen vertrekt de heer Hulsebosch met de nieuwe machine naar Indië. Woensdag a.s. wordt des avonds 8.15 uur een sportavond gehouden op het sportterrein van de S.V. „Texel". Op het programma staat een gecostumeerde voetbalwedstrijd, welke stellig buitengewoon zal inslaan. Bovendien zullen diverse gymnastische oefe ningen worden uitgevoerd door de gymnas- tiekvreeniging „Texel", terwijl „Texelsch Fan farecorps" muzikale medewerking zal ver leenen. Het wordt dus een bijzondere avond, welke stellig zoowel door badgasten als inwoners op prijs zal worden gesteld. De entrée is zeer laag gesteld, n.1. op 10 cent, zoodat iedereen van dezen avond zal kunnen profiteeren. van 24 t/m 30 Juli 1937. GEHUWD: Nanne Weijdt en Anna Marga- retha Sophia Kalis; Theodorus Hendricus van Sambeek en Catharina Maas. OVERLEDEN: Neeltje Zijm, 82 jaar, geh. m. Pieter Zijm. POLITIE. Gevonden: 4 ceintuurs, 1 autosleuteltje, 1 rijwielplaatje, 1 regenjas, 1 kindermanteltje, 1 damespolshorloge. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst: Sj. Nota, Cocksdorp. D. de Ruijter, Oudeschild. Oosterend Het perceel bouwland aan den Oosterweg, nabij Oosterend, dat toebehoorde aan de fa milie S. Bakker en reeds onderhands was overgegaan aan den heer Jb. Kuiper, is thans weer verkocht aan den heer Jn. Boogaard te Trentgeest bij Oosterend. De Kooi: Donderdag 5 Aug. a.s. des avonds 8 uur geeft Texelsch Fanfarecorps een concert te De Koog, de gymnanstiekver. „Texel" zal in de pauze Gymnastiekdemonstraties geven. tP^^en-opfüjitnin(^ Waarschijnlijk handelende in den geest van het ,,uitverkoopen tegen spot prijzen heeft ook onze Raad zich deze week gedragen op een waarlijk bijzon der loffelijke wijze, door een serie onderwerpen tegen uitverkoopsprijs aan den man te brengen. In verband met de warmte, den zomer en het strand was het alles zeer sympathiek: het reukzout van den bode voor flauwgevallen engelenbakbezoe kers was niet van noode, noch werden daar zweetdruppelen geplengd op het beige trijp der zetelen. En tenslotte werd daar dien avond geen bres ge schoten in het door Nationaal Herstel zoo zeer gevloekte sigarenkistje. Het was cameraderie en eensgezindheid; hulde daarvoor! Deze week het vierde-Dinsdag-in-de- maandsche bezoek brengend aan het Kantongerecht was het frappant te zien op welk een waarlijk alles overtreffen de wijze genoemd Gerechtsgebouw den laatsten tijd door het Publiek gezocht wordt. Als het zoo doorgaat kan het niet anders, of de conciërge. overigens een vriendelijk en bescheiden man) zal zich genoodzaakt zien z'n bruine colbertje uit te trekken en zich den volke te toonen met rood-geverfde pantalon en dito jas en pet, zoo in den vorm van Piet Dortmund, den bewaker van Tivoli. Het zal dan extra-gezellig worden, al beloopen wij de kans, dat ook hier op het alziend oog van den vermakelijk- heids-cerberus ongetwijfeld zal vallen. Vermakelijkheid wordt in Den Helder getolereerd, doch alleen dan, wanneer men een bijdrage in de kas van meneer van Dalen heeft gedeponeerd. En naast de conciërge zal, als Opper- Mandarijn der Kanton-penningen, die kleine meneer staan, die de kaartjes aanpakt. U kent hem wel, meneer Ronde Hij zal geen muis toegang verleenen. en iederen vierden Dinsdag van de maand zijn superieuren verrassen met véél geld. Deze getrouwe ambtenaar zal hier voor ongetwijfeld rechtens zijn beloo ning niet onthopen. Integendeel, hij zal als zijnde goed ambtenaar het eeremetaal van verdienste zeker krijgen en nog later het eere-voorzitterschap van ,,Moed-Volharding-Zelfopoffering' Tenslotte spreken wij ook op deze plaats ons leedwezen uit over de zwendelpraktijken in deze stad. Het is werkelijk ontstellend te zien, hoe ver standige menschen er in kunnen vliegen. Eén September opent het Lyceum zijne poorten en zullen onze kinderen en kindskinderen naast de wijsheid der Jongeren ook de Wijsheid der Ouden deelachtig kunnen worden. Laat ons hopen, dat zij ons, de „vaderen wijsheid zullen leeren Fanfare), v.m. 10 u. Ds. 7.30 u. VOOR ZONDAG 2 AUG. 1937. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. D e W a a 1v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft, (extra collecte). Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok. Den Hoorn, v.m. 10.30, Ds. Moen. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u., Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte. De Koog, v.m. 10 u., De heer De Ru. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u., Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb v. d. Leer. Den Burg (Geb. Fanfare), n.m. Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u„ Cand. Wouda. Oosterend, n.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk. Oosterend, n.m. 10 u., en n.m. 3 u. Ds. E. B. C. Kok. Leger des Heils, Den Burg. Zaterdagavond 8 uur: Straatzang. Zondagmorgen, 7 u.: Bidstond. Zondagmorgen, 10 u.: Heiligen-samenkomst. Zondagmiddag 4 u.: Openlucht-samenkomst op den Hollebol. Zondagavond 8 u.: Verlossingssamenkomst. Maandagavond, 8 u.: Straatzang Oudeschild. Dinsdagmiddag, 2.30 u.: Gezinsbond. Dinsdagavond, 8 u.: Soldatensamenkomst. Woensdagavond, 8 u.: Straatzang De Koog. Donderdagavond 8 u.Heiligingssamenkomst. Jeugdsamenkomsten. Zondagmorgen, 9 u.: Handleiding. Zondagmiddag 12.30 u.: Compagniesamen komst. Zondagmiddag 5 u.: Heilsamenkomst. Dinsdagavond, 7 u.: Jongsoldatensamenkomst. Woensdagmiddag, 4 u.: Liefdebond meisjes. Woensdagmiddag 5 u.: Heilsamenkomst. Vrijdagavond, 7 u.: Figuurzagen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7