De Duitsche minderheden in Polen Jamboree kampleven Duitschland weert de Coloradokever C Wederopstanding der GPOe Madrid enPamplona onder vuur Italiaansch verkeersvliegtuig verongelukt Overstrooming op de Philippijnen Italiaansche journalisten terug naar Engeland SPANJE V Fietser door trein meegesleurd Prins Bernhard zeilt ONHEILBRENGEND INSECT OOK IN LIMBURG GEZIEN. In het geheele westelijke deel van Duitschland worden uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om den gevreesden Coloradokever die utt Frankrijk dreigt binnen te drin gen, af te weren. Daartoe hebben de autoriteiten reeds den invoer van aardappelen, aardappelplanten, tomaten, kool en eenige andere gewassen uit Frankrijk, België, en Luxemburg verboden. Aan de wanden der schoollokalen heeft men groote gekleurde platen van den co loradokever opgehangen en van de schade welke dit insect aanricht. Op deze wijze wil' mën de schoolkindéren paraat maken om te helpen in den strijd tegen dezen ke ver. De leden der jeugdorganisaties krijgen onderricht in de herkenning en vernieti ging der insecten en maatregelen zijn ge troffen om uit vliegtuigen poeder te strooien boven de akkers waar de kevers zijri waargenomen. Thans is ook de Coloradokever in Zwit serland "gesignaleerd en wel in verschil lende aardappelvelden op het grondgebied van de gemeente Le Lieu. dat langs den oever van het meer van Joux, in het Kanton Vaud, ligt. Dit is dus de eerste inval van het ge vreesde insect in Zwitserland. De Federale Regeering heeft onmiddellijk de noodige maatregeien genomen. Naar verluidt zijn ook cocons van Colo radokevers op een aardappelveld, in Lim burg aangetroffen. Üe gevaarlijke broci- liaard, die van geringen omvang was, kon dog gemakkelijk door den Plantenziekten- kundigen dienst vernietigd worden. Het blijft echter mogelijk, dat zich nog op andere velden in Limburg larven van het rampzalige insect bevinden. TURKIJE'S PRESIDENT NOODIGT ROOSEVELT UIT. In een gepubliceerde briefwisseling tus sehen president Roosevelt en Ketnai Ata- turk naar aanleiding van de opvoering in Washington van een film over Turkije, geeft de Amerikaansche president uiting aan de hoop persoonlijk kennis te kunnen maken met den Turkschcn president. Ke nia! Ataturk heeft daarop Roosevelt uitge- noodigd een bezoek te komen brengen aan Turkije. „NORMANDIë" VERBETERT SNELHEIDS RECORD. Het mailschip „Normandië" dat reeds eer der den blauwen wimpel veroverd had, heeft thans weder het snelheidsrecord voor den overtocht over den Atlantischen Oce aan, van Oost naar West, dat door de „Queeri Mary" verbeterd was, op zijn naam gebracht. De -^Normandië" heeft den afstand van Bishop's Liglit naar Ambrose Light afge legd in 95 uur 2 minuten, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 30.58 knoopen. CANADA VERBIEDT WAPENUITVOER NAAR SPANJE. De Ministerraad van Canada heeft een drietal decreten uitgevaardigd, waarbij controle wordt ingesteld op den uitvoer van wapens en deze, wat Spanje betreft, verboden wordt, evenals de dienstneming van Canadeezen bij de Spaansche troepen. DUITSCHERS MOETEN JUTE ZAKKEN INLEVEREN. De "Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat een bepaling bekend is gemaakt betreffende inlevering van alle uit jute en soortgelijke vezels ver vaardigde zakken in geheel Duitschland. De zakken, die zich in handen bevinden van kooplieden, moeten binnen een maand ingeleverd worden bij de officieele inkoop centra. liet is verboden dergelijke zakken te versnijden, te verscheuren of te herstel len, dan wel ze te gebruiken voordat zij in geleverd worden, voor het bewaren van steenkool, brandhout of cokes. Gistermorgen is op het vliegveld Wadi- halfa (Soedan) een groot Italiaansch vlieg tuig in brand gevlogen en volkomen ver nield. De uit vijf man bestaande bemanning en vier passagiers kwamen om het leven. Tengevolge van den aanhoudenden re genval zijn op de Philippijnen groote over- stroomingen ontslaan. Op Luzon is een groot dooi van den oogst vernield. Vele huizen werden vernield. Tot dusverre zijn vier dooden geborgen. Men vreest dat epi demieën zullen uitbreken. In het dal van de rivier Agno in de provincie Pangasinan zijn talrijke personen verdronken. Dysenterie heeft ruim twjntig slachtoffers gemaakt. Geheele plaatsen met duizenden inwoners zijn van de buitenwereld afgesneden. Volgens een officieele mededeeling uit Rome. zullen de drie maanden geleden uit Londen teruggeroepen correspondenten der Italiaansche dagbladen in den loop der eerstvolgende dagen hun werkzanmheden in de Engelsche hoofdstad hervatten. „Angriff" dringt op spoedige re geling aan. Onder de kop „Een woord aan Polen" pu bliceert de naüonaal-socialistische „Angriff een artikel over de anti-Duitsche maatrege len, welke de laatste weken van Poolsrhe zijde zijn getroffen, o.a. de onderwerping aan den staat van de evangelisch-geuni- eerde kerk van Oost-Oppersilezië, de land bouwhervorming voor Oost-Oppersilezië, de uitschakeling van de Duitsche taal bij de rechtbanken als officieele taal en het gevai- Pless, waardoor de bij de tot standkoming op 26 Januari 1934 van de tussehen A.iolf Hitier en maarschalk Pilsoedski gesloten overeenkomst uitgesproken hoop, dat de overeenkomst ook zou leiden tot een vrede tussehen beide volken en dat ook de Duit sche minderheden in Polen voordeel ervan zouden hebben, niet verwezenlijkt is. In plaats daarvan is. zegt D.N.B. gekomen een snel soortgaand economisch en volksch verlies der Duitsche volksgroepen, die bin nen de Poolsche grenzen leven. De klachten van de Duitsche minderheid in Polen wil den niet verstommen en de Duitschers in liet rijk kunnen slechts verklaren, dat ook naar hun meening deze klachten maar al te gegrond zijn. „De Angriff" vervolgt dan: „Er is, als men de Duitsch-Poolsrhe betrekkingen be schouwt, nog slechts de groote kwestie der minderheden te regelen, nadat bijna alle andere vraagstukken door wederzijdsche besprekingen in den geest van het Duitsch- Poolsrhe accoord opgelost konden worden. Het schijnt ons toe. dat het tijd wordt, thans ook het minderhedenvraagstuk in denzelfden geest krachtig ter hand te ne men om ook deze kwestie op te lossen, op dat een aanleiding tot conflicten tussehen beidel andeu en volken uit de wereld wordt geholpen 'n probleem dat hun betrekkingen onnoodig bemoeilijkt. Verder stilstand aan de fronten. Do actie der rechtschen aan het front van Tcruel was gister weer minder hevig dan Zaterdag en Zondag, zoodat de „rust" ook daar thans in overeenstemming is met die der overige fronten. De rechtschen zijn be zig de veroverde stellingen in Cuenca, dat zij vanuit Tcruel binnenrukten, te verster ken. De volksfronters zijn koortsachtig bezig maatregelen te treffen, dat de vijand niet verder op dit gevaarlijke punt doordringt. Door de vorderingen van de laatste drie da gen heeft Franco's tang zicli immers weer iets vaster om Madrid gesloten en zou de aanval vanuit Teruel zich nu ook naar het Oosten richten, dan Joopt de verbinding MadridValencia ernstig gevaar. Franco ziet zeer goed in, dat voor hem alleen op het Teruel op het oogenblik successen te be halen zijn. Kort na middernacht zijn de bat terijen der opstandelingen een lievig bombardement op de hoofdstad be gonnen. Het schijnt dat de granaten in de wijken in het centrum van de stad neerkomen. Bommenwerpers der linksche luchtmacht hebben gisterochtend de open stad Pamplo- na gebombardeerd. Geweldige brand nabij het Es- coriaal. Gisternacht hebben rechtsche voorposten in de richting van het Escoriaal bij Madrid een grooten brand waargenomen, 's Mor gens laaiden de vlammen nog hooger op. liet vuur strekte zich uit over een lengte van meer dan tien km. ten Zuiden van het Escoriaal. Alle bosschcn zouden in brand staan. Kleinzeerige padvinders? De „Pil" heeft werk. Een Schot in pijnlijke situatie. Voortrekkerskamp „Woestduin" 's morgens 6 uur. Een harde por met de stok van de nacht dienst en eenige vriendelijk toegevoegde woorden van luiwammessen, die denken dat ze een gat in de dag kunnen slapen, geven het sein aan dat het weer tijd is om aan het werk te gaan. Ook nu tijdens de Jamboree is het voor de voortrekkers hard werken. Ieder heeft zijn bepaalde taak en degenen die niet speciaal ergens bij inge deeld zijn vormen de Algemeene dienstpioeg. Zij zijn de zwarte schapen in het voortrek kerskamp, daar ze voor alle karweitjes klaar moeten staan, wat hun naam „De dekzwabbers" ook aangeeft. 's Morgens om acht uur houdt de dokter spreekuur. In een lange rij staan ze voor de roode kruistent. De dokter die dit keer niet de bekende naam van „De Pil" heeft maar die om zijn onafscheidelijke pijp „üe Vuurvreter" gedoopt is, is een geweldig ge zellige kerel, die met een oud kampmutsje op zijn hoofd het spreekuur houdt. Geluk kig heeft hij zelden patiënten van ernstige aard daar de meest voorkomende gevallen wel zijn, brandwondjes, en wonden opge- loopen bij het houthakken. Vooral dit laat ste komt veelvuldig voor want het schijnt een algemeene kwaal te wezen om bij het houthakken ook een stukje vingertop mee te nemen. De overdrijving bij dergelijke gevallen is echter geweldig. Hoe verder een ongeluk bekend wordt, des te grooter wordt de omvang er van. Zoo bleek, dat bij de gehouden reaiiy een Deensche verkenner die vlak bij de publieke tribune had gestaan een hoofdwond had opgeloopen. Niemand wist echter de juiste oorzaak van dit on geval. Maar de fantasie speelde een groote rol en al spoedig werd er verteld dat een dame op de tribune zoo enthousiost was bij 't zien van dezen Deenschen verkenner, dat zij hem met Eau de cologne wilde besprenkelen, de flesch echter liet glippen en deze zou dan op het on schuldige Deensche hoofd neergeko men zijn en zoo de wond veroor zaakt hebben. En dit verhaal werd dan met de grootste ernst rondverteld. Handleekeningcn-race 's Avonds is de vrije tijd voor de voor trekkers en deze wordt dan ook benut om eens een kijkje in de andere kampen te gaan nemen. De buitenlanders die hier Een der deelnemers aan de We reldjamboree te Vogelenzang geeft ons een kijkje op het bonte, genoeg lijke leven in het internationale padvinderskamp. Deze kampbrief bevat tal van anecdotische gebeurtenissen, waar de buitenwereld onkundig van is, doch die de jamboree-stemming zoo goed weergeven. aanwezig zijn, zijn vooral voor het bezoe kende publiek uitgezochte personen om handteekeningen te plaatsen. Maar het publiek weet niet altijd pFs- cies het onderscheid tussehen Holland- sche en huitenlandsche verkenners. En zoo gebeurde het dan ook dat een aardig bak- vischje op een Hollandschen voortrekker afkwam en hem beduide dat zij graag zijn handteckening zou willen hebben. De voortrekker vertrok geen spier nam het voor dit doel speciaal vervaardigde boekje ter hand en toekende met sierlijke halen zijn naam op het papier. Een vrien delijk lachje en een „Thank you verv much" was de belooning. Maar eenige passen verder toen de nieuwe aanwinst bekeken werd en ze zag op het papier staan „Dirk ten Brugge, Haarlem", daalde de vriendelijke stemming plotseling en de ge- noegelijk grinnikende „Dirk" werd vol woede met nijdige halen doorgekrast. Een schot koopt klompen De liegfde van de buitenlanders voor Hol- landsche klompen is geweldig Op het markt plein trad een groote Schot de klompenwin kel binnen om zich eenige paren te ver schaffen en al spoedig kwam hij de win kel uit met onder iedere arm een paar. Daar hij waarschijnlijk wel eens van Hollandsche klompendansen had gehoord, wilde hij toch ook wel eens weten hoe dit ging. Dit zou hem wel even voorgedaan worden door één van de damesbezoekers. Deze trok een paar klompen aan. en begon te dansen, onder deskundige muzikale be geleiding van een aantal Hollanders, die het schoone lied brulden van het „peerd van Oome Loekes dat dood was" en hier bij om de maat te klappen. De Schot vond het prachtig, maar» toen men hem vertelde, dat het nu zijn beurt was. betrok zijn gezicht wel eenigszins. Maar hij trok toch de klompen aan, die hem wel wat klein waren, en fungeerde als partner van de dame. De muzikale afdeeling haalde eens extra diep adem en begon. De Schot sprong DOO# DEN&TIOblALEU ZSJULI BEZET mm 5KM V I r»' ■.ORIHUELA J /■- C3 v-wGRlEGOG* APERCEUSEVi ROOEUASY. .1 /ALMOHfU/ri'?, POZODOtU \T0RRE LA CARCEl TORREMOCHA 5TEULAllS^ BROWCHALEE) («wNi,,, MOUTER DE NOGUERA X kV CELUt roRRES kVILLARQUEMAOO a U CELADA'S fe' CUEYAS TRAMACAVTILLA' GUADALAVIAR V viLLtR V delcobo C/a x, <4 M"C \%FRIAS S. .GE A O.A. s^fROYUELA TFl CALOMARDE I L_ II M0SCARD0W/V.H BE, jw*». -VSUf X* 5ALD0U ÜCAMPllYo X RUBIM.EG t/J Vv FERRIENTEJ - VALOECUEWCA*#/VllLASTARl HET FRONT VAN TERUEL. TALRIJKE ONDERSCHEIDINGEN VOOR HAAR AMBTENAREN. WAAROM EERHERSTEL DER POLITIEKE POLITIE? Sinds geruimen tijd verschijnen er in de Russische pers weer lange, ge heimzinnig aandoende lijsten van persoonlijkheden, die „wegens uitste- f kende verdiensten bij de vervulling van belangrijke regeeringsopdrach- len bewezen" met de hoogste Sovjet orden worden onderscheiden. Eerst bij een nadere beschouwing ontdekt men onder de nieuwe ridders van den „Roo- den Ster" of van de „Lenin-orde" bekende namen, n.l. van commissarissen van de vei ligheidspolitie, van gevreesde rechters van instructie en van leden van do geheime „col- logen", die in deze maanden tol taak hebben, de plotseling gearresteerde leiders van ver schillende takken van dienst te verhooren cn te veroordeolen. Onder de geridderde functi onarissen van het „Commissariaat van Bin- nonlandsrhe /aken" (zoo heet de GPOe thans officieel) vindt men ook een tweehon derd lieden, die zich bij den bouw van het Wolga-Moskwakanaal hijzonder onderschei den hebben bij dit waarlijk enorme werk, dat intusschen door tienduizenden dwang arbeiders onder toezicht van de GPOe is ver richt. Het kort geleden hekend gemaakte feit, dat aas 55.000 dwangarbeiders, die zich bij den aanleg van het kanaal in het bijzon der door „stootarbeid" onderscheiden had den, gratie is verleend, bevestigde slechts het vermoeden, dat hot aantal gestraften, dat hier gewerkt heeft, aanzienlijk meer dan 100.000 bedraagt. De meest voorbeeldige commu nist. Het hoogtepunt der wederopstan ding bereikte de GPOe, welker presti ge door de Jagode-affaire zoozeer ge daald was, met de verleening van de Lenin-orde aan den volkscommis saris van binnenlandche zaken Jes- jof, den nieuwen chef van de GPOe. De huldebetuigingen voor de GPOe en haar leidei welke naar aanleiding van dit feit in do Russische pers verschenen, over treffen alles, wat men tot op dat oogenblik op dit geliied gepresteerd had. Alle bladen brurhten het portret van Jesjof (dat b.v. in de Prawda een halve jiagina besloeg) en voorzagen deze gebeurtenis van een commen taar, dat welhaast karakteristiek is voor de oj) liet oogenblik in de Sovjet-Unie hecr- schendc atmosfeer. Zoo noemde de Prawda den GPOo-chof den meest voorbeeldigen com munist, wiens „revolulionnaire waakzaam heid", „scliern bolsjewistisch oog" en „grooi proletarisch instinct" in ieder opzicht gepre zen moesten worden. Onder zijn leiding zou den de „spionnen, verraders en Trotzkisten" als Sinofjeff, Kamenatf, Radek. Pjatakoff en „bandieten van liet slag van een Toesjat- sjewski en Oehorewitsj" vernioiigd zijn en bovendien zou hij ook na de ontmaskering van den „verrader" Jagoda het GPOe-appa- raat zelf gezuiverd hebben. Het toppunt der infamie bereiken echter de zooals steeds ad hoe bestelde - „resoluties van arbeiders" die den kleinen man met den boozen blik de verzekering van de „innigp liefde van het Sovjetvolk" geven en hun vereering uitspre ken voor het „groote meesterschap", waar mede Jesjof „den binnenlandschen vijand ontmaskert"! Waarom rehabilitatie der GPOe? Nu doet men verkeerd te meonpn, dat al deze huldebetuigingen in de eerste plaats de persoonlijkheid van Jesjof gelden. In goed ingelichte kringen in Moskou is men het er over eens, dat Jesjof slechts beperk te capaciteiten bezit en geheel te werk gaat naar de aanwijzingen van zijn meester in het Kremlin. De aangehaalde „stemmen uit het volk" dienen er inderdaad niet toe, Jesjof te bewierooken. De propaganda geldt veeleer de GPOe als het blindelings den wil van liet Kremlin volgend apparaat. De val van Jagoda en de daarop volgende zuiveringsactie in den kring van zijn naaste medewerkers hadden het tot op dat oogenblik al machtige GPOe-apparaat ernstig gecompromitteerd. Opvallend is, dat Jagoda, die vier maanden geleden wegens „ambtsovertredingen van crimineelen aard" gearresteerd werd nog steeds niet voor de rechtbank is verschenen. Eerst naar aanleiding van de verleenlng van de Lenin-orde aan Jesjof noemen de bladen zijn naam weer, waarbij hij even eens voor de eerste maal als „laffe ver rader", „vijand van het socialisme" en vriend van spionnen, saboteurs en Trotz- kistische bandieten" betiteld wordt. Mis schien mag men in deze uitlatingen van de officieele Prawda de eerste aanwijzing van een nieuw groot proces zien, een pro ces. dat logischerwijs Jagoda naast de overige gevallen grootheden van het regi me, Roedsoelak, Krestinski, Salimoff cn vele anderen in de bank der beschuldigden moet brengen. Wij zeggen „logischerwijs,,' want het schijnt nog niet vast te staan, dat het Kremlin nogmaals een voor het prestige van zijn staat zoo gevaarlijk proces zal wa gen te voeren. Maar hoe dit ook zij, in den strijd van Stalin togen zijn vijanden, die klaarblijkelijk nog steeds voortduurt, is de noodzakelijk heid gebleken, de almachtige politieke poli tie, de GPOe, weer te rehabiliteeren. Dit is de zin van de onderscheiding van Jesjof en zijn getrouwen. Want wat Stalin in zijn strijd om de macht niet missen kan is het „onverbiddelijk straffende zwaard van de proletarische dictatuur" zooals de GPOe in de taal van de Sovjetpers genoemd wordt met groote onwennige passen rond. Met luide kreten werd hij door alle om hem hoen staande natio naliteiten aangevuurd. De arme kerel. Bij' eïke sprong deden zijn voeten hem meer pijn, maar hij moest vol houden, daar de daine ook vroolijk door danste. Met een waar martelaarsgezicht danste de Schot door en zuchtte diep van verlichting, toen lietn aar adem happende koor ten slofte vond, dat hij nu we>l be merkt zou hebben wat een klompendans was. Zoo is vooral des avonds op het markt plein een verbroedering van alle denkbare rassen bij elkaar. Men kent hier geen rang of stand, geen verschil van politieke of aodsdienstige richtingen. Hier heierscht een kameraadschappelijke geest, die allen in dit uitgestrekte kamp verbindt. Doodelijk ongeluk op onbe- waakten overweg. Op den onbewaakten overweg dip 'den weg Gouda—Stolwijk, nabij Stol wij kersluis, onder de gemeente Stolwijk, is de .,0-jarige handelsreiziger B. uit Gouda door den trein, die uit Schoonhoven vertrok, gegre pen en op slag gedood. Omtrent de toedracht van het ongeluk vernemen wij het volgornde: Uit de richting Stolwijk kwam de «Hari ge reiziger J. G. Bik, wonende in de de la Reylaan te Gouda per fiets aanrijden, op het oogenblik dat de tramtrein uit Schoon hoven naderde, welke trein op dit punt signalen geeft. De wielrijder moet deze trein wel gezien hebben, d-och blijkbaar heeft hii getracht nog den overweg te pa.s- seeren. hetgeen evenwel mislukte. Hij werd door den trein gegrepen en een dertigtal meters meegesleurd en kwam terzijde) van. de spoorbaan te liggen. I- De man was op slag dood. Toevallig waren twee leden van tiet Roode Kruis in de nabijheid, doch hun hulp mocht niet meer baten. Per auto van den gemeentelijken dienst is het stoffelijk overschot naar het van Itersonziekenhuis tp Gouda vervoerd. Het rijwiel werd geheel in elkaar gedrukt.. De trein had zeven minuten vertraging. feilen Z.K.H. brengt een bezoek aan de Holland-week op het IJssekneer Bob Maas wint de starklasse. De zeilwedstrijden van de Holland-week' werden gisteren op het Buiten IJ bij Am- sterdam ..voortgezet. Dezen dag werd we! bijzondere luister bijgezet door de aanwezig heid van Z.K.H. Prins Bernhard, die medezeilde in de Tromp 2 van den heer A. E. Dudok van Heel, toen op het IJsselmeer de gebruikelijlke drie- hoeksbaan werd afgelegd. Het betrof hier een voorgiftklasise, waar hij de Tromp 2 na een fraaien en spannen den strijd van de „Noordster" wist te win nen. Tevens zegevierde de Tromp 2 over de Fortuijn, st. C. Noolenburgh, van de Kon. Marine Jachtclub, die een goede tweede werd. Onze landgenoot Rob Maas heeft zich als eerste kunnen plaatsen in de internationa le starklasse, waardoor tevens zijn kans. op den hoofdprijs over de vier wedstrijddagen zoo goed als verzekerd is. OM DEN AMERICA-CUP. De tweede race om den America-cup, wel ke gisteren op een driehoeksbaan bij Rhode- Island werd gehouden, werd wederom ge wonnen door liet Amerikaansche jacht „Ranger" van Harold Vandcrbilt. De tijd van de „Ranger" beteekende een record over deze driehoeksbaan van 30 mijlen. De „E'ndeavour 2" van den heer Sopwith ging 18 min. 32 sec. na de „Ranger" door de finish. De „Ranger" leidt thans met twee overwinningen na twee races. PxuiAdertifLoJil SUCCES VOOR LUITENANT GRETER. Luitenant Greter won met „Carina" tegen 35 Duitsche ruiters het barrierespringen klasse S A te Celle (Duitschland). Het was een concours over 6 hindernissen met 10V£ meter afstand van 1 nieter lot 1.50 meter hoog. Alle paarden niet 0 fouten moesten overspringen, waarbij de hindernissen met 10 c.M. werden verhoogd. lot vier maal toe moesten de hindernissen verhoogd worden. „Carina" die pas 8 jaar is, was de eenige, die zonder fouten over de 1.90 meter hoogc hindernissen wist te ko men. WielAennen OVERWINNING VAN ZWARTEPOORTE— ROES. 5-Uurs koppelwedstrijd te München-— Gladbach, werd gewonnen woor het Amster- damsche koppel ZwartcpoorteRoes met 41 punten. Op 3 ronden achterstand lagen op de 8e plaats het Nederlandsch—Duitsche koppel SmitsHeynians met 58 punten. •Smits moest bijna 1 uur alleen rijden in ver hand met het feit, dat de Duitscher over za delpijn klaagde. OOMS TE MANCHESTER. Een race over 5 mijlen werd gewonnen door Hill in 11 min. 15 2/5 sec. voor Pedersen Oomiema Hicks en onzen landgenoot In hot sprintnummer won Ooms van den Engelschman Hicks. I Smith (Australië) werd winnaar bij dfl profs voor Cozens en Burl,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2