De briefwisseling Chamberlain-Mussolini Padvinders als artisten Aanzienlijke Chineesche troepenbewegingen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Beslissende besprekingen te Nanking China hoopt op hulp van Rusland UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 65e JAARG. No. 8069 Nog geen enkele verbintenis aangegaan Groote demonstraties in de arena Dit nummer bevat 8 pagina's kl/EERBERICHT DE BILT S EINTt HELDERSCHE COURANT i t ^===1 Reuter meent te weten, dat er, ter wijl de vriendschappelijke briefwis seling tusschen Chamberlain en Mus- seüi»!, naar men hoopt, een nieuwe gunstige atmosfeer voor de Italiaan- scheBritse he betrekkingen heeft doen ontstaan, geen enkele verbinte nis is aangegaan en geen bijzonder heden zijn besporoken. De persbe richten over ontworpen plannen zijn slechts gissingen zonder feite lijken grondslag. De briefwisseling had niet onmiddellijk betrekking op de niet-inmenging, het vraagstuk van Locarno, Abessinië of eenig an der bijzonder vraagstuk, doch men gelooft, dat zij zal bijdragen aan het doen verdwijnen van ieder wantrou wen en beschouwd kan worden als een aanwijzing, dat beide regeerin gen het eens zijn met de opvatting, die Eden op 30 Juli, sprekende over de positie in de Middellandsche Zee, heeft uiteengezet. I Men verwacht, dat alle bijzonderheden ge regeld kunnen worden door openhartige be sprekingen tusschen Rome en Londen. Ten slotte staat men in Britsche politieke kringen algemeen op het standpunt, dat zich thans een gunstige gelegenheid voordoet om voort te bouwen op den grondslag der harte lijke FranschBritsche betrekkingen en dat de verbetering der ItaliaanschBritsche be trekkingen als aanvulling, daarvan moet lei den tot een algemeene ontspanning in de Eu- ropeesohe politiek. De meening te Rome. In bevoegde kringen bewaart men een al geheel stilzwijgen over de briefwisseling tus schen Mussolini en Chamberlain. De pers onthoudt zich van elk commentaar. Het schijnt wel, dat deze briefwisseling eerder een gebaar is, dat een nieuw tijdperk moet inluiden van vreedzame en hartelijke betrek kingen dan een opening van onderhandelin gen. Te Rome heeft men den indruk, dat de door Chamberlain en Mussolini gebruikte termen, hoewel van oprechte hartelijkheid, vaag zijn gebleven. Indien al de beide ministers verklaard hebben zich bewust te zijn van de noodzake lijkheid van terugkeer tot hetgeen de tradi- tioneele Italiaansche-Engelsche vriendschap is geweest, zoo gelooft men over het alge meen niet, dat zij nader hebben gepreciseerd op welke basis deze vriendschap hersteld zou moeten worden. Daarentegen hecht men groot belang aan de besprekingen tusschen Grandi en Chamberlain, welke beschouwd worden als een uitgangspunt van zorg vuldig voorbereide onderhandelingen en waarvan men over het algemeen succes verwacht. Von Neurath toch naar Engeland? De corr. van de N.R.Ct. te Berlijn schrijft, dat de Duitsche pers weinig commentaar geeft op de Engelsche beschouwingen naar aanleiding van de gedachtenwisseling tus schen Londen en Bome. In bevoegde kringen hoort men de mee ning uiten, dat de Engelsche pers op de gebeurtenissen vooruitloopt ln zooverre zij reeds als tamelijk zeker voorstelt, dat er, nog in dit najaar, een viermogendheden- conferentie te Londen zou bijeenkomen, welke een soort wederopstanding zou zijn van het oude project van Mussolini. Wel is Duitschland geneigd om deel te nemen aan de conferentie van deskundigen welke zou hebben na te gaan in hoeverre thans reeds een compromis te distilleeren ware uit de meeningen der onderscheiden mogendheden, welk compromis dan een on derwerp van diplomatieke' gedachtenwisse ling zou kunnen worden. Men legt er hier den nadruk op, dat in de EngelschIta- liaansche gedachtenwisseling van een vier- mogendheden-conferentie van de strekking en van de beteekenis, zooals de Engelsche bladen daaraan van tevoren toeschrijven nog in het geheel geen sprake is geweest. Dit sluit echter niet uit, dat Duitschland aan de (kleine en voor bereidende) conferentie van des kundigen zou willen deelnemen en het sluit ook niet uit, dat men thans ook hier weer met de moge lijkheid rekening houdt, dat von Neurath eind September of begin October de reis naar Engeland zal ondernemen, welke indertijd van wege de bekende incidenten in Span je is uitgesteld. SCHRIJVEN VAN KONING LEOPOLD AAN MUSSOLINI? De Brusselsche correspondent van de Msb. seint: Van zekere zijde verluidt, dat koning Leopold een brief heeft geschreven aan Mussolini, waarin Zijne Majesteit zijn voorstel herhaalt, dat hij reeds gedaan heeft aan minister-president van Zeeland betref fende de oprichting van een internationaal organisme voor het bestudeeren van de economische wereldproblemen. Te Brussel echter wordt in bevoegde krin gen verklaard, dat men niets van een der gelijk schrijven van den koning afweet. Op het zangersfeest te Breslau neemt de Ftihrer de hulde van duizenden jonge vrouwen in ontvangst. Prins Otto von Habsburg bezoekt de wereldjamboree. Welpen gearriveerd. De klompenwinkel heeft het drukl De groote demonstratie in de arena te Vo gelenzang werd gistermiddag bijgewoond door de Belgische ministers, De Schrijver, van binnenlandsche zaken en Rubbens van koloniën, den hoofdverkenner, staatsraad Rambonnet. den Belgischen hoofdverkenner De Coninck en generaal Behrens. Na het gebruikelijke défilé, dat aan deze demonstraties voorafgaat, voerde het Belgi sche contingent het vermakelijke oud-Vlaam- sche „De Vos Reinaerde" op. Tijdens dit van kostelijke humor tintelende spel van den sluwen Reinaerd, verschenen Lord en Lady Baden Powell op de eeretribune. Het was jammer, dat het volgende num mer rythmische gymnastiek-oefeningen van Belgische padvinders, herhaaldelijk tengevol ge van storingen in de luidspreker-installa tie onderbroken moest worden. Niettemin werd het nummer keurig afgewerkt. Vervolgens gaf Engeland spelen in groot verband, terwijl Hongarije een demonstratie met paarden hield. „Leve Holland!" Het slotnummer van de Polen was bijzon der goed geslaagd. In verschillende spelen brachten zij een weergave van het verloop der verschillende jamboree's. Toen de Nederlandsche Jamboree aan de beurt kwam, demonstreerden de jongens op komische wijze hoe de padvinders hier door koeien in hun tenten werden ver rast, terwijl het feit, dat deze jamboree in het teeken staat van de broederschap tus schen alle scouts ter wereld, een drie dubbele kring van dansende padvinders werd gevormd, hand in hand, die ten slot te naar het middenpunt op elkaar inliepen en eindigden met een driewerf „Leve Hol land". Het was een waardige hulde voor de organisatie van „onze" jjamboree. Ter eere van de demonstratie der Polen kwamen de Poolsche padvinders-vliegers met hun toestellen en zweefvliegtuigen bo ven de arena cirkelen, waarbij zij uitbun dig werden toegejuicht. Ook werden door de Polen nog demonstraties met model zweefvliegtuigen gegeven, welke prachtig over het terrein scheerden. Welpen om de lekkende vlam men. Gisteren zijn de eerste 400 welpen in Vogelenzang gearriveerd. De Jam boree is eigenlijk niet voor hen be stemd, doch men heeft drie dagen voor de jongens gereserveerd. Heden zullen de welpen de gcheele arena voor zich opeischen, om voor de Koninklijke familie demonstraties te houden. Hoog bezoek. Prins Otto von Habsburg, Oostenrijks kroon pretendent, heeft gistermiddag een langdu rig bezoek op het Jamboreeterrein gebracht. Des ochtends bezocht hij het Oostenrijksche kamp, het Hongaarsche en het Roemeensche, waar hij overal hartelijk werd ontvangen. Des middags woonde de prins in de arena de demonstratie van de Hongaren bij, die hem na afloop daarvan een veldboucfuet aanboden, zooals de Hongaarsche boeren dit na den oogst aan hun landheer aan bieden. Vervolgens begaf hij zich naar de thé in het Britsche hoofdkwartier, van waar hij per auto weer naar Amsterdam vertrok. De Roemeensche gezant, de heer Pella, bezocht gisteren eveneens de Wereldjambo ree. Naar de Tel. verneemt, staat het thans vast. dat behalve H.M. de Koningin, heden ook Prins Bernhard aanwezig zal zijn bij de welpendemonstratie in de arena. Het ligt in de bedoeling, dat de Nederlandsch- Indische padvinders de gelegenheid krijgen om aan Prins Bernhard een cadeau aan te bieden, bestaande uit een gedreven ko peren rooktafel, bestemd voor het Prinse lijk jacht, de Piet Hein. Achter de coulissen. In de bank, in het postkantoor, in de kap perszaak en voor de winkeltjes in het ten tenkamp verdringen de groepen padvinders zich en koopen souvenirs. En ruilen! Want dat is, schrijft het Hsb., een attractie van alle internationale padvindersbijeenkomsten er wordt geruild. Alles wordt geruild. Een Hollan der ruilt zijn mes met een Canadees voor een halsdoek. Een Hongaar geeft zijn bepluimden hoed graag, aan een Fin voor zijn grappig blauw petje. „Change" is het inter nationale woord, dat het kamp re geert. Iedereen, ook al verstaat hij overigens geen woord Engelsch begrijpt, weet wat daarmede wordt bedoeld. De klompenzaak is nog steeds de beste beklante van de winkeltjes op het markt terrein. Eiken dag voeren de treinen nieuwe voorraden klompen aan, voorraden, die in enkele uren weer zijn uitverkocht. De vraag is enorm! Vooral de Amerikanen zijn dol op klompen! Het grastapijt van het marktterrein is in enkele dagen tijds totaal verdwenen. Er staat geen sprietje meer! En bezorgd vraagt men zich af, hoe de grond er hier uit zal zien, wanneer er 'n regenbuitje zal komen. Dan eerst zullen de Amerikanen hun gloed nieuwe klompen met recht kunnen waar- deeren. Verder nieuws. In het kamp is gisteren een nieuwe groep van 14 padvinders uit Jamaica aangeko men. De pendoppo in het Indische kamp is thans voltooid en wordt voor het publiek toegankelijk gesteld. Het Indisch contingent en de contingenten Curacao en Saba van de Wereldjamboree zullen zich 10 Augustus a.s. per autobus naar het Loo begeven, waar zij door H. M. de Koningin zullen worden ontvangen en waar den padvinders op het paleis een lunch wordt aangeboden. De contingenten zullen voor de Koningin het Indische gedeelte opvoeren van de groo te demonstratie, welke op 6 Augustus ge geven wordt. Bij Lord Baden Powell op de thee. Gistermiddag om vier uur heeft Lord Ba den Powell, zijn echtgenoote en zijn dochter aangezeten bij een „tea" in het Engelsche hoofdkwartier. Verwachting: meest zwakke wind uit noordelijke richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. u i ZWARE PETROLEUMBRAND IN TURKIJE. Maandagavond zijn verscheidene petro- leumtanks van een Turksche maatschappij ontploft, tengevolge waarvan een geweldige brand ontstond, die de gebouwen der maat schappij te Izmir heeft verwoest. De oorzaak van de ramp is onbekend. Te Nanking wordt thans toegegeven, dat van vrij aanzienlijke Chineesche troepenbe wegingen kan worden gesproken. Men voegt daaraan echter toe, dat de Japansche be richten over de sterkte dezer troepen niet geheel juist zijn: de genoemde getallen zijn te groot. Evenwijdig aan de troepenbewegin gen gaat de beveiliging der Chineesche ha vens aan de Oostkust en aan de beneden loop van de Jangtse-Kiang. De plaatsver vangende minister van oorlog heeft in een kabinetsbijeenkomst verklaard, dat men met de verdediging van Nanking en andere steden in het dal van de Jangtse-Kiang op alle gebeurtelijkheden voorbereid is. In politieke kringen te Sjanghai volgt men met groote aandacht de ontwikkeling van den toestand te Nanking, waar beslis singen van het grootste belang verwacht worden. De Japanneezen schijnen op het oogenblik niet voornemens te zijn een aan val in Zuidelijke richting te doen op de centrale strijdkrachten, die zich verzamelen bij Paoting en in het Noorden van S.jan- toeng. Men is van meening, dat zij de pro vinciën Tsjahar en Soeijoean, die aan Mand sjoerije en Buiten-Mongolie grenzen, willen bezetten, omdat dat gebied van zeer groote beteekenis zou zijn bij een conflict tusschen Rusland en Japan. Het schijnt, dat oorlog als de eeni- ge oplossing voor de regeering te Nanking beschouwd wordt, omdat de aanvaarding van den nieuwen toestand in Noord-China onvermijde lijk den val der centrale regeering en de vernietiging van de vereeni- gingspogingen van Tsjang-Kai-Sjek zou medebrengen. Het is intusschen begrijpelijk, dat de Chi neesche leiders geen haast maken met krijgsverrichtingen op groote schaal. De po sitie der Chineesche troepen ten Noorden van de gele rivier zou namelijk uiterst moelijk zijn. Noord-China is met de rest van het rijk verbonden door twee spoorwe gen met enkel spoor. Men acht het niet on waarschijnlijk, dat de keurtroepen van het leger van Tsjang-Kai-Sjek het eerst slaags zouden raken in omstandigheden, die het gevaar voor een slachting medebrengen. Hulp van Rusland? Het Russisch-.Tapansch conflict in verband met den wit-Russischen overval op het sovjet-consulaat te Tientsin zal, volgens Un. Press, mogelijkerwijze van zeer groo- ten invloed zijn op het verdere verloop van de crisis in het Verre Oosten. Het bericht, dat de sovjets een „militairen druk" uitoefenen, om genoegdoening voor het incident te verkrijgen, heeft in Chineesche re- geeringskringen den strijdlust tegen Japan aangewakkerd en. naar ver luidt, reeds geleid tot een meer intensief troepenvervoer aan de Gele Rivier. Men hoopt in Chineesche kringen op directen of indirecten steun van de zijde der Sovjets. De hoop der Chineezcn is eenerzijds ge grond op den wensch van Sovjet-Rusland om zijn overheerschenden invloed in Nd.- Mandsjoerije terug te winnen en anderzijds op de vrees van Moskou, dat de hegemo nie der Japanners in Noord-China den in vloed der sovjets in Centraal-Azië den doodsteek zal toebrengen. Russisch protest door Japan afgewezen. De Sovjet-Russische zaakgelastigde te To kio heeft gisteren een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche za ken, Horinoetsji om bij de Japansche re geering te protesteeren tegen het plunde ren van het Sovjet-Russische consulaat- generaal' te Tientsin door Witte Russen. Horinoetsji heeft dit protest verworpen op grond van het feit. dat het genoemde consulaat ligt in een wijk van Tientsin, welke niet door de Japansche legermacht wordt gecontroleerd. Het consulaat ligt in district 3 van de stad, dat wordt gecon troleerd door Chineesche politie, die aan het muiten is geslagen en gevlucht. Klaar blijkelijk is de aanval op het consulaat daarna door Witte Russen, die gebruik maakten van de verwarring, uitgevoerd. Verder wees de vice-minister er op, dat het gebeurde geheel te wijten is aan het con flict tusschen de Roode en Witte Russen, waarmede Japan niets te maken heeft. De bewering van de Sovjets dat de Japansche militaire autoriteiten met de zaak te ma ken zou hebben, noemde de vice-minister een beleediging voor het Japansche leger. De krijgsverrichtingen. Ja pansche luchtstrijdkrachten in actie. Uit Tankingpau en Kalgan wordt ge meld. dat verscheidene Japansche vliegtui gen, in herhaling van den reeds op 1 Au gustus ingezetten aanval, den. doorgang van Nankau hebben gebombardeerd. Bij deze bombardementen zijn talrijke slacht offers gevalen, maar de aanvallen van in fanterie en cavalerie, die er op volgden, konden de Chineesche troepen niet uit hun stellingen verdrijven. De gevechten worden voortgezet. Het schijnt, dat het doel van den Japanschen aanval de spoorlijn Peiping Soejoean is. Men verwacht, dat de krijgsverrichtingen zich zullen afspelen langs den grooten muur Nankau vormt een belangrijke strategi sche stelling. De verdediging is in handen van de 102-de Chineesche divisie, die deel uitmaakt van het 29ste leger, welke troepen niet hebben deelgenomen aan de vijandelijk heden in de provincie Hopei. In Kalgan heerscht rust. Het Japansche consulaat heeft zich uit deze plaats teruggetrokken naar Tsjangte. Troepentreinen gebombardeerd. I Het Japansche garnizoen te Tientsin deelt mede, dat de Japansche luchtstrijdkrachten resp. om zeven en om tien uur twee treinen hebben gebombardeerd, die Chineesche troe pen vervoerden van Zuid Kalgan naar Han- kau. Chineesche kanonneerbooten aan gehouden. Naar de bladen te Sjanghai berichten, hebben de Japansche strijdkrachten vier Chineesche kanonneerbooten te Tientsin buit gemaakt. Verder hebben zij twee Chi neesche stoomschepen in beslag genomen en gedwongen materieel te vervoeren. De Japansche verliezen. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat de verliezen van het Ja pansche leger in Noord-China sedert 7 Juli bedragen 330 dooden en 837 gewonden. Toch nog vrede? Kawagoe op weg naar Sjanghai. In Chineesche regeeringskringen verluidt dat de Japansche ambassadeur Kawagoe se dert Dinsdagochtend op reis is om van Tientsin via Dairen naar Sjanghai te gaan Verder verluidt, dat Kawagoe spoedig naar Nanking zal komen. In Chineesche kringen veronderstelt men, dat dit duidt op de mo gelijkheid van onderhandelingen tusschen China en Japan.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1