Nederlandsch schip in nood De zeeverkenners uit visschen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verlichte richtingaan wijzers op rijwielen Groofe warenhuisbrand te Antwerpen Japan voert het „Tanakaplanuit Gandhi getroefd Een Spaansch meer als massagraf UITGAVE, N.V, DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 8071 V R IJ D A G 6 AUGUSTUS 1937 De „Maaskerk" zinkt bij de kust van West-Afrika Passagiers verlaten het schip Fransch Vakverbond verdedigt sociale wetten Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Zuivel-kwaliteits-controle-bureau CHINA Japansche stap fe Washington HELDERSCHE COURANT Lloyds heeft via Lagos een draad loos telegram ontvangen, dat het Nederlandsche schip Maaskerk van de Holland-West-Afrika-lijn gister middag om drie uur had verzonden en waarin wordt gezegd, dat de „Maaskerk" bij Kaap Palmas, de Zuidelijkste punt van Liberia, op de Brenton-rots is geloopen om 10 uur 24 minuten. De gezagvoerder heeft de passagiers bevel gegeven zich in de booten te begeven, daar hij de positie van het schip hopeloos acht en geen andere keus had, dan het schip aan den grond te zetten. Ëen nader bericht meldt, dat de luiken en 4 lekken, luik 5 is zwaar beschadigd en lekt eveneens. Alle pompen zijn aan het werk om te redden, wat te redden valt, doch het water stijgt in het schip, dat niet meer voor- of achteruit kan. Olietank 1 de „Maaskerk" kan met olie worden gestookt is beschadigd en staat onder water, de olietanks 2, 4 en 5, zoowel aan stuurboord als aan bakboord gelegen, zijn beschadigd en lekken. De positie waar het schip gistermiddag om twee uur Greenwichtijd lag, is 4 graden, 22 minuten 20 seconden Noorderbreedte en 7 graden, 44 minuten 40 seconden wester lengte. De „Maaskerk" is eigendom van de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart Maat schappij te 's-Gravenhage, die de Holland- West-Afrikalijn exploiteert. Het is in 1929 bij Nuescke en Co. te Stettin gebouwd. Het passagiersschip meet bruto 4452 reg. ton en netto 2447 reg. ton. De „Maaskerk" die den dienst Amster damWest-Afrika onderhield, was op de thuisreis. Op 30 Juli verliet het schip Buala in Kameroen, op weg naar Lagos. Nadat deze laatste haven was' verlaten en het schip de Ivoorkust was gepasseerd, geschiedde het ongeluk. EENIGE HOOP OP BEHOUD. Lloyd's subagent, bij Kaap Palmas, die zich aan boord van de „Maaskerk" heeft begeven, heeft via Sclieveningen een radio telegram aan het hoofdkantoor gezonden, waarin wordt gezegd, dat de gezagvoerder van het schip, dit op de pompen hoopt te houden en naar Freetwon in Siërra Leone hoopt door te varen, om vervolgen te Da kar in het dok te gaan. In den loop van den avond is het water in het schip niet hooger gekomen. De A.N.W.B. acht invoering gewenscht. De A.N.W.B. meldt: Vooral voor ouderen, die niet gaarne het stuur van de fiets loslaten en ook voor be zorgers, die slechts één hand aan het stuur houden en met de andere iets dragen, is het aangeven van richtingverandering een lastige kwestie. Wat de laatste categorie betreft, wordt zelfs in sommige gevallen door de politie, op grond van het feit, dat het den be stuurder van een fiets mogelijk moet zijn 'n richtingverandering behoorlijk aan te duiden, waarschuwend of bekeurend opge treden. Een verbetering zou hierin te ver krijgen zijn, wanneer de rijwielen voorzien werden van behoorlijke richtingaanwijzers. Op het oogen- blik evenwel, laten de wettelijke bepalingen dit niet toei, wanneer men zich althans op het standpunt stelt, dat deze richtingaanwijzers bij donker verlicht moeten zijn, het geen ongetwijfeld gewenscht is. In verband met een en ander heeft het hestuur van den A.N.W.B. den minister van Waterstaat verzocht het betreffende artikel van de motor- en rijwielbeschikking zoo danig te wijzigen, dat het ook voor don wielrijder mogelijk wordt verlichte rich tingaanwijzers te gebruiken. Verwacht mag Worden, dat de industrie in staat zal zijn oen practische oplossing voor dit vraag stuk te leveren. Een rookwolk hing over de stad. Drie étages door het vuur ver nield. Gisterenavond is omstreeks half acht te Antwerpen een enorme brand uitgebroken in de bazar, de Grand Bazar Galeries Au Bon Marché. Het personeel moest het leven red den door een snelle vlucht. De brand brak uit op een van de hooger gelegen verdiepingen in de afdeeling van het houten vaatwerk en keukengerei. De geheele brandweer van Antwer pen was ter plaatse om het vuur te bestrijden. Twee belendende percee- len werden ernstig door de vlam men bedreigd. Het glazen dak van het gebouw is ingestort en het had er allen schijn van dat het geheele gebouw in vlammen zou opgaan. Te ongeveer half twaalf vannacht begon het vuur echter in hevigheid af te nemen. Een dikke rookwolk hangt boven de stad, rood gekleurd door de weerkaatsing der vlammen, die zich na half twaalf echter ai minder hoog verhieven. Om één uur hedenochtend was men den brand zoo goed als meester geworden. De militairen, die ter plaatse waren geroepen ter verster king van de handhaving van de or de, konden reeds naar de kazerne terugkeeren. De genie-soldaten bleven echter nog op het terrein achter om de brandweer verder behulpzaam te zijn. De begane vloer, de eer ste, alsmede de tweede étage, hebben niet door het vuur geleden, doch bekwamen veel waterschade. De drie andere étages zijn zoo goed als geheel vernield. Het nationaal comité van het Fransche Vakverbond, de C.G.T., heeft met, op twee onthoudingen na. algemeene stemmen een reso lutie aangenomen, die aan de re geering zal word-en voorgelegd en waarin wordt geconstateerd, dat sedert eenige maanden pogingen in het werk gesteld worden de grond slagen van de sociale wetgeving van het vorige jaar aan te tasten. De C.G.T. aldus de motie, kan niet on- schillig blijven tegenover acties, die de so ciale overwinningen der arbeidersklasse be dreigen, en het is haar plicht, met alle middelen de verkregen hervormingen te verdedigen. Steltloopers in Vogelenzang. J- Australische padvinders bij de K.L.M. te gast. Honderd zeeverkenners van de Jamboree, grootendeels Nederlan ders en Engelschen, voorts enkele Hongaren, Oostenrijkers en Polen, maakten heden onder leiding van den heer G. Mante, hoofdkwartier commissaris voor de zeeverkenners, een trip naar IJmuiden. De zeeverkenners hebben een prachtigen dag gehad. Ze werden eerst door den heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschers- havenbedrijf door de hallen rondgeleid en daarna in de koffiekamer in hal C ont haald op gebakken visch, koffie en koek. Hierna werd de groep in tweeën gesplitst Een deel ging aan boord van de loodsboot, een ander deel aan boord van den stoom trawler Caroline Y.M. 26, voor het maken van een zeereisje. Tegen het middaguur voeren beide vaartuigen geescorteerd door de „Neeltje Jacoba" de haven uit. De netten worden uitgeworpen. Het was prachtig weer en de zee was spiegelglad, zoodat bij geen van de zeever kenners de vreugde van het uitstapje werd vergald. Zij, die met den stoomtrawler wa ren uitgegaan, hebben de sensatie van een trek met het trawlnet kunnen beleven. Toen de trawler een mijl of 12 in zee was, ging het net overboord. Een uurtje werd getrok ken. De vangst was niet groot. Maar de verscheidenheid liet niets te wenschen over. En vooral die zeeverkenners, die nog nooit de zee hadden gezien, hadden veel belang stelling voor de scholletjes, de scharretjes, de botjes en de poontjes. Na afloop der vroolijke vischvangst wend den loodsboot en trawler den steven. Om ongeveer drie uur was iedereen zeer vol daan over het prachtige uitstapje, weer vei lig aan wal. Laatste welpendag. Het was vandaag de laatste dag voor de welpen op de Jamboree. De 3000 jonge wol ven van de tweede groep hebben de drukte op het terrein nog vergroot, en aan hun gesnater en vroolijk gesnap was duidelijk te zien, dat het bezoek aan hun groote broers hun uitstekend was bevallen. Welgemoed en zingend verlieten zii tegen den avond de tentenstad. Buitenlanders op stelten. Ook stelten komen thans in trek en van daag zagen we verschillende buitenlandsche jongens op deze houten onderbeenen door de kampen en over het marktterrein stap pen, waar zij in het drukke gewoel nauwe lijks vooruit konden komen. Het was een komisch gezicht. Vele onvrijwillige botsin gen met het publiek of medekampgenoo- ten. hadden plaats, welke echter in de pret tige sfeer, die hier heerscht, nogal gemoe delijk werden opgenomen. Uit het land van de Melbourne- race. Des middags heeft een groep Australische Verwachting: meest zwakke wind uit uiteenloopende richtingen, ged. bewolkt, droog warm weer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. padvinders, welke deelneemt aan de We reld-Jamboree te Vogelenzang, een bezoek gebracht aan de Amsterdamsche luchthaven In verband met een speciaal verzoek van den burgemeester van Albury. had de di recteur van de K.L.M., de heer Plesman, de Australiërs tot een bezoek aan Schiphol uitgenoodigd. Het is te begrijpen, dat den menschon uit het land van de Melbourne- race een extra hartelijk ontvangst ten deel viel. De padvinders maakten onder leiding van den bestuurder Dill, met een Douglas D.C. 2, de „Kwak", een soortgelijk toestel als dat hetwelk aan de Melbourne-race heeft deelgenomen, een vlucht naar de Jamboree. Begeerte naar mijnen en land bouwgebieden. De Chineesche ambassadeur te Parijs, Wellington Koo, heeft aan een vertegen woordiger van de „Intransigeant ver klaard, dat de huidige tranval in Noord- China niets anders is dan een nieuw sta dium van het ten uitvoer brengen van een plan, dat lang geleden is opgesteld, n.1. de expeditiepolitiek, welke bekend is onder den naam „Tanakaplan", het plan dat door generaal Tanaka is opgesteld en voor gelegd aan den Keizer. De ambassadeur voegde hieraan toe, dat Japan het oog heeft op de mijnen en land bouwgebieden in Noord-China, doch men kan een volk niet met de punt van een bajonet dwingen tot samenwerking en de ambassadeur acht een ernstig conflict tus- schen China en Japan onvermijdelijk. Wan neer de vijandelijkheden eenmaal begon nen zullen zijn, dan zal China tot het uiterste tegenstand bieden. Aan het con flict kan alleen een einde worden gemaakt door het krachtig ingrijpen van mogend heden, welke den vrede willen handhaven of door een algeheele financieele uitputting van den aanvaller. Alle mogendheden ter wereld hebben hun eigen moeilijkheden, doch zij moeten zich herinneren, dat iedere militaire aanval, waar ter wereld deze ge schiedt. een aanslag is op den internationa len vrede en de veiligheid der volkeren. Verklaring van minister Koeng. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van Havas heeft de Chineesche minis ter van financiën, Koeng, die gisteren te Parijs is aangekomen, verklaard, dat de Westelijke mogendheden nog in staat zijn een oorlog in het Verre Oosten te voorko men. Indien Japan zich bewust wordt van de sympathie, welke China heeft in Europa en Amerika, dan is het mogelijk, dat de ver antwoordelijke staatslieden overwicht krij gen op de oorlogspartij en op deze wijze kan misschien het Verre Oosten en de ge heele wereld gespaard worden voor de gevolgen van een verdere uitbreiding van het conflict. Minister Koeng denkt tot morgen te Pa rijs te blijven en dan naar Berlijn te gaan en vervolgens naar Praag. Zijn bezoek aan Parijs is niet bepaald officieel en de besprekingen welke hij met de verschillende persoonlijkheden zal heb ben. zullen een vriendschappelijk karakter hebben. Hij wil op de eerste plaats finan cieele kwesties regelen en op de tweede plaats voor zijn land pleiten. Eerste boterkeuring ov 10 Aug. a.s. In het koelhuis van den Zuid-Nederland- schen Zuivelbond te Roermond zal Dinsdag 10 Augustus a.s. de officieele opening ge schieden van de eersté boterkeuring van het voor korten tijd opgerichte „Zuivelkwali- teits-controle-bureau" onder Rijkstoezicht, te Amsterdam. Deze opening zal met eenige plechtigheid geschieden. De openingsrede zal worden uitgesproken door den minister van Economische Zaken, of, bij diens ver hindering, door den directeur-generaal van den landbouw. Onderhandelingen nog mogelijk Hoewel de Chineezen toegeven, dat de militaire voorbereidingen op groote schaal voortduren, legt men er in officieele kringen te Nanking den nadruk op, dat hieruit niet be hoeft te worden opgemaakt, dat de Chineesche regeering in ieder geval haar toevlucht tot de wapens zal zoeken. Deze voorbereidingen, aldus zegt men, zijn voorzorgsmaatregelen uit zelfverdediging, die zullen worden voortgezet gedurende de aanstaan de onderhandelingen met den Japan- schen ambassadeur, Kavvagoe, tot een regeling tot stanil is gekomen en de voorwaarden daarvan zijn nage komen. Misschien blijft Kawagoe eenige dagen te Sjanghai om voorbesprekingen met niet- nfficieele Chineesche vertegenwoordigers te hebben. De Chineesche pers, die aanvanke lijk sceptisch gestemd was ten aanzien van de onderhandelingen, schijnt thans een af wachtende houding aan te nemen. „Wij zul len zien wat men ons aan te bieden heeft' is de algemeene leus. De allereerst te overwinnen moeilijkheden zijn prestige-kwesties. De Japanners eischen terugtrekking der Chineesche troepen maar Nanking weigert hieraan te voldoen, als niet ook Japan zijn troepen terugneemt. Intusschen gelooft men te mogen aan nemen, dat Japan het gaarne bij het thans bereikte zou laten. Een groote veldtocht door het geweldig groote China zou veel van Japans finantieele en militaire kracht vergen. Economische betrekkingen tus- schen China en Japan verbroken De economische betrekkingen tusschcn Ja pan en China zijn vrijwel geheel afgebro ken. Naar het agentschap Domei mededeelt, zijn in alle deelen van China de meeste transacties met Japan geannuleerd. De in het binnenland van China gevestigde koop lieden hebben de wijk genomen. De textiel fabrieken te Shanghai en Tientsin zijn stil gelegd. De Japansche exporteurs beginnen hun aandacht te concentreeren op de markten in het Zuidelijk deel van de Stille Zuidzee, Japansche troepen trekken door Peiping. Japansche troepen zijn door Peiping ge trokken in de richting van Toengsjau. Men neemt aan, dat zij den verkeersweg willen zuiveren van de resten der gendarmerie uit Oostelijk I-Iopei. Wacht China op Amerikaansche vliegeniers? In Tokio wordt groote aandacht gewijd aan de berichten uit Los Angelos, dat Rus- sell Hearn, de raadsman van den vroegeren krijgsheer van Mandsjoerije, Tsjang So Lin voornemens is een groep Amerikaansche pi loten ter sterkte van 182 man bijeen te brengen om met een aantal vliegtuigen naar China te gaan, ten einde de Chineesche luchtmacht te versterken. Naar verluidt zal de regeering van Japan de arfndacht van de regeering van de Ver- eenigde Staten hierop vestigen en er op wij zen, dat een dergelijk plan, wanneer het werkelijkheid zou worden, (je vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten zou schaden. Uit Washington wordt gemeld, dat een raadsheer van de Japansche ambassade een bezoek heeft ge bracht aan den chef van de afdee ling Oostersche Zaken van het de partement van Buitenlandsche Za ken, om zijn aandacht op deze kwes tie te vestigen. Naar verder uit Sjanghai wordt verno men heeft een vertegenwoordiger van de North American Aviation Inrorporated ten behoeve van de Chineesche Regeering ter waarde van vijf millioen dollar bombarde mentsvliegtuigen besteld. De Engelschen nemen hem het werk uit handen. Het levenswerk van Mahadma Gandhi be stond in de verheffing van de Paria's, de ver achte stand onder de Ilindoe's. Ook de po litieke vrijmaking der Indiërs van Engeland had de Indische leider tot doel. Na afkondiging der nieuwe grondwet, waarbij de machtige Congrespartij de kans kreeg een groot deel dei regeeringsmacht in handen te krijgen, bleek tot verbazing van velen zijner volgelingen, dat Gandhi afwij zend tegenover deze wet stond. Geen samenwerking was zijn parool. Echter, evenals zoo vele malen in het ver leden, heeft de Mahadma al spoedig het roer omgegooid, toen bleek dat vele zijner geest verwanten het allerminst met hem eens wa ren. Deze meenden, dat men de hand welke de Britten toestaken, moest vatten en thans de steeds zoo vurig begeerde zij het nog ge deeltelijke zelfregeering moest helpen toe passen. Zooals gezegd: Gandhi zwaaide om en heeft nu Woensdag j.1. een bezoek aan den Onderkoning gebracht om eenige detailpun ten te bespreken. Ook in zijn streven naar verbetering van het levenspeil der dorpelingen, nemen de Engelschen hem het initiatief uit handen. Terwijl Gandhi en zijn volgelingen aan po litiek deden, is de Britsche regeering een steunplan aan het uitvoeren, dat meer wel vaart brengt op het platteland. Vee, werktuigen, zaaigraan en tal van an dere nuttige zaken worden aan de kleine boeren verstrekt en zoo ziet Gandhi thans ge beuren dat de regeering thans uitvoert dat wat hij zoo gaarne zelf zou hebben gedaan. Visschen smaakten wat „eigen aardig".. Een 2400 vierkante meter groot meer in Casa de Campo bij Madrid, welke plaats onlangs het tooneel is geweest van zeer bloedige gevechten, dreigt een ernstig ge vaar te worden voor de gezondheid der troepen, daar tijdens en na den strijd tal van lijken van gesneuvelden daar in het water zijn geworpen. Men is thans van plan, zegt Un. Press, het water naar de daar stroomende rivier te leiden, teneinde aldus het meer droog te leggen; men zal daarna de lijken middels chemicaliën vernietigen. Het meer bevindt zich in handen der Va- lenciatroepen. Visschen is er streng ver boden en wordt er ook, den laatsten tijd, niet meer gedaan, daar de visschen, die uit dat water werden opgehaald, „zeer eigen aardig" smaakten. De toebereidselen voor de drooglegging van het meer zijn bijna voltooid. INBRAAK TE 'S-GRAVENHAGE. In den vorigen nacht is in een smederij in de Bakkerstraat te 's-Gravenhage ingebro ken. Door opensluiting van de deur van een belendend pakhuis, zijn de daders via het dak naar binnen gekomen en hebben in het kantoor de lessenaars opengebroken. De buit bestond uit een trommel met f 18, en een geldkistje, waarvan de inhoud niet bekend is, omdat alleen de boekhouder daarvan op de hoogte is en deze thans bui ten de stad vertoeft. De bedrijfsleider ont dekte gistermorgen de inbraak en waar schuwde de politie. Het onderzoek is in vol len gang.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1