De Brabantsche Brief van Drie gouden sleutels Radioprogramma PETIAN EEN PAAR GOEDE VRIENDEN DOORi hVÏI?0.6",' K"? jon?en"' flu'sterde hij, „in het eind zul je winnen. Amico, Ulvenhout, 5 Augustus 1937. Op de leste ver gadering zee den veurzitter Fielp... Ha ge zult denken: wéér ver gadering! Ja, jonk, dat staat hier nie stil. Veur- al nou nie, mee die aanstaande fees ten! Want zie, 't is mee zoo'n feest, dat 't heele dorp aangaat, zóó ge- ctolH* PIICP vPï*ppni» ging wil 'n ..steentje bijdragen", lijk dat hiet. En als ge dan, als geboren vereenigings- mensch lid zijt...! Nou dan vergadert ge veur 't zelfde doel vandaag als lid van de propclub, mergen als lid van de .Mikkers overmergen vanweuge de „Morianen" de rookclub, dan weer als niet-werkend lid van d'Hermenie, enz. En den Fielp -veurzitter van al die dingen, nou, die is ook den beroerd ste niet! Die zurgt wel, dat g'op tijd oew excuus ik bedoel: oew convocatie ontvangt. Per slot is den Fielp óók veertig jaar ge trouwd! Ik heb 't oe al 'ns meer geschreven in dieën geest: misschien zijde gij ze ook wel 'ns teu- gengekomen, van die lui, die zweren bij ver- eenigingen. Ik veur mjj, ik ben er ok nie teugen, amico! D'n vent, die „de vereeniging" uitgevonden hee, was vast en zeker steuvig getrouwd...! En als ie al dood mocht zijn, ik denk 't haast wel, want vereenigingen zijn bekanst net zoo oud als 't huwelijksgeluk, dan hoop ik veur dieën kearel, dat Onzenlievenheer 'm bin nengelaten hee in den Vrijgezellenhemel. 't Is kolossaal wat ge mee 't instrument „vereeniging" allegaar kunt klaarspelen. Kunt gaarstoven. Ge kunt, om te beginnen, 'ns mee 'n orden telijk smoeske van huis af, naar „de" vergade ring. En als ge 'n goei en nuttig lid zijt, dan slaat ge gin enkele raadsvergadering over, zelfs niet de „vergaderingen", waarvan 't be stuur eigens niks weet. Tweedens kunt ge 't tot veurzitter brengen, zoodat ge, als getrouwd man, toch ook nog 'ns iets te beweren hebt, al is 't dan buiten de deur. Ge „mot" nou en dan 'ns heel nood zakelijk op reis, op kosten van de" kas (als tenminste den penningmeester thuis is, want teugeswoordig zitten er heel veul penning meesters in den krententuin). Wat g' ook niet uitbezemen mot, ge komt nou en dan 'ns in de krant te staan mee oew lijf en oew redevoering, wat veur veul veur- zitters, die thuis altij veur 'n harstikkedoove Trui redeneeren, wel 'n feest mot zijn al trekken ze dan ook net 'n gezicht of ze „die" krant nooit hebben gelezen. En... ge bent nog 'ns van huis ochja, dat had ik al gezeed! Als ge dat allegaai als 'n trouw en opoffe rend lid jarenlang veur oew vereeniging over had, dan komt vanrigens den dag van oew ridderorde, waarmee dan, als ge 't eigens nie geloofde, officiëel is vastgesteld 't nut en den offerzin van oew persoonlijkheid als vereeni- gingsman! Neeë, gekkigheid is gekkigheid, maar ver eenigingen zijn dingen, die nooit afgeschaft meugen worden. Evengoed als er 'n dierenbe scherming is veur 't stomme dier, mot er de vereeniging zijn veur den getrouwden man! Da's gewoonweg 'n kwestie van ïumaniteit jegens de stomme dieren. Af! Ja amico, dat wordt teugenwoorig nog al 'ns vergeten: maar ook den man is 'n schepsel-Gods. Net zoo goed als z'n gescheiën vrouw of z'n jolige weduwe. Hij mot zelfs z'n ziel hebben, zoodat ie nog boven 'nen aap staat! Iets wat veul vrouwen en veul Recht bankpresidenten nie weten...! Maar ik kantel daar van m'n apropoowke. Ik wou dan gezeed hebben g'ad: op de leste vergadering verklaarde den Fielp dat „den hondersten steen veur zijn part kost boven- draaien, maar dat er btf den hantree van 't dorp 'n heerepoort moest komen, alen waar alen", zee-t-ie en meteen maakten z'n vin gers den mimiek van geldtellen. Alen waar alen...! Wij zwegen. Daar wfts nie veul meer te halen, docht ons. D'n eenen keek 'ns naar 't plafond, d'n ander naar 'n motje, dat om 't lamplicht danste, nommer drie keek 'ns in z'n bier, nommer vier trok 'n trutlip en knikte 'ns teugen z'n eigen en den Fielp... den Fielp genoot van den indruk dien ie gemaakt had. In die stilte trok den Fielp aan z'n sigaar, moffelde zijn kleinen secretaris in 'n rookgor dijn en streng vroeg ie deuzen onzichtbaar- geworden steunpileer: „alen waar alen..., staat 't hin de notulen, Bult?" „Jawel", klonk 't ferm, daar ergens uit dieën krinkelenden smoor. Want, amico, als z' op 'n vergadering eerst kuchen, veur ze iets gaan zeggen, dan ge verstaat! (Ook getrouwd niewaar? Ook veul vergaderings-ervaring Maar den Fielp was dieën onbekenden X rap veur! „Mijne-eeren", zee-t-ie indrukwekkend: „zijn guilie misschien plotseling te lam en te broerd geworren hom hoew pooten huit de mouwen te steken...? Zeg 't dan maar heer lijk...!" „Dat was, zacht uitgedrukt, 'nen steek onder water", vond den Blaauwe. „De oofdzaak his, da ge me verstaat", lee den Fielp uit. „Wat dé-d-aanbetreft" stelde den Blaauwe 'm gerust: „hoefde gin zurgen te hebben, veurzitter; daar was gin woord Spaansch bij." „Zijde soms gehaffronteerd vroeg den Fielp verdacht-zoetsappig. „As ge mijn wil beleedigen, zee den Blaauwe seerjeus„dan motte veul vroeger opstaan, hedelhachtbare eer." „Mot deus dispuut in de notulen?" vroeg Bultje de Bie. En veur den Fielp den Blaauwe geraad pleegd had, gaf ie z'n volle goedkeuring al, mee de woorden: „wees je donders!" Toen klom Nolleke Gommers op z'nen stoel, ge kent 'm, dat 60-jarig-vrijgezellen dwergkeareltje mee z'nen groote menschen- hoofd en -manieren. Als 't Nolleke op den stoel krabbelt, is dat altij 'n evenement op de vergadering, amico. Want ge weet, Nol en Bultje de Bie kunnen malkanders bloed drinken. Overigens zijn ze samen lid van de meeste vereenigingen. „Ik vraag 't woord", requireerde Nolleke, lijk 'nen Officier van Justitie (-wijd onder de maat). „Hij zeit wat", bromde B. de B. „Hou je bek, aliekriek", adviseerde Nolleke. „Motte mij-n-hebben?" vroeg B. de B. vuil. „Jouw??" vroeg 't Nolleke en hij keek zoo vies of B. de B. plakte: „jouw?? 'k Heb liever de derdedaagsche koorts!" „Krijg ze dan," zei B.B. „Dé. liet ik m'n eigen rtie zeggen", zee den Blaauwe verontweerdigd. „Maar ikke-n-ok nie, soode..." (Nolleke han teert geren groote woorden!) Mee de beste bedoelingen maakte-n-ie z'n eigen gereed veur 'nen sprong over de tafel, maar op 't zelfde moment had Kee van „de Gouwen Koei", die 't spu' zag aankomen, Nolleke te grazen bij den bojem van z'n broek en ze zee: „zulde gaan zitten, vatje buskruit; en denken om m'n meubels! Of ik zet oe ondersteboven in den spoelbak". Toen probeerde Nolleke, mee z'n oogen, twee gaten deur Kee d'r zielement te boren, maar veur ie er deurhenen was gaf Kee 'm 'n fleer om z'n ooren, dat 'tallegaar zwiemde. ,,'t Is", brieste Nolleke: „dat ge 'n weerlooze vrouw zijt, maar anders...!" „Ja?" vroeg Kee lief. „Dan gaf ik oe 'n pak slaag da-da-da... dat g'oew buffet veur 'n vuurwerk versleet! Kenalje!" Dat brocht den Fielp op 'n idee. De rest laat ik zoo. amico; 't staat uit voerig in de notulen, dat kunt ge in zoo'n geval aan 't Bieke overlaten...! Dus als ge komt, mee de feesten, kunt ge 'r 'n schoon stuk litteratuur op naslaan). „Vuur...werk...!" prevelde den Fielp. „Bult, vraag prijs! In Leiën en Antwerpen; veur 'n schoon vlamwerk, daverend, daverend kleurig en vol zonnen, meulens, watervallen en bengaalsch vuur!" „Kost oe duuzend gulden", zee de Bie. „Dan zonder bengaalsch vuur." „Kost 't oe negenhonderdtachtig". „Hapseluut?" De Bie z'n kopke knikte ljjk 'n duikelèrke. „Dan zonder watervallen!" „Bleft te duur!" Vraagt dan prijzen veur defrente program ma's!" „Oem", zee den Bult. „Zoo in den koers van 'n ondergulden." „As ik iets zeggen mag", riep den Blaauwe: „schrap dan ineens royaal 'n pak lucifers af!" „Deerepoort!" antwoordde den Fielp, zonder den Blaauwe te bezien. „Zijn we 't 'r in principiep hover heens dat 'r in zo'n dink bij den hintree van Huivenhout mot staan...?" Zwq'gen. 'Nen klap van den Fielp z'nen hamer. „Haangenomen! Genotuleerd, Bie?" „Yes!" „Dan, mijne eeren: dan gaan we nouw hover tot de halgemeene beschouwingen nopens..." „Noppes", riep Toon van Eggermond, 'n zwager van den Joep. „Nopens 't huiterlijk haanzien. Mee gloeien de letters mot 'r geschreven staan..." „Hulven-out mot Hekselsior! kwekte den Blaauwe. Goedkeurend knikte den Fielp. „Ge aalt me de woorden huit m'nen mond, Blaauwe! Jan Schellekens, ge zijt honzen helectriker, wilde gij dus veur die hillemenatie zurgen. Horanje lampen van onderd keers. Ze motten er blind van worren, de feestgangers. De stroom beklasjeneer ik wel mee den burgemeester. „Honderd keers per stuk?" vroeg den Jan. „Zoo hiets, ja." Den Jan tikte mee z'nen wijsvinger teugen z'n veurhoofd. „Mokt er dan maar twee-onderd van", suste den bakker: „den stroom..." Nadrukkelijk vroeg den Jan zonder woor den, of den Fielp 't hier had. Afijn, amico, d'eerepoort is op pampier veur malkaar gekomen. Iedereen hee iets toegezeed te leveren, of liever gezeed: den Fielp he die „toezeggingen" eigens in malkaar gedraaid en laten notuleeren en ons toen hartelijk bedankt veur de spontane medewerking. Nolleke hee z'n eigen beschikbaar gesteld om 's avonds, op de verlichting te passen en „al 't kleine krapuul dat 'n hand of vinger naar de eerepoort zou uitsteken, den nek om te draaien". Bij die woorden zag ie naar Kee en in ge dachten wierd die erme Kee op 't zeUde oogen- blik gemarteld deur dat valsche Nolleke,, allee, Nol kneep er alle leven uit...! Maar nou mot ik er toch af gaan scheien, want ik zie daar op de klok, dat 't tijd is veur de vergadering!! Dus: veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. Dré. ZONDAG C AUGUSTUS 1937. Hilversum I. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Viool, fluit en piano. 10.45 Declamatie, 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Jeugdkoor „De kleine stem", en gr.m. 12.0C Orgelconcert. 12.10 Omroeporkest. 1.00 Jamboreenieuws. 1.13 Omroeporkest. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Orgelspel.. 3.00 Residentie-orkest, en soliste. 4.30 Sportreportage. 5.°0 Arb. Muziekvereniging „Dr, F. M. Wibaut" en gramofoonmuziek. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Reportage. 6.45 Evang. Luthersche Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Revue-programma, en gramofoonmuziek, 10.10 Operette-orkest en solisten. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 jazz, muziek (Gr.pl.). Hilversum n. 8.80 NCRV, 9.30—5.00 KRO. 5.05 XCRv 7.4511.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Middenstandscauserie. I.20 KRO-Melodisten, en solist. (Van 2.00-^ 2.30 Vragenhalfuur). 3.00 Gramofoonmuziek. 3.20 R.K. Dameskoor uit Vlissingen, en solist, 3.30 Toespraak. 3.40 R.K. Harmonie O.B.K, 4.00 Vervolg Dameskoor. 4.10 Vervolg R.K. Harmonie O.B.K. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.555.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna ge, wijde muziek. (Gr.pl.). 7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 „De liturgie en het huisgezin", oauserie, 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Gramfooonmuziek. 8.30 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 10.00 Jamboreenieuws. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Epiloog. II.00—11.30 Esperantolezing. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937. Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr.pl.). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Cantabilé-orkest en gramofoonmuziek. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 Jamboreeklanken. I.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Omroeporkest. In de pauze: Declamatie. 4.30 Lyra-Trio. 5.15 Edwin Walker's Tipica-orkest en gramo foonmuziek. 6.45 Orgel en viool. 7.30 Gramofoonmuziek. 8 00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Reportage Sluiting Jamboree. 10.0 Het Omroeporkest. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Dans- orkest „The Chocolate Kiddies". Hilversum H. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De Gooilanders. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Alt en piano. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing, 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Orgelspel. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling S.O.S. Ber. 8.15 NCR V-orkest. 9.00 „Menschen en kleuren", causerie. 9.30 Vervolg concert m.m.v. solist, (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. FEUILLETON. 17. Den volgenden ochtend overschreed de troep zwijgend, katterig en huiverend de brug over de Juruena. Het begon te regenen eerst zacht jes, een dreinende motregen, maar na een paar uren bruiste een wolk breuk naar beneden. Zwijgend, met gebogen hoofd zaten de mannen op hun dampende paarden. Alles doorweekte, de kleeren, de bagage, het proviand. Norsch ging de stoet verder; niemand keek terzijde: de teugels hingen slap op de nekken van de rijdieren, die traag voort stapten. Het oerwoud sloot hen in: de regen ruischte op het gebladerte en viel in dikke druppen op de paarden en de reizigers. Een duffe, kille vochtigheid sloot het kleine troepje in. Geen ander geluid klonk, dan het gestadig ruiselen van den regen. Geen vogels lieten zich zien, het leek, alsof dit bosch alle leven opslokte, en nu de reizigers als een nieuwe prooi in zich opnam, die niet levend weer naar buiten zou treden. Des avonds werd een plek opengekapt om te kampeeren, van alle kanten stond het donkere oerwoud daaromheen als een palissade, ondoordringbaar voor de nieuwelingen, maar waarachter dreigende verschrikkingen en onzegbare geheimen werden. De mannen stegen af, verstijfd en verkleumd van het water. Hun kleeren waren zwaar van het opgezqgen vocht, hun voeten sopten in de volgeloopen laarzen. Na oneindige moeite gelukte het een vuur te maken. Al het doode hout was doornat, en bedekt met mossen en zwammen, de tondel- doozen wilden niet gloeien. ledereen was stil, een onbehaaglijke spanning heerschte in die kleine open plek, waarnaast en waarboven het bosch zijn grijpvingers van lianen naar hen uitstak. Het leek Cokigalo of vampyrs op hem aasden: onder zijn natte kleeien wist hij zijn lichaam levend en warm en soepel: een kostbaar wonderwerk van de natuur. Een geweldige angst beving hem: zou dit eindelooze bosch, dat hem had opgeslokt, hem ooit weer afstaan, of zou zijn jonge sterke lijf hier in den nameloozen modder onder gaan? Weer zag hij Juanita voor zich, lokkender dan zij ooit was geweest; haar volle roode lippen leken hem toe te lachen: „Kom bij mij, kom bij mij. Ik ben het leven, ik ben je alles!" Hij had willen schreeuwen in zijn benauwdheid: Terug! Terug!, maar de schaamte weerhield hem, en hij strekte zich met de anderen uit op de vochtige bladeren en staarde in het vuur. Dag in dag uit trok de stoet voort. De regen bleef vallen: het bosch bleef zwijgen, de dagen waren eender. Het was nauwelijks of zij nog leefden. Eens, toen Gongaio achteraan reed, en de cavalcade overzag, waar- van de kop zich verloor in de eeuwige schemering, overviel hem de angst, dat zij allen reeds lang waren gestorven, dat zij geesten waren, bestemd om tot het einde der tijden te trekken door het druipende bosch. De mannen zagen er bleek en uitgeteerd uit. Een enkele gloeide van de koorts; de malaria had hem beet. Hij zei niets, zette de tanden op elkaar, en keek met de donkere, schitterende oogen vooruit. Den volgenden dag viel hij, toen hij in den zadel wilde stappen; hij vloekte en probeerde het opnieuw. Een van zijn makkers hielp hem; de tocht werd hervat. Alle gesprekken waren verstomd, ieder wachtte af, wat er zou gebeuren. Midden op den dag viel hij op den nek van zijn paard. De stoet maakte halt, er werd een zoo goed mogelijk bed voor den zieke gemaakt. Die lag met wijdopen oogen te ijlen, hij fluisterde den naam van zijn moeder, van een meisje, van een dorp ergens over den oceaan in het oude Portugal. De anderen zaten, en luisterden, of lieten hun gedachten drijven naar hun moeder, een meisje, een dorp. Na twee dagen bezweek de zieke. De anderen groeven een kuil, en legden hem erin. Een tijdlang stonden zij daar zwijgend, met ontbloot hoofd. Toen ging de tocht verder. Den volgenden dag kon een van de anderen niet opstaan; de klamme adem van het bosch had zijn ledematen verstijfd. ,.Ga doorzei hij ruw, „ik wil jullie niet ophouden". Niemand antwoordde, maar de wijste nam hem zijn pistolen af, en bracht ze buiten zijn bereik. Twee dagen wachtten zij, toen begroeven zij hem. Een derde werd s-morgens bij het opstaan vermist. Het oerwoud had hem verzwolgen. Zij schreeuwden en schoten hun pistolen af; zij zoch ten in den omtrek, zoo ver zij zich maar durfden wagen van het kamp af. Het bosch gaf zijn prooi niet terug. Zij wachtten nog een dag, twee dagen, toen gingen zij verder. Na twee weken zag Gongaio, hoe Joajo klappertandend op zijn muildier zat. Eén blik was voldoende om hem te doen begrijpen, dat de koorts zijn vriend in haar greep had. „Joajo", vroeg hij angstig, „ben je niet goed?" Joajo glimlachte, en maakte een afwerende beweging met de hand. Maar Gongaio greep hem hij den arm, en smeekte hem: „Word niet ziek, Joajo, laat mij niet alleen Bij het kampvuur kleedde hij hem uit, en wreef hem, tot de huid gloeide. Uit de voorraad medicijnen, die moeder Runo hem had meegegeven zocht hij de krachtigste uit. Hij brouwde afkooksels, en dwong zijn vriend ze op te drinken. Die deed gewillig wat hem werd gezegd, al was het brouwsel nog zoo wrang. Den volgenden dag ijlde de zieke van de koorts. Gongaio hing hem om den hals de amulet, die moeder Runo hem had geschonken, en smeekte den hemel zijn vriend te sparen. Maar den Volgenden dag ruischte de regen op het graf van Joajo. Wanhopig en ellendig voegde Gongaio zich bij den stoet. „Nu heb ik alles verloren" snikte hij, „mijn thuis, mijn land, het meisje, dat ik liefhad, en tenslotte mijn vriend. Laat nu de dood maar komen, het is mij alles goed". 'w V?e'c!e cen kand °P Z'jn schouder en hief zijn betraande gezich* op. Hij keek in de donkere oogen van Guido. „Gelukkiqe jonqen", ze! die zachtjes, „je kunt nog huilen". „Hij was mijn vriend", snikte Gongaio, „Je zult een anderen vriend vinden", troostte de ander. „Tij zult niet alleen blijven, k ken je, je bent te goed. om altijd eenzaam te zijn. Zie naar mij, hoe lang is het geleden, dat ik kon zeggen: deze was mijn vriend. Hoe lang is het geleden, dat ik een traan heb gelaten om iemand. Ik benijd je a Gongaio haalde rampzalig de schouders op, en de ander sprak geen duiste meer' L 3frk s avo"ds, 'n het kamp, toen Gongaio gretig de a X1 '°S?h instaarde, die voorgoed een eind kon maken hem op e' weer et donkere gezicht van Guido naast Gmdo er u n t? En denk aan' dat altijd de oude P r 15 om >e ,tc helPen. Heb ik je niet goedkoop een paardje dat ie ii? eeeCn SP!i it" Cen houweel' en weet ik wat? Je hebt gezegd, afkoooen met 9 2°U Kun «"wige dankbaarheid afkoopen met zes glazen gemeene brandewijn?" Zie^'e^pfT,.°fndankS Z'ck ze've". knikte van neen. door te bliiven li r"°? een schuld over. Die kun je nu voldoen, bent er te aoed i c 'C "'et 0ver aan dat vervloekte bosch: je oent er te goed voor. Beloof het mij". M, voSrht waatltblik S"° (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10