Vuurspuwende draak op de Jamboree DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Op 2000 M. hoogte in brand gevlogen Koelbloedig piloot Opdracht aan admiraal Van Duim Bakhuys wordt prof Jeruzalem aan de Joden De „Maaskerk vlotgekomen Fantastisch lichtspel voor duizenden toeschouwers Vice-admiraal Quant verlaat Nat Herstel Vliegtuigaanval op Britsch en Italiaansch schip Zitting opnieuw verdaagd N.V. WACO - Hoorn UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 65e JAARG. No. 8072 Russisch vliegtuig stort in vlammen gehuld neer Non-interventie Het Zionisfencongres Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT Generaal Miaja zou afgetreden zijn Geen regenjas mee dit weekend HELDERSCHE COURANT Onze padvindsters defileeren voor Lady Baden Powell. Vogelenzang, 7 Aug.: Zes dagen lang» is de jamboree-arena in bezit geweest van de jongens, van daag hebben de meisjes er beslag op gelegd. Twee duizend Nederland- sche padvindsters defileerden -van middag om 2 uur voor Lady Baden Powell. Als de meisjes in haar blauwe uniformen met vlag en vaandel het terrein opmarchee- ren, is het alsof een lang blauw lint lang zaam op de groene wei ontrold wordt. De Chief Guide begeeft zich op het terrein waar zij onder luid gejuich de wereldvlag aan de afdeeling Vlissingen overhandigt. Van de tribune spreekt de Chief Guide de gilrs toe. Zij zegt verheugd te zijn, dat de meisjes in zoo groote getale waren opge komen. Wij, aldus de Chief Guide, zullen trachten in ons zusterschap het voorbeeld van onze broeders te volgen. De toespraak van Lady Baden Powell werd met een luiden yell beantwoord. Symbool voor de broederschaps gedachte. Daarna hebben wederom verschillende de monstraties plaats. Hollanders, Zweden, No ren, Belgen, Dener en Hongaren komen hun sport en spelen op het terrein vertoonen. Bij de opmarsch van iedere nationaliteit klinkt het volkslied van het betreffende land en rijzen publiek en padvinders als één man op veld en tribunes op; de scouts stram salu- eerend, volkeren brengen volkeren het sa luut; een beter symbool voor de broeder schapsgedachte, die de padvindersbeweging beheerscht, is niet denkbaar. Een bijzondere attractie vormen steeds weer de Hongaarsche ruiters, die, in hun prachtig blauw-en-kar- mijn kleed, op ongezadelde paarden, over het weideland galoppeeren, als of zij zich op de prairiën bevinden. Melancolielce pijpermuziek begeleidt den woesten rit. Zeeverkenners om het kampvuur. De gondel vaart, die vanavond plaats zou hebben, gaat niet door, maar in plaats daar van houden de zeeverkenners een groot kampvuur. Het lichtspel. 's Avonds 10 uur. De nacht spreidt zijn iionkere vlerken over het machtige tenten kamp uit, waarin nu eerst de echte pad- vinders-romantiek vrij spel krijgt. Het kijk grage publiek is verdwenen en de broeders van alle landen krijgen nu weer het besef, dat ze vóór elkaar bij elkaar zijn gekomen. Het publiek heeft inmiddels de tribunes om de groote arena bestormd. Geen plaatsje is onbezet. Onder de toeschouwers bevinden zich de hoofdverkenner van Ne derland J. J. Rambonnet, prins Gustaaf Adolf van Zweden, de ministers Slotemaker de Bruine en Weiter, generaal Behrens en de Britsch-Indische prins van Denkhannel Op het terrein vóór de eeretribune is het tooneel met „coulissen" van vlaggestokken en verlicht door talrijke lantaarns ge ïmproviseerd. Op dat tooneel hangt de avondnevel over de arena, onttrekt de dui zenden toeschouwers bijna aan het oog. In dien nevel schuift een geheim zinnige stoet voort over het land, droefgeestige gamelanmuziek klinkt op. De stoet treedt in den lichtkring en in ©en paar seconden is het eerste tafreel van het „lichtspel" door de Nederl.-Indische pad vinders geënsceneerd: daar zetelt de sultan van Modjopait (Javal op zijn troon en ho velingen hurken om hem heen. De sultan ontvangt ter gelegenheid van zijn verjaar dag de gelukwenschen van zijn eigen volk 6n van de vorsten der omliggende landen. Daar komen de bewoners der Molukken dansend voor den troon. Bruine lenige lichamen, afstekend tegen het helle rood van fez en lendendoek, bewe gen in een eigenaardig traag rhythme in het fantastische licht, eentonig roffelen frommels; vreugdekreten scheuren de lucht. Woeste krijgsdans. He gezant der Molukken biedt den Sul- fan plechtig een pijl en boog aan, symbool van kracht. Daarna worden de trage dan sers wild; zij zwepen elkaar op tot een vvoesten krijgsdans, de „Tjakalele' blin kende zwaarden kletteren De vonken vliegen er af. Onderwijl treedt een nieuwe stoet uit het duister naar voren. Een aantal Chineezen torsen een geweldigen draak, wiens lichaam geheel verlicht is. Een afgrijselijke kop heeft die draak; de bloedroode open bek en vuurschietende oogen grijnzen de duizenden toeschouwers onheilspellend toe. De draak, de god, die naar Chineesche op vatting, regeert over water en lucht. Nauwelijks is het monster op het tooneel gearriveerd of een geweldige knal weerklinkt en de draak spuwt vuur! Het beest was met vuurwerk gevuld en, terwijl het om hulsel langzaam ineenschrompelt, vliegen groote brokken koud vuur in het rond, stijgen dikke rookwol ken uit het reuzenlichaam op, sist en knalt hetop onze perstafel vliegen de vonken en er ontstaat zelfs een kleine paniek op de tribu nes. Een draak komt aan zijn einde Indische prinsen demonstreeren. Nu worden er wereldberoemde Wajang- dansen uitgevoerd; het zijn de Prinsen van het huis Mangoenogoro, die met deze dan sen in de bonte gewaden het publiek tot een enthousiaste ovatie brengen! Plotseling valt een vijandelijke stam den Sultan aan, doch geeft zich tenslotte over Onderwijl zieltoogt de draak. Zijn ééne oog staat nog als een vurig licht in den dooden kop, dien hij dreigend heft, het lijf stuiptrekt Slotapotheose. Een groep Arabieren treedt nu op, gevolgd door vertegenwoordigers van alle landen der wereld, den sultan tegemoet. De laatste sluit zich met zijn geheele gevolg hierbij aan en het geheele gezelschap wil nu Lord Baden Powell huldigen en hem een ge schenk aanbieden. Doch Baden Powell is er niet! En het is de Ned. Hoofdverkenner, Staatsraad J. J. Rambonnet, die namens den chief het kostbare geschenk van het Ned. Indische jamboree-contingent aan neemt; een kris, waarvan het staal 200 jaar oud is, een edele gift, een vorst waardig, de. Indiërs willen hun ongekroonden koning hiermee bedenken. Tot slot steken de padvinders vuurwerk af. Terwijl het Jamboreeteeken in gouden lijnen tegen den nachthemel verschijnt, stroomen de tribunes langzaam leeg. Na het bericht van eenigen tijd geleden, dat generaal Snijders was afgetreden als eere-voorzitter van Nationaal Herstel, vernemen wij thans van doorgaans welingelichte zijde, dat vice-admiraal Quant den voorzittershamer van de afd. Am sterdam van het Verbond v. Natio naal Herstel heeft neergelegd en tegelijkertijd voor het lidmaatschap der organisatie heeft bedankt. Nederlandsche waarnemer ge wond. Ook een Fransch schip belaagd. Het radiostation te Marseille meldt, dat het van het Britsche s.s. „British Corporal" een S.O.S. heeft opgevangen van den vol genden inhoud: „Op 36 gr. 53 min. N.b., 2 gr. 25 min. O.l. worden wij gebombardeerd. Verzoeken on middellijk hulp." Uit de opgegeven positie blijkt, dat het schip zich in de buurt van Almeria bevindt, buiten de Spaansche territoriale wateren. Het is met een lading benzine op weg naar Engeland. Bij het bombardement is de radio-instal latie onklaar geraakt, doch naar een Britsch oorlogsschip aan de admiraliteit heeft ge seind, is de installatie gerepareerd en zet het schip de reis naar Algiers voort. Het heeft zijn verzoek om hulp ingetrokken. Ook hot Italiaansche schip „Mongioia" werd door dezelfde vliegtuigen, drie in ge tal, aangevallen. De waarnemer van de niet-inmen- ging aan boord van de „Mongioia", vermoedelijk een Nederlander, werd aan den arm gewond, terwijl de kapitein van dit schip een wond aan de long opliep. De bom, welke op 10 meter afstand van het schip ontplofte, veroorzaakte bovendien materieele schade. Dezelfde drie vliegtuigen vielen vervol gens het Fransche schip „Djebel Amour" aan: dit schip werd evenwel niet getrof fen. Vervolgens vlogen zij over het Fran sche schip „President Dalpiaz" zonder hel aan te vallen. De bemanning van de „British Corpo ral" heeft de nummers en merkteekens van de vliegtuigen genoteerd. Een zelfde ramp als die der „Fla mingo". De zes inzittenden gedood. Gistermiddag is een vliegtuig van de lijn PraagMoskou nabij het dorp Sratzel in het Roemeensche departement Bistritza, veronge lukt. Het toestel ging geheel in vlam men op. In het wrak heeft met het verkoolde overschot van 2 Tjsechi- sche passagiers en vier leden van de bemanning gevonden. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Het toestel zou van Russische nationaliteit zijn en wel de Douglas 25. De vier leden van de bemanning zijn allen Russen, terwijl de beide passagiers Tsjechen zijn. De ramp is veroorzaakt door een brand, die aan boord van het toestel is uitgebroken, toen dit zich op 2000 meter hoogte bevond. Spannende oogenblikken op het vliegveld Soesterberg. Gistermiddag heeft zcih boven het vlieg terrein te Soesterberg een eigenaardig in cident voorgedaan, dat de geheele militaire luchtvaart eenige spannende oogenblikken heeft bezorgd. De aspirant-reserveofficier-leerlin- vlieger Steen, die met het Fokker C 1-vliegtuig 521 eenige oefenvluch- ten boven de vlieghei had uitge, voerd, wilde na afloop van een ge houden vlucht 't toestel weer aan den grond brengen. Zijn pogingen om te landen geschiedden evenwel zoo onfortuinlijk, dat het landings gestel van het vliegtuig kraakte en vernield werd. Het hangarpersoneel, aan hetwelk de ma noeuvre van den vlieger niet ontgaan was, begreep terstond in welk groot gevaar de vlieger zich bevond en waarschuwde dade lijk de zg. hulpdiensten. In minder dan geen tijd was de auto met de snelblusschers en de ziekenauto met den dokter van de luchtvaart op het terrein, klaar om onmid dellijk hulp te verleenen. Met groote spanning volgde men de ver richtingen van vlieger Steen, die inmiddels met het toestel eenige rondjes boven de vlieghei maakte. Deze begreep, dat aan een landing met het defecte landingsgesteld niet te ontkomen was en maakte een groote bocht om het toestel zoo gunstig mogelijk te kunnen neerzetten. Het critieke moment was aangebroken, de vlieger naderde den grond en allen waren in spanning Op het moment, dat het vliegtuig nog slechts twee meter van den grond was ver wijderd, trok vlieger Steen het toestel op, zoodat de landingssnelheid hierdoor werd verminderd. Met een groote smak kwam het toestel op den grond neer. Het werd ernstig beschadigd. Vlieger Steen bleef ongedeerd. Hij kon zichzelf uit de machine losmaken. Zijn koelbloedigheid en zijn vastberaden op treden hadden aan dit avontuur een voor- spoedigen afloop gegeven. De verdaging van de niet-inmen- gingscommissie heeft het technische doel admiraal Van Duim, den chef van het controlebureau, in de gele genheid te stellen een rapport op te stellen over'de werkzaamheid van dit organisme en de verbeteringen, welke er in zouden kunnen worden aangebracht. ADMIRAAL VAN DULM. Men hoopt een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, welke de laatste dagen zijn gerezen. Men verwacht, dat het rapport over de controle over veertien dagen ge reed zal zijn. De subcommissie zal dan zon der Lord Plvmouth bijeenkomen om het do cument in ontvangst te nemen, waarna het een tiental dagen later besproken zal wor den. De kwestie zal dus over drie weken besproken worden. Uaet&al Hij gaat spelen voor de Fran sche club F. C. Reims. Naar het Hsbl. uit betrouwbare bron ver neemt heeft de middenvoor van het Neder landsche nationale elftal: Bakhuys, het con tract geteekend met de F. C. Reims en zal in het komende seizoen dus als professional voor die club spelen. BEP BAKHUYS Dat het dien kant uit moest gaan, was wel zoo langzamerhand duidelijk, voegt het blad daaraan toe. Er bleef voor Bakhuys maar weinig an ders over. Hij zal nu als Fransch beroepsspeler ver der zijn geluk beproeven. Ondanks alles, met Bakhuys verdwijnt een voetballer van groote allure uit de Nederlandsche voetbalgelederen, een speler die gedurende achtereenvolgende jaren als de beste middenvoor van Europa werd aan gezien. Vandaar ook dat hij in den jong- sten wedstrijd tusschen West- en Centraal Europa op die plaats in het West-Euro- peesch elftal werd gekozen. Hij was naar onze meening sterk op z'n retour den laatsten tijd, wat niet wegnam, dat hij toch nog de beste middenvoor was, dien wij konden aanwijzen. Liever een kleine Joodsche Staat, dan het bestaande mandaat. Tijdens het gisteren te Zürich voortgezette debat op het Zionistencongres over de ver deeling van Palestina, heeft Dr. Weizmann, voorzitter der wereldorganisatie, nieuwe voorwaarden genoemd, waaronder de Joden bereid zijn te onderhandelen, zegt het Hsbl. Waar het naar zijn meening om ging was de vraag of het onder het verdeelingsplan mogelijk zou zijn in de eerstkomende 20 of 25 jaar twee millioen Joden in Palestina onder te brengen'. Hij meende dat een der gelijke mogelijkheid bestond. Als voorwaarden voor verdere onderhan delingen noemde hij o.a. dat het Joodsche kwartier in Jeruzalem met zijn meer dan 70.000 inwoners tot den Jöodschen staat moest behooren, dat er werkelijke en niet alleen nominale souvereiniteit moest zijn en dat het overgangsstadium tot twee of drie-jaar beperkt moest blijven. In verband met zijn opmerkingen over de noodzaak van reëele souvereiniteit sprak hij over het recht van de Joden havens te bouwen overal waar zij dit wenschelijk achten en de Joodsche immigratie ook gedurende het overgangsstadium zelf te regelen. Dit waren kele principieele voorwaarden voor verdere onderhandelingen. Indien sommige er van vervuld zouden kunnen worden dan zouden de Joden naar zijn meening meer kunnen bereiken in een joodschen staat, hoe klein die ook mocht zijn, dan onder het bestaan de mandaat. tt Passagiers in veiligheid. Dc Amstelkerkzal olie verstrek ken. De „Maaskerk" is naar wij ver nemen gisteren om 2 uur van Kaap Palmas naar Freetown, ver trokken, nadat het schip 50 ton cacao en een hoevelheid hout had gelost. Het was Donderdagochtend, toen de „Maaskerk" op de rotsen van Kaap Palmas liep, zeer slecht weer en de zee stond bol, meldt Unieted Press uit Monrovia. De passagiers kwamen echter tijdens regenbuien veilig aan wal en vonden onderdak in woningen van inlanders en op rubberplantages. Geen van de passa giers had noemenswaardig letsel gekregen. Daar te Freetown geen olie kan worden ingenomen, moet het schip daar wachten op de komst van de „Amstelkerk", die deze haven op 12 Augustus zal aandoen. De „Amstelkerk", die op de uitreis, is zal DE BILT SEINT» Verwachting: zwakke tot matige wind, later uit zuidelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarsch. nog droog weer, behoudens kans op onweer. Verdere vooruitzichten: onzeker. daartoe te Dakar extra olie innemen en aan de „Maaskerk" zooveel van haar voor raad afstaan dt deze nar Dakar kn door varen. Te Dakar zal vermoedelijk een tijdelijke reparatie worden verricht en als de werk zaamheden daar eenigszins meevallen, zal het schip daarna spoedig de reis naar Ne derland kunnen voortzetten. NON-INTERVENTIE. RUSLAND WENSCHT HET BRIT SCHE PLAN NIET TE AANVAAR DEN. Gisteren is de subcommissie voor de niet- inmenging bijeengekomen. Daar Rusland echter halsstarrig blijft wei geren het Britsche plan te aanvaarden, in dien niet volkomen vaststaat dat de Itali aansche en Duitsche „vrijwilligers" zullen worden teruggetrokken, konden partijen niet tot overeenstemming komen. Lord Plymouth maakte zeer spoedig een eind aan de onvruchtbare discussies, zoodat de afgevaardigden binnen het uur weer op straat stonden. De regeeringszender te Madrid heeft, volgens het D.N.B. medege deeld, dat de opperbevelhebber Miaja zijn functie voor eenigen tijd heeft neergelegd. Hij zal worden vervangen door Ortega. Wij vestigen er de aandacht op, dat alleen het rechtsch georiënteerde Duitsche pers bureau dit bericht van den zender heeft op gevangen, zoodat het aftreden van de be kenden opperbevelhebber der regeerings- troepen nog lang niet vaststaat. Het wordt wellicht nog warmer. Hoe zal het dit week-end met het weer loopen? We zijn de laatste twee weken niet verwend en groot was dus ieders vreugde toen Donderdag de strijd tusschen zon en wolken in het voordeel van de eerste werd be slecht. En het zal vandaag en morgen ook wel zoo blijven, wanneer wij den weerkundigen medewerker van het Hlsbld. mogen gelooven. Het zal zelfs misschien nog iets warmer worden! Zooals de zaken nu staan, ziet het er niet slecht uit: een belangrijke hooge druk over Scandinavië en Midden-Duitschland bezorgt ons het fraaie weer. De dichtst bij liggende depressie is een uitlooper van het IJslandsche minimum over Ierland, maar die trekt vermoedelijk Noordwaarts en zal ons waarschijnlijk niet hinderen. Wel ligt er over Noord-Spanje een andere depressie, die op den duur bij ons een oorzaak van onweer kan worden, maar zij beweegt zich nog langzaam. Wij kunnen dus zeggen, dat de kans op onweer van gering op Za terdag, op Zondag waarschijnlijk wat grooter zal zijn, doch als geheel ziet het er uit als een gunstig week end voor hen, die geen last van de warmte hebben. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1