Rook TRI Gemeenteraad prefcrihbüurteti Naar de Jamboree de 1 cent sigaret die oven: si 11 ri yï A IL f L LI lU Mij L L i L Zaterdag 7 Augustus 1937 Tweede Blad Zeer geslaagde excursie Het bezoek van 3000 padvinders Burgerlijke Stand van Den Helder Eere wien eere toekomt Gevaarlijk baden Schade aan de zeedoksluis Eervolle opdracht fa. Bauhuis Opheffing faillissement „The Rascals" Notarieel examen Uitbreidingsplan Huisduinen gewijzigd Vandalisme Een lastige hond u-emmen Zwemwedstrijden voor militairen Diefstal van belastingplaatjes en rijwielen Door hond gebeten Hij was vechtlustig Hij was boven zijn thee JUWELIER BEEMSTERBOER Hr. Ms. „Nautilus" in de haven Vischafslag Den Helder Vischafslag Oudeschild Vlaggenprijsvraag in verband met de Wereld-Jamboree! H.W. ZEGEL koninqstcaat 73. telefoon 279 EEN ZELDZAME ONTMOETING Zwitsersche jongens op een Hollandsche onderzeeboot Hoe warm het was en hoe ver Een tropische hitte hing gisterenmorgen boven onze stad, toen de bijna 180 deelnemers aan onze excursie naar Vogelenzang in de bussen stapten. Aan den goeden geest ver mocht dit echter geen afbreuk te doen. In tegendeel, men was wat verrukt over het prachtige weer en al werden onderweg ver scheidene ijskarretjes leeggekocht, de stem ming was uitstekend en de wandelaars en fietsers langs den weg behoefden waarlijk niet te gissen, waarnaar het groote gezel schap ging, want het daverde over den weg: In negentien drie zeven, dan zal je wat be leven. Nu, het was een belevenis; het jamboree kamp. Het kampleven van de duizenden jon gens van dichtbij mee te maken, het onhan dig of handig gescharrel met potten en pan nen amuseerde de menschen. De leuke volks dansen en de eigenaardige volksgebruiken kon men van dichtbij zien en bewonderen. Het keurige kamp van de Polen en IJslanders, het „hotel-leven" van de Amerikanen. Maar genoeg daarover. Onze speciale medewerker vertelt over het jamboree-leven in zijn brie ven en de Telex geeft voldoende officieel nieuws, dan dat we daarover nog wat behoeven te vertellen. Het alles van nabij te zien was de groote attractie. Maar het was warm, 't is eigenlijk te zwak uitgedrukt 't was gloeiend op het open terrein en de limo nade-tenten werden leeggedronken en ijskar retjes leeggegeten. Het bezoek aan het Heldersche kamp was natuurlijk voor de deelnemers interessant en de jongens vonden het wat leuk al die beken de gezichten in hun zeildoeksche huis te mo gen begroeten. Het Heldersche kamp mag gezien worden. Hopman Mos leidde zijn stadgenooten langs verschillende interessante kampen en vertelde aardige bijzonderheden over het kampleven. Na afloop van het Indische lichtspel, onge veer kwart over elf, vertrokken allen naar de bussen. Er miste waarlijk niemand, zoodat om kwart voor twaalf de huisreis aanvaard kon worden. Een vrij lang oponthoud bij de Velzerpont en voorzichtig en rustig rijden van de zeven buschauffeurs, bracht ons groote gezelschap eerst om half drie in Den Helder terug. Men was moe, maar voldaan. Op de volgende pagina van dit blad is een bericht opgenomen over het bezoek, dat ruim 3000 padvinders a.s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag aan onze stad zullen brengen. De aantallen daarin genoemd zijn, nadat de be treffende pagina ter perse was gegaan, nog gewijzigd. We geven hier de mutaties: Op Dinsdag 10 Augustus komen Frankrijk met 452, Zweden met 86, Hongarije met 67, Amerika met 314 en Engeland met 38 pad vinders. Het bezoek op Woensdag 11 Augustus wordt gebracht door de groepen als in het eerste bericht genoemd. Op Donderdag 12 Augustus komen: Polen met 727, Japan met 10, Lichtenstein met 11, Portugal met 26, Saba met 7, Iran met 4, Estland met 17, Mexico met 25, Lihauen met 28, Siam met 10, en Hongarije met 360 padvinders. van 6 Augustus 1937. GETROUWD: L. Rietveld en A. E. Roodt. Laurens Snijder is gisteren in de vergade ring van het College van B. en W., waarbij tevens tegenwoordig waren de heer S. Jaring, president van het Weeshuis, en de heer P. H. L. Maas, directeur der Gem.-Reiniging, een zilveren horloge uitgereikt, waarin gegraveerd werd, dat hem dit werd verleend wegens zijn kordaat optreden bij het blusschen van den brand in de Donkere Duinen op 29 Juli j.1. Begeef u niet in de nabijheid van de pieren. Gisteren zijn een tweetal kinderen, bij paal 3 (Donkere Duinen) bijna verdronken. Geluk kig ontdekte men juist op het laatste moment nog, dat de kinderen in levensgevaar ver keerden, waardoor ze nog gered konden wor den. Bij een van de kleinen moest kunstmatige ademhaling toegepast worden. De ongelukken gebeurden in de nabijheid van den pier bij paal 3. Er is in de nabijheid van dezen pier een vrij diepen geul, die baders noodlottig kan worden. Vooral voor kinderen is het daar levensgevaarlijk, omdat men de overgang van het ondiepe, naar het diepe water niet ziet. Wij waarschuwen dus nogmaals de baders, begeeft u niet in de nabijheid van de golf brekers, waar de stroom verraderlijk is en vloed en eb geulen hebben gevormd. Zooals men weet, vinden aan de Buitenhaven reeds eenigen tijd werkzaamheden plaats in verband met het verbreeden van het werfka- naal nabij de Zeedoksluis. Men is daar ook aan het heien en als gevolg daarvan is dezer dagen een der pijlers, waarop de z.g. Lange brug steunt, een weinig ontwricht. Donder dagavond kwam men, toen een schip de Werf op moest, tot de ontdekking, dat de brug niet open wilde. Men wist dit euvel echter vlot te verhelpen, zoodat het schip na een niet te lang oponthoud zijn tijdelijke ligplaats op 'tf.e Werf kon opzoeken. Voorbijgangers zullen duidelijk kunnen zien, dat een der pilaren van de brug iets naar voren is gekomen. De firma levert een klok voor het Prinselijk jacht. Aan de firma O. Bauhuis, in de Koning straat, de bekende uurwerkzaak, is zoo juist een zeer eervolle opdracht verstrekt. Zij is namelijk uitgekozen om een klok voor de „Piet Hein", het in aanbouw zijnde Prinse lijk jacht, te vervaardigen. Dit uurwerk is in zijn genre iets zeer bij zonders, aangezien het automatisch de gla zen slaat, iets dat, zooals ben weet, op an dere schepen nog met de hand geschiedt. Een opdracht, waarmede wij den heer Bau huis ongetwijfeld geluk mogen wenschen. Pracht Bimbam-Schoorsteenklok 12 dagen uurwerk f 13.40. Bij vonnis der Arr. Rechtbank te Alkmaar dd. 5 Aug. 1937 is het faillissement van B. Vader, v.h. taxi-ondernemer, thans vracht rijder, wonende te Den Helder opgeheven bij gebrek aan baten. De Gooische Dance Band „The Rascals", onder leiding van Ger de Roos, heeft j.1. Zon dag in „Casino" een dermate groot succes gehad, dat de Directie hierin aanleiding vond, dit Dansorkest bestaande uit jonge, pittige Jazzmusici morgen (Zondag) nog eenmaal te laten optreden. Met hun groot en afwisse lend repertoir van jazz- en stemmingsmuziek zullen zij ook nu weer een gezellige Dans- mat.iné en Soirée geven in dezelfde bezetting als den vorigen keer. UMPH I 1 oy a ty i nm ti>av i Ullt U/lll A.s. Dinsdagavond weer raadsver gadering. De burgemeester heeft de leden van den Gemeenteraad opgeroepen tot het houden van een vergadering op Dinsdag, 10 Augustus 1937, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Als eenig punt komt voorloopig op de agenda voor: Geldleen Ing. Voorstel tot het converteeren van de lee ning 1936, ad. 835.000.en tot het aan gaan van een tweetal kasgeldleeningen, on derscheidenlijk groot 350.000.en f 150.000 Wjjziging salarisverordening en A. R. 1935. B. en W. schrijven aan den Raad: In het algemeen rapport inzake onderzoek der begrooting voor 1937 is door ons bij post 1 der begrooting voor den dienst van Gemeen tewerken o.m. het volgende medegedeeld: Door den Raad is bij de vaststelling van de salarisverordening in 1935 de positie van klerk bij de Water- en Lichtbedrijven geregeld. Daarbij heeft Uw College zich op het stand punt gesteld, dat voor deze ambtenaren, in dien zij uit hoofde van hun capaciteiten, daar voor overigens in aanmerking zouden kunnen komen, de gelegenheid moest worden open gesteld, om naar de andere diensten over te gaan. Aangezien in de praktijk wel gebleken is, dat zoodanige overgang niet plaats heeft, is er o.i. geen bezwaar tegen, een einde te maken aan de uitzonderingspositie, waarin bovengenoemde ambtenaren verkeeren, en het daarheen te leiden, dat U voorstellen zullen bereiken, teneinde een automatische bevorde ring tot adjunct-commies 2e klasse, als be doeld in art. 8 van het ambtenaren-reglement, te verkrijgen." Als uitvloeisel van deze mededeeling, stellen wij U thans voor: A. de salarisverordening 1935 zoodanig aan te vullen, dat in groep 4 van de loontabel voor de ambtenaren op jaarloon achter „Gemeente- Werken" en „Water- en Lichtbedrijven" wordt ingevoegd de rang van „Adjunct—commiess 2e klasse." B. het derde lid van artikel 8 van het Ambtenaren-Reglement 1935 zoodanig aan te vullen, dat achter de woorden „bij den Dienst voor Sociale Zaken" wordt ingevoegd „bij Gemeente-Werken of bij de Water- en Lichtbedrijven. In het uitbreidingsplan van Huisduinen was het Galgenveld opgenomen, waarop o.m. aar dige huisjes, villa's en eenige straten geprojec teerd waren. Naar wij vernemen, zal het Departement van Defensie, waaronder dit stuk grond resorteert, het echter niet afstaan, omdat het dit zelf moet gebruiken. Zoo doende moest het oorspronkelijke uit breidingsplan gewijzigd worden, in dien zin, dat er in het nieuwe plan met het Galgenveld geen rekening wordt gehouden. De eigenaar van een huisje aan de Kei zersgracht deed aangifte, dat men van deze woning verschillende ruiten had vervuld. Een bewoner van de Weststraat deed aan gifte, dat men veel last ondervond van een hond, die iederen avond tot laat in den nacht de buurt vergastte op een hondenconcert. De Koninklijke Nederlandsche Zwembond heeft, ter bevordering van de zwemsport, eenigen tijd geleden het plan opgevat, zoowel bjj de Koninklijke Landmacht als bij de Koninklijke Marine zwemwedstrijden te doen organiseeren onder auspiciën van den bond, voor alle militairen in het betrokken garni zoen. Te dien einde heeft de Kon. Ned. Zwem bond een commissie benoemd, die tot taak heeft de belangstelling en hulp der betrokken Militaire Autoriteiten voor deze wedstrijden in te roepen, alsmede hen van voorlichting te dienen. Alhoewel de Commandanten vrij zijn de wedstrijden naar verkiezing in te deelen, adviseert de commissie onder meer 50 m. schoolslag, rugslag en vrije slag voor niet- leden en 100 m. vrije slag voor leden, als mede eenige korpswedstrijden. De Minister van Defensie heeft Zijn goedkeuring aan dit plan gehecht. De bedoelde commissie bestaat uit twee officieren, te weten J. R. van Wijk, Kapitein der Genie, Haarlem en eerste luitenant der artillerie D. W. van den Bosch, Amersfoort, secretaris (beiden behoorden eenige jaren geleden tot onze inwoners) en als lid: de heer P. H. J. Dogger, lid technische commissie van den Kon. Ned. Zwembond uit A'dam. Een bewoner uit Amsterdam, die zijn fiets bij onze schoone Donkere Duinen eenigen tijd onbeheerd had laten staan, moest bij zijn te rugkomst constateeren, dat belastingplaatje en houder van zijn fiets waren verdwenen. Een bewoner van de Timorlaan deed aan gifte, dat zijn rijwiel ontvreemd was, even eens was dit het geval met het rijwiel van een bewoner van de Zuidstraat, die zijn karretje onbeheerd op de Keizersgracht had laten staan. Voorts kwam iemand van de Javastraat tot de conclusie, dat men zijn zoo goed als nieuw rijwiel had meegenomen en daarvoor in de plaats een minder goed exemplaar. Een bewoner van de Kemphaanstraat deed aangifte, dat zijn 4-jarig zoontje is gebeten door een hond van een bewoner van de Fa zantenstraat. Het jongetje werd aan schouder en lies verwond, en moest zich onder dokters behandeling stellen. Een caféhouder uit de Keizerstraat riep de assistentie van de politie in, omdat een per soon in zijn café aan het vechten was. Toen de politie ter plaatse verscheen was de vecht lustige reeds verdwenen met achterlating van eenige kapotte glazen. De persoon, die de klappen had ontvangen wenschte geen aan gifte te doen. Vannacht deed een taxichauffeur aangifte, dat er iemand in zijn wagen zat, die ten eerste niet wilde betalen en ten tweede er niet uit wilde. De politie bekeek dit geval eens en kwam tot de conclusie dat de man eenigszins onder den invloed van sterken dran'. verkeer de. Hij is dan ook ter ontnuchtering in het hoofdbureau opgesloten. Zondag 8 Augustus 1937 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar OnderwerpKennis en Liefde. (1 Cor. 81) Doopsbediening Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 8.30 uur, Ds. p. Kuyper Jr, van Monnickendam. 's Morgens 10.30 uur, Ds. PKuyper Jr, 's Avonds 5.30 uur, Ds. H. van AndeL van Krommenie. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. H. van Amdel 's Avonds 5.30 uur, Ds. P. Kuyper Jr. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. C. Kramp, van Enkhuizen. Donderdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur, Voorber. H. Avondm. 's Avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 u., de Heer H. Heeresma van Amsterdam. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Cand. D. B. Starrenburg van IJmuiden-Oost. Gebouw Middenstraat 117. Zondagavond van 79 uur Openlucht samenkomst Oude Helder. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Eerw. Heer E. L. de Witt Hedenmorgen om 8 uur arriveerde Hr. Ms. „Nautilus" in onze haven. Er bevond zich een zieke visscherman aan boord, welke naar het Marine-Hospitaal werd overgebracht. De „Nautilus" wordt nu verde: klaargemaakt om Dinsdag a.s. naar de Spaansche wateren te vertrekken, voor het verrichten van convooi- diensten. Aangebracht door korders Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Bot p. kg 1.26—1.10 1.05—0.96 0.75—0.65 p. kg 6.50—4.80 3.20—2.00 2.10—1.50 3.50—2.40 Aanvoer Oudeschild. 2 Aug. 100 Kilo gezoute garnalen 15 ct. per kilo. 3 Aug. 50 Kilo gezoute garnalen 15 cent per kilo. HOTEL.- CAFÉ - RESTAURANT „DE TOELAST" PRIMA CONSUMPTIE GEZELLIG ZITJE- TEL. 487 - 1» KLAS BILJART^ In verband met de Jamboree wordt door het bekende Simon de Wit's levensmiddelen- bedrijf een prijsvraag uitgeschreven, waaraan klinkende prijzen zijn verbonden. Het betreffende prijsvraagformulier, waarop de vlaggen van 46 landen zijn afgebeeld, die aan de Jamboree deelnemen, maakt een keurigen, fleurigen indruk en is het bezitten waard. Ongetwijfeld zal dit formulier, dat vanaf heden in alle winkels van het genoemde be drijf wordt uitgereikt, zjjn weg onder de prijs vraagliefhebbers wel vinden. Onze stadgenoot de heer j. C. Kottman slaagde 6 Aug. 1.1. te 's-Gravenhage voor het notarieel examen, le gedeelte. DE RAMP MET DE „PAN AMERICAN CLIPPER". Zooals tvy bericht hebben, is de ,P<in American Clipper", welke onderweg was van de Peru- aansche hoofdstad Lima naar Noord-Amerika, in de nabijheid van San Cristobal in volle zee gestort. Bij dezen ramp kwamen 11 passagiers en S leden van de bemanning om het leven. Deze opname laat de ,Pan American Clipper" zien even na de start te Lima. CINE-EN foto HANDEL ONTWIKKELEN- AFPBUKKEN- VEROPOOTETN.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5