Er is gevaar bij zwemmen aan het strand Benauwd borst? Bezoek van ruim 3000 padvinders aan onze stad Ingezonden S* op de Past op voor stroomingen en golfbrekers Tijdschriften Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Per flacon 90 cent en f. 1.50 Heilige Landstichting Dinsdag, Woensdag en Donderdag een invasie van buitenlandsche jongelui P Dr McrirvrF Het 6e cn op één na laatste artikel over zwemmend redden handelt over de gevaren weike verbonden zijn aan het zwemmen aan het strand. Waar honderden dezer dagen een verfrisschend bad aan het strand ne men, zjj de lezing van dit artikel in het bijzonder aanbevolen. Thans volgt het een en ander over het strandbaden en het redden van hen, die daarbij ö1 gevaar komen te verkeeren. In de allereerste plaats dienen we met windrichting en stroom rekening te houden. De windrichting leeren we kennen aan het wapperen der vlaggen, die welhaast op ieder strand te vinden zijn, terwijl de ligging van de boeien'of bakens ons ten naastebij over de Stroomrichting inlicht. Nemen we b.v. eens aan, dat een wind uit zee komt, zoodat op onze kust zoo'n fijne branding ontstaat, waarin men zoo heerlijk kan stoeien. Wees dan echter voorzichtig, want al wordt het water door den wind met kracht naar het land gestuwd, de onderstroom, welke het terugloopende water met zich voert, kan U, vooral als er eb loopt, met kracht naar zee trekken, als U door een flinke brandingsgolf omvergeworpen mocht worden. Heerscht er een landwind en loopt er b.v. eb, dan zal het water, hoe rimpelloos het er ook uitziet, nog gevaarlijker voor ons kunnen zijn. Immers het bovenwater wordt zeewaarts gestuwd en ook het onderwater trekt door de eb weg. Is nu de zwemmer te ver van het strand gegaan, dan zal het hem niet of met veel moeite mogelijk zijn den vasten wal weer te bereiken. Voor baders dreigt bü Noordenwind, welke eenigen tjjd op onze kust gestaan heeft, nog het gevaar, dat zich verdiepingen en gaten gevormd hebben, zoodat hij al wadende plot seling in diep water kan komen, met de ge volgen hiervan. De zandbanken. Een ander gevaar biedt de aanwezigheid der zandbanken, die bijna overal voor onze kust in rijen van drie of vier liggen. Het waden van de eene naar de andere bank is een veel gezocht vermaak, doch wat doet de niet-zwemmer, als de vloed hem het terug gaan onmogelijk maakt? Behalve met eb en vloed hebben we bij val lend tij nog met de stroomingen tusschen deze zandbanken te maken en wel de stroo mingen tusschen de banken evenwijdig aan het strand, zwinnen genaamd en de stroo mingen loodrecht van het strand afgaand tusschen de banken door, de z.g. muien. Het zal zelfs een geoefend zwemmer zeer lastig vallen, eenmaal in een mui gekomen, hier tegen op te zwemmen. De juiste manier is dan ook, al drijvend, of evenwijdig aan het strand zwemmend, rustiger water af te wachten, teneinde dwars over de banken en over het kal mere zwinwater het strand weer te be reiken. Zwem niet bjj golfbrekers! Hoe gevaarlijk het verder is om dicht bij pieren of golfbrekers te water te gaan, kan ons allen bekend zijn! Zeer sterk doet zich hier de stroom gelden! Wjj raden in verband met het voren- vermelde aan: Baders, gaat nooit verder dan kniediepte. Zwemmers gaat nooit verder dan borstdiepte. Zwemt of baadt nooit in de nabijheid van pieren of golf brekers. Behalve de aanwijzingen in het algemeen voor reddingen gegeven, willen we nog eenige wenken speciaal met betrekking tot het strand geven. Ten eerste: probeer, vooral als gij als redder optreedt, nimmer tegen stroom op te tornen. Zwem dwars over de stroom richting naar het strand. Laat, en dit geldt voor alle reddingen, nooit een redder alleen tobben en neem, vooral aan het strand, waar de af te leggen afstanden meest grooter zijn, direct maatregelen, die hem zjjn taak kun nen verlichten. De kettinggreep. Een practische manier om een redding ook met niet-zwemmers te verrichten is de z.g. kettinggreep. Een aantal menschen kan zich in zee begeven om en om staand, de handen vast, om zoodoende een verbinding te maken met een bader, die niet naar den kant kan of durft te komen. Rekening houdend met den stroom, zal men als redder natuurlijk niet domweg ach ter een afdrijvenden drenkeling aan zwem men, doch veel liever een eind stroomaf waarts te water gaan, omdat gij u op die manier in een rechte lijn naar den drenkeling kunt begeven. Het geschikte uur voor zwemmen aan het strand. De meest geschikte tijd voor baden en zwemmen aan het strand zijn de laatste paar uren voor hoog water. Het badleven kan ook aan het strand met meerdere gerustheid door ons wor den aangezien als niet tegenover deze opsomming van levensbedreigingen een zoo alleszins onvoldoende mate van red dingsmateriaal aanwezig was. Wellicht grijpen higr met zorg voor het publiek belaste instanties nog wel eens in en wacht men niet totdat de huidige toe stand mensckenlevens gevraagd heeft. Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dal overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het me' ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dal die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, dis stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen Juli-aflevering van In weer en wind. Twente la in botanisch opzicht een onzer boeiendste landschappen. Een deskundige als W. H. Dingeldein wordt niet moe daarvan telker.o opnieuw te getuigen in welsprekend woord en beeld. Ditmaal beschrijft hij in het tijdochrift „In weer en wind", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurleven, reizen volkskunde cn buitensport (uitgave van W. L. J. Bruscs N.V. te Rotterdam), steen anjer en muurpeper, twee zeer gracieuoe ver tegenwoordigsters onzer flora. Zij, wier hart naar de vogel3 uitgaat, vin den in het nieuwe nummer veel van hun gading: Drs. G. J. de Groot Jr. is van Utrecht naar Lekkerkerk gefietst, waar hjj werd ge troffen door het verrassend doen en laten der aalscholvers; de beide redacteuren van het tijdschrift brachten een week door op het Kamperenand; een hunner, Rinke Tolman, weidt uit over de ontmoeting met een vogel der Poolstreken, den roodkeelduiker, en acht het in beginsel niet uitgesloten, dat deze vogel dit jaar voor het eerst in Nederland heeft gebroed. Chr. A. C. Nell geeft een weerkundige ka rakteristiek van de Juli-maand, G. A. van Schaik schetst de bekoringen van Zuid-Lim burg, waar hij in het land van de Geul prach tig foto-materiaal verzamelde, en S. J. v d. Molen publiceert een nieuwe bjjdrage over de interessante landelijke architectuur van Sa,< sisch Nederland. In illustratief opzicht „iaat het nieuwe nummer weer op een bijzonder hoog peil. De Kern, Juli-nummer. Uitg. Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Van den inhoud noemen wij: „Onze gehypnotiseerde Wereld", „De Oxford Beweging", „Dieren en Talen", „De Chirurgie en haar grenzen", Protestantisme in Duitsch- land, en „De Coltrevolver". Vt'KA-Nieuws, Radio-tijdschrift en orgaan van de Ve-eenigde Ultra Kortegolfamateurs. 3e Jrg. No. 7. Adm. C 272 Var3seveld. Het tijdschrift, dat nog steeds een zeer pret- tigen indruk maakt, met zijn vele kernachtige artikelen en leerzam< radiografische beschou wingen, schrijft ditmaal over „De constructie van een kwaliteitsversterker met bandmlcro- foo, (door Ir. H. G. A. Smit). Voorts wordt vervolgd de bijdrage over „Modulatie" terwijl eveneens een belangrijk deel van den inhoud gewjjd aan een der modernste sporten: het Vossenjagen. Tenslotte zij nog -ermeld dat ooi- de Hel- dtrsche afdeeling nog in vollen bloei schijnt te verkeeren, geziei tenminste het enthou siaste afdeelingsnieuws. Door den propaganda-dienst der bekende „Heilig Land-Stichting" werd ons een folder toegezonden, welke vervaardigd werd naar aanleiding van de belangrijke uitbreidingen, die deze stichting in den loop der jaren tot een der meest interessante bezienswaardig heden van Europa hebben gemaakt. Door de medewerking van de V.V.V. te Den Haag wordt de folder internationaal gedis tribueerd, terwijl o.a. iedere deelnemer aan de Jamboree een exemplaar ter hand gesteld krijgt. De brochure zelf ziet er uitstekend verzorgd uit. In een zeer beknopt gehouden tekst wor den o.a. doel, wijze van werken, resultaten en diverse andere bijzonderheden verteld, terwijl een aantal bijzonder gelukkig gekozen illus traties een juist beeld geven van dit „Open lucht Museum", dat terecht genoemd wordt: het Hollandsch Palestina. WAT ER VAN HET „TEATRO DE CERVANTES" IN MADRID OVERBLEEF. Ontzettend zijn de verwoestingen, die in Spanje's hoofdstad aangericht worden. Hier ziet men wat er over gebleven is van het fraaie „Theater van Cervantcs", nadat het door de opstandelingen was gebombardeerd. De volgende week waait een jamboree-wind door onze stad, dan zullen drieduizend jongens een frisschen opgewekten geest meebrengen van het Vogelenzang-terrein. Een internatio naal gezelschap zal onze stad bezoeken. Fran- schen en Engelschen, Polen en Russen, Mexi canen en Estlanders, Portugeezen en Sia- meezen. Het is onze burgemeester, die met breed gebaar aan het jamboree-comité heeft bericht: stuur ze maar hierheen, we kunnen er wel 3000 gebruiken. Dat getuigde van optimisme en zaken-inzicht. Optimisme ten opzichte van het weer, want bij najaarskuren in Augus tus...?? En zaken-inzicht, omdat het bezoek een goede propaganda vormt voor onze stad. Den Helder moet zich die dagen dus van haar beste zijde laten zien. Ze moet de drie duizend jongens ontvangen in feestkleed. De vlaggen uit! dat geeft een prettig feestelijk idee en het zal bij de jongelui de herinnering aan het bezoek levendig houden. De samenstelling van de groepen. Op Dinsdag 10 Augustus zal de groep van 1000 bestaan uit 670 Fransche, 120 Zweedsche en 210 Luxembursche padvinders. Op Woensdag 11 Augustus zullen 1000 En- gelsche padvinders komen. Donderdag 12 Augustus is het gezelschap al zeer gemengd en zal bestaan uit: 300 Hon garen; 550 Polen; 10 Japanners; 10 padvin ders uit Lichtenstein; 27 Portugeezen; 6 jon gens uit Saba; 3 uit Iran; 15 uit Estland; 22 Mexicanen; 25 uit Lithauen; 9 uit Siam en 24 uit Rusland. De jongelui komen met een extra trein uit Vogelenzang, die op alle drie dagen om 11.26 u. in Den Helder aankomt. Zij worden, na aankomst in Den Helder, op het stationsplein opgesteld, waar ze ont vangen worden door een comité, waarvan burgemeester Ritmeester het voorzitter schap bekleedt en dat voorts bestaat uit de heeren H. Nijpels, Velthuys en M. H. Klerk, terwijl afgevaardigden van de Ned. Padv.-Ver., van de Graal en van de Drie hoeksmeisjes bij de ontvangst tegen woordig zullen zyn. De burgemeester zal tot de leiders een kort welkomstwoord spreken, waarna om 12 uur de afmarsch plaats heeft. De leiding van den rondgang berust in han den van den heer Joh. Bakker, die bijgestaan wordt door een aantal vrijwillige sub-leiders. De wandeling door de stad. Langs de volgende route wordt naar Huis duinen gewandeld: Prins Hendriklaan, Ko ningsplein, Polderweg, Krugerstraat, Van Ga- lensTaat, Javastraat, Timorpark, rechts van de Zonnewijzer, langs Huisduinerweg, naar het terras van het Badpaviljoen. Daar wordt den jongelui een versnapering aangeboden en na een oponthoud van 20 mi nuten wordt de wandeling voortgezet langs de strandboulevard en Zeedijk, via Hoofd gracht naar het Havenplein. Om 13.20 u. opstelling rond het Monument Voor hen die vielen", waar een vaandelgroet wordt gebracht. Om 13.30 u. wordt geluncht in de open lucht. De jongelui hebben een lunchpaket bij zich en door het gemeentebe stuur wordt aan ieder een kwart liter melk aangeboden. Bij minder gunstig weer zal de lunch in „Casino" worden gebruikt. Bezoek aan Marineschepen en -in stellingen. Om 14 u. volgt een bezoek aan Marine schepen en -instellingen. De jongens worden met autobussen van de Buitenhaven vervoerd. Op 10 Augustus zullen 240 jongens een be zoek brengen aan de Onderzeedienstkazerne; 240 aan het Vliegkamp De Kooij; 300 aan Hr. Ms. „Hertog Hendrik", op de Marinewerf, en 220 aan de mijnenvegers op de Marinewerf. Op 11 Augustus gaan er op denzelfden tijd weer 240 naar de Onderzeedienstkazerne 240 naar het Vliegkamp De Kooij; 220 naar de mijnenvegers op de Marinewerf en 300 naar Hr. Ms. „Java" in de Buitenhaven, die dan van zijn Rotterdamsche reis is teruggekeerd. Donderdag 12 Augustus is gelijk aan 11 Augustus. Om 4 uur is het verzamelen geblazen bij de werfpoort aan de Weststraat. Via Spoorstraat. Koningstraat en Kerkgracht wordt naar het Helden der Zeeplein gemarcheerd, waar bij het „Helden der Zee-Monument" een aantal oud-redders zullen zijn en de stadsbeiaardier het carillon zal bespelen. Hier wordt den jongelui fruit aangeboden waarna de leiders op het Raadhuis zullen worden ontvangen en de burgemeester een korte toespraak zal houden. Door het gemeen tebestuur wordt aan de jongens een aardig drukwerkje aangeboden, als herinnering aan het bezoek van onze stad. Om kwart over vijven gaan ze, via Kanaal- weg en Prins Hendriklaan naar het station, vanwaar om 5.52 uur de extra trein vertrekt Jammer genoeg is het stafmuziekkorps met zomerverlof en is het wat kostbaar een ander muziekkorps vrij te maken, zoodat de muzi kale begeleiding van de troep zal moeten be staan uit harmonica-bespeling, als de jongens die tenminste bij zich hebben. Op den dag dat de Polen komen, zullen deze voor eigen muziek zorgen, omdat zij een muziekkorps hebben. „Jan", door Johan Winkler. Uitgave N.V. „De Arbeiderspers", Amsterdam. Prijs 2.50. Ingen. 1.90. Het leven is kort en van dit korte leven beslaat onze jeugd slechts een klein deel: zóó klein, dat velen het in de jacht van dit op hoog tempo aangezette leven vergaten of... bijna vergaten. Maar diep in ons hart, verborgen voor ieder en dikwijls oo'c verbor gen voor onszelf, leeft de herinnering aan onze jeugd voort. Herinnering, die niet meer is dan een onbewust voortleven van een pe riode, waarin wij méér dan later onszelf waren, waarin wij eerlijker het leven tege- moettraden dan later. Jeugd... een vergeten land, waarheen wij af en toe staren en bij het zien der kust waarvan wij soms droevig worden. Johan Winkler schreef een boek over zijn jeugd. Een herinnering aan jaren, die reeds lang achter hem liggen, maar die af en toe opduiken midden in een volwassen leven. Johan Winkler is een knap schrijver. Daarbij is hij een gevoelsmensch. Iemand, die er kennelijk niet naar streeft schoone strofen te scheppen, doch integendeel een, en tevens geslaagde, poging onderneemt zijn lezers mee te voeren naar een gebied, dat schooner, verhevener en rijker aan indrukken is, dan men zou meenen! Het is de jeugd van den schrijver: hoe hij zich voorstelt, gezeten in het oude huis bij zijn moeder, dat de jaren weer teruggaan en hij het alles weer ziet zooals het eens, lang geleden, geweest is. En men leest: leest van de indrukken, die zijn blijven hangen, al die jaren lang. Her inneringen, aan belangrijke voorvallen, aan belangrijke intermezzi, belengrijk, in het oog- van den schrijver. Evenwel, het is zijn vermogen van ervaren auteur dat hij ons meevoert in z n jeugd. Dat wij een blik kunnen slaan in een heel fijn afgestemde jongenspsyché, en dat dus danig. dat men het werk zonder onderbre king uitleest. Het is een boek, dat zijn weg zeker zal vinden. Een boek, dat geschreven werd door iemand die moest schrijven, die aan een innerlijken drang gehoorzaamde en onder dien ban dit voortreffelijk werk componeerde Gaaf werk, werk zonder pathos, zonder een zweem naar drie-stuivers melancholie Men schaffe zich dit boek aan. En men leze het in een stil uur! De oplossing van het probleem van Cauve. ren is 1 Tg4. Er kan volgen d3, Tc4:t, Kc4- Dc3t of c3, Dc3:, dc3:f, b4f, Na Pg4: kom'; komt Pd7t, na b5 Da5. De oplossing van het probleem van Dres is 1 De4: Een bijzonder mooie sleutelzet. Er dreigt nu Pf7t. Na Das komt Df5f; na Dc5 komt Dg2:f. Zeer mooi P. F. Blake. British Chess Federation 1931. Ie prijs Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit Kh7, Da5, Td6, Lb3, Pg4. Zwart: Ke4, Df2, Lgl, pi b7, b5, c3, f4, f3, h5 Uit hetzelfde tournooi te Karlsbad 1923 is de volgende partij. Reti 1. Pf3 2. c4 3. g3 Treybal Pf6 e6 c5 Weer een andere opstelling voor zwart 4. Lg2 Pc6 5. 0—0 Le7 6. Pc3 d5 7. cd5: Pd5: Wit tast direct de pion aan, die nu zwak wordt. 8. Pd5: ed5: 9. d4 c4 Blokkade volgens Nimzowitsch. 10. b3 0—0 cb3:, Db3: en de d- d-pion aan, die nu zwak wordt. 11. bc4: dc4 12. d5 Pb4 13. Pe5 Dc7 Zwart heeft het moeilijk. Echter weet hij zich geniaal te verdedigen. 14. f4 Lf5 De reddende zet. 15. e4 fg Het beste. 16. a3 Lc5f Na ef5:, fe5:, De5:, Lf4, Df5: enz. staat zwart niet slecht. 17. Khl fe5: 18. ab4: Ld4 19. ef5: Lal: 20. d6 Dd7 Zeer goed. 21. fe5: Tf5: 22. Tf5: Df5: 23. Lf4 Le5: Beter was d7, Td8, Dd5f, Kh8, en e6. 24. Lb7: Lf4: 25. La8: Ld6: 26. Dd5f Dd5: 27. Ld5:f Kf8 28. Lc4: Lb4: 29. Kg2 Ke7 remise. De randpion is geen winst. Dr. P. Feenstra Kuiper. Mijnheer de Redacteur! Mogen ondergeteekenden eenige regels in Uw blad .laatsen? Bij voorbaat dank! Wie wil ons even helpen aan een kinder- ledikantje met toebehooren, wat luiers en wat lijfgoed voor de moeder. Deze aanvraag is voor een net gezin, waar 2 kleine baby's zijn geboren. Wilt U dat gezin helpen? Bij voorbaat onzen dank. A. Goijjer, Californiestraat 71. K. Geus, Piet Heinstraat 46. C. Graaff, Spoorstraat 54. C. Lak, Torenstraat 25. Helden der Zee-monument. Indertijd heb ik een gedenkboek samenge steld bij de oprichting van het Marine-monu ment, ter plaatsing in de collectie voor het eventueel Stedelijk museum. Het bevat alle mogelijke foto's, prentbriefkaarten, program ma's, tekstboekjes, enz. enz. Op dezelfde wijze ben ik bezig een soortge lijk boek samen te stellen bevattende alles wat betrekking heeft op de oprichting van het Redders-monument op het Helden der Zee plein. Indien er amateur-fotografen zijn, die daarvan cliché's hebben; of andoren, die in het bezit zijn van foto's, courant-uitknipsels, pro gramma's, prentbriefkaarten, kortom alles, wat op die oprichting betrekking heeft, dan zou ik gaarne zoo'n exemplaar ontvangen. Het is voor hetzelfde doel. KI. F. Oortgijsen. Geachte Redactie! Mogen wij een klein plaatsje in Uw blad voor het volgende: Vacantietijd, dit simpele woord, voor velen een bron van genoegen en ontspanning en zich voor enkele dagen losmaken van de dagelijk- sche beslommeringen. En toch, voor een groep groep nijvere werkers met hun huisgenooten nog een onbereikbaar iets. Met deze groep, waarde plaatsgenooten, be doelen wij de „Kappers", voor wie vacantie nog tot de vrome wenschen behoort. En inder daad, ons werk leent zich moeilijk voor eenige dagen vacantie achtereen en daarom moeten wij ons tevreden stellen met tweemaal één dag en wel op de Maandagen 9 en 16 Augustus. Zijn wij dan onbescheiden, als wij Uwe medewerking vragen, door op deze datums onze zaken niet te bezoeken? Neen, nietwaar. U ve, zekert zich daardoor de hartelijke ank van ons en onze plaatsgenooten. Uok de Redactie zijn wij zeer erkentelijk \oor het plaatsen van deze regelen. Voor het Bestuur N.K.B., Afd. Den Helder, W. HELFENSTEIJN. "ilder, 4 Augustus 1937. ^PpRTRET_ ATLLI.t JAG.ct BOEI)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6