Texel AKKERTJES Het verdwaalde Zeepaardje Dinsdag 10 Augustus 1937 iTtcuiómeuutf Tweede Blad De rijwiel- en belastingplaatjes affaire Ruit ingegooid Is U verbrand in de zon? Een hoenderparkje in het Timorpark? Aankomst Indische Mail Zedenmisdrijf Diefstal Best afgeloopen Auto-ongeval Poldernieuws Ontslag Dijkgraaf Waalcnburg Marktoverzicht Marktberichten Het verzoeningsgezinde Europa In ons Zaterdag-nummer hebben wij melding gemaakt van de aanwinst, welke het Zoölogisch Station alhier ge boekt heeft in den vorm van een zee paardje. Dit diertje werd vlak voor onze stad gevangen. Van Dr. J. H. Schuurmans, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ontvingen we de volgende interessante bijzonder heden over het zeepaardje. Onder de talrijke wonderbaarlijke voort brengselen van de zee is het zeepaardje een der wonderlijkste en heeft sinds eeuwen de belangstelling zoowel van lee- ken als beoefenaren der wetenschap ge trokken. Niet alleen door zijn merkwaar- digen vorm de kop vertoont n.1. een treffende overeenkomst met een paarden kop maar ook door zijn levensverrich tingen het mannetje kweekt de jongen op is het de belangstelling van iederen natuuronderzoeker ten volle waard. Dit sierlijke vischje hoort thuis in de Zwarte Zee, het Middellandsche Zee gebied en wordt verder langs de West-Europeesche kust tot aan Groot-Brittannië geregeld aan getroffen. In de Noordzee komt het langs de Britsche Oostkust tot aan de Orkney-eilan- den niet zelden voor. Ook in het Kanaal en aan de Iersche kust is het dier verre van zeldzaam. In ons land evenwel is het zeld zame gast en is tot dusverre slechts uit het zuidelijke gedeelte, de Zeeuwsche stroomen, waar Max Weber het tusschen 1901 en 1906 verschillende keeren vond en het laatst in Mei 1923 in Brouwershaven gevangen. Op 31 Juli 1916 werd in de Zuiderzee bij het Enkhuizerzand een zeepaardje gevangen. Onlangs en wel op 30 Juli 1937, werd het op de reede van Texel door een garnalenvis- scher buitgemaakt, die het aan het Zoölogisch Station te Den Helder verkocht, waar het nu als een sieraad in een der aquaria, die ook overigens de moeite van een bezoek over waard zijn, zijn sierlijke bewegingen laat be wonderen. Als het dier zwemt buigt het zijn kop zijwaarts, trillert met zijn waaiervormige rugvin, zoowel als met de iets kleinere borst vinnen en voert evoluties om zijn lengteas uit, waarbij het zich gewoonlijk langzaam in verti- kale richting door het water voortbeweegt. Maar het kan ook stil op den bodem liggend, met den kop voorover gebogen en als in zich zelf gekeerd tijden lang bewegingloos zijn, of, wat vaak gebeurt als er, zooals dit het geval is in zijn geboorteland, op den bodem koralen, wier en/of sponzen groeien, zich met den om- krullenden staart aan zoo'n dierlijken of plant- aardigen onderlaag vasthechten. De broedzorg voor het mannetje. Maar een van de meest interessante dingen, die het zeepaardje vertoont is toch de broed zorg van het mannetje, dat aan zijn buikzijde een zakje heeft, waarin het wijfje in den paartijd haar eieren deponeert. De opening van dit broedzakje is gewoonlijk gesloten, maar opent zich als de paartijd is aangebro ken. Onder allerlei sierlijke wendingen draait zich het mannetje tijdens het hofmaken om het wijfje heen, soms haken de diertjes dan met hun staarten in elkaar, buigen zich statig naar elkaar toe, laten elkaar weer los, tot aan het eind van de huwelijksceremonieën de eieren in het broedzakje van het mannetje terecht komen. Daar worden zij omgroeid in het bloedvatrijke weefsel van het zakje. Mis schien is omgroeid te veel gezegd, maar in ieder geval verkleven zij er mee. In die eieren ontwikkelt zich het jonge zeepaardje, ja in dienzelfden broedzak komen de jonge dieren uit het ei en blijven daar nog een tijd lang voor ze de wijde wereld in mogen gaan. Het merkwaardige is nu, dat de wanden van het broedzakje, om het zoo maar eens uit te drukken stoffen uitzweeten, die ma ken, dat de jonge dieren in dit zakje, waar van de opening tijdens het uitbroeden van de jongen gesloten blijft, zich in een vloeistof bevinden, die wat zijn physiologische samen stelling betreft, gelijk is aan die van het bloed van het mannetje. Eerst heel langzaam verandert deze samenstelling van de vloei stof en wordt geleidelijk aan gelijk aan die van het zeewater, waarin het ouderdier rond zwemt. De jonge dieren hebben dus gelegen heid te wennen aan dezen overgang en zijn na 4 weken klaar om op eigen vinnen rond te zwemmen. Dan gaat de broedopening van het mannetje weer open en zwemt het talrijke broed, gewoonlijk wel een 500 dieren, ui Moeten wij het zeepaardje bij ons als een verdwaald dier opvatten, een verwant van het zeepaardje, de zeenaald, komt hier te lande in de zeegrasvelden zeer veelvuldig voor en ook dit dier heeft overeenkomstige, hoewel niet zoo gespecialiseerde broedgewoonten als het zeepaardje. Het is in hetzelfde aquarium aanwezig. Wie dus Den Helder bezoekt ver- zuime niet deze merkwaardige dieren te gaan bekijken. Een bewoner van de Koningstraat, die zijn fiets voor zijn woning had laten staan, be merkte bij het binnenhalen van het vehikel dat belastingplaatje en electrische lantaarn Waren verdwenen. Hoofdgracht moest Een bewoner van de nuuiujmw» zijn rijwiel van zjjn oonstateeren, dat men €rf had gehaald. Een bewoner van den Dijkweg deed aan- 8'fte dat door een paar jongens een ruit van ajn huis werd ingegooid. Dit is een plaatje van het front in het Verre Oosten, en wel uit Loukau-Kiao. De commandant van de Japansche strijdkrachten aldaar, T s u t s u i, bekijkt patronen, waar mede de Chineezen de Japansche troepen beschoten hebben. Toenemende belangrijkheid der kust- visscherij in het vischbedrijf. Steeds meer blijkt, dat de kustvisscherij een grootere plaats gaat innemen in het visschers- bedrijf. De vangstcijfers over de afgeloopen zeven maanden van dit jaar doen zien, dat de kust visscherij een respectabel aandeel heeft in den aanvoer van zeevisch. We constateeren dit met des te grooter genoegen, omdat deze uitbreiding een natuurlijke groei heeft gehad. Er zit hierin absoluut niets kunstmatigs, zoodat kan worden aangenomen, dat de omstan digheden zoodanig waren, dat er, als het ware ongemerkt, uitbreiding moest komen. Men weet, dat de handel graag de visch van deze kustvisschers afneemt, omdat de kwaliteit, wegens de korte reizen, die deze vaartuigen maken, uitstekend is. Voor derge lijke kwaliteitsvisch weet men altijd nog wel afnemers te vinden en deze betalen daarvoor dan ook gaarne een goeden prijs. De grootreeders zien deze ontwikkeling ech ter met leede oogen aan, want het gevolg van deze uitbreiding kan niet anders zijn dan een beperking van het bedrijf der trawlers. Begrijpelijk is het daarom we laten daar of het tevens rechtvaardig is dat er ge poogd wordt van die zijde om de uitbreiding der kustvisscherij te temperen. Men kent b.v. den strijd over het pufverbod. Au fond is het streven naar een pufverbod van reederszijde een poging om de kust visscherij moeilijkheden in den weg te leggen, want ook de reeders weten (en geven dat toe), dat een pufverbod het vischbestand in de Noordzee niet zal opvoeren, omdat de ver nietiging, vooral door de trawlers, evengoed zal doorgaan. Maar het is de economische factor, die bij hen in deze een rol speelt, terwijl de puf voor den trawler geen waarde vertegenwoordigt. Economisch acht men zich dus van die zijde daardoor gehandicapt en men noemt dat: parasiteeren op het bedrijf. Zou er een pufverbod zijn, dan zou het voor den kustvisscher moeilijker zijn om zijn bedrijf uit te oefenen en het gevolg zou kunnen zijn, dat er minder schepen aan de kustvisscherij zouden gaan deelnemen. Er zou dan minder aanvoer van visch zijn en dus kans, dat de prijzen aan den afslag beter zouden worden. Dan voelt men het van die zijde als een onrechtmatigheid, dat het lossen der vangst bij de trawlers moet geschieden door de visch- lossers, terwijl de kustvisscher deze bezig heden zelf verricht. Ook daardoor is men dus gehandicapt. Dan klaagt men van reederszijde, dat de voorzieningen ter uitvoering der ver schillende sociale wetten meer drukken op het grootbedrijf dan op de kustvisscherij, zoodat men zich ook daardoor gehandicapt gevoelt. Inderdaad zijn dat factoren, die voor den grootreeder van belang zijn. Maar men vraagt zich onwillekeurig af of het geoorloofd zou zijn op die gronden de kustvisscherij moeilijk heden in den weg te gaan leggen en dat men het voor zijn verantwoording zou durven nemen een bedrijf, dat zich kan bedruipen, te trachten op die wijze te nekken. De opzet mag dat misschien niet zijn, maar wanneer al dergelijke maatregelen ook van kracht zouden worden op de kustvisscherij, dan zou dat er toch het gevolg van zijn. In elk geval zal het dienstig zijn dit alles goed in de aandacht te nemen, want de natuurlijke groei, die er nu in de kustvisscherij valt waar te nemen, mag niet geknot worden. Vischpryzen. Maandag waren er weer een 28-tal loggers en 9 trawlers aan den afslag te IJmuiden. Ondanks den flinken aanvoer hield de markt zich goed. Men meende, dat de warmte in vloed zou hebben op de prijzen en dan ten ongunste, maar dat viel nog wel mee. Veel tong was er niet. De vangsten vallen zeer tegen en dit schrijft men toe aan het warme weer, zoodat de tong diep in den bodem kruipt, waar ze voor den trawler niet te bereiken is. De prijzen van de tong waren iets gezakt, maar toonden toch een goed beeld en deden van 1.18 tot 1.55 per kilo. Voor tarbot werd besteed van 0.72 tot 0.90 per kilo. Griet deed van 15 tot 28. De scholprijzen, die de vorige week nogal wat omlaag gingen, toonden Maandag weer een flinke stijging. Groote schol deed 29, middel schol 24. zetschol van 16 tot 31 en kleine schol van 4.60 tot 18. Schar deed van 3.60 tot 4.60. Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gg U brj het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzacht en geneest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten, Onze stad heeft haar Timorpark. Een park, dat zich de laatste jaren vrij aardig ontwik keld heeft en dat er goed verzorgd uitziet. De overgeplante Weststraat-boomen zijn van trawlermasten uitgegroeid tot vriendelijk groen dragende stammen en over enkele jaren zullen ze als voldragen boomen ons park aan den westkant afsluiten met een dik blader dak. Heesters en planten groeien uitstekend, dank zij ook de goede zorgen van den dienst voor Plantsoenen. De grasgazons zien er prachtig geschoren en frisch uit. Het Timorpark trok steeds meer wande laars. Zondags zijn het er honderden, die van een gezellig zitje op een van de vele banken genieten. We verheugen ons daarin, omdat onze stad niet rijk is aan plekjes waar men genieten kan van een vriendelijke omgeving. Alles wat er dus toe bij kan dragen den trek naar het Timorpark te verhoogen, juichen we toe. In dit verband noemen we het feit, dat er in den boezem van de Pluimveever. Den Helder, stemmen opgegaan zijn om te komen tot een hoenderhok in ons Timorpark. Alk maar heeft dat bij Westerlicht en Bloemen- daal heeft zijn hoenderparkje, terwijl tal van andere plaatsen een dergelijke attractie heb ben, die door het publiek zeer op prijs wordt gesteld. Leden van de Pluimveevereeniging hebben voorgesteld wat krielkippen, marmotjes, dui ven, goud-fazantjes en andere dieren af te staan om die te plaatsen in een hok, dat de gemeente in het Timorpark zou neerzetten. Een hoenderhok, dat weinig van de gemeente- financiën zal vragen, dat een breedte van onge veer 4 meter, een diepte van eenige meters en en hoogte van ongeveer 2.50 meter zou moeten hebben. Het hok zou geplaatst worden bij de vijver. Het onderhoud vraagt weinig geld, omdat in den zomer de bezoekers voor de voeding van de dieren zorgen en in den winter waarschijnlijk een van de leden van de Pluim veever. bereid zou zijn, dit te doen, mits na tuurlijk de noodzakelijke voederkosten vergoed worden. Wij namen met groote instemming kennis van dit initiatief en leggen het den autoriteiten voor. Het zal een attractie temeer vormen voor onze sad. De duiventil in de Alkmaarderhout, met zijn tammen inhoud trekt dagelijks hon den vreemdelingen en het is altijd weer een aardig gezicht, zoo vertrouwd als de diertjes zich gemaakt hebben met de vaste bezoekers. Dat kan in onze stad ook en wie weet hoe deze eenvoudige opzet nog eens uitgroeit tot een dierenpark. De rondvischprijzen, die verleden week even eens een sterke daling hadden te ondergaan, liepen Maandag tot een bevredigend niveau op. Er was prachtige kabeljauw aan de markt, waarvoor van handelszijde groote belang stelling was en een flinken prijs deden. Wijting deed van 1.50 tot 3.80, makreel van 7.50 tot 12. Haring deed van 1 tot 3.65. De besommingen waren over het algemeen goed te noemen. De haringprijs valt nogal tegen, maar des ondanks houden zich verschillende schepen met deze visscherij bezig. De N.V. Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het s.s. ,,Johan de Witt" Donderdagmorgen 12 Augustus om 10.20 van Genua zal vertrekken. Aankomst Vrijdagmor gen 13 Augustus. 10.02 te Amsterdam C.S. Voor het plegen van niet nader te noemen handelingen met een 8-jarig meisje, werd een persoon door de politie aangehouden. Een aannemer hier ter plaatse deed aan gifte, dat men uit een houten keet verschil lende gereedschappen had ontvreemd. De heer C. C. Barhorst van Den Burg kreeg gistermiddag op 't Horntje een ijzeren balk tegen den rug. Gelukkig trof het gevaarte hem slechts ten deele, zoodat hij zich nog per rijwiel huiswaarts kon begeven. De heer Joh. Roeper Johz. werd Zondag op den Oosterenderweg, terwijl hij per rijwiel een auto passeerde, door een fietsend meisje aan gereden. Hij werd hierdoor tegen een auto ge slingerd en kwam te vallen. Hij geraakte ge lukkig niet onder den auto en liep slechts lichte hoofdverwondingen op. De heer R. P. Keyser Johz., dijkgraaf van Polder Eijerland, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 October a.s. ontslag aangevraagd als zoodanig. De heer Keyser werd na het over lijden van den heer H. Flens op 19 Augustus 1925 tot dijkgraaf benoemd en heeft deze functie bijna twaalf jaren vervuld. Onder zijn leiding zijn groote werken in dit groote water schap tot stand gekomen, voornamelijk be langrijke wegenverbetering. Ook werd het 100-jarig bestaan van den polder op feeste lijke wijze herdacht in den tijd, dat de aftre dende voorzitter was van het bestuur. De heer Keyser heeft den leeftijd van 68 jaren bereikt en zou (daar 70 jaren de leeftijdsgrens is) dus nog 2 jaren deze functie hebben mogen vervullen. De voordracht voor de benoeming van een nieuwen dijkgraaf voor polder Eijerland luidt als volgt: 1. Alb. J. Keyser; 2. C. J. Geense; 3. A. Garritsen. Hier een scheut en daar een steek, hangerig, rillerig, koort sig en lusteloos? Gij hebt kou gevat! Neem 'n "AKKERTJE" en nog een als Ge naar bed gaat. Morgen voelt Ge U 'n ander Nederlandseh mensch. AKKER-CACHETS hei- Product Pen buitengewoon bij Griep, 4 Influenza, Spierpijn, Kiespijn, Hoofdpijn, Rheumatiek, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept t/an Apotheker Dumont AKKER-CACHETS Ook de heer J. Eelman, dijkgraaf van den polder Waalenburg, heeft om gezondheids redenen ontslag aangevraagd op korten ter mijn reeds ingaande 1 Aug. a.s. (zoodat dit ontslag ingaat zoodra H. M. de Koningin dit verleent). De heer Eelman is ongeveer 27 jaar dijkgraaf van dezen polder geweest; er is in dien tijd zeer veel in het Waterschap veran derd. Het voornaamste werk, dat onder zijn leiding is tot stand gekomen, was ongetwijfeld de bemaling, evenwel eerst na zeer veel strijd. De heer Eelman is thans bijna 68 jaar oud. De markt stond ook gisteren nog geheel in het teeken van het Vreemdelingenverkeer; de zomergasten kwamen in drommen van alle kanten aanzetten om aan een tochtje naar de hoofdplaats onzer gemeente een bezoek aan de Texelsche markt te verbinden. De veeaanvoer was vrij groot. Lammeren werden pl.m. 400 verhandeld. De prijzen waren zeer goed, middenprijs on geveer 13.50, hoogste prijs 15. Oude schapen. Hiervan wordt de aan voer iets belangrijker, wanneer de droogte aanhoudt kan men evenwel volgende week een zeer grooten aanvoer verwachten; jammer, dat de prijs iets teruggeloopen is, n.1. 2. tot 2.50 per stuk. In den wolhandel komt meer leven, op de markt werden verschillende prijzen gebo den, 1.10, 1.12%, terwijl ook een partijtje werd verkocht voor 1.15 per kg. Koeien werden slechts een tweetal ver handeld, prijzen 185.tot 220. Gras- en vette kalveren (lichte), prijzen van 30.tot 50. Paarden en veulens, geringe aanvoer. Paarden hoogste prijs 375.Veulens 80 a 100. Vette varkens zelfde prijs als vorige week, op de boerderij wordt gemiddeld 30 ct. per pond betaald. Biggen zijn duur, op de markt werd pl.m. 15.per stuk betaald. Kippeneieren aan de veiling gemiddeld 20 cent per 100 stuks duurder. TEXEL, 9 Augustus 1937 Veemarkt. 372 lammeren 1315; 62 schapen 22 28; 2 veulens 75100; 4 paarden 285— 375; 2 koeien 185220; 7 graskalveren 3050; 12 nuchtere kalveren 1018; 26 biggen 1216. Eierenveiling. Aangevoerd 49665 eieren: 5862 kg 3.60 —3.85; 62—64 kg 3.75—3.95; 66—70 kg 4.00—4.35, 50—56 kg 3.15—3.60, alles per 100 kg. Vacantie! De jeugd geniet met volle teugen van de geneugten, die deze kostelijke tijd haar biedt. Natuurlijk neemt de sport een voorname plaats als tijdspasseering in. Kijk eens, op welk een gezonde wijze deze knapen zich vermaken. Zij springen om het verst. Jan doet zijn laatsterf sprong, zal hij zijn vriendjes overtreffen?. H et is prettig om in deze Zomersch-warme dagen over wat aangenamer dingen te mo, gen schrijven dan over oorlog en oorlogs verschijnselen. Schreven we gisteren over het verschijnsel, dat zich in Europa voordoet ten opzichte van de toenaderingspogingen tus schen Engeland en Italië, vandaag willen we daar nog eens bij stil staan, en wel naar aanleiding van een artikel in het Hbl., waar aan wij hieronder een en ander zullen ont- leenen. Er is toch op het oogenblik geen prettiger onderwerp, dan dat van de verzoeningspogin gen tusschen Londen en Rome en Parijs. We vergeten daar graag voor een oogenblik den droeven toestand in Spanje om, we wenden daarvoor even graag den blik van de gang van zaken in het Verre Oosten af. De weg der toenadering tusschen de Euro- peesche staten maakt vele omwegen, zoo schreef het Hbl. gisterenavond. Maar hij leidt tot een, zij het dan ook niet steeds heel waarneembaar doel: Europa een dak te ver schaffen, waaronder het in een geest van ver trouwen en onderlinge samenwerking zou kunnen leven. I Het was een Duitsch initiatief, dat in Fe bruari 1925 culmineerde in de overhandiging van een memorandum aan de Fransche re geering, waarin Duitschland zich bereid ver klaarde tot een non-agressiepact met vér gaande arbitrageverplichtingen. Tien jaar later had een herbewapend Duitschland den Volkenbond den rug toegekeerd, een Fransch- Russische combinatie noodigde het tot een Oost-Locarno Pact uit, een Fransch-Italiaan- sche vroeg zijn medewerking voor een Mid- den-Europeesche pacificatie. Maar Berlijn toonde zich weinig toeschietelijk en scheen zijn kracht in zijn isolement te zoeken. Totdat het besefte dat het door dit isole ment te véél werd geïsoleerd en het weer deel ging nemen aan het Europeesch overleg. En thans droomt het van een viermogend- heden combinatie, waarin zooals de „Times" het noemt de spillen Berlijn-Rome en Lon- den-Parijs een „parallogram" zouden vormen; een combinatie van uitsluitend Europeesche mogendheden, welke op de basis van volkomen gelgkgerechtigheid de leiding van zaken in Europa op zich zou nemen. In den geest dus van het door Mussolini destijds gepropageerde en toen niet levensvatbaar bevonden Pact van Vier. Tot zoover het blad. Het is opnieuw een beschouwing over de „lichtteekenen", zoo zul len we ze maar noemen, die dagen aan het Europeesche firmament. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elkt Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Saterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Maria Stuart" met Katherine Hepburn en Fredric March. Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Tuin van Allah" en „Het gehgim van het gezonken schip". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Schipbreuk" en „Regie". Julianadorp: Sport- en Volksfeesten. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Hoogwater (heden) 10.35 23.10 Laagwater 4.25 17.10 Hoogwater (Woensdag) 11.05 23.40 Laagwater 5.00 17.40 Licht op 21.06 Barometerstand Den Helder 762.3 Temperatuur zeewater 18.4 Temperatuur lucht 17.7 Hoogste temperatuur lucht gisteren 21.3 Laagste temperatuur lucht gisteren 12.2

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5