H Als een auto in het water rijdt PRUIMEN £le w-eAeidkeiö AANBESJEDING 5e fuuvt IJ WONEN IN DEN IJ KOOPEN IN DEN ELDER ELDER Hoe handelen dan de inzittenden? BveMtAjoAtMtiq, 3e kaop aangeboden 3e (tuut En hoe hij, die te hulp schiet? Iheodora C. Bentz van den Berg BADPAVILJOEN HUISDUINEN Waarschuwing* „CHIROPODIST" VOETVERZORGING aangeboden 1 cyl. H.D. 3l/z P.K. Rijdt per B.-TAX met de nieuwste Ford V 8 BEGONIASTRAAT 58 P. KALIS, u I p b ij Marktonderzoek van Pietje Pluis en Jantje Joppc 4 In dit zijn zevende artikel besluit de heer C. W. Boonen zijn interessante en nuttige beschouwingen over zwemmend redden. Een auto rijdt te water... zijn de in zittende a priori verloren? Neen, zegt de schrijver, als... (men leze het hiervolgende Helaas). Iedere week groeit het aantal slachtoffers, verdronken bij het te water rijden van auto's, terwijl wij ervan overtuigd zijn dat in vele gevallen redding zeer wel mogelijk was ge weest. De grond van onze bewering ligt besloten in de ervaringen, die men de laatste jaren opdeed met zeer ernstig genomen proeven. De belangrijkste is wel geweest de proef van 1 Sept. 1934 genomen door den meer ge noemden NeiJ. Bond tot het redden van Dren kelingen, in samenwerking met den Hoofd ingenieur der Amsterdamsche brandweer en onder gehoor van vele autoriteiten en instan ties als K.N.A.C., A.N.W.W.B., Roode Kruis, enz., op het terrein der Fordfabrieken aan de Hembrug. Hierbij werd bewezen hetgeen de Bond ook in zijn brochure „Het redden van Drenkelingen uit auto's" door A. J. Meyerink, vastgelegd heeft, n.1. De reddingskansen van personen, die met een auto te water rijden zjjn zeer goed. Er blijft geruimen tijd lucht in den wagen. Wat toch is meestal het geval? Een te water gereden auto vult zich slechts geleidelijk met water, tempo afhankelijk van het meer of minder goed afsluiten der deuren, ramen en onderdeelen der carosserie. Er zal meestal een hoeveelheid lucht in den wagen achterblijven, derhalve willen wij adviseeren: „Sluit van een te water gereden wagen eerst de ramen". De dikwijls ten beste gegeven meening, dat de ramen dienen te worden stugesla- gen om er door te kunnen kruipen, is volslagen onjuist. Ten eerste brengt men zich onnoodige verwonding toe en ten tweede zal het water dan met zulk een kracht naar binnen dringen, dat er voor handelend optreden maar zeer weinig tijd overblijft. De auto, welke tijdens het te water rijden het best afgesloten is, biedt de beste reddingskans. Het langzaam instroomende water perst de in den auto aanwezige lucht samen en zoo spoedig als een toestand van evenwicht be reikt is (te constateeren aan een niet meer merkbare stijging van het waterniveau), zijn de portieren gemakkelijk te openen en kan men den wagen verlaten. Vóór deze even wichtstoestand ingetreden is kan men de por tieren niet openen vanwege den druk, dien er er op staat en al zou men dit kunnen, dan nog zouden ze onmiddellijk weer achter ons dicht slaan en de zaak voor hen, die na ons komen, bemoeilijken. Als regel zal de auto vanwege zijn zwaren motor en onderbouw met de wielen naar be neden in het water staan of op een glooiing met den radiateur naar beneden wijzend. De kap zal dus naar boven gericht zijn en na het bereiken van gelijken druk in en buiten den wagen, dus nadat deze practisch vol geloopen is, zal nog een be langrijke hoeveelheid lucht in de welving van de kap aanwezig blijven, die ons in staat zal stellen geruimen tijd het hoofd boven water te houden. Proeven hebben uitgemaakt, dat 5 tot 10 minuten nog in den wagen verwijld kan worden zonder dat van eenig ver drinkingsgevaar sprake behoeft te zijn. Sjor de bagage vast. Obstakels, die de veiligstelling belangrijk kunnen belemmeren, zijn ronddrijvende losse vloerdeelen en bagage, die men vast behoort te zetten bij eiken bocht. Ook het met een ontoelaatbaar aantal personen bemannen van auto's en bussen brengt vanzelfsprekend groote gevaren met zich. Er zijn natuurlijk op boven vermeld soort ongelukken tallooze variaties te bedenken. Wat b.v. te zeggen van een auto, die op de kap terecht komt en waarvan de portieren niet meer te openen zijn door klemmen. De ervaring voorziet ons op dit gebied nog niet van zooveel gegevens, dat wij voor eiken spijker een gat hebben, doch twee algemeene regels gelden steeds, n.1. Het hoogst gelegen deel van den wagen bevat het langst lucht en de wagen vult zich slechts geleidelijk met water. Twee regels, die ons in de gelegen heid stellen onze positieven te verzamelen en geen ondoordachte dingen te doen, als: snij den in een stalen kap of stuk slaan van ruiten. Wenken aan redders. Voor hen, die hulp gaan verleenen aan autodrenkelingen gelden de instanties: Begeeft U niet roekeloos en ondoordacht in het gevaarlijke avontuur. Stuur omstanders om medischen en geestelijken bijstand, om reddingsmateriaal als touwen, lijnen, ladders en houdt zoo mogelijk middels een lijn con tact met den vasten wal. Laat de omstanders door middel van een touw probeeren den te diep gereden auto wat naar den kant te trek ken, onderwijl gij onderzoekt of de portieren te openen zijn. Uw voorzichtigheid is een verplichting tegenover Uzelf en tegenover de passagiers van den verongelukten wagen, daar allen Uw hulp noodig hebben. Hak niet dan bij noodzaak met bijlen in den kap. Gij zoudt de slachtoffers kunnen verwonden en de verza melde lucht, waarop zij nog leven, laten ont snappen. Zij tenslotte nog medegedeeld, dat de Heldersche Zwemvereeniging en Redding brigade het plan heeft zeer binnenkort door demonstraties practisch onderricht te geven in deze materie en voorts, dat zij zich gaarne tot verdere voorlichting bereid verklaart. Yang en Yin, door Alice Tisdale Hobart, uitgave N.V. Service, Den Haag, prijs 3.90. De schrijfster van het zeer veel gelezen boek „Olie voor China's lampen", Alice Tisdale Hobart, heeft opnieuw blijk gegeven van haar begaafdheid in haar nieuwe roman „Yang en Yin". De naam zegt het reeds: ook deze roman speelt zich af in China, in dat voor ons Westelingen in vele opzichten nog zoo onbegrijpelijke land met zijn cultuur, welke zooveel ouder is dan de onze. De schrijfster, die tot ver achter de scher men van den Chinees en zijn levenswandel gekeken heeft, vertelt ons ervan in dit prach tige boek. „Yang en Yin", ziehier wat de schrijfster in het voorwoord over de beteeke- nis daarvan zegt: „Zoo vindt men tot in het oneindige de wereld verdeeld in het scheppende en het ont vangende-beweging en rust, man en vrouw, licht en duisternis, kracht en traagheid, actief en passief, geestelijk en stoffelijk Yang en Yin, in eeuwige tegenstelling, in eeuwige gemeenschap." Dit is de diepe ondergrond van het ver haal, waarin we een jong en idealistisch dok ter een onnoemelijk zwaren strijd zien vech ten om het üjden van China's millioenenbevol- king te verlichten. Hoe prachtig is de tegen- kamp van Oostersche vooroordeel en berus ting in het leed geteekend! De liefhebbers van een werkelijk goed boek verzuimen niet dit te lezen. Het sexueele leven van den mensch, door Dr. Fr. Kahn, voor Nederland bewerkt en van een voorwoord voorzien door L. Heyermans, directeur van den geneeskundigen en gezond heidsdienst te Amsterdam. Uitgeverij Con tact, Amsterdam. Prijs 4.90, geb. Er is op het gebied van het sexueele vraag stuk al heel wat lectuur verschenen, dat door rijp en groen verslonden is en dat op menig een een ongezonde uitwerking heeft gejjad, door de wijze waarop het vraagstuk behan deld werd. Ten opzichte van dit vraagstuk bestaat een beschamende onkunde of een verkeerde kennis, die tot de meest ongezonde toestanden kan leiden. Het motief tot het schrijven van dit boek was .tweeërlei: ondervinding en medelijden. Gedu rende zijn 25- jarige practijk heeft de schrijver in zijn hoedanigheid van specialist, het ge slachtsleven van tienduizenden menschen kun nen volgen, hij heeft met ze meegeleefd en in de meeste gevallen: meegeleden. Want altijd weer opnieuw bemerkt de arts, dat de men schen juist door hun grenzelooze onwetend heid en onervarenheid op sexueel gebied zich zelf en anderen zooveel leed berokkenen. Prof. v. Rooy zegt in een voorwoord, waarin hij wijst op de moeilijkheid van het te behan delen onderwerp, omdat het duidelijk de dingen moet zeggen en toch niet prikkelend mag wer ken: „Het schijnt mij toe, dat Dr. Fritz Kahn in zijn boek „Geslechtsleben des Menschen" op gelukkige wijze er in geslaagd is duidelijke voorlichting te geven over het sexueele leven van den mensch en daarbij, zonder in duide lijkheid tekort te schieten, alles te vermijden, wat tot ongezonde prikkeling zou kunnen leider, mits het gelezen en bestudeerd wordt met een ernstige bedoeling." Dit getuigenis is wel de beste aanbeveling tot het werk. Het is geen boek voor jonge menschen, maar het kan hartelijk aanbevolen worden aan alle gehuwden en aan hen, die de groote stap in het leven gaan ondernemen. Het kan oorzaak zijn van een gezonde harmonische samenleving in natuurlijk opzicht. In plaats van kaarten. Geboren GEERTJE, Dochter van J. PLAGMEIJER Jz. en M. WIGGERS. Breezand, 10 Aug. 1937. Middenvliet 53. Ondertrouwd: GERARD VAN PRAAG en JO VAN PRAAG Huwelijksinzegening op Dinsdag 24 Aug. a.s. om 12.30 uur in de Synagoge, alhier. IJmuiden, Kanaalstraat C 63. Den Helder, Keizerstraat 76 Toekomstig adres: IJmuiden, Kanaalstraat C 63 C. MULDER—TEERINK A. R. MULDER AB JOOP ELLY JAN a.b. „Johan v. Oldenbarnevelt". t.a. n_8_i937. TANDARTS van 12 23 Augustus. Spoedgevallen Tel. 23, KONINGINNEDAG 1937 Vereenigingen, welke wenschen deel te nemen aan een te houden OPTOCHT in den avond van 31 Augustus a.s. worden verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 17 Augustus, schriftelijk opgave te doen aan het adres van den Heer J. W. BIERSTEKER, Prins Hendriklaan 19. Namens het Centraal-Oranje-Bestuur, J. DE JONG, Voorzitter, W. A. EVERARDS, Secretaris. lederen Woensdag van 8-12 uur SIEM SPRUIT MET Z'N BAND ZEEBAD Vrijdag 20 Augustus a.s., v.m. II uur, zal door de N. V. VAN WILLIGEN alhier in het Kegel huis worden aanbesteed: De aanleg van de elec- trische lichtinstallatie in het in aanbouw zijnde winkelmagazijn aan de Koningstraat 12—14, alhier. Bestek en teekening a f 1. per stel verkrijgbaar in den Boekhandel DUINKER, Spoor straat 64, alhier. Aanwijzing volgens bestek. S. KRIJNEN, Architect. Door de lasterpraatjes, rond gestrooid door mijn gewezen knecht D. C. de Vries, dat on- dergeteekende hem op staande voet heeft ontslagen, verzoekt ondergeteekende alvorens daar op in te gaan eerst te informee- ren naar de waarheid, daar D. C. de Vries op 4 Augustus j.1. plotseling zelf zijn ontslag heeft genomen. Wij zijn dan ook ten alle tijden bereid daarover in lichtingen te geven. Firma W. LAMMERS, Koningstraat 94. OPLEIDING TOT Pedicure en algeheele Onder Medische leiding. Het vak waarmede U zich een zelfstandige positie kunt ver werven. Wij leiden U daarvoor op in 6 mnd. met privé lessen. Onze leeraren komen op de ge- wenschte tijden naar U voor het geven der lessen. Bij de theore tische lessen steeds contact met de betreffende Doctoren of Leeraren. Opleidingsscholen te Amsterdam. Den Haag en Rot terdam alsmede in het Buiten land. Vele refr. Voor inschr. en inlichtingen zich te wenden Bestuur der eerste Ned. Academie voor „Chiropody" Theorie en practijk. Sneek. "Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel minima» Niet vooruitbet: 15 ct. p. regel t 40 en e Te koop EEN WECKKETEL (compleet) en 33 glazen, te zamen 7.50. Adres: Ruyghweg 31. Te koop een pracht 2de- hands emaille Fornuis en een lief ge goten Fornuisje 6. Adres: Basstraat 62. Ter overname: zoo goed als nieuwe Kinderwagen, Looprek met matras, Hobbelpaard. Adres: Lombokstraat 29. TE KOOP NELIS TEL. 410 Te koop als afbraak vier Huisjes Paardenstraat no. 1, 3, 5 en 7, geschikt voor het louwen van vier stuks woningen. Adres: H. VAN PELT, Keizerstraat 100. Vooruitbetaald: 10 ot. p. regel t minimum Niet rooruitbet: 15 ot. p. regel 40 en 00 o. Te huur nette achterkamer m. keuken en erf. Ie Vroonstraat 68, per week 1.80, water vrij. Adres: Emmastraat 88* Te huur aangeb. nette gemeub. Zit-Slaapkamers, m. of z. pens. op eerste stand. Brieven onder no. 121, aan het Bureau van dit blad. Te huur le Emmadwarsstr. 10, 3.60 per week, water vrij. Te bevr.: Ons Woningbureau, Polderweg 57. Te huur 2 Woningen in de Vischstraat 53b en 53c, 4.50 per week, water vrij. Adres: Violenstraat 59. aewuiaad •yer rWIVWW Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel minimum Niet vooruitbet: 15 ct. p. regel 40 en 60 Echtpaar vraagt na 15 Aug. GEMEUBILEERDE KAMER(S) met kookgelegenheid, voor lan- geren tijd. Brieven met prijsopg. onder No. 127 Bur. v. d. blad. MOORMAN-EXPRESS. Donderdag a.s. (morgen) Gooi- toer met bezoek aan 't Muider- slot afl.50 p. p- Vrijdag naar de Kaasmarkt te Alkmaar, over Bergen en Schoorl terug (kinderen halven prijs) a fl.— p. p. Inl.Brakkeveldw. 64. Tel. 470. Veilig, vlug en voordeelig Buitenritten zeer lage prijs Vraagt inlichtingen Telefoon 793. U belt 793 - Wjj rijden Voor Donderdag en Zaterdag a.s. nog plaatsen beschikbaar richting Groningen. w Ontvangen een pracht partij groote blauwe Pruimen per kg. 25 c. Pruimen iets kleiner p. kg. 15 c. Vraagt prijs om in te maken. Verder de welbekende spotgoedkoope Groenten en Fruit. 3 p. Suikerperen voor 10 c. Beleefd aanbevelend, Gravendwarsstr. 3. Ruijghweg 49. Tel. 416. is één van de diensten, die het informatie-bureau van de Nederlandsche Dagbladpers biedt, dank zij den velen gegevens, waarover het kan beschikken. Legt ons Uw problemen voor. Wij zullen U gaarne behulpzaam zijn. U lrurit gerust een beroep op ons doen; wij geven onze inlichtingen gratis en U verplicht zicb tot niets. Ook elk Erkend Nederlandsch Advertentie- Bureau staat in dezen te allen tijde voor U klaar. Centraal Bureao voor Courantenpubliciteit van de IVederlandsche Dagbladpers („Ceburo") Dam 2 a Amsterdam A'.B.Met nadruk zij er op gewezen, dat het bezitten van alle gegevens, waar over het „Cebuco" beschikt, nog niet voldoende zou zijn om zelf een reclame campagne te voeren. Daar komt zoo veel bij kijken, dat voor het welslagen ervan, de service van een Erkend Advertentie-Bureau onontbeerlijk 107. Hektor, die juist verwoede pogingen deed, om zijn plagers te pakken te krijgen was door het plotseling doorsnijden van&het touw boven op Jantje terechtgekomen die daardoor achterover viel en al de broodpap in z'n gezicht kreeg. En nu werden Jantie en Pietje eens even geducht door Hektor onder handen genomen. 108. Toen Hektor naar z'n zin genoeg wraak had genomen, verdween hij weer over t hek, juist toen de dorps-politieagent op het lawaai kwam aanlopen. O wee, daar had je a ze moesten hun naam opgeven! „Zo, zo, zijn jullie die weggeloopen jongetjes! Zo, zo. t Is fraai! Gaat maar eens netjes met me mee!"

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4