P De eerste duizend Jl^enda tPJbad&jnieuuïA Invasie in onze stad van een duizendkoppige intenationaal jongensgezelschap Tweede Blad De burgerij toont veel belangstelling De vlaggen uit! Hr. Ms. Gelderland en Hertog Hendrik naar Rotterdam Hr, Ms. Nautilus naar de Straat van Gibraltar De Java is weer terug Bekendmaking Tc zware vracht Fiets gevonden Er vielen klappen Nog dc verkeerden Een dagje uit op de fiets Wrijving tusschen Engeland en Duitschland H Het zijn bijzondere dagen voor onze stad en voor onze burgerij, gisteren, heden, Woens dag en morgen, Donderdag. Een contingent van niet minder dan 3000 padvinders brengt immers een bezoek aan onze stad; padvinders uit vele landen der aarde. Een dergelijke invasie is uniek en zullen we wellicht niet meer meemaken en dat we deze hier dus als iets bijzonders kwalificeeren, is waarlijk niet overdreven. Gisteren kregen we het bezoek van de eerste duizend. Het zag er des morgens niet bepaald naar uit, dat het een fééstdag zou worden. Immers, in de vroege uren had het nogal geregend en was de lucht zwaar bewolkt geweest. Maar naarmate het uur van aan komst van den extra-trein naderde, klaarde het weer steeds meer op. Om 11 uur kwam de zon even om een hoekje gluren en warempel, zij liet zich niet meer verdringen. Integendeel, de donkere regenwolken werden door haar gouden stralen steeds verder vaneen gescho ven als ware de hemel een breed venster, waarvan de gordijnen geopend werden. En ziet, half twaalf, toen de duizend ongens nog slechts een glimp van Den Helder gezien hadden, straalde het zonnetje aan den hemel er. was het 't mooiste weer, dat men zich maar denken kan. Groote belangstelling. We keken werkelijk op van de overgroote belangstelling, welke voor de komst van de padvinders bleek te bestaan. Het Stations plein was afgezet door de politie en door een menschenmassa van zeker eenige duizenden werd een kleurig carré gevormd. Om voor elven stonden ze al in gespannen verwach ting. De heeren van het Comité van Ont vangst onder leiding van den burgemeester waren nog druk aan het overleggen; de laat ste hand werd gelegd aan de zware voorbe reidingen! In een groepje vereend stonden de dames en heeren, die zich bereid verklaard hadden als assistenten van den heer Joh. Bakker, den hoofdleider, den omgang mede te maken. Meest H.B.S.-ers, maar ook een adelborst, een „professor", n.i. de heer Keet en een stuurman, de heer Rab. Precies op tijd, dus 4 minuten voor half twaalf, rolde de trein ons station binnen en werden de eerste teekenen van verstandhou ding tusschen de jeugdige bezoekers en de wachtenden gewisseld. Het contact was er dus al spoedig! In een minimum van tijd was het perron overstroomd met een allerbontst gezelschap van bloeiende jeugd uit Frankrijk, Zweden, Hongarije, Amerika en Engeland. Elk land werd naast zijn taal door een eigen karakteristiek in de tenue gekarakteriseerd. Zoo verschenen de Zweden in het blauw, de Amerikanen in het grijs-groen, de Hongaren vielen op door het bosje steppengras, dat hun hoeden sierde, de Britsch-Indiërs door hun vervaarlijke hoofddoeken. De marsch naar Huisduinen. Aanvankelijk ging het met de ontvangst niet geheel overeenkomstig het protocol. De bedoeling was, dat de jongens officieel op het Stationsplein door den burgemeester welkom zouden worden geheeten, maar voor men er erg in had, was de kop van de stoet al te ver opgemarcheerd, dan dat er van een toe spraak nog iets terecht zou kunnen komen. Daar moest men dus van afzien, maar zooals nog geen uur later zou blijken, zou deze schade rijkelijk ingehaald worden. "Even was het een opstellen en nog eens opstellen, even, heel even maar leek het alsof het geheel nog niet geheel zou kloppen. Maar gelukkig ging toch alles naar wensch en zette de „internationale brigade" zich in beweging. In marschtempo ging het langs Prins Hen driklaan, Polderweg, Krugerstraat, Van Ga lenstraat, Javastraat, Timorpark, waar de zonnewijzer rechts gepasseerd werd naar Huisduinen. Dat was een vroolijke stoet, waarin ook het Hollandsche element, alhoe wel kwantitatief ver in de minderheid, sterk van zich deed spreken. Voorop gingen toch de meisjes van de afdeeling Den Helder van het Ned. Padvinders Gilde en vlak achter de ge- tulbande Britsch-Indiërs liepen de Graal- meisjes, die vlaggen en banieren met zich voerden. Ook de Driehoeksmeisjes, eveneens met vlaggen en banieren, waren van de partij. Overal waar de stoet langs trok, vonden zij dat is bepaald •n i.Crackfree" gesteven. nCrackfree" vlekt niet, haalt de kleuren weer °p. Strijkt gemakkelijk en is zuinig in gebruik. 'abrikaati n.v. „onde* ons", de krim (o.) Maakt alle stollen als nieuw hartelijke belangstelling. Hoeveel feestelijker zou de aanblik echter geweest zijn, als er wat drukker gevlagd was. Laat ons de hoop uitspreken, dat aan het verzoek van den bur gemeester (zie elders in dit nummer) gehoor gegeven zal worden. Zooals onder padvinders gebruikelijk is, werd er danig gezongen. On bekende wijzen hoorden we, maar ook het po pulair geworden „Jamboree-lied", in Fran- sche, Engelsche en zelfs Britsch-Indische tekst Zingend-marcheerend ging het naar Huis duinen, waar het vredesleger ongeveer kwart voor een aankwam. Huisduinen maakt een goede beurt. Welk een vriendelijken indruk maakt onze badplaats op de gasten! De jongens vonden het allemaal even stemmig, of je dat nu aan een Amerikaan of aan een Zweed vroeg, hier vonden ze het zoo fijn. Het „ijsie" dat ze allemaal kregen, sloeg geweldig in en in een minimum van tijd was dat dan ook verdwenen. Dan maakten ze 't zich geduren de een klein half uur gemakkelijk op het terras van het badpaviljoen en op de glooiing van den dijk. Het leger was in ruste, d.w.z. er werd een hernieuwde aanval op de lunch- paketten gedaan. Wijzelf hadden hier het ge noegen „de gast" te zijn van den vriende lijken leider der Britsch-Indiërs, de heer M. S. Dhupia uit New Delhi, de man, die indi vidueel den meesten indruk gemaakt heeft. Eerstens door zijn volslagen Oostersch type en ten tweede door zijn grappigen zwarten krulbaard. We moesten en zouden het brood met hem deelen, welke voor ons historische gebeurtenis dan ook plaats gevonden heeft... Welkomstwoord v. d. burgemeester. De leiders van de verschillende landengroe pen hadden zich intusschen verzameld in het badpaviljoen zelf. Hier was 't, dat de burge meester hartelijke woorden tot zijn gasten richtte om hen hartelijk welkom te heeten. Maar vooral ook om den wensch uit te spre ken, dat zij in de korte spanne stijds, dat zij in onze stad zouden vertoeven, zeer veel ge noegen zouden vinden. De heer Ritmeester sprak zijn korte rede in het Fransch, Duitsch (voor de Zweden) en in het Engelsch uit. Zijn woorden werden op allerhartelijkste wijze be antwoord door de leiders van Amerika, En geland, Frankrijk, Zweden en Hongarije, die eenparig hun erkentelijkheid uitdrukten voor de goede ontvangst. Naar de Buitenhaven. Gaarne hadden de gasten wat langer ge bleven op dit vriendelijke plekje, maar... er wachtte hen nog veel meer. Voort dus. De stoet werd weer geformeerd wat ging dat allemaal toch gesmeerd en over den Zee dijk ging het tot aan de Weststraat, waarna men de Hoofdgracht nam om de Buitenhaven te bereiken. Hier had zich weer een groote menigte verzameld, welke door de politie op een behoorlijken afstand werd gehouden. Daar kwamen ze. Vlot en kwiek. De opstel ling rond het Monument „Voor hen die vielen" ging als vanzelf, iedereen begreep, wat er ging gebeuren, uitstekende inlichtingen als het aan het station verstrekte programma den jongens verschaft had. Buitenlandsche hulde. De oogenblikken, welke nu volgden, maak ten grooten indruk op allen, die daarbij aan wezig waren, niet in het minst op de scouts zélf. De leiders der onderscheidene groepen waren uitgetreden en stonden in gezelschap van onzen burgemeester, in het front van het ons zoo bekende beeld. „Attention", comman deerde de Fransche leider, en even later „Salutation!" Drie keer neigden de vaandels en vlaggen en gedurende deze periode stonden daar 100 vrede-willende jongens in diepe stilte voor het eere-teeken, opgericht voor de Hollandsche marine mannen, die in den oorlog voor het Vaderland het leven lieten. 1000 jongens brachten drie vingers aan den rand van hun hoed en brachten op deze wijze een bijzonder treffende hulde aan Nederland- landsche helden. Réimie op de Buitenhaven. De regie klopte als een bus. Na het „I thank you all" van den burgemeester viel den gasten weer een tractatie van het ge meentebestuur ten deel, ditmaal in den vorm van een flesch melk en een beker. Ook dit nuttige geschenk werd hoogelijk geapprecieerd en heusch niet door de jongens alléén, want de leiders, waaronder we ver schillende Fransche Roomsch-katholieke gees telijken ontdekten, namen glunderend het hun voorgehouden flesch je aan De Buitenhaven bood het nu volgende half uur wel een zeer vroolijk tafreel. Overal za ten en lagen de scouts en verorberden het weinige dat nog van hun paket overgebleven was en spoelden het door het keelgat met het Hemi-product. Het publiek werd vrijelijk toe gelaten en als men de tenten even buiten be schouwing laat, moet het tooneeltje wel veel van de Jamboree zélf gehad hebben. Overal zag iften Heldersche jongens en meisjes de, buitenlanders aanklampen, hier om een hand- teekening te vragen, daar om... te „Changen", U weet wel, dat railsysteem, waarmede de Amerikanen zich zoo onvergetelijk gemaakt hebben. Koddig was het om te zien en hoo- ren, hoe Holland en Amerika elkaar verstaan baar trachtten te maken. Maar het lukte en menige transactie kwam tot stand, tot tevre denheid van beide partijen. Onze fotograaf wilde een Zweed en een Heldersche jonge dame vereenigen, beiden aan het uiteinde van hetzelfde stuk chocola zuigende, maar de Zweed zei tegen den fotograaf; De burgemeester verzocht ons aan de burgerij het vriendelijke verzoek over te brengen om ter gelegenheid van het bezoek van de buitenlandsche padvin ders op heden en morgen zooveel mo gelijk te vlag uit te steken. Wij vertrouwen, dat hieraan gaarne gevolg zal worden gegeven. „You take my place" Neemt U mijn plaats maar De leege flesschen vormden dankbare pro jectielen om in het water gekeild te worden. Edoch, daar was statiegeld betaald en dus poogde onze burgervader als een echte homo economicus den ondergang van de flesschen te redden... Talloos waren de aardige tafreel- tjes en als we wat meer plaatsruimte hadden zouden we er gaarne nog wat aan de open baarheid prijs geven Interessante excursies. Hoe het allemaal voor elkaar kwam, wel, we begrijpen het nog niet, maar een feit is, dat uit het mengelmoes van allerlei landaarden toch weer ordentelijke groepen te voorschijn kwamen. 240 padvinders gingen per autobus naar den Onderzeedienst, eveneens 240 naar De Kooy, 540 gingen er de Werf op, deels om de „Hertog Hendrik", deels om een paar mijnenvegers te bekijken. Enthousiast kwa men de groepen om kwart over vier op de Weststraat weer te zamen, om van hier hun sightseeing voort te zetten. In opgewekte stemming want die was ten volle aanwezig! ging het door de drukke Spoorstraat en Koningstraat via de Kerkgracht naar het Helden-der-Zeeplein, waar eenige honderden de komst van de in ternationale brigade stonden af te wachten. Opnieuw gaf de gemeente van haar goede eigenschappen als gastvrouwe blijk, door dit maal de jongens te verblijden met een... ba naan, welke vlot den zelfden weg ging als de ijsco en de melk. De troepen vormden een carré rond het Monument, waarvan het ca- rillion naarstiglijk bespeeld werd door den heer Dito. Zoo gauw was de troep niet ge arriveerd of daar klonken uit de metalen klokken de tonen van het „God save the King", het volkslied der Engelschen. De „Mar- seillaise"t volgde, ook het „Wilhelmus" werd gespeeld en zoowel bij het aanhooren van hun eigen als dat van het volkslied der an deren bracht „de duizend" eerbiedig den drie vingers-groet. Défilé der oud-redders. Alleraardigst gevonden was de tocht, dien men de oud-redders, waaronder zich ook de schipper van de „Doras Rijkers", Coen Bot, bevond, langs de padvinders liet maken. Met welk een respect werden de medaille-dragers bekeken door die bui tenlandsche jongens. Maar ook welk een treffende hulde brachten zij die oud redders, in wier levensgang zoo sterk de „jamboree-gedachte" meegedragen is. De Engelschen en de Amerikanen brachten een strammen groet, de Franschen deden het weer heel anders. Zij hieven n.1. een yell aan, waarvan het eerste deel „Notre Dame" (Maria) luidde en waarvan het tweede deel een uitdrukking was, welke uit de middeleeuwen stamt en welke vreugde, sympathie, respect uitdrukt. Ook de Zweden uitten hun huldebetuigin gen door middel van een yell. Onze vetera nen vonden dat allemaal prachtig en af en toe tikte er eens een aan zijn hoed, of stak er een tot dank zijn hand op. Aan het slot van deze ceremonie werden de leiders en de oud-redders nog door het Gemeente-bestuur ontvangen, waar over en weer hartelijke woorden gesproken werden. Hier komen we nog nader op terug. Zoolang deze binnenshuis receptie duurde vermaakten de buiten wachten de scouts zich met de Heldersche jeugd, dan wel voerden zij een vreugde-dansje uit. Ter wijl ook nog van de gelegenheid om te „changen" een dankbaar gebruik gemaakt werd! Het einde van deze eerste invasie naderde intusschen met rassche schreden. Met ge- zwinden pas ging het over Kerkgracht en Prins Hendriklaan naar het station terug, waar de stoet natuurlijk uitgeleide gedaan werd door een groote menschenmassa. Het afscheid was allerhartelijkst. Op het perron werden de burgemeester en de heer Joh. Bak ker nog verblijd met een herinneringsmedaille, hun geschonken door den Zweedschen aan voerder, die niet de Zweedsche Kroonprins was, zooals aanvankelijk door velen werd ver ondersteld 9 minuten voor zessen zette de lange trein zich in beweging en was het bezoek van „de eerste duizend" ten einde... Als de beide andere dagen even gelukkig verloopen als deze, mag niemand klagen Van 12 Augustus tot en met 16 Augustus zal Hr. Ms. „Gelderland" een bezoek brengen aan de Maasstad. De „Gelderland" zal lig plaats nemen aan de Parkkade. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal Hr. Ms. „Hertog Hen drik" Rotterdam met een bezoek komen ver eeren. De „Hertog Hendrik" arriveert op 28 Augustus a.s. en komt mede te liggen aan de Parkkade. Fransche Torpedo-booten te Rotterdam. Drie Fransche torpedo-booten zullen Donder dag 19 Augustus a.s. Rotterdam aandoen. Dit Fransche bezoek duurt tot 25 Augustus. Deze booten komen te liggen aan de Parkkade. Gistermorgen 9.30 u. heeft Hr. Ms. Nautilus de haven van Nieuwediep verlaten ter aan vaarding van haar reis naar de Straat van Gibraltar, waar zij de politiekraiser Hr. Ms. Maurits van Nassau, tijdelijk zal aflossen. Hr. Ms. „Java", die eenige weken naar WiltonFeijenoord te Rotterdam geweest is, is hedenmorgen 6 uur in de haven terugge keerd en heeft wederom ligplaats gekozen tegenover het Paleis. De vervangend Commissaris van Politie maakt bekend, dat het vandaag en morgen niet geoorloofd is om rijwielen bij zich te heb ben op plaatsen waar de padvinders zich be geven. Dus ook ook het meevoeren van rij wielen aan de hand is verboden. Gisterenmiddag reed een wagen op lucht banden, beladen met ijzeren staven over de Postbrug, toen de beide achterste banden het opgaven. Het gevolg was, dat het ijzer afge laden moest worden en zoolang op de Kerk gracht werd gedeponeerd. Een en ander had nogal belangstelling van het publiek. Een bewoner van de Vischstraat deed aan gifte, dat hij op den Rijksweg een z.g.a.n. heerenrijwiel heeft gevonden. Gisteren had op de Keizersgracht een vecht partij plaats tusschen een bewoner van die gracht en een petroleumventer, die de ge woonte scheen te hebben zijn wagen op een voor den bewoner lastige plaats neer te zetten. De olieman deed aangifte van het geval, zoodat de Keizersgrachtenaar met de losse handen zich wel te verantwoorden zal krijgen. Een bewoner van het Asterplein deed aan gifte van ontvreemding van een belasting plaatje. Hij had, zoo vertelde hij op het hoofd bureau, een tweetal verdachte individuen om zijn karretje zien rondscharrelen. Door de poli tie werd dit tweetal nu ondervraagd, maar zij bleken valschelijk beschuldigd te zijn, zoodat we nog steeds in angst en vreeze voor onze belastingmerken moeten zijn. Dan Purol meenemen. Dit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. Juffrouw, juffrouw, hartel(jk gefelici teerd Juffrouw is jarig en zij wordt aan haar woning geluk- gewenscht door de kinderen van haar klas. Tengevolge van al te groote activi teit van Duitsche journalisten. et is niet voor het eerst, dat Dustsche journalisten, buiten het terrein van hun eigen lijken arbeid, een activiteit aan den dag leg gen, waarvan de regeeringen, in welks land zij hun arbeid uitoefenen, niet gediend zijn. De gang van zaken is dan, dat men de be trokken heeren vertelt, dat men niet langer prijs stelt op hun aanwezigheid, of liever, dat men hun verzoekt het land te verlaten. Een viertal Duitsche journalisten is dat in Londen overkomen. Zij legden een te groote belangstelling aan den dag voor het doen en laten van uitgeweken Duitschers. Zij bespion- neerden hun gang en intimideerden verschil lenden. Dat is een activiteit, die geen be schaafde regeering zich kan laten welgevallen. Immers, alle ingezetenen en gasten staan onder haar bescherming en wanneer er ver dachte of ongunstige elementen zijn, dan heeft de regeering de beschikking over haar eigen organen om daar haar maatregelen tegen te nemen. Maar zij kan niet dulden, dat gasten het andere gasten onaangenaam maken. De Engelsche regeering heeft dus het viertal ta kennen gegeven, dat op hun verblijf geen prijs meer wordt gesteld. Inplaats nu, dat de Duitsche regeering haar verontschuldigingen aan Engeland aanbiedt, en een reprimande uitdeelt aan het viertal, toont zij zich hevig verontwaardigd en men heeft gedreigd als represaille den eersten cor respondent van de „Times" uit Duitschland te zetten. De correspondent van de „Times" is zeer gezien en staat bekend als een knap en objectief journalist. In het bizonder schijnt hij voortdurend uitstekend ingelicht over de ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Kerk en Staat. Het is een onvèrstandige maatregel die de Duitsche regeering neemt en ze kan slechts de betrekkingen tusschen En geland en Duitschland schaden. Dat is te meer jammer, nu in Europa ernstige po gingen worden aangewend tot verzoening en tot overbrugging van de tegenstellin gen, die er tusschen verschillende landen bestaan. "Iet antwoord op de vraag, waarom nu juist de correspondent van de „Times" Berlijn zou moeten verlaten, zoo schreef de „N. R. Ct." gisterenavond in een beschouwing, is weer een bevestiging van de stelling, dat Duitschland's buitenlandsche politiek emotio neel wordt bepaald. Dat blijkt al uit den wenk aan de „Times", een nieuwen corres pondent te zenden, „die minder aandacht aan onbenulligheden en meer aandacht aan de con structieve elementen en voorvallen in het Derde Rijk zou wijden". Het is een onvriendelijkheid, die Engeland wel niet al te serieus zal nemen, maar die toch weer even blijk geeft van de felheid van de Duitsche regeering als men haar den weg kruist. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elk» Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30- 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Maria Stuart" met Katherine Hepburn en Fredric March. Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Tuin van Allah" en „Het geheim van het gezonken schip". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Schipbreuk" en „Regie". Badpaviljoen Huisduinen: 812 uur Soirée dansante. t Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Hoogwater (heden) 11.05 23.40 Laagwater (heden) 5.00 17.40 Hoogwater (Donderdag) 11.40 0.05 Laagwater (Donderdag) 5.30 18.05 Licht op (heden) 21.04 Barometerstand Den Helder 762.5 Temperatuur zeewater 18.6 Temperatuur lucht 16.7 Hoogste temperatuur lucht gisteren 20.9 Laagste temperatuur lucht gisteren 15.8 GESLAAGD: voor akte I Natuurkunde en Mechanica C. G. M. v. Steenderen te Den Helder.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5