Het land zonder nachten Van een gemeente die auto busondernemers dwars zit De Lappen bereiden ons een koninklijk welkom Graanhandelaren teleurgesteld Overgestoken vóór passeerenden trein Roofoverval op dokter Houdt den dief! WIJ ERVAREN DE VERLATENHEID VAN HET HOOGE NOORDEN. WAT HET RENDIER VOOR LAPLAND BE- TEEKENT. EEN BAD IN DE IJSZEE. Onze Groningsche reisjourna liste vertoeft thans in het Noor delijkste deel van Lapland.. Zij heeft den Poolcirkel over schreden. Opnieuw weet zij ons te boeien met de geestige beschrij ving van haar avonturen, welke beschrijving wij hieronder laten volgen. Landböle, Aug. 1937. Er is misschien wel niets waar in den loop der tijden zoovéél wijzen en waar zegsters over aan het malen zijn geslagen dan over het noodlot, dat altijd alles an ders uit doet pakken dan je met menschelijk vernuft en koffiedik zoudt hebben ge dacht. Nadat ik eerst een uur lang door Rova- niemi beende van de eene autoriteit naar de andere om, ondanks het feit dat het postkantoor al was gesloten tóch nog een plaats in de postauto te bespreken, kwam ik een kwartier nadat dit was gelukt, de plaats weer afbestellen. Inmiddels had de Voorzienigheid me n.1. samengebracht met een Duitschen dokter, die met een eigen auto naar Petsamo ging om daar wetenschappelijk naar de Middernachtzon te kijken, ultraviolette stralen te meten e.d. Natuurlijk was het prettiger om met hem mee te rijden, dan de 530 km. lange tocht te ondernemen in een bus in gezel schap van menschen die ik niet kon ver staan, ofschoon hij me wel vooraf waar schuwde, dat de wagen nogal klein was en oud en dus niet erg comfortabel. Ondanks die waarschuwing was ik toch nog... laat ik zeggen „verrast" over het open vehi- keltje dat knallend voor mijn hotel stopte en dat veel leek op zoo'n tuffie uit een geïllustreerd mopje. Beleefdheidshalve be weerde ik nog, dat 't op een afstandje nog heel wat leek, maar toen kwam de trot- sche eigenaar in vuur en zei, dat was juist de grootste deugd van zijn auto, dat hij zoo klein was en zoo komisch, en inder daad, de wagen bleek aan zeer hooge eischen te voldoen. Over de Poolcirkel. Het eerste evenement op den 'weg naar de IJszee beleef je, wan neer je 8 km. voorbij Rovaniemi over de Poolcirkel rijdt, iets wat je trouwens niet zoudt merken als er geen bord stond waarop je in 4 talen op dat moment wordt geattendeerd. Verder is er de eerste 200 km. niet veel bijzonders te zien; de huizen en de witte koeien worden weldra schaarscher en na het dorpje Nampajarvi volgt dan 50 km. volslagen wildernis, waar de weg onophou delijk door een naaldbosch loopt, dat zich naar beide zijden 100 km. en meer uit strekt. Maar ook zij werden steeds groo- tere zeldzaamheden en het werd zoo, dat overal de menschen op 't geluid van een naderende auto naar buiten kwamen gerend (onze wagen was al van héél ver te hooren!), om ons in 't voorbijgaan toe te wuiven, terwijl de kleine meisjes een schuchter kniebuiginkje maakten. In stomme verbazing scharen de Lappen zich om ons vehikel Het vcrmakelijkst echter was het, wan neer we in een dorpje stopten. Dan stond meteen een groote schaar nieuwsgierigen in zwijgende aandacht rond de auto, liep er keurend omheen, knielde er bij neer om hem ook eens van onderen te bekijken en allen probeerden met ernstige gezichten of ze 't. geval ook op konden tillen. Moest mijn reisgezel iets aan den motor nazien en opende hij daar toe de motorkap, dan bogen zich samen met het zijne, een dozijn Finsche hoofden in intense belangstelling mee naar bin nen, zoodat er voor hem vrijwel niets te zien overbleef en hij zich nauwelijks kon oprichten zonder een paar van die Lapland sche wipneuzen nog meer in te deuken. Dat was nog eens een gemak kelijke douane! Na 220 km. komt men bij Vuotso aan een douanekantoor en daar ontdekte ik, dat m'n pas in Ro vaniemi was. Allerlei angstige ge dachten van niet verder kunnen e. d. schoten al door m'n hoofd en ik begon reeds ontstelde Finsche gebaren in de lucht te slaan. Maar de tolbeambte nam 't geval veel kalmer op dan ik zelf: „Welk hotel? Kamer no. 8? Dan konden we wel doorrijden, hij zou morgen wel even opbellen of 't in orde was." Zoo gaat het in dat land, waar ieder zelf eerlijk is en anderen volkomen ver trouwt. De bedoeling van dit grensstation zoo ver van de grens is, dat men in Noord- je er maar voor over hebben. Uiterlijk schoon komt er in Lapland ook niet zeer op aan, omdat er daar toch niemand op let en je voelt je er beter thuis in een trainingspak dan in een of ander chique modernigheidje, tenminste als je op alle granietheuvels wilt klimmen om over de eindelooze bosschen uit te zien of door 't dichte geboomte heendringen tot een rivier met een bruisende stroomversnelling. Wij zien rendieren. Langzamerhand wordt het landschap minder eentonig, doordat de bergen iets hooger worden en het bosch vaker wordt onderbroken door meren en rivieren, ter wijl ook steeds meer van die schilderach tige witte berkjes tusschen de naald- boomen staan. Na Ivalo, op 295 K.M., zie je bovendien gedurig rendieren, die 's zomers in het wild rondloopen en tegen den winter met speciaal daarvoor gedresseerde honden weer worden opgespoord en bijeengedre ven. Ieder eigenaar herkent zijn die.ren ge makkelijk aan de in de ooren geknipte merken, terwijl de jongen die in den zo mer zijn geboren, het moederdier volgen. Dag en nacht straalt de zon. Over dit wonderlijke land met zijn won- derb'ke bewoners straalt dan nog dag en nacht de zon, die heel in 't Noorden bij Liinahameri gedurende 73 dagen niet on der gaat, waardoor je al gauw niet meer weet of het gisteren, of vandaag of al morgen is, ook al, doordat je op allerlei tijden gaat slapen, behalve 'snachtst Ik raakte dan ook heelemaal de kluts kwijt en wist niet meer wanneer ik moest ont bijten en wanneer avondeten. Inlichtingen daarover in het hotel brachten me alleen nog verder van de wijs, totdat ik er achter kwam, dat men in Finland 's morgens om 8 uur gaat „theedrinken", om 12 uur „ont bijten" en om 5 uur „middageten". Ten einde de verwarring nog wat grooter te maken, was het alle dagen zóó heet, dat ik me eerder in de tropen dan op 70 gra den Noorderbreedte waande, tót er een re gendag kwam en ik den heelen dag liep te klappertanden, ofschoon ik toch alle kou sen en wollen jumpertjes had aangetrok ken, die ik bij me had. De „belangrijkheid" van de ha ven „Liinahameri". De haven van Liinahameri blijft, dank zij den Golfstroom, den geheelen winter ijsvrij en wordt daarom nogal eens als vreeselijk belangrijk beschreven, iets waar aan ik evenwel niet erg geloof, zoolang er door Lapland geen spoorweg loopt om de goederen naar het Noorden te transpor- Lapland tolvrije goederen kan gebruiken, zoodat de prijzen van levensmiddelen, ben zine e.d. die door extra vervoerkosten vrij hoog zouden zijn, weer gestabiliseerd wor den. Hieraan is het te danken, dat het le ven in dat afgelegen gedeelte niet duurder is dan in Zuid-Finland. Menschenschuw. Wie meent, dat in Lapland de Lappen om zoo te zeggen voor het grijpen zijn, heeft het mis en ieder die eenmaal een indruk heeft gekregen van de groote een zaamheid van het land, begrijpt ook wel, dat het eigenlijk een gelukkig toeval is als je een paar van die ouwelijke menschjes met hun aapachtig lange armen ontmoet, want de 3000 Lappen zijn verspreid over een oppervlakte van 80.000 k.m.2; bovendien zijn ze heelemaal niet gesteld op die rare touristen en vertbonen zich in het reissei- zoen zoo weinig mogelijk op den weg, maar trekken naar de bergen, waar hun rendieren ook minder last hebben van de muskieten. Onplezierige ontmoeting. Van dat gonzende, stekende, zuigende goedje krijg je n.1. meer te zien dan je lief is: venijnige kleine mugjes, die zich in je vel vastbijten, ordinaire treiterende mug gen en groote snorrende brommers, die 't allemaal speciaal op buitenlandseh bloed voorzien hebben. Zoodra de auto stilstond kwamen ze bij honderden aangedanst en zouden waarlijk in staat zijn al je pleizier te bederven, als er niet een nationaal te gengif bestond. Dc Laplanders smeren zich n.1. met teer in en daar dit zeer afdoende moet zijn, tegen de lastige insecten, heeft de wetenschap deze substantie in een meer beschaafd muggentinctuur weten om te zetten, het „pikiöljya," dat. nog wel akelig stinkt en je vlekkerig bruin maakt en ook niet weggewasschen kan worden, maar tenminste die muggenbende een uur lang op 5 c.m. afstand houdt, waarna je je op nieuw moet insmeren. Hoe noordelijker ik kwam. des te zuidelij ker mijn gezicht dus werd, maar dat moet Rendieren aan Laplandsch veer. Voor de Lappen zijn de rendieren t onontbeerlijk, want hij gebruikt ze als trekdibr,' drinkt hun "melk, eet hun vleesch, maakt van hun vel jassen en schoenen en van hun beenderen en geweien allerlei ge bruiksvoorwerpen, van eenvoudige messeheften en servetbanden tot de ingewikkeldste kapstokken toe. De laatstgenoemde voorwerpen worden naar de steden getransporteerd voor den verkoop aan meer geciviliseerde leden der maatschappij. En dit dier, dat zich zóó tot zijn laatste vezel der m-enschheid opoffert, is tevreden met uiterst sober voedsel, het rendiermos, dat hij ook nog zelf zoekt en 's winters diep van onder het sneeuwdek te voor schijn moet graven. teeren gedurende den tijd dat alle andere havens zijn dichtgevroren en zoolang Lap land zelf nog niet meer uitvoert dan 2 stokvisschen en 1V2 rendiervel. Aangezien Liinahamerie echter maar aan een inham van de Noordelijke IJszee ligt, vóelden wij ons verplicht om nog 3 uur over de bergen naar de kust te wandelen, teneinde over zee in de richting van de Noordpool te staren, die nog maar 2300 K.M. weg was. voor mij niet eens veel ver der dan mijn huis. Natuurlijk wou ik ook in de IJszee zwem men, maar ik zal eerlijk zijn en bekennen, dat ik niet verder ben gekomen dan m'n enkels! toen werd het mij tè ijselijk: 6 graden! M'n reisgenoot is er wel heelemaal in geweest, hoewel hij zelf beweerde, dat 't naar een idéé was! En dat was het ook, want toen ik een plons hoorde en me omdraaide, om dat historisch gebeuren met eigen oogen te aanschouwen, zat hij ook al weer op den kant te kijken. Ik vroeg nog, of het „lekker" was, maar hij mompelde iets, dat niet bepaald als een bevestigend antwoord klonk Ken schuimende waterval onderbreekt het eentonige landschap. Eén is er zelfs krankzinnig ge worden. Onderbieding der tarieven van spoor en tram? De afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State te 's-Gra- venhage heeft gisteren behandeld beroepen van A. M. te Schiedam en B. en W. dier gemeente tegen een beschikking van Gede puteerde Staten, waarbij de aan M. ver leende vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Schiedam en Rotterdam, is ingetrokken. Ged. Staten gingen tot dezen maatregel over, omdat M„ ook na herhaald aandrin gen, niet aan de aan zijn vergunning verbonden voorwaarde, tijdige goedkeuring van tarieven door Ged. Staten, aan te vragen, had voldaan. Ged. Staten meenden bovendien, dat hier onderbieding der vervoertarieven van spoor en tram plaats vond. Dit laatste heeft de ondernemer ontkend. De heer Kraak Steemann, secretaris van den Nederlandschen Bond van Autobus- dienstondernemers, betoogde, dat Ged. Sta ten verwarring hebben gesticht door ge lijkstelling te eischen met de spoorweg tarieven, welke zij echter niet kenden. M. wilde zijn tarief gelijk maken aan dat van de tram, maar dan ook op trajecten, die de tram voor 5 cent rijdt, dit eveneens doen. Een tarief, dubbel aan dat van de tram, komt immers neer op een vervoerverbod- Pleiter betoogde, dat Ged. Staten op lichtvaardige wijze de zwaarste straf op M. hebben toegepast. Bo vendien heeft de rijksverkeersin spectie, na de inwerkingtreding van het reglement autovervoer personen de tarieven ongewijzigd goedge keurd. Ir. Nieuwenhuis, directeur der Rotter- damsche Tramwegmij., merkte op, dat het vervoer, dat M. heeft als gevolg van het niet nakomen van zijn verplichtingen, gaat ten koste van anderen, in hoofdzaak van de gemeente Rotterdam. Ook meende ir. Nieuwenhuis, dat deze dienst oneconomisch en overcompleet is, daar de R.E.T. volledig voorziet in de vcr- keersbehoefte. Namens de gemeente Rotterdam verzocht pleiter te willen adviseeren, de vergunning ongedaan te maken. De heer Kraak steemann,, repli- ceerende, merkte op, dat men uit het betoog van ir. Nieuwenhuis heeft kunnen opmaken, wat er achter het besluit van Ged. Staten steekt. De gemeente Rotterdam zit steeds de autobusdienstonderne- rners dwars1, zóó erg, dat één van hen reeds een jaar in een krank zinnigengesticht zit. De concurrentie heeft echter met dit ge val niets te maken en wordt erbij gehaald om de zaak scheef te trekken. Bovendien als er sprake is van rechten, dan heeft M. de oudste,. De tram is op dit traject na hem gekomen door overneming van een plaatselijke buslijn te Schiedam. De beslissing der Kroon volgt later. Ernstig ongeluk op onbewaak- ten overweg te Enschedé. Dinsdagavond trachtte de 12-jarige T. Klijnsma een onbewaakten overweg, in de spoorlijn EnschedéBoekelo met zijn rijwiel over te steken, juist vóór een uit laatst genoemde plaats komenden trein. De ma chinist, die het gevaar zag, remde uit alle macht, maar tevergeefs. De fiets werd door een der buffers van de locomotief geraakt, tengevolge waarvan de jongen een eind werd weggeslingerd. Met een schedelbreuk werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij gister nacht aan de gevolgen is overleden. Bandieten in Den Haag. Dinsdagavond omstreeks 8 uur werd er bij dr. de R„ op het Oranjeplein te 'sGra- venhage, gebeld en daar hij alleen thuis was, deed de dokter zelf open. Er stonden twee mannen voor de deur, die, nadat zij binnen waren gelaten, dr. de R. aanvielen, mishandelden en hem van f 30 beroofden. De daders wisten daarna de vlucht te nemen. Dr. de R. bekwam eenige niet ernstige verwondingen in het gelaat. Zijn poriemonnaie redde hem. Nader vernemen wij, dat zich Zaterdag avond ten huize van den dokter reeds dezelfde personen hebben vervoegd, die den overval hebben gepleegd. Zij hebben den dokter toen een brief overhandigd, waarin de naam van een patiënt stond, die drin gend geneeskundige hulp noodig had. Blijkbaar was het te doen om den ge neesheer uit zijn huis te lokken om dan een inbraak te plegen, want aan het op gegeven adres woonde niemand van dien naam en niemand, die geneeskundige hulp noodig had. Gisteravond zijn de beide mannen naar de dokter opgaf een groote en een kleine, naar schatting 23 a 24 jaar oud teruggekomen en hadden opnieuw een brief meegebracht. Toen de dokter had opengedaan, kwamen zij de trap op, wil den hem den brief overreiken, doch gre pen hem op hetzelfde moment aan. Volgens verklaring van dr. de R. was de een gewapend met een gummistok en een boksijzer of een revolver. Dit laatste staat nog niet vast. De ander had geen wapen bij zich. Er ontstond een worstelpartij, waarbij plotseling een van de mannen den aange vallene iets toeschreeuwde van: „Wij wil len een schadeloosstelling hebben'.. Dr. de R. heeft hen daarop zijn porie monnaie gegeven, welke ongeveer 30 gul den bevatte en daarop zijn de mannen on middellijk verdwenen. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Er hebben echter nog geen aanhou dingen plaats gehad. Wederom een protest tegen het voorontwerp Landbouworde- ningswet 1937. Particuliere handel dient uitgeschakeld. Het comité van graanhandelaren heeft dezer dagen een adres gezonden aan den minister van Economische Zaken, waarin het zijn bezwaren uiteenzet togen het op- langs gepubliceerde voorontwerp Land- bouWordeningswet 1937. Het comité kantte zich tegen het blijkens dat ontwerp voor trekken van do belangen van den land bouw boven de belangen van de niet-agra- rische bedrijfsgenooten. Voorts achtte het comité het ongewenscht, dat zonder meer zou worden overgegaan tot geleidelijke uit schakeling van den handel in landbouw producten en overdracht daarvan aan amb telijke en agrarische lichamen. Gedurende de jaren van landbouw- crisisbeleid heeft de handel in landbouwproducten zich veel beper kingen moeten laten welgevallen, en thans nu een economisch herstel optreedt, lag het in de lijn der ver wachtingen, dat de banden, waarin de handel en industrie tengevolge van dit beleid gesloten lagen, losser zouden worden gemaakt. Het voor ontwerp Landbouwordeningswet wil echter de thans bestaande toestan den niet alleen permanent maken, doch bevat op sommige punten nog een verscherping van het tot dusver gevolgde crisisbeleid. Als conclusie van zijn beschouwingen verzocht het comité den minister zijn goedkeuring niet te willen verleenen aan dit voorontwerp, doch integendeel, voorzoo ver de noodzakelijkheid bestaat van maat regelen in verband met wijzigingen in de structuur van het internationale ruilver keer, daarbij juist krachtig te streven naar het ingeschakeld houden van den particu lieren handel, zij het met toepassing van een geordende samenwerking. Wilde aohtervolging in het hartje van Amsterdam. Den vorigen nacht hebben twee mannen ingebroken in een karrenverhuurderij in de Goudsbloemstraat te Amsterdam. Zij sta len een bedrag van f 15, maar werden toen zij er met dit geld vandoör wilden gaan, door voorbijgangers en buren opgemerkt. De beide inbrekers zetten het op een loo- pen, maar zij werden door de voorbij gangers achtervolgd. Een wilde jacht ontketende zich. De achtervolgers vermeerderden allengs in aantal, zonder dat zij er in konden slagen de vluchtenden in te halen. Toen men echter uit de nauwe straten van de Jordaan op het Haarlemmerplein aanlandde, raakte men het spoor bijster. In geen velden of wagen waren de vluchtenden te bekennen. Onverrichterzake keerden de achtervolgers derhalve naar hun woningen terug.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3