WEK DE GAL IN UW LEVER OP De afsluitdijk en de Texelsehe visschers De Engelschen op bezoek Agenda Texel Ponderdag 12 Augustus 1Q17 ^xicUnieiau-ó Tweede Blad Beiaardconcert Een klok die automatisch de glazen slaat De drooglegging, een prachtig stuk werk, maar voor de visschers is er een zeer bittere nasmaak aan Beloften die nog niet nagekomen werden VjiAteheAij, Vischafslag Den Helder Aanrijding Hij kon niet verder Omgekeerd komt meer voor Diefstal 7 Burgerlijke Stand van Den Helder HERMAN NYPELS' Huisduiner weezen op reis Benoeming tijdelijk leeraar Gemeenteijlk Lyceum Ongeval op de T. 85 Texel I krijgt een le klasser op bezoek Gisteren stond onze stad in het teeken van het bezoek der tweede groep van 1000 padvinders. Ditmaal waren't uitsluitend Engelschen die met den trein van 11.26 aan het Sta tion alhier arriveerden. Ook thans was er geweldige belangstelling, zoowel op het Stationsplein als in de Prins Hendriklaan. Het weer was niet zoo mooi als de dag ervoor, maar we mochten al heel blij zijn, dat het droog was en.., bleef. Ging het den eersten dag bij de ontvangst aan het station niet heelemaal naar wensch dtt keer klopte ook dit onderdeel van de regie uitmuntend. Nu zijn de Engelschen er juist de menschen naar, waar men organisatorisch wat mee bereiken kan. Op het perron was de de lange collonne weldra geformeerd en onder verdeeld in wat wij zouden noemen secties, aan het hoofd waarvan een commandant ging. Niets viel er te bespeuren van de groote pa- ketten, die het aanzien van de troep van den vorigen dag zoo slordig hadden gemaakt. De Engelsche scouts hadden hun broodjes netjes opgeborgen in hun rugzakken en er was niets van te zien. Keurig was van te voren uitge mikt, hoe de jongens moesten loopen en tot hoever, zoodat alles nu van een leien dakje ging. 1000 Engelsche padvinders stonden even later netjes in de houding op het Helder- sche Stationsplein, met het front naar het gebouw, waar de geluidversterkingsin stallatie van de firma van Baaren, welke deze dagen zulk een uitstekende diensten verricht, opgesteld stond. De burge meester, aan wien we deze internationale atracties te danken hebben, was natuur lijk present en nadat de heer Joh. Bakker hem door „den stem van den reus" geïn troduceerd had, kwam hijzelf voor de microfoon. Dat was om wat hij den vorigen dag in drie talen moest presteeren, dit maal alleen in het Engelsch te doen. N.l. de jongens en hun leiders hartelijk wel kom te heeten in onze stad en hun een genoeglijken dag toe te wenschen. We zijn er al aan gewend geraakt, dat op de speech, al is die nog zoo beknopt, van een der gastheeren, prompt een antwoord van één der gasten volgt. En zoo was het ook nu: de Engelschen, bij wie wij vele sea-scouts (zee verkenners) zagen, waren nog geen 5 minu ten „binnen", of reeds sprak hun leider woorden van dank voor de ontvangst... We zullen den lezer niet vermoeien met op nieuw een relaas te geven van alles wat men de jongens heeft laten zien; hetzelfde pro gramma werd afgewerkt als de dag ervoor. Hier en daar hebben we de jongens eens opgezocht. Zoo vonden we hen om twee uur op het Havenplein, waar het weer een ge krioel was van buitenlanders en Heldersche jongens en meisjes. Handteekeningen werden gevraagd en gegeven, sluiters van fototoe stellen knipten, kleine voorwerpen werden gechanged, ijsies werden bij tie.ntallen ver werkt, kortom het was weer die gezellige sfeer, welke hier den vorigen dag ook ge- heerscht had. Het aspect van de haven was even levendiger door de aanwezigheid van de „Dorus Rijkers" en van de „Java", welke des 's morgens uit Rotterdam was aangekomen. De kruiser was door de marineleiding zelfs ter bezichtiging beschikbaar gesteld, waarvan een dankbaar gebrluik gemaakt werd. De plechtigheid rond het Helden-der-zee monument had ook thans veler belangstelling. Het gemeentebestuur ontving de leiders weer in de trouwzaal, waar den burgemeester een „He is a jolly good fellow" toegezongen werd. De heer Joh. Bakker was 't, die in goed gekozen bewoordingen het verband schetste, dat er tusschen de beide landen bestaat en die verhaalde van den strijd, welke Nederland steeds gevoerd heeft en altijd zal moeten blijven voeren om het eenmaal op de zee ver overde land te behouden. Hij bracht een toast uit op de blijvende vriendschap tusschen de beide naties, op het verder verblijf van de Engelschen in ons land en op de padvinders zelf. Vanzelfsprekend werd toen door de Engelschen een dronk op den „chief-guide Uitgebracht. De uittocht van de 1000 Engelschen via Kanaalweg en Prins Hendriklaan naar het Station was tevens een ware zegetocht voor de heeren van het comité, die den jongens een ongetwijfeld onvergetelijken dag in Den Hel der bezorgd hadden. Ten aanschouwe van hon derden stadgenooten liepen die leiders mee, waaraan in den stoet; de burgemeester, de heeren Joh. Bakker, H. G. M. Nijpels en M. Klerk. Luttele minuten voor zessen verliet weer een lange trein „afgeladen" met padvinders ons vriendelijk stationnetje. Het afscheid van de burgerij en autoriteiten was weer allerhar telijkst geweest, lang werd er nagewuifd, Vooral door enkele jongedames, die blijkbaar hiet onverschillig waren gebleven voor enkele frissche typen onder deze correcte zonen van Albion en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter Stf-rh^dine Eewanden doen vloeien. Wanneer de galafschelaing onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, he bederft. Er vormen zich gassen in Uw raakt verstopt. Uw organisme wordt vergif 8. U wordt humeurig en loom. U ziet alle1 De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid j*elen: een geforceerde stoelgang neemt laak niet weg Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zor |en voor de vrije toevoer van gal. waardoor U Beheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover "•otfen middel om de gal te doen vloeien Eischt Carter-s Leverpilletjes, verkrijgbaar bt ■Pothekers en drogisten in flacons yan ti./o. Klikkenspel Monument Nederlandsche Red dingwezen te geven op Donderdag 12 Augus tus 1937, van 8 u.9 u. n.m., door den Stads- beiaardier Tj. Joh. Dito. Programma: 1. „Aan d' Oever van een snellen Vliet" Samehtini 2. „Ave Maria" jef Denijn 3. a. „De kleine Chauffeur" Aug. Weiss b. „De Mondharmonica" Jac. Hamel c. „Baas Jan de Timmerman" Bernhard Diamand 4. „Menuett" l. von Beethoven 5. a. „IJs met Slagroom" C. van Praag b. „De Oempa's" Bern. Diamand c. „Koos de Gymnast" Theo van der Bijl d. „Luilak" j. f. Tierie e. „Het lied met het Refeintje" C. van Praag 6. „Sonatina" Paul Gilson De firma Bakker, de bekende horlogerie in de Keizerstraat, demonstreert momenteel in haar étalage een klok, welke automatisch de glazen slaat. Het uurwerk bevindt zich in één der étalages, zooals men duidelijk kan zien, terwijl de glazen duidelijk hoorbaar zijn, daar de slag overgebracht is in de groote klok welke boven de winkeldeur hangt. Naar ons medegedeeld werd, heeft de firma deze klok al drie jaar in haar bezit. DUITSCHE ONDERZEEBOOTEN IN FINLAND. Een Duitsche onderzeeboot-flottielje brengt een bezoek aan de Finsche hoofdstad Hel- singfors. We hebben voor eenige weken den gunstigen kant van de Texelsehe vis- scherij laten zien. Dat betrof de kotter- visscherij. Er is echter ook een andere kant. Helaas! De garnalen- en zeegras- visschers zien zich door de afsluiting van de Zuiderzee van hun boterham be roofd. En de regeering belooft... be looft, zonder tot nog toe haar belofte na te komen. Iedere medaille heeft haar keerzijde. Heeft de afsluiting van de Zuiderzee sommige vis schers tot de uiterste inspanning geprikkeld, om met groot risico hun bedrijf om te zet ten van kustvisscherij in Noordzeevisscherrj, anderen zijn door dit gigantische werk van hun boterham beroofd, zonder in staat te zijn, door financieele of andere omstandigheden, tot een verandering in hun bedrijf te kunnen overgaan. De visschers en het zijn er verscheidene op Texel, die zich een kotter konden aanschaf fen, hebben zich weer een behoorlijke boter ham veroverd. Zij kunnen met inspanning van alle krachten, de toekomst gerust tege moet zien, omdat ze door hun uitstekend materiaal, de vischgronden op kunnen zoe ken en het „levende goud" op kunnen delven. Vraag naar visch is er voldoende, dus de be sommingen zijn over het algemeen bevredi gend. De groep van gedupeerden. Maar daar is een andere groep, lang niet de kleinste, die door de afsluiting zeer gedupeerd is. Zij zagen zich niet alleen van hun boterham beroofd, doch zij moesten het lijdelijk aanzien, dat de regeering, jaar in, jaar uit, al hun klach ten voor kennisgeving aannam en naast zich neerlegde. Men sprak er wel over. De handelingen van de Tweede Kamer staan er vol van. Beloften, beloften en nog eens beloften, totdat men vorig jaar de toezegging deed, dat de Texelsehe en Heldersche visschers on der de Zuiderzeesteunwet zouden vallen.. Een gejuich ging in de betrokken kringen op. Eindelijk recht! En men wachtte op de uit- keering. En men wacht nog... de regeerings- molen maalt langzaam. Het garnalenbedrijf is vernietigd. Dat geldt zoowel voor de Texelaars als voor de Helder sche visschers: We bepalen ons echter van daag tot de eerste groep. Voor de afsluiting van de Zuiderzee maakten de garnalenvisschers een jaar- besomming van 1000—2000 gulden en nu van 250—350 gulden Sprekende cjjfers. In het winterseizoen 1930—'31 werden aan gevoerd door de Texelsehe garnalenvisschers 380.000 kg garnalen. In 1931—'32 297.000 kg 1932'33 «7.000 In het tweede halfjaar 1933 837 De cijfers behoeven weinig commentaar. In den winter is er geen garnaal meer te vis- schen Voor de afsluiting trokken de garna len bij koud weer, uit de Zuiderzee naar die per water. Ze werden dan opgevangen en er werden dan zeer goede prijzen voor ge maakt omdat alleen de Heldersche en Texel sehe visschers ze aan de markt brachten. Maar dit alles behoort nu tot het verleden. Zoolang de Texelsehe visschers nog een loon van 10 tot 12 gulden kunnen verdienen, blijven ze aan het werk. Maar is ook deze be somming niet te maken, dan gaan ze in de werkverschaffing. Steun kent men niet en dus... geen visscherij, dan landarbeid. Maar een visscherman op het land is als een visch op het droge. Zijn handen staan er ver keerd voor, zgn hart is op het water. Gezonde oplossing. Laat de menschen visschen, zoolang het eenigszins kan, zoo heeft de heer Joh. Parlevliet meermalen gepleit, en garandeer ze het loon, in werkverschaffing. Daar is de visscherman mee gediend en rjjk en gemeente eveneens. Het lijkt ons een gezonde en goede oplos sing óók voor de Heldersche visschers. Laat ze werken en garandeer hun het steunbedrag. Het houdt de menschen fit en het bedrijf gaande. Ook de wiervisseherij verloren. Het is niet alleen de garnalen visscherij, die als gevolg van de afsluiting ten gronde is ge gaan. Ook de wiervisseherij is volkomen ver loren gegaan. Deze tak van bedrijf bracht voor Texel 7080.000 per jaar op. De wierwaarden echter zijn geheel dood en de generale commissie, die door de regeering werd ingesteld voor onder zoek naar de oorzaken van dezen ondergang, achtte het lang niet uitgesloten, dat de afslui ting de oorzaak van dit faillissement was. De heer Parlevliet en met hem tal van auto riteiten op visscherijgebied zijn er van over tuigd, dat de eenige oorzaak van dezen on dergang, de afsluiting van de Zuiderzee is. Het wier is doodgegaan door de sterke stroo mingen. Vroeger was de bodem modderig, daarin vond het wier een goede voedings bodem, doch na de afsluiting is er een sterke schurende stroom gekomen, die het wier heeft afgerukt en in de plaats van den mod- derigen bodem een harde zanbodem heeft gebracht, waarop het wier niet groeien kan. Ziekte was de oorzaak van het teniet gaan van het zeegras, beweerden regeeringsauto- riteiten, maar Texelsehe visschers toonden aan, door het nemen van proeven, dat het zeegras gezond was en welig groeide op ge- schikten bodem Gemeentebestuur op de bres. Het gemeentebestuur van Texel heeft ge vochten voor het recht van de visschers. De heeren v. d. Bilt en Drop hebben in de Kamer voor de Heldersche en Texelsehe visschers gepleit, maar zooals we in den aanvang schreven, tot op heden zonder direct finan cieel resultaat, al is er dan een toezegging... Texel wacht ...wacht op zijn recht, want behalve de garnalen- de paling- en de ha- ringvisschers, behalve de wiervisschers, zijn er ook de havenlossers van Oudeschild, die gedupeerd zijn en hun recht zoeken. De toepassing van de Zuiderzeesteun. Dr. Colijn heeft er eveneens voor gepleit, dat was in 1932, dat de toepassing van de Zuiderzeesteun naar de wet van 1918 zal plaats vinden, d.w.z. dat niet alleen zrj, die broode loos zijn geworden door de afsluiting, onder steuning zullen genieten, maar ook zij, die in hun bedrijf geschaad zijn. Het wachten is op het werk van den nieu wen minister en men heeft alle hoop, dat deze de zaak energiek zal aanpakken. Daarnaar zien niet alleen de Texelsehe visschers maar ook de Heldersche uit. Begint de paling al te loopen? Uit Enkhuizen wordt aan de N. R. Crt. be richt, dat er in de fuiken, die bij Enkhuizen in het IJselmeer staan, thans reeds blanke paling wordt gevangen, zoodat men aan- aaneemt, dat de trek van de grauwe paling naar zee reeds is begonnen. Men treft reeds voorbereidingen, om de fuiken buiten den af sluitdijk in gereedheid te brengen. De herfstvisscherij naar paling zou dan wel heel vroeg een aanvang nemen. Aalvisscherjj in het IJselmeer. Hoe groot soms de vangsten van koraal thans kunnen zijn, moge blijken uit een mede- deeling uit Enkhuizen, waarin gewag wordt gemaakt van vangsten van 800 pond aal per vaartuig. Als is dan de prijs laag, zoo komt men toch nog tot een zeer bevredigende be somming. Vischprjjzen. Woensdag waren de vischprijzen aan den afslag goed te noemen. Tarbot was echter heel wat omlaag gegaan en noteerde van 0.62 tot 0.74 per kilo; tong deed van 1.20 tot 1.50. Griet noteerde van 16.tot 32.per 50 kilo. De scholprijzen waren uitstekend in prijs. Groote schol noteerde 34.middel-schol deed 24.zetschol deed van 17.50 tot 18.en kleine schol van 4.30 tot 18. Schar noteerde ook goed en deed van 2.10 tot 7.50. De schelvisch- en kabeljauwprijzen hadden een hoog peil. Wijting deed van 1.40 tot 3.makreel van 10.tot 12.en haring van 1.70 tot 4.20. Er wordt steeds geklaagd, dat de hakeprij- zen zoo laag blijven. Toegeschreven wordt, dat aan de exportmoeilijkheden naar Frank rijk. De Noordbooten, die anders om dezen tijd van het jaar met deze visscherij aardige be sommingen konden maken, hebben nu geringe resultaten. Werd er andere jaren, bij een middelmatig prijsniveau 80.— k 100.per kist van 125 kilo gemaakt, thans is dat slechts onge veer 40. Aweer dus een moeilijkheid voor het groot- reederij-bedrijf. Meer schepen in bedrijf. Ondanks de zeer wisselvallige uitkomsten der visscherij worden toch meer schepen in bedrijf genomen. Binnenkort zal dit aantal weer zijn aangewassen tot ongeveer een zeventigtal. Pr(js levende garnalen. De prijs der levende garnalen te Amster dam was Woensdag van 1.75 tot 2.25 per lit van 15 kilo. Aangebracht door korders: Tongen p. kist 1.311.24 Slips 1.18—1.12 Schol le soort p. kist 7.406.00 Schol 2e soort 2.802.00 Schar 2.201.50 Gisterenavond om ongeveer half elf werd in de Spoorstraat een 16-jarig meisje, zekere mej. Zuuring, door een auto aangereden. Het achterwiel van de auto reed over den rechter voet van de jongedame, met het gevolg, dat eenige middenvoetbeentjes zijn gebroken. Het meisje werd het militair Tehuis binnengedra gen, waar zij door Dr. Vroom, die inmiddels gewaarschuwd was, werd geholpen, waarna zij naar haar woning aan de Bassingracht werd vervoerd. De bestuurder van de auto, waarvan het kenteeken bekend is, reeds door. Het is niet uitgesloten, dat deze bestuurder geen erg in de aanrijding heeft gehad. Vannacht zag een agent een persoon op een bank in de Prins Hendriklaan liggen. Bij onderzoek bleek, dat deze persoon, die in Anna-Paulowna woont, eerst kortgeleden uit het hospitaal, waarin hij 4 maanden ver pleegd werd, is ontslagen. Hij voelde zich weer niet goed worden en heeft toen zijn toe vlucht gezocht tot genoemde bank. Op advies van een geneesheer, die werd gewaarschuwd, is de man weer naar het hospitaal vervoerd. Een bestuurder van een auto, die gisteren op den Rijksweg ter hoogte van het vlieg kamp de Kooij stilstond, werd aangereden door een wilrijder, met het gevolg, dat de auto werd beschadigd. Een bewoner van de Asterstraat deed aan gifte, dat een zonnebril met doublé haken uit zijn tent, die bij de Donkere Duinen stond, werd ontvreemd. van 11 Aug. 1937. -iJSe. BEVALLEN: A. Molijn—Bos, d. ONDERTROUWD: D. de Jong en H. de Vries; G. van Praag en J. van Praag; J. H. Strater en H. Kuipers; H. P. Mastenbroek en C. G. van der Roost; J. A. Bosch en A. M. Vermeulen; J. van Pel en A. E. Wolters; G. D. de Lang en M. C. Heesters. GETROUWD: (op 10-8) J. Boon en G. A Pijl. OVERLEDEN: A. Boon—Kooiman, 64 j. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elk< Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Maria Stuart" met Katherine Hepburn en Fredric March. Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: .,De Tuin van Allah" en „Het geheim van het gezonken schip". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Schipbreuk" en „Regie". Opgenomen om 8 uur hedepmorgen. Hoogwater (heden) 11.400.05 Laagwater (heden) 5.3018.35 Hoogwater (Vrijdag) 12.050.40 Laagwater (Vrijdag 6.3519.05 Licht op (heden) 21.02 Barometerstand Den Helder 761.0 Temperatuur zeewater 18.2 Temperatuur lucht 17.1 Hoogste temperatuur lucht gisteren 20.0 Laagste temperatuur lucht gisteren 16.2 GESLAAGD: Voor Acte 9A Handteekenen en decoratief teekenen, getuigschrift art. 38 le lid v. d. Nijverheids-onderwijswet, behoo- rend bjj de acte n.e.: W. W. Schoonhoven, al hier. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Uniformen voor de Kon. Marine. Mooi passend en niet duur. Vraagt onze prijscourant. Dinsdag 10 Augustus j.1. zal langen tijd in het geheugen van de kinderen, die in de Weesinrichting te Huisduinen ondergebracht zijn, gegrift blijven. Dien dag werden zij n.l. door eenige autobezitters in de gelegenheid gesteld om een tochtje door het Noordelijkste deel van onze provincie te maken. De rit ging over Callantsoog, Petten, Camperduin, Schoorl, Bergen, over de Egmonden tot Cas- tricum en weer terug. Onderweg kregen de kinderen ruimschoots de gelegenheid om zich in de speeltuinen te laven en te vermaken op het vroolijke rad, -in den dwaaltuin, bij de lachspiegels, enz. Teruggekomen in Huisdui nen waren de kinderen uiterst dankbaar ge stemd jegens hun weldoeners, wat we ons levendig in kunnen denken. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor tot tijdelijk leeraar te benoemen aan het Gemeentelijk Lyceum voor het cur susjaar 1937'38 de heer H. J. H. Steen- meyer, tot 1 September a.s. verbonden als tijdelijk leeraar aan den cursus in de oude talen. AANBESTEDINGSNIEUWS. Door de Nederlandsche Spoorwegen werd te Utrecht in het openbaar aanbesteed vol gens bestek no. 1554 HS het maken van een onderbouw voor een brug over de Vecht, nabij Weesp in den spoorweg Amersfoort Amsterdam. Raming 158.000. Ingekomen waren 42 inschrijvingsbiljetten. Laagste inschrijver fa H. Broersma te Har- lingen 128.928. Hoogste inschrijver J. Oordt Vriezenveen, 162.300.— O.m. schreef nog in: J. de Vries te Den Helder, voor 129.400. op 1 na de laagste en voor 105.300.met eigen ontwerp. Gebr. H. J. en J. de Vries, Purmerend, 146.000.—. Dame breekt haar enkel. Een gezelschap toerende dames en heeren zat gisteren aan boord van de Texel 85 om de garnalenvangst eens mede te maken. Toen men eenigen tijd in zee was en de kor binnen gehaald werd, gingen eenigen van het gezel schap uit nieuwsgierigheid op een beun staan Deze bleek niet tegen den druk bestand en bezweek. Een der dames kwam hierbij zoo ongelukkig ten val, dat zijn haar enkel brak. Zij werd met de T 85 naar den Helder ge bracht, waar zijn in het Marinehospitaal werd' opgenomen. Zondag a.s. zal op het Sportterrein te Den Burg een vriendschappelijke wed strijd gespeeld worden tusschen Texel I en Leeuwarden I (le klasse K.N.V.B.). PROPAGANDA A.N.W.B. Op Texel wordt thans propaganda gemaakt voor den A.N.W.B. Op de Groeneplaats te Den Burg staat een tent met reclame-mate riaal, terwijl hedenavond bij gunstig weder bij het Mierennest in de duinvallei een film- vertooning zal worden gegeven te 9 uur,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5