Veertien dagen in een zeekamp Texel Callantsoog Petten Rij' wielachterlichten Ruim 110 N.J. V.-ers zeilen en reilen nabij Texel Zij doen prettige ervaringen en gezondheid op De pers bezoekt Texel Sportfeest te Dc Cocksdorp Dc weg naar De Mok in desolatcn toestand Hoogtepunt van het seizoen Internationaal bezoek aan de Jeugdherberg Keuringseischen vastgesteld Keuringseischen voor kop lantaarns en gloeilampen tto-d&a£ )7luün££ieücfiteti Hr. Ms. Gelderland te Rotterdam fïSSÏÏS; nAdig13teA,pïrovVidmenstee B°St°n V"WaCht' SSïi'KS»- l'r^t'X^Tu'g.1^- Lis"bon' S,n,,AZgvvTa, In het schilderachtige haventje van Oudeschild liggen sedert een dag of veer tien, broederlijk naast elkaar, twee don kere, plompe, ouderwetsche marine schepen, de afgedankte kanonneerbooten „Vali" en „Bever". Zij trekken sterk de aandacht van de Texelaars en van de honderden toeristen, die in deze dagen van het hoog-seizoen het eiland komen bezoeken om daar rust te vinden van de vermoeienissen van een jaar hard werken of studeeren. Waarom liggen die oude kas ten daar, zoo vragen zij zich af en het zal hen niet dadelijk duidelijk zijn, als zij '■oevallig de opvarenden niet thuis moch ten treffen. Wü zullen trachten hier het juiste ant woord op deze vraag te geven. Het moet schout-bij-nacht Fürstner ge weest zijn, zoo werd ons medegedeeld, die op een gegeven moment zeide, dat het aardig zou zijn, als jongens tusschen de 15 en 25 jaar eens een paar weken in de gelegenheid gesteld werden in een zeekamp te wonen om van hieruit, door middel van zeilbooten, tochtjes op zee te maken. In den boezem van het Nationaal Jongeren Verbond, tot waar deze idee doordrong, rijpte het plan om een dergelijk kamp in elkaar te zetten. Het idee bleef niet voor wat het was, doch er groeide in den zomer van het vorige jaar inderdaad het eerste jongenszeekamp van ons land uit. Het was een zeer origineel kamp, zelfs uniek in Europa, want voor de inrich ting van dat kamp stond de Koninklijke Ma rine alle benoodigde booten af. Het kamp. dat toen door een kleine 50 jongens bewoond werd, was een groot succes, in meer dan één opzicht, zoodat het vanzelf sprak, dat er ook dit jaar zoo'n kamp ingericht zou worden. Dat kamp nu, ligt thans in de haven van Oudeschild ;op de gewezen kanon neerbooten zijn ruim honderd deelnemers gehuisvest, terwijl de Marine 9 roeibooten ter beschikking gesteld heeft, afkomstig van het Instituut, van de Marinekazerne en van den Onderzeedienst. Onze belangstelling was gewekt. Een be zoek aan dat N.J.V.-kamp stond reeds op ons journalistieke zomerprogramma, toen ons een uitnoodiging bereikte om eens te komen kijken, aan welk verzoek wèl gaarne gevolg gegeven werd! We zijn gisteren naar het kamp geweest en hebben daar veel interes sants gezien en beleefd. De kennismaking met den commandant, hier Bestevaer geheeten, Mr. Otto Verdoom uit Rotterdam, met den ondercommandant, alias „Betervaer", Mr. Blussé van Oud-Alblas, met den „Gecommitteerde ter zee", jhr. De Brauw, en met andere vooraanstaande man nen van het kamp als de perschef van het N.J.V., den heer Dettmeyer, alsmede met de jongens, vond reeds in Den Helder plaats. Zij waren n.1. met hun vloot de 9 sloepen naar hier gekomen om zich van een mooie taak te kwijten. Zij stonden rond het monument „Voor hen die vielen" geschaard en bij aanwe zigheid van kolonel A. C. Wfikerlin, die den marine-commandant verving, burge meester G. Ritmeester en wethouder W. de Boer, werd een krans gelegd aan den voet van dat gedenkteeken. Daarbij sprak „Bestevaer" eenige treffende woorden: Wij N.J.V.-ers beloven, dat wij het voor beeld van hen, voor wie dit monument opgericht werd, altijd voor «ogen zullen houden en alles zullen doen, om, als het noodig is, hun voorbeeld te volgen." De eerste kennismaking met de N.J.V.-ers had dus plaats in een plechtige sfeer. Maar wij zouden hen ook anders mee maken Zeilende naar Texel. De tocht naar het zeekamp maakten wij aan boord van de „5", „schipper" Mr. Blusse. Buiten stond een heerlijk windje, ideaal voor den zeiler. Prachtig scheerde de marinesloep, die best in de zeilen lag, over het nu en han hoog opschuimende water. De vloot voer, op bevel van commandant Verdoorn, die zelf met zijn „Fantasia II" voor aan lag, in kiellinie: een schitterend gezicht! Het ging hard met het windje en we zouden zeker op tijd voor koffiedrinken geweest zijn als het gety zulks niet verhinderd had. Het werd doodtij, gevolgd door de eb en het was nu langen tijd onzeker of wij de haven nog wel zouden bereiken voor de volgende vloed doorkwam. Maar Blussé, die „erfelijk belast" is met de ware zeilkunst, speelde het nog klaar om prachtig het haventje binnen te loopen, na ruim 2 uur zeilen... Geen der andere booten vermocht dit kra nige staaltje na te doen. zij moesten den heelen middag buiten blijven om op keerend gety te wachten... Het kamp verlaten. Zoo kwam het, dat we het kamp, op de wacht na, verlaten vonden. Dat was jammer, maar we konden ons toch, mét de mededee- lingen. die ons verstrekt werden, een levendig beeld vormen van het leven hier. De „Vali" en de „Bever" waren vrijwel ge plukt, d.w.z. er was geen stukje bewapening aan boord en verder had de marine er nóg het een en ander afgehaald. Zoodat de booten zich alleen maar leenden voor eet- en slaapver blijf, en verder voor het verrichten van huis houdelijke diensten. Met het inrichten van dit veertiendaagsch kamp (veertien dagen, omdat alleen tijdens het verlof der marinemannen over de schepen kan worden beschikt) heeft men n.1. een doel. Dat is: bij de jongemenschen liefde te wekken voor de zee en speciaal voor de marine. Van daar, dat het leven aan boord zooveel moge lijk geschoeid is »p marine-leest. Dat blijkt in de eerste plaats uit het werkprogramma, waarop voorkomen: 7 uur: reveille (door hoornblazer), een kwartier later: ochtend appèl, 9 uur: vlaggenparade, van 9 uur 15 tot half één: zeilen in theörie en praktijk, bij zons ondergang: vlaggenparade en 9 uur des avonds: taptoe. Zooals men ziet: zóó overge nomen van de marine, waarbij men er reke ning mee gelieve te houden, dat tusschen de genoemde tijdstippen een drietal maaltijden zijn ingelascht. Welke punten van het pro gramma héél belangrijk en héél copieus zijn. Want men begrijpt wel, dat de bijkans 110 jongens-deelnemers hier een uitermate gezond leventje leiden en porties voedsel verwerken, waar je soms niet overheen kunt kijken! Ja, 't is een heerlijk leven in dat zeekamp. Zeilen op :ee, eten en slapen, afgewisseld door pret tige samenkomsten, des avonds, in nationalen geest, waarbij ook spreekbeurten vervuld wor den, zooals reeds geschied is door Ds. v. d. Giessen, den vlootpredikant door majoor Bootsma, veldprediker, en door luit. ter zee Van Duim, die een interessante verhandeling gegeven heeft over het onderzeebootwapen. Seml-militaire instelling Is dit een semi-militaire instelling, zoo is er en hebbgn ook wij gevraagd. Het antwoord was een energiek: neen. Wij scheppen hier orde en tucht op de wijze zooals de marine dat doet, want anders zou het onmogelijk zijn om b.v. de een voudigste tochtjes per zeilboot te maken. Wij hebben dus een commandant, een on der-commandant, maar ook een schipper op elke sloep, evenals een bootsman. Nu is de verhouding van dezen tot de jon gens en omgekeerd niet zoo streng afge bakend als voor den militair en wordt er voortdurend getracht een prettige, vrije verstandhouding te kweeken. Voor alles moet er een prettige, ongedwongen geest heerschen. Waarin men volkomen ge slaagd is, zooals wij met genoegen con stateerden. Het kamp wordt geheel door de N.J.V.-ers in stand gehouden. Zij „dienen" als het ware gedurende 14 dagen als matroos. En zób voe len zij dat ook aan. Het komt ook tot uiting in de uniforme kleedij: allen dragen een blauwe trui of lumberjacket, daaronder een grijze pantalon en zeilschoenen. Het hoofd wordt gedekt door een muts, zooals de Fran- sche matrozen ze dragen; de N.J.V.ers hebben er echter een oranje pompoen op, de Fran- schen een roode. 14 dagen lang zeilen ze ei: aan het eind van den „cursus" worden ze, na afgelegd „examen", tot „pikbroek" geslagen. Welk ceremonieel geschiedt door den com mandant van het kamp, met behulp van een spaan van zijn luxe jacht, de „Fantasia II"... Als „pikbroek" zwaaien de jongens dus af, misschien niet volleerd in de kunst van het zeilen, maar dan toch in ieder geval met een dosis opgedane gezondheid, welke wellicht meer waard is dan de al' of niet verkregen nautische kennis... We hadden het daareven over de vloot. Dat was geen holle frase, integendeel. Het Is een vloot, bestaande uit 2 smaldeelen, met aan het hoofd van elk smaldeel een commandant. Ja wis en waarachtig. Iedere rioep van het smaldeel heeft zijn eigen vaste bemanning, die steeds bij elkaar is, bij het eten, bij het slapen. Men moet ook de vlaggenparade zien. Model, hoor! Allen staan aangetreden op het bovendek als dit ceremonieel, dat gepaard gaat met trompetgeschal, plaats vindt. De wacht bestaat uit 6 man, die om de 24 uur afgelost worden. Of ze met plezier wacht doen? Men zou denken van niet, maar het pleit voor de animo der jongens, dat er meer aanvragen zijn voor de hondenwacht (van 13 uur 's nachts) dan er van dergelijke wachten te verdeelen zijn! We behoeven ze ker wel niet te vertellen, dat om het half uur „de glazen geslagen" worden... Zooals gezegd, de jongens verzorgen heelemaal zichzelf. Onder hen bevinden er zich van alle gezindten en godsdien stige overtuiging, doch zjj hebben dit met elkaar gemeen, dat hun hart warm klopt voor Vorstenhuis en Vaderland. En dat zij respect hebben voor de Vlag. Voordat zij de Vali opkomen of verlaten zullen zij nimmer vergeten het saluut aan de vlag te brengen! Zelfs voor de medische verzorging zorgen z(j zelf. H.B.S.-ers, Handelsscholieren, gym nasiasten, studenten, kantoorbedienden, en uit vele andere richtingen z(jn de bemanning samengesteld. Allicht, dat in een dergelijk heterogeen naar tegelijkertijd ook homogeen gezelschap een of meer semi-artsen voorko men. Dat is hier het geval en alle manke menten en euvels konden door dezen tot nu toe sucesvol bestreden worden. Een van hen is al bijzonder laconiek. Een patiënt kan nog zoo „vertwijfeld" bij hem komen, de dokter zal beginnen met te constateeren: „Het is zoo erg niet..." De stemming is prettig en oer-gezellig. Vooral 's avonds als er onderlinge samen komsten zijn! Of als er gevoetbald wordt, ge zwommen, gemusiceerd. Dat zijn gebeurte nissen, waarbij jong-Holland zich intens ver maakt. Dat kan zich onze geachte lezer wel indenken! Voor twintig gulden. Veertien dagen vinden leiders en jon gens dan ook véél te kort voor het ver blijf in bet zeekamp. Als het kón zou ieder van hen gaarne zijn heele vacantie er aan geven. Maar het gaat niet, de marine heeft volgende week de sloepen weer noodig. Een 14-daagsch verblijf in zoo'n omgeving en in zulke ideale omstan digheden voor... twintig gulden, daar mag men trouwens toch tevreden mee zijn! We waren niet verwonderd te vernemen, dat het zeekamp van de N.J.V. zoo geweldig in trek is. En dat er veel meer aanvragen waren dan plaatsruimte en... sloepen be schikbaar. Zoodat ook in de toekomst van uitbreiding wel niets zal kunnen komen. Maar het zeekamp. blijft voortbestaan, daar twijfe len we geen oogenblik aan. Volgend jaar zullen ze weer op Texel zijn, misschien velen van nü, maar ook vele nieuwen, die van ma troos tot pikbroek gevormd zullen worden... Jeugd, schepen, zee... en zon, kunt U zich een edeler combinatie denken? En wordt mede ontvangen door het gemeentebestuur. Op uitnoodiging van het Nationaal Jongeren Verbond hebben gisteren eenige journalisten, aismede de heeren van den reportagedienst der Ned. Chr. Radio Vereeniging, een bezoek aan het zeekamp in de haven van Oudeschild gebracht. Van deze gelegnheid heeft het ge meentebestuur gebruik gemaakt om de pers- menschen ook in het Raadhuis te ontvangen, om hen daarna het één en ander van het eiland te laten zien. Burgemeester Kamp, de wethouders Parlevliet en Kager en de heer Lap, president van de Ver. voor Vreemde lingenverkeer, betoonden zich uitstekende gastheeren. Met een drietal auto's werd naar het vliegveld gereden, waar de Fokker van den dagelijkschen dienst Amsterdam-Texel v.v. gereed stond om het gezelschap van de lucht uit het eiland te laten zien. In het restaurant werd de thee gebruikt. Daarna werd naar De Koog gereden. Op het terras van hotel „Prinses Juliana" aldaar werd een hartversterking aangeboden en konden de journalisten genieten van het fraaie aspect, dat deze drukbezochte badplaats bood. Het gezelschap heeft tenslotte langs het zandpad onder de duinen en door het dennen bosch getoerd, over welken tocht de pers- menschen verrukt waren. De heeren werden tot aan de boot uitgeleide gedaan door hun gastheeren. Het sportfeest te De Codtodorp, dat vóór twee weken niet gehouden Eon worden ten gevolge van het ongunstige weer, heeft a.s. Zondag plaats. Na afloop van de gymnastiek- demonstratie zullen verschillende wedstrijden worden gehouden o.a. een wielerwedstrijd. Het feest zal worden opgeluisterd door muziek van het fanfarecorps „V.I.O.S" van Oost. De weg naar De Mok is thans zoo slecht, dat hij voor auto's zoo goed als onberijdbaar is. Een vrachtauto van den heer Kievit bleef dezer dagen op een tocht daarlangs viermaal geheel steken, zoodat de vrij geregelde vracht- dienst die daarop werd onderhouden, voor- loopig moest worden gestaakt. Het hoogtepunt van het seizoen is in dezen tijd voor Callantsoog wel bereikt. Naar vrij nauwkeurige schatting hebben thans ruim 900 gasten tijdelijk te Callantsoog hun vacan- tieverblijf. Zoo'n groot aantal is nog nooit te voren bereikt. De eerste tien dagen van Augus tus werd de .Jeugdherberg „De Ze vensprong" te Petten bezocht door 5 Duitschers, 5 Engelschcn. 3 Denen, 2 Zwitsers, 8 Vlamingen en 3 Walen De laatste avonden hadden daardoor een speciaal internationaal karakter. En al konden de Hotlandsche trekkers dc vreemdelingen niet goed verstaan, ze begrepen elkaar uitstekend. Voor de rest van Augustus worden nog vele vreemdelingen verwacht. - ZIJPE In verband met de tijdelijke toename van de werkloosheid alhier is het maximum aantal werkloozen. dat in deze gemeente in „zorg" mag blijven, met 10 verhoogd en nader vastgesteld op 60. De Minister van Waterstaat heeft voor rijwielachterlichten met reflec- tor thans de keuringseischen vast gesteld. Aan dez» eischen is het volgende ont leend: Op het huis van achterlichten moeten zijn aangebracht: een in Nederland ingeschreven fabrieks- of handelsmerk, en een aanduiding van het type, indien meer dan een type van hetzelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien, welke merken en aanduidingen duurzaam en goed leesbaar moeten zijn. Achterlichten moeten zoodanig zijn inge richt, dat zij op het witte gedeelte van het achterspatbord en niet hooger dan 0,60 M. boven het wegdek gemakkelijk dusdanig kunnen worden bevestigd. Zij moeten druipwaterdicht zijn. De kleur van het lichtdoorlatend gedeelte van de achterlichten moet rood zijn. Alle onderdeelen van het optische systeem moeten van niet roestend materiaal zijn vervaardigd, tenvijl verdere onderdeelen, indien zij uit roestend materiaal bestaan, deugdelijk tegen roesten gevrijwaard moe ten zijn. Door den minister van Waterstaat zullen tot wederopzegging worden goedgekeurd die soorten van ach terlichten, ten aanzien waarvan wordt overgelegd een verklaring van de N.V. tot keuring van elec- trotechnische materialen te Arnhem, inhoudende, dat de soort aan de genoemde eischen voldoet. De door den minister goedgekeurde ach terlichten zullen voorzien moeten zijn van een merk. bestaande uit het woord „Rijks- keur", alsmede een door den minister van Waterstaat op te geven volgnummer, De minister van Waterstaat heeft voor koplantaarns van motorrijtuigen keurings eischen vastgesteld. Op een hoofdonderdeel van de lantaarns moeten zijn aangebracht: een in Nederland ingeschreven fabrieks- of handelsmerk, en een aanduiding van het type, indien meer dan één type van hetzelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien. Verblinding. De lantaarns moeten zoo danig zijn ingericht, dat in één schake ling van de op de nominale spanning brandende bijbehoorende gloeilamp een niet verblindende, doch voldoende wegver- lichting wordt verkregen. Aan de sterkte der verlichting zijn be paalde voorwaarden gesteld. Ook voor gloeilampen van koplantaarns zijn keuringseischen vastgesteld. De goed gekeurde soorten moeten voorzien zijn van een merk, bestaande uit het woord „rijks- keur", alsmede een door den minister van Waterstaat op te geven volgnummer. OPLEIDING TOT OFFICIER. Op 2 September a.s. zullen worden inge lijfd de dienstplichtigen van de 2e ploeg der lichting 1937, bestemd voor de Officiersop leiding bjj de Infanterie. MET GROOT VERLOF. De dienstplichtigen van de 2e ploeg der lichting 1937 vande Infanterie, die sedert 23 Maart 1937 voor eerste oefening onder de wa penen zijn, worden op 4 September a.s. in het genot van groot-verlof gesteld. (De onder officieren op 19 Maart 1938). „Uw Koninkrijk Kome", Rom Landau. Uit gave W. P. v. Stockum Zoon N.V. (232 blz.). De koninklijke titel, uit het meest klassieke gebed der christenen noodigt met grootsch gebaar tot lezen uit. Aanvankelijk behandelt schr. de betrekkelijke waarde van de stof en de geestlooze wetenschappelijke zakelijkheid, wijst daarna op de groote belangrijkheid van het onzienlijke en onmeetbare. Volgens Lan dau staat de menschheid aan het begin van een geestelijke verheffing. De levensbeschou wing van het Duitsche en Italiaansche volk beschouwt schr. terloops als „stuiptrekken van een stervende geest" (blz. 19). Eigenaar dig voor een schrijver, die sterk aanbeveelt „den weg fe gaan door Christus gewezen", dat hij zoo gauw hij kan een lans breekt voor occultisme, antroposofie, noodlootstheorie, de leer van Krishnamurti, Yoga en van het Karma. Al deze levensbeschouwingen zijn als het ware in het christendom ingeweven en vor men er volgens schr. een eenheid mee. Waar heid en kennis zijn volgens hem de elementen, welke vrede geven en tot het hoogste leven voeren; deze elementen zelf te bevorderen zou ons dan plaatsen op het hoogste Goddelijk plan. Een enkele bijbeltekst is voldoende de geheele leerstelling eenvoudig geheel als on derdeel van het Christendom in te voegen en is er geen bijbeltekst voor te vinden, dan een voudig zonder dat. De kerk, 't zij protestant of Roomsch-Katholiek, komt er op alle punten slecht af. Zij staat steeds in het teeken van tégen ernstig denkenden, tégen verdraag zaamheid, zelfs tegen waarheid. Landau maakt in dit boek den indruk over laden te zijn met zeer vele philosophische geestesstroomingen en wenscht deze nu alle in een groot verband saamgebonden te zien en te laten zien. De consequentie, dat een leerstelling in we zen zelfs diametraal staat' tegenover het christendom (waaraan schr. evenwel de grootste waarde toekent) daarin ziet hij blijk baar geen enkel bezwaar. Een aanknoopings- punt is voor hem voldoende de geheele levens- of geestesbeschouwing erin op te nemen, als noodzakelijk onderdeel ervan. De hoofdstukken over Dienst, dankbaar heid, ootmoed, geduld en stilte zijn juist ge voeld, zuiver geanalyseerd en het'lezen zeker waard. °f Christus echter in het „Onze Vader" dit koninkrijk bedoeld heeft, dat verkregen moet worden door zelfverlossing, reïncarnatie-spi- rioialisten en mystieke geestendemonstraties? Velen zullen dit op juistere gronden ten sterkste betwijfelen. Het boek ziet er keurig uit, heeft een prettige druk en is overzichte lijk ingedeeld. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Leeuwarden". Seriewedstrijden Bios Boys Uitslagen: Spoorstraat—Water en Licht ViosWater en Licht SlagersHospitaal ViosSpoorstraat 0—3 2-5 1—2 1-4 Agenda: Zondag 15 Aug., 10 uur: Medaillewedstrijd Bios BoysPost-elftal. Maandag 16 Aug., kw. over 7: Winnaars ronde Hygiëa—Boutje Los. Woensdag 18 Aug., kw. over 7: om 3en en 4en prijs Winn.ronde, SlagersVerliezers van HygiëaBoutje Los. Vrijdag 20 Aug.: Verl. ronde, Medaille Grootste nederlaag Zilvermeeuw—Mulo-Han delschool. Verliezersronde. Ie prijs gewonnen door Water en Licht. 2e prijs gewonnen door Spoorstraat. 3e prijs gewonnen door Vios. Helder-adspiranten naar het Gooi Een tweedaagsche trip. De adspiranten van de v.v. Helder gaan Zaterdag en Zondag a.s. een mooie trip ma ken. Zij zullen n.1. op uitnoodiging van de v.v. ,,'t Gooi" te Hilversum een bezoek afleg gen 'bij hun sportbroeders aldaar. Zaterdagmorgen om 8 uur vertrekt het ge zelschap per autocar van het clublokaal in de Koningstraat naar Amsterdam, waar Schip hol bezichtigd zal worden. Aankomst te Hil versum omstreeks 3 uur. Des avonds om s uur zullen de jongens getuigen zijn van den mooien wedstrijd tusschen ,,'t Gooi I", de nieuwe eerste klasser, en de „Rest van Hil versum". Des avonds zullen zij bij tijdelijke pleegouders, waar zij deze dagen gastvrij heid genieten, doorbrengen. Den morgen van den volgenden dag wor den er wedstrijden gespeeld tusschen de Gooi en Helder-adspiranten, terwijl 's middags uit stapjes gemaakt zullen worden oner leiding van een paar bestuursleden der ontvangende vereeniging. Vermoedelijk zal om 7 uur de terugreis aanvaard worden. Vermelden we nog, dat de reiskosten door de jongens zelf opgespaard zijn in een reiskas, welke beheerd werd door de adsp.-commissie van „Helder". Gistermiddag is Hr. Ms. Gelderland te Rot terdam aangekomen. De bodem heeft ligplaats gekregen aan de Parkkade. Namens den havenmeester heeft een onder havenmeester een bezoek aan boord gebracht; een eerste luitenant van het korps mariniers heeft het schip namens dit korps begroet en een inspecteur is de.i bodem namens den hoofdinspecteur welkom gaan heeten. In den loop van den morgen zouden de commandant van het korsp mariniers en de commandant van de kazerne van dit korps het schip bezoe ken. Daarna zal de commandant, de kapitein luitenant ter zee P. B. M. van Straelen de ge bruikelijke tegenbezoeken afleggen. Zaterdagmiddag zal het schip van half drie tot 5 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. stoomvaart maatschappij nederland. Johan de Witt, t., 12 Aug. v. Genua. Johan van Oldenbarnevelt, u., 12 Aug. 6 u. nam. t® Southampton. Poelau Laut,. t.., 12 Aug. v. Colombo. Poelau Roebiah, 12 Aug. te Hamburg. Saleier, pass. 10 Aug. Thurdav Isles. Talisse, 11 Aug. v. Shimonoseki. Tawali, t., 11 Aug. v. Genua. kon. ned. stoomb. maatschappij. Ajax. 11 Aug. te Genua. Ariadne, 12 Aug. te Fiume. Baarn. 11 Aug. v. Amsterdam. Berenice, 11 Aug. v. Oporto. Colombia, toeristenvaart. 12 Aug. v. Stockholm. Cottica. 10 Aug. te New York. Deucalion, 12 Aug. v. Amsterdam. Euterpe, 12 Aug. v. Hamburg. Ganymedes. 11 Aug. te Piracus. Odysseus. 12 Aug. v. Amsterdam. Orion, 12 Aug. te Sunderland. Poseidon, 11 Aug. v. Savannah. Rhea, 11 Aug. t,e Yerakini. Theseus, 11 Aug. te Gdynia. Tiberius, 11 Aug. v. Algiers. Triton 11 Aug. K. Finisterre gepasseerd. Venus, 11 Aug. te Piraeus. Vesta, 12 Aug. v. Istanboul. holland—amerika-lijn. Burgerdijk, 9 Aug. te Corpus Christi. Nebraska. 10 Aug. te Vancouvor Rotterdam, 12 Aug. n.m. v. Boulogne Spaarndam, 11 Aug. te New York. stoomvaart mij. oceaan. Agamcmnon, 12 Aug. te Marseille. Alcinous. 11 Aug. v. Belawan. D^r»1?™S',iVUK' v' A'"sterdam. Deucalion, 11 Aug. v. Hongkong. PnfJa65' pass' 11 Aue- Gibraltar. Polydorus, pass. 11 Aug. Gibraltar. emzetco lijn. ^"eabeth, 11 Aug. te Emden. Jonge Johanna, 11 Aug. v. Bordeaux. kon. paketvaart maatschappij. Barentsz, 11 Aug. v. Beira. java—china—japan-lijn. Tjinegara, 11 Aug. v. Makassa-, java—new tork-lijn. rotterdamsche llotd. Soekaboém?/ t!." püA?'verwacht' silver.java pacific-lijn. Sllverwoliow, 10 Aug. Batavia. kon- hoi.!,. lloyd. Waterland, 11 Aug. y. Amsterdam. rotterdam zuid-amerik A-lijn. Alcyone, 11 Aug. te Hamburg. aereenigde nederl. scheepvaart mij. (Holland—Afrika H)n). Til AugAUfe Kaapstad?' (HollandOost-Azië HJn). Serooskerk^u.,1 ll^Aug ^te^Port^Sa^id.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6