Zuinige vrouwen Kan ik U helpen? Hei regent Laat het maar regenen Creaties, die slechts in een kunstenaarsbrein opkomen PARIJSCHE GRATIE Zaterdag 14 Augustus 1937 Vierde blad Bloemranken, Chineesche knoopen, fluweelen revers DËCOR Tusschen zomer en herfst Voor de laatste maand van den zomer viert de gebloemde japon, geborduurd of bedrukt, hoogtij. Men ziet bijna niets anders, maar (le in den voor zomer gebruikte motieven hebben voor andere plaats gemaakt. De meeste japonnen zijn niet, als in Mei en in Juni, met kleine bloempjes bezaaid; wie nu geheel en al „bij" wil zijn draagt een robe, die de bloemen aan den stengel of aan den tak vertoont. De japonnen zelf zijn eenvoudig, zooals dat in den zomer past. Zelfs de avondjaponnen, die ook al met bloemen be drukt of met bloemmotieven geborduurd zijn. De modehuizen wéten het wel In het algemeen houden de couturiers niet van de eenvou dige japon. Niet wijl zij meenen dat eenvoud en opperste elegan tie niet kunnen samengaan iedereen weet dat het tégendeel het geval is maar omdat een eenvoudige japon heel gemak kelijk na te maken is. Daarom wordt ook de eenvoudigste japon, die door een groot modehuis geleverd wordt, voorzien van een onderdeel dat haar een eigen karakter geeft niet alleen, maar dat heel lastig nauwkeurig te imiteeren is. Een geraffineerde kleinigheid geeft ook aan het simpelste kleedje cachet en distinctie. Oorspronkelijke borduursels. Op dit oogenblik zoeken de modehuizen, voor zoover ze geen bedrukte stoffen gebruiken waarvan het patroon niet in den handel is hun kracht in zeer oorspronkelijke borduursels. Als zoodanig worden nu vooral bloemen en bladeren gebruikt, maar de wijze waarop de siermotieven aangewend worden is onnavolgbaar. Wie geen scheppende vermogens bezit heeft zelden genoeg stoutmoedigheid om van de vrijwel platgetreden paden der klassieke borduurtechniek af te wijken. Waagt men het toch, dan is het resultaat maar al te vaak weinig bevredigend, tenzij men een geboren kunstenares is. Als u een geborduurd japon netje ziet dat op de borst van de blouse takjes rozen draagt, welke takjes in ietwat anderen vorm op de rok herhaald wor den, kunt u er bijna zeker van zijn met een japonnetje te doen te hebben, waarvan het siermotief in een modeblad-met-groote- verspreiding teruggevonden kan worden. Dat wil niet zeggen dat het niet aardig zijn kan. Het kan heel aardig, heel frisch, heel bekoorlijk zijn, maar het mist iets. Het mist de originaliteit waarvan de creatie van een groot modehuis blijk moet ge ven. Die originaliteit uit zich zoowel in de stoutmoedigheid als in den fijnen smaak van het ontwerp. Dezelfde tak rozen, die op het hierboven beschreven kleedje alleen maar lief aandeed, krijgt plotseling een heel andere allure als zij op de borst van de blouse begint en zich, zonder aarzeling of onderbreking, tot ver op de rok voortzet. De tak wordt dan door de ceintuur - als die gedragen wordt gesneden en het effect zou verloren gaan ware het niet dat de ceintuur zóó geknoopt is dat zij als het ware het lint vormt, dat de stelen der rozen samenhoudt en tot een boeket bindt. Het is heel eenvoudig, maar de idéé de ceintuur op zóó natuurlijke en onopzettelijke wijze aan het borduursel van de japon te doel deelnemen, kan alleen in het brein van een kunstenaar opkomen. De ware mode-ontwerper beschouwt het kleed als een organisch geheel, waarvan alle onderdeelen een bepaal de taak te vervullen hebben en waarvan ieder détail tot den te bereiken totaal-indruk meewerkt. Avondjapon van „crêpe cloqué," met veel-kleurige bloemen versierd. De cape is van donkerblauwe struisveeren. Ontwerp: Molyneux, Parijs. Gedeponeerd model P.A.I.S. Reproductie verboden.) Filmsterren wonen thans niet meer in marmeren paleizen, doch in eenvoudige landhuisjes. De opvattingen in Hollywood zijn de laatste jaren wel erg gewijzigd. Leek het er vroeger veel op dat men in een tuin van Croesus was verzeild geraakt, wanneer men als vreemdeling de filmkolonie een be zoek bracht honderden luxueuze villa's demonstreerden in al hun machtige imposantheid de rijkdom, maar tegelijkertijd ook de verkwis ting der groote sterren tegen woordig doen de uitverkorenen van het witte doek het een beetje zui niger aan, en wellicht is veler er varing door de crisis van 1929 de stimulans geweest voor een zuiniger beheer en een meer zakelijke op vatting van bezit. De marmeren paleizen van weleer hebben plaats gemaakt voor eenvoudige, doch niet minder geriefelijke landhuisjes, groote fuif- Partijen beginnen meer en meer tot de zeld zaamheden te behooren, en er is duidelijk 6en streven naar versobering merkbaar in den breeden kring der Hoilywoodsche groot heden. Een streven naar veiliger belegging allereerst, in plaats van de grove speculatie, die zoo menig filmacteur of actrice van schatrijk tot straatarm maakte Neem b.v. Ginger Hogers. Deze RKO Radio actrice binnenkort kan men haar weer samen met Fred Astaire bewonderen in »Shal we dance" rijdt in een heel eenvou- digen wagen naar de studio's en wordt daar bij slechts vergezeld door haar secretaresse °f door haar kamermeisje. Zij heeft geen chauffeur in livrei, geen luxueuzen auto, zooals dit vroeger „comine il faut" zou zijn Reweest. Haar nieuwe home is een onop vallende woning, zooals iedere vrouw die zou wenschen, zeer smaakvol en huiselijk. Katharina Hepburn, ook een RKO Radio actrice, rijdt eveneens in een heel gewonen wagen en investeert haar geld in veilige papieren, terwijl zij voor de belegging daar van adviezen inwint van vooraanstaande experts op financieel gebied. Anne Shirley, de achttienjarige filmster, woont in een bungalow, eenvoudiger dan die van menig studio-employé, die minder ver dient dan zij. Fredric March leeft even zuinig, en hoewel zijn vrouw en twee kinderen niets te kort komen, denkt hij toch reeds aan de toekomst, aan den dag, die ook voor hem toch eens zal komen, dat zijn taak in de filmbranche is vervuld. VERMAGERINGSKUUR. Om te vermageren bestaan er zeker dui zend middelen. In de advertentie-kolommen van alle couranten kunt u ze aantreffen. Nu zal ik van die middelen niets kwaads zeg gen; er zijn er bij waarmee binnen vrij kor ten tijd aardige resultaten bereikt worden. In sommige gevallen evenwel is het verkies lijker om, zonder het minste gevaar, op na tuurlijke wijze eenige kilo's te verliezen en wel door middel van een goed-gekozen diëet. De vermageringskuur wordt het best in do zen tijd, in den zomer, ondernomen en duurt ongeveer drie weken. Ziehier hoe u te werk hebt te gaan. Gedurende de eerste 48 uur onderwerpt u zich aan een melkregiem. Een kwart liter melk 's morgens, een halve liter 's middags met een theekopje vol in water gekookte gesuikerde rijst, om vijf uur opnieuw een kwart liter melk en 's avonds nog een halve liter en 100 gram rijst of tapioca. In plaats van melk kan rrren ook karnemelk nemen. Wie niet van melk houden, kunnen er met een beetje koffie-extract een smaakje aan geven. Na deze eerste twee dagen het volgende dieet: Als ontbijt een rauwe vrucht van eenigen omvang, 's middags een normale por tie mager vleesch, zonder jus, een groote Er is een wereld tusschen het eerste kleed en het tweede, een wereld van verbeelding. Het is waar dat u voor het eerste japonnetje misschien tien gulden neerlegt en voor het tweede zestig; het prijsverschil schuilt niet in de gebruikte stoffen en zelfs niet in de omstandigheid, dat een groot modehuis er zooveel meer aan verdienen moet of wil het prijsverschil is bijna uitsluitend te schrij ven op rekening van het feit dat het eerste japonnetje in een eindeloos aantal min of meer geestige, min of meer karakterlooze varianten herhaald worden kan, terwijl de idéé die aan het tweede kleed ten grondslag ligt, slechts éénmaal gebruikt wordt. portie groenten, liefst zonder boter toebereid, en 'n dessert van rauwe vruchten, 's Avonds beschuiten, geroosterd brood, groenten, vruchten, naar verkiezing. Niet bij de maal tijden drinken. Als drank tusschen de maal tijden is slappe thee het best. Dit gedurende vier dagen volhouden. Op den vijfden dag eet u geen vleesch, maar wat meer groenten en vruchten. Sa lade i» voortreffelijk, omdat die zonder be zwaar rauw kan gegeten worden, maar ook andere groenten, wortelen b.v., behoeven niet te worden gekookt. Daarna opnieuw vier dagen het hierboven gegeven diëet met vleesch. Vervolgens weer een vleeschlooze dag, on2., tot de drie weken om zijn. Het is wel zeker dat u daarna eenige kilo's lichter bent. Maar u zult zich tegelij kertijd volkomen gezond en niet slap voelen zooais maar al te dikwijls het geval is na het nemen van in een laboratorium toeberei de middelen. Nog een laatste raadgeving. Bittere aman delen zijn een uitstekend vermageringsmid del. Neem die evenwel nooit in eenigszins grootere hoeveelheden. Doet u het toch, dan kan dat zeer nadeelige gevolgen voor u heb ben, want deze „lekkernij" bevat een zeer zwaar vergif. GERTRUDE. De knoopen belangrijker dan de japon. Het is met de knoopen als met de borduur sels. De knoopen schijnen dezen herfst, als niet alle voorteekenen bedriegen, een groote rol te zullen spelen. Juist daarom zal het zoo moeilijk zijn zich knoopen te verschaffen, die den indruk, dien een japon moet ma- kan, waarlijk verdiepen. Het gaat er hier niet om of de knoopen bij de japon min of meer passen. Passende knoopen zijn allicht te vinden, óók als u eerst de stof koopt en veertien dagen later, in een anderen winkel, de knoopen waarmede het uit die stof ver- Gehaakte rozet ter versiering van zomerjurk vaardigde kleedingstuk gesloten worden moet. Maar de couturier, die zijn japon als een geheel creëert, gaat anders te werk. Het kan gebeuren dat hij de japon schept om de knoopen tot hun recht te laten komen. De knoopen zijn dan eigenlijk geen onderdeel meer; de japon doet voor de knoopen als achtergrond dienst. Geestig décor. Zoo worden de oorspronkelijke creaties verkregen, die in voor- en najaar onze be wondering gaande maken. Verscheidene mantels, die thans in de maak zijn, hebben slechts één knoop. Maar wat voor een knoop! Een knoop, die als een klein schild is, een glanzende metalen schijf, een zon, een ster, die den blik onweerstaanbaar tot zich trekt. De geheele mantel schijnt slechts gedragen te worden om die knoop, die een kunstwerk is, ten toon te stellen. Dan zijn er blouse- knoopen, die niet dienen om te sluiten, maar om te versieren. De aardigste vondst is wel deze. De knoopen zijn niet even groot, maar worden groot er en grooter naarmate zij zich dichter bij de cein tuur bevinden. De grootste knoop is die van de ceintuur zelf; zij vormt er de sluiting van. U kunt zich levendig indenken hoe origi- neele effecten op deze wijze bereikt kunnen worden. De camee weer in de gunst. Voor knoopen schijnt in de komende we ken heel veel jade en koraal te zullen wor den gebruikt imitaties van Chineesche steenen, die door hun vorm sterk aan het Hemelsche Rijk zullen doen denken. Daar enboven verheugt de camee zich in de gunst; zij vertoont een geel of wit medaillon „en profil" op een rooden of zwarten achter grond. De kristallen knoopen, die men reeds thans zooveel ziet, geven den indruk be ijzeld te zijn; ook zijn er die den symmetri- schen vorm van een door de microscoop be schouwde sneeuwvlok hebben. Het is moei lijk te ontkennen dat van dergelijke „koele" knoopen in de hondsdagen een verfrisschen- den invloed moet .uitgaan. Geruchten En nu kijken we nog slechts naar de herfstmode uit. Als ik aan „geruchten" ge loof mag slaan, zullen er veel mantelpakjes gedragen worden, waarvan de revers en de opslagen van de zakken van fluweel zullen zijn. De blouse, die niet in de rok gedragen zal worden zal dus veel aandacht vragen. De rokken zullen, voor het minst, zoo kort blijven als ze thans zijn en aan capes zal een vrij groote plaats worden ingeruimd. Maar laat ons op de gebeurtenissen niet vooruit loopen. In de bijenkorven der groote modehuizen is geheel een nijvere bevolking aan den arbeid en het resultaat daarvan zal ons binnen weinige dagen met trots wor den getoond. Parijs. GERTRUDE. Wij zijn er op gekleed! De tijd, dat een regenmantel een grauw,onooglijk ding was, is lang voorbij! Onze te genwoordige waterdichte jassen, gekleede mantels en capes zijn bijna nog chiquer dan gekleede zomermantels! Ook op het gebied van regenhoofddeksels wordt momen teel iets gepresteerd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13