Onder het gastvrijdak van de Texelsche jeugdherberg Texel «sSe5 k Preöihbeurtm HAARDEN EN HAARDKACHELS VEEL GELD De zwarte wolk in het verre Oosten De excursies voor de jeugd en ouderen Humor en Poëzie in Panorama Wanbegrippen over Texel „Ik wist niet dat je hier fietsen kon". „Ik dacht dat hier alleen een café en wat duinen waren". Dienstweigering streng gestraft Burgerlijke Stand Den Helder bud aoudenzUuek JUWELIER BEEMSTERBOER Texel toestand tn het Verre Oosten is sinds ons overzicht van gisteren alweer meer toe gespitst. De strijd te Sjanghai is ontbrand en de algemeene mobilisatie in China staat voor de deur. De Britsche, Fransche, Amerikaan- sche en andere buitenlandsche strijdmachten zijn bezig de noodige maatregelen te nemen, ter bescherming van de belangen van hun onderdanen. Ook al is de officieele oorlogs verklaring tot op heden achterwege geble ven, de toestand, zooals die op het oogenblik is, kan met den naam van oorlog aangeduid worden. Opnieuw verkeert China dus in een staat van chaos. Voor zoover er in een chaos uni formiteit kan bestaan, toont de Chineesche chaos deze, zoo schreef het Hbl. gisteren avond in een hoofdartikel, waarin het blad een vergelijking maakte van den huidigen toestand in het Verre Oosten met dien van 1932. Wjj ontleenen aan deze beschouwing het volgende: In Januari 1932 waren vijf Japansche gees telijken in Sjanghai aangevallen: de bevel hebber van het Japansche vloot-eskader voor Sjanghai deed toen den Chineeschen autori teiten een ultimatum overhandigen, waarin hij de bestraffing der daders eischte, voorts schadevergoeding voor de aangerichte vernie lingen, ontbinding van alle anti-Japansche organisaties en het staken van den boycot van Japansche goederen. De Chineesche bur gemeester van Sjanghai toen ook reeds de te dier zake bevoegde autoriteit aanvaard de het ultimatum met uitzondering van den eisch betreffende de ontbinding der anti- Japansche vereenigingen. Daarvoor had hij eerst machtiging van de regeering te Nan king noodig. Vier maanden duurde het incident te Sjanghai. Het kostte 8000 Chineezen het leven en de materieele schade liep in de dui zenden. Treffend is de overeenkomst tusschen de toenmalige feiten en nu.. Ook nu weer vin den de gebeurtenissen te Sjanghai haar oor sprong in een aanslag, ditmaal op een onder luitenant en een matroos der Japansche ma rine, die in de straten van Sjanghai werden gedood. Hoelang zal het „incident" nu duren, voor het bijgelegd is en hoeveel menschenlevens zal het kosten? Dat is de beangstigende vraag die ons op het oogenblik bezig houdt. En zal de oorlog geen uitbreiding krijgc buiten de grenzen van China? De tocht naar de Fordfabriek en naar Schiphol gaat door op Maan dag 23 Augustus. Wjj kunnen ons houden aan onze voor- loopige ifspraak voor wat betreft de excursie naar de Fordfabriek en Schiphol op Maandag 23 Augustus a.s. Gisteren ontvingen wjj detoezegging van de Ford fabriek, dat men ons gezelschap Maan dag 23 Augustus, 's morgens ongeveer 10 uur verwacht. Het vertrek van Den Helder zal om 8 uur plaats hebben. Voor deze laatste en zeer interessante trip zijn nog eenige plaatsen open. Wie dus nog mee wil of een van zijn kinderen er van wil laten profiteeren, geve zich spoedig op aan ons kantoor, Koningstraat. Kinderen moeten minstens den leeftijd van 12 jaar bereikt hebben. De prijs voor deze excursie is vastgesteld op 1.50. Het uitstapje naar Artis, op vol gende week Vrjjdag, vindt even eens doorgang. Ook hiervoor zijn nog enkele plaatsen (3) open. Het ligt in de bedoeling den tocht te maken over Schoorl en Bergen en daar eerst een bezoek te brengen aan den aardigen speeltuin. We vertrekken om 8 uur uit Den Helder en hopen dan om 9 uur in den speel tuin te zyn, waar we tot ongeveer 10 uur bljjven, om de reis naar Amsterdam voort te zetten. De rest van den dag wordt in Artis doorgebracht. By sluiting, om vyf uur, wordt regelrecht naar huis gereden, zoodat het ge zelschap om zeven uur thuis is, dit met het oog op de jongere kinderen. Bij voldoende deelname zal dezg tocht her haald worden op Woensdag 25 Augustus. De tocht van Vrijdag 27 Augustus zal dan niet doorgaan. Nu we toch geen bezoek brengen aan de Kaasmarkt, vinden we het prettiger den tocht in het midden van de week te maken. Men kan zich voor deze laatste excursie dus nog opgeven op ons kantoor. De prijs voor dit uitstapje bedraagt voor kinderen tot en met den 13-jariger. leeftijd 1.50, voor kinderen boven de dertien Jaar en voor de ouders 1.85. Voorwaarde voor deelname aan deze excur sie is. dat voor kinderein tot en met den 13- jarigen leeftijd, minstens een dre ouders mee gaat. r>r MOOI3TF FCTC PORTRET -, ATELIER er JAC pl BOER m II PIET SNEL's 4 ets. HAVANNA II geprobeerd, I Nooit iets anders meer begeerd. Ze ligt op 't hoogste punt van Texel, een gezellig wit gebouw, met er omheen oude iepen, die zwaaiend met hun lange groene armen, op heete zonne-dagen, den trekkers koelte toewaaien. 't Land er omheen glijdt naar beneden af. Rechts ligt Den Burg met twee torens en links Oudeschild; ze is omzoomd door land, land en nog eens land, afgedamd door scha penwalletjes. Dichtbij is een half afgemaaid korenveld, waarvan de schoven staan in rechte rijen en waar goud-geel graan staat te knikkebollen als de wind er doorheen zingt. Witte wolken zeilen tegen het blauwe fond van den Zomerschen hemel, die scherp is tot den verren einder. 't Is een vriendelijke omgeving, waarin „Pa norama" ligt en de trekkers, die er eenmaal bezit van genomen hebben, zijn er niet zoo gauw weg te slaan. ,,'t Leuke is", vertelt de herbergmoeder, dat de jongens eji meisjes hier altjjd lan ger blijven dan één of twee dagen. Ze raken daardoor meer bekend met elkaar en 't is 's avonds gezelliger als ze elkaar eenige malen ontmoet hebben. De bedoe ling van de jeugdherbergen, „één groote familie" te vormen, wordt daardoor beter bereikt." Texelsche gemoedelijkheid. Texel heeft van zijn gemoedelijkheid nog niets ingeboet door het toenemend vreemde lingenverkeer. „Morrege", groet u de werk man, die u tegen komt. „Goeie morgen", zegt de huisvrouw aan de deur. „Goeie", roept een oude boer en beent den weg verder en de kin deren roepen „daaaag". En wie in de jeugdherberg komt vindt daar denzelfden gemoedelijken toon. Moeder en vader Bakker weten met hun jongens om te springen. Zij, met een grapje, weet het jonge goed te zetten naar haar hand en hij, met stentorstem, kwasi boos: „En als je nou je mond niet houdt, loop ik weg." Dan lachen de jongens en zijn ze stil. Ze zijn er voor geknipt, die twee, beiden jong. en daardoor naast hun bezoekers staan de. Begrijpend, dat een jongen van achttien wel eens gek doet en dat je een meisje van dien leeftijd ook niet altijd au serieux moet nemen. Weet u wat het leuke van het herbergleven is? Die gezellige, ongedwongen toon, dat tin telende frissche jonge leven, dat je aan steekt, zoodra je in de sfeer bent opgenomen. Als je vijf minuten in de jeugdherberg bent, tien tegen een, dat je vijf minuten daarna vrienschap hebt gesloten met vyf vrienden en vyf vriendinnen. Tenminste als je je zelf geeft. Er zijn er enkelen, die als eenlingen komen en als eenlingen gaan. Nieuwe trekkers. Een ruk aan de bel kondigt nieuwe trek kers aan. Moeder gaat naar voren. Twee jonge meiskes staan voor de deur. „Daaaag, zoo komen jullie logeeren? Voor hoe lang?" „Voor een nacht." „En gebruiken jullie alles?" „Nee, hoor, we slapen hier alleen, we „dineeren" in een tent en zorgen voor ons eigen brood." „Goed, dan krijg ik zooveel van je." „Toe, Pukkel, betaal jij voor mij, ik krijg toch nog geld van je." „Ik zou je danken, betaal zelf maar, hoor." „Moeder lacht, ze krijgt haar centen en de meisjes worden opgenomen in de vrienden kring in het dagverblijf. We „jijen en jouwen" in de jeugdherberg tegen elkaar, tenminste als de trekker niet a! te bedaagd is. Er zijn erbij wier kruin verdacht dun begroeid is, jr zijn er zelfs die hun hoofd met spons en zeemlap kunnen be handelen. Vaders, die met hun kinderen mee trekken. Maar dat zyn slechts enkelingen, de meeste trekkers tellen hun levensjaren tus schen de veertien en dertig. Is de jeugdherberg goedkoop? De vraag, die we in het kopje stelden, kan zoowel bevestigend als ontkennend beant woord worden. Voor wie alles gebruikt uit de jeugdherberg is het leven niet zoo goedkoop. De prijzen zijn wel billyk, onvernachtingen van 30 t/m 50 cent, middagmaal 65 cent, ZOU HIJ GOtD 2JJN NATUUO.LUK WANT IK mijn film altijd nu WEITNEn Ct\ON E_ «■'■tOscutN. Het dagverblijf van „Panorama", 's avonds het centrum van jeugdleven. broodmaaltijd 30 cent, thee-abonnement per dag 10 cent, dat komt bij elkaar op ongeveer 1.50. Er zijn er echter slechts weinigen, die alles gebruiken. Heel veel jongens en meisjes nemen om den anderen dag een warmen maaltijd en zorgen voor hun eigen brood. An deren maken gebruik van de trekkerskeuken en koken hun eigen potje, zoo goed en kwaad als dat gaat. En dat gaat wei eens meer kwaad dan goed. Als ze het zelf koken... of bakken. We zaten juist in het dagverblijf, toen een jongedame binnenkwam met de verzuchting tot haar vriendinnen: „Hij is totaal mislukt". Een hoopje geel op de pan liet zien wat er mislukt was. „Kan je niet eens een ei bakken Zegt, wat doe jij dan als je trouwt. We zullen Chris moeten waarschuwen, hoor. Hij moet weten wat hij doet." „Ga je gang." lacht de geplaagde. Een andere bakvisch komt binnen; ook uit de trekker3keuken. Een fijn smeuiig eitje spettert op de pan. „Nou, die mag een man hebben." gek scheren de anderen weer. Allen een. De meeste jongelui komen op de fiets. Er zijn studenten en timmerlieden, inge nieurs en metselaars en veel kantoorbe dienden. „Ik wist niet, dat er zooveel kantoorbe dienden in Amsterdam waren," zei moeder Bakker ons. Maar kantoorbediende of ingenieur, stu dent of timmerman, in de jeugdherberg zijn allen een. Gezamenlijk wordt de tafel ge dekt, gezamenlijk wordt afgeruimd en omge- wasschen. En ieder heeft corvee-diensten, be staande uit het aanvegen van de slaapzalen of het opdweilen van het waschlokaal. En dat gaat onder het zingen van een opgewekt lied of onder een kwinkslag, die de zaal doet daveren. Gezonde humor onder de trekkers. Een troepje jongelui, twee meisjes van zestien of zeventien jaar en een viertal jeug dige trekkers stormen met veel lawaai het open terrein op, dat „Panorama" omgeeft. Ze vallen op de bank neer, die langs de houten tafel buiten staat. Twee flessohen melk wor den op tafel gebonkt, heele brooden rollen uit het papier, een jampot komt uit een bin nenzak, een kaas danst over de tafel. „Jullie hebben zeker thee noodig, jongens", vraagt moeder. „Nee moeder, we zijn aan de flesch." „Een koekje, moeder?" Moeder wordt een heele zak vol van Albert Heijn voorgehouden. „Dank je jongens, vader zal hier een bordje ophangen: „Verboden de moeder te voederen, want ik word hier veel te dik van alle snoeperijen." De maaltyd wordt aangevangen. Ze ge bruiken van elkaar de boter, van elkaar de jam. Toch waren ze gisteren nog vreemden voor elkaar. „Hè, zeg. wat heb jjj op je brood?" „Muisjes." „Zoo, wie is't er dan geboren?" Zoo gaat de gijn door. Er wordt een foto van het tafereeltje ge knipt. „Mot jy effe omkijke, Amsterdammer, an ders is de foto verp „Hé. hé. jongens, hou je kalm, denk aan de spreuk van m'n voorouders: „Al lig je in de goot, altijd heer blijven." Er is ook poëzie in het jeugdher bergleven. Moeder stopt me een brief onder m'n neus, waarvan het poststempel luidt; Buenos Aires. In het enveloppe zit een f(jn kaartje, in den linkerbovenhoek, met roze lintje eraan gehecht een heel klein roze kaartje met den naam „Marina". De tekst luidt: „De heer en mevrouwgeven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter. Moeder begreep niet, waarom zij die blijde mededeeling ontving, totdat de achterkant van het kaartje de verklaring gaf. Er stond op: ..Beste vrienden, dit is het gevolg van een kennismaking onder jullie gastvrij dak. Het lijkt me een goede reclame. Wie weet komt onze dochter nog eens van die gastvrijheid genieten als ze grooter is. We hopen dat het jullie goed gaat en denken steeds met vreug de terug aan Texels mooie strand." Poëzie is overal m'n vrienden... 't Is niet voor het eerst dat, als gevolg van een ken nismaking in „Panorama" twee levens tot een leven verbonden werden. Wanbegrippen over de jeugdher berg en over Texel. Er zyn ten opzichte van het jeugdherberg wezen nog veel wanbegrippen in omloop. Men weet, dat de bedoeling is, jongelui een goed koop onderdak te verschaffen en ze daardoor in de gelegenheid te stellen het eigen land en ook het land over de grenzen te leeren kennen. De jeugdherberg is neutraal, d.w.z., dat jongens en meisjes van iedere gezindheid er een gastvrij onderdak vinden. Voor en na iederen maaltijd wordt stilte gecom mandeerd en de herbergouders houden er toezicht op, dat er geen dingen gebeuren, die aanstoot kunnen geven of geen taal gebezigd wordt, die in een beschaafde omgeving niet thuis behoort. Het spreekt vanzelf, dat de jongens- en meisjes-slaapzalen streng gescheiden zijn en dat het dus niet zoo is, als kort geleden een bezoeker opmerkte, die met een gezelschap „Panorama" bezocht: „Hé, ik dacht dat de jongens en meisjes hier bij elkaar sliepen." Er zijn bezoekers die meenen, dat de jeugd- hergen A.J.C.-tehuizen zijn en anderen die denken, dat het padvinderstehuizen zijn. „Ik wist niet, dat je hier kon fietsen," zei een meisje verwonderd. „Ik dacht dat hier alleen een café, een jeugdherberg en wat duinen waren," merkte een ander op. En weer een andere trekster meende, dat de Texelaars al hun inkoopen in Den Helder moesten doen en was er niet weinig over ver wonderd dat je op Texel alles kon krijgen. „Panorama" is een stichting van T.E.S.O., naar het voorbeeld van de jeugdherbergen van de Ned. Jeugdherberg centrale. In 1935 werd het financieel beheer van deze jeugd herberg overgenomen door de N. J. H. C. T.E.S.O. heeft met de stichting van „Pano rama" een goed werk gedaan. De jeugdher berg is goed ingericht, ziet er vriendelijk uit, heeft uitstekende ouders, maarharde bedden. Dat was een algemeene klacht. De matrassen zijn doorgelegen en er zyn weinig zachte planken onder de matrassen. Maar iedere goede trekker slaapt tot de haan uit de buurt hem wakker roept of vader en moeder 's morgens om zeven uur rond gaan: „Opstaan, jongens, er is een nieuwe dag". Een Engelsch touristenschip liep kort geleden op de Spaansche kust op een mijn en deed een noodhaven aan om te repareeren, waarna Lloyd's surveyer een certificaat van deugdelijkheid afgaf. Kort voor vertrek eischte een deel van het machinekamerpersoneel voor de korte reis naar de thuishaven een extra bedrag van 5, daar, naar hunne meening, het schip niet zeewaardig was. Toen de gezag voerder dit weigerde, verklaarden zij, dat zij weigerden met het schip mee te gaan, ook al zou extra betaling worden ingewilligd en dat zij wenschten af te monsteren. Aan hun ver zoek werd voldaan en nieuw volk aangemon sterd. De politierechter te West-Ham veroordeelde de dienstweigeraars tot zes weken dwang arbeid. „Nog nooit heeft iemand getwijfeld aan de waarde van een Lloyds certificaat; wat gij gedaan hebt is eenvouidg muiterij", zeide hy. („Hansa"). van 1 t.m. 13 Aug. '37. GEBOREN: Helena Margaretha Geziena, d. v. B. F. Paagman en E. Witte; Anna Carolina Elisabeth, d. v. J. J. Schaatsenberg en M. Barhorst; Hendrika Cornelia Elisabeth, d. v. J. C. Ran en A. M. Ziebertz. ONDERTROUWD: J. Boon en J. Bos; J. C. van Heerwaarden en G. Tuinsma. OVERLEDEN: Grietje Troost, 11 maan den; Aaltje Kooiman, 64 j„ geh. m„ J. Boon; Jacob Hin, 29 jaar. Politie. GEVONDEN: 1 vulpen, 1 strukje; 1 cein tuur; 1 portemonnaie; 1 polshorloge; 2 para- pluies; 2 heerenhoeden; 1 damesmantel; 1 rywielplaatje, 1 halsketting. „Ik ben een echte ongeluksvogel van daag heb ik een pakje likdoornpleisters ge vonden en nou heb ik er geen ee-s likdoorns voor." 4 Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS ooeders, eachets sn tabletten, (doend ij hoofdpijn, griep, nenstruatiepijnen. •heumatielc, tand- en kiespijn. bij Asotb«k«n vn Drogisten Voor Nvdvrlond Dutlm Oigiigon Zondag 15 Augustus 1937 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat); 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d.Poe Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 8.30 uur, Ds. Wesbonk, van IJmuiden. 's Morgens 10.30 uur, Ds. Wesbonk 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Wesbonk Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur de Heer Spijkhoven, van Driebergen Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur, bediening H. Avondm. 's Avonds 5 uur, Nabetrachting Ds. J. Drenth, van Broek op Langendyk Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. H. J. van Rooijen van Heemstede. Gebouw Middenstraat 117. Zondagavonc van 79 uur Onenlucht- samenkomst Óude Helder. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u„ straatprediking Tuindorp 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Operiluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossinsrs-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdykstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds. 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. GEVEN WIJ VOOR Zondag 15 Augustus. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Kok. De Waal: geen dienst. De Koog, v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. n.m. 7.30 u. Jeugddienst, geleid door den heer C. de Ru. Den Hoorn, v.m. 10.30 u. Ds. Moen. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u. Ds. Salm, Collecte noodl. pers. en kerken. Zuid-Eierland, n.m. 4 u. Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u. Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. De Waal: geen dienst. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 u. Ds. den Houting. n.m. 7.30 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. n.m. 3 u. Ds. den Houting. Geref. Kerk H. V. Oo'terend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. Kok Leger des Hells, Den Burg Zondag, v.m. 7 uur Bidstond. v.m. 10 uur Heiligingsdienst. >1 n.m. 4 uur Openluchtmeeting op het strand aan De Koog. n rn- 8 uur Verlossingssamenkomst. Al deze samenkomsten staan onder leiding \an Kapitein J. A. Schram van Den Haag I. Wij brengen een enorme sorteering Ziet onze toonkamers en geweldige lage prijzen FA. ZOETELIEF HELDERS WARENHUIS Kanaalweg 113-115 Keizerstraat 75

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6