Sportprestaties door den regen gedrukt Rie Mastenbroek wordt professional Ernstige ongelukken bij autorennen Regen spelbreker te Oude Niedorp Desondanks goede prestaties Om den Horthy~ beker U/xdeAficdo Nederlandsche successen te Osnabrueck Iet van Feggelenwint te Altona Rie Mastenbroek wordt professional Amcrikaanschc successen in Tokio Regelen De Europeesche roeikampioenschappen Succes van Nedeland was gering iP.cha(ce.n Nederland zonder naar huis prijs £auMileruili Zwitserland-Nederland 9xvaAdejriipx>hl Draverijen te Groningen Mislukte recordpoging van Bouman Petit gaat naar Parijs AutomoMtUine Wimille levensgevaarlijk gewond Om den Coppa Acerbo Verklaring van Dr. Euwe JL Nog nooit heeft een zwemwedstrijd het in ons Noorden zoo slecht getroffen met het weer als Zondag te Oude Niedorp. Omstreeks een half uur na dan aanvang begon het te regenen en het is daarna niet meer droog geweest. Kon het publiek zich een onderdak verschaffen in nabijstaande auto's, de jurry was minder gelukkig, maar heeft niettemin tot het bittere einde welgemoed haar werk verricht. De prestaties. De prestaties zijn overigens maar weinig ge drukt door het slechte weer. Het water was n.1. lekker in verhouding tot de temperatuur boven water. Het was alsof ik de dekens over me heen trok, zei een van de deelnemers ons, toen ik te water sprong, zoo lekker was het water! De 100 meter. De 100 m borstcrawl heeren, vanouds het „groote nummer" bracht weer een zege van Van der Meer, die echter nog steeds op felle- ren tegenstand wacht om weer eens onder de 1 min. 10 sec. te komen. Zuurmond werd weer tweede, doch thans wist Sinke zich als derde te plaatsen. Dit ging echter wel even met ge luk gepaard. In den wedstrijd noteerde hij n.1. samen met Liebert (Br.) een tijd van 1 min. 15. Aan het eind van den middag hebben Sinke en Liebert overgezwommen. Liebert was een fractie van een decimeter voor, maar sloeg naast de finish aan, zoodat z'n tijd niet opge nomen kon worden. Sinke kwam wel reglemen tair aan en noteerde 1 min. 14,4, een betere tijd dus dan in zijn serie. Zoo kwam Sinke aan z n derden prijs. .Eveneens uitstekend werk leverden Van der Water, F. Koning en W. v. d. Boogaerde. De F. M. is onder des heeren Koningstein's leiding toch vooruit gegaan. Behalve de reeds aangestipte prestatie van v. d. Boogaerde op de borst crawl mag Wildenberg's prestatie op de 100 meter schoolslag niet onvermeld blijven. Toes kon op den rugsüag niet in de prijzen komen. Zijn tijd was dan ook beneden zijn kunnen. Op de 50 m borstcrawl toonden Stadtman en Laarda eveneens vooruitgang. De dames. Dezen hebben weer heftigen strijd geleverd. Ag. Vermeulen moest op de borstcrawl ech ter de vlag strijken voor Bep Goedhart, ter wijl mej. Stam mej. Torrer op de schoolslag acuter zich liet. Beiden bereikten evenwel een opmerkelijk goed resultaat. Ook de niei-Heldersohe meisjes hebben zich goed geweerd, alhoewel de Bruinvissohen over het geneel genomen nag overheerschen. Jam mer was, dat mej. KI. Blaauboer gediskwali ficeerd moest worden. Haar prijs kwam zoo doende aan mej. N. Leek van Oude Niedorp, die daarbij voor het eenige succes van de thuisclub zorgde. in de estafette zegevierden uiteraard de Bruinvisschen, maar lieer Hugowaard, dat aiieen over de baan ging, bleef slechts ander haive seconde achter. ue pryzen werden onder een opwekkend woord door den heer C. W. Boonen, voorzit ter van den Kring, uitgereikt. De heer Leek, voorzitter van 't Skarpet, heei't tenslotte de jury en de niet-pryswin- naars bedankt voor hun dapper volhouden. Wat de start betreft, de deelnemers bleken zich thans geheel aan de nieuwe bepalingen te hebben aangepast, zoodat dit onderdeel geen stagnatie veroorzaakte. Al b(j al een wedstrijd, die hoewel, sportief gesiaagd, door den overda<tigen regen van zijn bekoring is beroofd. Hopen we, dat Schagen het 29 Augustus beter treft! De uitslagen. De uitslagen luidden: 50 m schoolslag dames: 1. D. van Os, Bruinv., 45 sec.; 2. R. Kout, HHW, 46.4 sec.; 3. Jti. Goedhart, Bruinv., 46.6 sec. 50 m schoolslag jongens: 1. H. v. d. Water, Biuinv., 40.6 sec.; 2. A. Rottier, Frissche Morgen, 44.4 sec.; 3. L. Vader, Bruinv., 45.8 sec. 50 m borstcrawl dames: 1. B. Goedhart, Bruinv., 35.8 sec.; 2. A. Vermeulen, Bruinv., 36.4 sec.; 3. M. Torrer, Bruinv., 38.8 sec. 100 m borstcrawl heeren: 1. H. v. d. Meer, H.H.VV, 1 min. 10.6 sec.; 2. A. Zuurmond, Bruinv., 1 min. 13.8 sec.; 3. C. M. J. Sinke, Anna Paulowna, 1 min. 15 sec. 50 m borstcrawl jongens: 1. T. Mulder, Bruinv., 34.6 sec.; 2. K. Stadtman, Frissche Morgen, 3 sec.; 3. J. Baarda, Frissche Mor gen, 38 sec. 50 m borstcrawl meisjes: 1. R. Goedhart, Bruinv., 37.8 sec.; 2. G. Massée, Bruinv., 39 sec.; 3. N. Goudsblom, H.H.W., 41.6 sec. 100 m schoolslag heeren: 1. J. Frjjdal, Bruinv., 1 min. 29 sec.; 2. H. v. d. Water, Bruinv., 1 min. 32 sec.; 3. H. Wildenberg, Frissche Morgen, 1 min. 33.6 sec. 100 m schoolslag dames: 1. T. Stam, Bruin visschen, 1 min. 37.4 sec.; 2. M. Torrer, Bruinv., 1 min. 38.8 sec.; 3. N. Leek, Oude Niedorp, 1 min. 50.4 sec. K. Blaauboer (Schagen) gediskwalificeerd, 1 min. 43.6 sec. 50 m rugslag heeren: 1. A. Zuurmond, Bruinv.. 41.4 sec.; 2. H. v. d. Meer, H.H.W., 42 sec.; 3. T. Mulder. Bruinv., 45.2 sec. 50 m rugslag dames: 1. A. Vermeulen, Bruinv., 46.4 sec.; 2. D. van Os, Bruinv., 48 sec.; 3. B. Goedhart, Bruinv. 50 sec. 4 X 80 m estafette gemengd: 1. Bruinvis schen I, 3 min. 43 sec.; 2. Heer Hugowaard, 2 min. 44.4 sec. Goede prestaties van Hoving. Na hun succesvolle tournée door Denemar ken en Zweden zyn de zwemmers van de sportvereeniging Hillegersberg en van de Rotterdamsche Zwemclub Zaterdagavond te Osnabruck gestart. De beste prestatie leverde de Nederland sche kampioen Hoving ((R.Z.C.), die op de 100 m borstcrawl een gedecideerde overwin ning behaalde op Heibel, een van de sterkste zwemmers van Europa. Verder was de zege in de 5 X 50 m borstcrawl estafette er een, die er zijn mocht, daar de bekende 'zwemmers Balke, Heibel en Freese van de Duitsche ploeg deel uitmaakten. Verder leverde ook het zevental van de S.V.H. een goede pres tatie, door van den kampioen van den kring Osnabrueck met 52 te winnen. Altona, 15 Augustus. Iet van Feggelen wist in het nummer 100 meter rugslag dames tydens de alhier gehouden internationale zwemwedstrijden een fraaie overwinning te behalen. Haar tjjd, 1 minuut 18.6 sec., was zeer verdienstelijk voor deze zware baan. Jopie Stroomberg bleef op de 200 meter meter schoolslag ver achter, terwijl Hoving achter Fischer op de 100 meter borstcrawl eindigde. De waterpolowedstrijd tusschenSpandau 04 en de s.v. Hilligersberg werd door de Duitschers met 43 gewonnen, nadat de stand met de rust 21 voor de Berlijners was geweest. .De Olympisch kampioene voor de zwemsport verloren. Naar wij vernemen, zal Rie Masten broek heden definitief als instructrice ver bonden worden aan de Gooische Zwem inrichting te Hilversum. Volgens de Inter nationale bepalingen wordt de Olympi sche kampioene door dit feit automatisch op de beroepslijst geplaatst. Hiermede heeft een zwemster met bijzon dere capaciteiten afscheid van de zwemsport genomen. Het hoogtepunt van haar carriere als zwemster werd gevormd door de Olympi sche spelen te Berlijn, waar zij de 100 meter borstcrawl en de 400 meter borstcrawl won, terwijl zij verder deel uitmaakte van de Olym pische kampioensploeg in de estafette. Boven dien was Rie Mastenbroek in het nummer 100 meter rugslag tweede. Rie Mastenbroek heeft in den loop der laatste jaren verscheidene we reldrecords op haar naam gehad. Op den openingsdag van de internationale zwemwedstrijden, welke te Tokio worden gehouden, zwom de bekende Amerikaansche zwemster Katherine Ra\yls Je 100 m borst crawl in 1 min. 10.8 sec., terwijl de wereld recordhouder Adolf Kiefer op de 50 m rug slag den schitterenden tjjd van 30 seconden maakte. Zaterdag en Zondag zijn de Europeesche roeikampioenschappen voortgezet en beëin digd. Tijdens deze wedstrijden heeft Duitsch- land zich met vier overwinningen en een schitterende tweede plaats in de achten het sterkste roeiland van Eiyopa betoond. En volkomen verdiend heeft dit land de Coupe Glandaz dit jaar mee naar Berlijn genomen. De hegemonie van Duitschland, tijdens de Olympische roeiwedstrijden tot uiting geko men, heeft zich bij deze F.I.S.A.-kampioen- sohappen volkomen bevestigd. Maar in de nummers 4 met en 4 zonder stuurman heeft Duitschland niet over geluk te klagen gehad, al dient hieraan te worden toegevoegd, dat men in de twee zonder weer met pech te kampen had. Na Duitschland heeft Italië enkele fraaie overwinningen behaald. Zeer verdienstelijk was de zege in het nummer achtriemsgieken, toch eigenlijk het hoofdnummer van deze wed strijden. En tenslotte is het de Zwitsersohe skiffeur Studach geweest, die voor een ver rassing zorg droeg en Hasenoehrl, den win naar van de Diamond Sculls glansrijk sloeg na gedurende de eerste 1000 meter als vierde in de baan te hebben gelegen. De Hongaren en Polen hebben tijdens deze kampioenschappen teleurgesteld, de Fran- schen waren nergens, evenmin als de Joego- slaven. België kwam slechts in één nummer uit, de doublé scull, en hierin werd een uit stekende prestatie geleverd. De Denen hadden goede ploegen, maar juist niet sterk genoeg om een overwinning te behalen. De Nederlandsche prestaties. En tenslotte de Nederlandsche presta ties. Alleen in het nummer vier met stuurman telde Holland mee. Wij zjjn van meening, dat het onjuist van de Nereus- vier is geweest om Duitschland gedurende de eerste 1000 meter gelegenheid te geven een flinken voorsprong te nemen, welke op een gegeven moment zelfs tot 1% lengte was uitgegroeid. Bovendien werd de eindspurt te laat ingezet, zoodat de Duitsche vier, die zienderoogen op de laatste 250 meter terrein verloor, nog juist met ruim een meter kon winnen. Doch aan den anderen kant heeft deze vier den buitenlanders getoond, dat Ne derland op internationaal roeigebied nog meetelt. En dat feit mag voldoening schenken, al is er dan door onzen jongens geen overwinning behaald. De winnaars van de Coupe Glandaz zijn: 1909 Italië, 1910 België, 1911 Italië, 1912 Zwitsoherland, 1913 Duitschland, 19141919 niet geroeid, 1920, 1921, 1922 en 1923 Zwitser land, 1924 Nederland, 1925 en 1926 Zwitser land, 1927, 1929, 1930 Italië, 1931 Zwitser land, 1932, 1933, 1934, 1935 Hongarije, 1937 Duitschland. Prins Bernhard op de Bosehbaan. De finales der wedstrijden om de Euro peesche roeikampioenschappen zijn Zondag middag bijgewoond door Z.K.H. Prins Bern hard. Gekleed in een eenvoudige gabardine regenjas betrad de Prins om even over drieën de eeretribune, begroet door het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd mee gezongen. De Prinselijke standaard ging in top. In de eereloge volgde de Prins met groote belangstelling het nummer twee met stuur man. De volgende race, de vier zonder stuur man, waarin ook door Nederland geroeid werd, volgde de Prins in de boot van den heer Janus, „Elise". Z.K.H. droeg toen een slappe bruine hoed, terwijl hij lustig uit een korte kromme pijp dampte. De beide laatste races, de doublé scull en de achten, volgde de Prins in een auto, waarmede hij langs de baan reed. Nederland heeft 't niet tot 'n prijs kun nen brengen in het landenschaaktournooi te Stockholm. Er zijn v(jf prijzen en in de laatste ronde werd Nederland van de vijfde plaats verdrongen door Ctchoslo- wakjje, dat in totaal één punt meer dan Nederland behaalde. Opmerkelijk Is de fraaie prestatie van Ar gentinië, dat door een krachtige eindspurt nog gelijk met Polen op de derde en vierde plaats kon komen. De eindstand luidt: 1. Amerika 54% pnt. 2. Hongarije 48% pnt. 3. en 4. Polen en Argen tinië ieder 47 punten. 5. Cechoslowakije 45 pnt. 6. Nederland 44 punten. 7. en 8. Litauen pnt. 10. Letland 37% pnt. 11. Joegoslavië 37 en Estland ieder 41%pnt. 9. Zweden 38% punten. 12. Finland 34% pnt. 13. Engeland 34 pnt. 14. Italië 27 pnt. Denemarken 25 pnt. 16. IJsland 23 pnt. 17. België 22% pnt. 18. Noorwegen 19%pnt. 19. Schotland 14 pnt. Nederland wint en verliest. Boedapest, 15 Augustus. Zaterdag heeft Ne derland alhier den eersten wedstrijd gespeeld en wel tegen het zeer sterke Hongarije. Onze waterpoloploeg verloor met niet minder dan 0—8. De eerste wedstrijd van Zondag bracht reeds onmiddellijk het Nederlandsche zevental in het water tegen de Oostenrijkers. Onze land- genooten verrasten door een uitstekend sa menspel, dat bovendien zeer snel was en technisch op een hoog peil stond. De Oosten rijkers, die toch reeds de reputatie genieten het waterpolo niet al te fair te kunnen spe len, trachtten zich tegen de overmacht van onze landgenooten te verdedigen met een zeer hard en vinnig spel, dat bovendien weinig effectvol was en dat de goede verstandhou ding nu niet bepaald stimuleerde. Oostenrijk nam door een goed schot van Havlik de leiding, maar Stam, die zeer goed speelde, had den stand spoedig gelijk ge maakt. Het Nederlandsche zevental speelde uitstekend, het samenspel was veel beter verzorgd dan bij de tegenstanders en ook wa ren onze landgenooten sneller. Het gevolg bleef ook niet uit. Na verschillende schoten, welke net naast of over gingen, bezorgde Van Aelst zijn ploeg de leiding met een onhoud baar schot. Na de rust was de meerderheid van onze landgenooten nog grooter. De Oostenrijkers trachtten hun minderheid te compenseeren door zeer vaak te ruw spelen, maar onze landgenooten lieten zich hierdoor niet uit het evenwicht brengen. Het gelukte Van Aelst tenslotte wederom den Oostenrijkschen doel man te passeeren, waarna het einde met een 31 overwinning voor Nederland kwam. De stand van het tournooi is als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. Hongarije 2 2 111 België 2 11-65 Duitschland 2 1 1 44 Nederland 2 1 1 3—9 Oostenrijk 2 11 46 Frankrijk 2 2 3—6 Een debacle voor Nederland. De landenwedstrijd ZwitserlandNeder land is een debacle geworden voor de Neder landsche ploeg. Na den eersten dag leidden de Zwitsers met 52 en de eindstand werd 13—4 voor de bewoners van het land der bergen. Geen enkelspel kon door Nederland gewonnen worden, zelfs Hughan en Van Swol werden op regelmatige wijze geslagen, resp door Maneff en Roetlischberger. Alleen de Daviscup-dubbel HughanVan Swol kon voor twee punten zorgen. Deze ontmoeting heeft voldoende bewezen hoe zwak het tegen woordige spelersmateriaal in de Nederland sche tenniswereld is. Maar ook, welk een verschil van voorbereiding De Nederlandsche ploeg werd letterlijk en figuurlijk bij elkaar geraapt, op het laatste moment. De Zwitsers hebben van te voren een trainingscursus ge organiseerd, welke uitstekende resultaten heeft opgeleverd. De uitslagen van de gisteren te Groningen gehouden draverijen luiden: Heat-draverij 4e klasse over 1660 meter: 1 Admiraal Scott, 1620 meter, eigenaar Span, kilometertijd 1 min. 35 7/10. Prijzendraverij 1ste klasse over 2400 meter: 1. Mac Gregor 2480 meter, eigenaar K. Mak ker, kilometertijd 1 min. 28. Ren over 2300 meter voor officieren en heerrijders: 1 Beret, stal Grunau, tijd 2 min. 52.4 sec. Heatprijzen 2e en 3e klasse over 1700 meter om de Horecaf-prijs: 1. Xaverius, 1760 meter, eigenaar Poelman in 1 min. 29.3 sec. Heat-draverij le klasse over minimum 1700 meter: 1. Fanfare 1740 meter, eigenaar Knij- nenburg, t(jd over een kilometer: 1.30.5. Nationale wedstrijden te Deventer. Gisteren is de Sintelbaan in het sportpark te Deventer officieel in gebruik gesteld, met het houden van nationale athletiekwedstrjjden. Jammer was het, dat de regen als spelbreker optrad. Door de slechte weersomstandigheden werden geen bijzondere prestaties verricht Zoo slaagde Bouman (A.C.C.) er niet in het record over 880 yards te verbeteren, hoewel hij een poging daartoe ondernam. Zijn tijd was 2 min. 1.1 sec. Wernink gaf op dezen afstand goeden strijd en eindigde als tweede. De 100 meter hardloopen-invitatie leverde een overwinning op voor den Nederlandschen kampioen Osendarp, die zijn serie gemakkelijk gewonnen had. Hij kon in de finale op het nippertje De Haas achter zich laten, die over den afstand slechts een tiende seconde langer deed. Wil van Beveren eindigde op de derde plaats, nadat hij zijn serie gewonnen had voor Baumgarten, den vierden man in de finale. Een aantrekkelijke strijd leverde de 3000 meter invitatie op. Door de slechte weersom standigheden zag Petit af van een record verbetering. Hij nam van het begin van den wedstrijd af de leiding om deze niet meer af te staan en eindigde met een vrij groot ver schil op nummer twee, op de eerste plaats. En komt uit tegen sterke tegen standers. Onze lange afstand-kampioen Petit heeft een uitnoodiging ontvangen om op Zondag 22 Augustus a.s. te Parijs deel te nemen aan athlethiekwedstrijden aldaar. Hij zal uitko men op de 1500 meter en op dien afstand o.m. ontmoeten Emery, Szabo (Hongarije), Meszner en Soulier. Wimille levensgevaarlijk gewond. De bekende Fransche coureur Wimille is tijdens een auto-ongeluk bij Aix (provence) zeer ernstig gewond, zoodat men voor zijn leven vreest. Kosemeyer wint met Autounlon. Ongeval eischt 5 dooden. Pescara, 15 Augustus. Onder zeer groote belangstelling werd gisteren voor de 13e maal de autorace om den Coppa Acerbo gehouden, welke door Bernd Rosemeyer met auto Union op fraaie wijze werd gewonnen. Wederom hebben de Duitsche automobiel- merken de overwinning op de Italiaansche be haald, immers de nieuwe Alfa Romeo, welke eerst door Nuvolari en later door Farina be stuurd werd, kon zich niet handhaven en moest den strijd vroegtijdig staken. Tijdens de ochtendwedstrijden heeft zich nog een noodlottig ongeval voorge daan. De Italiaan Ermini kwam in bot sing met den wagen van den Engelschen coureur Reginald Tongue. Vermini werd met den wagen tusschen het publiek ge-, slingerd. Vier personen werden gedood, Vermini zelf werd levensgevaarlijk ge wond. Na afloop van de zitting van het congres van de F.I.D.E. heeft dr. M. Euwe de volgen de verklaring afgelegd: „Als ik in 1941 nog wereldkampioen ben, verklaar ik mjj bereid te spelen met den candidaat, die zou kunnen voort komen uit het A.V.R.O.-tournooi-1938, indien de A.V.R.O, dit alsnog zou willen organiseeren. EEN GROOT MOMENT IN RIETJE'S LEVEN 1936: Berlijn. Olympisch kampioene!

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6