Onze Heldersche Visscherij Het Kuitje Bespreking van de regeeringsmaatregelen ten aanzien van het vischtuig Dinsdag 17 Augustus 1937 Tweede Blad Haring voor Rusland Onze Heldersche jeugd in actie Zomerconcert Wim Beuning wint Franschen prijs van Fr, 5000 /ff f r i Waar iedere Nieuwediepscke jongen een herinnering aan zijn jeugd liet De Japansche apenliefde tot China Jlyenda Wij vervolgen onze reportage over het visscherij-vraagstuk met een serie artikelen van een specialen medewerker Deze artikelen van onzen medewerker gaan verder op het vraagstuk in en zullen als he. .renningsteeken drie sterren dragen De Heldersche Courant wijdt wel zeer bijzondere aandacht aan het visscherij bedrijf alhier en dit lijkt ons juist gezien. Onze visscherij toch beleeft wel een zeer critieken tijd en verkeert onder zoo moeilijke omstandigheden. Bij het uitblijven van zeer afdoende hulp, is het niet uitgesloten te achten, dat dit, nu reeds zeer verkommerd bedrijf, binnen afzien- baren tijd goeddeels niet meer zal zijn uit te oefenen. Naast den slechten algemeenen toestand met zijn bijna gesloten grenzen, zijn binnen- landsche verarming en daardoor sterk ver minderde koopkracht, die door de ingetreden opleving niet noemenswaard nog is verbeterd, zijn er drie oorzaken aan te wijzen, die den grooten achteruitgang van ons visscherij be drijf en zijn slechte voortuitzichten veroor zaken. Die oorzaken zijn: le. De Regeeringsmaatregelen ten aan- aanzien van het vischtuig en wat hierop noodwendig nog volgen zal. 2e de inspectie der visschersvaartuigen, die, hoe goed ook bedoeld, in dezen tijd uitgevoerd, fnuikend werkt op het be drijf. 3e. De afsluiting der Zuiderzee. Het samentreffen dezer drie maatregelen in dezen tijd maakt de uitoefening onzer visscherij in haar tegenwoordigen vorm straks onmogelijk. Wij stellen ons voor in eenige artikelen deze drie maatregelen nader te bezien met al hun noodlottige gevolgen, om tenslotte een weg te wijzen naar beter. De maatregelen ten aanzien van het vischtuig. De Noordzee, bekend om haar grooten visch- rijkdom, wordt zoo intensief bevischt, dat alge meen de vrees gekoesterd wordt, dat binnen afzienbaren tijd aan deze rijkdom een eind kan komen. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te baren, dat de belanghebbende landen overleg plegen voor het nemen van maat regelen, om deze verarmnig tijdig te voorko men. Besluiten intern, congres Zoo werd er, met instemming hunner regeeringen, in Juni 1934 te Kopenhagen een congres belegd van visscherijdeskundigen uit Duitschland, België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot-Brittanië, Noorwegen, Ne derland, Polen, Portugal en Zweden. Dit congres besloot aan de betrokken re geeringen te adviseeren: le. maatregelen te treffen ten aanzien der minimummaaswijdte van de netten, 2e. een verbod uit te vaardigen van aan voer van bepaalde vischsoorten beneden zekere maat. De internationale conventie. In 1936, daarna in begin 1937, werd te Londen een Internationale Conventie gesloten tusschen de hierboven genoemde landen en Noord Ierland, den Ierschen Vrijstaat en IJsland. De voornaamste bepalingen dezer conventie waren: le. een minimummaaswijdte der visch- netten van 7 cm, 2e. een minimummaat van kabeljauw 24 cm, schelvisch 24 cm, hake 30 cm, schol 23 cm, tong 21 cm, tarbot 25 cm, griet 23 cm en schartong 23 cm. De eerste bepaling, een maaswijdte van 7 cm voor de vischnetten, is sedert voor ons land tot uitvoering gekomen. De tweede, een minimum lengte voor be paalde vischsoorten, is met stelligheid alsnog te verwachten, omdat de eerste maatregel op zichzelf geen nuttig effect van groote betee- kenis zal hebben en omdat de Ned. Vissscherij centrale te Den Haag in een harer adviezen aan de regeering schrijft: „Het sparen der jonge visoh uitslui tend door het stellen van eischen, waar aan de vischnetten moeten voldoen, is dan ook uitgesloten te achten". En de ingevoerde maaswijdte van 7 cm alleen reeds is voor onze vloot van niet te onderschatten nadeel. Eerste contract voor vangst 1987 gesloten. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de Ree- dersvereeniging voor de Nederlandsche Ha- ringvisscherij heden haar eerste contract ge sloten met Rusland voor de levering van haring vangst 1937. Het betreft hier een partij van 26.000 Schotsche vaten. Hiervan moeten 13.000 vaten worden geleverd in de eerste helft van Sep tember, het restant in de tweede helft van die maand. De levering geschiedt f.o.b. Rot terdam. De gevolgen van het kotterbedrijf. Naar ons verstrekte, betrouwbare gegevens vermindert de besomming per Jaar voor een kotter: aan tong minstens 700. aan wijting minstens 200.— aan poon, pieterman minstens 50. Alzoo in totaal een nadeel van ongeveer 1000.— Naar de voorstanders van de vergrooting der maaswijdte beweren, zou tegenover uit nadeel een voordeel staan aan vermeerdering van gewicht en verkoopswaarde der vangst van ongeveer 4 der tegenwoordige besom ming, wat voor onze kotters een bedrag zou beteekenen van 500 tot 700.ongeveer. Er blijft voor onze kotters nu dus reeds een jaarlijks nadeel, dat zich zal bewegen tus schen 500.en 300. Wij zeiden reeds, dat deze vergrooting der maaswijdte alleen geen merkbaar effect op de verbetering van den vischstand der Noordzee kan hebben. Zij zal dus ongetwijfeld gevolgd worden door de vaststelling van een minimummaat voor de aan te voeren visch, wat in wezen een puf- verbod beteekent. Geschiedt dit, dan worden de nadeelige ge volgen nog aanzienlijk grooter en zijn zij voor een kotter alhier, te stellen op een bedrag, zich bewegend tusschen 1300.— en 1800. jaarlijks of op vrijwel 10 der geheele be somming. Het nadeel voor het bottprbedrjjf. Uit meerdere opgaven is ons gebl ken, dat voer het botterbedrijf hetzelfde percentage vrijwel is aan te houden, hierbij een vermeer derde handelswaarde der visch aannemende, die wij onder de bestaande omstandigheden nog zeer problematisch achten. Voor onze botters komt alzoo, bij uitvaar diging van een pufverbod een jaarlijksch na deel van 300.tot 700.Op dit oogen- blik, nu alleen de maaswijdte nog is vergroot, loopt dit jaarlijksch nadeel per botter zeker van 150.tot f 400. Onkosten aan de netten. Hierbij komt nog, dat de vergrooting der maaswijdte dadelijk reeds onkosten aan de netten tengevolge had. Gewoonlijk behoefden de vooreinden der kornetten geen verandering. Anders was dit echter met den zoogenaamden zak. Voor het drietal netten, dat deze vis- schers veelal aan boord hebben, zullen hunne onkosten bij de tegenwoordige prijzen hebben moeten varieeren tusschen 60.en minstens 120.—. Tengevolge van de crisissteunbeschikking 1936 voor de kleine zeevisscherij zouden deze visschers over zekere bedragen hebben kun nen beschikken, ware niet de bepaling ge troffen, dat deelnemers aan de garnalenvis- scherij hier, voorloopig althans, buiten vielen. De vergrooting der maaswijdte geeft dus dubbel nadeel: zij vergde terstond een niet onbelangrijke uitgave, terwijl zij telken jare weer een beduidend geldelijk nadeel beteekent, dat bij uitvaardiging van een volledig pufver bod, waarmee een verbod van aanvoer van ondermaatsche visch gelijk staat, nog aan zienlek zal worden vergroot. Maatregel ondragelijk en resultaat twijfelachtig. De toestand van onze vloot is tengevolge der veeljarige malaise en van de afsluiting der Zuiderzee een zoodanige geworden, dat de maatregel der vergrootte maaswijdte zonder meer niet te dragen is. Hierbij komt nog, dat het aan zeer ge rechte twijfel onderhevig is, of deze ver grootte maaswijdte, straks gevolgd stellig door verbod van aanvoer van ondermaatsche sche visch, wel aan de bedoeling, het in standhouden van den vischrijkdom der Noordzee, zal kunnen beantwoorden. De trawlvisscherij toch zal, ook bij een maat op aan te voeren visch, op de oude wijze haar bedrijf blijven uitoefenen. Bij lederen trek van het trawlnet zal de ondermaatsche visch overvloedig worden gevangen en wel weer overboord worden gezet maar in zoo^anigen toestand, dat hiermee voor 't overgroote deel dezer visch van voortleven daarna wel geen sprake meer zal kunnen zijn. De groote vernietiging der ondermaatsche visch neemt dus goeddeels geen einde met invoering eener maaswijdte van 7 cm en ook niet bij verbod van aanvoer van te kleine visch. Het bedrijf onzer visschers wordt dus, waarschijnlijk op grond van minder juiste overwegingen, al weer belangrijk benadeeld. Het is de plicht van allen, die hierbij belang hebben, allereerst van den Bond van Kustvisschers, dan van eendenhou ders en vischmeelfabrikanten, met de grootste klem in dezen bij onze nieuwe regeering op te treden. Hoe eer, hoe beter. In het blad van Zaterdag 21 Augustus a.s. zullen wij onze beschouwingen vervolgen. Aangifte werd gedaan, dat een bord bij de werfbrug, waarop de asbelasting vermeld staat, in het kanaal hadden geworpen. Verder deed een bewoonster van de Spoorstraat aan gifte, dat de emaille termometer, die aan haar muur hing, was afgerukt. Bij onderzoek van de politie bleek, dat deze euveldaden door dezelfde jongelui waren gepleegd. Het is te hopen, dat deze jongens eens een gevoelige les krijgen. Harmoniekapel „Winnubst". Hedenavond, bij gunstig weer, geeft de Har moniekapel Winnubst haar 3e zomerconcert onder leiding van den heer H. B. Schenkels, directeur, van 8.30 tot 10 uur in het Juliana- park. Programma: 1. Washington Grays, Marsche C. S. Grafulla 2. Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien Fr. von Suppé 3. Geschichten aus dem Wiener-Wald Joh. Straus 4. Ungarische Tanze no. 5 en 6 5. Ballet D'Isoline (bestaande uit 4 deelen) 6. Suite Oriëntale 1. Les Bayaderes 2. Au bord du Gange 3. Les Almêes (Danse) 4. Patrouille 7. Marsch. Finale Joh. Bramhs A. Messager Fr. Popy Opmerkelijke prestatie van stadgenoot. oud- Een oud-stadgenoot, Wim Beuning, eenige jaren geleden scholier van de R.H.B.S. en leer ling van den heer Beekhuis van Til, heeft zich dezer dagen dusdanig onderscheiden, dat hem de Fransche prijs van 5000.francs gewerd, uitgeloofd door de bekende firma Conté te Parijs. Wim Beuning nam in het begin van dit jaar deel aan een teekenconcours, waarvan de re sultaten der deelnemers geëxposeerd werden bij Arti et Amicitiae te Amsterdam. In een der afdeelingen (van 18 tot 24 jaar) behaalde hij den eersten prijs, de groote zilveren medaille van de Koningin en een reis naar Parijs, waarvoor de Fransche regeering 1000 francs beschikbaar gesteld had. De 3 prijswinnaars zonden vervolgens hun werk op naar de Fransche hoofdstad, om aldaar mee te dingen naar den internationalen prijs, waarvoor niet minder dan 32 landen ingeschreven hadden. Het resultaat was wel zéér verrassend: Wim Beuning verkreeg met zijn werk (Volen- damsche boerin) wederom den eersten prijs, bestaande uit 5000 francs, beschikbaar gesteld door Conté. 'i'" LJkri'-i -■'■H iJtfj, - DE INTERNATIONALE HIPPISCHE WEDSTRIJDEN IN AAKEN. Vorige week werden in Aaken internationale hippische wedstrijden gehouden, waaraan door enkele ruiters, o.w. luitenant Greter met groot succes werd deelgenomen. Dit is een overzicht van het wedstrijdterrein. Op het Kuitje hebben wij gewandeld. Een paar dagen geleden, op een avond, die in de eerste schaduwen neersteek over het rimpellooze vlak ir. de verte en de strakge spannen schorren vlakbij. Het Kuitje... is er één plaats in deze oude Jutterveste, die meer tot ons hart spreekt van datgene, wat voorbij is? Is het Kuitje niet onverbreekbaar verbonden met alles wat zich thans in onze harten gaat distilleeren tot restant van onze jeugdherinneringen? Het Kuitje... dat blijft voor iederen Nieuwedieper een stukje, dat niet méér Nieuwedieps kan zijn. En we zaten op dat oude Kuitje: voor ons de schorren, verderop de wijde watervlakte, rimpelloos. Het is goed voor een ouderwordend Helderschman hier op een verstilden zomer avond te zitten en een paar uur te verdroo- men Hier een stuk halfvergeten jeugd voorbij te laten trekken, hier, met de schoonste denk bare Heldersche entourage. Voor ons ligt het water, Het is niet diep, maar de avond kleurt het blauw. Diep blauw, van de kleur die men wel ziet op de prent briefkaarten van de Italiaansche meren. Er is geen schuim van branding hier, er is haast geen stroom. Bezonkenheid, verstilling, eenzaamheid. Vlakbij liggen de restanten van datgene, wat eens een oesterput was. De kanten en walletjes staan nog op. In de omgeving lig gen nog wat schalen en schelpen te blinken. De put zelf is vol water. Het groent om de halfvergane balken, die reeds ingerot en ver vreten zijn door tijd en zeedieren. Het slik borrelt en blaast hier. De modder geurt zoe tig. Bliekjes schieten kris-kras door datgene wat eens het domein was van oesters. Waar bleef de tijd...? Vroeger hebben wij hier nog naar oesters gezocht. Op vacantiemiddagen hebben wij er een nat pak en zeker een paar natte voeten aan gewaagd. We hebben gesprongen van balk tot balk, geloopen langs onwaarschijn lijk smalle paadjes, dwars over de kolk. En er zijn kerels gekomen, die ons toeriepen, dat we verz... zouden..Maar geen noot! We waren toch Nieuwediepers! Toen we ouder werden hebben we hier pie ren gestoken. Pieren steken op de schorren. Als het water terugtrok, meter na meter en de platen droog kwamen te liggen. Als er honderden en honderden meters ver niets meer was dan een dampende, borrelende tn blazende brei van de Zuiderzeemodder. Waarop de meeuwen en wulpen neerstreken, zoekend uit het bezonken plankton het voed sel, dat hier in ontzaglijke overdaad achter bleef. Met scherpe spaden hebben we de klei uit elkaar gerukt. De groote bonken cn plakken kletsend neergekwakt. En gezocht naar pieren. Die kropen naar boven; groote roode, met bruine en gitzwarte buiken. Pie ren, van voren en van achter als een priem eindigend, maar in het midden fantastisch dik. Diep in ons welde de vrees voor deze vreemde dieren, met hun bloedgezwollen lijven en hun wriemelend staartstuk, maar met den moed der wanhoop grepen wij hen aan ,het rosse vocht sijpelend tusschen onze vingers. Honderdduizenden pieren vonden den onder gang, zoowel door jeugdige handen als door die van van grijsgebaarde visschers. Maar hun aantal minderde nooit, en soms vroeg je je af of er willicht in de onbekende duister heden van de schorren zich een pierenbrakend wezen als een tweede Loch Ness-monster ophield. Het Kuitje... dat zijn nu geworden duizend herinneringen aan dt jaren van weleer. Hoe we n o g later er zonder vrienden neentogen, zonder vrienden, maar met een vriendin. Maar laat ons hierover zwijgen. Dat ligt té ver in de schuilhoeken onzer zielen opgeslo ten... De jaren gingen. We werden ouder en het Kuitje werd ouder. Het zag nieuwe gezich ten. Veel van de entourage verdween, en het werd op veel plaatsen een nieuw Kuitje. Wat blééf dat waren de schorren, iederen dag van ieder jaar droogloopend en overvloeiend. Dat waren de meeuwen en wulpen, zoekend naar voedsel. En de pierenzoekers en de verliefden, die er ook nu nog komen. Op stille zomer avonden. Men kan op het Kuitje over al deze dingen nadenken. Gezeten in het hooge gras, vlak voor het glanzend water, waarin de eerste sterreschitteringen terugkaatsen. Als het duister wordt komen de nevels van de landzyde. Groote lappen slaan over het groen van het land en het blauw van het water. Dan wordt het kil op het Kuitje en ga je terug. Over smalle sluisdeurtjes, en kierende steigerplanken. Eenzaam blijft het Kuitje achter. Bij een op z'n kop gezetten vlet stoeien een paar honden. Anders niets. Stilte. De kerkstrijd in Duitschland. Echèc van minister Kerrl? Japan heeft een nieuw en prachtig argu ment om zijn „apenliefde" tot China, verder uit te strekken. Het is immers de bedoeling van Japan orde te scheppen in den chaoti- schen toestand, die in China heerscht. Het was geenszins het streven van Japan grond gebied te annexeeren. Althans zoo wil Japan het ons diets maken en het is maar jammer, dat de wereld er zoo weinig van wil gelooven. Het gaat de Japanners precies als Mussolini in Abessinië, men waardeerde zijn bescha- vingstaak evenmin. Zoo is de wereld nu een maal. Het nieuwe argument voor de noodzakelijk heid van zijn taak vindt Japan nu in het feit, dat Chineezen, die Japansche oorlogsschepen met bommen uit de lucht wilden bestoken, per ongeluk bommen hebben laten vallen op de Fransche concessie in Sjanghai, met zeer droevige gevolgen, zooals men weet. Japan kan nu dus optreden als beschermer van de vreemdelingen in Sjanghai. M'n liefje, wat wil je nog meer. Of de buitenlandsche mo gendheden deze hulp zullen weten te waar- deeren is een tweede. Maar daarnaar vraagt Japan niet. Wat zullen de mogendheden doen? Waar schijnlijk de noodige oorlogsschepen sturen voor de bescherming van hun onderdanen en eventueele voor het opnemen van hen. Ons land heeft althans ook zijn maatregelen ge nomen, door het zenden van de „Van Galen". Maar het onrecht van Japan tegenover China zal zijn gang kunnen gaan. De mogendheden zullen niet ingrjjpen, de Volkenbond zal weer een onmachtsdemon- stratie geven. En zoo leven we maar weer verder in een wereld van rechtsver krachting. Geruchten loopen te Berlijn, dat van ver dere vervolging der in hechtenis verkeerende predikanten en andere voormannen van de Niemöller-beweging zal worden afgezien. Het departement van justitie moet op grond van de verwarde kerkelijke toestanden, die het onmogelijk maken om te zeggen, welke ver ordeningen de predikanten moeten gehoor zamen en welke niet, bij het ministerie voor kerkelijke aangelegenheden (minister Kerrl) bezwaar hebben gemaakt, terwijl ook werd aangekondigd, dat om dezelfde reden de meeste processen vermoedelijk op vrijspreken zouden uitloopen. Worden deze geruchten bewaarheid, dan zou minister Kerrl een vrij groot echèc te in- casseeren hebben, dat anderzijds echter hem groote winst zou brengen. Het is voor ieder ter zake kundige immers reeds lang vast staande, dat de maatregelen van Minister Kerrl om de kerkelijke oppositie te dwingen in de richting van minister Kerrl aan de voor bereiding der kerkelijke verkiezingen mede te werken, niet tot dit doel kunnen leiden en veeleer de omgekeerde uitwerking hebben. Het is bekend, dat Hitier het met Kerrl niet eens is ter zake. Toen Kerrl in Februari aan kondigde dat hij de oppositie wel tot orde zou dwingen, werd hij door Hitier gedesa voueerd, en verordende deze kerkelijke verkie zingen, die in alle vrijheid gehouden zouden moeten worden. Sindsdien heeft minister Kerrl tegen Hitiers bedoeling in toch zijn ge zichtspunt doorgedreven en de verkiezingen uitgesteld, teneinde eerst zijnerzijds de toe standen te ordenen. Het resultaat is echter, dat de toestanden moeilijker zijn geworden dan toen Hitier zijn verordening uitvaardigde en het standpunt van Hitier door den gang van zaken als juist bevestigd wordt. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uür. Bioscopen Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „De laatste nacht" en „De lieveling der vrouwen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Oranje Hein" en „Sing baby sing". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Watt en Halfwatt als circusgasten" en „De held van Silver City". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen, Hoogwater (heden Laag water (heden) Hoogwater (Woensdag) Laagwater (Woensdag) Licht op (heden) Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater Temperatuur lucht Hoogste temperatuur lucht gisteren Laagste temperatuur lucht gisteren 3.35 16.10 9.35 22.10 4.45 17.35 10.55 23.52 20.37 752.2 17.4 15.0 17.0 13.8 GESLAAGD. Te Den Haag slaagde voor de Nijverheids-akte N III (bouwkunde) onze plaatsgenoot de heer H. G. Moen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote mej. M. E. C. de Wit, slaagde te Utrecht voor het examen Engelsch L.O.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5