Hoe ontstond het Palestij nsche Blauwboek Franco vindt, dat het lang duurt Oude diefstal opgehelderd Brand in Boekbinderij Prof* Dr. E Aldershoff overleden De dalende werkloosheid Duikboot torpedeert Spaansch schip in de Dardanellen Douches in Moskousche straten Drie Duitschers terecht gesteld Amerikanen ontruimen Sjanghai Bewusteloos achter het stuur Dc driemaal-wekelijksche dienst Amsterdam—Batavia Ernstig motorongeluk Groote kampongbrand te Batavia Europeaan door inlander gedood De „Koninklijke commissie" op reis. De vertrouwenslieden des konings. Het rapport van de Engelsche commissie-Peel, dat de verdeeling van Palestina voorstelt, staat nog steeds in het middelpunt der be langstelling. Hoe ontstond nu dit rapport? Hoe werkt de Koninklijke Commissie?" Hoe krijgt Engeland zijn beslissende informaties? „His Majesty's Stationary Office" heeft rob juist een nieuwe publicatie aangekon digd: Het Blauwboek der commissie-Peel. De prijs bedraagt ongeveer drie gulden. Voor den leek schijnt zoo'n blauwboek op het eerste gezicht weinig aanlokkelijk te zijn. Vierhonderd en meer bladzijden, be drukt met kleine letters, voorzien van tal rijke paragraphen, kantteekeningen, aan merkingen en tabellen wekken een gevoel van teleurstelling op bij dengeen, die zich door het werk heen wil worstelen. Toch moet de laatste prins van Wales eens ge zegd hebben: „Een blauwboek is voor En geland belangrijker dan alle parlementaire debatten van een jaar tezamen". Dit woord wordt eerst begrijpelijk, indien men weet, op welk een beslissende wijze deze blauw boeken de wereldgeschiedenis beinvloeden. Een soort openbaring. Toen de Britsch-Indiërs korten tijd gele den besloten, de Engelsche grondwetsvoor stellen goed te keuren, gaven zij daarmede hun toestemming aan voorstellen, die in de drie Britsch-Indische blauwboeken zijn neergelegd. Blauwboek dat is voor geheel Engeland een soort openbaring. De politiek van een minister mag nog zoo sterk aan aanvallen bloot staan, indien hij zich bij de uitvoering van een of andere maatregel op het blauwboek van een koninklijke commissie beroept, verstomt iedere critiek. Een besluit *van het kabi net mag aanvechtbaar zijn. Een blauwboek niet. De mannen van de „Koninklijke Commissie". Wat zijn nu deze blauwboeken, die een Bijna magischen invloed niet slechts op de openbaarheid, maar ook op de geheele staatsleiding van Engeland uitoefenen? In de geschriften vindt men den neerslag van datgene, wat een Ko ninklijke Commissie in maanden van hard werken vastgesteld heeft en op grond daarvan voorstelt. Een Koninklijke Commissie wordt steeds dan benoemd, wanneer regeering noch parlement alleen willen be slissen, dus steeds dan, wanneer men met werkelijk vitale vraag stukken van het Britsche imperium te doen heeft. Zooals de naam reeds zegt, wordt de Ko ninklijke Commissie door den Koning tot haar werk geautoriseerd en zij is geheel onafhankelijk van regeering en parlement. Zij bestaat in den regel uit 6 a 12 leden. Natuurlijk benoemt men steeds deskundi gen op het gebied, dat bestudeerd moet worden en menig Engelschman, die op het oogenblik een leidende rol in het Britsche leven speelt, heeft zijn carrière via een Boyal Commission gemaakt. Zoo werd bij voorbeeld dé eerste Britsch-Indische com missie, die in 1929 haar rapport samen stelde, geleid door lord Linlithgow, die op het oogenblik onderkoning van Britsch-In- dië is. Alle leden van de commissie moeten fi nancieel geheel onafhankelijk zijn en krij gen voor hun werk geen belooning. Slechts het gevoel: voor Engeland goed werk ver richt te hebben, moet de leden voor al hun moeite beloonen. Ook vrouwen hebben dik wijls deel uitgemaakt van een koninklijke commissie. Hoe het Palestijnsche blauw boek ontstond. De Palestijnsche commissie kwam in No vember 1936 te Jeruzalem aan. Zij werd daar ontvangen door een delegatie der Ara bieren, die verklaarde, dat men het werk der commissie zou saboteeren. De eerste taak was dus, dezen tegenstand in een welwillende samenwerking te veranderen. Nadat dit eenigermate gelukt was, volg den er weken van koortsachtigen arbeid. Een ieder, van wien verondersteld kon worden, dat hij iets tot de op lossing van het probleem zou kun nen bijdragen, werd verzocht, de commissie zijn meening kenbaar te maken. Bovendien werd nog een ieder verhoord, die zich vrijwillig meldde, of het nu een Engelschman een Jood of een Arabier was. Met meer dan 110 deskundigen heeft men beraadslaagd, deels in open bare zittingen, deels in zittingen met gesloten deuren. In aansluiting daaraan heeft de commis sie later nog het land bereisd om op de plaats zelve verschillende belangrijke vraagstukken te bestudeeren. Tenslotte hield de commissie in Londen nog 8 zittin gen, waarbij nog een aantal deskundigen gehoord werden. Daarmede was het materiaal bijeen ge bracht. De verschillende hoofdstukken van het blauwboek zijn natuurlijk door ver schillende leden bewerkt. De voorstellen echter zijn het resultaat van een absoluut collectief werk van de Koninklijke Commis sie. Niemand weet nog, welke houding de Vol kenbond tenslotte tegenover het blauwboek zal aannemen. Zeker is echter, dat het in Engeland op betrekkelijk weinig critiek zal stuiten. Ieder Engelschman weet, dat in een dergelijk boek de kundigste menschen van het land hun oordeel hebben vereenigd, en zulks met slechts een doel voor oogen: Het welzijn van Groot-Brittannië. AANVALLER VOERDE FRAN CO'S VLAG. Het Spaansche stoomschip „Ciu- dad de Cadiz", is Zondag bij den ingang der Dardanellen door een geheimzinnige duikboot beschoten. Het schip werd door acht granaten en twee torpedo's in den romp ge troffen en zonk bijna onmiddelllijk. De duikboot ging vervolgens on der water. De kapitein en 37 opva renden van het Spaansche schip zijn door een Sovjet-Russisch schip dat op weg is naar de Zwarte Zee, aan boord genomen. De kapitein van de Ciudad de Cadiz heeft verklaard, dat de duik boot de onderscheidingsteekenen C3 droeg, en de vlag van Franco voer de. Het Moskousche gemeentebestuur heeft voor een nieuwe verrassing gezorgd, die in heete zomerdagen met groote instemming door de Moskousche bevolking is begroet. Op de boulevards en pleinen van Moskou werden kleine aardige paviljoens opge richt, waarin men een warm en koud douchebad kan nemen. Men kan daar zeep en handdoek, eau de cologne, enz. krijgen, 's Morgens ziet men er vooral veel kinde ren naar toe gaan, terwijl de volwassenen het liefst 's avonds na het dagwerk er heen gaan, om een douche te nemien. Op -17 plaatsen in Moskou zijn nu al reeds deze badinrichtingen. Nadat men reeds spoe dig zag, dat ze uitstekend in den smaak vielen, zullen in het komende jaar meer dere worden geopend. De door het Duitsche volksgerechtshof wegens landsverraad ter dood veroordeelde gebroeders Erich en Hermann John, resp. 24 en 23 jaar oud, uit Neunkirchen, zijn gistermorgen terechtgesteld. Ook is gister morgen het doodvonnis voltrokken over den 43-jarigen Wilhelm Firl uit Dresden. Hem was ten laste gelegd, dat hij als voor aanstaand communist diensten had ver richt voor de Komintern en een onwettige organisatie had opgericht. Belangrijke verklaring van het Witte Huis op komst? Volgens berichten uit Sjanghai zijn de 4000 in Sjanghai wonende Amerikaansche burgers begonnen de stad te ontruimen, en wel op bevel van admiraal Yarnell, den commandant van de Amerikaansche vloot in het Verre Oosten. De kruiser „Augusta", heeft nieuwe troepen aan land gezet, waarmede 't Ame rikaansche corps gebracht is op een sterkte van 1150 man. President Roosevelt is in Washington te ruggekeerd en laat zich onafgebroken over de verwikkelingen in China op de hoogte houden. Senator Pittman, de voorzitter der Senaatscommissie voor buitenlandsche za ken heeft aangekondigd, dat heden of mor gen een belangrijke verklaring van het Witte Huis verwacht kan worden, indien de toestand jn China zich verder toespitst. Als het moest, begon hij weer opnieuw. De „Revue Beige" publiceert een uitvoe rige „boodschap" van Generaal Franco, waarin hij o.a. zegt, niet gedacht te heb ben, dat de burgerstrijd zoo lang zou du ren. Zijn betoog komt neer op de volgen de punten: 1. Indien wij opnieuw moesten begin nen, zouden wij geen oogenblik aarzelen. 2 Het communisme in Spanje zal vol ledig worden uitgeroeid. 3. Het volk steunt mij en de beweging die onder mijn leiding staat. 4. Wij wenschen betrekkingen van den meest vriendschappelijken aard te onder houden met alle landen, uitgezonderd met Sovjet-Rusland. 5. Wij strijden voor een onverdeeld Spanje, en denken er niet aan een deel van ons grondgebied dat ons erfdeel is, af te staan. Zondagmiddag zijn op de kruising van de Noorder Amstellaan en de Maasstraat te Amsterdam twee auto's met elkaar in bot sing gekomen, doordat een van de beide bestuurders aan den anderen wagen, die van rechts kwam, geen voorrang had ver leend. Na de botsing, die ernstige beschadiging van beide voertuigen tengevolge had, werd de bestuurder, die het ongeluk had veroor zaakt, bewusteloos in zijn auto gevonden. De man had een lichte hersenschudding en is naar zijn woning vervoerd. De politie die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld, heeft het vermoeden, dat de man reeds vóór de aanrijding bewuste loos is geweest. Het onderzoek wordt in deze richting voortgezet. Mijn vriend is de schuldige. Eenïge maanden geleden, het was 8 Juni, werd op klaarlichten dag ingebroken bij de familie van W. in de Carpentierstraat te 's-Gravenhage. Even voor twaalf uur was mevrouw van W. uit huis gegaan om haar dochtertje van school te halen, en van deze gelegenheid hadden ongewenschte gasten gebruik gemaakt om het huis te doorzoeken. De buit bestond uit eenige effecten, welke uit een geldkistje op de slaapkamer waren ontvreemd. Aanvankelijk gelukte het de politie niet om een spoor van de daders te vinden. Eenigen tijd geleden echter werd een der gestolen effecten bij een Haagsche bankin stelling verzilverd. Te laat was men tot de ontdekking gekomen, dat men hier te ma ken had met een gestolen effect, echter kon de politie een nauwkeurig signalement wor den verstrekt van den man, die het effect ter verzilvering had aangeboden. Den vorigen Vrijdag werden bij een bank instelling wederom eenige der gestolen ef fecten aangeboden. Nu waren de bankbe dienden op hun hoede. Zij hielden den man aan de praat en waarschuwden de politie, die den man arresteerde. In zijn zakken vond men nog het recu van het in de resi dentie verzilverde effect De man, de 38-jarige T. H. R. D. te 's-Gravenhage, ontkent de effecten gestolen te hebben en beweert, dat hij de papieren ter verzilvering aanbood in opdracht van een onbekenden vriend. ACLMMMUzó iuw*. dm Vroolijk cntbijtuurtje van Engelsche soldaten op een oorlogsmonster. Tijdens afwezigheid van den bewoner werkplaats geheel uit gebrand. Gisterochtend heeft een felle hrand ge woed in een perceel aan den Noord-Ko- ninginnew. te Helmond, waarin gevestigd is de handel in kantoor- en schrijfbehoeften, en boekbinderij van den heer H. Maasak kers. Omstreeks half negen brak de brand uit en weldra walmden dikke rookwolken om hoog. Een in de nabijheid wonend lid van de vrijwillige brandweer drong, gewapend met 'n rookmasker, de woning binnen, na de voordeur te hebben geforceerd, daar de bewoner afwezig was. Weldra arriveerde ook de brandweer, die het vuur met groot materiaal aantastte. Omstreeks half tien was men den brand meester De werkplaats waar de vlammen in het aanwezige materiaal uiteraard, gretig voedsel vonden, is geheel uitgebrand. De winkel kon worden behouden, al. is de wa terschade hier aanzienlijk. Het pand is eigendom van den heer G. Tielemans. Verzekering dekt de schade. Ver moedelijk is de brand door kortsluiting ont staan. Een onontbeerlijk reclamemiddel ls het adverteeren, waarbij men echter m het oog dient te houden, dat men nooit resultaten krjjgt van een advertentie, die maar eens zoo nu en dan wordt geplaatst. Soms ziet men van kleine zaken weken achtereen fUnke advertenties m de bladen staan en juist, als het publiek zich voor zoo'n zaak wil gaan interesseeren, houden de advertenties, die veel te kostbaar wa ren voor het budget van de zaak, ineens op. fit verkeerde systeem is nogal kostbaar- De menschen, die de courant lezen heb ben niet eiken avond zin en tijd om ook alle advertentiekolommen door te nemen, ter wijl zij misschien op avonden, dat zij het wel doen, niet gedisponeerd zijn, om een aanbieding als de Uwe in zich op te nemen. Stuurt men verkoopsbrieven rond, dan ls dit een persoonlijke reclame, terwijl een ad vertentie daarentegen juist volkomen on persoonlijk is. En daarom zal de lezer den inhoud ook niet in zich opnemen, daar hij niet voelt, dat die advertentie speciaal voor hem is geplaatst, op oogenblikken, dat hij geen behoefte aan Uw artikel heeft. Men moet zijn advertenties steeds weer plaat sen, zoo mogelijk dagelijks, allicht is er een dag bij, dat de krantenlezer Uw adver tentie leest op het oogenblik, dat hij er juist voor in de stemming is. Trouwens er is nog een reden waarom het beter is regelmatig te adverteeren. Iemand, die voor het eerst Uw adverten tie leest, kent Uw zaak nog niet. En men weet: onbekend maakt onbemind. Zoo is het ook in de zakenwereld. Wordt Uw zaak door vrienden of kennissen aanbevo len, dan is het of de nieuwe klant Uw zaak al zoo'n beetje kent. Welnu, door het regel matig adverteeren ziet men Uw advertentie en geeft dit op zichzelf al een soort van vertrouwen. Men gaat Uw zaak al een beetje kennen, weet wat voor artikelen U verkoopt, men zal op een gegeven oogen blik belang in Uw zaak gaan stellen en de prijzen van iets, dat men noodig heeft, gaan vergelijken met die van andere firma's. En nu is het oogenblik aangebroken, waarop U misschien een nieuwen klant gewonnen hebt. Het is niet verstandig om als klein za kenman te willen concurreeren met groote zaken en dus nog grootere advertenties te plaatsen dan zij doen. Als U een zeker be drag voor advertenties hebt uitgetrokken, bijv. 400.per jaar, trek hier dan een gedeelte, laten wij zeggen 50.af voor onvoorziene uitgaven, terwijl van de rest advertentiecontracten moeten worden afge sloten voor een aantal regels, welke dan met verstand over het jaar moeten worden verdeeld. Tijdens de opruimingsseizoenen moet U meer de aandacht op Uw zaak vestigen dan anders, omdat er in die tijden over het algemeen veel meer geadverteerd wordt. Is adverteeren duur? Dat ligt meestal aan de oplaag van het blad, waarin U ad verteert. Woont U in een groote stad en zet U uw advertenties in een blad, dat over het geheele land wordt gelezen, zelfs voor een overgroot deel, dan zullen Uw plaat selijke advertenties niet zooveel succes op leveren, want wat hebben de lezers in an dere plaatsen aan Uw aanbieding. Voordat U dus begint met adverteeren moet U nagaan waar het blad overal komt en op deze manier weet U tevens, welk blad het meest in Uw woonplaats zelf gelezen wordt. Nu moet nog worden nagegaan of het een blad is, dat door de lezers met belang stelling wordt gelezen. Want er zijn ver- schilende blaadjes, die in de bussen worden gestopt en die regelrecht in den prullemand verhuizen. Om zelf een oordeel over een blad te kunnen vellen, is het noodig, dat de zakenman het blad, waarin hij denkt te gaan adverteeren, eerst eenige weken zelf regelmatig leest en dan ziet, wat voor soort lectuur er in staat en wat voor adverten ties de kolommen vullen. Ook is de rubriek „Ingezonden Stukken" een belangrijke toets voor het blad, dat men leest. De publiciteitswaarde ligt niet aan het feit, of het brid dagelijks, eens per week of zelfs maandelijks verschijnt. Dit is alleen van belang voor het artikel, dat men heeft aan te bieden, terwijl er verschillende artikelen zijn, waarvoor adverteeren alleen in vakbladen van belang is. Aanbiedingen, die slechts korten tijd van belang zijn, worden het best in nieuwsbla den aangeboden. Het is bewezen, dat er nauw verband be staat tusschen de interesse, die de lezers voor het redactioneele gedeelte van het blad, dat zij lezen, hebben en de adverten tie-kolommen. Zeer begrijpelijk trouwens, want lezen zij de redactiekolommen niet, wat heeft het dan voor zin, daar tusschenin Uw advertenties te laten opnemen? Lezen zij echter de artikelen met belangstelling, tien tegen een, dat zij zich ook voor de ad vertentiekolommen interesseeren, voorop gesteld, dat deze overzichtelijk zijn opge maakt. Als U een contract afsluit voor een zeker aantal regels, hebt U hiermede een koop gesloten, die eender is als iedere andere koop. Er zijn tarieven, waarvan geen kor ting is toegestaan, doch een goed koopman zal zijn best doen, om zijn regels zoo voor- deelig mogelijk te koopen.. Hoe grooter het aantal regels is, dat U koopt, des te voordeeliger zullen de meeste bladen den regelprijs berekenen. Oud-inspecteur van de volksge zondheid in Noord-Holland. Ons bereikt het overlijdensbericht van prof. dr. H. Aldershoff, buitengewoon hoog leeraar in de serologie aan de Rijks-Uni versiteit te Utrecht. Prof. Aldershoff werd 18 Mei 1877 in Gro ningen geboren en studeerde aan het gym nasium en de Universiteit aldaar. Gedu rende 19021904 was hij assistent bij de ziektenkundige ontleedkunde aan de Gro- ningsche Universiteit, Dr. Aldershoff werd in 1004 tot arts bevorderd en koos de bac teriologische richting. Hij was inmiddels in dienst getreden als officier van gezondheid en werkte samen met dr. Broers in het la boratorium van het militaire hospitaal te Utrecht. In 1906 promoveerde hij cum laude op een proefschrift getiteld: „Vaccine lichaampjes." Na in Assen gewerkt te heb ben keerde hij in 1914 naar Utrecht terug waar hij zich onderscheidde door inentin gen tegen febris typhoida, (buiktyphus) wel ke arbeid medewerkte om hem in i917 een re- geeringsopdracht te verstrekken tot baste- riologisch onderzoek aan het Duitsche en Oostenrijksche front. Nadat hij de functie van inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland en Utrecht had waargenomen volgde in 1924, zijn benoeming tot buiten gewoon hoogleeraar in de serologie en tot directeur van het Serologisch Instituut. Prof. Aldershoff was begiftigd met het eerekruis in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Per 1 October a.s< Naar wij vernemen zal de driemaal-weke^ lijksche dienst van de K.L.M. Amsterdam Batavia v.v. met ingang van 1 October a.s. in werking treden. Het eerste vliegtuig zal dezen dienst in de richting AmsterdamBatavia op 2 Oc- tober aanvangen. In de richting Batavia— Amsterdam zal hét eerste vliegtuig 9 Octo-i ber vertrekken. De vertrekdagen zijn bepaald op Dins dag, Donderdag en Zaterdag en wel in bei de richtingen. De sluiting voor de mail valt dus op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, laatste lichting. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 25 t.m. 31 Juli 1937 bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aan gesloten 465.500 personen (de landarbeiders bonden met 74.700 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 465.500 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 22.8 pet. (in de vorige verslagweek, 5 t.m. 10 Juli 1937, was dit percentage 23.3). Het, werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Juli in de laatste jaren a.v.: 1934 24 2 1935 272. 1936 29.5, 1937 22.8. Bij 1053 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 31 Juli 1937 in to taal 329.667 werkzoekenden ingeschreven onder wie 311.166 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 312.220 werkloos, onder wie 298.997 man nen. De daling van de werkloosheid welke uit bovenstaande cijfers blijkt, is ook te zien uit de aantallen ingeschrevenen bij de or ganen der arbeidsbemiddeling, welke over de tweede verslagweek van Juli als volgt waren (tusschen haakjes zijn vermeld de aantallen werkloozen onder de ingeschreve nen): 1934 318.084 (295.091), 1935 352.090 (333.932), 1936 393.175 373.269), 1937 329.667 (312.220. Jas van duorijder raakte tus schen de ketting van het achter-i wiel. Gisterenochtend is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Nieuwerbrug een motor fiets over den kop geslagen, doordat de jas van den duorijder tusschen de ketting van achterwiel geraakte. De duorijder, de 16-iarige D. Voorendonk uit den Haag, bleef bewusteloos op den weg liggen. Een onmiddellijk gewaarschuwde geneesheer constateerde een zware hersenschudding. In zoigwekkenden toestand is de jongen naar het Algemeen Ziekenhuis, te Woerden over gebracht, De bestuurder van het motorrij wiel kwam er zonder letsel af. in ONZE OOSt Duizenden menschen dakloos Zondagmiddag is in de buurt Tanah ln//'n.abi' be^ station Senen, dus vrijwel midden in Batavia, een kampongcomplex atgeprand over een oppervlakte van een 'Uometer lengte en honderd meter breed- e. Lr stond een vrij krachtige bries, welke net vuur tot een vlammenzee aanwakkerde, lusschen de twee- en driehonderd wonin gen zijn afgebrand. Ruim duizend menschen zijn dakloos. Zaterdagavond tusschen licht en donker nin») werklooze, de heer H. A. J. K. (Ko- de Kampongbuurt achter Mo- lm i atavia wandelde, aangevallen, het a,-i "fi1 houw met een parang op is de in a00^ en Was sla* dood. Later Tevorin", uder gearresteerd, hii cm ^Va-S r aanwezig geweest dader epnZm m woninK> waarbij hij den de wranï P 5 gegeven. Laatstgenoem denden K a°Mende' RinK den "iets vermoe- van achteren aan.a hem onverhoeds

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8