Een veerpont op wielen SPORTNIEUWS n Van der Vijver en van Vliet zegevieren in het Stadion Ik verkoop mijn leven voor 1500 dollar" Het verdelgen van wandluizen Uit jaloezie op zijn vrouw geschoten Pieizierjacht in nood op het IJsselmeer Vischvergiftiging in de Linge P.TX-personeel vraagt meer salaris Nederland wint van Frankrijk Indië-vliegtuigen hebben vertraging De „zeearend" te Amsterdam De belastingontduiking in Amerika Ontploffing in Japansche munitiefabriek Joegoslaviër te Parijs neergeschoten Luit* Greter tiende bij het jachtspringen NEDERLAND KRIJGT NIEUW VERVOERMIDDEL. SCHIP OF WAGEN? Op de werf van de N.V. Machine fabriek Hensen, te Rotterdam, staat een merkwaardig gevaarte. Het is een veerpont op wielen, die binnen kort naar Zeeburg zal worden ver- vo'erd, waar zij een verbinding zal vormen tusschen de beide oevers van het Merwedekanaal. Tot nu toe heeft men in ons land nog nooit ge bruik gemaakt van den veerwagen, zooals de benaming van dit vervoer middel is. Men kan hier dus van een experiment spreken. Wanneer de nieuwe veerwagen aan de verwach tingen zal voldoen, zullen er in de toekomst meer gebouwd worden. De veerwagen zal worden gebruikt voor het vervoer van personen, rijwielen en voer tuigen tot een gewicht van 25.000 kg. Het ponton waarop de wagens komen te staan, aldus het Hdbld., rust op een onderstel waar van een klein gedeelte slechts boven water uitsteekt. Onder aan het onderstel zijn wie len bevestigd, die op rails loopen. De con structie van den veerwagen is vrij eenvoudig Een der groote voordeelen, die het gebruik van den veerwagen biedt, is dat men geen kabel behoeft te spannen van den eenen oever naar den anderen, zoodat het scheep vaartverkeernimmer zal worden belem merd. De hoogte van het onderstel hangt af van de diepte van het vaarwater. De diepte van het Merwedekanaal bij Zeeburg is 4.20 M. De hoogte van dezen veerwagen is geme ten van de zware gietstalen wielen 5.80 M„ zoodat de veerpont dus 1.60 M. boven water uitsteekt. Aan weerszijden van het dek is een bordes gebouwd. Daar kan de veerman den motor bedienen. De veerwagen wordt voortbewo gen door middel van een Kromhout Kontoer Dieselmotor van circa 50 P.K. Een coventry- ketting vormt de verbinding tusschen de beide wielen van het onderstel en den motor. Een interessant onderdeel van het nieuwe vervoermiddel het is vervaardigd onder leiding van den heer ir. Josephus Jitta uit Utrecht is de smeerinrichting. Vooral het smeren van de beweegbare gedeelten onder water dient met zorg te geschieden, wil men niet midden in het kanaal blijven steken. Men heeft gebruik gemaakt van een smeerpomp, die onder een druk staat van 20 atmosfeer. Deze smeerpomp vormt het. centrale punt vanwaar de olie naar alle smeerpunten onder water wordt geperst. De handles, waarmee de motor wordt gere geld. bevinden zich op de bordessen Er is een handle om den motor voor- en achter uit te schakelen. Voorts is er een eerste, en tweede versnelling. Met een enkele handbe weging kan de veerman, indien er gevaar bestaat voor een aanvaring of liever aanrij ding met passeerende schepen, het gevaarte, tot stilstand brengen. Al heeft het heole gevaarte meer weg van een voertuig, toch zal men zich te houden hebben aan iiet reglement van de binnen scheepvaart. Overeenkomstig dit reglement zal er een scheepvaartverlichting op wor den aangebracht, d.i. aan stuurboordzijde een roode en aan bakboordzijde een witte lantaarn. Men koestert van den nieuwen veerwagen hooge verwachtingen. Vooral de exploitatiekosten zullen naar men verwacht, aanzienlijk la ger zijn, dan die van een drijvende motorveerpont. Het gevaarte is op het oogenblik gereed om van Rotterdam naar Zeeburg bij Am sterdam te worden vervoerd. Nieuwe methode uitgevonden door Mevr. dr. Wibaut Isebree Moens. Ergens, twee hoog, in een woning te Am sterdam, waar de betrokken insecten langs de wanden kropen, doceerde dr. Heyermans, directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst en schreven de verslaggevers, evenwel niet zonder hei melijk gekrab en schoudergedraai. Dr. Heyermans doceerde over wandluizen. Haar kwaden naam heeft de wand luis niet voor niets. Zij is een taaie vijandin, die zich onzichtbaar ver stopt, niet snel van honger sterft een 18 maandjes houdt zij het zon der voedsel wel uit en groote "af standen aflegt. Ofschoon gevreesd en fel bestreden, komt zij veelvuldiger voor dan men meent. Meti loopt haar op door het gebruiken van oud hout, tweede-hands-meubelen, ter wijl duiven, zwaluwen, spreeuwen en kippen gewone verspreiders zijn. De Geneeskundige en Gezondheidsdienst bestreed de wandluis tot nu toe in samen werking met den woningdienst. De bedoeling is, deze bestrijding in één hand te concen- treeren, in de hand namelijk van mevrouw dr. Wibaut—Isebree Moens, biologe bij den G.G.D., die thans een nieuwe bestrijdings- methode heeft gevonden. Het cyaangas, dat vroeger veel gebruikt werd, is behalve vergiftig, ook zeer vluch tig, zoodat de belendende perceelen ont ruimd moeten worden. Het zoogenaamde T-gas werkt des winters niet en is ontplof baar. Bestrijding met een zeepoplossing is alleen mogelijk, indien alles in de woning wordt losgetrokken. Mevr. dr. Wibaut-Isebree Moens vond een eenvoudig procédé, dat niet alleen vlug werkt in één dag is een woning gezuiverd maar ook goedkoop is, terwijl het de dis cretie tegenover de buren in acht neemt. Een op de gasleiding aan te sluiten autoclave (zichzelf sluitende pot), blaast heete stoom onder hoo- gen druk uit, welke stoom in reten en achter het behang doordringt en alle leven doodt. Het is gauw gedaan en de buren merken het niet. Het sarren en hoonen, dat in volksbuurten na de visite van den zui veraar pleegt te volgen, kan achterwege blij ven. De G.G.D. hoopt, dat aangifte thans tijdiger zal geschieden en dat het schade lijke verschijnsel, dat de geplaagden uit schaamte verzwijgen, zich minder zal gaan voordoen. Huwelijksdrama te Oss. De arbeider K. op den Nikkelhoek te Oss leefde reeds langen tijd op gespannen voet met zijn vrouw, die een verhouding had met zekeren van den H. Reeds meermalen was het tusschen K. en van den H. tot handtastelijkheden gekomen, doch dit had nimmer tot ernstige gevolgen geleid. Gistermiddag was van den H. weer bij de vrouw van K. op be zoek geweest, hetgeen K. ter oore was gekomen. Bij zijn thuiskomst haalde K. een revolver voor den: dag en loste van vlak bij een. schot op zijn vrouw, dat wonder boven wonder geen doel trof. Op het geluid van het schot snelden huisgenooten en buurtbewoners toe, en hielden den woedenden man in bedwang. De gemeentepolitie werd gewaarschuwd en deze ging over tot de arrestatie van K., Op het politiebureau werd hij aan een ver hoor onderworpen. Hoewel hij bleef ont kennen het schot te hebben gelost, is hij voorloopig opgesloten. van Door Urker palingvisschers biw nengcbracht. Dezer dagen vertrok uit Enkhuizen het pieizierjacht „Plum" met bestemming Sta voren. Aan boord bevonden zich een Franschman en een Nederlander met hun echtgenooten. Door het slechte weer werd het vaartuig aldus het Hsb., evenwel onophoudelijk uit den koers geslagen en kon men Stavoren niet bereiken. Niettegenstaande de beman ning alle moeite deed om dit te voorkomen liep het vaartuig nabij Lemmer aan den grond en sloegen de golven weldra over het dek. Gelukkig echter kwam door den noorde lijken wind en de inspanning der beide heeren, het vaartuig, dat den geheelen nacht aan den grond had gezeten en een speelbal der golven was geweest, tegen den morgen weer vlot en dreef af in de rich ting van Kuinre. De schipper van het Urker visschersvaar- tuig, de U.K. 201, die op de palingvangst was, werd opmerkzaam op den hachelijken toestand, waarin het jacht verkeerde en verleende hulp. Na veel moeite, welke het gevolg was van de hooge zee, gelukte het den schipper J. Bakker verbinding met het jacht te krijgen en het behouden naar de Urker haven te sleepen. De opvarenden, die totaal verkleumd en uitgeput waren, werden door den schipper meegenomen naar zijn woning, waar ze van eten en droge kleeren werden voorzien. Eenige dagen geleden heeft de Doode Linge, die even boven het dorp Zoelen in de Linge uitmont, vermoedelijk een dosis vergif mee gevoerd, want vanaf de plaats van uitmonding der Doode Linge is de Linge over enkele kilometers van haar vischstand beroofd en deze drijft thans half rottend aan de op pervlakte. Onder het publiek, in het bijzonder on der de pachters van het thans vergiftigde vischwater, heerscht groote ontstemming. Men vermoedt, dat een of andere fabriek chemische stoffen op de Doode Linge afge voerd heeft, tegelijk met gewone afvalpro ducten. Het schijnt dat alleen een langer verblijf in het vergiftigde water voor de visschen doodelijk is, want enkele visschers bewaren hun visch voor het uitventen tijdelijk in een vischkaar, die in het vergiftigde deel der Linge ligt. Hierdoor rijst de vraag of het gebruik van de vergiftigde visch scha delijk is en zoo ja, of verblijf in het ver giftigde water de visch ook ongeschikt maakt voor de consumptie. Toen gisterenmiddag gezagvoerder Hul- sebos, die met de „Wielewaal van Batavia naar Amsterdam vliegt, te Djask de gebrul kelijke landing verrichtte voor het mnem van brandstof, bemerkte hij, dat de wielrem haperde. Niettemin wist hi] de chine op regelmatige wijze t°t stilstand brengen. In verband met het gebleken euvel besloot hij niet verder te vliegen, teneinde het defect eerst geheel te verhelpen, ue „Wielewaal" had gisteren Basra moeten be reiken. De „Torenvalk" is op de uitreis wegens slecht weer niet verder gevlogen dan Cal- cutta. Regeering kan en moet de ver laging van 5 pet. ongedaan ma ken. De afdeeling Amsterdam van den Cen- tralen Bond van P. T. en T.-personeel heeft gisteravond in een drukbezochte vergade ring in „Bellevue" haar verlangen naar sa larisverbetering besproken. De voorzitter hield een uitvoerige inleiding over de vraag: „Heeft het P. T. en T.-personeel recht op teruggave van de 5 pet. loonsverlaging, op gelegd per 1 Januari 1936?" Spr. betoogde dat de inkomsten van de schatkist thans van dien aard zijn, dat elke rechtsgrond ontbreekt om het personeel de 5 pet. niet terug te geven. Aan het einde van de vergadering werd met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin op de regeering en op de leiding van het P. T. en T.-bedrijf een drin gend beroep wordt gedaan, zoo spoedig mo gelijk de 5 pet. verlaging ongedaan te ma ken en 't postpersoneel een bepaalde com pensatie te verstrekken als vergoeding voor de gestegen productiviteit van den arbeid. Eenigen tijd geleden is deze kwestie reeds in personeelkringen naar aanleiding van de portverlaging besproken. Het personeel is van oordeel, dat de grootebe winst aan salarisverhooging besteed moet worden, ter wijl de leiding van het P.T.T., zooals be kend, de tarieven per 1 September heeft verlaagd. Het Nederlandsche zeiljacht „Zeearend" kapitein C. Bruynzeel Jr., dat de vorige' week de „Fastnetrace" te Plymouth gewon- nen heeft, is gistermiddag om vier UUr de Sixhaven te Amsterdam aangekomen. Ter begroeting was aanwezig de heer G, de Vries Lentsch, de bouwer van het jacht', die de bemanning gelukwenschte met het behaalde succes. ONRUST IN PALESTINA DUURT VOORT, Moorden en aanslagen, De onrust in Palestina duurt voort. Te Beisan is 'n Arabisch politieman in zijn wo ning doodgeschoten. Te Tiberias werd een bom geworpen in een slagerij. Deze ontplofte zonder dat personen werden getroffen. Te Gaza is een gevecht geleverd tusschen po litie en Arabieren. Te Tulkaram werd een Arabisch fabriekseigenaar gedood en te An- karen werd een politieman vermoord. APPELS MET GOUDEN STEELTJES. Op de groote verkooping van hard fruit, welke Vrijdagavond te F.lst (Betuwe) gehou den is, werd voor ongeveer f20.000 in totaal besomd. De duurste boomgaard leverde, vol gens het Hdbld., f2260.— op. Naar schatting worden goudreinetten betaald tot f 6.per II.L., andere soorten appels noteeren zoo on geveer f3.50 tot f5.50 per H.L. aan den boom, In de Over-Betuwe zit een goed gewas ap pels, in tegenstelling met elders, waar nogal wat van de aanvankelijk hoopvolle verwach tingen de bodem is ingeslagen. Rekent men de plukloonen en het risicd bij de prijzen op het hout, dan ligt daarin de zekerheid opgesloten, dat men dit na jaar dure winterappels zal eten, in waarheid appels met gouden steeltjes. WIELRIJDER DOODGEREDEN. Gisterenmiddag om vier uur is te Ze venbergen op den Lamgatschen dijk een tot nu toe onbekende wielrijder uit Rot terdam door een vrachtauto, bestuurd door zekeren K. uit Zevenbergen aangereden. Het slachtoffer kreeg een zeer ernstige hoofdwonde en overleed enkele oogenblik ken na het ongeluk. De man was naar schatting ongeveer veertig jaar oud. De ivonderlijke advertentie John Anderson. Zelfs voor de Vereenigde Staten is het ongewoon, als een mensch zijn leven te koop aanbiedt. John Anderson was het, die op de tallooze aanvragen verzekerde, dat het hem volkomen ernst was met zijn adverten tie, die hij in verschillende dagbladen van Boston had geplaatst. Hij had eenvoudig ge noeg van het leven en daar hij ongeveer lt)00 dollar schulden had, was hij bereid, zich voor dit bedrag met huid en haar te verkoopen. Doch het geval van den levens moeden John Anderson leert, dat de wereld ook voor een mensch die te weinig wils kracht heeft om den strijd om het bestaan voort te zetten, nog tal van mogelijkheden biedt. John Anderson heeft met alles zijn geluk beproefd, doch steeds met negatief resultaat. Alles wat hij ondernam, mislukte. Niemand bekommerde zich om hem, niemand hielp hem, gaf hem een kans. Na tien jaren van de grootste teleurstellingen besloot hij het op te geven. Maar hij was een man van eer. Hij had 1500 dollar schulden en plaatste daarom de bewuste advertentie. Er moest toch iemand gevonden kunnen worden, die iets met het leven van een gezonden man wist te beginnen: wetenschappelijk onder zoek. een valschermexperiment, een raket- vlucht. Maar wat gebeurde? Geen geleerde meldde zich aan, geen uitvinder, geen filmregis seur, geen chemicus, geen gasmaskerfabri kant. Geen zakenman scheen er ook maar het minste bplang bij te hebben, voor 1500 dollar een menschenleven te kunnen koo lten. En toch kreeg John Anderson meer dan 300 aanbiedingen op zijn advertentie. Zij waren hoofdzakelijk van vrouwen. Meer dan 300 vrouwen uit alle deelen van de Ver. Staten, verklaarden zich bereid, met den doodsverachter John Anderson in het hu welijk te treden. Zeventienjarige meisjes en zestigjarige weduwen waren er onder de schrijfsters. Vrouwen met en zonder vermo gen. Zij allen vonden met echt Amerikaan- schen kijk op de zaak het geval romantisch en vonden in de advertentie aanleiding, een vertwijfeld mensch nieuwen levensmoed en nieuw levensgeluk te geven. Een misluk keling in de wereld stond plotseling in het middelpunt, zag zich omringd door warm kloppende vrouwenharten, waarin gestor ven of teleurgestelde gevoelens weer ont kiemden. Zoovele mogelijkheden biedt de wereld nog aan een mensch, die voor zijn leven nog slechts 1500 dollar behoefde te hebben. Men mag wel aannemen, dat John Ander son zijn leven niet meer op het spel zal zetten, doch op een van de driehonderd ge voelvolle aanbiedingen zal ingaan. Huis van afgevaardigden keurt Roosevelt's maatregelen goed. In het vooruitzicht van het aan het einde der week verwachte reces,- heeft het Ameri- kaansche huis van afgevaardigden een wets ontwerp aangenomen dat op aandrang van president Roosevelt is behandeld en waarbij acht leemten worden gedicht in de wetten op de inkomstenbelasting, waardoor het mogelijk is geweest, dat rijke lieden voor een bedrag van 100 millioen dollar per jaar aan belasting hebben weten te ontduiken. LAATSTE JOODSCHE RECHTERS TE DANTZIG NEMEN ONTSLAG. Onder den druk van de nat. socialistische senaat van Dantzig, hebben thans ook de laatste twee Joodsche rechters. Behrend en Ahramsohn, vervroegd pensioen aange vraagd. De rechterlijke macht in deze „vrije stad" is thans geheel van Joden „gezuiverd". Beide afgetreden rechters hebben in den wereldoorlog aan het front gestreden a Het Japansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat zich in den afgeloo- pen nacht een ontploffing heeft voorgedaan in de munitiefabriek te Oey in de prefectuur Kioto. 22 werklieden werden gewond, een werk plaats, negen opslagplaatsen en drie par ticuliere huizen werden vernield. Politieke wraakneming? Slachtoffer niet gedood. Volgens „Le Matin" is Maandagavond in de Rue Denfort Rocherau te Parijs de Joego- Slaviër Nicolas Tzernintsjitsji door revol verschoten gewond. De onbekend gebleven daders vluchtten per auto. De gewonde werd naar een ziekenhuis overgebracht. Hij bepaalde zich er toe mede te deelen op welke wijze de aanslag, die voor zijn huis op hem gepleegd werd, zich heeft toe gedragen. Op nadere vragen deelde hij mede, dat men hier te doen heeft met een politieke wraakneming. Hij meende te weten, wie de aanvallers zijn, doch weigerde hun namen te noemen. Bij onderzoek werd vernomen, dat het slachtoffers vroeger veel omging met Kroa tische terroristen. MOOI GEBAAR VAN MEXICO'S PRESIDENT. Minder salaris voor de hooge ambtenaren om de lagere beter te betalen. President I.azaro Cardenas van Mexico heeft aangekondigd, dat hij het congres wanneer dit op 1 September a.s. bijeenkomt zal verzoeken goed te keuren, dat de sala rissen van hooge regeeringsambtenaren, in clusief dat van hemzelf, worden verlaagd teneinde het mogelijk tc maken de inkomens der lagere ambtenaren te verlioogen. PxuxldendjioAt Het voornaamste nummer op het gisteren te Aken voortgezette intern, tournooi was een zwaar jaehtspringen voor amateurs en beroepsrijders. Op 't door den regen uiterst zware, 650 M. lange parcours, waren zes tien hindernissen tot een hoogte van 1.40 M. opgesteld. Er moesten voornamelijk hoog-versprongen en dubbele sprongen worden uitgevoerd, welke aan ruiters en paarden zeer hooge eischen stelden. Bij de amateurs slaagden alleen de Duit- sche luit. Fegelein er met Galgenstrick in, het parcours zonder fouten af te leggen. Vele ruiters maakten vier fouten, onder wie onze landgenoot luit. Greter met Ca- rina. Daar de tijd bij gelijk aantal fouten besliste, werd de Nederlandsche ruiter op de tiende plaats geklasseerd. In totaal namen 139 ruiters deel. Bij de beroepsrijders was het vooral een strijd tusschen den Duitschen berijder Gün ther en den berijder van de paarden van onzen landgenoot, den heer D. II. Pasman, Diederich. De Duitscher wist ditmaal be slag te leggen op de eerste en tweede plaats, terwijl de derde en vierde plaats bezet werden door de paarden Pacha en Prince Igor, van den heer Pasman. WxtteAjiolo Het tournooi beker. om den Horthy- Na een rustdag is gisteren het internatio nale waterpolotournooi om den Horthvbe- ker in het nieuwe zwemstadion op het Mar- garethen-eiland tc Boedapest voortgezet. Het Nederlandsche zevental wist de tweede overwinning te behalen. Met 4—2 werd Frankrijk verslagen, waardoor onze land- genooten een plaats op de ranglijst stegen en thans als derde staan genoteerd. In de twee andere wedstrijden won Duitsch- land van België met 4—3, terwijl Hongarije Oostenrijk met 9—2 verpletterde. De stand van het tournooi is thans als volgt: gesp. gew. gel. verl. doelp. 1. Hongarije 3 3 20—3 O Duitschland 3 2 1 8—7 3. Nederland 3 2 1 7—11 4. België 3 1 1 1 0-9 5. Oostenrijk 3 1 2 61.) 6. Frankrijk 3 3 5-10 UUel^enneti Hollandsche stayers spelen geen rol van beteekenis. Onder vrij groote belangstelling vonden gisteravond op de Stadionbaan wielerwed strijden plaats, waarbij verscheidene sprin ters en stayers, die de volgende week f® Kopenhagen bij de wereldkampioenschap pen aan den start zullen komen, zich onder de deelnemers bevonden. De sprint der amateurs was voor van der Vijver, die Kropman en Leene in de finale in ritten a deux, op besliste wijze sloeg. Ooms nam niet deel, hij bevindt zich reeds te Kopenhagen. Bij de professionals was Merkens zonder bericht weggebleven. Het duel van Vliet Chaillot werd in twee ritten beslist. In den eersten rit liet van Vliet voor de Marathontribune den Franschman den kop nemen. Uit tweede positie won onze landgenoot met meer dan een lengte. In den tweeden rit behield van Vliet den kop. Elke demarrage van Chaillot werd keurig door van Vliet opge vangen. Een gemakkelijke zege dus van onzen landgenoot op den Franschen kampioen. De eerste rit over 40 Km. tusschen de natie- nale stayerskampioenen van Frankrijk. Duitschland, Zwitserland, België en Nedef- land, terwijl Piet van Kempen als tweed® vertegenwoordiger van ons land meereed, leverde een gemakkelijke overwinning 0,1 van lerreau, die van den aanvang af dei kop nam en geen moment bedreigd werd. De Nederlandsche deelnemers speelden Pc®' rol van beteekenis, terwijl er van strijd vrijwel geen sprake was. In verband niet het feit, dat Wanzenried een ronde tc yr°eJz den motor verliet, verloor hij nog de dero plaats aan Schoen, terwijl ook Piet vaI* Kempen hem nog passeerde. ,a •snoek, die vandaag twaalf uur i" d auto had gezeten, van Ilalle naar Aynst';!'j! dam, bleek te vermoeid te zijn om in di» 1'i iels bijzonders te prestoeren. In de tweede rit nam Schön de leidinP' terwijl Terreau zich van de 7e plaats direc» tot de 2e opwerkte. Grant lag derde en va" Kempen vierde. Deze stand bleef 20 k.nn lang onveranderd. Snoek probeerde enkel® malen van Kempen voorbij te komen, doch daarin slaagde de kampioen niet. Verande- o*, .wam Pr "'et meer in den stand. Sclion won de tweede rit, Terreau de» wedstrijd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2