RADIO Drie gouden sleutels Felle brand te Rotterdam Nederlandsch stoomschip in aanvaring Russen uit de koers geraakt Tramtrein ontspoord KfSERICHTEN^S PROGRAMMA 27. PETIAN DOORt Kosteres ontdekt rooden gloed.- Houtopslagplaats aangetast. Gisteravond omstreeks elf uur is brand ontstaan m een opslagplaats van de triplex en fineerhouthandel van de firma D P Brugman in de Nozemanstraat 14a te Rot- terdam. Door krachtig ingrijpen heeft de brandweer in een half uur het vuur met zeven stralen op de waterleiding kunnen blusachen. De schade is niet aanzienlijk Omstreeks elf uur hoorde de kos- nes van de naast de opslagplaats gelegen Luther-kapel, juist toen zij zich naar bed wilde begeven, glas gerinkel. Z1.1 vermoedde, dat er iets niet in orde was en toen zij aan de achterzijde poolshoogte ging nemen, ontdekte zij veel rook en een roo den gloed. Zij maakte toen direct alarm. De opslagplaats, die geheel ingebouwd tusschen de huizen ligt, kan bereikt wor den via een betrekkelijk smalle poort, wel ken eveneens geheel overbouwd is. Aan het eind van de opslagplaats bevindt zich de werkplaats, welke broeder uitloopt. Aan de linkerzijde van het pand ligt de Luther- kapel, welke ongeveer 400 zitplaatsen heeft In verband met het feit. dat er in dit lo kaal vaak vergaderd wordt, is er aan de achterzijde veel ruimte gelaten waarop nooduitgangen uitkomen. Hier kon de brandweer dan ook het vuur gemakkelijk aantasten, aan den anderen kant was het vuur ook te bereiken, via een poort, welke aan de linkerzijde van de opslagplaats toe gang geeft tot de Ebcnhaëzerschool, een Christelijke schippersschool. Omwonenden gewekt. In den aanvang liet zich de brand zeer ernstig aanzien. Een verstikkende rook hing niet alleen in de belendende panden, maar belemmerde ook het uitzicht in de Nozemanstraat en zelfs in de Vierambacht- straat. De omwonenden zijn dan ook, daar men uitbreiding van den brand vreesde, gewekt. De brandweer bestreed met in totaal 7 slangen op de waterleiding het vuur. Personeel van de afdeeling brandblusch- middelen heeft met rookmaskers een onder zoek in het brandende pand ingesteld en een aanvang gemaakt met het hlusschings- werk. dat aanvankelijk zeer door den rook werd bemoeilijkt. De brandweer had. toen zij het vuur eenmaal aan alle kanten had ingesloten, de brand spoedig onder de knie. Na een half uur konden de verschillende slangenwagens successievelijk inrukken. De, schade is zeer beperkt gebleven, een partij fineerhout is verloren gegaan. De omliggende panden, vooral het boven huis en de Luthcrkapel, waardoor de slan gen werden geleid, hebben waterschade op- gcloopen. Voor de Portugeesche kust. Ernstige schade. Geen gevaar Het radiostation van Casablanca heeft gisteren noodseinen opgevan gen van het Nederlandsche stoom schip „Willemsplein", dat tijdens mist in aanvaring is gekomen met het Grieksche stoomschip „Evdokia" De positie van de „Willemsplein" was 41 graden 31 min. n.b. en 9 gr. X 34 min. w.1. Dit is 50 mijl buiten de Portugeesche kust ten Zuidwes ten ^-an Oporto. Van de directie der reederij vernemen wij nader, dat zij van den kapitein van de „Willemsplein", den heer R. Schaap, een telegram heeft ontvangen, waarin hij mede deelt, dat het schip tijdens mist in den vroe gen ochtend in aanvaring is gekomen met het Grieksche stoomschip „Evdokia". De „Willemsplein" kreeg een gat hoven de wa terlijn en schade aan de machines. Aange zien de zee kalm is, bestaat er in het ge heel geen gevaar. De „Willemsplein" was Zaterdag in ballast van Rotterdam naar Lissabon vertrokken. Het schip zal op eigen kracht de reis daarheen voortzetten en er repareeren. De „Willemsplein" behoort toe aan de N.V. Scheepvaart Mij. Millingen te Rotter dam en heeft een bruto inhoud van 5489 ton. Het schip is in 19J0 gebouwd. Volgens een bericht uit Lissabon heeft de Evdokia" eveneens ernstige schade op- geloopen. Dit schip is thans op weg naar Leixoes, terwijl de eveneens beschadigde „Willemsplein" koers zet naar Lissabon. DE DRIE MUSKETIER 315. DE AANKLACHT VAN ATHOS. „Buckingham's, Felton's en mijn broers moordenares!" riep de baron dreigend. „Ik cisch, dat het gerecht z'n loop vindt! Ik verklaar, dat ik persoonlijk wraak zal ne men ingeval het gerecht te zwak zou blij ken te zijn!" Na deze woorden ging. Lord Winter naast d' Artagnan staan en maakte voor een anderen aanklager plaats. Mylady verborg het gezicht in haar handen en probeerde haar verwarde gedachten te ordenen. „Nu ben ik aan de beurt!" sprak Athos dof en trilde als een leeuw, die een slang in de gaten krijgt. „Ik huwde met deze vrouw, toen ze nog een jong meisje was. Ik trouwde met haar tegen den wil van mijn familie. Ik gaf haar mijn vermogen en mijn naam. Daarna ontdekte ik op een goeden dag, dat ze gebrandmerkt was. Ze droeg het teeken van een misdadigster op de linkerschouder." „Noem mij den rechter, die dit onteerende vonnis over mij uitgesproken heeft!" riep Mylady en sprong van haar stoel op. „Toon mij den man, die het vonnis destijds vol trok!" „Zwijg", sprak de man in de roode man tel, „ik heb het recht hierop te antwoorden" 310. NOEM ME DEN RECHTER. Ook Wilkins gereed om te gaan zoeken. De zoekers naar het verdwenen vliegtuig van Lewanewski hebben gisteren althans een spoor gekregen door een mededeeling van Eskimo's van het Barken-eiland aan de Noordkust van Alaska, dat zij vo rige week het geronk van een vlieg tuig hebben vernomen. Als dit be richt bevestigd wordt, blijkt eruit, dat Lewanewski uit zijn koers is geraakt, want het eiland is 300 km. uit den koers dien de Russische vlie gers hadden uitgezet. Do Russische ambassadeur te Washing ton deelt mede, dat Sir Hubert Wilkins, de Noordpoolonderzoeker, zich gereed maakt naar het vliegveld North Beach op Long Island te vliegen om deel te nemen aan liet opsporen van Lewanewski. De Canadeesche piloot Hèrbert Kenyon zal het toestel be sturen. FOTO PRINSELIJK PAAR. Men verzocht ons mede te deelen, dat de dd. 12 Aug. in ons blad geplaatste foto van het Prinselijk Paar, genomen was door den boffotograaf F. Ziegler te 's-Gravenhage. Groote materieele schade. Gisteravond omstreeks half zeven is bij de brug over het Oranjekanaal te Noord- Barge, een tramtrein van de eerste Drent- scho Stoomtram-Maatschappij ontspoord. De trein bestond uit elf wagons van tien ton en was geladen met hoogovenslakken, bestemd voor den nieuwen weg ZweeloKlaziena- veen. De tweede wagon liep voor den ter plaatse liggenden wissel uit de rails en de derde wagon ontspoorde eveneens. Doordat de koppelingen van de ontsporende wagons braken, bleven de locomotief en de andere wagons in het spoor. Dé trambaan werd over een af stand van meer dan honderd me ter totaal vernield en het verkeer was dientengevolge geheel geblok keerd. Eén pleziertram uit Hoogeveen, die gister middag een vijftigtal bezoekers naar het die renpark te Emmen had gebracht, kon door de ontstane ravage niet terugkeeren. Met autobussen van de tramwegmaatschappij werden de passagiers naar Hoogeveen terug gebracht. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij de ontsporing niet voorgedaan. De materieele schade is echter vrij groot. Over de oorzaak van het gebeurde tast men vooralsnog in het duisler. De machinist van de tramtrein kon daarover niets zeggen. „Wie is dat? Wie is deze man!" riep My lady ontzet en haar haren rezen ten berge, alsof ze levende wezens waren. De oogen van allen waren op den onbe kende gericht. Alleen Athos kende hem. Maar ook hij keek den man even verbaasd aan als de anderen. Hij kon onmogelijk be grijpen wat deze man met dit verschrik kelijke drama te maken kon hebben, dat thans ten einde liep. De vreemdeling echter liep langzaam en met statigen pas op Mylady toe en toen hij zoo dicht genaderd was, dat alleen de tafel hen nog scheidde, trok hij het masker van zijn gezicht. Mylady beschouyvde een tijdlang met steeds groeienden angst het bleeke, van een zwarte baard en hoofdhaar omringde ge zicht, waarvan de oogen zich met een ijs- kouden blik op haar richtten. „Neen! Neen!", riep ze uit en stond als versteend. Onwillekeurig trad ze met onzekeren tred achterwaarts en nu stond ze met hand en rug tegen de muur geleund. SCHAGEN, 19 Augustus. 22 Paarden f 150—225. 7 veulens f 120 150. 9 geklekoeieri, magere f 170—200, 70 idem (vette) f 200270, 8 kalfkoeien f200 —280, 7 pinken f 130—150, 3 graskalveren f 3058, 50 nuchtere kalveren f 918. 40 schapen (magere) f 2125, 177 idem (vette) f 2633, 53 limmeren f 1014, 2 vette varkens p. Kg. 02 cent; 54 biggen f 12 —20, 65 konijnen f, 0.401.50. BROEK OP LANGENDIJK. 19 Augustus. Schotsche muizen 3—3.60, grooton 2.70 2.80. r. rlükcïi 1.802.10, eigenheimers 2.90 3.20, bh dito 2.402.70, uien 2.803.50T drielingen 33.30, gele nep 5.60 zilvernep f 14.70. Spercieboonen f 4.307.80, snijboonen f 4.80—8.20; roode kool f 11.80, witte kool f 0.80—1.20, gele kool f 1—2.20, NGORDSCIIARWOUDE, 19 Augustus. Schotsche muizen 23.30, grootcn 2.90 3, bl. dito 2.10—2.30, ldriclingen 1.90, uien 2.60—3.50, drielingen 2.403.10, gele npe 4.205.S0. zilveruien 0.601. zilvernep f 12.6014.80, kroten f 2, ropde kool f 1—1.50, witte kool f 0.901.20, gele kool f 1—1.70. AMSTERDAM, 18 Augustus. Veemarkt. 245 vette kalveren; le kw. 5866 ct., 2e kw. 5256 ct„ 3e kw. 46 50 ct. per Kg. levend gewicht; 53 nuchtere kalveren f 814 per stuk 183 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 7071 ct., zware varkens 6970 ct., vette varkens 6869 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren kalme aanvoer, handel gedrukt met lagere prijzen, enkele prima* iets hooger. Nuchtere kalveren ge wone aanvoer, vlotte handel, constante prij zen. Varkens weinig aanvoer, handel slee-' pend, prijzen als Maandag. VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937. - 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonplaten. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Omroeporkest en gramofoonplaten. 2.30 Voor Tuinliefhebbers. 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonplaten. 7.05 .Nieuws", causerie. 7.25 Gramofoonplaten. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 „Levenskracht en stervensmoed", cau serie. 8.00 Pianovoordracht. 8.30 Literaire causerie. 9.00 VARA-Theaterorkest en solistti. 9.30 „Fantasia" en gramofoonplaten. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonplaten. Algemeen Programma, verzorgd door den K.R.O. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Modern klein-orkest met solist en mofoonplaten. 2.00 Orgel en zang. 3.00 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-orkest. Van 6.00- 6.20 t tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartpraatje. 7.35 Musica catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest. 8.40 Zang en piano. 9.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Lily Mathé en haar Zigeunerknapen- orkest. 11.1512.00 Gramofoonplaten. FEUILLETON. Vincente's adem stokte: nu gaat het gebeuren, dacht hij. Een uur later stond hij weer op het plein vóór de bank. Hij was te zeer verrast door de mededeelingen van den directeur, die aan al zijn verwachtingen een einde hadden gemaakt, om er klaar over na te denken, wat hem nu te doen stond. Werktuigelijk richtte hij zijn schreden naar het kroegje, waar hij zijn intrek had genomen. Hij sloop naar zijn kamertje en viel languit neer op zijn bed, doodmoe, gebroken na al de spanning van de laatste dagen. Hij was de vertwijfeling nabij. Hoe anders zou zijn terugkomst zijn in Almo- dorrer dan hij, en alle anderen zich hadden voorgesteld. Wat zouden de notaris zeggen en de burgemeester en de houthandelaar, die allen een deel hadden bijgedragen in de reiskosten? Als een geslagen hond zou hij terugkomen, iedereen zou hem nawijzen met den vinger: „daar gaat de man, die naar Brazilië vertrok om drie millioen milreis te halen." Het bloed steeg hem naar de wangen bij die gedachte, en een plotselinge woede beving hem: „Die ellendige Coelho's!" dacht hij, „dat duizendmaal vervloekte ras, dat ons altijd heeft gehaat, en dat mij nu hierheen heeft gelokt, om mij, beladen met schande, weer terug te jagen. De lafaards! De valsche rakkers!" En dan dacht hij aan zijn moeder, die wel zou wachten op een telegram en die niets zou begrijpen van het uitblijven van alle bericht. Hij zag haar in zijn gedachten zitten op haar vaste plaatsje in de tuinkamer met den steenen vloer, luisterend naar elk geluid, dat het stappen kon zijn van den postbode. De tranen drongen hem in de oogen. Op dat oogenblik werd de deur geopend en het gezicht van den dikken waard stak door de kier. Toen hij Vincente daar met tranen in de oogen op het bed zag liggen, kwam hij naderbij en vroeg, met een wereld van deelneming in zijn stem, wat er aan haperde. Had meneer onaangenaamheden gehad met de dame die hem het naast aan het hart lag. Wel, Rio de Janeiro was veel jongedames rijk, die bereid zouden zijn een zoo innemend jongmensch te troosten. Hijzelf, Pelpon, kende een allerinnemendst meisje en als hij meneer een dienst kon bewijzen... Maar Vincente met een moe gebaar van zijn handen, weerde hem af. Toen maakte de waard zich nog veel ongeruster, hij vreesde, dat zijn vereerde gast ziek zou worden, en hij smeekte hem, hij bezwoer hem, zijn gastheer deelgenoot te maken van zijn tegenslag. Misschien kon hij met zijn zwakke machten eenige hulp bieden en geen moeite zou hem te veel zijn. Vincente, gevierd door zooveel hulpvaardigheid, vertelde het ge- heele verloop van de geschiedenis aan den dikken Pelpon, die met toenemende belangstelling luisterde. Hij bekeek nauwkeurig de kaart, waarop de ligging van de mijn was aangegeven en ging in zijn ijver zelfs zoover, dat hij een ouden vetten schoolatlas haalde, om die te vergelijken met het honderd jaar oude document. „Dus hier moet het zijn,' zei hij, en zijn zwarte nagel drukte een groef in het blad van den atlas. Zijn gezicht was op dat oogenblik dicht bij dat van Vin cente, die er een seconde lang een zóó weerzinwekkende uitdrukking op las, dat het hem bijna speet den man in zijn vertrouwen te hebben genomen. Hij maakte een eind aan het gesprek en stak zijn papieren weer in zijn zak. Toen ging hij overleggen, wat hem te doen stond. Zeker was, dat hij niet ineens bij de pakken moest gaan neerzitten. Hij moest al het mogelijke doen, om zich in het bezit te stellen van zijn rechtmatig bezit. Plotseling schoot een lichtstraal door zijn brein. Natuurlijk moest hij zich wenden tot het Portugeesche consulaat. Resoluut sprong hij op van zijn bed en stormde door de gelagkamer de straat op. De waard vroeg hem nog, wat hij ging doen, maar hij beantwoordde die vraag niet. In de dichtst bijzijnde telefooncel zocht hij het adres van het consulaat, vijf minuten later was hij met de tram daarheen onderweg. Het consulaat was gevestigd in een oud heerenhuis in het centrum van de stad. In een half-donkere kamer, die door een toonbank in tweeën was verdeeld, vond hij een slape rige man, die hem gemelijk vroeg wat hij wenschte. Vincente begon zijn verhaal te vertellen, maar toen hij halverwege was, voelde hij, dat de man ternauwernood luisterde. Hij bekortte toen het vervolg, maar nog vóór hij was geëindigd, zei de man hoofdschuddend: „Wij kunnen u niet helpen, meneer, wij behartigen hier alleen de handelsbelangen." „Maar waar kan ik het dan probeeren?", vroeg Vincente wan hopig. „Probeert u het eens bij de kanselarij van de legatie". Vincente vroeg hem het adres; de legatie was gevestigd in een van de voorsteden. Na een half uur trammen had Vincente de legatie bereikt. Een lakei deed de deur open. Vincente vroeg of hij iemand van de kanserlarij kon spreken. Dit bleek niet mogelijk te zijn; het heele personeel was met vacantie en zou eerst over veertien dagen terug zijn. Ontmoedigd keerde Vincente naar de stad terug; hij was ten einde raad. Hij kende niemand in deze wereldstad; als zijn eigen land- genooten al niet bereid waren hem te helpen, hoe zou hij dan eenige medewerking kunnen verwachten van totaal onbekenden? „Neen, zei hij somber bij zichzelf, „het is mislukt. Het was ook te fantastisch om waar te zijn. Wij zijn er allen als kinderen ingevlogen. Die oude man was waarschijnlijk kindsch toen hij die briefjes ver zond. De brandkasten in de bank zijn natuurlijk leeg, Misschien ligt er in de beide andere kasten nog een briefje met een zedepreek. Laat die juffrouw Coelho maar naar de Madeira reizen; ik trek mij uit de zaak terug." Hij overlegde, dat het eerste, wat hem nu te doen stond, was, een brief naar zijn moeder te schrijven. Opdat die niet langer in ongerustheid zou zitten dan strikt noodig was. Hij ging terug naar zijn logement, vroeg pen en inkt, en stelde zijn moeder met den ge- heelen gang van zaken op de hoogte. Toen hij dit alles op schrift stelde, sloeg een nieuwe golf van teleurstelling over hem heen; de droom was zoo mooi geweest. Hij had zoo graag zijn arme oude moeder die haar leven lang had geploeterd voor hem en zijn broers en zuster een onbezorgden ouden dag bezorgd. Maar een nieuwe moeilijkheid deed zich voor bij het schrijven van den brief. Hij moest terug naar Portugal. Hij durfde niet vragen, hem het geld voor de terugreis te zeniden; hij wist hoeveel moeite het had gekost het be drag voor de heenreis bij elkaar te krijgen. Dus schreef hij luchtigjes dat hij van plan was, de terugreis zelf te verdienen. Het was gemak kelijk genoeg hier een baantje te krijgen. Hij zag dan meteen nog iets van het land. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3