WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ayetula Uit het leven van Katwijks' grootsten reeder NU VAREN per E.S.O.N.A. Ponderdag 19 Augustus 1937 Tweede Blad MctdórUeiuuLj Motorboot slaat lek in het N» H» kanaal Gemeentelijk Lyceum Heldersche Bestuurders Bond Onze Artis excursie Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen „Men moet met zaken niet bekrompen zijn. Als er iets nieuws is moet je de eerste wezen." naar Schoorldam, Alkmaar en Amsterdam Retours vanaf f O.SS Toenemende bezorgdheid over den toestand in het Verre Oosten D e groote vraag waar de Europeesche mo gendheden zich op het oogenblik mee bezig houden is, hoe zij zich buiten het conflict in het Verre Oosten kunnen houden. De ont wikkeling van den toestand van de laatste dagen doet de bezorgdheid over een uitbrei ding van het conflict toenemen. De eenige geruststelling is, dat Europa op het oogen blik in eigen omgeving genoeg problemen heeft om zich nog moeilijkheden op den hals te halen in het Verre Oosten, terwijl Enge land ook niet klaar is voor een oorlog. Sin gapore is nog niet gereed en de Engelsche vloot nog niet voldoende krachtig om het be slissende woord te spreken. gistermiddag, te omstreeks 3 uur, voer de heer W. uit Den Helder met zijn motorboot door het Noord-Hollandsch kanaal, en wilde ter hoogte van het pompstation der Shell vastleggen, om de aan boord aanwezigen ge legenheid te geven tot het gebruiken van het middagmaal. Van dit plan is evenwel weinig gekomen, aangezien het vaartuigje met zóóveel kracht tegen de schoeiïng van den wal aankwam, dat aan den, slechts, van een vrij dunnen huid voorzienen kop, een groot gat gestooten werd. Daar het te voorzien was, dat het scheepje binnen weinig minuten vol zou loopen, tracht te men ijlings het gat te stoppen door een kussen hiervoor te houden. Een der andere i opvarenden alarmeerende personeel van de Shell, alwaar tevens het aannemersbedrijf van 1 de fa. de Vries in Den Helder gewaarschuwd I werd. Eenigen tijd wist men zoo de motorboot drijvende te houden. Later arriveerde een sleepbootje, doch was het pleit al beslecht; de onfortuinlijke motor bleek gezonken. Na zooveel mogelijk leeggeschept te zijn is zij vervolgens op sleep genomen naar Den Helder. Zooals uit een advertentie in ons blad van heden blijkt, kunnen de leerlingen van het gemeentelijk lyceum de boekenlijst in ont vangst nemen op a.s. Zaterdag, 21 dezer, aan de school. Jaarverslag met een weinig opge wekt geluid. Bij het doornemen van het jaarverslag over 1936 van den Helderschen Bestuurders- bond valt het dp, dat deze organisatie weer een jaar van hard werken achter den rug heeft met een daarbij niet in overeenstem ming zijnde mate van succes. Trouwens, dat geluid valt in het voorwoord van het verslag reeds te beluisteren. Men leze: „De werkloosheid woedt voort op een on gekende manier, terwijl aan den anderen kant stelselmatig de levensmogelijkheden dezer zwaar getroffen groep worden inge perkt. Oorlogsgeruchten en oorlogsdreigingen doen alles wat hecht en sterk leek op zijn grond vesten schudden, zonder dat het ook maar mogelijk lijkt een dergelijke catastrophe te keeren. Het is begrijpelijk, dat het onder deze om standigheden geen prettige taak is een ver slag van een klein organisme als een be- stuurdersbond, wiens arbeidsmogelijkheid uit den aard sterk beperkt is, te moeten samen stellen, temeer daar het niet altijd mogelijk is, gewag te maken van overwinningen of van goede bereikte resultaten. En toch is het afgeloopen jaar een jaar geweest van harden, gestagen arbeid, waarbij dikwijls meer noo- dig is geweest om het bereikte te handhaven, dan vroeger voor het bereiken noodig was." Bij den H.B.B. zijn de volgende organisaties aangesloten: Ambtenaren, bakkers, bouw arbeiders Den Helder, idem Anna Paulowna, idem Callantsoog, hotel- en cafépersoneel, handels- en kantoorbedienden, kappersperso- neel, landarbeiders te Den Helder, Anna Paulowna, Koegras en Callantsoog, metaal bewerkers, meubelmakers, overheidspersoneel te Den Helder en Anna Paulowna, onderwij zers, spoor- en tramwegpersoneel, schilders, slagers, transportarbeiders, typografen, kle dingindustrie en moderne Ver. van werkloo- zen. In totaal telde de Bond aan het einde van het verslagjaar 1696 leden. Ten aanzien van dit aantal is het verslag niet best te spreken. Het zegt immers, dat de daling van het ledental zich ook dit jaar, geheel tegen de verwachtingen in. voortgezet heeft. De oorzaak van deze daling wordt toe geschreven aan de groote werkloosheid en de speciale moeilijkheden van onze stad. Daling had niettemin voorkomen kunnen worden, aldus het verslag, als de propaganda stelsel matiger was gevoerd. Het ledental der bouwarbeiders Den Helder, der landarbeiders alhier en der land arbeiders te Anna Paulowna is op peil ge bleven, evenals het jeugdledental der ver schillende afdeelingen. De finantiën van den Bond maken een ge zonden indruk. In totaal werd in 1936 aan contributies, e.d. ontvangen 2.116.61 (be grooting 800.en uitgegeven aan propa ganda, subsidies, e.d. 2.026.39. Het batig saldo ad 90.22 wordt gereserveerd voor het 30-jarig jubileum van den Bond. Het bestuur werd aan het einde van het jaar gevormd door de heeren W. Kraak, voor zitter; C. Steenlage, secretaris, W. P. Lange- rak, penningmeester; N. Helder, C. Giltjes, H. Hoveling, P. Bakker, C. Visser en J. Mens. Wat de verrichtingen betreft, herinnert het verslag o.m. aan de acties betreffende de jeugdwerkloozenzorg, intrekking huurtoeslag, invoering van de standaardloonen, werkver schaffing, enz. Wij herinneren de deelnemers van onze Artis-excursie eraan, dat zij morgen uiterlijk vijf minuten voor acht present moeten zijn voor ons kantoor, Koningstraat. Om 8 uur precies wordt vertrokken. Tengevolge van een ziektegeval zijn nog eer.ige plaatsen opengekomen, zoodat wie hog mee wil, zich hedenmorgen aan ons kan toor op kan geven. Internationale ontmoeting van padvindsters in de Ver. Staten. Terwijl Nederland zijn Wereld-Jamboree had, kwamen meisjes-padvindsters uit verschillende landen in een kamp te Briarcliff-Manor in den staat New-York bijeen. Dit kampfeest werd gehouden naar naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het Amerikaansche meisjesgilde. Hier ziet men eenige der Europeesche vertegenwoordigsters, n.1. van links naar rechts: Jadvyga Pavilanaite uit Litauen, Elisabeth Pike uit Ierland, Ginette Thorn uit Luxemburg, Zofia Czarnocka uit Polen, Jean MacGregor uit Egypte en Solveig Pahle uit Noorwegen. In een ruim heerenhuis, dicht bij den Kat- wijkschen Zeeboulevard, waartegen de zee haar eewig lied zingt, leeft de groot-reeder N. Par- levliet. Een man, die ook in Den Helder geen vreemde is en die op het leven van Texel zijn stempel gezet heeft. Hij leeft daar, de tachtig jarige, in herinnering aan de jaren die voorbij gingen, jaren van strijd en van teleurstelling, jaren van overwinning en van bloei, sterken bloei van het zakenleven en jaren van neer gang. „Zoudt u uw leven nog wel eens over willen doen?" „Nee, „schudt het grijze hoofd." 't Is zoo genoeg." Toch is de heer Parlevliet het tegendeel van een moegestreden mensch, die zat is van alle zorgen en beslommeringen. Nog sprankelt in het voorname gelaat een tintelend oog en zijn de gebaren levendig als hij vertelt uit een be wogen jeugd en van den strijd die gestreden werd om den weg naar den groe i van de groote zaak te bewandelen. Er zit nog felle bewogenheid in dit leven, dat nog niet is uit- gebluscht en heel het lichaam veert op als zi-n geest teruggrijpt in herinneringen die aange naam waren, terwijl teleurstelling spreekt uit het oog en gebaar als hij vertelt, dat de regee ring te sterk heeft ingegrepen in het leven van de zaak die hem lief was. „Ik weet nog niet waarom dit noodig was," zegt de stem mat. „Ik heb m'n zaak niet voor mezelf gehouden, maar heb geleefd en laten leven. Geld maakt niet gelukkig en als God ons zegent, dan moeten we het geld kunnen besteden." Het begin van den strijd. „Ik was 23 jaar toen ik trouwde", vertelt ons de heer Parlevliet, als we tegenover hem zitten in de kamer van het heerenhuis aan de Burgerdijkstraat. Het is hier eenvoundig en toch voornaam gemeubileerd. De geest in dit huis spreekt van de degelijkheid en soliditeit waaruit heel dit leven is opgebouwd. Hij vertelt ons uit lang vervlogen jaren. Zoo nu en dan staat hij op en wandelt langzaam door de ka mer waar hij gelukkige jaren heeft doorge bracht aan de zijde van zijn vrouw en waar eens zijn kinderen, tien in getal, leven en lawijt brachten, doch waar hij nu nog alleen leeft met z'n huishoudster en met z'n herinnerin gen „M'n vader was schipper op een tjalk, die haring vervoerde naar België. Wat heb ik vaak die tochtjes meegemaakt. Ik was een van het zevental kinderen, dal m'n ouders had en toen ik trouwde zette vader me in een winkel met koloniale waren. Maar m'n hart was daar niet bij, dat trok naar de zee en m'n vrije tijd bracht ik door aan het strand, waar ik de bommen binnen zag loopen en de schippers met hun knechts de haring zag overladen op de wagens. Dat was leven! De eerste stap naar het reedersbedrijfJ Ik gaf me wel aan rn'n zaak en die liep goed. Ik had er ondertusschen ook een steenkolen- dagelijks (ook Zondags) De heer N. PARLEVLIET. en TJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpillètjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. handel bij en verdiende een goede boterham, maar het gaf me geen bevrediging. En toen ik 26 was kocht ik de eerste bom, dat is een vaartuig zonder kiel, dat indertijd te Katwijk voor de visscherij werd gebruikt, omdat men daarmee op het strand kon binnenloopen. Katwijk had geen haven. Een binnenhaven heeft het stadje eerst later gekregen, oder de energieke leiding van burgemeestr De Rid- dr, een man, waaraan Katwijk veel te danken heeft. M'n eerste schip ging dus naar zee, maar het eerste jaar was het resultaat verre van bevredigend. Mijn aandacht werd te veel in beslag genomen door m'n andere zaken en ik bemerkte wel, dat wanneer ik op visscherijgebied iets wilde bereiken, ik daarvoor alle krachten moest inspannen. Ik had spoedig door, dat je met loggers meer kon verdienen, dan met bommen en toen ik dertig was, kocht ik m'n eersten kotter. Het was een EngeLsch schip. Ik was de eerste, die het met de kottervisscherij zou probeeren. Of nee, dat is eigenlijk niet juist, want er was een Katwijksche reeder, die voor mij met een kotter had gevaren, maar die na een jaar daarvan weer had afgezien. Ik ben de meening toegedaan, dat je met zaken iets bereikt, als je niet be krompen bent en als je bij het ontdekken van iets nieuws, het direct toepast, ten minste, als je de overtuiging hebt, dat het goed is. Nieuwe wegen. Aan boord stond een kaapstand, waarmee de lijn, waaraan de netten liggen, werd opge trokken. Dat was een zwaar en vermoeiend werk en ik bracht daar verandering in door een machine. Ik was de eerste die dit toe paste, men lachte mij uit om deze nieuwig heid, maar het gevolg was, dat ik met meer netten kon visschen en van dien t(jd af de hoogste besommingen maakte. Door deze mechanisatie kon ik mij de mede werking van de beste schippers en knechts verzekeren, die het zware en vermoeiende draaien aan den kaapstand graag aan ande ren overlieten. De veranstandhouding tot m'n personeel was altijd uitstekend, omdat ik ze goed betaalde. Als het mezelf goed ging, moesten ook m'n menschen daarin deelen. Ik zal ongeveer dertig geweest zijn, toen er in Amsterdam, door een groote Amsterdam- sche reederij een vijftal schepen van haar vloot werden verkocht. Een oom van me maakte me daarop attent en zei of ik er niets voor voelde. Maar ik had geen geld. Ik had immërs juist dien Engelschen kotter gekocht en daarin was al m'n geld gaan zitten. Oom overreedde me om toch met hem mee te gaan kijken. En we gingen, hoewel ik ab soluut geen idee had de schepen te koopen. .'e moet het goud niet op de straat laten liggen. Er waren verscheidene Kat wij kers op de veiling en ik volgde met spaninng het verloop. De schepen werden tenslotte afgemijnd op 30.000 gulden. Dertig dui zend gulden voor vijf schepen. Dat was geen prijs. Dat koopje mocht ik niet laten loopen. En ik kocht ze. Ik ben van mee ning, dat wanneer het goud op de straat ligt, je het niet moet laten liggen. Op de veiling was echter een Katwijker, die me al meer had dwars gezeten, omdat hij voelde, dat ik z'n pad zou kruisen en hij niet wilde, dat er een concurrent op de markt zou komen. Hij was op Katwijk een man van be- teekenis en na afloop van de veiling ging hij direct naar m'n vader en vroeg hem of hij wist, dat z'n zoon vijf schepen gekocht had. Hij adviseerde m'n vader me daarbij finan cieel niet te helpen, want dat die zaak be slist niet goed af zou loopen. Financieele hulp had ik echter noodig, omdat binnen acht dagen het bedrag op tafel moest worden gelegd. Ik ging dus 's avonds, na afloop van de verkooping naar m'n vader en vertelde hem wat ik gedaan had. Hij toonde zich hoogst verbaasd en zei, dat hij met de zen koop niets te maken wilde hebben en geen borg wilde zijn. Hoe ik ook praatte, het gaf me niets. M'n concurrent had dus succes geboekt. Maar e ik had meer pijlen op m'n boog. Den volgenden morgen ging ik naar nota ris v. Riesen en zei hem, dat ik geld noodig had en vertelde hem waarvoor. „Nou als je vader borg wil zijn, kan ik je er wel aan helpen." „Ik vertelde hem, dat vader er niets voor voelde en ik bepleitte mijn zaak, zoo goed en zoo kwaad het ging." „Krijgt je vader nog geld van je," wilde de notaris weten. „Geen cent," kon ik met een gerust gewe ten zeggen. „Nu, zie dan van avond van je vader een verklaring te krijgen, dat je hem geen cent schuldig bent, en kom dan morgen terug, dan praten we nog eens." Ik kwam den volgenden dag met het bewijs en toen ik het notariskantoor verliet, had ik dertigduizend gulden in m'n zak. Hij had me z'n vertrouwen ge schonken en is daar gelukkig niet be schaamd mee uitgekomen. Een paar dagen daarna was ik eigenaar van vijf schepen. Ik associeerde me, op ver zoek, met een kennis, die voor de helft deel nam aan het bedrijf. Het eerste jaar ging het echter slecht. We kwamen uit de kosten, maar hadden geen verdienste. Ik speelde open kaart met hem en zei, dat ik op eigen gelegenheid verder wilde gaan. Hij ging er mee accoord en we verdeelden ons schepen- bezit. Hij kreeg er drie en ik twee, maar dat waren de beste schepen. Van dien tijd af is de groei in m'n zaken gekomen. Niet klein en bekrompen zijn. Ik zorgde dat alles eerste klas op m'n schepen was. Eerste klas schippers, maar ook eerste klas materiaal. Je moet met den handel niet te klein en niet te bekrompen wezen. Ik nam er toen ook den handel bij en weer begon de strijd tegen den Katwijk- schen reeder, dit tot nog toe het monopolie had. Van een Engelschman kocht ik drieduizend netten, die hij me aanbood zonder betaling, dat is te zeggen, ik moest de rente betalen van het kapitaal dat er inzat. Mijn zaak breidde zich uit en ik werd steeds kapitaal krachtiger. Al m'n geld stak ik echter in m'n zaken. Ik hield niet van oppotten en heb daardoor honderden menschen in Katwijk aan brood kunnen helpen, terwijl ik nooit geschroomd heb om menschen, die toonden het waard te zijn, zelfstandig te maken. Ik heb op deze wijze ook goede krachten in an dere bedrijven kunnen helpen. 't Wordt even stil in de kamer. De blauwe, levendige oogen staren voor zich uit als in een ver verleden, 't Leven is voorbij, 't Ging snel, te snel, als een gedachte, als een droom na het ontwaken, zegt de Psalmist. Een bescheiden klopje op de deur herinnert er ons aan, dat het koffietijd is. een vriende lijke grijze dame, de huishoudster van den heer Parlevliet, brengt ons een heerlijke kop chocolade. „(Slot volgt.) Dat de toestand ernstig wordt ingezien blijkt overigens uit den ministerraad, die Dinsdag in Londen is gehouden en waar voor Eden, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken zijn vacantie heeft moeten onderbreken. De interessante vraag is natuurlijk, welke vraagstukken tijdens deze conferentie zijn be sproken, zoo schreef „de Maasbode" gisteren avond in een artikel gewijd aan deze bijeen komst van Engelsche ministers, en welke be slissingen zijn gevallen. In een officieel communiqué wordt al leen over Spanje gesproken, en medege deeld, dat de Britsche regeering instruc ties heeft gegeven, dat, als 'nEngelsch koopvaardijschip in de Middellandsche Zee zonder waarschuwing, door een on derzeeboot wordt aangevallen, de Engel sche oorlogsschepen tot een tegenaan val mogen overgaan. In een officieuse aanvulling wordt ver klaard, dat de instructie luidt „shoot to sink", „in den grond boren", wat dus betee- kent, dat buiten de Spaansche territoriale wa teren de Engelsche oorlogsbodems volmacht hebben elke aanvallende duikboot (er wordt zelfs gezegd „elk schip boven en onder water") met gewapend geweld te keeren. Wellicht is dit het belangrijkste besluit, hetwelk gisteren te Londen genomen werd, wijl het nog onoverzienbare internationale consequenties kan hebben. Maar de beteekenis ervan wordt ietwat verdoezeld, zegt het blad, wijl momenteel de groote, de volle belangstelling uitgaat naar het Verre Oosten, En als men zich nu, met het oog op- dé artikelen en dè beschouwingen van de diplomatieke medewerkers van de En gelsche bladen, afvraagt, wat inzake het Japansch-Chineesche conflict besloten is, dan komt men tot een tweevoudige conclusie: lo. dat de Engelsche regeering de Britsche onderdanen in de buitenlandsche concessies en in het Chineesche strijdgebied in het alge meen met alle haar ten dienste staande middelen zal beschermen; en 2o. dat de Engelsche regeering voortdu rend met de regeeringen van de Vereenigde Staten en van Frankrijk in contact zal blij ven om onmiddellijk of zoodra zich een gun stige gelegenheid voordoet, in gemeenschappe lijke actie bemiddelend tusschen China en Ja pan te kunnen optreden. Deze bemiddeling gaat momenteel vooral naar de kwestie- Shanghai uit, wijl daarbij de groote mogend heden ten sterkste betrokken zijn; uit de En gelsche commentaren blijkt echter, dat Lon den, mits het de medewerking van Amerika en Frankrijk kan verkrijgen wat ten op zichte van Washington eenigszins twijfelach tig wordt geacht bereid .is haar tot het geheele geschil tusschen China en Japan uit te breiden. Het zijn de beide factoren, die we in- den aanvang van ons overzicht noemden, die een remmende werking uit zullen oefenen op te overhaaste besluiten, maar overigens ziet de toestand er weinig rooskleurig uit. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „De laatste nacht" en „De lieveling der vrouwen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Oranje Hein" en „Sing baby sing". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Watt en Halfwatt als circusgasten" en „De held van Silver City", Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Hoogwater heden Laagwater heden Hoogwater Vrijdag Laagwater Vrijdag Licht op heden 5.55 18.40 12.10 0.20 6.50 19.35 0.15 20.33 Barometerstand Den Helder 760.2 Temperatuur zeewater 17.8 Temperatuur lucht 16.7 Hoogste temperatuur lucht gisteren 17.8 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.8 GESLAAGD: Voor deel 1 van het notarieel examen, slaagde te 's-Gravenhage onze stad genoot de heer B. Stasse. GESLAAGD: Te Utrecht slaagde voor het aldaar gehouden examen Fransch L.O. mei. M. H. Fala, alhier.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5