im Lucht Verdediqinqs Fcnds Jr c 1 Om de kampioenstitels van Den Helder ^laemmen De wedstrijden bij - „Frissche Morgen LUCHT- VLRDEDIGINGSDAG WZefoenhen V.ïaiellpsO-ïi De overdracht van de „Piet Hein" Het menu aan de ïlo-oJulpaai HeAJd en fondinq, HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJN EN, DEN HELDER Treilers voor de Marine Prins Bernhard kapitein van het Corps rijdende artillerie Burgerwachtdag te Nijmegen Koninklijke Marine kapel O V ViucfieAij, Vischafslag Den Helder VischafslaQ Oudeschild Jongens kiezen huis als speelplaats Zwem niet bij de pieren Burgerlijke Stand van Den Helder DE RUITERWEDSTRIJDEN TE AKEN. Zooals wij gemeld hebben, heeft de Iersche ruiterploeg op de internationale ruiterwedstr ij den te Aken met aanzienlijken voorsprong op de andere deelnemende landen den eere- prijs van Adolf Hitier gewonnen. Hier ziet men de gelukkig lachende Ieren, even nadat de fraaie beker aan hen was uitgereikt. Wedstrijden op „Panorama" in Sep tember a.s. Voor het eerst zal er om den tennis- titel „kampioen(e) van Den Helder" ge speeld worden, zoo vernamen we uit Huisduinen, waar plannen beraamd wor den omwederom tenniswedstrijden qp „Panorama" te houden. Op allerlei sport gebied hebben we een kampioen van Den Helder, maar een drager of draagster van dien titel onder de tennisspelers (speel sters) is er nog niet. We vinden het dan ook geen gek idee zoo'n kampioenschap te verspelen en zullen hopen, dat de wed strijden, welke in de maand September gehouden zullen worden, naar wensch zullen slagen. Reeds in het voorjaar werd er op „Pa norama" in wedstrijdverband gespeeld. De deelname was toen niet groot en algemeen gold als oorzaak daarvan, dat het nog te vroeg in het seizoen was en de dames en heeren nog niet voldoende ingespeeld waren. Dit argument gaat thans niet op, want, zoo als wij hebben kunnen zien, met veel animo is er in de afgeloopen zomermaanden ge speeld op de verschillende banen, niet in het minst op die van de Werf. In September, dus tegen het verscheiden van het seizoen, verwachten we dan ook, dat allen hun besten vorm zullen hebben bereikt en dus deswege hun inschrijving niet in de pen zullen laten. De juiste datum van de wedstrijden is nog niet bekend, maar in elk geval zal rekening- worden gehouden met de marine-wedstrijden, welke die maand op de banen van „Animo" gehouden zullen worden. De kampioenswed strijden zouden wel zeer aan beteekenis win nen als de dames en heeren van deze ver- eeniging van de partij zouden zijn. Uit spor tief oogpunt bezien vooral, want ten aanzien van het kampioenschap Den Helder dames- en heeren-enkelspel, zou dan een zoo zuiver mogelijke beslissing verkregen worden. Nadere bijzonderheden volgen. De activiteit van de besturen der zwem- vereenigingen in den Kring Noordelijk Noord- Holland laat werkelijk niet te wenschen over. Na de KringWedstrijden te Oude Niedorp vol gen nog 29 Augustus de Wiel in Schagen en 5 September Oude Veer te Anna Paulowna. Deze week is het „hoogconjunctuur" bij de sportclub „Frissche Morgen". Gisterenmiddag zijn een aantal meisjes en jongens te water gegaan, om te trachten het diploma te halen. Gelukkig behoefde men niemand het diploma te weigeren. Voor de vaardigheidsproef slaagden: de dames L. Kwast, B. van den Burg, L. Toes, A. Bom- mezijn en W. Koelers en de heeren: A. de Groot, L. Schotmans, D. Jacobs, A. Dorljjn en S. Krijnen. Voor het zware diploma (100 m gekleed, waamn 50 m enkel beenslag en 50 m vrije slag) slaagden de heeren J. Baarda, C. Bruin, E. Labruyère en J. Schotmans. Gisteravond stonden eenige estafettes op het programma. Precies half acht werd be Scheveningen 21 Augustus Luchtverdedigingsspel. V liegdemonstraties. Nachtvliegdemonstraties. MJ«f Vraagt programma. Secr. N. J. V. Javastraat 44a, Den Haag. gonnen met een estafette twee meisjes en twee jongens (4 X 25 m schoolslag), allen beneden dertien jaar. De eene ploeg maakte een tijd van 1 min. 44J/5, terwijl de andere ploeg precies één seconde langer noodig had voor de 4 X 25 m- Waarlijk geen slechte tijden voor de jeugdige zwemsters en zwemmers. Het talrijke publiek zag daarna nog een esta fette borstcrawl voor heeren (4 X m). De vier ploegen maakten de volgende tijden: 2 min. 2 min. 211/s, 2 min. 31 en 2 min 34i/.->dus een gemiddelde tijd van 36sec. wederom een bewijs dat de F. M.-zwemmers hard vooruit gaan en dat het aantal zwem mers goed is Een onderlinge polowedstrijd was het besluit van deze eerste propaganda-avond. De twee zeventalen waren samengesteld uit de beste krachten waarover de F. M. momenteel (va- canties!) beschikt. De uitslag was 22. De heeren J. Brandt en de Vries (resp. voorzitter en commissaris van het bestuur der Frissche Morgen) hebben beiden een fraaien wisselbeker beschikbaar gesteld. Deze bekers zijn te bezichtigen in de étalage van de fa. P. Siegers, Koningstraat. De „Brandt"- beker is voor den snelsten zwemmer op de 200 m en de „de Vries"-beker voor de snelste zwemster op de 100 m. Deze bekers zullen Zaterdagmiddag a.s. verzwommen worden. (3 uur). Donderdagavond 7.30 uur worden de wedstrijdnummers voor heeren verzwommen (100 m op alle slagen). Donderdagmiddag om 4 uur zijn de wedstrijden voor meisjes en jongens tot 13 jaar. Onze oud-plaatsgenoot Tijs Brizee, zal 29 Augustus a.s., aan de wedstrijden op de Wie- ringerwielerbaan deelnemen. De K.M.J.C. zendt haar drie groot ste jachten. Ter gelegenheid van de overdracht van de „Piet Hein" aan het Prinselijk Paar, welke plechtigheid op Zaterdag 28 Augustus a.s. te Amsterdam zal plaats vinden, zal daar een revue van jachten gehouden worden. Wij heb ben bereids medegedeeld, dat enkele jachten van de Koninklijke Marine Jacht Club aan deze revue zullen deelnemen. Thans vernemen wij, dat de K.M.J.C. haar drie grootste jach ten naar Amsterdam zal zenden, n.1. de „Fran", „Falga" en de „Fortuyn". Het Instituut voor Volksvoeding te Moskou heeft voor de Noordpool-expe- ditie per vliegtuig een voedsel-voorraad samengesteld, die voldoende, is om de onderzoekers, die twee jaren aan de Pool willen overwinteren, twee jaar in leven te houden. Sommige artikelen zijn onderworpen aan een persingspro- ces: room, boter, caviaar, kaas en cho- colade. Verder komt een aantal gecon- centreerde producten voor: duizend kilo vleesch en 150 kilo soep (bieten- en koolsoep). Voor de vervaardiging van deze laatste producten waren 50 stuks vee, 5500 kippen, en drie ton groenten i noodig geweest. Het hoofdbestanddeel van de dagrantsoenen der overwinte- raars zijn twee tabletten, elk van 170 gram, die kip bevatten, welke eerst gebraden is en daarna gedroogd en ver- der varkensvetten en gekookte en ge- droogde groenten. Deze tabletten zijn beter dan de pemmican, welke Amund- sen, Scott en Peary meenamen op hun expedities in de poolgebieden; pemmi- can is een mengsel van gedroogd vleesch en vet. Voor het eten moet het i gekookt worden en het is bovendien een spijs, die zeer gaat vervelen. De Sowjet-pemmican heeft alle goede eigen- schappen van de gewone: maar boven- dien heeft dit een zeer goeden smaak j en men wordt er niet misselijk van. In tien A vijftien minuten kan er soep van gekookt worden. Maar ook als er geen vuur is, kan het gegeten worden met i brood of beschuit. Twee van deze ta- bietjes bevatten 2200 calorieën. De overwinteraars aan de Noordpool krij- gen vier maaltijden per dag, en elk i maal zal uit drie of vier gangen be- staan. (Joumal de Moscou). SOERABAJA. Aan mgr. De Backere is om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend als hoofd der prefectuur Soerabaja. UIT RUSLAND. Volgens de Moskousche bladen zijn in het eerste halfjaar van 1937 in Sovjet- Rusland samen 612 kerken en kapellen gesloten; 402 dezer gebouwen behoor den aan de Russisch-Orthodoxe kerk, 81 aan de Roomsch-Katholieke. Voorts wer den nog 60 moskeeën, 55 synagogen, 6 Baptistische en 2 Methodistische kerken gesloten. Ook van al deze gebouwen werd gelijk voorheen een groot deel ter beschikking der communistische partij gesteld. RAS EN RELIGIE. In Duitschland wordt zooals men be grijpen kan in de laatste jaren heel wat geschreven over de rasproblemen. Thans zag een wetenschappelijke studie het licht die de verdienste heeft het complete materiaal wetenschappelijk te verwerken en een degelijke uiteenzetting te geven, die zoowel van Roomsch- Katholieke als van Evangelisch-Luther- sche zijde om haar vele en groote kwa liteiten geprezen wordt. Het boek is ge titeld „Rasse und Religion", geschreven door Christel Matthias Schröder, is zeer typisch opgedragen aan de nagedachte nis van den Zweedschen aartsbisschop Nathan Söderblom, en zag het licht bij Ernst Reinhardt te München. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Te Den Bosch werd Maandag de 21ste Liturgische Week begonnen, voor zitter prof. dr. De Korte van Warmond. Costumes voor trouwen, receptie en andere officieele gelegenheden. Gemaakt of naar maat. Als hulpvaartuigen in oorlogstijd. Onlangs hebben wij gemeld, dat de Kon. Marine twee IJmuider stoomtreilers gehuurd had om daarmede gedurende eenige maanden proeven te nemen, teneinde te onderzoeken welke beteekenis deze schepen in oorlogstijd voor de marine kunnen hebben. Naar wij thans vernemen zijn deze proe ven geslaagd. De treilers zullen dienst doen als hulpvaartuig. In vredestijd zullen echter niet gebruikt worden. Bjj beschikking van den minister van De fensie is de luit. ter zee der 2e kl. F. Bruijn, 3 Aug. geplaatst aan boord van Hr. Mr. Wachtschip te Willemsoord. DE „VAN EWIJCK" TER VISSCHERIJ- INSPECTIE. De „Willem van Ewijck" is Dinsdag naai de Noordzee vertrokken voor het houden van toezicht op de visscherij. DE VLOOTBOUW IN AMERIKA. Volgens de jongste cijfers over het vloot- bouwprogram in de Vereenigde Staten, zal de Amerikaansche marine dit jaar nog 14 nieuwe oorlogsschepen laten afbouwen en zullen het volgende jaar 30 marinevaartuigen gereed komen. Installatie te Arnhem. Naar het Hbl. verneemt, zal Prins Bernhard op 11 September a.s. te Arnhem worden ge ïnstalleerd als kapitein van het corps rijdende artillerie. De Prins, die den kapiteinsrang bij alle corpsen van het Nederlandsche Leger be kleedt, droeg reeds de uniform van het corps rijdende artillerie bij zijn bezoek aan de schietoefeningen te Oldebroek. Na afloop van de plechtigheid zal het officierscorps van de rijdende artillerie aan Z.K.H. een diner aan bieden. Op een burgerwachtdag, welke a.s. Zater dag te Njjmegen gehouden wordt en welke georganiseerd is door den Nederlandschen Bond van vrijwillige burgerwachten, zullen verschillende demonstraties gegeven worden betreffende doel en streven van de burger wacht in het algemeen. Gedemonstreerd zal o.m. worden het exerceeren in gesloten en in geopende orde, het beteugelen van woelingen, het afsluiten van een straat, het bewaken van versperringen en het in stelling brengen van mitrailleurs. Kapelmeester L. H. F. Leiatikow. Concert voor de Marineclub van 8 tot 10 uur op hedenavond. Programma: 1. The Liberators Marsch 2. Ouv. La Dame Blanche 3. Concertwals 4. Adagio a. der Neuen Welt Symphony No. 5 Dvorak, arr. 5. Fantasie Samson et Dalila Pauze: 6. Fantasie Princesse Czardas 7. Grande Fantasie Faust 8. Finale Wijzigingen voorbehouden. Ancliffe Boieldieu Hall Leiatikow St. Saens Kalman Gounod Vischprijzen Woensdag toonde de IJmuider afslag weer een uitstekend prijsbeeld voor de meeste vischsoorten. De fijnvisch had een heel goede markt Tarbot noteerde van 0.95 tot 1.15 per kilo en tong van 1.15 tot 1.70. Deze hooge prijzen voor de fijnvisch, die in den regl voor een groot deel den weg vindt naar het buitenland, mag zeer verheugend worden genoemd voor den visscher, want ze verhoogen in den regel sterk het besommings cijfer. Maar ook griet was hoog in prijs en deed van 20 tot 36 per 50 kilo. De scholprijzen waren eveneens hoog. Zet schol deed 31 en kleine schol van 8 tot 25. Schar was aan den lagen kant en noteerde 3.80. Schelvisch- en kabeljauwprijzen waren ook dien dag van bevredigenden aard. Wijting was iets hooger en deed van 1.80 tot 3. Makreel blijft zijn goede prijsbeeld houden en deed van 7.70 tot 12.50. Haring blijft laag in prijs en noteerde van 1.70 tot 2.80. Er was heel wat aanvoer van visch door de tien trawlers, drie loggers en een Deensche kotter, en bovendien nog een aantal kust- visschers, die nooit afzonderlijk worden ge noemd. De trawlers maakten goede besommingen, behalve de schepen, die zich speciaal op de versche haringvangst toeleggen. Zij maken wel heel beste vangsten, maar door den lagen prijs der haring kunnen de besommingen niet zoo hoog worden. De loggers hadden ook goede uitkomsten, evenals de Deensche kotter, die te IJmuiden gaarne markten en dankbaar gebruik maken van het verhoogde contingent, hetwelk hun is toegestaan. Vischconservenindustrie. Wederom is In de gemeente Velsen aan vraag ingekomen tot het inrichten van een vischconserveninrichting aan de Middenhaven straat te IJmuiden. In den loop van het laatste jaar zijn er al, naar we meenen, een drietal dergelijke inrich tingen opgericht. Het schijnt dus, dat de resultaten niet ongunstig zijn geweest, zoodat het ook anderen animeert deze industrie ter hand te nemen. In hoofdzaak bepaalt zich deze conservee ring nog tot het inleggen in het zuur van haring en het vervaardigen van rolmops, maar men heeft ook proeven genomen met het in maken van olie in visch. Verder strekt zich deze industrie nog niet uit, maar er is althans een begin gemaakt, zoodat er langzamerhand een vaste afname ontstaat van bepaalde soorten visch. 18 Augustus. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar p. kg 1.21—1.16 1.15—1.12 p. k 9.20—7.40 4.10—3.10 3.40—3.10 16 Augustus 40 kg gezouten garnalen A 15 ct. p. kg. 18 Augustus 50 kg gezouten garnalen A 15 ct. p. kg. 18 Augustus 31 kg losse garnalen A 15 ct. p. kg. Doch de politie wierp zand in het eten. Door eenige bewoners van het Singel werd aangifte gedaan, dat een perceel aldaar door jongelui in gebruik genomen was als speel plaats. Dit was mogeiyk, daar genoemd pand tijdelijk niet bewoond was. terwijl daarbij de toegang tot de achterzijde van de woning niet gesloten bleek. Van politiewege is thans deze speelplaats gsloten. waarschnlijk zer ten on gerieve van de jongens... Vrouw uit Wieringen bijna ver dronken. Gistermiddag is wederom bewezen, hoe gevaarlijk het is te zwemmen in de onmid dellijke nabijheid der pieren op het strand, en met name, indien men niet niet bekend is met de ter plaatse zich bevindende stroo mingen. Een 40-jarige bezoekster van Wieringen had zich op het strand,' ter hoogte van de •Donkere Duinen, in het water begeven voor het nemen van een bad en voelde zich op een gegeven moment door den sterken stroom meegesleurd. Direct riep zij om hulp, waarbij door den heer Budding, uit de op dat strandgedeelte opgeslag en consumptietent direct enkele boeien toegeworpen werden. Met behulp hier van, bleek het mogelijk het slachtoffer we derom op het droge te krijgen, alwaar bleek dat zij, behalve met den schrik, zonder ver dere ongemakken het gevaar vrijgeloopen was. Een ernstige waarschuwing voor anderen houdt ook dit ongeval weer in. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Chr. Huijgens, u., 17 Aug. v. Singapore. Johan de Witt, t., 19 Aug. t, A'dam verw. Johan v. Oldenbarnevelt, u., 17 Aug. y, Algiers. Marnix v. St. Aldegonde, t., 18 Aug. v. Co lombo. Poelau Bras, t., 17 Aug. v. Batavia. Poelau Tello, u., 17 Aug. v. ^Singapore. Tawali, 18 Aug. te Londen. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Agamemnon, pass. 18 Aug. Gibraltar. Calypso, 17 Aug. v. Arzew. Clio, 13 Aug. v. Guiria. Costa Rica, 17 Aug. v. Barbados. Fauna, 18 Aug. te A'dam. Ganymedes, 17 Aug.a te Istanboul. Hercules, 18 Aug. te Bourgas. Ino, 14 Aug. v. Cristobal. Merope, 18 Aug. v. Odense. Orion, 18 Aug. v. Sunderland. Pluto, 15 Ang. te Gothenburg. Simon Bolivar. u., 16 Aug. te Cristobal. Telamon, pass. 18 Aug. St. Catherine's PoinL Theseus, 17 Aug. v. Danzig. Tiberius, pass. 18 Aug. Ouessant. Trajanus, pass. 18 Aug Gibraltar. Triton, 18 Aug. v. A'dam. Venus, 17 Aug. v. Istanboul. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Breedijk, pass. 17 Aug. Dover. Damsterdijk, 16 Aug v. Los Angeles. Edam, pass. 17 Aug. Lizard. Lochgoil, 16 Aug. te Cristobal. Mebraska, 16 Aug. v. Tacoma. Statendam, 17 Aug. v. New-York. Tiradentes, 17 Aug. te Baltimore. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Silverbaple, 15 Aug. v. Portland (Ore). Silverpalm, 17 Aug. te Port Natal. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi, t„ 18 Aug. te Marseille. Buitenzorg, u., 17 Aug. v. Singapore. Indrapoera, t., 18 Aug. te Marseille. Kedoe, t., 17 Aug. v. Port Said. Kota Agoeng, u., pass. 17 Aug. Kaap del Armi Kota Gede, t„ pass. 18 Aug Finisterre. Sitoebondo, u., pahs. 18 Aug. Ouessant. ROTTERDAM—ZllID-AMERIKA-LIJN. Alcyone, 18 Aug. te R'dam. Alhena, t., 16 Aug. v. Montevideo. Alpherat, 18 Aug. te R'dam. Alphaca, u., 17 Aug. te B. Ayres. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony, 17 Aug. te Dakar. Jonge Johanna, 17 Aug. v. Barry. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Houtman, 16 Aug. v. Saigon. Maetsuycker, 16 Aug. v. Saigon. Stagen, 17 Aug. v. Port Natal. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Adrastus, 17 Aug. v. Singapore. Kota Radja, 16 Aug. v. Quebec. Rhexenor, 16 Aug. te Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Deucalion, 18 Aug. v. Sinagpore. Menelaus, 16 Aug. te Singapore. Polydorus, 17 Aug. te Port Said. kon. holl. lloyd. Zaanland, t„ 19 Aug. te IJmuiden verwacht, VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPV. MIJ. (Holland—Oost-Azië L()n). Grootekerk, t., 17 Aug. te Marseile. (Holland—Afrika L(in.) Bloemfontein, u„ pass. 17 Aug. Ouessant. Bochfontein, t„ 17 Ausg. v. Lissabon. Heemskerk, t., 17 Aug. te Duinkerken. Jagersfontein, u., 17 Aug. te Durban. Springfontein, 17 Aug. v. Louranzo Marqués. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche s.s. „Falcon". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwarden". van 18 Augustus. ONDERTROUWD: P. Capello en J. Marijs; L. Paatsman en G. Hollander; W. Broer en H. Peters: W. F. Engel en H. M. Griek; G. Snqders en M. Bakker. BEVALLEN: G. Drogt—Krijns, z.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6