Drie gouden sleutels Voedsel in Frankrijk wordt duur Radioprogramma Stalin zuivert Spaansche rechtbank spreekt geestelijke vrij Paus doet onderzoeknaar Baskische kinderen Tweede verbinding tusschen Atlantischen en Groofen Oceaan ^MARKTBERICHTEN |3 DOOR; 28. PETIAN Het „Bulletin de la Statistiquc Générale de la Francopubliceert cijfers, die de stij ging der prijzen van voorname levensmid delen in f rankrijk gedurende het laatste jaar aantoonen, zegt Reuter. Hieruit blijkt dat de broodprijs met 30 pet. is gestegen' sinds Augustus vorige jaar, boter met 37 pet., eieren met 39 pet., melk met 33 pet en rundvleesch (waarbij men als voorbeeld een gewoon stuk nam) met 32 pet De res taurants zijn dientengevolge natuurlijk ver plicht hun prijzen te verhoogen. Deze ver hoogingen gaan in den regel een maximum van 50 pet. niet te boven; dat is de hoogere prijs plus de extra uitgaven, die een ge volg zijn van de 40-urige werkweek en de betaalde vacantie. 34 personen terechtgesteld te Irkoetsk. Het aantal slachtoffers van Stalin's „zui veringsactie' is wederom gestegen door de terechtstelling te Irkoetsk van 34 personen, die Japansche spionnen en saboteurs en leden van de terroristische anti-sovjet-orga nisatie zouden zijn, meldt Un. Press. Volgens de Oost-Siberische „Prawda" van li Augustus, welke verschijnt te Irkoetsk en welke nu te Moskou is ontvangen, zou den de terechtgestelden gehandeld hebben volgens directie instructies van don Japan- schen geheimen dienst, die zich bezighoudt met spionnagc en daden van sabotage aan den Oost-Siberischen spoorweg, terwijl door hen tevens een complot gesmeed werd, om regeerings- en partijleiders in Sovjet- Rusland te vermoorden. Communistisch advocaat-gene raal trekt aanklacht in. De Volksrechtbank van Madrid heeft den dominikancr monnik Manuel Martinez Gon- zalez die beschuldigd werd met twee andere monniken, drie zusters, vier seminaristen, een tandarts en een vrouw een organisatie tot hulp aan Franco te hebben geleid, vrij gesproken. De advocaat-generaal, lid van de communistische partij, trok de aanklacht in, nadat de beklaagde de volgende verkla ring had afgelegd: „Ik heb een commentaar geschreven op het herderlijk schrijven van kardinaal Goinez. Ik kan niet toegeven, dat de oorlog in Spanje een godsdienstoorlog of een nationale oorlog is. De godsdienst is het symbool van den vrede en zijn helden zijn de martelaren en niet de krijgers, Gods dienstoorlogen werden eeuwen geleden ge voerd. En een nationale oorlog? Zij, die Moo- ren, Duitschers en Italianen aan hun zijde hebben, kunnen dit niet volhouden. De beklaagde deelde verder mede, dat hij van zijn orde geld heeft ontvangen. Dit heeft hij uitgedeeld onder de geestelijken, dig het noodig hadden. Dok trachtte hij ge vangenen te bevrijden en de H. Sacramen ten toe te dienen. De rechtbank sprak alle beklaagden vrij. De „Catholic Herald" deelt mede, dat Z.H. de Paus den apostolisch delegaat te Bilbao opdracht heeft gegeven een onder zoek in te stellen naar de verblijfplaats van de Baskische kinderen, die naar Engeland en elders zijn vervoerd, teneinde deze kin deren aan hun ouders terug te geven. Maat regelen zullen worden genomen om de wee zen te verzorgen. De apostolische delegaat geeft de absolute verzekering, dat in de provincie Biskaje orde en rust heerschen. Nicaragua-kanaal naast het Pa- namakanaal. Volgens mededeelingen uit Managua, is het plan voor het aanleggen van een kanaal door Nicaragua opnieuw aan de orde ge steld. Dit kanaal zal een tweede verbinding vormen tusschen den Atlantischen en deii Stillen Oceaan. In verband met deze kwes tie heeft de president van Nicaragua, gene raal Somoza, zich, volgens de N.R.Ct. geuit over de vraag, of in geval van een oorlog Amerikaansche troepen het recht zouden hebben door Nicaragua te trekken. Volgens den president zouden er omstandigheden kunnen zijn waaronder zoo'n doortocht'ware toe te laten. Het kanaal zou loopen over het groote meer van Nicaragua. De San Juan- rivier, die dit meer met den Atlantischen Oceaan verbindt, zou gekanaliseerd moeten worden. Voorloopig zou het meer door een spoorweg met de Atlantische kust in ver binding kunnen worden gebracht. Als eersten stap zouden de Ver. Staten 3 millioen dollar moeten verschaffen. De president van Nicaragua hoopte, dat het Congres te Washington spoedig deze gelden zal voteeren. LLUCTVAARTDAG TE MOSKOU. Portretten van Stalin en Lenin in de lucht opgehangen. Woensdag is de jaarlijksche luchtvaart dag op het vliegveld Tosjino, bij Moskou, ge vierd. Driehonderd vliegtuigen hebben naar de N. R. Cl. meldt, gedurende drie uur voor 'n ontzaglijke menigte geëvolueerd, zonder dat er zich ook maar eenig incident heeft voorge daan. Onder de noviteiten werd een watervlieg tuig met vier motoren opgemerkt, dat vol gens den correspondent van de Daily Tele- graph grooter leek dan de Caledonia, én twee bombardeervliegtuigen met vier motoren, die geleken op de Amerikaansche Boeings, maar, volgens Ilavas, een nog machtigercn indruk maakten. Verder was er nog een gevechts vliegtuig met zes motoren, dat erop ingericht is om naar achteren te kunnen vuren. De betooging die begonnen was met de opstijging van ballons, met de portretten van Stalin en andere partij- en regeerings- ieiders eindigde met de verschijning van drie luchtschepen, die portretten van Stalin Lenin, Marx en Engels meevoerden. Een van de hoogtepunten van het feest was, dat uit drie bommenwerpers 75 para chutisten sprongen, die voor de officieele tribune, waarop Stalin zich bevond, op den grond kwamen. Er stond een straffe wind en dè sprong werd van nog geen 700 meter hoogte ge maakt. Opnieuw trokken de zweefvliegers de aan dacht door hun fraaie vliegen in formatie. Na in groepen van drie tot op 800 meter hoogte te zijn opgesleept, daalden zij in ge sloten formatie en kwamen op enkele me ters van elkaar op den grond terug. Een afdeeling van vijf eenpersoons I16 jachtvliegtuigen bestuurd door de beste stuntvliegers van de Sowjetunie bewezen de opmerkelijke manoeuvreerbaarheid van dit standaardtype van het Roode leger. DE DRIE MUSKETIER W1ERINGEN Koninginnedag. Ter gelegenheid van de verjaring onzer Ko ningin, 31 Augustus a.s., zullen alhier de vol gende feestelijkheden gehouden worden: 2.30 uur, marsch van de schoolkinderen van West.erland en I-Iippolytusboef door het dorp naar de Wielerbaan, alwaar wedstrij den zullen worden gehouden en wel: Hin derniswedstrijd op de fiets; zakloopen; hard- loopen; achtervolging op autopeds; vlagge tjes zetten, enz. De kinderen zullen dan op de noodige lek kernijen onthaald worden. 's Avonds te S uur: Lampion- en fakkelop tocht met muziek door Hippolytushoef naar de Wielerbaan, alwaar dan hoogstwaar schijnlijk een concert gegeven zal worden, terwijl dc dames van de Gymnastiekvereen. rhytmische dansen zullen uitvoeren. 31 Augustus dus allen naar het Koningin- nefeest. Laat dan ook de vaderlandsche drie kleur van de huizen wapperen. 317. TOEN HET MASKER AFGELEGD WERD. „Neen! Dat kan niet! Dat kan hij onmo gelijk zijn! Help! Help schreeuwde ze met heesche stem en keerde het gezicht naar de muur, alsof ze zich met haar nagels hierdoor een weg had kunnen banen. „Maar wie bent u toch?", riepen nu ook de anderen. „Vraag het deze vrouw", antwoordde de vreemde. „U kunt immers zien, dat ze me kent." „De beul van Rijssel" riep Mylady van schrik bijna gek geworden, terwijl ze zich met haar tanden en nagels aan de muur vastklampte om niet te vallen. Allen weken terug. Slechts de man met de roode mantel stond in 't midden der kamer. „Genade! Genade! stamelde ze en viel op haar knieën. „Vergeef me, vergeef me!" De onbekende wachtte tot het weer stil was geworden. Daarna sprak hij met kou de stem: „Ziet u wel, ze kent me. Ja ik ben de beul van Rijssel. En nu wil ik u mijn geschiedenis vertellen." Alle oogen waren op den bleeken mond gericht en in de groote spanning wachtte een ieder op hetgeen volgen zou. 318. DE MEDEDEELING VAN DEN BEUL „Deze vrouw was een non in het klooster te Tempemar. Hier verleidde ze een jonge geestelijke en haalde hem over met haar te vluchten. Om geld voor de vlucht te krijgen, stal de priester de heilige huis raden van het klooster en verkocht deze. Maar juist op 't oogenblik, dat ze zich uit de voeten zouden maken, werden beiden verrast en gevangen genomen. Nauwelijks acht dagen later had ze ook den zoon van den gevangenbewaarder reeds verleid en was met hem gevlucht. De geestelijke werd tot 10 jaar kerkerstraf en tot het brand merk veroordeeld. Ik was, zooals deze vrouw daar juist zeide, toentertijd de beul van Rijssel en de schuldige was mijn eigen broer. Toen zwoer ik, dat de vrouw, die mijn broer in zijn ongeluk had gestort, zijn schande zou deelen. Ik ging haar wegen na, vond haar, bond haar en drukte haar het gloeiende ijzer, dat ik ook mijn broeder had moeten inbranden, op den schouder. NOORDSCHARWOUDE, 20 Augustus. Schotsche muizen 2J)0, grooten 2.802.90, r duken 3.303.50, eigenheimers 2.502.70, bl. dito 1.802.20,0 drielingen 1.401.70, uien 2.703.50, drielingeen 2.80—5.60, gele nep 5.205.60, drielingen 4.60 zilvernep 14.10. spercieboonen f 48.10. roode kool f 1— 1.60, witte kool f 0.901.20, gele kool f 1.30, pootaardappelen A 28-35 f 5.305.50, B 28-35 f 5.30, C 35-55 f 4.80—4.90. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Aug. Schotsche muizen 3.103.30, r. duken 3.40 eigenheimers 2.302.70. bl. dito 2.20 —2.60, uien 33.70, drielingen 2.503.20. gele nep 5.30—6.20, andijvie 0.70—1, spercieboonen 48.20, snijboonen 4—4.40, roode kool 1— 1.50. Aanvoer: 18000 Kg. aardappelen, 8800 Kg. uien, 300 st. andijvie. 3200 Kg. sperice- boonen, 150 Kg. snijboonen. 43000 Kg. roode kool. 53000 kg. witte kool 0.80—1.20; 8000 kg. gele kool 11.90; 200 kg. komkommers 1.50 1.80 540 stuks bloemkool 11.10; dito 2e soort 4.10; 4600 kg. tomaten A 44.90; B 4.20; C 4; CC 4-, 1000 kg. druiven Alicante 24.9025.50; rankenthaler 29.1030.- EIERVE1LING SCHAGEN, 19 Augustus. Aangevoerd: 50.000 kipeieren: 5658 Kg. 3.45—3.60, 58—60 Kg. 3.50—3.75, 60-02 Kg. 3.603.90, 6265 Kg. 3.75*—4.15, eendeieren f 2.702.80 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 19 Aug. Kipeieren: 55—57 Kg. 33.70. 58—60 Kg. 3.50—4, 61—63 Kg. 3.60—4.20, 64—67 Kg. 44.50, kleine eieren f 2—2.60, eendeieren 2.40—2.70. ZATERDAG 21 ANGUSTUS 1937. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgel, declamatie, „Fantasia" en gra mofoonmuziek. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Bas en piano. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie en interview over de opgravin gen te Gouda. 3.30 De Flierefluiters en solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 „Melody Circle". 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Ramblers. 7.05 „Filmland". 7 30 „Van gemeente tot kerk", causerie. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A.N.P. en VARA-Varia. 8.15 Pianoduetten. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.-15 Radiotooneel. 9 30 VARA-Orkest. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 VARA-Orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.1512.00 „Fantasia". KRO-nitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Oe Berichten. 12.15 KRO-Orkest. Om 1.00 Gramofoonmu ziek en postduivenberichten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-Orkest. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 De KRO-Melodisten. 6.00 Zang. 6.15 Gramofoonmuziek. 6 20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Geestesziekenverpleging in den moder nen tijd," causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P., KRO-Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale illustratie 8.35 KRO-Melodisten en soilst. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Vervolg concert. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. Dat was nu wel niet, wat hij zich van de reis had voorgesteld, maar nu hij toch eenmaal hier was, moest hij maar trachten te maken, wat er van te maken was. En, voegde hij nog als troost toe aan het slot van zijn brief, wanneer het een beetje mee loopt, verdien ik zooveel, dat ik ook nog het geleende geld kan terugbetalen. Hij postte den brief en keek, of hij nog bij het consu laat terecht kon, waar hij wilde vragen naar adrorsen, om te sollici- teeren. Maar het was te laat; het bureau was v^or dien dag geslo ten. Hij zat nog een uurtje op een bank in het park en keek afgunstig naar de voorbijgangers; ieder van hen had een doel, een thuis, waarheen hij zijn schreden richtte. Maar hij was hier alleen en zon der hulp tusschen allemaal onverschilligen, in een vreemd en vijan dig land. Tegen etenstijd kwam hij terug in zijn hotel; met tegenzin at hij een weinig van hetgeen werd opgediend. De waard sloop op zijn teenen door het vertrek, en sprak fluisterend tegen hem, alsof zij beiden in de rouw waren Dadelijk na het eten ging Vincente naar zijn snikheete kamertje en viel doodmoe op zijn bed. Hij hoorde in den avond nog vaag het geschreeuw van mannenstemmen beneden in de kroeg, en viel toen in een diepen slaap. Den volgenden ochtend was hij al vroeg weer op de been, en ging naar het consulaat, waar hij door denzelfden man werd ontvangen, die 's ochtends al even slaperig en gemelijk bleek te zijn als later op den dag. Hij legde hem uit, dat hij van plan was een betrekking te zoeken, dat hij advocaat was, en dat hij met een klein salaris genoegen zou nemen. Dit verhaal scheen den man beter te bevallen dan dat. het welk hij den vorigen dag had gehoord. Hij toonde nu eenige belang stelling, haalde een lijvig adresboek voor den dag en ging zelfs zoo ver, dat hij potlood en papier haalde en een lange lijst adressen voor Vincente opschreef. Die bedankte hem vriendelijk en ging met nieu wen moed de stad in. De gedachte aan de millioenen had hij opzij gezet; het ging er nu maar om zich met eere te redden uit dit avon tuur, en, als het kon, zooveel te verdienen, dat hij, behalve zijn te rugreis, ook nog het geleende geld zou kunnen terugbetalen. Dien zelfden dag begon hij te solliciteeren, maar zonder succes; overal werd hem, met de noodige betuigingen van leedwezen verzekerd, dat er op het oogenblik geen plaats open was. Men noteerde zijn naam en adres; zoo gauw zich een gelegenheid voordeed, zou men hem bericht zenden. Neen, hij behoefde niet terug te komen, ze zouden hem heusch niet vergeten. Den heelen dag sjouwde hij, maar overal kreeg hij hetzelfde antwoord. De volgende dag was een Zaterdag, 's Morgens trok hij weer met zijn adressenlijst de stad door, maar weer zonder eenig resultaat. Den middag bracht hij in troostelooze verveling door op een bank in het park. Een krant, die een ander had achtergelaten, bracht eenige verstrooiing; hij las haar van a tot z„ zelfs de advertenties spelde hij uit. Hij noteerde nog een paar adressen, die op zijn lijst niet voor kwamen, en besloot, daar Maandag allereerst heen te gaan. Den vol genden dag, Zondag, ging hij met een tram naar buiten. Hij wan delde alleen door de verlaten heuvels, en kwam op een steilen weg, die naar boven voerde. Een verroest hek stond half open; het gaf toegang tot een geheel verwilderd park. Een kolossaal verlaten ge bouw, dat eens een marmeren paleis moest zijn geweest, met breede terrassen, stond troosteloos in de tuinen. Een zonderling gevoel van beklemming overviel Vincente. Aarzelend, als kon hij elk oogenblik iemand tegenkomen, die hem zou wegjagen, liep hij om het huis heen. Daarachter stond een bemost marmeren koepeltje, waarin een beeld stond, een gevleugelde Eros van verweerd albast. Hij trad naderbij; in den voet van het koepeltje was, met nu half uitge- wischte letters gebeiteld: ,,Inez CoelhoTimote. 17831804". Op zijn teenen keerde hij terug door het hek. Eerst toen hij weer op den weg stond, haalde hij ruimer adem. Wat hegft dat te be- teekenen? vroeg hij zichzelf af. Waarom ben ik zoo aangedaan? Hij kon op die vraag geen antwoord geven, maar het beeld bleef hem den ganschen dag bij. De heele week bleef hij zoeken naar een baantje, maar zonder eenig resultaat. Zijn kleeren gingen slordig zitten, hij begon er slecht uit te zien. Op Maandag kwam er *s avonds in zijn logement iemand van de vreemdelingenpolitie, die vroeg naar zijn papieren. Die waren in orde. „Middel van bestaan?", vroeg de man. „Geen," antwoordde Vincente somber. „Dan moet ik u arres teeren." zei de rechercheur, en Vincente volgde hem naar het bureau van politie. VII. Inez Coelho was opgewekt teruggekeerd van het bezoek aan de bank. Zij liep naar de kamer van haar vader, die benieuwd opkeek van zijn paperassen. „Laat eens kijken Inez, je diamanten." „Alsjeblieft", antwoordde zijn dochter en zij gaf haar vader haar exemplaren van den brief en van de kaart. „Wat beteekent dat?" vroeg hij verbaasd, toen hij er een vluchtigen blik in had geworpen. „Dat ik eerst een paar sleutels moet gaan zoeken, ergens in de wildernis benoorden Diamantino." „Je zult toch zoo dwaas niet zijn!" „Dwaas? Vindt u drie millioen aan diamanten een peuleschilletje?" „Och, geloof toch niets van dat verhaal. Natuurlijk alles fantasie." Inez dacht even na. „En toch geloof ik, dat ik het zal doen. Ik wil in elk geval aan dien vreemden jongen toonen, dat ik best in staat ben om die sleutels te gaan halen." „Welke vreemde jongen?" Inez vertelde haar ontmoeting met Vincente Ribeiro. „Werkelijk een schat van een jongen", zei ze, „hij zag er niet naar uit, dat hij zich de kaas van het brood zou laten eten. Wat hij kan, kan ik ook." „Maar ik vind het verantwoordelijk voor een meisje." „Och kom, we leven niet meer in de middeleeuwen. Geen vlieg zal mij kwaad doen. Bovendien zal ik zorgen voor een behoorlijk geleide. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3