Liquidatie öf bedrog op groote schaal AKKERTJES Texel Lucht Verdedig in qs Fonds Vierhonderd boeren moeten c.a. f150.000 opbrengen ter vereffening van het verlies van c.a. f 44.000 der Veehouders Onderlinge" ut LUCHT VERDEDIGINGSDAG 50 jaar Concertgebouw Benoeming tot zee-officier Beëdiging officieren vliegers Praairapport van Hr. Ms. «Van Ewijck" De luchtverdedigingsdag te Scheveningen Het commando over de mijnenvegers Directeur Hoogere Marine Krijgsschool feilen In nood verkeerend Marine-jachtje ^w-em/nen Slecht weer spelbreker bij „Frissche Morgen" Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen Hoe kom ik van die hoofdpijn af? Texel stampvol vreemdelingen Het ongeval te De Cocksdorp Eenige honderden boeren voelen zich, aldus de Schager Courant, gedupeerd over de wijze, waarop de vereeniging „Veehouders Onderlinge" wordt ge liquideerd. Op welke wijze met het geld van de leden werd omgesprongen, blijkt uit dit artikel, dat wij eenigszins bekort aan bovengenoemd blad ontleenen. Door den heer Henri Eecen, ex-onderdi recteur van de brandwaarborgmaatschappij „Oudcarspel", werd een twintigtal jaren ge leden de stoot gegeven tot de oprichting van de „Veehouders-Onderlinge", een vereeni ging van boeren, ten doel hebbende de ver zekering van vee. Deze „Veehouders-Onderlinge" kwam in de plaats van de eigen veeverzekering des Heeren Henri Eecen, welke affaire finan- tieel minder gunstig verliep en bij de op richting van de Onderlinge reeds een stevig .verlies had geleden. Of de „Veehouders-Onderlinge" bij de op richting de verliezen van de vorige zaak des Heeren Eecen. als „goodwill" overnam en daardoor te zwaar belast werd, dan wel dat de mond- en klauwzeerepidemie van die dagen ongunstig op het bedrijf inwerkte, is moeilijk te zeggen, maar vast staat dat ook de „Veehouders-Onderlinge" onder directie van den heer Henri Eecen met verlies werk te en enkele iaren na haar oprichting, nl. in 1919 een tekort had van ruim f 40.000. Zeer verstandig kwamen de deelhebbers toen overeen om aan de zaak een eind te maken en in het najaar van 1920 werd tot liquidatie besloten, waarbij de heer Henri Eecen, onder toezicht van een zestal com missarissen, tegen een salaris van f3000.— per jaar en kantoorhuur van f400.—, met de afwikkeling der zaken werd belast. Het verlies werd zoo goed mogelijk vast gesteld en, zooals gebruikelijk is, een om slag op de leden gelegd, waardoor het te kort zou zijn gedekt en nog een f8000.— zou overblijven voor de noodzakelijke uit gaven en proceskosten, welke altijd uit de saneering van een dergelijke vereeniging voortvloeien. Men zou dus mogen verwachten, dat de zaak binnen enkele jaren kon zijn geregeld en de deelnemers-veehouders daarna van hun verplichting zouden kunnen worden ontslagen. Niet aldus echter! Een tweede aanslag van f50000. bleek noodig en eerst in 1924, was voldoende geld in kas om de zaak aan kant te maken. Zes en tachtig duizend gulden was toen door de boeren geofferd om een verlies van f 43608.4114 te beta len. Zelfs toen vonden de likwidateur en de Commissarissen, die toch geioepen wa ren om de belangen der leden-veehouders te behartigen, het blijkbaar nog niet mooi ge noeg. Zij zetten, na dit groote offer der vee houders rustig de „liquidatie" voort en laten het tekort door salaris van den liquidateur kantoorhuur en rente (7 weer oploo- pen tot ruim f 50000.in 1935. In 1929 wisten de bestuurders blijkbaar echter al, dat het tekort zou oploopen tot het formidabele bedrag van i 50000.althans in dat jaar werd een derde omslag van on geveer een halve ton vastgesteld en aan Mr. W. C. Bosman te Alkmaar (overleden), later aan Mr. C. P. Eecen te Oudkarspel ter incasso in handen gesteld. Deze laatste heeft thans ruim veertig dagvaardingen voor dezen derden aan slag doen uitbrengen, zoodat als de justitie er geen stokje voor steekt, de boeren-deel- nemers bijna anderhalve ton zullen hebben opgebracht om een verlies van ruim veer tigduizend gulden aan te zuiveren. Op welk een wijze met het geld van de hoeren wordt gespeeld blijkt uit een circu laire, welke namens liquidateur en com missarissen aan de leden van de „Veehou ders Onderlinge" is verzonden. Daarin geeft Mr. C. P. Eecen, die in rech te tegen de boeren optreedt, een overzicht van het verloop der liquidatie en hij tracht daardoor te bewijzen, dat het noodig was om een drietal heffingen tot een totaal van anderhalve ton op te leggen. Deze circulaire hoewel formeel juist, geeft een onduidelijk en daardoor onjuist beeld van het verloop der transacties en het blad toont door uitvoerig cijfermateri aal aan dat reeds in 1924 een batig liqui datie-saldo kon zijn verkregen. Het volgende staatje over de jaren 1921 1924 aan de uitvoerige gegevens der Scha ger Courant ontleend moge dit nader toe lichten. 1C21—1924. saldo verlies f 43(108.41 onkosten 7930. Salaris den hr. Henri Eecen als liquidateur 4Xf 3000 12000. rente a 7% 11815.91 Kantoorhuur 4Xf 400 1600. totaal te betalen f 76954.32 geincasseerd van de boeren en stortingen 71192.05 Tekort per 31 Dec. 1924 f 5762.27 Het blad vervolgt dan: Op dit oogenblik, dus einde 1924 met nog slechts een schuld van f 5762.27 en de wetenschap, dat nog enkele posten van de tweede aanslag moesten binnenkomen, had den liquidateur en commissarissen moeten besluiten tot algeheele afwikkeling over te gaan. kantoorhuur 1 400. te kort per 31 Dec. 1929 f 19550.87 En onafgebroken wordt het bedrag op kosten der boeren opgevoerd: In 1930 wordt aan rente betaald f 1371.32 In 1931 idem In 1932 idem In 1933 idem In 1934 idem Totaal dus nè. 1929 1702.54 2059.72 2441.90 2850.84 f 10426.32 In 1930 werd betaald aan salaris v.d. heer Henri Eecen en kan toorhuur f 3400. 1931 idem f 3400.— 1932 idem f 3400.— 1933 idem f 3400.— 1934 idem f 3400. 1935 idem f 3400. f 20400.— Vatten wij de gegevens thans tezamen, dan moeten wij, aa.n de hand van boven staande cijfers, vaststellen, dat na 1924, het jaar waarop de liquidatie had kunnen zijn beëindigd, volkomen overbodig de volgende kosten zijn ■gemaakt: Rente f 13096.43 Salaris den heer Henri Eecen, 11 X f3000 f 33000.— Kantoorhuur ten bate van den heer Henri Eecen, 11 X f 400.f 4400. Onkosten f 44.10 f 50540.53 Het blad komt tot de volgende eindcon clusies. Wij hebben met deze recapitulatie dui delijk aangetoond dat volkomen overbodig jarenlang eindafrekening van de „Veehou ders Onderlinge" is uitgesteld, waardoor aan de leden-deelnemers een groote schade is toegebracht. Met moedwil hebben wij er in dit artikel tegen gewaakt om de schuld op een be paalden persoon of een groep personen te werpen, hoewel ons in deze zaak nog zeer interessante gegevens ter beschikking staan, die op de daden van de betrokkenen een zonderling licht werpen. Wij willen er heden mede volstaan om door objectief gegroepeerd cijfermateriaal aan te toonen, dat de deelnemers niet ver plicht zijn in de voorstellen te treden, welke Mr. Eecen hen namens den liquidateur mocht doen, maar raden hen aan zich bij het ondervinden van moeilijkheden onmid dellijk tot een advocaat te wenden of nog beter met een klacht tot den Heer Officier van Justitie te Alkmaar. Het wordt thans werkelijk meer dan tijd, dat aan dit uitmelken van eefi 400-tal boe ren eens voor goed een eind wordt gemaakt en dat de benadeelden een aaneengesloten frtnt gaan vormen tegen hen. die thans na 17 jaar nog durven vragen om gelden, wel ke eigenlijk niet door de deelnemers, maar door de bestuurders zelf verschuldigd zijn, daar zij en niemand anders er verantwoor delijk voor zijn, dat de zaken zulk een loop hebben genomen. De liquidateur had zijn functie neer moe ten leggen en den advocaat Mr. W. C. Bos man had opdracht moeten zijn verstrekt de nog te ontvangen gelden in het credit te storten van de bankrekening. Was deze correcte wijze van afwikkeling gevolgd, dan had het jaar 1925 er aldus uitgezien: 1925: te kort per 31 Dec. 1924 rente Bosman f 5762.27 f 149.39 Overschot der liquidatie f 5911.66 c. f 6150. f 238.34 Om welke redenen deze weg niet is be wandeld valt slechts te raden, maar het zal zeker de taak zijn van de leden, ja van de justitie, om de bestuurders ter verantwoor ding te roepen en van hen een aannemelijke verklaring te eischen waarom na 1924 aan salarissen, rente en kantoorhuur een halve ton is gedeclareerd, die de derde heffing noodig maakte, welke midden in de zwaar ste crisisjaren een last legde op honderden boerengezinnen en veel leed en zorg veroor zaakte. Hoe dtfltc halve ton werd „gefokt" vertel len onderstaande berekeningen. Inplaats van af te rekenen, laat men den heer Eecen in functie! betaalt kantoorhuur en laat over het tekort?! de renten ad. 7% interest op interest doorloopen. Dit duurt tot 1929. De rekening luidt dan: tekort!? 1925 f 5762.27 rente 1925 t.m. 1928 1731.61 salaris Henri Eecen 4Xf3000 12000. Kantoorhuur (Wie lacht daar) 4Xf 400.- 1600.— onkosten 22.50 nog van de boeren ad restant ontvangen f 21116.38 6075. waardoor een tekort ontstaat van f 15041.38 y y Scheveningen - 21 Augustus Luchtverdedigingsspel. Vliegdemonstraties. Nachtvliegdemonstraties -B if Vraagt programma. Secr. N. J. V. Javastraat 44a, Den Haag. In dat jaar, dus 1929, slaat, zegt het blad .ironisch, den bestuurderen den schrik om het hart. Het tekort is immers al weer ge stegen tot ruim vijftienduizend gulden. Ze bemerken dat er noodig een derde omslag geheven moet worden van een halve ton gouds en daar toe wordt dan ook in dat jaar be sloten. Ondertusschen maalt de liquidatiemolen lustig door: 1929: te kort per 31 Dec. 1928 f 15041.38 onkosten (er moest verga derd worden over de 3e om slag!) f 21.60 rente 7 f 10S7.S9 salaris den hr. H. Eecen f 3000.— Sympathiek gebaar van een ge meentebestuur. Naar wij vernemen, heeft het gemeentebe stuur te 's Hertogenbosch aan het aldaar ge vormde comité tot voorbereiding van het jubileum concert van het Concertgebouw Or kest onder leiding van Prof. Dr. Willem Men gelberg op 13 October a.s. een subsidie verleend van 500.onder voorwaarde, dat het bedrag van de subsidie de totaal voor deze uitvoering te ontvangen vermakelijkheidsbe lasting niet zal overschrijden. Gezien echter de groote belangstelling, welke te 's Hertogenbosch voor dit feestcon- cert blijkt te bestaan, zal het door particulie ren gevormde garantie-fonds zelfs worden overschreden en het financieel bezwaar voor de Gemeente niet gelden. HR. MS. „VAN GALEN" TE MANILLA. Het Dep. van Marine te Batavia j deelt mede. dat Hr. Ms. „Van Galen" heden te 12 uur te Manilla zal arri- veeren. VJ Bij K.B. zijn benoemd, tot luitenant ter zee der 3e kl. de adelborsten der le afdeeling voor dien zeedienst: D. W. baron van Lijnden, W. P. Jansen, N. J. H. Gregory, E. W. H. Nieuwenhuisen, J. H. baron Mackay, R. J. Hordijk, W. L. van Leeuwen, L. W. C. Gerlach, J. Suermondt, L. J. van Hasselt, G. A. M. Saraber, H. G. Jur- riaans, J. C. A. Siliacus, E. H. Larive, I. J. van den Bosch, J. G. van Couten Piccardt Wieringa, A. G. van der Land, L. Meijer Cluwen. Tot officier van den M.S.D. dei' 3e kl. de adelborsten der le afdeeling voor den M.S.D. J. W. A. Langenberg, J. J. van Dodeweerd, D. H. Pluim Mentz, A. M. Idema, L. C. Riet dijk, H. M. Karsen, J. R. Schenck de Jong, W. F. Blom, W. M. van Moppes, R. A. Dekker. Tot officier van administratie der 3e kl. de adelborsten der le afdeeling voor de admi nistratie: E. W. H. van Renesse, B. J. Asbeek Brusse en P. Nooteboom. Hedenohctend 10 uur worden op het vlieg kamp „De Kooij" de heeren G. van Driessen, R. L. van Es, M. J. C. de Liefde, J. R. Schui ling, S. A. Snap en H. J. Stoutjesdijk be- eedigd als officier-vlieger 3e klasse b(j den Marine Luchtvaart Dienst. Het praairapport van Hr. Ms. „Van Ewjjck" van 18 Augustus luidt: Tusschen 54 graden 34' N.B. en 1 graad 6' O.L. de Sch. 103 verkend. Tusschen 55 gr. 37%' N.B. en 0 gr. 33' W.L. de Sch. 186 met 500 kantjes. Tusschen 55 gr. —56' N.B., 56 gr. —18' N.B. en 0 gr. —41' W.L. en 1 gr. —9' W.L.: VI. 29 met 390 kantjes, VI. 40 50 kantjes, VI. 50 120 kantjes, VI. 89 115 kantjes, VI. 132 200 kantjes, VI. 199 160 kantjes, VI. 217 185 kantjes, Kw. 40 400 kantjes, Kw. 123 119 kantjes, IJm. 490 300 kantjes, Gdy 268 204 kantjes, Sch. 5 180 kantjes, Sch. 56 240 kantjes, Sch. 57 440 kantjes, Sch. 63 201 kantjes, Sch. 69 420 kantjes, Sch. 120 240 kantjes, Sch. 135 50 kantjes. Sch. 200 140 kantjes, Sch. 223 130 kantjes. Sch. 225 60 kantjes. Sch. 285 240 kantjes en Sch. 443 410 kantjes. Alles wel. De taak van de .Marine-vliegtuigen. Na de demonstraties van de legervliegtui gen, welke om half zes des middags op Zater dag 21 Augustus ter gelegenheid van den luchtverdedigingsdag te Scheveningen beëin digd zijn, volgen demonstraties van marine- vliegtuigen, welke tot zes uur zullen duren. Daarbij wordt van de veronderstelling uit gegaan, dat Scheveningen een basis is van marine-vliegtuigen, die ageeren op de Noord zee. Om half zes komt in westelijke richting een groep verkenningsvliegtuigen van een verkenningsvlucht op de Noordzee terug- keerende, in zicht, ter hoogte van 200 m of 50 m onder de laagste wolken, indien de be wolking lager is dan 250 m. Deze groep be staat uit 3 C VIII water-vliegtuigen en vliegt in gesloten •marschformatie. De groep wordt boven de pier ontbonden en de vliegtuigen landen kort na elkaar. Op zee wordt de groep opnieuw gevormd en in groepsverband wordt gestart. Vervolgens komt uit westelijke richting een vliegtuig type T IV (bom-torpedo-vlieg- tuig) na volvoering van zijn opdracht (aanval op vijandelijke schepen) terug naar de basis. Het vliegtuig landt en start op zee en de monstreert. Om tien over half zes komt uit westelijke richting een van een kruiser gecatapulteert vliegtuig (type C XI watervliegtuig) naar de basis, demonstreert boven de pier en het strand, landt en start. Tot slot van de demonstratie van de marinevliegtuigen vliegen langs het Kurhaus alle marinevliegtuigen, die gedemonstreerd hebben. Na de demonstraties van de marinevlieg tuigen, volgen de demonstraties van de natio nale luchtvaartschool, de V.O.S., de autogiro, de Scheldemusch en het amphibivliegtuig, om streeks half zeven zijn de demonstraties af- geloopen. Bij K.B. is, met ingang van 16 Augustus 1937 opgedragen: 1. aan den luitenant ter zee der le kl. Jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, het be vel over de naar Nederlandsch-Indië vertrek kende divisie mijnenvegers, zoomede het bevel over Hr. Ms. mijnenveger „Pieter de Bitter"; 2. aan den luitenant ter zee der le klasse J. R. L. Lebeau het bevel over Hr. Ms. mij nenveger „Abraham Crijnssen"; 3. aan den luitenant ter zee der 2e kl. E. C. J. van der Horst het bevel over Hr. Ms. mijnenveger „Eland Dubois"; 4. aan den luitenant ter zee der 2e kl. G. B. Fortuijn het vele over Hr. Ms. mijnen veger „Jan van Amstel". Begin September zal de kapitein ter zee G. W. Stöve eervol ontheven worden van de functie van directeur van de Hoogere Marine Krijgsschool. Z.H.E.G. zal daarna naar Oost- Indië vertrekken om waarschijnlijk aldaar op te treden als commandant van het eskader in Ned.-Indië. Hij zal dan opvolger zijn van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich, die na gerepatrieerd te zijn, vermoedelijk belast zal worden met de functie van directeur van de hoogere marine-krijgsschool. Tot zoolang zal de luitenant ter zee le kl. F. S. W. de Ronde tijdelijk bglast worden met het directeurschap, terwijl zooals wij reeds in ons blad vermeld den de luitenant ter zee le kl. jhr. H. A. van Foreest als leeraar aan deze school zal wor den verbonden. Behouden binnengesleept. Haamstede, 19 Augustus. Woensdagavond werden op den vuurtoren Westerschouwen seinen opgevangen van een in nood verkeerend jachtje, dat op den Banjaard was gestrand. Te ongeveer acht uur vertrok de motor-red dingsboot „Prinses Juliana" van Burgsluis, die het scheepje omstreeks middernacht be houden heeft binnengesleept. Het jachtje had een anker verloren en bleek te zijn de „Water geus", behoorende aan de Koninklijke Marine Jachtclub te Vlissingen, met aan boord vier opvarenden n.1. de heeren J. W. van Royen, J. en F. Laman Trip en een matroos. Flink programa voor vandaag. Het ruwe water was oorzaak dat de onder linge wedstrijden bij Frisschen Morgen niet door konden gaan. Hierdoor is het program ma voor vandaag zeer uitgebreid. Hedenmidadg 3.30 uur: Wedstrijden voor jongens en meisjes tot 13 jaar en daarna voor meisjes en jongens van 13 tot 16 jaar. Om half acht hedenavond worden de 100 m school-, borstcrawl- en rugslag voor heeren verzwommen. De. gemaakte tijden van Woensdag recht vaardigen de verwachting, dat vooral de 100 m crawl een spannend en interessant num mer zal worden. Maar dan moet ook het weer medewerken! Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij het opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert zei Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS l>e genomen maatregelen ten aan zien van het strandleven hebben het eiland geen kwaad gedaan. Het gaat met het vreemdelingenverkeer op Texel zóó goed, dat tal van andere bad plaatsen aan onze kust een (overigens vol komen begrijpelijk!) begeerig oog op dit for midabele bezoek laten vallen. Naar ons gisteren nog verzekerd werd door een der Texelsche autoriteiten, kan men zeg gen, dat het bevolkingsaantal van het eiland momenteel meer dan verdubbeld is. Alle ho tels en pensions zitten vol en herhaaldelijk is het den laatsten tijd voorgekomen, dat logeer- gaten, hoe ongaarne dan ook, afgeschreven moesten worden.- In uitzondering met andere jaren heeft deze maal ook Den Burg een niet onbe langrijk aandeel gehad In dit bezoek, het geen als oorzaak heeft dat De Koog, als vanouds het centrum, stampvol zit. Dit enorme toestroomen van gasten bewijst niet alleen, dat Texel nog steeds een der meest gezochte vacantieoorden van ons land is en dat de economische welstand van den gemiddelden vaderlander langzaam maar zeker weer in stijgende lijn is: het bewijst óók, dat de maatregelen, genomen door het Gemeentebestuur, ten aanzien van het strand leven, geen aanleiding hebben gegeven tot een verminderd bezoek. Vele Texelaars hadden zich hierom trent zorgen gemaakt, doch de praktijk heeft wederom bewezen, dat een vrij, doch niet bandeloos strandleven door het overgroote aantal bezoekers hoogelijk op prijs gesteld wordt. Zoo zal dus de toekomst leeren .dat dit be sluit van Texel's vroede vaderen een zéér wijs was! Naar men ons mededeelt, was de toestand van de beide personen, die bij Rio-Grande door instorting werden bedolven, bevredigend. Inwendige kneuzingen, waarvoor men aan vankelijk bevreesd was, zijn niet geconsta teerd, terwijl de beenbreuken, die beiden be kwamen, zich niet direct ernstig laten aan zien. Bouwvergunningen Verleend aan: p TriiJa^fr' Den ^00rn' bouw woonhuis, w^ ï1 T,verbouw woonhuis Den Hoorn. De Waal oiman' verbouw boerderij te Vertrokken personen JFEZSP- N" Herv" Den Hoorn eerstrln 1« Lmg: Trijntje E°0n' van K°°" ner v™ w ^"aar Ned "Indië; Betsy Roe per, van Waalderstraat 47, naar Hilversum. Ingekomen personen renCaechteenHevk'QGTf- G" met twee kinde' Oosterilf r,, B' Tuins™. Hoekstraat 8, Van Srhpnu aa,SnoKulter' Schildereind 78d, I Hart nT# 308' Haag: Maria Joh. Cornelia W KaT' K£kduinstr- U Den Haag. Zijpe, Schagerhnm E m °wkf°rv 31' echteer w,etze Vermeer m. schedé' Toh T Ïg J°udeschild 125, van En- Burg van a i? oer' Schildereind 95, den nurg, Van Arnhem, Klarend.weg 31.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6