Rook TRIUMPH p Onze Heldersche Visscherij en de Schepenwet WAT CiiWIlM PI BIOSCOPEN? de 1 cent sigaret die blijft triomfeeren 21 Augustus J937 Derde Blad iuAJchehi£-uJiaaqAtu&. De thans ingewencle keuring door de Scheepvaart inspectie legt zware lasten op het bebrijf Vischafslag Den Helder ïMdto^ZAectleA: Benjamino Gigli zingt The Rascals wederom in Casino Zulkoti-jaeateji ,90 Minuten oponthoud" de come-back van Harr Piel U/Me Bw^cxycpp: De verborgenheden van Parijs H.W.ZEGEL Bijzondere samenkomst Leger des Heils Heropening Kantoorboekhandel- Copieerinrichting W. Moll 9ndeadu^eAienite- (colodnme/i lAan luuidaay u-indt U fuiit dat ahiikel w-at U. moet HeMen Onze "medewerker bespreekt in dit artikel de zware lasten, welke thans weer op ons visscherijbedriif worden gelegd. De regeering heeft n.1. bepaald, dat de Heldersche visschers- vloot tegenwoordig onder artikel I van de Schepenwet valt. Na keuring door de visscherij-inspectie bleek ongeveer de helft van de vloot in aanmerking te komen om kostbare herstellingen te ondergaan, alvorens een „certificaat" afgegeven kan worden. Bij de Schepenwet wordt al sedert een tiental jaren in art. 1 bepaald, dat, vaartuigen, komende buiten de vastgestelde grens, als zee schepen worden aangemerkt en aan de voor deze schepen gestelde, voorwaarden zullen heb ben te voldoen. Zij zijn dus onderworpen aan de keuring der scheepvaartinspectie. Tot voor kort rekende men onze Heldersche visschersvloot, hoewel zij vrij geregeld buiten de vastgestelde grens kwam, als niet te vallen onder de Schepenwet. Het vorige jaar werd dit echter anders. De regeering rekende onze visschersvloot te laten vallen onder de Schepenwet en de keuring der vaartuigen door de Scheepvaartinspectie begon. De wettelijke grens. Alleen de goedgekeurde vaartuigen mochten zich buiten de wettelijke grens begeven (hier loopende van de Westkust van Texel naar Falga bij Huisduinen). Van niet-goedgekeurde schepen kreeg de eigenaar bericht, welke her stellingen dienden te worden aangebracht, om een vergunning voor het varen buiten de wet telijke grens te kunnen ontvangen, bekend als „certificaat van deugdelijkheid". Van onze visschersvaartuigen oefent er maar een zeer gering aantal zijn bedrijf vol ledig uit binnen de grens van art. 1 der Sche penwet. Deze enkele schepen hebben dus niet met de inspectie te maken en behoeven geen certificaat van deugdelijkheid. Van de rest onzer vloot kon vrijwel de helft voldoen aan de eischen der Scheepvaartinspec tie en dus ongehinderd het bedrijf blijven uit oefenen. Dit is dus de kern onzer vloot, bestaande uit botters, met eenige kotters. Dit laatste type vaartuig heeft naast den schipper veelal 3 knechten. De motor heeft veelal een vermogen van 100 pk, of is iets minder krachtig. Dit vaartuig maakt bij vlijt en ondernemingsgeest, bij eenig geluk, zonder welk nu eenmaal nie mand wèl vaart, nog altijd een redelijke exploi tatie niet onmogelijk. Het wachten te IJmuiden. Voor onzen afslag, onzen handel, voor heel onze gemeente zelfs, is het jammer, dat er onder deze vaartuigen zijn, die hun vangst goeddeels blijven verkoopen te IJmuiden, ge- loovende, dat hun daar een betere markt, met grooter besomming wacht. Meerdere besprekingen zijn er reeds ge voerd om in dezen verandering te brengen. De verordening van onzen vischafslag is reeds in overeenstemming gebracht met die te IJmui den. Het heeft echter niet mogen baten. Wij meenen, dat het elders markten dezer kotters reeds sedert geruimen tijd de aandacht heeft van ons gemeentelijk bestuur en van „Vibeno", een college, dat de belangen onzer visscherij en wat daarmede samenhangt wil bevorderen. De groote moeilijkheid is zeker wel, dat de betrokken reeders hun beweerde voordeel door het markten elders niet willen prijs geven. Daarnaast zijn onze handelaren blijkbaar niet zonder meer genegen gelijke prijzen te be steden als te IJmuiden, zeker ook wel, omdat de omstandigheden verschillen. Ook de gemeente heeft belangen. Het blijft echter buitengewoon jammer, dat de verkoop van de vangsten onzer kotters goeddeels elders blijft doorgaan. Het gaat hier toch om aanzienlijke bedragen, die in de laatste jaren varieerden tusschen 60.000 en 84.000. Voor onze vischhandelaren, misschien ook voor onze venters, is het markten over onzen afslag stellig van waarde. En onze gemeente, voor welke de vischafslag jaarlijks een nadeelig saldo medebrengt van rond 10.000, heeft toch ook wel eenig recht, om in onze geheele vloot haar klant te zien voor den gemeentelij ken afslag. Misschien ware de gemeente ge negen eenigen tijd, b.v. een jaar, deze visch kosteloos te markten, om in dien tijd de ge legenheid te geven te doen blijken, dat het markten alhier geen nadeel voor de visscherij beteekent. „Vibeno" brenge de betrokken visschers en onzen plaatselijken handel nogmaals in vergadering bijeen, tot nader overleg om trent het markten van alle visch hier ter plaatse. Halve vloot kreeg certificaat. Het wordt meer dan tijd, om na deze uitwei ding terug te keeren naar ons onderwerp, onze visschersvloot onder de Schepenwet. Wij zeiden reeds, dat vrijwel de helft onzer vloot na keuring een certificaat ontving van deugdelijkheid. De andere helft vrijwel diende vooraf een reparatie te ondergaan. Bij meerde re van deze schepen een zeer belangrijk gelde lijk bedrag eischend. Dit laatste behoeft niet te verwonderen, wanneer men weet, dat deze schepen een levensduur bereikten van tusschen ruim 40 en 60 jaar. Hierbij komt nog, dat al sedert vele jaren het visscherijbedrijf in kommervolle omstandig heden verkeert, zoodat het wel voor de hand ligt, dat groote uitgaven aan schuit en motor vaak niet mogelijk bleken, óók al werd het vaartuig voor de allernoodzakelijkste repara ties naar de helling gebracht, welker kosten niet dan met de grootste moeite waren te vol doen. Toepassing Schepenwet in dezen tjjd noodlottig. En wanneer men dan leest, dat de herstel lingen, door de Scheepvaartinspectie noodig verklaard voor het visschen buiten de wettelijke grens, bij 9 dezer vaartuigen naar schatting een bedrag zal vragen van 2000 of meer, bij 6 vaartuigen tusschen 1000 en 2000 en bij de rest een bedrag zal eischen de 1000 nade rende, dan begrijpt men, hoe noodlottig voor onze vloot de toepassing der Schepenwet zou zijn in dezen tijd. Wij willen dan ook maar hopen, dat al de bemoeiingen tengevolge der Schepenwet met onze vloot tenslotte een goed einde zullen mogen vinden. In ieder geval is wel zeer ern stig de aandacht gevestigd op den slechten toe stand van een goed deel onzer visscherssche- pen. Wij hopen Zaterdag 28 Aug. a.s. onze be schouwingen voort te zetten en dan de gevol gen van de afsluiting der Zuiderzee op onze visscherij te bespreken. Hooge prijs voor levende garnalen. Tengevolge van het onstuimige weer der laatste dagen kon de garnalenvangst bij IJmuiden niet zoo intensief worden uitge oefend, zoodat de aanvoer gering bleef. Het gevolg was, dat de prijs aanmerkelijk omhoog liep te .Amsterdam en noteerde van 2.50 tot 4.per lit van 15 kilo. Aalvangsten in het IJselmeer. Nadat verleden week enorme hoeveelheden aal waren aangevoerd, kwam er in het be- begin van deze week een sterke teruggang in de vangsten. Nu echter zijn de vangsten weer aanzienlijk, zoodat er weer ruime aanvoer is. Gelukkig zijn de prijzen gestegen, zoodat nu betere besommingen worden gemaakt waarschijnlijk dan toen er zulke groote vang sten waren. Liep deze prijs zelfs verleden week terug tot 5 en 6 cent per pond, thans was de laag ste noteeringongeveer 9 cent per pond. Vischprijzen. Voor de fijnvisch toonde de afslag te IJmui den een lager beeld, want tarbot deed 1. en tong van 1.20 tot 1.80 per kilo. Na tuurlijk is dat nog een uitstekende markt, maar omdat het weer onstuimig is langs de geheele linie, meende men nog wat hooger markt te kunnen verwachten. De scholprijzen waren ook goed en zet- schol deed 24.terwijl kleine schol van 7.30 tot 19.noteerde. Schelvisch- en kabeljauwprijzen liepen aan merkelijk terug. Wijting deed van 2.30 tot 2.80. Makreel blijft zijn goede prijsbeeld houden en noteerde van 11.50 tot 15. Haring is nog laag in prijs en deed van 2.35 tot 3.15. Er waren slechts drie trawlers aan de markt; deze maakten matige besommingen. Den Helder, 20 Aug. 1937. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Gekookte garnalen per kg 1.221.14 1.06—0.98 p. kist 7.806.00 4.10—3.00 15 ct p. kg HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT „DE TOELAST" PRIMA CONSUMPTIE - GEZELLIG ZITJE TEL. 187 - la KLAS BILJARTS AL JOLSON, de man die eens een wereldnaam veroverde metde film „The Singing Fooi", ziet men hier in de rolprent „The Singing Kid", omgeven door een 5-tal lieftallige jonge dames. (Rialto-theater). The Rascals welke thans voor de 4e maal optreden een record op dit gebied zul len ook morgen weer hun repertoire in Casino n gehoore brengen en hiermede bewijzen dat niet onderdoen voor de tallooze andere ensembles, welke reeds de dansmuziek ver- 'orgden. Rialto was gisteravond zoo goed als uit verkocht. Of dit te danken is aan het optre den van Benjamino Gigli of aan de populaire Al Jolson is voor ons een vraag. We hebben uit de film, die voor de pauze draaide, „Ave Maria", weer voor de zooveelste keer kunnen bemerken, dat een zanger, hoe beroemd overigens ook, als speler meestal tot het middelmatige genre behoort. De zang moet het doen en dat is een we reldberoemd tenor als Gigli wel toevertrouwd. Neem b.v. het gedeelte van La Traviata, waarin de tenor, zelfs in de hoogste registers een zuiverheid behoud, die aan het geniale grenst. Het Ave Maria, met begeleiding van het domknapenkoor, behoort ook tot een van de mooiste passages van deze, wat het muzikale gedeelte betreft, rijk verzorgde film. Dank zij dan het feit, dat Gigli als speler niet die overweldigende capaciteiten heeft, die h(j als zanger toont, heeft men dan ook uitgekeken naar een tegenspeelster, die dit gebrek zou vergoeden, en die ervoor zorg draagt, dat het scenario toch op een buiten gewoon vlotte en alleszins verdienstelijke wijze, verloopt. En hiervoor zorgt dan Kathe von Nagy, de ster, die bekend is uit tal van uitstekende' Duitsche producten. De char mante, vlotte Kathe von Nagy, die kans ziet om van een film met een doodgewoon scena rio, iets bijzonders te maken. THE SINGING KID. Het is al heel wat jaren geleden, dat in Tivoli de film draaide, waaraan Al Jolson zijn reputatie te danken heeft „The singing Fooi". Een week lang was Tivoli tot in de hoe ken bezet met een publiek, dat genoot van het spel van dezen als neger geschminkten jazz zanger. En alleen al het feit, dat Jolson zich na al die jaren, die er sinds dit eerste optreden verloopen zijn, heeft weten te hand haven, is het beste bewijs, dat hij als spe-.er talent heeft. De straatscène, die gespeeld wordt en waarin hij, de Mammy singer bijgestaan wordt door een enorm aantal figuranten is een der beste gedeelten van de film en hierin bereikt Jolson dan ook wel een hoogtepunt. Het geheel is doorspekt met echte Anie- rikaansche humor, zoodat van sentimentali teit, waar „the singing fooi" nogal een vir tuoos in is, bijkans geen sprake is. Integen deel, de film heeft het meest gelukkige einde, dat men zich denken kan, Natuurlijk is het weer een show product, maar toch weer op een nieuwe leest geschoeid. Grootscher van opzet dan de doorsnee show-film, rijker geënsceneerd. In alle opzichten een film, die het veeleischende publiek kan voldoen. Wij allen, die het filmwezen zoo de laatste 15, 20 jaren gadegeslagen hebben, moesten het beleven, dat wij diverse stars, die eens een brillante plaats op het doek der zwarte schaduwen bezetten, langzamerhand tot de vergetelheid zagen geraken. Met name bij den overgang van de zwijgende tot de geluids film vielen er vele slachtoffers, waaraan wij thans nog meerdere malen met stillen wee moed terugdenken. Zoo zijn we! Tot degenen die ook vele jaren voor het wereld kinopubliek onzichtbaar bleven, be hoorde Harry Piel, in zijn glorievole dagen een 18-karats „he-man", een zoon van het genre van Tom Mix en Buck Jones. Een ke rel, die 10 cowboys als lammeren in de pan hakte, langs ravijnen en canons galoppeerde op een ongetemde mustang, en en passant be laagde maagden ontzette. Een ridder uit de galante filmtijden van weleer. En zie... daar zagen wij gisteravond een... Harry Piel-film en gezien de aankondigingen, waren wij ontegenzeggelijk in gespannen verwachtingen. Welnu: het wérd een come back, een Harry Piel waardig. Nog niets heeft deze ras-vechter van zijn vaart en tempo verloren en ook thans nog ziet hij kans U een anderhalf uur thrill te geven, die het hart eenige slagen sneller doet slaan. „90 Minuten Oponthoud" heet deze. film en indien u eens het bewijs geleverd wilt zien, wét er allemaal in anderhalf uur door een paar detectives, waarvan de een Harry Piel heet, gebeuren kan, verzuim deze film niet. Het geval speelt zich af in Lissabon, de story is spannend en biedt U achter elkaar een be laagd meisje, een gevecht met een panter, een poen van een vent, die met een bom dui ten er van door poogt te gaan en tenslotte een run van twee auto's, dwars door de ber gen, die U het hart in de keel doet kloppen. Gaat het zien: het is Harry Piel en... 100 procent. Mochten er lieden gevonden worden, voor wie het tempo van deze film te snel is, den- zulken wacht in de tweede hoofdfilm een ge heel ander menu. „Petertje" is een productie, waarin men de aandoenlijke geschiedenis voorgezet krijgt van een arm weesjongentje, dat met zijn hond (een mooi exemplaar Fox) de schaduwzijden van het leven leert kennen. Van een kermiswagen komt het ventje terecht in een weeshuis, om daarna de vriend schap deelachtig te worden van een honden jager, een even oud als eerzaam beroep. Het geheel is niet ontbloot van sentiment, hetwelk evenwel als pleister op de „hot thrill" weer zijn goede zijden heeft. HARRY PIEL in de film „90 Minuten Oponthoud". In het goedkoopste theater van onze stad wordt deze week een film vertoond, welke druipt van romantiek. Zij is van het kaliber van „de Graaf de Monte Christo". „De Twee Weezen"... Zij heet: „De verborgenheden van Parijs", een product, dat niet het beste van Fransche industrie is. Het is 'n verfilming van interessant is. een der boeken van Eugène Sue, dus met veel ontrigues, ontvoe ringen, pogingen tot moord, verraad, kuiperij, jnz. Alles wat maar aan 1e romantische brein van Sue ontsproot, kan nen op het witte doek erugvinden. Een film, iie het 10 jaar geleden ingetwijfeld beter zou loen dan thans, maar Iie uit een oogpunt van .experiment" toch wel KATHE VAN NAGY en BENJAMIN GIGLI .n „Ave Maria", welke film deze week in „Rialto" loopt. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elk< Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Zaterdag 21 Augustus. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Ave Maria" en „The singing Kid". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „90 minuten oponthoud" ep „Petertje". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De verborgenheden van Parijs". Zondag 22 Augustus. Badpaviljoen Huisduinen. 36 en 812 uur: Siem Srpuit met z'n Band. Casino, 3.306 en van 8 uur af: The Rascals. Bioscopen als Zaterdag. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Hoogwater heden 7.35 20.20 Laagwater heden 1.20 14.10 Hoogwater, Zondag 8.10 21.00 Laagwater, Zondag 2.05 14.55 Licht op Zondag 20.03 Barometerstand Den Helder 759.5 Temperatuur zeewater 17.0 Temperatuur lucht 17.9 Hoogste temperatuur lucht gisteren 15.8 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.1 Hedennacht is er 10.6 mm regen ge vallen. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zomertijd. Zon Aug. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 22 5.05 21.07 8.10 21.00 2-05 14.55 M 23 5.07 21.06 8.50 21.35 2-45 15.40 D 24 5.08 21.05 9.25 22.10 3.30 16.20 W 25 5.10 21.04 10.00 22.45 4.05 16.50 D 26 5.11 21.02 10.45 23.20 4.45 17.20 V 27 5.13 21.00 11.30 24.00 5.20 18.05 Z 28 5.14 20.59 12.10 0.45 6.00 17.35 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 23 Augustus tot 30 Augustus wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. ZONDAG 22 AUG. 1937. Feestavond van de Zwemver. „Frissche Mor gen", aanvang 8 uur, in „Musis Sacrum". CINE-EN FOTOHANDEL KONINQSTCAAT Z3. TELEFOON 2>-9. ONTWIKKELEN-AFPB UKKEN- VERQROOTEN Naar wij vernemen zal het Leger des Heils a.s. Zondagavond, om 8 uur, in gebouw Palm straat, een bijzondere samenkomst hebben. Dien avond zullen drie jonge menschen, die zich geroepen gevoelen om te gaan arbeiden als Heils-officieren, worden uitgezonden naar de Leger des Heils-Kweekschool, te Amstel veen. In deze samenkomst, waarin verschillende vrienden en collega's zullen spreken, zullen ook deze drie jonge Heilsoldaten worden be vorderd tot Kadet. Deze bijzondere dienst zal onder leiding staan van Kap. Paul. Hedenmidag 3 uur. Zooals men reeds in de desbetreffende ad vertentie in ons nummer van gisteren ge lezen zal heben, wordt hedenmiddag de kan toorboekhandel en copiëerinrichting van den heer W. Moll in de Keizerstraat No. 33, na gerestaureerd te zijn, opnieuw geopend. Deze opening zal plaats hebben te 3 uur. DETACHEERING GENIE. Te Den Helder is een detachement verlich tingstroepen van de Genie uit Utrecht aan gekomen voor het houden van oefeningen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7