Berlijn als Melkstad Dr. Posihuma de populaire man Bewoond eiland dreigt in zee te zinken Ondankbare Spaansche vluchtelingen Echtscheiding in Engeland Godsdienststrijd in Mexico 1 Nederland smalletjes vertegenwoordigd op de Berlijnsche Melkten toonstelling Hef „monster van Chicago" aan het werk De roode vlag op de wereldkathedralen Nieuw complot tegen Portugal's premier Poolvliegers worden gevonden, zegt Prof. Schmidf Spanje's beroep op den Volkenbond Dr. POSTHUMA. (Van onzen eigen correspondent.) Wij hebben hier op het oogenblik twee groote inter nationale congressen. In de eerste plaats wordt hier ge houden het Internationaal Zuivelcongres. 53 landen doen eraan mee! Er is ook een sterke Nederlandsche vertegen woordiging. Aan dit congres is verbonden een Internatio nale Zuiveltentoonstelling, die Zaterdag jl. feestelijk ge opend werd en tot 29 Augustus duurt. Min of meer parallel met het zuivelcongres en de zui veltentoonstelling loopt het Internationaal Congres der landbouwingenieurs, der „Diplomlandwirte", zooals zij in Dutschland heeten. Bovendien vindt nog een Congres der Internationale Landbouwpers plaats, dat echter, wan neer wij het goed hebben begrepen, min of meer als on- derafdeeling van het Congres der Landbouwingenieurs is te beschouwen. Ja, wanneer wij geheel volledig willen zijn, moeten wij opmerken, dat er eigenlijk nog een vierde in ternationaal congres is, nl. dat van de landbouwbibliothe- carissen. Maar, zijn wij juist ingelicht, dan zijn er bij de Internationale der landbouwbibliothecarisseri slechts een paar dozijn bibliothecarissen aangesloten; dit congres is dan ook meer een onder-onsje. Het zuivelcongres. Het belangrijkste is, zooals reeds gezegd, het zuivelcongres. Het is zeer goed voorbe reid. President en beschermheer ervan is Minister Darré. Het congres is verdeeld in vier secties. Het belangrijkste is de derde sectie, die practisch onder leiding van onzen oud-Minister Dr. Posthuma staat. Dr. Pos- thuma is overigens eveneens vice-president van den Internationalen Zuivelbond. Dr. Posthuma is een populair man op al deze congressen in Berlijn. Dat merkten wij Za terdagavond, toen de Duitsche landbouwin genieurs in de feestzaal van het Stadhuis de buitenlandsche gasten ontvingen. Aan de eere-tafel was rechts van Minister Darré Dr. Posthuma gezeten. Rechts van onzen oud-minister zat Mevr. Dr. Klimmer, de echtgenoote van den leider van den „Reichs bund Deutscher Diplomlandwirte". Links van Darré was Himmler gezeten, de leider der SS. en der geheele Duitsche politie, inclusief de geheime staatspolitie. De heer Himmler is namelijk oorspronkelijk ook land bouwingenieur! En onder de oud-collega's voelde hij zich weer geheel thuis. Naast Himmler zat dan Prof. Angelini, de secre taris-generaal van de Internationale Ver- eeniging der Landbouwingenieurs, naast wien Dr. Fcisst, ae onderdirecteur van de landbouwafdeeling van het Zwitsersche Mi nisterie van Landbouw, die president van de Internationale Vereeniging der Land bouwpers, de FITA is, zat, Darré en Posthuma vormden het middelpunt van deze tafel en het viel ons op, welk een bekendheid en geliefdheid onze landgenoot bij de internationale landbouwingenieurs heeft. Vrijdag woonden wij een voorbereidende vergadering van den Internationalen Zui velbond bij. De afgevaardigden der ver schillende landen zaten aan een groote hoefijzervormige tafel in dé spiegelzaal van Kroll. Tusschen het hoefijzer stond, even ge bogen, Posthuma. Hij stond voortdurend En hij sprak. Hij sprak op dezelfde wijze zooals men hem vroeger in de Tweede Ka mer hoorde spreken: gemoedelijk, quasi non chalant, in werkelijkheid uiterst zakelijk. Het ging over allerlei technische kwesties. Posthuma antwoordde alle sprekers. Hij beheerscht de materie blijkbaar beter dan iemand anders. En als er af en toe tusschen de verschillende gedelegeerden eens verschil van meening bleek te hestaan. dan was het Posthuma, die met een scherts de partijen weer tot elkaar bracht. Onwillekeurig gin gen onze gedachten naar den oorlogstijd te rug, naar het Posthuma-brood, de Posthu- ma-worst, enz. En de vraag kwam bij ons op, welk een zegen het voor Nederland ge weest is, toen een dergelijk bewindsman te hebben gehad. Nederlands expositie niet goed georganiseerd. De tentoonstelling vindt in verschillende hallen der „messestad" om den Radiotoren plaats. In enkele andere hallen en in de tui nen wordt de tentoonstelling „700 jaren Ber lijn" gehouden. De meeste bezoekers van de gene tentoonstelling gaan ook de andere be kijken. Het „overstapje" kost 1.75 MR., ter wijl de toegang tot één der tentoonstellingen 1,— RM. is. De internationale zuiveltentoonstelling maakt een mooien en degelijken indruk. Alle landen toonen, tot wat zij op zuivelgebied in staat zijn! In de eerehal zijn de vlaggen der 53 landen ►opgehangen. En verder ziet men er de borst beelden van de mannen, die de zuivelberei ding groote wetenschappelijke diensten heb- b«i bewezen. Ons land is hierbij door An- ton van Leeuwenhoek vertegenwoordigd, Frankrijk door Pasteur, enz. Rechts en links van de eere-hal zijn dan de stands der verschillende landen. Alle naties krijgen ongeveer dezelfde zuivel-plaats toegemeten, dus ook die landen, die op zuivelge bied nog weinig van zich hebben la ten hooren. Nu moet ons de opmer king van het hart, dat enkele dezer landen buitengewoon mooi voor den dag komen. Holland, dat met Dene marken op zuivelgebied een eerste plaats inneemt, en dat in Duitsch- land althans voor zijn kaas den besten naam had, komt hierdoor in het gedrang. Ons land is thans slechts „een uit de velen"! Wij vree zen, dat op deze wijze de reclame wel eens een anti-reclame voor Ne derland zou kunnen worden. Vooral omdat de stand van Nederland zich door niets onderscheidt. Men ziet een wereldkaart. En tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld ziet men de kaart van Nederland, dié eén perspectief ka rakter draagt en op den voorgrond treedt. Men aanschouwt ons vele water, ons gras land, onze molens en onze koetjes. En van uit Nederland gaan dan stralen naar de ge heele wereld, het afzetgebied van de Neder landsche zuivelproducten. De voorstelling is op zichzelf aardig. Maar... men kan geen Nederlandsche kaas proeven! En dit zou nu juist het belangrijkste zijn geweest. Want de Nederlandsche kaas is toch steeds een product, dat groote vrienden in de geheele wereld heeft. Een stukje be legen Goudakaas, een Leidsche houtsnip, jon ge Noordhollandsche Edammer op een be schuitje of oude Gouda op een stukje rogge brood, en daarbij desnoods een dronk bier of wijn, ziet, op deze wijze ware voor het voort brengsel der Nederlandsche koeien de juiste propaganda gemaakt! Andere landen geven wel „Kostproben". Zelfs een arm land als Oostenrijk liet de menschen een broodje met kaas eten. Het liep daar storm. Naar Neder land kijkt het groote publiek echter niet! De kazen, die in de Nederlandsche afdee- ling liggen, zijn niet eens doorgesneden. Men ziet slechts de korst. Dit stelde enkele buiten landsche deskundigen, naar wij hebben vast gesteld, teleur. De Nederlandsche controle-merken voor boter en kaas hangen zeer ondoelmatig op glasplaten, zoo hoog, dat men er niet op let. Men had echter op een duidelijke wijze den bezoekers moeten zeggen: Bedenkt, dat er geen Nederlandsche ka^s naar het buiten land gaat, zonder dat er het Nederlandsche contrölestempel op staat; dit controlemerk is voor 45 kaas rond, voor 10 kaas zeshoe kig; het ziet er uit En dan had men deze kaasmerken ontzettend groot, zwart op wit moeten reproduceeren en scherp moeten belichten. En men had er met reuzeletters onder moeten schrijven: Wanneer gij echte Edammer of echte Gou- da-kaas koopen wilt, zorgt dan, dat deze stempels op het product staan; ontbreken de stempels, dan zijt gij bedot en koopt gij een „Ersatz"-product! Deze aanwijzing is noodig, omdat schier heel de wereld op het oogenblik Gouda- en Edammer kaas maakt. Men maakt er de Edammertjes ook rood! En men zet er stempels op, die heel geleerd en ernstig aandoen, maar waarbij het Jand van her komst veelal verzwegen wordt. Zoo eten millioenen menschen in Duitschland en in andere landen dagelijks „echte Gouda" en „echte Edammer", die Nederland nooit gezien hebben. Wij te Berlijn bemerken da gelijks. hoeveel moeite allerlei landen doen, om de Nederlandsche kaas van de Duitsche markt te verdringen. Er is nu nog een bijzonder kaaspaviljoen op de tentoonstelling. Het bestaat uit ver schillende vensters. Het eerste, venster be vat „Gouda"-kaas. Daar ziet men dan al lerlei „Gouda"-kaas liggen, vervaardigd in Duitschland, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, Zwitserland, Denemarken, Noorwegen, enz. Zeker, er liggen ook Nederlandsche Gouda- kazen bij. Maar nergens staat: ziet hier de eenige echte Goudakaas! De tweede uitstalkast wijst aan: „Edam mer" kaas! Het staat er met groote letters boven. Hier zijn echter nog meer kapers aan de kust dan bij de Gouda-kazen! Er liggen slechts een paar gele Nederlandsche Edammertjes, zoodat verschillende oninge- wijden in de meening zullen geraken, dat de roode kaas niet de echte Edammer is. Hoewel de meeste echte Edammer, die naar Duitschland gaat, nog steeds rood van kleur is, en Nederland met zijn roode Edammer in Duitschland bekend werd en er een goeden naam kreeg. Er wordt hier hoegenaamd geen poging gedaan, om de aandacht op de controlestempels te vesti gen. Het staat voor ons vast, dat Nederland op deze tentoonstelling te kort geschoten is. Dan heeft Denemarken een ander figuur gemaakt. In de afdeelingen der landen kon Denemarken niet meer ruimte dan de an dere naties krijgen, maar in de afdeeling machines heeft Denemarken een eigen pa viljoen, en alle Deensche zuivelfabrieken hebben hier een vat boter naar toe ge stuurd. Zoo maakt Denemarken de wereld duidelijk, dat het als boter-produceerend en -uitvoerend land no. 1 is. Het doet ons ernstig leed, dat wij wel licht verplicht zijn, deze kritiek op de ver antwoordelijke Nederlandsche organisato ren uit te oefenen. .-r, y Duitschland heeft een eigen afdeeling, die zeer groot is, en die de wereld duidelijk maakt, hoe Duitschland al zijn krachten vereenigt om zich, wat zijn voedselvoorzie ning betreft, zooveel mogelijk onafhanke lijk te maken. In den stand van Littauen dit is de eenige politieke opmerking, die wij te maken hebben! hangt een groote kaart van Littauen; een gedeelte van die kaart is Poolsch gebied, met groote letters is erin geschreven: bezet gebied van Littauen. Zou Polen daar geen aanstoot aan nemen? Opvallend mooi is de afdeeling van Ita lië. dat trouwens ook op het congres zeer sterk vertegenwoordigd is. Italië tracht voor alles, de wereld duidelijk te maken, dat het onder het fascistisch bewind voor een hygiënische zuivelindustrie zorgt. De melkbar. Een groote attractie is de melkbar. Men staat er paf van, welke heerlijke, verfris- schende dranken uit melk te bereiden zijn. Zeer populair i s de congres-cocktail, be staande uit Bamberger Kloosterlikeur, groe ne chartreuse, verschen roóm en Duitsche champagne. En verder beveelt men aan: ooievaars nest rozenkavalier, vlinder, enz. Het publiek moet er ook aan worden ge wend dagelijks melkgerechten te eten. Wij noemen een paar gerechten: crocantpud- ding, saffraanrijst, arme riddeft, brood in melk, punch en eieren geweekt, enz., te lek ker, om allemaal op te noemen. Wij zijn rijk aan landbouw bladen. Op het Congres van de Internationale Landbouwpers hield de heer Roland Schul ze. die tot het bestuur van den „Reichs- nahrstand" behoort, een belangwekkende voordracht over de landbouwers. Hij komt tot de conlusie, dat in haast alle landen te vee! Iandbouwtijdschriften bestaan. De hoe danigheid van de landbouwpers lijdt hier onder! Een groot aantal landbouwbladen bestaat uit hetgeen uit andere bladen ge roofd wordt! De heer Schulze heeft namens het bestuur van de Internationale Land bouwpers allen landbouwbladen in Cen traal- en Noord-Europa, ook in Nederland, een invulformulier toegestuurd. Hieruit blijkt, dat er in Nederland op het oogenblik 136 landbouwbladen bestaan. In Frankrijk bestaan niet minder dan 700 landbouwbla den! België beeft er een paar honderd! Voor Duitschland is het aantal landbouw bladen 352 33 landbouwbladen worden uitge geven door den „Reichsnahrstandsverlag G.m.b.H." en hebben een oplaag van in to taal 1.300.000 exemplaren; de 319 andere Iandbouwtijdschriften hebben een oplaag van 3.300.000 exemplaren. De meeste landbouwbladen in Middel- en Noord-Europa blijken door landbouworgani saties te worden uitgegeven. Dit is ook in Nederland het geval, meldt de Nederlandsche berichtgever; maar een aantal van deze or ganisaties bedienen zich toch van een par ticulieren uitgever voor het beheer. Minder tijdschriften moet het parool zijn, besluit de heer Schulze. En verder moet er meer samenwerking- tasschen de landbouw bladen onderling komen, zoowel nationaal als internationaal. Aarde blijlt beven op de Philip- pijnen. Het kleine eilandje Alabat, honderd mijl ten zuidoosten van Manilla (Philippijnen), wordt sedert de laatste zware aardbeving op 20 Augustus voortdurend door geringere aardschokken geteisterd. De zesduizend in woners kampeeren in het open veld, aange zien de meeste huizen zijn ingestort. De bevolking vreest, dat het eiland in zee zal verzinken, aangezien vol gens hen de zeespiegel voortdurend stijgt. De autoriteiten hebben deskun digen gezonden om een onderzoek in te stellen. De schade, welke de jongste aardbeving reeds alleen op het zuidelijk deel van Luzon heeft aangericht, wordt op drie en een half millioen dollar geraamd. De „Manilla Tri bune" schat de totale schade op zeven mil lioen dollar. Aanrandingen in ziekenhuizen. De schrik van Chicago is op het oogenblik een lugubere persoonlijkheid, die herhaal delijk aanslagen pleegt op vrouwen en meis jes. Tot de gruwelijkste praktijken neemt dit „monster van Chicago" zijn toevlucht. Thans zijn de stedelijke ziekenhuizen zijn operatie terrein. In hetzelfde ziekenhuis te Chicago, waar pas een verpleegster door een onbekend ge bleven dader was gedood, is weer een aan slag gepleegd op een vrouw. Het slachtoffer is ditmaal zekere Florence Swenson, een 34- jarige hoofdverpleegster. Zij had 's nachts dienst, maar was in een luien stoel in slaap gesukkeld, toen zij opeens werd aangevallen door „een grooten man". De verpleegster kreeg messteken: een in de borst, twee in de linkerzijde. Het zijn flinke wonden, maar er is geen levensgevaar. Ideaal der Russische communisten: Prof. dr. Schukowski van de universiteit te Leningrad verklaarde in een rede, dezer dagen gehouden, dat ingeval een wereld oorlog uitbrak, de Russische communisti sche jeugd in een oorlog tegen het Chris, tendom zou opmarcheeren en de roode vlag van het communisme zou worden gelie- schen op de St. Pieterskerk te Rome, op de Notre Dame te Parijs, en op de West minster Abdij te Londen. Deze groote ge bouwen zouden dan in atheïstische muse ums worden veranderd, gelijk de oude kathedraal van Leningrad. Politie kwam er juist bijtijds achter. Naar zoojuist,bekend is geworden, is een nieuw complot tot vermoording van den Portugeeschen minister-president Salazar ontdekt. De aanslag had op 1 Augustus moeten geschieden, doch de politie was tijdig van de plannen op de hoogte. Na het mislukken van den aanslag van 1 Juli, toen een electrisch tot ontploffing gebrachte bom Salazar niet heeft kunnen verwonden, had den de samenzweerders het plan beraamd, een gewone bom in de auto van Salazar te werpen. Zij verstoren de orde in Prote. stantsch lazaret in Frankrijk. De heer Jan Ressing, journalist te Parijs, maakte een reis door Zuid-Frankrijk. Hij bezocht o.a. ds. Camille Leenhardt, direc teur van het „Lazaret Protestant", een vacantiekolonie voor 700 kinderen te Sète (département Hérault) aan de Middelland- sche Zee. In deze streek zijn de vluchtelin gen der Spaansche linkerzijde bijzonder tal rijk; er zijn er meerdere tienduizenden. Ds. C. Leenhardt was niet bijster goed te spre ken over hen. Hij zeidej. „Ik wil niet de plichten der liefdadigheid met politieke kwesties verwisselen. Asyl en hulp te ver- leenen aan kinderen en vrouwen is een regel, die de menschelijkheid voorschrijft. Maar er zijn grenzen. Men ziet de immigranten in onze steden en plattelandsdorpen de partij-hartstochten uit hun streken invoeren. Liederen van oproer, opge heven vuisten, directe aansluiting bij de manifestaties van onze eigen revolutionnairen in de straat, aan vallen met de. gewapende hand, in overmacht op nationaal-voelende Franschen, ze hebben niets over geslagen om op buitengewone wijze hun ondankbaarheid te toonen voor het asyl dat hun geboden werd. Zelfs bij de binnengekomen vrouwen en kinderen hebben we dat met een angstige verbazing waargenomen: de meerderheid van hen uitte gevoelens van opstand en gewelddadigheid in grove beleedigingen en in een vervoering van haat, waarvan de woeste onbchecrschtheid een Christen met afkeer vervult. Ik had hier ook in de vacantiekolonie een 50-tal van die réfugiés opgenomen, op aandringen van den ge- meenteraad van Sete. Ze woonden en aten kosteloes bij me, terwijl ik ze nog van kleercnl voorzien heb. Ik heb ze de deur moeten wijzen. Hun verblinding ging zelfs zoo ver de godsdienstoefeningen te ver storen, die ik iederen morgen en iederen avond voor alle leden der vacantiekolonie hield. En U begrijpt wat voor een indruk het moet maken op het gemoed van die honderden Protestantsche kinderen, gewend aan eerbied voor het geloof en aan orde en regel, dat, als ik in het gebed voorga, daar een aantal volwassen personen schunnige grappen verkoopen. Ik heb gezegd: „Weg van hier en komt mij nimmer meer onder de oogen". Dat men de zieken en de onge lukkige kinderen te hulp komt, zelfs al zijn ze bezield door een verderfelijken geest, valt niet te laken. Maar geld uitgeven zonder te tellen voor krachtige vreemdelingen, op roerkraaiers en nietsnutters is op deze wijzt niet te dragen". Vóór 1SS7 slechts 2 gevallen ■per jaar. Daarna Vanaf de reformatie tot de invoering van de wet op de echtscheiding van 1857 was in Engeland echtscheiding slechts bij parle- mentsacte mogelijk. Dit kostte meer dau 1000 pond sterling. In al dien tijd kwamen slechts 230 echtscheidingen voor, dat is dus gemiddeld 2 per jaar. Sinds het invoeren van het nieuwe huwelijksrecht in 1857 nam het aantal echtscheidingen regelmatig toe; in de laatste jaren was dit gemiddeld 4000 tot 5000 per jaar. De meest critieke huwelijksjaren bleken het 5e tot 8e huwelijksjaar te zijn. Het minste aantal echtschei dingen vindt plaats van het 15e tot' het 20e huwelijksjaar. Na het 20ste huwelijksjaar komt scheiding weer menigvuldiger voor. Interessant is de beroepsindeeling der scheidenden. De aanduiding „zonder be roep" komt het meeste voor. Voorts vor men kunstenaars en tooneelspelers en -speelsters goed 30 pet. van de scheidenden, handelsreizigers goed 10 pet. Engeland be reid thans een nieuwe wet op de echtschei dingen voor, die echter het scheiden niet zwaarder zal maken. Noordpoolvluchten een waar schuwing voor de vijanden der Sovjet-Unie. De bekende Poolvorscher, professor Schmidt. heeft in een bijeenkomst welke te Moskou gehouden werd ter gelegenheid van den terugkeer der vliegers Gromóf, Joe- matsjef en Danilin. o.rn. verklaard: „In de Sovjetunie bestaan geen eventuali teiten. Onze successen zijn volgens een vast plan voorbereid, zij zijn het logische gevolg van de activiteit der geheele partij, der re geering en van het land in zijn geheel. Onze luchtmacht zal Lewanefski weten te rug te vinden, zij zal het begonnen werk voortzetten en den weg over de Noordpool voltooien. De daad van Gromof, Joematsjef en Danilin is voor ons een vreugde en een ernstige waarschuwing voor onze vijanden. De vereeniging van christelijke huisvaders van Puebla heeft bij de centrale recherche inlichtingen ingewonnen naar de verblijf- plaats_ van 15 leden hunner organisatie, die in Mei van dit jaar gearresteerd waren „we gens het inzamelen van gelden, die bestemd waren voor godsdienstige doeleinden". In Puebla is een bijzondere school, meldt de Msb., die door ''oorrnalige religieusen be stuurd werd, gesloten en tot nationaal-eigen- dom verklaard. De religieusen hadden hun kloostergewaad afgelegd om verder als lee- ken-onderwijzeressen het onderricht voor de meisjes voort te zetten. De school werd thans door de regeering onteigend, daar er ook een kleine kapel in het huis ontdekt was. In den staat Nueve Leon, in de stad Monterey, zijn twee inrichtingen van on derwijs, die geweigerd hadden om het gods dienstloos en godloos socialistisch onderwijs in te voeren, geconfiskeerd, daar de autori teiten van meening waren dat beide colleges thans alle beteekenis hadden verloren. In verschillende streken van Mexico trach ten de katholieken nog steeds meer kerken geopend te krijgen. De gouverneur van den ■Staat Sonora heeft aan den President van de Republiek het verzoek gericht om alle katho lieke kerken in zijn provincie weer voor den eeredienst beschikbaar te stellen, te beginnen met de kerk van Nogales, waar de katholie ken reeds dagen achtereen de kerken bezet houden en elkander beurtelings aflossen, ten einde te voorkomen, dat de kerken weer aan den eeredienst zouden worden onttrokken. 11 at zeggen de Raadsleden er van? Naar aanleiding van het verzoek der geering te V alencia heeft de voorzitter voü u Yolkcnbondsraad' de ambassadeur ,Eci'ad?r te Londen, Quevedo, alvorens en beslissing te nemen over het bijeen- H„ P!Van e^n fru',engewone Raadszitting, .v:i, e(re,. Raadsleden in de gelegenheid m„i- stellen, hun meening kenbaar te en' *^an a"e Raadsleden, die opmerkin- f- °mt™t de kwestie te maken hebben, "0.Cht' 200 spoedig mogelijk ter ann j Van den voorzitter telegrafisch richten secretaris"£eneraal, Avenol, t*

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4