Dienstweigeraars naar het eiland Rozenburg Melkventen onder politie-geleide Ronselaars in de Betuwe Bevordering paardenfokkerij Kostbare inventaris verbrand Jongen onder de tram Meer veiligheid op den weg Haarlem-Alkmaar De internationale cokesovereenkomst Heitiy Ford uitgedaagd Nieuwe steenkoolproductie in Duitschland Hevige brand bij Bordeaux De Franschman spaart niet meer Poolsche boerenstaking nog ernstig Bijna oorlog om een postzegel Lid van Prov. Staten Noord-Holl. gearresteerd Biggenmerken Chineesch-Japansch conflict dupeert de V-S* Nationaal-socialistische loonpolitiek Franco wil Britsche schepen beschermen Ce staking in Eindhoven houdt aan. Ook aan de kanaalwerken wordt de arbeid neergelegd. Gisterochtend zijn voor de coöperatieve melkinrichting „St. Joseph" twaalf en voor de coöperatieve melkinrichting „St. Petrus" acht werkwilligen melk gaan bezorgen. Zij hebben gedurende eenigen tijd hulp gekre gen van enkele stakers, die van hun besluit waren teruggekomen, doch na eenige uren leverden de laatste hun melkwagens weer In. De politie heeft in totaal vijftien keeren assistentie moeten verlee- nen, aangezien de stakers op dreigen de wijze de werkwilligen in de stra ten omringden. Voor alle zekerheid zijn daarop enkele melkventers op hun route door een politieagent ver gezeld. Maandagavond heeft ten huize van den rijksbemiddelaar, Mr. T. J. Verschuur te Den Haag, een conferentie van de bij het con flict betrokken partijen plaats gehad, welke van acht tot twaalf uur duurde, doch geen enkel onmiddellijk resultaat opleverde. De staking is door het hoofdbestuur ge- sanctionneerd, zoodat de stakers uitkeering uit de stakingskas krijgen. De directies der melkinrichtingen hebben nog geen personeel van de arbeidsbeurs be trokken. Dit zou bovendien moeilijkheden opleveren, omdat de ventvergunningen van hun slijters op naam gesteld zijn. Nieuwe staking in de werkver schaffing bij Eindhoven. Nadat Vrijdagavond op de werkverschaf fing aan het z.g. Nieuwe Kanaal te Eind hoven een kortstondige staking was uitge broken, die des middags eindigde, hebben gisterochtend de twee honderd te werk ge stelden wederom den arbeid neergelegd. Werden vroeger in een dergelijk geval de z.g. stakers voorloopig van verdere plaat sing bij de werkverschaffing uitgesloten, waarna aan hen in den regel geldelijke hulp werd verleend, die ongeveer overeen kwam met 70 van het steunbedrag, thans heeft de minister van Sociale Zaken aan B. en W. van Kindhoven geseind, dat de werk verschaffing bij het Eindhovensche kanaal voor de betrokken arbeiders blijft openge steld, dat zij te allen tijde op de bestaande voorwaarden weer kunnen beginnen, maar dat nu ook aan hen, zoo zij niet aan het werk gaan, in geen enkelen vorm onder steuning zou worden verleend. TWEE JONGEMANNEN VER DWENEN. Sedert Maandagmorgen worden te Tiel twee jongemannen vermist, een uit het Betuwsche dorp Tricht en een uit Rotterdam. Vermoed wordt dat beiden naar Spanje zijn geronseld en er wordt dan ook een uitgebreid onderzoek ingesteld om de verblijfplaats der verdwenen jongemannen op te sporen en wie hen bewogen zou hebben naar Spanje te gaan. Van den Trichtschen jongeman, die bij zijn ouders woont, staat vast dat hij Zon- •daegavond nog in Tiel op een dansavondje is geweest. Doordat hij vroeger in Tiel ge woond heeft, ontmoette hij daar verschillen de oude kennissen en eenige van hen heeft hij verteld van zijn voornemen om naar Spanje te trekken. Hij heelt dien avond zelfs getracht zijn vroegcren buurjongen mee te krijgen, maar deze voelde daar niets voor. Maandagmorgen heeft hij thuis verteld, dat hij in een andere plaats vast werk gc- kregpn had en is toen met een geleend rij wiel vertrokken. Men vermoedt, dat hij per rijwiel naar Eindhoven is gegaan en vandaar naar Spanje is vertrokken. De ouderlooze Rotterdammer is naar men meent Zondagavond met den Strichtschen jongeman in Tiel geweest en daarom neemt men aan, dat ook hij naar Spanje vertrok ken is. Belangwekkende keuringen op de nationale tentoonstelling in Den Bosch. De Jubileumtentoonstelling der „Nationa le Vereeniging tot bevordering der Paar denfokkerij in Nederland, op 2 en 3 Sep tember te 's-Hertogenbosch. waaraan op 3 September een aantal demonstraties zijn verbonden, wordt Donderdag 2 September om half elf in de vcemarkthallcn geopend door den burgemeester van 's Hcrtogcn- bosch. De tentoonstelling duurt tot Vrijdag 12.15 waarbij tal van keuringen van hengsten en merricn worden gehouden. Vrijdagna middag te 1 uur beginnen dc demonstraties (concours-hippifTué). De keuring der hengsten, elk met 8 af stammelingen. is wel dc meest belangwek kende van alle. Hierin zullen Kroonprins Nubert, Colonel. Oheron. Rbeinsohn, Ebert en Eichbaum naar den top kijken. H.M. de Koningin, die beschermvrouwe der nationale vereeniging is, loofde twee groote zilveren medailles uit, resp, voor de hengsten en merriën, beide met afstam melingen. Prinses Juliana en Prins Bernhard kcn>- den ook elk een medaille toe. JJij stal visch Gistermorgen is op den visch- afslag te IJmuidcn de visch- losser K. van Slooten, lid van Provinciale Staten van Noord- Holland voor dc N.S.B., op hceterdaad betrapt bij het stelen van visch van den stoomtrciler „Limburgia", Imm. 54. Hij is naar het politiebureau te IJmuiden overgebracht. Gisterenavond omstreeks half negen is brand ontstaan in de fabriek van de coöpe ratieve Handelsvereeniging en Landbouw- bank, gelegen nabij het station HorstSe- venum. Twee gebouwen, welke van onder tot boven met veldvruchten, meel, hooi en stroo waren gevuld, ston den spoedig in lichter laaie. De brandweer van Sevenum bestreed het vuur met alle kracht, doch kon de beide gebouwen niet meer redden het derde gebouw was gelukkig door een brandvrije muur van de andere gescheiden. Het bevatte een kostbare machine-installatie voor het persen van veekoeken en stroo. Om dit pand veilig te stellen, werd assis tentie verzocht van de Venlosche brandweer, welke om kwart voor tien op het terrein van den brand verscheen. Toen was het pleit gauw beslecht. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Een dagje uit Gistermiddag om kwart voor vijf is een tienjarige jongen uit het Noord-Holland- sche plaatsje Ilcm, nabij Hoorn, op het Rokin bij den Dam te Amsterdam onder een motorwagen van lijn 11 geraakt en in ernstigen toestand opgenomen. Hij had een schedelbasisfractuur en een gebroken dij been opgeioopen en is in hoogstzorgwekken- den toestand naar het Binnengasthuis ver voerd. De jongen had met zijn ouders een dagje in Amsterdapi doorgebracht, 't Drietal was op weg naar het Centraal Station en kwam met de tram van het Muntplein. Op den Datn is de familie uitgestapt, om alvorens naar den trein te gaan, nog iets te gebrui ken. De knaap wilde achter de stilstaande tram de rails oversteken en lette daarbij niet op de van den anderen kant komende tram met het gevolg, dat hij gegrepen werd. Verlichting Rijksweg onder Limmen (N.H.) Op haar verzoek om de doelmatigheid van de reeds aangebrachte natriulnver- lichting op den weg Haarlem—Alkmaar on der Limmen te verhoogen door het aan brengen van verlengde schorten aan de aanwezige armaturen, heeft de K.N.A C, van den 'burgemeester van Limmen bericht ont vangen, dat. men erin geslaagd is aan de bestaande armaturen een lange matglazen schort te bevestigen, waarbij de geheelc lamp binnen de schort blijft, zoodat er thans van eenige flikkering geen sprake meer is. Aangezien tot den ombouw der armatu ren langs het gehecle van natriumverlidi- ting voorziene weggedeelte aanstonds zal worden overgegaan, is. volgens de K.N.A.C., de vrewachling geweftigd dat. een aanwer- kelijke verbooging der verkeersveiligheid bij duisternis zal zijn verkregen, zoodat ook de klachten over verblinding e.d. de zer verlichting wel achterwege zullen blij ven. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 9 tot 14 Augustus 1937 bedroeg 37.995, tegenover 46.832 in de overeenkomsti ge week van liet vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. tot 11 Augustus in totaal aangebracht 1.063.550 merken, tegenover 1.253.900 merken in de overeenkomstige periode van 1936. ENGELAND SCHEPT BADGELEGENHEID VOOR MIJNWERKERS. In Engeland is een rapport over 1936 ver schenen, van het fonds voor 't welzijn der mijnwerkers. Daaruit blijkt .dat de gelden uitgetrokken voor het verschaffen van badgelegenheid voor mijnwerkers van 375.000 pond 's jaars op 625.000 pond zijn gebracht. Men hoopt tegen het eind van 1911 voldoende badgelegenheid geschapen te hebben voor alle 780.000 lieden, die bij de mijnindustrie werkzaam zijn Het z.g. badfonds dateert van 1026 en tot dusver is voor 200.000 mijnwerkers badgelegenheid ge schapen. Aanvankelijk wilden de mannen er niet aan; zij vonden het onzin, doch de vrouwen bleken spoedig warme voorstan ders van de badgclcgcnhcdcn, die maken, dat hun mannen niet meer onder het ko lenstof thuis komen. Zij sullen daar te werk worden gesteld. Dienstweigeraars zullen in de toe komst nuttig werk te doen krijgen. Zij zullen op het eiland Rozenburg in een kazerne bijeen worden ge bracht en den strijd aanbinden tegen het vernielend werk, dat de zee sinds jaar en dag aan de west punt van dit eiland verricht. Bin nen korten tijd zullen de eerste groepen het gebouw achter het Koninklijk jachtdomein betrekken, zoodat dit jaar nog het werk zal kunnen beginnen. De kazerne voor de dienstweigeraars, die zich in den polder vlak achter het duin gebied op het eiland bevindt, is gebouwd door de pachters van den polder, de N.V. Exploitatie Scheurpolder, gebrs. De Vos. Toen de pachttijd ten einde was en een nieuwe pachter zijn intrede in den polder deed, nam de staat het gebouw over en interneerde daar in oorlogstijd eenige Bel gen. Voorts zou het nu dienst gaan doen als verblijfplaats voor de arbeiders der rijks werkverschaffing, die in den polder arbeid zouden vinden. Of dit nu nog geschieden zal, staat niet vast, hoewel het gebouw vol doende ruimte biedt. De nieuwe kazerne is een lang, smal ge bouw van twee verdiepingen. Er zijn veel vensters in en het gebouw zal na een flinke schoonmaak geen slechte verblijfplaats zijn. Er bevindt zich een groote schouw in en bij het open haardvuur hingen nu de ko nijnenhuidjes te drogen. De tweede verdieping is een lange zolder waar nog ijzeren ledikanten staan, die voor oud ijzer goed genoeg zijn. Intusschen is reeds een onderzoek ingesteld wat aan het gebouw ver anderd en verbeterd moet worden, waarschijnlijk zal binnen enkele weken met het in orde brengen van het gebouw worden begonnen, waarna het dan spoedig zal worden betrokken. Voorloopig zouden onge veer dertig dienstweigeraars hier worden ondergebracht. Er is ruimte voor ongeveer 200 personen. Een vraagstuk is de drinkwatervoorzie ning. De landbouvyers hebben" eer» put, waarin het regenwater van alle gebouwen wordt verzameld. Dit water mag voldoende zijn voor de enkele tientallen bewoners van thans, doch wanneer hun aantal wordt uit- gebieid, zou gebrek aan di-inkwater kun nen ontslaan. Er zal vermoedelijk een welput worden geslagen om in de behoefte aan drinkwater te voorzien. Het werk. Het werk van de dienstweigeraars zal be staan uit het vei-sterken van de duinstrook dangs de zee en dijkaanleg langs de Oude Maas. Een andere werkgelegenheid vormen de voorbereidende werkzaamheden tot het plaatsen van kanonnen op De Beer. Er zul len drie stellingen, elk va»i drie stukken ge schut aan deze zyle van den ingang van den Waterweg worden geplaatst. Deze werk •aamheden vorderen veel graafwerk, Hans- porten, enz. Een speciaal smalspoor zou moeten worden aangelegd en een nieuwe steiger aan den Waterweg moet er komen. Aan arbeid is in deze omgeving dus geen gebrek en daarom is het niet onmogelijk, dat ook de plannen der werkverschaffing aan wcrkloozen verder worden uitgevoerd. Duitschland leverde te veel. In Juni j.I. is de internationale Cokesover eenkomst, waaraan Duitschland met een quotum van 48.43 procent deelneemt, voor loopig voor drie jaren tot 31 Maart 1940 defi nitief gesloten, nadat de internationale co- keshandel in de afgeloopen jaren reeds vol gens de beginselen van deze overeenkomst werd gedreven. Hoewel haar werkzaamheid in hoofdzaak bedoeld is voor de tijdperken, waarin het aanbod van cokes de vraag aan merkelijk overtreft, wordt het thans reeds de taak dezer overeenkomst geacht, dc ver deeling door de leveranciers en de waarbor ging van de benoqdigde hoeveelheden zooda nig te verrichten, dat zich geen storingen voordoen. Het Roergebied heeft reeds sinds lang bijgedragen tot de dekking van de toe genomen henoodigde hoeveelheid cokes op dc wereldmarkt. Dientengevolge heeft het steenkool- syndicaat van het Roergebied met' zijn leveringen het procentueele aan deel overschreden. Thans wordt on derzocht, in welke mate de andere deelnemers aan de internationale co- kesovcreenkonist hun leveringen zul len verhoogen, om met dc Duitsche leveringen gelijken tred te houden. Naar van do zijde van dit syndicaat ver klaard wordt, kan Duitschland niet toelaten, dat de door Duitschland met groote inspan ning ten uitvoer gebrachte aanvullende le veringen ongeveer voor de helft op rekening gezet worden van het Duitsche quotum voor het volgende jaar, zooals dat bij liet over schrijden der leveringen in normale omstan digheden het geval zou zijn. In een arbeidersvergadering te Mil Waukee. In een vergadering van den bond van automobiel-arbeideis te Mil Waukee (V.S.) is een uitdaging gei-icht tot Henry Ford. De aanwezigen klommen op de tafels en stoelen en juich ten Homer Martin uitbundig toe, toen hij zeidc „Wij zeggen tegen Henry Ford, Henry, wan neer je door wilt gaan in Amerika auto's te verkoopen, dan deed je beter liet merk van den bond op je waggns te zettep!" In het grensgebied. In het kader van de sinds jaren volgens een vast plan beraamde uitbreidingen, heeft thans de Eschweiier Bergwerksverein, Kohl scheid, de uitbreiding ter hand genomen van reservevelden, gelegen in het oostelijke deel van het steenkolengebied rondom Aken. De reeds voor verscheidene decennia aangeboor de velden bevatten rijke voorraden steenkool, waardoor de productie hiervan, alsmede van cokes, voor langen tijd gewaarborgd blijft in denzelfden omvang als tot dusver kon ge schieden. Men is voornemens te geraken tot de oprichting van een groote Ver- eenigde Mijnindustrie, welker pro ductie in de toekomst in de plaats moet treden van die van verschei dene schachten van ouden datum. Inmiddels is reeds opdracht gegeven tot het uitboren van twee schachten bij Siei's- dorf in het district Julich, zoodat men bin nenkort met de voorbereidende werkzaam heden zal beginnen, daar men hierbij door een ongeveer 450 dikken, hoofdzakelijk uit drijfzand bestaanden deklaag moet heenko men, zal men bij de ontginning van het be- vriezingsprocedé gebruik maken. Uiteraard zullen deze werkzaamheden een groot aantal jaren in beslag nemen. De stad van electrisch licht ver stoken. Uit Bordeaux wordt aan ,,L' Époque" ge meld, dat Maandagmiddag te Solfëfni'o (Dept. Landas) een zeldzaam hevige brand is uitgebroken. De felle wind h'eeft het vuur aangewak kerd in de richting van Morcenz. Een af- deeling Senegaleesche troepen en de bevol king van verscheiden omliggende dorpen hebben den geheelen middag deelgenomen aan de blusschingswerkzaamheden. Het treinverkeer werd gestaakt. Begin van den avond werd het verkeer tijdelijk hervat. Om tien uur 's avonds nam het vuur opnieuw in hevigheid toe, hetgeen aanleiding gaf tot groote ongerustheid. De electrische verbindingen werden dooi-gesne- den, terwijl in Bordeaux men bijna een uur lang van electrisch licht verstoken was. Geen vertrouwen meer in de banken? De spaarzaamheid van het Fransche volk is spreekwoordelijk en het mag dan ook een alaimeercnd bericht genoemd worden, wan neer de voorzitter der Parijsche spaarban ken in zijn jaarverslag meldt, dat het totale aantal deposito's der Fransche spaar banken voor het eerst aan het verminde ren is. Te Parijs zijn de deposito's in het ver slagjaar met 76 milliocn francs teruggeloo- pen, hetgeen in het verslag wordt toege schreven aan politieke redenen, zooals de opzegging van het Verdrag van Locarno, den Spaanschen burgeroorlog en den bin nenlandschen toestand, in het bijzonder de stakingen en fabi-ieksbezettingen. In het geheele Fransche gebied verminderden de deposito's fn vergelijking met 1935 niet 1.392 millioen francs. Ook de postspaarbank toonde een vermindering, ten bedrage van 1.500 millioen francs, en hetzelfde verschijn sel viel waar te nemen bij de koloniale spaarbank. Alleen de pluimveehouders heb ben een voordeeltje. Als gevolg van de woelingen in China, is de handel van de Vereenigde Staten met het Verre Oosten voor groote moeilijkheden komen te staan. De prijzen vei-toonen groote schommelingen en de aanvoeren blijven uit. De vertegenwoordiger van een firma uit San Francisco, welke ir» kunstvoorwerpen handelt, is van Sjanghai naar Tsingtao gevlucht en heeft zijn firma geseind de prij zen van alle Chineesche artikelen te ver dubbelen, daar hij verwachtte, dat de aan voer voor onbepaalden tijd zou worden af gesneden. Ook de prijzen van zijden kousen thee en verfwaren zullen, naar men ver wacht, hierdoor beïnvloed worden. Alleen de pluimveehouders aan den Stillen Oceaan verwachten een voordeel, daar zij langdurig geklaagd hebben over den invoer van ge droogde eieren uit China. Arbeiders te Krakau gaan jn sympathie-staking. Gebrek aan levensmiddelen merkbaar In Krakau (Polen) is gisteren uit svmpathie met de stakende boeren, een algemeene staking uitgebroken, waaraan de arbeiders van alle fa brieken. van de tram- en autobus maatschappijen en van de gemeen telijke bedrijven deelnemen. Ook de dagbladen konden niet uitkomen. De staking, welke een demonstra tief karakter draagt, zou tot mid dernacht duren. Een aantal winke liers heeft uit vrees voor betoogin- gen hun zaken gesloten. De door de boerenstaking in Galicië ont- stane toestand, die thans weer versterkt is door de gisteren ingezette staking in Kxa- kau, wordt in politieke kringen nog steeds als zeer ernstig beschouwd. De Lembergsohe wojwode, Bilyk, heeft, naar uit een officieel communiqué blijkt,, een inspectietocht ondernomen in de steden Przemysl en Jaroslaw, die midden in het stakingsgebied liggen. Hij heeft hier met de starosten (dorps hoofden) langdurige besprekingen gevoerd en delegaties uit de verschillende plaatsen van het district ontvangen. Deze bespre kingen hebben, naar van welingelichte zijde verluidt, betrekking gehad op den door de boerenstaking gespannen toestand. In enkele steden van het district Galicië zou de boerenstaking reeds merkbaar wor den door gebrek aan levensmiddelen. Diplomatiek geschil tusschen Nicaragua en Honduras. Er is tegenwoordig weinig voor noodig om twee staten de meest hoogloopende ru zie te laten krijgen. Vooral in Midden- en Zuid-Amerika grijpt men gauw naar het mes, wat nu weer gedemonstreerd wordt door een diplomatiek geschil tusschen Ni caragua en Honduras over een post zegel. Nicaragua heeft een luchtpostzegel uitge geven, waarop een landkaart voorkomt met een gebied dat dezen staat door Honduras wordt betwist. Reeds hebben geruchten de ronde ge daan, over botsingen tusschen de troepen van beide landen, doch deze zijn tegenge sproken door den president van Nicaragua, die de meening van Nicaraguaausjhe rechts geleerden heeft gevraagd, ten einde tot een regeling aan dit reeds jaren bestaande ge schil te komen. Generaal Somoza heeft voor de pers verklaard, dat de nationale rechten langs diplomatieken weg in broe derlijke eensgezindheid verdedigd zullen worden. Op vast werk zal meer gelet wor den dan op hoog loon. Franz Mende, de leider van het bureau van het Nationaal-Socialistische Arbeids front in Duitschland, heeft in een te Burg Vogelsang (Eifel) gehouden toespraak een verklaring afgelegd over de loonpolitiek der nationaal-socialistische partij. Mende zeide o.m.: „Voor zoover de oecono- mische toestand dat veroorlooft, moet ieder een een voldoende minimum-loon ontvangen. Het loonpeil is niet essentieel. Beter is het verzekerd te zijn jarenlang werk te hebben dan tijdelijk eenige penningen meer te ont vangen. De correspondent van de „Times" te Hen- nave bericht, dat een vertegenwoordiger van: de autoriteiten van Salamanca een bezoek heeft gebracht aan de Britsche ambassade te Henrlave. Hij stelde voor, dat de Britsche schepen in de Spaansche wateren de Brit sche vlag zullen voeren en de naam van liet schip en van de haven waar het thuis hoort in lottere van twee meter aan beide zij don in wit geschilderd zullen dragen. Vor der moeten schepen welke vrachten naar dei havens van de regeering brengen, deze ha vens binnenvaren on verlaten hij vol dag licht on zoo mogelijk vermijden een nacht in deze havens te blijven liggen. De rechtschc autoriteiten zijn van meening, dat dit veel zal bijdragen incidenten te voor komen. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN GANDHI. Reuter meldt uit Wadha, dat omtrent den gezondheidstoestand van Mahatma Gandhi geen ongerustheid meer bestaat. Vrijdag j l- nad Dr. Gilder, de leider van den genecskun- "Ken dienst van Bomhay geconstateerd, dat (ie Mahatma aan verhoogden bloeddruk leed doch thans is vastgesteld, dat de bloed druk weer minder wordt. Gandhi blijft zijn gewone werkzaamheden verrichten. AMERIKAANSCHE VALT UIT DE TIENDE VERDIEPING. Mevrouw Florence Pitlman Gifford Temple., de vroegere eelitgenoote van Walter S. Gif- ford, president van dn „American, Telephone and Ielegraph Company", is uit haar op de lende verdieping gelegen hotelraam te N>w- lork gesprongen. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen, of hier sprake is van een ongeluk of zelfmoord.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2