Aqgjnda NU VAREN per E.S.O.N.A. Vangen en houden van kooivogels Donderdag 26 Augustus 1937 McultnieuwJ Kranslegging Marine Monument Mijnenleggers te Scheveningen Dc huisvesting van de mariniers Tweede Blad UiAAcheAij, Onze laatste excursie Een mooi succes van Onze Jantjes te Haarlem Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder Faillissementen naar Schoorldam, Alkmaar en Amsterdam Retours vanaf f 0> Hij vischte achter het net Aanrijding Twee fietsen meegenomen Motorraces te Alkmaar Gewijzigd reisplan voor Hr. Ms. Jan van Amstel, Pieter de Bitter, Abraham Crijnssen en Eland Dubois Op 1 October nieuwe bepalingen Engeland in de benauwdheid? .J Door de afd. Driebergen-Rjjsenburg van „Het Mobilisatie-kruis". Gisteren heeft plaatsgevonden de jaarlijk- sche excursie van de afdeeling Driebergen- Rijsenburg van de vereeniging „Het Mobili- satiekruis ditmaal naar onze stad Door medewerking van de marine-autoritei ten was het mogelijk geworden, dat diverse afdeelingen, o.a. de Onderzeedienstkazerne, bezocht konden worden, terwijl in den loop van den dag eveneens een kijkje op Hr. Ms. „Java" genomen werd. Om 10 uur 's morgens, had op het Haven plein een korte plechtigheid plaats: het ge zelschap, bestaande uit een 25 personen, had namelijk besloten een krans te leggen op het Monument „Voor hen die vielen"; de krans- feëë^ë had plaats door den voorzitter der afdeeling, maj. Wesselink. Het was een een voudige tak, met rood-wit-blauwe linten, waarop de naam der vereeniging voorkwam. Vermelden wij nog, dat de plechtigheid werd bijgewoond door een tweetal bestuurs leden van de Heldersche afdeeling en wel den voorzitter, den heer J. de Jong en den secretaris, den heer Boels. Gisterenochtend werden de badgasten te Scheveningen verrast door het bezoek van vier nieuwe mijnenleggers, de a, b, c en d, die ongeveer ter hoogte van het Kurhaus en het Oranjehotel in linie ten anker zijn gegaan. Nieuwe kazerne te Botterdam. Daar het nog steeds in de kazerne aan het Oostplein te Rotterdam, die eens deel uit maakte van het complex gebouwen der Ad miraliteit van de Mare, gehuisveste corps mariniers dringend behoefte heeft aan een nieuwe huisvesting, is indertijd het voor malig Oost-Indisch Huis aan de Boompjes van Rijkswege als kazerne aangewezen. Nader is evenwel gebleken, dat dit gebouw totaal ongeschikt is. In overleg met het Rotterdamsche ge meentebestuur, dat de mariniers gaarne te Rotterdam wil houden, wordt nu terrein voor een nieuwe kazerne gezocht. (Hbl.) Vischprjjzen. kranslegging der afd. DriebergenRijsenburg van „Het Mobilisatiekruis." (Foto-atelier „Modern".) Begunstigd door heerlijk zomerweer, liepen Zondag j.1. 27 stokers onder leiding van een korporaal, welke afkomstig waren van Hr. Ms. „v. Speyk", mede aan een wandeltocht (40 km), uitgeschreven door de wandelsport- vereeniging „Jan Passtoors". Hierboven ge noemde vereeniging had voor een fraai par cours gezorgd. Onze Jantjes, welke een uitstekenden indruk gemaakt hebben, liepen dezen toch niet alleen alleen als militairen, er was ook nog een afd. van het 5de Reg. Inf. Amersfoort en een afd. van de Motordienst Haarlem, terwijl er 11 burgergroepen meeliepen, plus de talrijke individueele wandelaars, waaronder zelfs een paar Franschen en een Oostenrijker. De afdeeling van Hr. Ms. „v. Speyk" kwam in het bezit van een zeer fraaien korpsprijs, bovendien kreeg ieder een herdenkingskruis, dat keurig was uitgevoerd. Extra prijzen werden niet uitgereikt, daar „Jan Pastoors" deze niet meer beschikbaar stelt. Dit is gedaan om te trachten het meer vrije wandelen te bevorderen. (Bravo!) Voorwaar een mooi succes van onze Jantjes, die den naam van de Marine weer hoog hebben gehouden. De leiding berustte bij den Korp.-Mach. W. P. Eelman Jr. Een prachtige Artisdag. De laatste excursie voor dit seizoen is een prachtig besluit geweest van onze goedkoope uitstapjes, die we dezen zomer met onze abonné's hebben gehouden. Ongeveer 650 abonné's en kinderen van abonné's hebben aan onze excursies deelgenomen en die heb ben het, met ons, getroffen wat het weer be treft. Slechts een van onze uitstapjes had plaats op een regendag, de anderen werden begunstigd door ideaal zomerweer. En de dag van gisteren was al een zeer goed besluit. De onderbreking in Bergen, in het „Luna park", werd zeer gewaardeerd. Wat hebben de kinderen genoten... en de ouderen. Er was bij ons gezelschap een moeder van negen kin deren, die frisch en opgewekt meedeed alsof ze in haar eerste jeugd was. Er was een excursiste, die de vier kruisjes al dicht na derde en die nog nimmer in Amsterdam was geweest. Niet te zeggen hoe ze haar oogen uitkeek, hoe ze genoot van het drukke leven in de hoofdstad en van het wondere leven in Neêrlands grootsten dierentuin. Er waren kleintjes, die den nacht tevoren riiet geslapen hadden van de spanning en die het wat jammer vonden, dat ze 's avonds weer naar huis moesten om te slapen. „Artis" is ook wel een bizondere attractie voor jong en oud. Honderden staan om het open veld, waar de Orang oetang en de Gorilla aan een tafeltje hun lunch gebruiken. Wat een gees tige dieren en wat aardig weten de oppassers met ze om te springen, tot groot vermaak van de kinderen, die op zoo spontane wijze uiting geven aan wat ze genieten. Om half acht gisterenavond reden we Den Helder binnen, dat was het einde van onze laatste excursie. En nu zullen we straks ko men met onze plannen voor den winter. Van 25 Aug. 1937. BEVALLEN: W. Looman—Nellissen, z. ONDERTROUWD: F. R. Herman en C. B. Koppen; J. N. Zijp en L. Schenkel; D. J. Lui- dinga en A. van der Veen; W. Dol en M. Molenaar; H. van der Mejjden en E. Meurs, P. C. J. Scholten en E. Moor; J. de Ruiter en N. Looij. 25 Augustus. Aangebracht door Korders: Tongen per kg 1.15—1.10 Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar 1.04—0.92 kist 7.00—6.00 3.502.30 2.001.50 Uitgesproken. 24 Aug. M. Groenendijk, garnalenhandelaar, IJmuiden, gem. Velzen, Planciusstraat 73. Cürator Mr. H. J. Pot, Haarlem. (Alkm. Kaasmarkt) dagelijks (ook Zondags) Toen de eigenaar van een vischkaftr, die in de Buitenhaven lag en waarin zich ongeveer 30 pond bot bevond, gisteren naar zijn visch- jes ging kijken, moest hij tot de ondervinding komen, dat een liefhebber de visch reeds had meegenomen. Een bewoner van de Janzenstraat werd op den hoek van de Nieuwstraat Bassingracht aangereden door een paard en wagen, die links van den weg reden. Zijn rijwiel werd beschadigd. Een fiets, die onbeheerd bij de donkere duinen stond is door een onbekend persoon meegenomen. Eveneens was dit het geval met een fiets, die onbeheerd bij een perceel aan de Weststraat stond. Zondag, 29 Augustus a.s. zullen in het Sportpark te Alkmaar voor de tweede en laat ste maal in 1937 belangrijke grasbaanraces gehouden worden. Dank zij de medewerking van de K.N.M.V. is het „Alcmaria" V.V.V. gelukt ook dit jaar wederom de Baankampioenschappen der K. N. M. V. op haar banen te laten verrijden. Dat alle Nederlandsche seniores voor dit grasbaanevenement hebben ingeschreven, spreekt vanzelf. Verder zullen alle juniores en een keurcorps van nieuwelingen elkander het vuur na aan de schenen leggen. Aan een voorspelling betreffende den uitslag zullen wij ons niet wagen, aangezien daarvoor renners als Houtop, v. Dijk, Hartman, v. Aart- sen, Rijk, Bosman enz. enz. elkander veel te weinig toegeven. Wel weten wij echter, dat bij de hoofdnum mers van het programma massa-starts niet ontbreken, en daar een dergelijke start hier be- teekent het begin van een race om het kam pioenschap, geeft dit aan het geheel wel een zeer speciale bekoring. Vertr. Vlissingen: Maandag 30 Aug. '37. Aank. Gibraltar: Zaterdag 4 Sept. Vertr. Gibraltar: Vrijdag 10 Sept. Aank. Napels: Dinsdag 14 Sept. Vertr. Napels: Zaterdag 18 Sept. Aank. Alexandria: Vrijdag 24 Sept. Vertr. Alexandria: Woensdag 29 Sept. Aank. Port Said: Donderdag 30 Sept. Vertr. Port Said: Donderdag 30 Sept. Aank. Suez: Donderdag 30 Sept. of Vrijdag 1 October. Vertr. Suez: Vrijdag 1 October. Aank. Aden: Woensdag 6 October. Vertr. Aden: Dinsdag 12 October. Aank. Colombo: Zaterdag 23 Oct. Vertrek Colombo: Vrijdag 29 Oct. Aank. Sabang: Dinsdag 2 Nov. Indien de weerberichten omtrent de Golf van Biskaye ongunstig luiden, wordt op 1 September 1937 Brest aan gedaan. GESLAAGD: Voor het Staatsexamen, diploma A, om toegelaten te worden tot de Universiteit, onze vroegere stadgenoot, de heer K» Zurcher. De heer Zurcher is oud leerling van de school op de Weststraat en is thans onderwijzer aan de Christelijke Volks school te Nijkerkerveen. Woensdag was er geen teruggang in de fijnvischprijzen aan den afslag te IJmuiden waar te nemen, integendeel toonde de markt een iets beter beeld dan op Dinsdag. Voor tarbot werd besteed van 0.78 tot 0.92 per kilo en voor tong van 1.15 tot 1.50. Griet was ook weer in prijs vooruitgegaan en deed van 18.tot 30.per 50 kilo. De scholprijzen toonden eveneens een wat beter beeld en noteerden voor zetschol van 22.— tot 27.en voor kleine schol van 7.50 tot 22.Bot was uitstekend in prijs en deed van 6.50 tot 16. Schar ging iets omlaag en noteerde van 3.10 tot 4.80. De schelvischprijzen waren goed en voor kabeljauw werd een hoogen prijs besteed. Wijting deed van 2.40 tot 3.20. Makreel schijnt zijn goed prijsbeeld gehad te hebben, want ook Woensdag noteerde de markt niet best en deed van 4.50 tot 7. Haring had een iets beter markt en no teerde van 2.75 tot 4.20. Er was heel wat aanvoer van visch, want er waren 11 trawlers en twee loggers aan den afslag, behalve natuurlijk de kustvis- schers. Woensdag is over het geheel een gewilde markt, doch zoo'n groot aantal trawlers is op dien dag in lang niet voorgekomen. Maar daar er nu ruim zeventig van deze schepen in de vaart zijn, zullen er wel meer derge lijke aanvoeren plaats hebben. Het bewijst echter, dat men er geen vasten staat op kan maken, dat wat grooter aan voer, dadelijk inziking der prijzen tot gevolg behoeft te hebben. Er zijn zooveel verschillende factoren, die de prijsstelling beheerschen en haast niemand kan vooruit zeggen of de markt willig dan wel stug zal zijn, omdat er onderling omtrent eikaars bestellingen bij den handel niets be kend is. De besommingen waren goed, maar gaat men het lijstje der opbrengsten na, dan blijkt er wel uit, dat de schepen van de kortste reizen als opbrengst-gemiddelde per mand ver uit gaan boven het gemiddelde per mand van de schepen met lange reisduur. De kwa liteit der visch speelt inderdaad een groote rol en de visch der schepen van korten reis duur is natuurlijk veraf beter in kwaliteit. Als voorbeeld noemen we een schip met een vangst van 65 manden, die een besom ming maakte van 1458.gemiddeld dus ruim twintig gulden per mand, en een andere trawler met 1250 manden visch, die een be somming maakte van 3630.of gemiddeld per mand ongeveer drie gulden. Ook hieruit kan weer geconcludeerd wor den, dat de handel zeer gesteld moet zijn op de visch van de kustvisschers, die korte rei zen maken. Daarom is de visch van de kot ters altijd zoozeer in trek. Groote haringvangsten. Waren de haringvangsten de laatste dagen verre van ruim, thans verluidt weer, dat ze overvloedig zijn, zoowel wat betreft de drijf- netvisscherij als de trawl-haringvangsten zijn ruim. Volgens het Dagblad voor IJmuiden schrij ven bevaren schippers, dit toe aan een ver andering in de temperatuur van het water. Frjjs levende garnalen. Woensdag liep de prijs der levende garnalen aan den afslag te Amsterdam wat omhoog en besteed werd van 2.tot 2.75 per lit van 15 kilo. GEMOTORISEERDE TROEPEN BIJ DE TURKSCHE MANOEUVRES. Tijdens de groote Turksche manoeuvres in Tracië, die door den president, Kemal Ataturk, werden bijgewoond, trekken gemotoriseerde kolonnes voorbij. Bij K. B. is ingevolge art. 4 van de Vogel- wet 1936 ingesteld een commissie van bij stand, welke den naam zal dragen van „Vogelwet-Commissie" en tot taak heeft den minister van Economische Zaken van advies te dienen omtrent maatregelen met betrek king tot de uitvoering van de Vogelwet 1936. Dit besluit kan worden aangehaald als „Vogelcommissiebesluit 1937" en het treedt in werking met ingang van 1 October 1937. Diverse „vergunningen". De minister van Economische Zaken heeft in verband met het bovengenoemde verschil lende maatregelen getroffen ten aanzien van de beschermde vogels, waarbij tal van soorten vergunningen worden ingevoerd. In de eerste plaats kan worden verleend een vogelvergunning a-1 (prijs 20.welke recht geeft tot het in het geheele rijk ten verkoop voorhanden hebben, te koop aanbie den, verkoopen, afleveren, buiten het veld ver voeren en het ten vervoer aanbieden van kooivogels. Een vogelvergunning a-2 (prijs 10. strekt tot het te koop aanbieden, het uitslui tend in één gemeente op een of meer plaat sen in de vergunning genoemd, ten verkoop voorhanden hebben enz. van kooivogels. Vogelvergunning a-3 (prijs 5.geeft de zelfde rechten voor één bepaalde plaats aan personen, die kooivogels betrekken van hou ders van een vergunning a-1 of a-2, terwijl een houder van een vergunning a-4 (prijs 2.50) slechts van één der vergunninghou ders a-1 of a 2 mag afnemen. Voorts kan men voor 20.een vangver- gunning krijgen (vogelvergunning a-5). Deze geeft den bezitter het recht tot het in het ge heele rijk vangen en ten verkoop voorhanden hebben van kooivogels. Deze vergunninghou ders mogen de vogels echter uitsluitend te koop aanbieden, verkoopen en afleveren aan houders van een vergunning a-1 of a-2. Een beperkte vergunning van dezelfde strekking, welke slechts geldig is voor ten hoogste drie vaste vangplaatsen, kost 10. (vergunning A-6), terwijl een houder van zoo'n beperkte vergunning, die uitsluitend aan één bezitter van vergunning A-1 of A-2 af levert, een bedrag van 2.50 verschuldigd is. Verder kunnen personen, die niet in het be zit zijn van een der bovengenoemde vergun ningen, voor een bedrag van 2 cent een ver gunning A-8 ontvangen, welke voor één keer het recht geeft kooivogels buiten het veld te vervoeren. Alle genoemde vergunningen worden slechts verleend aan te goeder naam en faam be kend staande personen, die in het jaar, voor afgaande aan de aanvraag, niet onherroepe lijk zijn veroordeeld wegens overtreding van de Vogelwet of de Jachtwet en aan deze per sonen alleen voor zoover dit naar het oor deel van den minister noodig blijkt ter voor ziening in de behoefte aan kooivogels. Van 15 Oct. tot 15 Dec. De vangvergunningen zijn slechts geldig van 15 October tot 15 December, tenzij de minister mocht verklaren, dat de geldigheid eerder zal ophouden, hetgeen dan in de Staatscourant zal worden bekend gemaakt. Dit laatste kan echter niet eerder geschieden dan met ingang van 1 November. Opnieuw heeft een Engelsche minister_zijn vacantie onderbroken, om in Londen den we reldtoestand te komen bespreken en even- tueele maatregelen te nemen ter beveiliging van de Engelsche belangen. Het is nu de En gelsche premier, die ontijdig zijn vacantie heeft afgebroken. Uit dit alles blijkt wel, dat de toestand in menig opzicht aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid. Er speelt zich op het oogenblik achter de diplomatieke scher men meer af, dan zelfs het scherpste oog kan bespieden. Toch is de toestand niet zoo, dat Engeland met de handen in het haar zit. Het wereld- rumoer gaat haar 'eerlijk gezegd, nog bitter weinig aan, zoo schreef „De Maasbode" dezer dagen. Bijna ongestoord kan hij zijn wereldhandel drijven, en de enkele millioentjes, welke hij nu bij de incidenten hier en daar en overal ver liest, zijn het normale seizoen-risico, dat elk imperium te dragen heeft; ze beteekenen trouwens bitter weinig tegenover de onmete lijke rijkdommen, welke het Britsche rijk in den loop der eeuwen vergaard heeft. Engeland heeft maar één verlangen: ongestoord handel te kunnen drijven, wel vaart te kunnen maken; het heeft bo vendien levenservaring genoeg, om ook anderen hun volle aandeel in die welvaart te gunnen, en zelfs er stevig toe mede te werken, dat allen hun part krijgen. Het Britsche wereldrijk heeft, in tegen stelling met vele erg eng-nationalistische lan den in Europa, geleerd breed, in een wereld visie te denken. Het weet, dat er geen groo- cer gevaar voor den vrede, en derhalve voor de rustige ontwikkeling ook van eigen wel vaart is dan ellende en nood; en daarom is het steeds te vinden voor conferenties en be sprekingen, voor compromissen en bemidde lingen, welke met heel veel belangen rekening houden. De Japanners zullen heel lang aarzelen voor ze de Engelschen in hun groote basis Honkong uitdagen; maar Engeland laat niets aan het noodlot over, het kan het niet doen. Tot dusverre beoefenen de Russen in Azië's Oostrand een opmerkelijke en verbazingwek kende terughoudendheid, waarachter wellicht geheimzinnige bedoelingen en plannen schuil gaan. Dat is de groote angst van Tokio voor het onbekende. Het heeft zich reeds in het weerstandsvermogen van China deeerlijk ver gist, en nu wordt het door een moordende angst gedreven, dat het zich ook ten opzichte van sovjet-Rusland zal vergissen. Maar wie, in het Verre Oosten aan Sovjet-Rusland denkt, denkt automatisch ook aan Canton en der halve aan Hongkong. Al deze vraagstukken zullen door de En gelsche ministers in hun conferenties onder het oog worden gezien. Men zal maatregelen beramen om bij eventueele verrassingen toe te passen. Een blik achter de schermen zou ons wellicht heel wat openbaren, dat ons be angstigen zou. Het is daarom maar goed, dat we de zaken van dezen kant slechts kunnen bezien. HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Den Helder. Zoekt U iets op het gebied van sport of livreikleding, bij ons altijd klaar gemaakt of naar maat, extra lage prijs. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elkt Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Ave Maria" en „The singing Kid". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Een droom van liefde" en „Een zeker jong meisje". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De verborgenheden van Parjjs", Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater Laagwater Hoogwater Laagwater (heden (heden) (Vr(jdag) (Vrijdag) 10.42 4.45 11.30 5.20 Licht op (heden) Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater Temperatuur lucht Hoogste temp. lucht gisteren Laagste temp. lucht gisteren 28.20 17.20 24.00 18.05 20.32 768.2 18.2 17.5 20.1 16.5 ■M

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5