SPORTNIEUWS Scholensplifsing bedreigt dorpsgemeenschap Lohmann wereldkampioen der stayers H.M. de Koningin bezoekt landbouwtentoonstelling te Varsseveld Postrijtuigen krijgen stroomlijn Jonge vrouw verdronken Moet Duitschland op ons spek wachten? Bakhuys wordt door K.N.V.B. tot prof. verklaard Nida Senff en Jopie Waalberg naar Kopenhagen Nieuw wereldrecord 2000 meter Agrarische export 29 millioen gestegen Vrouw overrompelt inbreker Etage uitgebrand Pleidooi voor een nationale dorpsschool Wedstrijd Louis-Farr uitgesteld Int. Tennistournooi te Wiesbaden OOK BEZOEK AAN DE KON. NED. ZOUTINDUSTRIE. H. M. de Koningin heeft gister ochtend om tien voor twaalf, komend met den gewonen trein uit Apel doorn, waaraan twee salonrijtuigen waren gekoppeld, een kort bezoek gebracht aan Hengelo, ter bezichti ging van het nieuwe bedrijf der ko ninklijke Nederlandsche Zoutin- dustrie „K.N.Z.". Hare Majesteit, die niet klein gevolg was, toonde voor alle afdeelingen van het bedrijf zeer veel belangstelling. Ten slotte bezichtigde zij op het directie kantoor een expositie van de producten der K.N.Z. Toen het bekend werd. dat H. M. de Ko ningin in de stad was, schaarden zich over al groepjes belangstellenden langs den weg, die haar hartelijk toejuichten. H. M. vertrok om kwart voor een per extra-trein naar Enschedé en vandaar naar de Landbouw- en Nijvcrheidstentoonstelling „Lanijto" te Varsseveld. Zij arriveerde daar om half drie en werd verwelkomd door den burgemeester, den heer J. J. Boot. Voor het stationsgebouw stonden alle schoolkinderen van het dorp opgesteld, die het Wilhelmus zongen. Aan den ingang van het tentoonstellings terrein werden Hare Majesteit bloemen aan geboden door het dochtertje van den bur gemeester en werd het bestuur van de „La nijto" aan haar voorgesteld. Hierna maakte de Koningin een rondgang langs de stands. Na de bezichtiging na-ni de Koningin op de eeretribune plaats. Het uubliek was zeer enthouisiast en zong spon taan het Wilhelmus. De geestdrift was zoo groot, dat de omrastering werd doorbroken, doch de politie had spoedig de aanwezigen weer in bedwang. Hierna werden de bekroonde paarden en koeien voorgeleid, terwijl de landelijke rij- yereeniging een défilé hield. Om half vijf vertrok de Koningin per trein naar Apeldoorn, nadat Zij nog per auto een rit door het dorp had gemaakt. H. M. de Koningin naar land. Zee- Naar het Hsb. verneemt, ligt het. in het voornemen van H. M. de Koningin op Maandag 6 Sepiember des morgens een be zoek te brengen aan de Landbouw- en Mid denstandstentoonstelling te Hulst en in den namiddag van dien dag te Middelburg het monument ter nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder te onthullen. Denzelfden middag vertrekt H. M. uit Zeeland. Het was nog niet te laat. In een woning aan de Wouwermanstraat te Amsterdam zijn gisteren twee mannen betrapt, die met vajsche sleutels waren bin nengekomen en bezig waren het buffet te doorzoeken. De vrouw des huizes, die zich op de derde verdieping bevond, ging naar beneden en verraste de beide brutale die ven bij hun werk. Deze bedachten zich geen oogenblik en kozen onmiddellijk het hazenpad. Beide mannen wisten te ontkomen. Er wordt niets vermist. Zoowel voor de Diesels als de electrische treinen. Geen zilveren, maar groene Diesels. Het ligt in de bedoeling der Ne derlandsche Spoorwegen binnen kort over te gaan tot het bestellen van 6 gestroomlijnde postrijtuigen, Ze zijn bestemd voor de Dieseltrei- nen, terwijl ze tevens dienst zullen doen op het electrische net. Een bij zonderheid zal de koppeling vor men, daar deze zoowel geschikt moet zijn om aansluiting te geven op de wagons der electrische trei nen, als op de Diesels. Beide koppe lingen verschillen nl. onderling, zoodat het wel zal uitloopen op een koppeling met verlengstuk ol een draaibaar gedeelte. De niéuwe postrijtuigen zullen, aldus het Hsb., bij den aanvang der zomerdienstrege ling van het volgend jaar hun entréc op de baan maken. Ze zijn naar het uiterlijk vrijwel gelijk aan een gewoon Dieselrijtuig, zoodat ook de smalle ramen zich hoog in de wanden bevinden en de toegang uit schuifdeuren bestaat. Op onze vraag waarom niet meer van dit soort rijtuigen zal worden gemaakt, verna men we, dat deze order een bestelling betreft van de Posterijen, die er slechts zes hebben aangevraagd. Waar ze zullen worden ontworpen staat nog niet vast; wel dat onze na tionale industrie ervan zal profi- tceren. Nog informeerden we. naar de mogelijk heid deze rijtuigen ook in gewone stoomtrei nen op te nemen, maar bet bleek, dat ze daar niet zouden voldoen, omdat men dan den geheelen trein de stroomlijn zou moeten geven wilde men er profijt van trekken. Bij goede resultaten zullen in de toekomst alle groote locomotie ven worden ommanteld. Intusschen blijven de stroomlijnlocomo- tieven aan de verwachtingen beantwoorden. Men weet, dat de resultaten van de eerste machine gunstig zijn geweest, zoodat nu een proef wordt genomen met zes andere. D.w.z. alle zes zijn nog niet op de baan, daar ge leidelijk het uiterlijk van deze proefmachines wordt veranderd. Brandend, petroleumstel op zol der Omstreeks kwart over vier brak gistermiddag brand uit op de boven ste étage van het drie verdiepingen hooge pand 119b aan den Beukels- dijk te Rotterdam, in gebruik bij het bejaarde echtpaar J. R. Korner, dat de eerste verdieping bewoont. Op deze derde verdieping bevinden zich de slaapkamers, een daaraan grenzend deel van den zolder is in gericht als kolenbergplaats. Daar bad mevrouw Van Korner een petroleumstel neergezet, waarop appels stonden te stoven. Op onver klaarbare wijze is dit toestel in brand geraakt Daar de tweede verdieping niet bewoond is, was het, toen men onraad bemerkte, reeds te laat. Op dat oogenblik deelden de vlammen zich reeds mede aan de slaapver- .4vVÜV":''-A- blijven, welke weldra in lichterlaaie ston den. De vlammen sloegen in een minimum van tijd uit de zes vensters en aanvankelijk liet het vuur zich ernstig aanzien. Met de inmiddels gearriveerde slangen wagens ging men zoo snel mogelijk met vijf stralen op de waterleiding de vlammen be strijden. Toen het vuur naar buiten sloeg, zag hoofdman Van Gunsteren in, dat er niet voldoende druk op de waterleiding stond om met stralen van de slangenwagens het vuur te bestrijden. Hij ontbood de motorspuit, de met één straal aan het blus- schingswerk deel nam. Binnen drie minu ten was de brand daarop gebluscht. De beide kamers zijn uitgebrand, de lager gelegen verdieping alsmede de gelijk- straats gelegen winkel van de Rotterdam- sche melkinrichting, hebben eenigc rook- en waterschade opgeloopcn. Gistermiddag is de 23-jarige Neeltje van Middelkoop te Hei en Boeikop in de nabij haar huis gelegen wetering geraakt en ver dronken. Het meisje schijnt bij het vaten wasschen aan den kant van het water te zijn uitgegleden. Men heeft nog geruimen tijd gepoogd door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet baten. De Hed. Veehouderij Centrale in vergadering bijeen. Personeel en kosten van. het crisisapparaat. Naar het Hdbl. verneemt, is het bestuur van de Veehouderijcentrale Dinsdag j.1. in vergadering bijeen geweest. Zoowel de be kende kwestie van de Zwitsersche varkens als van den spek-export naar Duitschland in het derde kwartaal werden aan een be spreking onderworpen. Vast kwam te slaan, dat Duitschland er op zal staan, dat de circa 11)00 ton gezouten spek d 61 cents zal wor den geleverd in het loopende kwartaal, doch een uitweg uit de impasse, ontstaan door de veel te kleine voorraden, zag men nog niet. Aan negen ambtenaren zal per 1 Novem ber ontslag worden gegeven. Het personeel van de Veehouderijcentrale bestaat blijkens de begrooting uit 100 amb- naren, benevens 38 kringzaakvoerders en 450 plaatselijke zaakvoerders; de personeel- uitgaven bedragen 540.000; de hureelkos- ten 89.000; de verzending van dienststuk- ken 35.000; reis- en verblijfkosten 19.000; overige kosten 33.000; totale kosten 716.000. HET ONDERWIJS IS GEEN ECONOMISCH BEDRIJF. Gisteravond heeft het vroegere lid der Twee de Kamer, de heer H. D. Louwes, ter gele genheid van de her denking van het zestig jarig bestaan van de openbare school met uitgebreid lager onder wijs te Ulrum, als oud- leerling een feestrede uiteresproken, waarin bij o.m. zeidc te betreuren, dat ons lager onderwijs op het plateland nog altijd ge troffen wordt door het leed der verdeeld heid efl dat feller dan ooit menige open bare school bedreigd wordt door de bepa lingen der gewijzigde Lager-Onderwijswet 1937. De eenheid van ons volk. Er is in onzen tijd een sterk besef van de eenheid van ons volk groeiende. Men ziet de grenzen rond ons land niet moer als willekeurige roodc strepen op de kaart, maar men beseft, dat een volk als het onze door zijn geschiedenis en traditie iets eigens heeft, dat het tot een volk maakt. In dit verband wees spr. op de be- teekenis \an de provincies, de gemeenten de dorpen cn de buurtschappen, die alle hun eigen karakter en geschiedenis heb ben. Ouder dan de natie en de gewesten is H. D. Louwes. het dorp, de buurtschap. En de staat is te steviger gebouwd, rust op een hechteren grond, indien de dorpen ook meer dan ad ministratieve lichamen zijn doch inderdaad nog iets van een gemeenschap beleven. Nu wordt door onze lager-onderwijs-poli- tick ten plattelande deze dorpsgemeen schap. dit fundament van den staat, van twee kanten bedreigd; door de splitsing in openbaar en bijzonder onderwijs en door de dreigende concentratie der scholen. Spr, zeide als blijvend een toestand te verwer pen, waarbij de kinderen van één volk, van één dorp niet op éen school hun leer tijd kunnen doormaken. De verdeeldheid onzer verschillende ker ken hebben wij te erkennen zonder meer. Spr. wil deze gedachte echter niet bij het onderwijs aanvaarden. Het gezin, het innerlijk leven en de kerk zijn de plaat sen, waar de mensch voor het leven wordt toegerust met die kracht, die hem bij den omeang met anderen het eigene niet doet verliezen, ook niet op de school met al de kinderen van het dorp. DE SCHOOL IS KERN VAN HET DORP. In de dreigende concentratie zag spr. het gevaar, dat men de ver deeling der scholen over het platte land gaat zien als een opgave van wiskunstige evenredigheid en verder uit een oogpunt van zoo doelmatig mogelijke bedrijfsvoering. Spreker ontkende noch de noodzaak, noch het prijzenswaardige van een zui- nig en doeltreffend schoolbehecr. Maar men dreigt een niet in geld uit te drukken factor te vergeten: Het gevaar, dat men door opheffing van een school van een dorp of een buurtschap maakt een hoopje huizen of boerderijen, waaraan de kern is ontvallen: de school, 't ééne samenbindende opvocdingscentrum. En zoo helpt de cijferende staatsbureau- cratius hier met de vele andere ontbinende factoren de hechte dorpsgemeenschap, een der fundamenten van den staat, verder ondergraven. Andere gevaren zijn, dat de onderwijzers veel verder van de gezinnen der kinderen komen af te staan en ook, dat de schoolstrijd een broodstrijd dreigt te worden, omdat daarbij vaak naar dwang maatregelen uit het economische leven wordt gegrepen. Kerkelijke en politieke belangen dienen bij het onderwijs geen rol te spelen. Spr. stelde tot zijn vreugde vast, dat de oorzaken, die tot de scholensplitsing geleid hebben, beginnen weg te zinken, althans daar, waar die splitsing zich binnen een in het algemeen protestantsch gezinde bevol king voltrok. In onze gereformeerde en orthodox- protestantsche bevolkingsgroepen leven allerlei vraagstukken, die de strenge afgescheidenheid dezer groe pen meer en meer opheffen. En aan den anderen kant is het geloof in het heil der verwachte uiteindelijke ovcr- hecrsching van het verstand en in het onge loof ten aanzien van de toekomst van den godsdienst verloren gegaan. Anti-gods dienstigheid is er weinig meer. verlangen naar de levenszekerheden, die het geloof kan geven is velerwegen te bespeuren. In spr. leeft dan ook het stellig vertrou wen, dat, als men de kerkelijke en politieke belangen bij het onderwijs betrokken en het verleden met zijn geslagen wonden maar kon vergeten, er op dit oogenblik reeds op ons platteland lager onderwijs zou zijn te geven in zoodanigen geest, dat de overgroote meerderheid der ouders er bun kinderen met volle gerustheid aan zouden willen overgeven. Als men wil samenwerken, moet men in •Ie jeugd beginnen: op dc ééne, nationale dorpsschool. Naar de Tel. verneemt, staat het thans onherroepelijk vast, dat Bakhu\s ^°01" 'p Nederlandsche voetbal verloren is, onafhan kelijk van de vraag of hij zich al dan niet van zijh verplichtingen ten opzichte van ac Fransche tweede klasclub Stade de Rheims los kan maken. In verband met zijn opvattingen omtrent het amateurisme heeft het K.N.V.B.-bestuur namelijk Donder dagavond in zijn vergadering be sloten Bakhuys tot professional te verklaren. Nu hij dus van het Hollandsche voetbal uitgesloten is, is het natuurlijk meer dan waarschijnlijk, dat Bakhuys zijn pogingen om van zijn Fransche contract af te komen, zal opgeven, en hij dus eerstdaags wel naar Rcims zal vertrekken. $w-emtneri Een wereldrecordpoging van Ragn- hild Hveger. Naar wij vrnemen, zullen de A.D. Z.-zwemsters Nida Senff en Jopie Waalberg, alsmede de D.J.K.-er J. C. Scheffer, begin September op een tweetal wedstrijden, welke Vrijdag 10 en Zondag 12 September a.s. te Kopenhagen zullen worden! gehouden, uitkomen. Tijdens de wedstrijden van 10 September zal Ragnhild Hveger trachten het wereldrecord op de 200 meter borstcrawl, dat sedert 8 Sep tember 1935 staat ten name van Willy den Ouden met een tijd van 2 min. 25.3 sec., gevestigd te Kopen hagen, te verbeteren. Op de wedstrijden van 10 September zal Jonie Waalberg op de 400 meter school slag o.m. uitkomen, terwijl Nida Senff op de 100 meter rugslag zal starten. Scheffer neemt deel aan de 100 meter rugslag. Op Zondagmiddag 12 September zullen Nida Senff, Ragnhild Hveger en Tove Brunstroem elkaar bekampen zoowel op de 100 meter rugslag als op de 100 meter borstcrawl. Jopie Waalberg, Inge Soeren- sen en Val'borg Ghristensen zullen dan op de 200 meter schoolslag starten en Scheffer op de 200 meter rugslag. De mogelijkheid bestaat, dat de Neder landsche zwemsters op Dinsdag 14 Septem ber ook nog te Aarhuus aan wedstrijden deelnemen. De reis staat onder leiding van mevr. de DoodKoenen. WieJUctwen Snoek derde in een voorwedstrijd. (Van een specialen verslaggever.) Na een prachtigen strijd, welke de laatste jaren nimmer meer tijdens de wereldkampioenschappen is voor gekomen, is de Duitsche stayer Loh mann er in geslaagd den titel van wereldkampioen der stayers te beha len, waarmede inderdaad de beste renner van het veld gewonnen heeft. Het is van begin tot einde een strijd ge weest tusschen de beide Duitschers Loh mann en Schön eenerzijds en de beide Fran- schen Wambst en Terreau en de Belg Meu- leman anderzijds. Het eerste gedeelte van dezen 100 K.M.- wedstrijd heeft Schön storm geloopen tegen Terreau en Wambst. Wat Schön gepresteerd heeft, grenst aan het ongelooflijke. Regel matig joeg hij de beide Franschen op, en als een aanval van den Duitscher was afgeslagen, kwam hij regelma tig na drie of vier ronden gerust te hebben, terug. Wat een kracht, wat een snelheid, maar vooral wat een moed heeft de Duitsche kampioen, die toch pas een jaar achter den motor is, getoond. Zestig kilometer lang bleven Wambst en Terreau den kop houden met de beide Duit schers steeds op de derde en vierde plaats Zeven en tachtig ronden voor het einde werd het groote offensief ingezet. In een flits schoot Lohmann, die Schön het zware werk had la!en opknappen, voor bij-Terreau en Wambst. Zoo werd de stand na 70 K.M.: Lohmann Terreau, Wambst, Schön, Secergnini Meu- leman. In de nog volgende 30 K.M. toonde Inh- mann, dat hij de eerste plaats volkomen waard was. Tenslotte ging de slrijd alleen nog tus schen Lohmann, Schön en Terreau De sport zegeviM4(, De laatste hield goed vol, hij profiteeM van een onoplettendheid van den gangm, kcr van Schön om juist twee ronden vZ het einde de tweede plaats af te snoep^ van Schön. De poging van de Franschen en Meuleman, door afspraken tegen de Duitschers den strijd te winnen, was niet gelukt. De bom was precies verkeerd gesprongen. Lobman en Schön, die beiden een levendig ka rakter aan den strijd hadden ge. geven, hadden zich de besten ge- toond. En beiden hadden, wat voor de tegenwoordige stayerij het be langrijkste is, de sport doen zege- vieren. En het sportieve Deensche publiek, dat in grooten getale was opgekomen, wist dit in alle opzichten te waardeeren, dat bleek duidelijk uit het enthousiaste applaus, dat beide Duitschers na afloop ontvingen. In een wedstrijd over 25 K.M. werd onze landgenoot Snoek derde. De uitslagen luidden: Voorwedstrijd over 25 K.M. achter moto- ren: 1. Wanzenried (Zwitserland), 21 min. 46,6 sec.; 2. Grant (Engeland), op 50 M.; 3. Snoek (Nederland) op 150 M. Om het wereldkampioen achter motoren over 100 K.M.: 1. en wereldkampioen: Wal- ter Lohmann (Duitschland), 1 uur 35 min. 25 sec.- 2. F.rnest Terreau (Frankrijk) op 100 M.; 3. Adolf Schön (Duitschland) op 180 M.; 4. Severgnini (Italië) op twee ronden; 5 Wambst t Frankrijk), eveneens op twee ronden; 6. Meuleman (België) op drie ron- fl-oJUen den. Er viel te veel regen. Maan< dag a.s. zal de wedstrijd door gaan. De bokswedstrijd om het wereld kampioenschap in het zwaarge wicht tusschen den titelhouder Joe Louis en den Engelschen uitda ger Tommy Farr, dat hedennacht te New York zou worden gehouden, moest wegens den hevigen regen val tot Maandag 30 Augustus a.s. worden uitgesteld. AMeüd Archie San Romani brengt het op 5 min. 16,7 sec. Tijdens de gisterenavond te Hcl- singfors gehouden internationale athletick-wedslrijden slaagde de be kende Amerikaansche athleet Archie San Romani er in het wereldrecord over 2000 meter hardloopen te ver beteren en te brengen op 5 min. 16,7 sec. Het oude, officieel erkende wereldrecord stond sedert 2 Juli 1931 op naam van den Franschen athleet Jules Ladoujneque met een tijd van 5 min. 21,8 sec., gevestigd te Parijs. Echter hebben twee athleten deze prestatie reeds verbeterd, hoewel hun tijden nog niet als wereldrecords zijn erkend. De Hongaar Szabo nep op 4 October 1936 te Boedapest de 2000 meter in 5 min. 20.4 sec., terwijl de Zweed John Ilenrv Jonsson op 2 Juli j.1. te Stockholm dezen afstand al' legde in 5 min. 18,1 sec. XennU Van der Heide verslage'1' Gisteren is te Wiesbaden een internatio naal tennistournooi begonnen, waaraan speelsters en spelers uit negen landen deel nemen. In het heerenenkelspel werd onze landgenoot Van der Heide uitgeschakeld door een 1—6, 68 nederlaag tegen den streken Duitschen speler Detnimer. In eerste halfjaar 1937. Voor- al meer melkproducten uitge' voerd. De exportwaarde van veehouderij producten (levende dieren, vlccsch, boter, kaas, melkproducten, eieren) die vóór de crisis in de eerste helft van het jaar 210 niilliocn gulden bedroeg en in 1935 haar dieptepunt bereikte met 58 millioen en vorig jaar steeg tot 64 millioen, heeft in dc eciste helft van het loopende jaar een hoogte bereikt van 93 millioen, dat liooger is dan in de eerste helft der voorafgaande jaren is voorge komen. Ruim het derde deel van deze 29 miHi^11 nhnff"vn V°,'gieken ''ij 1936, komt op rek®' '4 mii 'no|,<Próducten, die van 13 °f dc «1,11.1 kWiUll,,n (magere condens daal" vprbitn steeg). Depreciatie en pf'J? veibctermg op de wereldmarkt deden '1" niiiimc ,e!?rcu export steeg van 36 op nulhoen kilo cn van 12.3 op 15.3 nnllb'

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2