Agenda Koninginnedag 1937 Een gouden echtpaar Vrijdag 27 Augustus 1937 Tweede Blad Hr. Ms. Z 5 naar Harlingen Door hond gebeten Zedenmisdrijf Een paar schoenen vermist Nieuwe Chocolaterie in de Spoorstraat :R rGtK0CHT ey: Illuminatie van Hr.Ms. Gelderland Beëediging Marine officieren te Vlissingen Excursie naar de Lever's zeep Mij Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen Motor-torpedobooten voor onze Marine Het bleef bij probeeren Burgerlijke Stand van Den Helder Faillissementen De merkwaardige omkeer der Japansche publieke opinie Deensche Politickruiser ^adórUeuuj-i Programma's van hedenmiddag af verkrijgbaar. Koninginnedag-1937 nadert met rassche schreden; over 4 dagen staan we weer voor het jaarlijksche nationale feest: de verjaar dag van onze Koningin! Zooals wij al medegedeeld hebben zullen hier ter stede verschillende feestelijkheden plaats hebben. Wij publiceerden reeds de voornaamste programmapunten, waaraan wij niets heb ben toe te voegen. Wèl willen wij even mede- deelen, dat ook dit jaar het programma als een handig drukwerkje in oranje-omslag uit gegeven wordt. In dit programma vindt men alle bijzonderheden met betrekking tot de ge beurtenissen, welke 31 Augustus weer tot een feestdag in optima forma zullen maken. Zoo vindt men er in alle tijdstippen van aanvang der festiviteiten, de te volgen route's door marinetroepen, speeltuin-groepen, lichtstoet, de plaats der kinderspelen, enz. enz. Kortom dit Oranje-programma licht U volledig in om trent alles wat er op Koninginnedag in Den Helder gebeurt. Van hedenmiddag 4 uur af is het program ma, dat door de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. gedrukt werd, behalve aan ons kantoor verkrijgbaar aan de volgende adressen: Boekhandels: Duinker, Spoorstraat; Bergman, v. Galen straat; Boendermaker, Koningdwarsstraat; Egner, Keizerstraat; d. Haagen, Spoor straat; 't Noorden, St. Bossestraat; Schreuder, Koningstraat; Spruit, Kanaalweg; de Wit! Keizerstraat; Sustrath, Bloemstr., Tuindorp! Sigarenmagazijnen Mesker, Spoorstraat; v. d. Maden, Koning straat; Lassche, Keizerstraat; Stegehuis, Weststraat; Kok, Hoofdgracht; Blom, Dijk- straat; Keizer, Kanaalweg; Kikkert, Zuidstr. Depóts: Duinker, Oostslootstraat; Smit, Westgracht; Riedeman, Oranjestraat; Biegstraten, Corn. Ditostraat; Bres, Spoorgracht; Buis, Molen straat; Wed. Mondfrans, Jonkerstraat; Minne- boo, Vischstraat; Roomeyer, Polderweg; Kramer, Ruyghweg; Boogert, Keizersgracht; Riteco, Vosstraat; Heiligenberg, St. Bosse straat; Vlas, Ruyghweg; Uipkes, Brakkeveld- weg; Thijssen, Basstraat, Czech, Corn. Dito straat; Jongkees, Paardenstraat. Naar wij vernemen zal Hr. Ms. Z 5 Woens dag 1 September naar Harlingen gaan, voor demonstraties, die tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaarag van H.M. de Koningin met gecombineerde feesten van V.V.V. te Harlingen zullen worden gehouden. Op 2 September zal de Z 5 weer terugkomen. De pantalon van iemand, die vredig liep te wandelen, werd door een hond vernield. Een juffrouw, die zich gisterenmiddag om een uur of vier in de duinen bevond, werd plotseling door een man aangevallen, die niet nader te noemen handelingen tegenover haar pleegde. Iemand, die op zijn erf een paar schoenen had staan, het zullen wel geen nieuwe zijn geweest, moest bemerken, dat deze voor som mige menschen toch nog waarde hadden. Zij werden n.1. meegenomen. Van den heer P. Miedema. Morgenochtend wordt in de Spoorstraat No. 87, tegenover de ijssalon van den heer Laan, een nieuwe chocolaterie geopend, en wel van den heer P. Miedema. Het is tevens een verkoop-depót van Bensdorp, de firma van het bekende chocolade-merk, terwijl voorts alle soorten limonade's, koek, jam etc. verkocht worden. Als openingsreclame krijgt iedere kooper, die een bedrag van tenminste 50 cents be steedt, een doosje bonbons gratis. Vermelden wij tenslotte nog. dat de zaak een uitstekenden indruk maakt met haar keurig interieur en smaakvolle etalage. DE „IDZUMO" VOOR SHANGHAI. In de laatste berichten over den GhineeschJapan- schen oorlog werd steeds weer het Japansche vlaggeschip ,.Idzumo" genoemd. Dit vlagge- schip der Japanners heeft verschillende malen tot mikpunt van Chineesche oorlogsvlie gers gediend. Op den verjaardag van H.M. de Ko- j ningin zal Hr. Ms. „Gelderland", die in de haven ligt, worden geïllumineerd van 9 tot half twaalf uur. Het Directie- gebouw zal eveneens geïllumineerd worden. V (Van onzen correspondent) Het was gistermiddag in de nabijheid van het Vlissingsche Marine-terrein duidelijk merkbaar, dat er iets bijzonders ging ge beuren. Er was groote belangstelilng van autoriteiten en publiek voor de beëediging van 4 nieuwe officieren, bestemd voor den dienst op Hr. Ms. Mijnenvegers, die a.s. Maandag vanuit Vlissingen naar Ned. Indië zullen ver trekken. Beëedigd werden de luit. ter zee 3e klasse: D. W. Baron v. Lynden; W. P. Jansen; J. N. H. Gregory; J. H. Baron Mackay, die, met ingang van 23 Augustus bij beschikking van den Minister van Defensie geplaatst zijn resp. aan boord van: Hr. Ms. Mijnenveger Jan van Amstel, Pieter de Bitter, Abraham Crijnssen en Eland Dubois. De onder-commandant der Marine in Zee land, Kapt. ter zee H. J. van der Stad sprak de nieuw benoemde officieren toe en over handigde namens den minister van defensie aan den luit. ter zee 3e klasse D. W. Baron v. Lynden een gouden horloge voor de goede eigenschappen, waarvan hij tijdens zijn op leiding blijkt heeft gegeven. Kapt van der Stad richtte zich vervolgens tot de ouders en familieleden der nieuw benoemde officieren, waarna een driewerf hoezee werd uitgebracht op H.M. de Koningin en het Wilhelmus ten gehoore werd gebracht. De plechtigheid werd bijgewoond door tal rijke autoriteiten o.m. door den loco-burge meester van Vlissingen. Na afloop der beëediging hebben 3 compag- niën lichtmatrozen van de opleiding in groot tenue aan de parade deelgenomen, die door den luit. ter zee 1ste klasse E. J. van den Brink werd gecommandeerd, en waarbij was ingedeeld het fanfarecorps en de tamboers en pijpers van Hr. Ms. Wachtschip Noord Bra bant. In verband met deze plechtigheid gold van 12 uur af den Zondagsdinest. De leiders van de winkeliers inkoop-combi natie „De Haas", de drie gebroeders De Haas, hebben dezer dagen voor de leden dezer inkoop-combinatie een „Uitgaansdag" georga niseerd. Niet minder dan 180 dames en heeren hebben hieraan deelgenomen. Via Noordwijk en Rotterdam arriveerde het gezelschap in Vlaardingen om, het interes sante bedrijf der Sunlight fabrieken te bezich tigen. Onder groote belangstelling werd het uiterst modern ingerichte bedrijf door het ge zelschap bezichtigd, waarbij toelichting werd gegeven door de technische leiding der Sun light fabrieken. Aan het einde van de rondwandeling wachtte de bezoekers een verkwikkend kopje thee, dat allen zich lieten smaken. Hierna stond op het programma een door de Directie der Lever's Zeep Mij. aangeboden boottocht van Vlaardingen naar Rotterdam met rondvaart door de Rotterdamsche havens. Begunstigd door mooi weer, was dit een ge notvolle tocht. Bij aankomst in Rotterdam begaven de deelnemers zich weder naar Restaurant Tivoli, voor het diner, aangeboden door de Directie der Lever's Zeep Mij., waar de Sunlight Band voor de noodige afwisseling zorgde en de gasten zich ook niet onbetuigd lieten, door een, speciaal voor deze gelegen heid vervaardigd danklied aan de Lever's Zeep Maatschappij uit volle borst te zingen. Veel te vroeg naar het oordeel van vele deelnemers en deelneemsters, die juist een vroolijk dansje waren begonnen, sloeg het uur van vertrek. De zes bussen werden weer be stegen voor de terugreis naar Alkmaar en omstreken, welke in Haarlem nog even onder broken werd. 'den Helder JüoilQ&eiieSiilssQ. Koningstraat De beste torpedoboot voor den nachtaanval. De Marine-medewerker van het „Handels blad" schrijft een interessant artikel over de beteekenis van de motortorpedoboot voor onze defensie. Wij ontleenen daaraan het volgende: Uit de verklaring van den Commandant der Zeemacht in Ned.-Indië in den Volks raad, is gebleken, dat de minister van Defensie op de begrooting 1938 niet alleen een post voor een 4en kruiser heeft ge bracht, doch tevens een post voor een tor pedo-motorboot. Er zijn alweer ettelijke jaren verloopen se dert de eerste en tot dusver eenige tor pedo-motorbooten van onze zeemacht werden aangeschaft en sedert dien heeft de ontwik keling van dit type torpedo-,,drager" niet stil 'gestaan. Met de zeer snelle (max. snelheid pl.m. 45 zeemijl p. u., d.i. 83 km!) torpedo- motorbooten (T.M.-booten), die thans voor de Britsche vloot zijn en worden gebouwd kunnen de onze dan ook niet meer worden vergeleken. Niet alleen is de snelheid veel ge ringer, doch ook wat de zeewaardigheid be treft, zijn de Engelsche booten verre supe rieur. Bij hooge zee hebben zij een snelheid van 20 tot 30 zeemijl weten te behouden en de deskundigen waren het er over eens, dat een torpedojager bij een dergelijken zeegang geen kans zou hebben gezien deze vaart te loopen. Een duidelijk bewijs, dat de T.M.- booten meer en meer „zeeschip" zijn gewor den, is wel het feit, dat een flottille van 6 dergelijke booten op eigen kracht van Enge land naar Malta is gevaren, waar zij zijn ge- stationneerd. Deze Britsche booten hebben een waterverplaatsing van 15 ton en zijn 18 meter lang. Het max. vermogen der 12-cylin- der benzine-motoren bedraagt 1500 pk, en de bewapening bestaat uit 2 torpedo's van 45 cm, enkele mitrailleurs en dieptebommen. Voorts zijn zij met een draadlooze telegrafie-instal- latie uitgerust. De actie-radius bedraagt 500 zeemijl bij een vaart van 20 zeemijl per uur. Deze booten werden ontworpen en gebouwd door de Power Boat Company te Southamp- ton (ontwerp Scott-Paine) en kosten pl.m. 23.000 pond per stuk. Ongeveer 200.000 gul den is dus zeker nog een behoorlijk bedrag voor een motorboot, doch men moet niet ver geten, dat deze schepen geheel het karakter hebben gekregen van torpedobooten, en dan ook bestemd zijn om als zoodanig op te tre den. Motor-torpedobooten is dus zeker een betere naam dan torpedo-motorbooten. De motortorpedoboot is zonder twijfel de beste torpedoboot voor den nacht- aanval; zij is uiterst snel, slecht zicht baar en moeilijk te treffen. Voorts kan zij door haar geringen diepgang over mijnversperringen heenvaren, terwijl haar bemanning slechts uit 5 tot 10 koppen be staat. De groote beteekenis van motortorpedo- booten voor onze defensie is, dat zij een nau we blokkade zeer riskant kunnen maken, zoo dat zij vooral in Indië een groote strategische waarde hebben. Ook voor bewakingsdiensten in zeestraten zouden zij goede diensten kunen verleenen om de taak der zeevliegtuigen te verlichten. En in Nederland zouden zij met vrucht gebruikt kunnen worden om landingen tegen te gaan. Torpedovliegtuigen zullen in een toekomsti- gen zeeoorlog ongetwijfeld een belangrijke rol spelen en het zou ons niet verwonderen, in dien zij bovenwaterschepen meer last zouden bezorgen dan bommenwerpers, doch voor den nachtaanval blijft de kleine torpedoboot een uiterst geschikt wapen, en het is dan ook geen wonder, dat vele zeemogendheden ertoe zijn overgegaan om dit type tot ontwikkeling te brengen. Niet alleen Engeland, Frankrijk, Duitschland, Rusland en Italië versterken er thans hun vloten mede, doch ook landen als Joegoslavië, Turkije, Siam, Zweden en China schaffen motortorpedobooten aan. Dat het probleem van de zeewaardigheid op alleszins bevredigende wijze is opgelegd, blijft wel uit hetgeen de Britsche motor-torpedo booten presteeren. Het onderhoud vereischt op zijn minst even veel zorg door gespecialiseerd personeel als dat van vliegtuigen, en een goedkoope oplos sing voor de zeemacht van een klein land is de motortorpedoboot zeker niet. Doch haar beteekenis is niet te ontkennen en al maken zij onze zeemacht al wéér gecompliceerder en duurder, de gevechtswaarde ervan zal door het bezit van een aantal M.T.-booten onge twijfeld stijgen. Een grondige proef met het thans door verschillende zeemogendheden tot ont wikkeling gebrachte type torpedoboot achten wij zéér gewenscht en met belang stelling zien wij uit naar de plannen, die de regeering in deze blijkt voor te berei den. Fransche booten zouden reeds een snel heid van 55 z.m. hebben behaald, terwijl een in Engeland door Vosper gebouwde boot be wapend met 2 torpedo's van 53.3 cm 50 z.m. p. u. liep! Door een persoon werd aangifte gedaan, dat men in den afgeloopen nacht geprobeerd heeft zich toegang tot zijn woning te ver schaffen. Een bewoner van den Singel deelde giste renavond op het hoofdbureau mede, dat zijn buurvrouw gezien had, dat er zich twee per sonen 'op zijn erf bevonden. De politie, die oogenblikkelijk een onderzoek instelde, moest constateeren, dat de vogels reeds waren ge vlogen. van 26 Aug. 1937. BEVALLEN: F. L. GrolléKramer, d. ONDERTROUWD: M. van Genne en T. B. Pastoor. GETROUWD; A. C. Rommers en J. Maes; J. H. Strater en H. Kuipers; J. van Pel en A. E. Wolters; G. D. de Lang en M. C. Heesters; D. de Jong en H. de Vries. OVERLEDEN: A. Dijkshoorn, m., 75 j.; J. Hoogland, m., 4 j.; Wed. T. van der Haagenvan Stipriaan, 72 j. Geëindigd. 15 Aug. J. Cornielje, Den Helder, Geëindigd door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst. 15 Aug. W. Volkers, Den Helder. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst. 15 Aug. T. van IJzendoorn, Den Helder. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. 17 Aug. I. Roos. Julianadorp. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst. 18 Aug. J. W. Kossen, Wieringen (Den Oever). 27 Juli. M. van Woesik, Den Helder, 14 Aug. B. Vader, Den Helder, opgeheven we gens gebrek aan actief. Woensdag 1 September hoopt het echtpaar Wisse zijn gouden bruiloft te vieren in zijn woning Parellelweg 61. Onder belofte, dat we er niet te veel over schrijven zouden, was de b.uid geneigd ons wat te vertellen uit haar leven en dat van haar man. „Ach, wat valt er eigenlijk te vertellen? We zijn gezond en we zijn blij. dat we samen nog op stap kunnen dat we, een beetje zuinig aan, nog door het leven kunnen komen. „Ja, ik ben te vroeg geboren," zegt de brui degom. „De marinemenschen, die nu gepen- sionneerd worden, hebben het heel wat beter. Voor mjj is het dertig jaar geleden, dat ik als korporaal machine-drijver de marine verliet en ik heb nu een kleine 600 gulden pensioen en daarmee kan je geen bokkesprongen maken. Maar gelukkig kunnen we in ons huis alles zelf doen en al kan m'n vrouw, vanwege de rheumatiek niet zoo goed meer bukken, ik kan, als het moet, nog over den rekstok." „Ik ben nog machinist geweest op de tram Den HelderHuisduinen," vertelt de 75-jarige heer Wisse trotsch. „O, dat trammetje, dat je zelf mocht helpen duwen", spotten we. „'Nee, hoor," zegt de oud-machinist, „dat lag niet aan de tram, die was wel goed. Maar als de wind het gladde zeewier op de rails had gewaaid, dan draaiden de wielen daar op door en dat was de oorzaak, dat we soms bleven steken. Wat een menschen hebben we met het ding vervoerd. „Na dien tramdienst ben ik nog jaren ge weest bij de maatschappij „De Schelde", die voor de reparatie van de oorlogsschepen hier een ingenieur en een opzichter hadden en waarbij ik meewerkte als de schepen uit de Oost kwamen. Van verveling is dus geen sprake geweest, al ben ik dan ook dertig jaar met pensioen." ,,'t Is een heele tijd, hè, vijftig jaar?" „Ach ja, als je er voor staat. Maar het gaat heel gauw. Toen ik zes weken getrouwd was werd ik uitgezonden naar W.-Indië, voor drie jaar, maar na veertien maanden was ik alweer thuis. Dat kwam zoo. Er overleed een machinedrijver op een thuisvarend schip en daar moest een plaatsvervanger voor komen. Aan boord van het schip, waarop ik zat, waren vier plaatsvervangers. Maar wie zou naar huis gaan? Eigenlijk hadden we alle vier niet veel zin, omdat de plaatsing zoo goed was. We hebben toen vier lucifers ge nomen en wie het langste houtje trok, die ging naar huis. Laten ze het langste nu voor mij laten zitten! Ik stond dus na veertien maanden weer in Nieuwediep, waar ik, met slechts een jaar Amsterdamschen dienst, al dien tjjd met m'n vrouw heb gewoond. „Hebt u nog kinderen? „Ja, een zoon, die is machinist bij de Wa terstaat in Muiden." „Maar dat zet u toch allemaal niet in de krant?" vraagt de bruid bezorgd. „Nu, meer komt er heusch niet in, hoor, stellen we haar gerust. „We wenschen u Woensdag een zonnigen dag en hopen, dat u ook uw diamanten bruiloft nog samen moogt vieren." Vredeswil omgeslagen in oorlogsroes. Het is een bekend feit, dat in tijden van oorlog, de oorlogspsychose zich van de massa meester maakt en dat zelfs de meest vrede lievende menschen door dien koorts aange tast kunnen worden. Dat is de satanische invloed die er van den strijd uitgaat. Heel sterke voorbeelden daarvan zijn natuurlijk aan te halen uit den grooten wereldkrijg. Een staaltje uit de geschiedenis van onzen tijd vinden we in Japan. De Japansche bevolking in meerderheid voelde niets voor de avonturen van de militairisten en heeft daarvan meer malen duidelijk blijk gegeven. Maar dat is nu anders geworden, totaal anders. Het huidige kabinet, Konoje, blijkt het niet eens meer noodig te vinden zijn daden te ver schuilen achter de militairisten, om den indruk te wekken, dat de inzichten van de ministers hemelsbreed verschillen met die van de Legerleiding. Tot voor kort geschiedde dit, zooals men weet, regelmatig, teneinde tege moet te komen aan de politieke partijen, die handhaving van den vrede in hun vaandel hadden geschreven en daartoe behoorde de overgroote meerderheid, zooals bij de jongste verkiezingen overduidelijk gebleken is. De Avondpost schrijft: Nog slechts enkele maanden geleden, na het door het parlement afgedwongen ontslag van het ministerie-Hayasje, werden te Tokio en elders groote betoogingen gehouden, mede ten gunste van het verbeteren der betrekkingen met China en de Sovjet-Unie. Deze actie ging dus rechtstreeks in tegen het streven der oorlogspartij, die alles op alles wilde zetten om de hand te kunnen leg gen op het Aziatische vasteland, zoover dat maar eenigszins mogelijk was. Nadat begin Juni Prins Konoye als minister-president was opgetreden veranderde dit als bij tooverslag. De opdracht aan den nieuwen premier be helsde onder meer het scheppen eener betere verstandhouding tusschen volk en leger. De sedert dien gevolgde gebeurtenissen vormen een onbetwistbaar bewijs, dat hij die taak naar behooren heeft verricht, zij het ook door middel van een oorlogsavontuur, over welks afloop uiteraard geen prognose is te stellen. Die snelle omkeer van het publiek meent het blad hieraan te moeten toeschrijven, dat het land eenvoudig voor het feit is gesteld, als uitvloeisel van Chineesche vijandelijke daden. De breed opgezette oorlogspropaganda deed de rest. Japan vertrouwt op zijn groote militaire kracht om dit avontuur tot een goed einde te brengen, rekening houdende met den uitgesproken vredeswil der andere mogendheden, die bovendien bezig gehouden worden met hun beslommeringen op het Europeesche vasteland. HERMAN NYPELS'Kledingmagazijnen Den Helder. Uniformen en Uitrustingen voor de Koop vaardij. Volgens model gemaakt, concur- reerende prijzen. Vlugge leveriDg. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elk< Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. 1 Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Born to dance". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Haar groote zonde" en „Amor op de baren". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Oproer in San Antonio" en „Circus". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) 11,30 24.00 Laagwater (heden) 5.20 18.05 Hoogwater (Zaterdag) 12.10 0.45 Laagwater (Zaterdag) 6.00 17.35 Licht op (heden) 21.29 Barometerstrand Den Helder 769.2 Temperatuur zeewater 18.3 Temperatuur lucht 17.1 Hoogste temp. lucht gisteren 19.6 Laagste temp. lucht gisteren 15.9 De Deensche politiekruiser „rslands falk" is Woensdagavond om half tien de Amster- damsche haven binnengeloopen, waar hij lig ging heeft genomen aan den steiger van Van Es en Van Ommeren aan de De Ruyterkade.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5