Er komt* At^enda opleiding voor het middenstands diploma NU VAREN per E.S.O.N.A. Zaterdag 28 Augustus 1937 Tweede Blad ^tadinieiuuj> De plaatselijke middenstandsbonden organiseeren een cursus Als gevolg van de nieuwe Vestigingswet Een Duitsche Driemaster in onze haven De postdienst op Koninginnedag De verbouwing van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon Hr. Ms. Johan Maurits v. Nassau naar Den Helder Een bekend Engelsch muziekcorps naar Den Helder Bekendmaking Een sympathieke daad De laatste reis Ruit vernield 0 naar Schoorldam, Alkmaar en Amsterdam Retours vanaf f 0.55 Een brutale juichkreet van Italië Zooals algemeen bekend verondersteld mag worden geacht, heeft onze Regeering de „Vestigingswet Kleinbedrijf" in het leven geroepen. Deze wet is in midden- standskringen met zeer veel belangstel ling tegemoet gezien en maakt, vooral sinds haar verschijnen, dagelijks meerdere malen onderdeel van de gesprekken uit. Het is een teeken des tijds geworden, dat men „in zaken gaat". Door het overstelpend aantal werkloozen werd de arbeidsmarkt, die er al zoo bedroevend uitzag, heelemaal be dorven. Men zag de menschen al het mogelijke doen om toch maar aan het werk te komen, om althans meer te verdienen dan de steun hen opleverde. Zoo kwam het, dat zeer velen, die nog wat geld hadden liggen en zij, die het niet hadden wisten het te leenen een winkel of iets wat daarvoor doorgaat begon nen, met het gevolg, dat het aantal winkels in elke stad, in elke straat dusdanig toenam, dat er in vele gevallen nóch voor den bestaan- den, nóch voor den nieuwen winkelier een boterham te verdienen viel. Dat hiertegen ge protesteerd zou worden door den bona-fiden winkelier, door den man, die zijn heele leven gewinkeld had, was te verwachten. En de protesten zijn dan ook niet uitgebleven en zijn nóg niet van de lucht. Middels hun organi saties richtten de middenstanders requesten aan de Regeering, waarin er op aangedrongen werd paal en perk te stellen aan vestigings woede van al diegenen, die zich met behulp van wat geld, doch zonder eenige vakkennis, op het zakenleven wierpen. Het zij hier verre van ons een oordeel of veroordeel uit te spreken over de niet-bona-fide winkeliers. Wel willen wij billijkheidshalve even vaststellen, dat dezen in vele gevallen niet verantwoorde lijk waren voor den slechten gang, dien de zaken gingen aannemen. Men dient niet te vergeten, dat zij er benard aan toe waren. Dank zij hun zuinigheid, betracht in de periode, toen zij in hun eigen ambacht werk zaam waren, hadden zij wat centjes overge spaard en om niet te verkommeren zagen zij geen andere kans deze vruchtdragend te maken dan door er een winkel of winkeltje mee te beginnen. Helaas, de winkels verrezen als paddestoelen uit den grond en de Regeering heeft dan ook regelend moeten optreden. Als een gevolg hiervan moet men o.m. ook zien deze Ves tigingswet Kleinbedrijf, die voor het slagers- bedrijf 19 Augustus 1.1. reeds bindend is ver klaard en die dat weldra voor de andere branches ook zal worden. Wat beoogt de Vestigingswet? Deze Vestigingswet heeft voornamelijk ten doel alleen hen toe te staan zich als winkelier te vestigen, die voldoen aan zekere eischen van credietwaardigheid, handels- en vakkennis. Meerdere middenstanders hebben er hun be vreemding over uitgesproken, dat zij geen rekening houdt met het behoefte-element. Im mers zij stelt de toestemming voor het zich vestigen als zelfstandig zakenman niet af hankelijk van de kwestie: is er wel gelegen heid voor den aanvrager om in een bepaalde stadswijk een boterham te verdienen? Inder daad is dit een lacune in de Vestigingswet, maar dat neemt niet weg, dat zij toch be langrijke voorschriften geeft ten aanzien van de andere, door ons genoemde, voorwaarden. Deze ongetwijfeld strenge eischen mo gen dan ook zeker wel de aandacht heb ben van die ouders en opvoeders, die hun kinderen of pupillen voorbestemd hebben voor den handel. Immers zij zullen er zich van bewust moeten zijn, dat zij hun pu pillen een opleiding moeten geven, die het hun mogelijk maakt aan de eischen, door de regeering gesteld, te voldoen. De Middenstands Bonden hebben een diplo ma ingesteld, ter verkrijging waarvan men een examen zal moeten afleggen. De regee ring heeft dit „Middenstands Diploma Alge- meene Handelskennis" goedgekeurd en deze bul zal men dan ook moeten beschouwen als het certificaat, dat men beslist zal moeten bezitten om zich als zelfstandig zakenman te kunnen vestigen. Daarom is het van groote beteekenis, dat men bekend is met de eischen, waaraan men moet voldoen om in het bezi te komen van dit diploma. Wij kunnen deze eischen hieronder publiceeren: De exameneischen. Boekhouden. Vaardigheid in het maken van een eenvoudige administratie (z.g. uitge breid enkel boekhouden.) Handelskennis. Eenige kennis van het bank-, verkeers-, verzekerings- en crediet- wezen, van de gebruiken bij Koop- en verkoop en van de organisatie op middenstandsgebied en van de vertegenwoordigende lichamen. Handelsrekeningen. Kennis van vaardig- beid in het maken van eenvoudige berekenin gen samenhangend met den handel, van een rekening courant en vaardigheid in het om rekenen van buitenlandsch geld. Wetskennis. Eenige kennis van overeen komsten van belastingwetten, van vennoot schapsvormen, van coöperatieve- en gewone vereenigingen, van het eigendomsrecht, van Pand en hypotheek, preferentie en recht van terugvordering. Verder kennis van de faillissementswet, de wetsbepalingen ten aanzien der surseance van betaling en van die speciaal op het midden- standsbedrijf betrekking hebbend Nederland- sche taal- en handelscorrespondentie. Kennis van de eigen taal en vaardigheid in het stellen van eenvoudige handelsbrieven. Grondbeginselen der bedrijfsleer. Eenige kennis van reclame- en verkoopkunde en van de algemeene begrippen over bedrijfsleer voor den middenstand van belang. Als men deze eischen gelezen heeft, zal men het met ons eens zijn, dat zonder vooraf gaande speciale opleiding het niet doenlijk is dit diploma te bemachtigen. Uit verschillende plaatsen is ons al bekend, dat de Midden- standsvereeniging zich met deze belangrijke materie bezig gehouden hebben. Zoo heeft in onze naaste omgeving, n.1. in Schagen, de Neutrale Middenstands Vereeniging aldaar met succes geijverd om aan de plaatselijke Handels Winteravondschool een drie-jarige opleiding te verbinden voor het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis. In den a.s. winter wordt met deze cursus een aan vang gemaakt. Naar wij vernemen is het les geld zeer billijk, terwijl speciale faciliteiten zijn toegestaan aan minvermogenden, terwijl onvermogenden zelf gratis deze cursus zullen kunnen volgen. Ook hier komt een cursus. Maar ook de Middenstandsvereenigingen in onze eigen stad zitten niet stil. Zoowel bij de „Hanze", de Roomsch Katholieke organisatie, als bij de Algemeene Winkeliers Vereeniging zijn plannen in een vergevorderd stadium van voorbereiding om tot de oprichting van een dergelijke cursus te komen. „De Hanze" heeft reeds definitief be sloten een dergelijke cursus in het leven te roepen, de A.H.W.V. zal de beslissing eerstdaags wel nemen. Uit het feit, dat beide middenstandsvereenigingen in deze ieder afzonderlijk handelen, moet blijkbaar weer geconcludeerd worden, dat we straks met 2 cursussen zullen komen te zitten, één voor Katholieken en één voor alle anderen. Is dat wel noodig, zoo vragen wij ons in gemoede af? Waar en hoe men deze cursus (sen) denkt te houden, wanneer zij zullen aanvangen is nog niet bekend, maar voor het oogenblik is het voldoende, dat men weet, ddt ze ge houden zullen worden. Het is welhaast van zelfsprekend,. dat behalve de jongeren ook ouderen en gehuwden, aan de cursus zullen kunnen deelnemen. Om maar niet te spreken van hen, die reeds in het zakenleven zitten en die hun algemeene kennis willen aanvullen. Commissie van Kamer van Koop handel. Verwacht mag worden, dat de Middenstands bonden zich zullen laten leiden door de richt snoeren, aangegeven door de landelijke orga nisaties. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland's Noorderkwartier heeft ter uitvoering van al datgene, waartoe de betreffende wet haar de bevoegdheid ge geven heeft, een commissie benoemd. In deze „Commissie Vestigingswet" hebben behalve onze stadgenoot, de heer L. Coltof, zitting de volgende heeren: J. F. M. Endel, H. Lind, Mr. M. Moens, Chr. H. Th. Schalz. Verwacht wordt, dat Mr. Moens, die plaatsvervangend kantonrechter is, voorzitter van deze commis sie zal worden. De werkzaamheden der com missie vangen aan, als de vestigingseischen van een bepaalde bedrijfstak bij Algemeene Maatregel van Bestuur worden bekend ge maakt. DE OLIFANTEN VAN HAGENBECK. Het bekende circus Hagenbeek, in Stellingen nabij Hamburg, heeft voor de eerste maal in Europa een park voor de olifanten inge richt, waar zij zich over groote oppervlakten vrij kunnen bewegen. Aan boord 255 Duitsch adelborsten. Maandagmorgen te circa 9 uur zal' in onze haven aankomen een schip, waarvan men het gelijke sedert verscheidene jaren niet meer in Nieuwediep heeft mogen aanschouwen: een groote driemastbark, opleidingsschip voor Duitsche adelborsten. De laatste maal, dat een dergelijk schip hier binnenvoer, dat ons de tijden van voor bije romantiek weer in herinnering brengt, was bij het bezoek van den Portugeeschen driemaster „Sagres", een bezoek dat velen, nog niet vergeten zullenzijn. Het opleidingsschip luistert naar den naam van „Gorch Fock" en heeft een zeiloppervlak van niet minder dan 1800 vierkante meter. Het werd te water gelaten 3 Mei 1933 en is dus nog vrijwel nieuw. De waterverplaatsing bedraagt 1500 ton, de lengte is 74 meter, de breedte 12 meter, en de diepgang 4,6 meter. Behalve de zeilen bezit de „Gorch Fock" 1 MAN Diesselmachine van 500 P.K., en kan een snelheid loopen van 8 mijl per uur. De opvarenden bestaan uit 255 opvarenden, adelborsten van de Duitsche haat'inel Als bijzonderheid kan' nog vermeld worden, dat juist deze week in he£ filmjournaal van de Witte Bioscoop opnamen te zien waren van dit Duitsche zeilschip. Op Dinsdag 31 Augustus zijn het Post kantoor en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, postagentschappen en poststations voor de behandeling van alle postzaken na 13 uur gesloten. Voor Postwissels (behalve telegrafische) Girostortingen en Postcheques (behalve die met spoedbehandeling), Postbewijzen, Quitan- tiën, Belastingbetalingen en pasmuntinwisse ling zijn de kantoren op 31 Aug. gedurende den geheelen dag gesloten. De laatste briefpostbestelling vervalt. GEEN MELKBEZORGING OP KONINGINNEDAG. Zooals men in een advertentie in dit blad kan lezen zullen de melkboeren op Konin ginnedag geen melk bezorgen. In plaats daarvan wordt Maandag a.s. gevent als Za terdags. Een groote verbetering. Een wacht lokaal met gesloten loketten. Vandaag is het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon, na de verbouwing, die ongeveer twee maanden geleden aanving, in gebruik genomen. De groote grief tegen het oude ge bouw was, dat de wachtruimte voor de men schen onvoldoende was en dat er open loketten waren, tengevolge waarvan de bezoeker, ten aanhoore van iedereen, zijn nood moest klagen. Aan deze grieven is door de practische ver bouwing nu radicaal een einde gekomen. Er is nu een wachtlokaal, dat bij slecht weer plaats biedt aan zeker veertig men schen en daarin zijn vier gesloten loket ten, zoodat ieder die geholpen wordt met den betrokken ambtenaar vertrouwelijk kan spreken, zonder dat er ongewenschte toehoorders zijn. Het is een vriendelijk wachtlokaaltje. Ook het kantoor, waar de ambtenaren van Maat schappelijk Hulpbetoon hun werk verrichten, heeft in de verbouwing gedeeld, men kan nu rustiger zijn arbeid verrichten, zonder ge stoord te worden door gesprekken van de wachtenden. Een telefooncel is in het kantoor geplaatst voor het voeren van gesprekken, die niet door het publiek gevolgd behoeven te worden. De Directeur van Gemeente Werken, de heer A. Dokter, die het ontwerp voor deze verbouwing maakte, heeft eer van zijn werk. Hij loste de technische moeilijk heden tot groote bevrediging op. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma Ran en Vermeulen. Het schilderwerk werd verzorgd door den heer Casper. Een onbevredigende toestand. De verandering van het gebouw van Maat schappelijke Hulpbetoon, een onderdeel van den dienst voor Sociale Zaken, heeft opnieuw de noodzakelijkheid naar voren gebracht van het onderbrengen van dezen en andere ge meentelijke diensten in één gebouw. Op de wenschelijkheid daarvan hebben we al eerder de aandacht gevestigd en ook bij de behan deling van de Gemeentebegrooting werd dit vraagstuk weer naar voren gebracht. Het blijft een misstand, dat een dienst als die van Sociale Zaken, over twee gebouwen verdeeld is. Een op den Kanaalweg, dat krom is van ouderdom en een op de Kerkgracht, dat na jaren van getob nu werkelijk aan redelijke eischen voldoet. De oplossing blijft echter: één groot dienstgebouw, waar zoowel de dienst van Sociale Zaken als de Centrale Boek houding, ondergebracht wordt. Ook de huisvesting van den laatsten dienst is meer dan bedroevend en verbouwingen die zeker binnen afzienbaren tijd plaats moeten hebben, zullen als ze eenigszins afdoende willen zijn, kapitalen kosten, terwijl men toch nooit een bevredigende oplossing bereikt. Naar w ij vernemen zal Hr. Ms. „Johan Maurits v. Nassau" zeer waarschijnlijk onge veer half Januari naar Den Helder komen, voro onderhoud. Op Vrijdag 10 September as. Op Vrijdag 10 September a.s. zal een bekend Engelsch muziekkorps een uitvoering geven in de Nw. Kerk aan de Weststraat. Het is het Leger des Heils muziekkorps van Harlesden, een van de beste Engelsche korp sen van het L. d. H. Het korps bestaat uit vijftig instrumentalisten en werd veertig jaar geleden opgericht in de Engelsche stad Har lesden. In de laatste 22 jaar heeft kapel meester John Lyons den dirigeerstok gevoerd, en zoowel muzikaal als geestelijk behoort dit muziekcorps tot de allerbesten van het Leger des Heils. Het speelde in groote Concertzalen zooals: Queens-Hall, Crystal-Palace en Alexan- dra Palace. De muzikanten maken een tiendaagsche tournée door ons land en zullen Vrijdag over een week onze stad bezoeken. Er zal zeker groote belangstelling zijn voor "dit optreden, want nu reeds is er een tamelijk groote vraag naar de kaarten, die aan de Legerzaal en bij de Legersoldaten verkrijgbaar zijn. Wij herinneren ons een uitvoering van eenige jaren geleden van een Engelsch Legerkorps, waarbij de groote Gereformeerde Kerk in de Spoorstraat te klein bleek de be langstellenden te bevatten. Binnenkort hopen we verschillende bizon- derheden mee te deelen en tevens een en an der te vertellen van het uit te voeren pro gramma. Men zie ook de advertenties, die eerstdaags bizonderheden omtrent toegangs prijs etc. zullen vermelden. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat het medevoeren van rijwielen op plaatsen waar feestelijkheden worden gehouden als mede in de onmiddellijke omgeving dier plaatsen is verboden. Ter aanvulling van het programma van hei Centr. Oranjebestuur voor de feestelijkheden op 31 Augustus verdient vermelding, dat door de Oranjegarde na afloop van de reveille een eenvoudige bloemnehulde zal worden gebracht bij het monument „Voor hen die Vielen", Op 31 Augustus zal de E.S.O.N.A. in dit seizoen de laatste reis met passagiers maken. Wie dus nog met zijn kinderen wil profiteeren van een tochtje per boot naar Schoorl en Bergen, onthoude dezen dag. In de Middenstraat werd van een woning een glasruit vernield. Hoogstwaarschijnlijk zal dit wel kwajongenswerk zijn. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zomertijd. v Zon Aug. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 29 5.05 19.56 12.55 6-45 19.20 M 30 5.07 19.54 1.35 14.05 2-45 20.15 D 31 5.08 19.52 2.55 15.45 3.30 21.40 Sept. W 1 5.10 19.50 4.25 17.20 10.35 23.05 D 2 5.11 19.48 5.45 18.45 12.10 0.20 V 3 5.13 19.46 6.50 19.45 13.25 Z 4 5.14 19.44 7.40 20.30 1.20 14.15 dagelijks (ook Zondags) Met den val van Santander, zijn de noordelijke provincies van Spanje vrijwel geheel in handen gekomen van Franco en de mogelijkheid van een bijlegging van het conflict is daardoor weer verder dan ooit verwijderd. Nu Franco op deze wijze in handen is gekomen van een belang rijke stad, zal hij doorzetten om het eind doel, de volledige onderwerping van Spanje, te bereiken. Brutaal is de juichtoon, die uit Italië over de wereld doorklinkt. Brutaal, omdat Italië daarmee openlijk zijn actieve deelneming aan den strijd uitbazuint. Niet minder dan twee Italiaansche divisies hebben aan den strijd voor Santander deelgenomen, schrijven de Italiaansche bladen en daaraan is de over winning van Franco te danken. Zou er een Engelsche krant zijn, die over deze houding van Italië rechtvaardige critiek durft te leveren? Er bestaat toch nog altijd zoo iets van non-interventie. Maar Engeland zwijgt en de andere landen slikken de bittere pil. De Nw. Rott. Crt. schreef dezer dagen: Niet het feit, dat de havenstad in rechtsche handen is gekomen, moet op de wereld den meesten indruk maken, maar wel de omstan digheden, waaronder dit geschied is. Want zij kunnen tot een ongunstig oordeel over het beleid van Valencia aanleiding geven. Tot de conclusie zelfs dat de bevolking, die meer dan een jaar onder het regime van Valencia heeft geleefd, dit regime toch niet wenscht, maar daartoe door een betrekkelijk kleine groep, die de macht oefende werd gedwongen. Toch dient men bij een dergelijk oordeel voorzichtig te zijn, zegt het blad. Het is een vaststaand feit, dat in beide deelen van Spanje menschen leven, die niet met het regime in hun deel sympathiseeren, maar slechts door de aanwezigheid in een bepaalde streek tot de een of andere richting moesten behooren. Ook hebben de moeilijkheden, welke men ondervindt, vele overtuigde tegenstanders aan het wankelen gebracht. Malaga en Santander zijn de bewijzen, dat het in het linksche kamp nog allerminst botert. Maar ook in Franco-Spanje blijkt nog heel wat tegenstand te bestaan, al hooren wij daarvan door de scherpe censuur weinig. Het feit echter, dat er ook in de laatste weken nog executies plaats vonden, bewijst wel, dat men ook hier de waakzaamheid nog niet kan verslappen. In feite staat men hier voor de grootste tragedie van den Spaanschen burgeroor- log. Het feit n.1., dat noch de regeering van Valencia, noch het bewind van Franco op het volk in zijn geheel steunt. Waar ten slotte ook de overwinning zal komen, in beide gevallen zal men voor nieuwe moeilijkheden staan. Het Spaan- sche individualisme verloochent zich ook nu niet. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Zaterdag, 28 Augustus. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Born to dance". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Haar groote zonde" en „Amor op da baren". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Oproer in San Antonio" en „Circus". Zondag 29 Augustus. Badpaviljoen Huisduinen: 36 en 812 uur: Dansen. Casino: 3.306 en van 8 uur af The Rascals. Maandag 30 August. Casino, 8 uur Feestelijke vergadering Chr. Oranje-vereeniging. Dinsdag 31 Augustus. Sportterrein „Helder", Sportlaan. Aanvang 2,30 uur Kinderspelen. Zaterdag 4 September. Feestavond (dansenGymn.-ver. „Pro Pa- tria", Badpaviljoen, 8 uur. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) Laag water heden Hoogwater (Zondag) Laagwater (Zondag) Licht op (heden) 12.10 0.45 6.00 17.35 12.55 6.45 19.20 20.28 Barometerstand Den Helder 766.8 Temperatuur zeewater 18.0 Temperatuur lucht 16.1 Hoogste temp. lucht gisteren 18.1 Laagste temp. lucht gisteren 15.8 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 30 Aug. tot 6 Sept. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5